Verkeerstafel van Flaskamp protesten tegen voorgenomen plaats van Haarlemse kermis KOPEREN KELNER Bewoners van Baan richten brief aan Haarlemse raadsleden Dertig jaren bijStads- Evangelisatie ^^Brieven aan de redactie AUTO RADIO tyouuc/j DONDERDAG 12 DECEMBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 TERLENKA PANTALONS Burgerlijke Stand van Haarlem Haarlemse telegrafist bij GIA werd dupe van abuis J. A. M. Bijvoet over de historie van Overveen Twee Haarlemmers verdacht van diefstal aangehouden Een goede gewoonte NIEUWJAARS ADVERTENTIES Haarlemse Muggenronde In 1958 tocht door vijf provincies Nederlandse landbouw zal zich moeten aanpassen Beschonken Haarlemmer maakte brokken in IJmuiden Van mensen en dingen onder de Damiaatjes Afscheid hoofdzusters van Brederodeduin mei Philips Reparatie en inbouw Zwemfeest ten bate van kankerbestrijding UIT STAD EN STREEK Zeven dagen Haarlem Uet voornemen van B. en W. van Haar lem om de raad een pre-advies voor te leggen, waarin als plaats voor de kermis de Baan wordt aanbevolen heeft tot ge volg gehad, dat verscheidene bewoners van de Baan en omliggende straten een jetie-comité hebben opgericht, dat zich in een brief tot de leden van de Haarlemse emeenteraad heeft gericht. In deze brief wordt protest aangetekend tegen het aan vaarden van de Baan als plaats voor de kermis. Met schrik en ontsteltenis", zo begint de"brief, „hebben de bewoners van Baan, Kleine Houtweg, Frederikspark en de nabij gelegen lanen en straten kennis ge nomen van het voorstel van het Centrum comité Koninginnedag aan burgemeester en wethouders van Haarlem om als ker misterrein in het komende jaar een ge deelte van de Baan aan te wijzen." Verder wijzen de adressanten óp de pro testen, die indertijd van de zijde van de bewoners van de Parklaan naar voren zijn gekomen, toen bij wijze van proef de kermis op de Parklaan is gehouden. De bewoners van de Baan achten het niet juist, dat „B. en W. thans menen maar ergens anders aan de bewoners van de stad, die zij geroepen zijn te besturen, de kermisellende op te dringen." De adressanten vrezen, dat de kermis ook in de omgeving van de Baan onaan gename consequenties zal hebben op hy giënisch en zedelijk gebied. Zij wijzen met het oog hierop op verontreiniging van por tieken, inritten, achteruitgangen en poor ten, 'waarbij zij ondermeer noemen het vroegere Rustenburgerlaantje, waar nu de tuinen van Rustenburgerlaan en Bad huisstraat op uitkomen. Ze menen, dat deze „onverkwikkelijkheden" nog erger zullen zijn in hun omgeving dan vroeger in de Nassaulaan en Parklaan, gezien de stillere straten en bosschages in de na bijheid van de Baan. Ook betwijfelen adressanten of het enor me lawaai afdoende te beteugelen is door een beperking van het gebruik van ge- .uidsversterkers. „Waarom", zo vragen de Baanbewo- ners zich af, „is destijds een speciaal ter rein aangekocht voor volksfeesten en der gelijke nu men toch weer op de gewone straten terugkomt." Als suggestie geven adressanten in over weging als plaats voor de kermis weer te kiezen Nassaulaan en Gedempte Oude Gracht. De Nassaulaan is volgens hen (ADVERTENTIE) <OXO«CCCCCOOOCCOCCOCOOCCC»DCCC<WXCCCOCCCCOCCCCOOOOOOp ƒ29.75 Gen. Cronjéstraat 1 a - 1 b - Tel. 53334 X)OOOOOOC<XXXXX>D(X>OOOOOOOOCOOOCOOC>DC<X)COCO(XXXX>COCOC020C< Haarlem, 11 december 1957 ONDERTROUWD: 11 dec.: W. H. A. N. Schrameijer en M. J. B. H. Arons; J. G. de Mooij en H. Bliek; A. Bürger en A. R. van Kessel; H. Riemens en M. J. Grannetia; H. M. Thoolen en E. H. Sanders; N. H. Moerkerk en C. M. Gouweleeuw; L. G. P. Smit en A. M. van der Pol; J. Timmer mans en K. J. A. Ouwerkerk; L. J. Jonk en P. M. Snoeks; J. de Haan en A. H. van Hèumen; S. J. D. Einmahl en G. A. Bos; P. van Everdingen en W. van der Woude; H. H. Meure en J. M. A. M. Lexmond; W. Fuhri Snethlage en C. Ledeboer; F. Burg hout en D. Bregonje. GEHUWD: 11 dec.: E. J. M. Mudde en M. G. Reus; C. W. Rutte en C. J. Hoen derdos; E. F. M. Goossens en G. L. Th. M. Kampschöer; J. J. Heinsen en A. Acker- mann; H. Schijff en J. M. van Bakel; C. Smit en M. F. van Zwietering; J. van den Heuvel en M. L. van Galen; J. Plerwig en A. J. F. het Lam; D. J. Voetelink en C. M. T'n. Baars; M. P. de Ridder en J. C. Paal vast; H. G. H. Hoek en J. J. M. Lansdaal; H. K. Pieters en W. J. M. van Aggelen; B. A. Halsema en J. M. Damiaans; J. B. Jansen en A. Dekker; D. Kamsma en A. M Korthals; R. Sj. Bakker en M. P. Osin- ga; Th. Schilp en S. M. E. van Eeden; Tj. Kootje en M. P. Westra; M. Kwaak en C. W. van Stein. BEVALLEN van een Zoon: 10 dec.: M. J. Moerkerk-Metten, F. Hazeveld-van der Veen, J. C. van Gelder-Kleijhorst, J. Wal ler-van Ganswijk; 11 dec.: M. Mertens- Esteie, E. M. Karskens-Schiphorst, S. Kor- tekaas-Wijnands. BEVALLEN van een Dochter: 11 dec.: M. E. Th. Houniet-van der Zee. OVERLEDEN: 8 dec.: A. G. Jansen 63 j., Maerten van Heemskerkstraat; 9 dec.: P. E. van Riessen, 73 j., Hazepaterslaan; K. Kooij, 97 j., Jansstraat; A. D. van Luipen, 47 j., Koppestokstraat; J. M. Plantjé, 56 j., Delftplein; A. Nauta-Nauta, 66 j., Dr. Eeijasstraat; 10 dec.: M. L. Schilling-Cha- telain, 89 j., Hagestraat; A. Nieuwkoop- Verbeek, 83 j., Westerhoutpark. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE ONDERTROUWD: J. A. Brouwer en C. C. Tervoort. R. G. J. Slabbers en B. M. B. Cuijpers. F. E. Heinsius en M. E. van der Kwast. GETROUWD: D. Gude en G. R. Esser. J. Th. Vester en C. Timmerman. W. Th. A. Usselmuiden en A. M. van der Meer. GEBOREN: Juliana Helena Maria, d. v. J van de Langkruis en O. M. Dijkstra. Henricus Bernardus Jozef, z. v. B. van der Putten en C. H. Mense. Hubert, z. v. P. Goossens en J. C. Michielse. Anna Maria Margaretha, d. v. B. F. Rikkers en W. Koomen. Helena Maria Geertruida, d. v. H. E. J. Bekedam en M. Th. Th. Rennings. OVERLEDEN: Mevr. H. Bleijswijk—Van den Boogaard, 70 jr. A. O. de Boer, 76 jr. J- A. Groot, 68 jr. Wed. A. J. van de Pie- 'ermanVan den Berg, 74 jr. J. G. Hamel, 72 jr. Wed. E. F. C. van den Berg—Kuij- ken, 73 jr. H. de Groot, 67 jr. Wed. H. C. J. WeltersEskens, 91 jr. P. J. van der Geest, 84 jr. A. van Weeren, 66 jr. Wed. A. G. RoestVan der Giessen, 84 jr. geen belangrijke verkeersweg, als men deze vergelijkt met de toestand op het ver keerspunt Rustenburgerlaan-Kleine Hout weg. De eventuele vernieling van het Frede rikspark achten adressanten eveneens te betreuren, juist omdat naar hun mening in de nieuwgebouwde wijken ieder groen strook je wordt uitgespaard als een soort parkje ten behoeve van de bewoners. Tenslotte wijzen de Baanbewoners op het drukke verkeer op de Kleine Houtweg en Baan. Zij halen de mening aan van een verkeersdeskundige, die de Baan éën van de onmogelijkste plaatsen voor een kermis had genoemd. Zij achten het niet mogelijk, dat de Baan in de bollen tijd of op drukke zaterdagen en zondagen gedeeltelijk voor het verkeer wordt afgesloten. De brief besluit met er bij de raads leden op aan te dringen mee te willen werken om te verhinderen, dat op de Baan en omgeving een kermis zal worden ge houden. Tot zover de brief van de Baanbewo ners, die namens bijna vijftig bewoners van Baan, Rustenburgerlaan, Kleine Houtweg en Frederikspark is ondertekend door jhr. P. J. Boogaert en notaris I. Jonk. Wy tekenen hierby aan, dat het bestuur van het in liquidatie zynde centrumcomi té Koninginnedag voorstander was van de Gedempte Oude Gracht als plaats voor de kermis, maar dat B. en W. een ker mis op dit punt onmogelyk achten met het oog op de wekelijkse markt, zoals zy de Nassaulaan afkeurden met het oog op het verkeer en de insteekhavens. De bespre kingen hebben toen geleid tot het voorstel de kermis op de Baan te houden, welk voorstel door B. en W. aan het centrum comité is voorgelegd. Dit voorstel is vervat in een pre-advies, dat B. en W. voornemens zyn woensdag 18 december aan de raad voor te leggen. Langer dan een week heeft de Haar lemse telegrafist bij de Garuda, J. M. van Langeveld, geïsoleerd van zijn gezin in Djakarta, in Singapore doorgebracht, naar thans blijkt, als gevolg van een mis verstand. Juist toen de maatre len tegen de Nede#-nders in Indonesië begonnen maakte hij een Garudavlucht naar Singa pore mee. Maar toen hij daar eenmaal het vliegtuig uitgestapt was, mocht hij niet meer mee terug. Een motivering werd hem niet gegeven en hij vroeg zich af of misschien meer van zijn bij de K.L.M. in dienst zijnde, maar aan de Ga ruda Indo/\sian Airways uitgeleende col lega's, zouden worden uitgesloten. Uiter aard bevreemdde het hem, dat het perso neel bij de Garuda normaal dienst bleef doen, terwijl hij was „verbannen". Volgens de laatste berichten uit Singa pore, welke zijn verwanten in Haarlem ontvingen, berustte de maatregel tegen hem op een misverstand. Hij was op een of andere onbegrijpelijke wijze voor een passagier aangezien en kreeg daardoor geen toestemming terug te gaan, zoals meer Nederlanders overkwam. Inmiddels is het misverstand opgehelderd en de heer Van Langeveld is naar Djakarta terugge keerd. Vele Overveners waren woensdagavond naar gebouw „Domi" aan het Zandvoorter- pad gekomen om te luisteren naar de heer J. A. M. Bijvoet over „De geschiedenis van Overveen", die hij voor leden van de buurtvereniging „Overveen" hield. Spreker heeft zijn gehoor geconfronteerd met de historie van het dorp Overveen en zich daarbij vooral bepaald tot het ver leden. Daarbij vroeg hij aandacht voor de oorspronkelijke dorpskern bij de Malefijt- sebrug en de tegenwoordige kern Zijlweg- Bloemendaalseweg en vertelle hij bijzon derheden over buitenplaatsen, blekerijen en bollenkwekerijen. Spreker merkte op, dat in de naam Tet terode, zoals het gebied van Overveen eer tijds heette, nog Friese invloeden merk baar zijn. Aan herbergen heeft het in het oude Overveen niet ontbroken. Bijzonder heden vermeldde hij over de Zijlweg vroe ger met zijn molens, waarvan de Kruis- molen op 31 oktober 1795 door brand verwoest werd, over het enige kasteeltje, dat Overveen heeft gekend, namelijk het Huis „Rolland", dat in 1344 al in de anna len wordt vermeldt, over buitenplaatsen als „Schoonoord", „Elswout" en zijn rijke ge schiedenis, en „Duinlust", „Belvedère" en de uitspanning „Kraantje Lek". Ook de schilderachtige Brouwerskolk werd niet vergeten. Uitvoerig besprak hij het kerkelijk leven in Overveen in vroeger eeuwen tot op de huidige dag en bij de opkomst en bloei van de tegenwoordige parochie Overveen. In 1632 was er nog slechts een houten schuil- kerkje. Tenslotte vertelde de heer Bijvoet een en ander over de eertijds zo befaamde blekerijen in Overveen en hun strijd met de brouwerijen. Ook de bollenvelden en -schuren van zo ongeveer vijfenzeventig jaar geleden en die onder meer aan het Zandvoorterpad, de Dompvloedslaan en de Julianalaan te vinden waren, werden aan de vergetelheid ontrukt. In de zaal had de heer Bijvoet een kleine expositie van boeken, kaarten en prenten over Ovexween in vroeger tijden ingericht. waai*voor in de pauze veel belangstelling bestond. De voorzitter van de buurtvereniging „Overveen", de heer K. J. Aanstoot, heeft de spreker ingeleid en na afloop dank ge bracht. Verdacht van diefstal van een bandrecor der is door de Haarlemse recherche een 23-jarige koopman aangehouden, die tevens heeft bekend samen met een achttienjarige Haarlemmer te hebben ingebroken in Heemstede waar zij een groot aantal kope ren voorwerpen buitmaakten. De achttienjarige jongen vertelde voorts dat hij schuldig was aan een inbraakje in de ambachtsschool aan de Kleverparkweg op 27 oktober. Beide mannen zijn in verzekerde bewa ring gesteld. is het bij de jaarwisseling ook uw relaties uw beste wensen aan te bieden. Welnu, in ons blad van DINSDAG 31 DECEMBER is daartoe ruimte gereserveerd kosten 115 mm Iedere mm meer U kunt ze opgeven aan onze kantoren: ƒ4.20 ƒ0.28 Grote Houtstraat 93, Haarlem Soendaplein, Haarlem-Noord of aan onze bezorgers. Ruim zeven maanden voor de start van de vierde Haarlemse Muggenronde is Tour- leider Huug van Hulst al weer bezig met het maken van plannen om de grote fiets tocht voor een groep Haarlemse jongens in de zomervakantie een zo groot mogelijk succes te maken. Naar wy vernemen zal de route een belangrijke wijziging onder gaan aangezien de jongens naar alle waar schijnlijkheid gedurende de eerste etappe een afstand van ongeveer honderd kilo meter zullen afleggen van Haarlem naar Rockanjc op het eiland Voorne in Zuid- Holland. Op det weede dag trekt de kara vaan naar West-Brabant, de derde dag zal Den Bosch worden aangedaan en op de vierde dag hoopt men in de buurt van Nij megen, in Berg en Dal of Velp, te over nachten. Vervolgens denkt men op de vyfde dag Tongeren te bezoeken, terwijl de laatste etappe naar alle waarschijnlijk heid van Lunteren naar Haarlem zal leiden. Voorts is het plan geopperd dit jaar meer dan tien ploegen van zes jongens aan de Ronde te laten deelnemen, maar een defi nitieve beslissing heeft men daaromtrent nog niet genomen aangezien er bij een uit breiding van het aantal ploegen uiteraard weer zes nieuwe truien, zes petten en zes fouragezakjes nodig zijn, terwijl er boven dien dan weer naar een nieuwe ploeglei der gezocht dient te woi'den. De proef die verleden jaar met het over nachten van de jongens in tenten is ge nomen, is uitstekend bevallen en daarom zullen er ook dit jaar weer grote tenten meegenomen worden die deze keer echter plaats zullen bieden voor de jongens èn voor de bagage. De data waarop de vierde Haarlemse Muggenronde zal worden gehouden zijn nog niet definitief vastgesteld. De vorige ritten vielen steeds gelijk met de vakan tie van de bouwvakarbeiders, maar die zal in 1958 reeds van 12 tot 21 juli ge houden worden, zodat de Tourleiding er aan denkt de tocht maar weer in het be gin van augustus te laten verrijden. Holl. Mij. van Landbouw Op de woensdag in Amsterdam gehou den algemene vergadering van de Hol landse Maatschappij van Landbouw heeft de directeur van de binnenlandse economi sche landbouwaangelegenheden bij de di- rectie van de voedselvoorziening, de heer B. Heringa, enkele aspecten van het land bouwbeleid op internationaal en nationaal niveau besproken. „De Nederlandse exporterende land bouw zal" aldus spreker „in voortdurend sterke mate in aanraking komen met de aanvaarding in vrijwel alle landen van een positief gericht landbouwbeleid. Dit zal een aanpassing van het eigen produk- tiepatroon en daarmee ook van het land- bouwprijsbeleid in ons land vereisen" Slechts zeer langzaam zal men naar de mening van de heer Heringa geraken tot een zo juist mogelijke arbeidsverdeling over de gehele wereld. De wenselijkheid de produktie daar te doen plaatsvinden waar deze het meest voordelig kan ge schieden, wordt weliswaar onderschreven doch slechts schoorvoetend gerealiseerd Ofschoon bij de totstandkoming van de gemeenschappelijke markt voor Neder land bezwaaiTijke voorzieningen zijn ge troffen, kan worden geconstateerd dat de ze overeenkomst op de duur voor de deel nemende landen zal leiden tot een betere arbeidsvei'deling in West-Europa. De ver wachte welvaartsstijging zal met name aan de veredelingslandbouw in ons land een vergroting van de markt kunnen schenken Voor het handhaven van de concurren tiepositie zal het noodzakelijk zijn een zo reëel mogelijk gebruik te maken van de nieuwe produktiemethoden, inclusief de aanpassing van de eigen bedrijfsvoering Het nationale beleid zal steeds aan beper kingen onderhevig zijn, zowel ten aanzien van de prijzen, die de consument betaalt als de bijdragen uit de schatkist. In de afgelopen nacht heeft een 32-jarige Haarlemse glazenwasser de Kanaaldijk in IJmuiden onveilig gemaakt met een auto die hij na het innemen van ettelijke glazen cognac met meer zwier dan zekerheid tegen één uur langs het Nooi'dzeekanaal stuurde. De man kwam daarbij in de berm terecht en ramde achtereenvolgens enige verkeers borden, welke op die Kanaaldijk welig tieren, een serie bermpaaltjes en het hek. waardoor zijn wagen en hijzelf onderste boven raakten. Toen de politie op het geruis afkwam zag zij de glazenwasser ietwat glazig uit het zwaar beschadigde vehikel klauteren waarbij hij een portierraam moest gebrui ken. Hij is voorlopig in het hoofdbureau van politie te IJmuiden opgesloten en de gekraakte auto werd eveneens naar he 1 bureau gesleept. Tijdens de behandeling van de Haarlemse begroting werd bij de bespreking van de diverse verkeersproblemen even het plan-Flaskamp aan geroerd. En op datzelfde mo ment hing de heer J. W. H. Flaskamp zelf ergens in Haarlem markiezen op. Maar zijn gedachten zullen toch wel even bij zijn verkeers plan geweest zijn. Zoals hij zo vaak denkt aan het ont werp waarvoor hij nu eens weer laaiend enthousiast is, terwijl hij even later geheel in de put zit omdat hij zo weinig contact heeft met de autoriteiten. Dat is nu lang zaam aan het veranderen. De verkeersdeskundige van de fractie van de P. v. d. A. in de raad, de heer J. Prikkel, zag namelijk het belang van het plan van de heer Flas kamp in en hij hield een uit voerig pleidooi voor de bouw van de in het plan bedoelde verkeerstafel. Op deze tafel zullen alle denkbare ver keerssituaties worden uitge beeld, compleet met lichtjes, voetgangertjes, wielrijdertjes en autootjes, zebrapaden en verkeersborden. Het is de be doeling dat deze tafel, die een lengte zal dienen te krijgen van ruim twaalf meter, in het centrum van de stad een per manente plaats zal krijgen, zodat de Haarlemmers en vooral de Haarlemmertjes dagelijks, indien zij dat al thans willen, verkeersonder- wijs kunnen krijgen. De moeilijkheid voor de realisering van het plan was echter dat bleek in de raadsvergadering de finan ciële zijde van het geheel, maar toch zegde de burge meester toe contact op te nemen met het centraal bu reau van Veilig Verkeer in Utrecht teneinde wellicht, na advies van deze vereniging, te komen tot de bouw van de verkeerstafel. Uiteraard vergen dergelijke besprekingen enige tijd en de heer Flaskamp heeft dan ook in afwachting van een eventueel gunstige beslissing reeds een begin gemaakt met een nieuw plan, dat ech ter alleen betrekking heeft op Haarlem. Op papier heeft de onvermoeibare heer Flas kamp namelijk een schets gemaakt van e.en specifiek Haarlemse verkeerstafel, i waarop alle wegen en stra- ten, rivieren en bruggen, via ducten, pleinen en plantsoe nen voor moeten komen. Eveneens weer met inbegrip van alle verkeerslichten, ver- en gebodsborden. De heer Flaskamp wil zich daar bij echter om de kosten te drukken in verbinding stellen met een aantal grote HaaiJemse bedrijven, die, tegen vergoeding, hun fabrie ken of gebouwen, op schaal op de tafel geplaatst kunnen krijgen. Deze maquette zou onder meer voorzien worden van zestien verkeerslichten, twintig verkeerszuilen, twin tig auto's, honderdvijftig ver keersborden, tweehonderd winkels en huizen, twee kerk jes, tien viaducten, honderd wielrijders en honderd voet- gangei-s en vijf knipperlich ten. Om dit alles in werking te krijgen zijn vijftien moto ren voor de aandrijving nodig en 750 bedradingen. Daarmee is de tafel echter nog niet voltooid, want bovendien be staat het plan een testauto te ontwerpen om de reactiesnel heid van de aanwezigen te beproeven. Een groot aantal plannen dus die volgens de deskundi gen zeker te verwerkelijken zijn.... indien er maar geld is. En dat is soms wel wat moeilijk Th deze tijd. Men wacht dus maar af hoewel dat voor de heer Flaskamp wel wat moeilijk is. Hij wil beginnen aan de bouw van zijn verkeerstafel, net zoals hij nu al weer jaren geleden in een razendsnel tempo zijn miniatuur-spoor weg vervaardigde. En boven dien kijkt hij uit naar de reacties op zijn plannen. Thuis en op zijn werk, wan neer hij beneden zich het verkeer van Haarlem langs zich ziet trekken. Op 13 december zal het J vijfentwintig jaar geleden g§ zijn, dat de heer J. F. jj Snoeks bij de Nederlandse g Spoorwegen gepensioneerd werd, en tegelijkei-tijd is g de heer Snoeks dertig jaar jj verbonden aan de Stichting g „Haarlemsche Stads-Evan- g gelisatie". jj In 1927 trachtte hij het fj contact met de Protestantse g kerken zo innig mogelijk te jg houden, waarbij hij vele jj predikanten voor openlucht- g bijeenkomsten won. Hij on- g dervond vooral steun bij de jj Gereformeerde predikant ds. g Datema voor zijn straat- g evangelisatie. m In de eerste tijd preekte jj hij ook veel in de gemeen- g ten in de omgeving, zoais g Bennebroek, Hillegom, Lis- g se, Haarlemmermeer en g Aalsmeer. Ook in Haarlem g legde hij grote activiteit g aan de dag. Hij koos „strate- jj gische" punten in de stad jj uit en installeerde zich met §j zijn helpers en zijn onmis- jj baar orgeltje op de Dreef g wanneer daarlangs vele g Haarlemmers van een con- g cert in Den Hout terugkeer- jj den. jj Ongetwijfeld zullen vele jj vroegere toehoorders van de g heer Snoeks op 13 december g de jubilaris komen geluk- g wensen. Een dezer dagen was het 12'/2 jaar geleden dat de heer J. Leppens, wonende aan de Van Oosten de Bi-uynstraat 163 in Haarlem, als kelner in dienst trad van hotel Rusthoek in Bloemen- daal. De tegenwoordige di rectie, bestaande uit me vrouw en de heer Betlem, bij wie de heer Leppens in middels al weer vijf jaren in dienst is, heeft deze dag niet onopgemerkt voorbij willen laten gaan. Na een toepasse lijk woord werd de jubilaris in een intieme bijeenkomst een draagmedaille, een di ploma en een geschenk in couvert overhandigd. Diverse hotelgasten boden de jubilaris cadeaus en bloe men aan en bovendien kwa men er talrijke telegram men binnen die getuigden van de sympathie die de heer Leppens in de loop der jaren zich bij de vele gasten en bezoekers heeft mogen ver werven. ^iiin II'I nimn nnïnif^ (Verkort weergegeven) Rijksstraatweg. Er wordt voor het ver keer op de Rijkssti-aatweg nog steeds naar een goede oplossing gezocht. Ik heb de indruk, dat in deze aangelegenheid te veel het oor te luisteren wordt gelegd bij hen, die alleen per auto de situatie plegen op te nemen en die zich pex-soonlijk nimmer als voetganger ter plaatse hebben over tuigd. Want voor deze categorie wegge- bi-uikers is de toestand hopeloos. Dit is al herhaaldelijk betoogd. Naar mijn me ning zou het al een stap in de goede rich ting zijn indien vanaf het Soendaplein tot aan de brug over de Jan Gijzenvaart in het midden van de rijweg een „vlucht"- heuvel werd aangelegd, op enkele plaatsen onderbroken, zoals dit op de Schoterweg het geval is. Men behoeft dan bij het over steken slechts naar één kant uit te kijken. Op een avond, lopende uit de Zaanenstraat komende, wilde ik naar de bushalte, rich ting stad. Bovendien verblind door de vele lichten links en i-echts, kreeg ik er een voudig de kans niet voor en moest ik, op lijfsbehoud bedacht, naar het Soendaplein lopen, waar de vluchtheuvel mij wél de gelegenheid bood. Het ontbreken van een vluchtheuvel levert op de gehele Rijks straatweg grote gevaren op. Vandaar mijn suggestie, met de verwezenlijking waarvan de voetganger meer gebaat zal zijn dan met de vermindering van de snelheid zonder meer. M. A.-B. (Naschrift: Een deel van dit traject is te smal voor de aanleg van gescheiden rij banen. Er zijn ter plaatse echter wel moge lijkheden door onteigening van voortuinen en versmalling van ti-ottoirs, doch dat is een tijdrovende, kostbare procedure. Wel licht komt men er bij de toekomstige reorganisatie van de Rijksstraatweg aan toe. Redactie). Eindpunten. Het zal door de N.Z.H.V.M. wel afdoende te motiveren zijn, doch ik begrijp maar steeds niet waarom deze maatschappij bij de organisatie van haar stadsdiensten in Haarlem zo onverzette lijk aan de eindpunten-regeling vasthoudt. Ik bedoel dit: Vaak ziet men aan de eind- Begin januari 1958 zullen de hoofdver pleegsters zuster Th. Moquette en zuster A. van der Zeeuw van het sanatorium Brederodeduin te Bloemendaal, deze in richting na een ruim dertigjarig dienst verband met pensioen verlaten. Enige oud-patiënten hebben een huldi gingscomité gevormd. Daar verscheidene honderden Haarlemmers in de loop van de dertig jaar in Brederodeduin verpleegd zijn, verwacht het comité dat velen hun ner willen bijdragen om bij dit afscheid een passend geschenk aan te bieden. Adhesie-betuigingen en financiële bij dragen, worden ingewacht bij mej. L. Peereboom, Parimaribostraat 3, Sant poort, Giro 95457. punten meer dan één bus wachten op het vastgestelde vertrektijdstip, omdat de Tij schema's in de war zijn gelopen. Zowel de bus als de passagiers verdoen dan kostba re tijd, die beter besteed kon worden. Waarom lopen de bussen "iet een onafge broken route met als wachtpunt het sta tion? De keerpunten zouden dan verval len en de route zou een groter deel van een bepaalde wijk kunnen besti-ijken, doordat de betreffende buslijn via een cirkelgang op haar terugroute zou komen. Het voor deel is, dat men ook op de heenreis kan in stappen of liever, dat er geen heen- en terugreis meer bestaat en dus overal langs de route kan meereizen om op het station terecht te komen. Grotere service, geen nodeloos getreuzel aan de eindpunten en grpter rendement. H. v.d. St. (Naschrift: De N.Z.H., die wij om infor matie over dit punt vroegen, heeft bedrijfs- technisch en - economische argumenten, die het kringloopsysteem ongewenst ma ken. Red.) ADVERTENTIE Maakt u het rijden gezelliger Koninginneweg 6 Telefoon 14024 Evenals twee jaar geleden houdt het Ko ningin Wilhelmina Fonds in samenwer king met de Heemsteedse Zwem- en Polo club „HPC" een zwemfeest, waaxwan de opbrengst weer geheel ten bate van de kankerbestrijding zal komen. De wed strijden worden zondag 19 januari 's avonds om acht uur in het Sportfondsen- bad in Haarlem gehouden. Hiervoor werd de medewerking reeds toegezegd door de kunstzwemgroep „Haarlem", die de „Kunstzwemshow 1958" ten uitvoer zal brengen. Het Neder lands militair zevental zal deze avond een polowedstrijd spelen tegen een team van de kring Haarlem. Jan Stender heeft toe gezegd in Haarlem met een uitgebreide „Robbenploeg" uit te komen. Verder zul len voor de zwemwedstrijden alle kam pioenen worden uitgenodigd; het pi-ogram- ma zal worden aangevuld met schoon- springen en komisch springen. Nieuws in het kort Nog eens kienen. De actie van de Heemsteedse voetbalvereniging „Volhard en Waakt" (VEW) voor de bouw van een nieuw kleedhuis op haar terrein, die en kele maanden geleden met een cabaret avond in het Minervatheater werd begon nen; wordt zaterdag 21 december voortge zet met een kienavond in gebouw „Nieuw Berkeni-ode" aan de Herenweg. Aan deze bijeenkomst zullen nog diverse andere at tracties worden verbonden. Genealogische Vereniging. Maandag avond 16 december zal de heer H. H. W. van Eijk in restaurant Brinkmann te Haarlem onder auspiciën van de Neder landse Genealogische Vereniging spreken over „Het ontstaan van de adel in West- Europa". Coöperatieve Vrouwenbond. Op maandagavond 16 december houdt de af deling HaaiTem van de Nederlandse Coö peratieve Vrouwenbond een bijeenkomst in de Bilderdijkzaal van café-restaurant Brinkmann, waar mevrouw Cobi Schreyer met luitbegeleiding een aantal liederen rond het kerstverhaal, alsmede enige volksliedjes zal zingen. Postduivententoonstelling. Op zater dag en zondag, 14 en 15 december, houdt de postduivenvereniging „De Snelvlieger" in het gebouw „Domi" te Overveen haar jaarlijkse postduivententoonstelling. Voor deze tentoonstelling zijn 220 duiven, ver deeld over zestig klassen, ingeschreven. Expositie. Vrijdag 13 december wordt in het Coornhertlyceum in Haarlem een tentoonstelling geopend, die een beeld zal geven van het onderwijs en het schoolle ven op het Coornhertlyceum. Ouderavond. De oudercommissie van de Haarlemse Vondelschool houdt vrij dag 13 december des avonds acht uur een ouderavond in de gymnastiekzaal van de school. De heer M. P. Nijsse, leraar bij het Nutsonderwijs in Amsterdam, zal op deze avond een lezing houden over „Moderne hulpmiddelen bij de muzikale vorming". Geen spreekuur. De burgemeester van Zand voort zal op woensdag 18 decem ber geen spreekuur houden. Filmavond. Dinsdag houdt de ANWB een propaganda-avond in restaurant „Zo- merlust" in Zandvooi't. Er zullen onder meer enkele reis- en verkeersfilms wor den vertoond. Wasgoed. Gedurende de laatste maanden is er bij de Haarlemse politie herhaaldelijk aangifte gedaan door huis vrouwen die uit hun tuinen wasgoed ver missen. De politie raadt een ieder dan ook aan zodra het duister wordt het wasgoed binnen te halen. Geslaagd. Voor het examen van de kinderaantekening, dat in het Sint Elisa beth's of Grote Gasthuis te Haarlem is af genomen, is geslaagd zuster S. H. Zwolle. Geen spreekuur. De burgemeester van Heemstede is morgen, vrijdag, ver hinderd spreekuur te houden.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7