DEMI's Nederland vraagt hulp aan Intern. Rode Kruis Oók al aan de sigaar Tweede Kamer bracht hulde aan minister Mansholt Leger wil met commissie orde scheppen in naastings-chaos Parlementair commentaar Dr. ir. A. Vondeling wordt als zijn opvolger genoemd De bedrijven in Indonesië Uittocht uit Indonesië komt op toeren; eerste evacuees op Schiphol pONDERDAG 12 DECEMBER 1957 9 Expositie eetkamers bankgarnitureri ZONDER VOORUITBETALING Haarl. Kleding Centrale Vliegtuigen met A- en H- wapens boven West-Europa Dr. Drees een dag naar NAVO-conferentie Castricum laat zich ook afwijzend uit over bouw van nieuw beursgebouw Onderaandelen Neder landse Overzee Bank Etentje buitenshuis VERLOVINGSFEEST MARTIN UITTENBOGAARD Leopold Strassburger overleden Verzending van zeepost Pas gerestaureerde molen bij Delft afgebrand Op Schiphol (Van onze Kamerverslaggever) Van diverse kanten is gisteren in de Tweede Kamer hulde gebracht aan minister Mansholt, die door de regering is voorgedragen als lid van de Europese commissie voor de Euromarkt, zodat hij waarschijnlijk binnenkort, na ruim 12 jaren minister van Landbouw te zijn geweest, zal aftreden. Men vond het jammer, dat de minister zijn post zal verlaten op een moment, dat de omstandig heden in de landbouw allerminst rooskleurig zijn. De heer Biesheuvel (A.R.) constateerde dat minister Mansholt nu wel wordt verlost van de Nederlandse zorg over de landbouw, maar dat er de Europese zorg over de landbouw voor jn de plaats komt. Optimistisch merkte minister Mansholt op, dat wat de Nederlandse landbouw betreft, het dieptepunt voorbij is. Het inkomen van de h0er js verruimd, maar daar ligt geen waarborg voor de toekomst in. Algemeen wordt venvacht, dat het Kamerlid ir. Vondeling van de P. v. d. A. de opvolger wordt van de aftredende minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Het departement van Landbouw is te vondeling gelegd", merkte de heer broesen (K.V.P.) op. Het vorig jaar heeft men zich in de Tweede Kamer erg druk gemaakt over de blokkering van 50 miljoen gulden voor gestegen eigenaarslasten in de landbouw. Achteraf is die blokkering echter technisch niet mogelijk gebleken. Wel zal over het oogstjaar 1956-'57 vijftig miljoen worden ingehouden, doch dat bedrag zal in het begin van 1959 worden uitgekeerd. Ook in de volgende jaren zal de uitbetaling nog worden vertraagd. Tegen die vertraagde uitbetaling rees gisteren in de Tweede Kamer sterk verzet, in de eerste plaats van de heren Den Hartog (V.V.D.) en De Ruiter (C.H.U.). Er zijn meevallers in het Landbouw-Egalisatiefonds, waardoor naar dc mening van de heer Biesheuvel (A.R.) direkte uitbetaling mogelijk is. De heer Droesen (K.V.P.) betoogde, dat er alle re den is voor vervroegde uitbetaling. „Blokkeringshond" Het regeringsvoorstel tot blokkering van de vijftig miljoen gulden was verleden jaar door een amendement van de heer Droesen reeds zo gewijzigd, dat minister Mansholt sprak van een hond met een ge coupeerde staart. Gisteren juichte de heer De Ruiter (C.H.U.): „De blokkeringshond is afgemaakt". De heren Den Hartog, Droesen en Biesheuvel juichten mee. Maar de vertraagde uitbetaling, waartoe de re gering thans heeft besloten, vonden zij in zeker opzicht nog erger en onbillijker. Zij deden namens hun fracties een dringend beroep op de regering van de vertraagde uitbetaling af te zien. Bij de replieken diende de heer Droe sen een amendement in met de strekking de gelden aan de melkveehouders direct uit te betalen en op de begroting dus vijf tig miljoen gulden meer uit te trekken. Het is financieel niet mogelijk eerder uit te betalen, antwoordde minister Mans holt. Men kan wel beweren, dat er finan ciële meevallers zijn, maar als er tegen vallers waren geweest, zou men er niet op hebben aangedrongen de uitbetaling van een groter bedrag te vertragen. Vandaag wordt over het amendement be$list In overeenstemming met de grotere te gemoetkoming voor de gestegen eige naarslasten zijn deze week de normen ver hoogd voor koop- en pachtprijzen. Daar tegen had de heer Egas (P.v.d.A.) ernstig bezwaar, omdat daardoor de inkomsten worden vergroot zonder de zekerheid dat de bedrijfsgebouwen worden verbeterd. De nieuwe pachtnormen De nieuwe pachtnormen vond de heer De Ruiter (C.H.U.) schadelijk voor de kleine bedrijven. Dat was ook de mening van de heer Droesen (K.V.P.), maar om dat de nieuwe regeling nog maar pas is afgekondigd wilde hij er liever nog met over praten en de kwestie eerst nog eens nader bekijken. Per jaar zal de pacht van een derde deel van de bedrijven wor den herzien. In het uiterste geval komt iemand pas na ruim vier jaar in aanmer king voor verhoging van de pacht. Dat bezwaar erkende minister Mansholt, maar de pachtkamers kunnen niet meer geval len behandelen. Voor de landbouw is het ADVERTENTIE van en in onze etalages en modelkamers van 12 tot 20 december a.s. speciale aanbiedingen Barteljorisstraat 13-17 - Haarlem ADVERTENTIE 74.90.108.—, 120- Condities f 4per week Wij berekenen géén rente Jansstraat 65 Kerkstraat 8 Haarlem Beverwijk Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Bakker (C.P.N.) over het vliegen bo ven West-Europa van Amerikaanse vlieg tuigen bewapend met A- en H-wapens heeft de minister voor Defensie geant woord, dat hij heeft kennis genomen van de mededeling van de Britse minister van Buitenlandse Zaken, dat Amerikaanse vliegtuigen geregeld vluchten met atoom- en waterstofwapens boven Engeland ma ken. Hij heeft ook kennis genomen van de mededelingen van de Amerikaanse generaal Power, dat zulke vluchten boven West-Europa plaats hebben. Van tijd tot tijd passeren op grote hoogte boven het Nederlands grondgebied bom menwerpers, tot welker normale bewape ning A- en H-wapens behoren, zegt mi nister Staf. Op grond van de hem toe komende bevoegdheden krachtens de Luchtvaartwet heeft de minister de samen werking tussen de luchtmachten der N.A.V.O. voor het maken van oefenvluch- ten mogelijk gemaakt. De samenwerking is wederkerig. De minister is niet van mening, dat het vliegen met atoomwapens boven dichtbe volkte landstreken reusachtige gevaren met zich meebrengt voor de veiligheid van zulke landstreken en de mensen die die bewonen. De minister sluit zich in dezen aan bij de verklaringen van de Britse regering. van de grootste betekenis dat zij deze moeilijkheid kunnen overwinnen. Terug werkende kracht tot 1 november 1956 zal volgens de minister niet juist zijn. Aan een tussentijdse pachtverhoging valt niet te denken. De pachtprijsnormen gaan op geen stukken na zover als het Landbouw schap had gewenst. Bij de replieken diende de heer Egas (P.v.d.A.) een motie in, waarin de rege ring wordt verzocht de verhoging van de pachtnormen ongedaan te maken en de daarvoor bestemde gelden in de vorm van subsidie voor verbetering van bedrijfsge bouwen te gebruiken. Op die manier wil de hij meer een „gerichte besteding" be reiken van de extra steun aan de land bouw, zoals oorspronkelijk bij de blokke ring van de verhoogde eigenaarslasten de bedoeling was. Om die reden was ook nu weer de overgrote meerderheid van de Kamer tegen de motie. „Het staartje van de hond komt weer om de hoek", merkte men op. Minister Mansholt verklaarde geen an der standpunt te kunnen innemen dan waartoe de Kamer vorig jaar had beslo ten, toen de gerichte besteding werd ver worpen. Het oordeel over de motie liet hij aan de Kamer over. Beperking varkensstapel Een belangrijk punt was ook het gewij zigde varkensbeleid. De regering wil de varkensstapel beperken tot 3,3 miljoen stuks. Ter bereiking van een redelijke producentenprijs wordt ten hoogste 30 miljoen gulden beschikbaar gesteld, waar van niet meer dan 10 miljoen voor de export. Voor zover het in het binnenland geconsumeerde varkensvlees zich nog zal bewegen beneden de kostprijs, zal een te gemoetkoming worden verstrekt van ten hoogste 10 percent per kilo. Tegen dit systeem had de heer Den Hartog (V.V.D.) het bezwaar, dat de toe slag niet aan de producent, maar aan de consument ten goede komt. Zolang het Nederlandse volk nog 900 miljoen gulden per jaar verrookt, moet men niet bang zijn de kostprijs door te berekenen, zei hij. Het systeem leidt niet tot inkrimping van de varkensstapel en het vetprobleem wordt er niet mee opgelost. Doorberekening van de gestegen kost- prijs bepleitte eveneens de heer De Ruiter (C.H.U.). Evenals de heer Droesen (K.V.P.) verlangde ook de heer Biesheu vel (A.R.) een garantie voor het varkens vlees als basisprodukt via een heffing. Minister Mansholt verklaarde, dat de regering er de voorkeur aan geeft via de prijs de varkensstapel, die thans vier mil joen stuks bedraagt, te beperken. Aan doorberekening van de kostprijzen is een grens gesteld door de algemene economi sche omstandigheden, die prijsverhoging ongewenst maken. Bij de regering is daar om thans ook niet in overweging het laat ste subsidie op de melk van vier cent per liter op te heffen. Verhoging van het vet gehalte tot 31/a procent zou de melk zes cent per liter duurder maken. Daarvoor is het moment nog niet geschikt. Vandaag wordt het debat voortgezet. Naar wij vernemen zal minister-presi dent dr. W. Drees in verband met de toe stand in Indonesië de conferentie van de regeringshoofden der NAVO-Ianden in Parijs waarschijnlijk slechts gedeeltelijk bijwonen. Een definitieve beslissing hier over zal vandaag in de vergadering van de ministerraad worden genomen. De NAVO-conferentie in Parijs zal van 16 tot 19 december worden gehouden. De minister-president zal waarschijnlijk al leen aan de bijeenkomst van de eerste dag deelnemen en reeds de volgende ochtend naar ons land terugkeren. De staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, drs. E. H. van der Beugel, is gister middag reeds naar Parijs gereisd. Minister Luns zal vanmiddag volgen. Beide staats lieden zullen eerst deelnemen aan de mi- Vergadering bloembollencultuur In zaal Roozendaal heeft de afdeling Castricum van dc Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Bloembollencultuur haar algemene ledenvergadering gehouden. Hoofdschotel van deze bijeenkomst vormde het voorstel om via een vakhef fing van een percent te komen tot op richting van een nieuw beursgebouw te Haarlem. In navolging van andere af delingen werd ook te Castricum afwijzend op dit voorstel beschikt. Men wilde het voorstel van de afdeling Heemstede steu nen om via de bloembollencultuur, dus in eigen hand, het Krelagehuis te verbouwen tot een weer efficient beursgebouw. De secretaris, de heer C. Theissling, bracht dit voorstel ter sprake. Gesproken werd voorts over de „gas- schade", waarvan men in de toekomst meende meer last te zullen ondervinden. Ook werd er het een en ander gezegd over de chemische onkruidbestrijding, over welk onderwerp reeds in Heemskerk en Egmond interessante films vertoond wer den. In de tweede buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders der Ne derlandse Overzee Bank n.v. is het voor stel tot wijziging van de statuten goedge keurd. Deze statutenwijziging was noodza kelijk om het creëren van onderaandelen van 100 mogelijk te maken. De directeur van een hotel in Rhenen hoorde 's nachts gestommel. Hij ging op onderzoek uit en constateerde dat het ge luid uit de keuken kwam. Behoedzaam opende hij de deur en stak het licht. aan. Tot zijn niet geringe verbazing stond mid den in de keuken een wasbeer, die zich tegoed deed aan allerlei lekkernijen uit de door het dier geopende provisiekast. De beer, verblind door het felle lamplicht, bleef als versteend staan. Daardoor kreeg de directeur gelegenheid zich pardoes bo ven op de ruigharige bezoeker te storten en deze zodanig vast te grijpen, dat hij niet meer ontkomen kon. Met de voor zijn vrijheid worstelende beer in zijn linker hand zag hij vervolgens kans de telefoon in de naastgelegen hal te bereiken, waar hij zijn buurman Ouwehand opbelde. Deze kwam onmiddellijk naar het hotel, dat op ongeveer 500 meter afstand van het die renpark is gelegen. Hij had een stevige kooi meegenomen. De beer bleek uit het park te zijn ontsnapt en na een wandeling over de Grebbeberg door een open raam de keuken van het hotel te zijn binnenge komen. Spoedig was de snoeper weer in zijn ver blijf in het dierenpark teruggebracht. DJAKARTA (ANP) De militaire com mandant van Djakarta, overste Endang Dachjar, heeft woensdag een commissie geïnstalleerd, die belast is met de regeling van het overnemen van Nederlandse on dernemingen in het gebied van Djakarta. De instelling van deze commissie, aldus Dachjar, heeft ten doel „de zuiverheid" van de worsteling om West-Irian veilig te stellen. In deze commissie hebben ver tegenwoordigers zitting van de militaire politie, van het gemeentebestuur, van het openbaar ministerie, van verschillende re geringsdepartementen, van vakbonden en van het coöperatieve lichaam van de jeugd en militaire instanties. De commissie zal overgaan tot de stich ting van „administratieve lichamen", die tot taak zullen hebben het voorkomen van sabotage, het verhinderen van eenzijdige handelingen door de arbeiders en het ver zekeren van een regelmatig verlopende produktie op de ondernemingen. Deze lichamen moeten ook „de juiste mensen voorbereiden op het vervullen van leiden de functies, teneinde een vacuum in de be drijfsleiding te voorkomen" en zijn voorts belast met het handhaven van de disci pline onder de arbeiders aldus een be richt van bet persbureau „PIA". Vooraanstaande leiders van bedrijven in Djakarta deelden aan de correspondent van het ANP mede, dat de situatie in de gedurende de laatste week door Indone sische werknemers „overgenomen" onder nemingen nog zeer verward is. Volgens hem is de toestand bij de éne firma ge heel anders dan die bij andere en is de juridische status der overgenomen zaken onbekend. Bij sommige dier zaken zijn bereids toezichthoudende lichamen inge steld, welker opdracht zij „vaag" noem den. Zij deelden mede, dat terwijl in som mige der firma's de zaken op de gewone voet worden voortgezet, bij andere het werk stagneert. Onder de laatste Nederlandse firma's, die zijn „overgenomen" behoren de druk kerij „De Unie" te Djakarta, de „Verenig de Prauwenveren" te Semarang en de In donesische „Nillmij". De vakvereniging van het Unilevercon- cern berichtte aan de plaatselijke bladen, dat de directie van Unilever geweigerd had, gevolg te geven aan een eis van de arbeiders tot instelling van een toezicht houdende commissie. Een van de bestuurs leden der vakvereniging is in verband met deze aangelegenheid ontboden bij het plaatselijke militaire commando te Dja karta. Berichten uit andere steden op Java ma ken evenzo melding van voorbereidingen voor het „overnemen" van Nederlandse zaken. Te Surabaja bijvoorbeeld heeft de vice-voorzitter van de nationale advi serende raad, Ruslan Abdulgani, heden medegedeeld, dat de Nederlandse onder nemingen, banken en industrieën door de regering in de volgende dagen „systema tisch" zullen worden overgenomen, onder de leiding van de commandant van het militaire district. Een bericht, dat twee ondernemingen van de n.v. maatschappij tot exploitatie der Verenigde Majanglanden door de Indone sische regering zouden zijn overgenomen, wordt door de directie van de maatschap pij te Amsterdam officieel tegengesproken. Indonesiërs terug SINGAPORE (AFP) Enige honderden leden van de bemanningen van de 25 sche pen van de K.P.M., die thans te Singapore liggen, zullen zeker worden gerepatrieerd, aldus deelde de algemene vertegenwoor diger van de K.P.M., de heer J. Kruyt mee. De heer Kruyt zei verder, dat er nog ge nerlei beslissing is genomen met betrek king tot de ladingen in deze schepen, die duizenden tonnen goederen bedraagt, be stemd voor havens in Indonesië. Hij deel de mee, dat van de 80 schepen der K.P.M. in Indonesië, meer dan 30 in Indonesische havens door de autoriteiten onder be waking zijn gesteld. Het schip de „Caram" van de Indone sische scheepvaartmaatschappij „Pelni" heeft heden 150 passagiers van de K.P.M.- schepen te Singapore aan boord genomen. Een woordvoerder van de Pelni heeft mee gedeeld, dat thans naar mogelijkheden wordt gezocht om deze mensen naar In donesië over te brengen. De woordvoerder van het Indonesische consulaat in Singapore sprak een bericht tegen, dat het aan Nederlanders verboden zou zijn het eiland Pulu Sambo te ver laten. De Nederlanders die het eiland, dat twaalf km van de kust van Malakka ligt, willen verlaten, kunnen dit doen, maar zij krijgen geen toestemming terug te keren. Het betreft Nederlanders die werken op de installaties van de B.P.M. op Pulu Sambo. ADVERTENTIE U bent van plan u te gaan verloven Dan denkt u ook aan 'n gladde ring. Maar waar zoudt ge die nu kopen, Zo'n mooi lief rondaardig ding. U raadpleegt elkander, Zeg, wat denk jij er nu van Dat ik in geen geval verander. Martin Uittenbogaard is de juiste man. Hij was het die leverde aan onze kennissen, Nu, en vond je dat niet af Ze spraken er zelfs al over onder 't tennissen. En dan de service die hij ons gaf. Wat heb je nu aan goedkope dingen, Wij doen zoiets toch maar eenmaal, Want in onze kringen, Gaan ze niet zo vlug aan de haal. Heus, gaat u eens met Martin praten, Iedereen slaagt daar voor 100 °/o Anders ga eens even informeren, Informeren kost geen cent. Dure stukken moet men niet zo maar kopen. Ga voor ringen naar de specialist. Zal u 'n eindje verder moeten lopen, Maar u heeft dan niets gemist. Weet u wel, dat ringen van A.S. Door ieder worden geprezen Omdat ze zijn reuze best, Dat heeft de tijd wel bewezen. Stel u in verbinding met de bekende Verlovingsringenspecialist Martin Uittenbogaard, Schoterweg 35. De le zaak vanaf de Generaal Cronjéstraat De 2e zaak vanaf de Frans Hals Bioscoop. Bel ons op voor 'n afspraak, 16261. Wij zorgen weer voor prima service. Geluk en Welvaart met ringen van Wij verwachten u, vriendelijk gegroet 1 Motorrijtuigenbelasting. Met ingang van 1958 zal wijziging worden gebracht in het aangiftestelsel voor de motorrijtuigen belasting. De wijziging houdt in, dat de ontvangers der accijnzen motorrijtuigenbe- lastingkaarten afgeven waaraan een ver- volgaangifte is gehecht. De toezending van aangifteformulieren zal na de afgifte van een dergelijke belastingkaart achterwege blijven. GENEVE (Reuter) De Nederlandse regering heeft vandaag het Internationale Rode Kruis officieel benaderd in verband met het lot der Nederlandse onderdanen in Indonesië. Dr. E. O. baron van Boet- zelaer, hoofd van de afdeling algemene zaken van het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken, had een onderhoud met de voorzitter van het internationale comité van het Rode Kruis, Leopold Bois- sier. Een woordvoerder van het comité ver klaarde, dat het Internationale Rode Kruis zijn tussenkomst zou kunnen verlenen, in dien Nederland daarom verzocht, doch alleen met instemming van de Indonesi sche regering. In afwachting van 't resul taat van het onderhoud van vandaag, heeft het comité zich nog niet in verbin- ADVERTENTIE (Van onze parlementaire redacteur). Woensdagavond laat gebeurde er in de matig bezette vergaderzaal van de Tweede Kamer iets eigenaardigs. Minister Mans holt had 's middags bij de beraadslagingen over zijn begroting van tal van afgevaar digden vriendelijke woorden moeten aan horen over het feit, dat hij kandidaat voor het lidmaatschap van de commissie van de Europese Economische Gemeenschap, vermoedelijk weldra tot lid van dat orgaan gekozen zal worden. Van zijn kant bleek de minister yan plan om, nu hij naar alle waarschijnlijkheid voor het laatst zijn begroting te verdedi gen had, voor die gelegenheid een bijzon der slotwoord te spi'eken. Tegen elf uur kwam plots voorzitter Kortenhorst in feestgewaad (rok met wit vest en witte das) de zaal binnen om de voorzitters zetel in te nemen, waar de gehele avond ondervoorzitter mr. Roosjen had getroond. De bedoeling was, dat de Kamerpresident de minister zou uitluiden. Maar er kwam echter een kink in de kabel, doordat er een amendement op het begrotingsontwerp ter tafel lag, waarover pas donderdagmid dag gestemd zou worden, zodat ook de be groting zelf nog niet kon worden aange nomen. Fluks deed de voorzitter aan mi nister Mansholt een briefje toekomen, blijkbaar om hem te waarschuwen, dat het feest niet doorging! De vraag komt me gerechtvaardigd voor, of de regie van het begin af niet een beetje fout is geweest. Dat de sprekers gewag hadden gemaakl van de mogelijk heid, dat de minister weldra tot een hoge internationale post geroepen zal worden, kon nog door de beugel. Vreemder was al, dat hij zelf, nog voordat hij het benoe mingsbesluit in zijn zak heeft, een bijdrage tot de apotheose wilde leveren. Nog vreem der lijkt het, dat de Kamervoorzitter reeds nu een feestelijk afscheidswoord wilde spreken. De hoffelijkheid tegenover de re geringen van de zes staten, die deel uit maken van de Europese Economische Ge meenschap, en die niet eerder dan op 19 december tot de samenstelling van de commissie zullen overgaan, gebiedt, dunkt nisterconferenties van de landen van de me, dat eerst die beslissing wordt afge Raad van Europa en de West-Europese wacht, temeer omdat zich ook na die minister Manssholt uit te luiden, aangezien de Kamer immers nog op 23 december zal vergaderen. Enfin, de straf op de „zonde" bleef niet uit, want het amendement- Droesen noopte op het allerlaatste ogen blik het festijn af te bestellen, om het vandaag te doen plaatshebben. Het zou mij niet verbazen als de voorzitter bij nader inzien zelf zal beseffen, dat hij dit keer iets te haastig gebakerd is geweest. Overigens was de vergadering juist zo prettig begonnen. De heer Andriessen (K.V.P.) kwam namelijk nog eens nadruk kelijk verklaren, dat de motie, die de in diening van een nota inzake het vraag- Minister Mansholt stuk van de ruimtelijke ordening ver langde, werkelijk in geen enkel opzicht de bedoeling heeft, minder vertrouwen in mi nister Witte en diens beleid kenbaar te maken. Van zijn kant nam de minister hiervan met voldoening kennis. En nu bleek, dat hij en zijn ambtgenoten vol komen vrij blijven om uit te maken, wan neer zij het tijdstip aangebroken achten met zulk een nota voor de dag te komen, had hij geen enkel bezwaar meer tegen de motie. Zo viel er niets meer van kop pigheid te bespeuren en was het alles pais en vree, toen de motie er zonder hoofde- Unie. datum nog de gelegenheid voordoet om lijke stemming doorging. Woensdagavond is te Hilversum in zijn woonhuis aan de Jonkerweg op bijna 80- jarige leeftijd overleden de heer Leopold Strassburger, in leven circusdirecteur en vader van de dames Regjna en Elly Belli- Strassburger. De overledene, die tot het laatst daadwerkelijk met het familiecir cus meeleefde, was met zijn kort na de oorlog te Brussel overleden broer Adolf (de vader van wijlen Karei Strassburger), de stichter van het circus Strassburger. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië en Brazilië: ms „Zaanland" 16 december, ss „Libertad" 21 dec.; Austra lië via Engeland 21 dec.; Canada: ms „Prins Willem van Oranje" 21 dec.; Chili via New York 19 dec.; Indonesië: ss „Tei- resias" 18 dec.; Ned. Antillen: ms „Oranje Nassau" 17 dec.; Nieuw-Zeeland via Enge land 21 dec.; Unie van Zuid-Afrika en Z. W.-Afrika: ms „Edinburgh Castle" 21 dec. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. Vanochtend vroeg is onder Schipluiden in de polder de Woudse Droogmakerij de Harnaschmolen afgebrand. Deze uit 1846 daterende watermolen die pas geheel was gerestaureerd, stond onder bescherming van de Rijkscommissie voor de Monumen tenzorg. De brand welke te omstreeks vijf uur is ontstaan, werd ontdekt door de bewoner van de molen. Onmiddellijk werd de brandweer van Wateringen gewaar schuwd. Omdat de molen aan een smal dijkje staat, was het echter zeer moeilijk hem te bereiken. Het vuur kon zijn ver nielende werk doen voordat de brandweer ter plaatse was. De molen was niet ver zekerd. ding gesteld met de Indonesische regering en de Rode Kruis-organisatie. Het comité heeft geen permanente ge delegeerde in Indonesië, en de normale praktijk in dergelijke gevallen zou zijn, dat een speciale gedelegeerde van Genève per vliegtuig naar Indonesië reist. Het laatste geval, waarin het comité behulp zaam was bij het evacueren van in nood verkerende mensen, was toen na de Suez- crisis duizenden joden Egypte moesten verlaten. Baron van Boetzelaer deelde aan de correspondent van Reuter mede, dat hij het comité op de hoogte had gesteld van bijzonderheden over de situatie in de hoop dat het Internationale Rode Kruis in staat zal zijn te helpen bij de evacuatie van Nederlandse onderdanen uit Indonesië. Het comité zal de toestand in beschou wing nemen en de Nederlandse regering zo spoedig mogelijk langs diplomatieke kanalen van haar antwoord op de hoogte stellen. Baron Van Boetzelaer keerde woensdag weer naar Den Haag terug. DJAKARTA (Reuter) Indonesische regeringskringen hebben vandaag ver klaard, dat bij de opdracht aan werklo ze Nederlanders om het land te verlaten, ongeveer 9.000 personen zullen zijn betrok ken. Indonesië heeft géén algehele op dracht tot massa-uitwijzing van de naar schatting 50.000 Nederlanders in Indone sië gegeven, aldus zeiden zij. SINGAPORE (Reuter) Met de ge regelde lijndienst van de Qantas zijn woensdagmorgen twee Nederlandse gezin nen te Singapore aangekomen. Tien em ployees van de B.P.M. kwamen te Singa pore aan in een vliegtuig van de Standard Vacuum Oil Cy. Volgens een woordvoer der van de Vacuum Cy konden zij niet worden beschouwd als geëvacueerden. Een woordvoerder van de Philipsfabrie- ken deelde mee, dat 100 vrouwen en kin deren van emplyees van Philips in de bei de „overgenomen" Philipsfabrieken in In donesië, eind dezer week te Singapore wor den verwacht. Men hoopt ze te kunnen overbrengen in gehuurde Vliegtuigen van de „Malayan Airways". LONDEN (Reutei-) Een vliegtuig van de B.O.A.C. met Nederlanders uit Indone sië is wegens een mechanische storing op gehouden in Karachi en wordt donderdag morgen te Londen verwacht. Het heeft 63 passagiers, van wie 40 uit Indonesië. SINGAPORE (Reuter) Er wordt van daag weer een stroom van Nederlandse evacuees uit Djakarta in Singapore ver wacht. Een „Britannia"-toestel van de B.O.A.C. arriveerde met 69 gezinsleden van em ployees van Unilever uit Djakarta, ter wijl later op de dag nog vier toestellen van de Garuda Indonesian Airways wor den verwacht. Een „Argonaut" van de Qantas-B.O.A.C. wacht in Singapore op toestemming van de Indonesische rege ring om in Djakarta te mogen landen. De „Britannia", die leeg van Sydney naar Djakarta was gevlogen, bracht 45 kinderen (waarvan 8 babies) en 24 vrou wen. SCHIPHOL (ANP) Met de K.L.M.- machine uit Biak, die woensdagavond op Schiphol arriveerde, keerden drie vrouwen met haar kinderen, echtgenoten van K.L.M. grondpersoneel van de vestiging te Djakarta, in Nederland terug. Dit zijn de eerste gezinnen van K.L.M. personeel uit Djakarta, die terug zijn gekomen. Zij wilden zich niet over de toestand in Indonesië uitlaten. Zij waren met een toe stel van de Garuda van Djakarta naar Singapore gevlogen en van daar met een toestel van een andere luchtvaartmaat schappij naar Bangkok. In laatstgenoem de stad konden zij worden meegenomen door het K.L.M.-toestel, dat van Biak was vertrokken. In de komende weken mag de geleidelijke repatriëring van de gezin nen van het K.L.M.-personeel uit Indone sië worden tegemoet gezien. Een uur eerder was de K.L".M.-machine uit Singapore eveneens met evacuees op Schiphol aangekomen. Onder hen waren twee gezagvoerders van de K.P.M. Ook zij onthielden zich van commentaar. Ook de echtgenote van een h.b.s.-direc- teur uit Medan bevond zich met drie kin deren van 2 tot 5 jaar onder de passa giers. Zij deelde mede, dat in Medan alle Nederlanders aan het pakken waren.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9