Kwestie-Indonesië komt ook in NAVO-topconferentie OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Nasution poogt bedrijven uit greep der vakbonden te halen Ook overleg tussen Drees en Eisenhower? Voor de Stille Armen Sukarno naar India Zain pleegt overleg ANTON HUNINK Japan eerste gegadigde? Het woord is aan Opklaringen Verzoek van vakbonden s&ee MORRIS héforet/oSuy/ Indonesische regering wil KPM-directie spreken gekant Frankrijk in principe niet tegen rakethases Parijs vroeg Washington in september raketten Radiotoespraak van prinses wordt zondag herhaald Binnenkort volle melk, maar 10 cent duurder Nederland desnoods akkoord met raketbases Treinverbinding met Schinhol in studie Ontploffing in Schotse mijn Twee doden in het verkeer V erkeersongelukken DIT JAAR: 1114 DODEN! Geen paleis» revolutie 72c JAARGANG No 135 (jr0te Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (g lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks ZATERDAG 14 DECEMBER 1957 Haarlems Dagblad 302e JAARGANG No 288 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman PARUS (ANP) Naar hedenmorgen van welingelichte zijde werd vernomen. z3l ook de Indonesische kwestie op de 3eenda geplaatst worden van de NAVO- topconfercntie die op 16, 17 en 18 decem ber in Parijs wordt gehouden. Deze aan gelegenheid is verleden week ai in de permanente Raad ter sprake gekomen en aangenomen mag worden, dat de Neder- landes eerste minister Drees in de top conferentie der 15 regeringleiders het Nederlandse standpunt nog eens zal ken baar maken. Deze kwestie behoort name- iyk tot de vele, zo wordt opgemerkt, die eveneens van belang zijn voor de Atlan tische bondgenoten en waaromtrent men overeengekomen is overleg te plegen. Het NAVO-gebied is hierbij wel niet onmiddellijk betrokken, doch het betreft hier een aangelegenheid, die ook van be lang is voor de gehele westerse wereld. (UP) Naar uit welingelichte bron ver nomen wordt, hoopt dr. Drees de kwestie ook te bespreken in een besloten onder houd met president Eisenhower, spoedig na diens'aankomst. Dr. Drees zal de conferentie vermoede lijk slechts gedurende korte tijd bijwonen, namelijk alleen maandag. Dan wil hij naar Den Haag terugkeren. Hij acht zijn aan wezigheid in Den Haag, zo verzekerde men ons, noodzakelijk voor het geval het nodig is, in het geschil met Indonesië snelle beslissingen te nemen. BRUSSEL (ANP) In de middagver gadering van de raadgevende interparle mentaire Beneluxraad heeft de voorzitter, de heer Frans van Cauwelaert, namens de Belgische en Luxemburgse parlements leden verklaard, dat zij meelever, bij de rampspoedige gebeurtenissen en het on recht, waaronder Nederland heeft te lijden, door het gebeurde in Indonesië. De Belgische regering heeft'reeds laten weten Nederland bij te willen staan in deze zorgwekkende ogenblikken. De Belgische regering weet, dat zij steunt op het par lement en het volk, aldus de heer Van Cau welaert. De Luxemburgse minister van Justitie, Bodson, zei hierna, dat het groothertog dom al het nodige zal doen om Neder land te helpen. De Nederlandse gedelegeerde Burger,, sprekend namens de Nederlandse parle mentariërs, noemde het bemoedigend te weten, dat Nederland vriénden heeft, die het steunen. HAMBURG (Reuter) De Indonesische ambassadeur in Bonn, mr. Zairin Zain. heeft gisteren in Hamburg verklaard, dat de Indonesische regering „zal vermijden" een officieel verzoek tot West-Duitsland te richten om het economische vacuüm op te vullen, dat in Indonesië door de Neder landers wordt achtergelaten. Volgens een Indonesische woordvoerder heeft mr. Zain op een vergadering van de Hamburgse Kamer van Koonhandel verklaard zich er van bewust te zijn. dat een dergelijk offi cieel verzoek de Westduitse regering in een „lastige positie" zou plaatsen in haar betrekkingen met Nederland. Mr. Zain deelde de leden van de Kamer van Koophandel mede, dat „indien de ADVERTENTIE Wanten-weer worstenweer Ga maar door liefhebbers van Anton Hunink-rookworst. Steeds nieuwe voorraad wordt aange voerd U krijgt - voor een lagere prijs - altijd sappige, verse worst. Echte Gelderse die u zélf kookt. Het vertrouwde loodje èn de geur en smaak op uw bord bewijzen de versheid. Hoe verser - hoe lekkerder HOFLEVERANCIER - DEVENTER Nederlands-Indonesische handelsbetrek kingen zouden worden verbroken, Indo nesische firma's waarschijnlijk individueel Westduitse ondernemingen zouden vragen of zij bereid zijn het handelsverkeer uit te breiden". „Indien deze bereidheid er niet is, dan zullen de Indonesische firma's waarschijn lijk laten weten, dat zij elders naar een uitbreiding van het goederenverkeer zullen zoeken". De woordvoerder deelde voorts in ant woord op vragen mede, dat mr. Zain in Hamburg niet zou spreken over Indonesi sche plannen om de uitvoer naar Europa via Hamburg in plaats van over Rotterdam te doen lopen. Volgens inlichtingen, die werden verkregeft op de Indonesische ambassade in Bonn, worden reeds enige tijd besprekingen over een dergelijk plan gevoerd. Tot een beslissing heeft dit over leg echter nog niet geleid. LONDEN (Reuter) De correspondent in Djakarta van de „Times" seinde don derdag, dat als de Nederlanders Indonesië verlaten, ongetwijfeld iemand hun plaats op het gebied van de scheepvaart, het bankwezen en de handel zal innemen en de eerste kandidaten daarvoor zijn de Japanners. De correspondent voegde daaraan toe, dat zij daarvoor reeds zijn benaderd. De Japanse premier heeft kortgeleden een lonend bezoek aan Indonesië gebracht en over een herstelhetalingsovereenkomst is in beginsel overeenstemming bereikt, met het vooruitzicht op een vredesverdrag waarin de economische handen tussen de twee landen zullen worden verstevigd. Met dit vers in het geheugen, ligt het voor de hand, dat Indonesië eerst bij Japan zal blijven informeren of het sche pen beschikbaar heeft en bemanningen om ze te bedienen. Japan heeft kennelijk 100.000 ton aan reserve-scheepsruimte, doch de eigenaars zullen zekerheden willen hebben. En ook zouden zij, zo wordt gezegd, de Neder landers niet tegen zich in het harnas willen jagen. 13e verantwoording Mej. dr. F. C. v. H. 25,—; W. K. d. B. I 25,S. D. 25.mevr. wed. M. A. H.- L. 25,—; S. M. W. G. M. 15,—; bridge club 1-2-3 10,—; dr. A. C. v. d. L. 10,—; 3 x M. f 10,—; M. v. d. B.-W. v. D. 10,—; E. R. Z. f 10,—; .J. A. L.-K. S. f 10,—; C. D. 10,— H. G. 10,—; drs. H. K. 10,—; mevr. C. J.-v. S. 10,Benjo 10, E. V. f 7,50; T. Z.-W. 5,—; R. F. 5,—; Fam. W. 5,—; A. H. F. v. d. C. 5,—; dames LL. en LD. 5.mevr. M. H. K. f 5,—; W. L. 4,—; H. F. 3.—; E. R. 2.50; H. B.-E. f 2.50; v. d. L. 2.50; C. v. E. 2,50; J. L. H. 2,50; J. J. v. H. 2,50; C. A. f 2,50; R. H. f 2.50; C. J. v. d. H. C. 2.—; P. W. S. 2,50; ir. F. C. I 5,—; W. E. M.-de K. f 10,bridgeclub H.Z.W. 12,30; C. v. 't H. 5,—; A. P. 2,—; F. S. f 2,50; H. en J. 10,van E. 2,50; fam. K. 5,— Wim 1,—; N. N. 1,— dames S. B. 5,—; J. J. K. 10,—; A. J. W. 5,—; .T. Ph. D. v. d. B. 2,50; wed. S. 1,—; G. S. 5,—; C. V. D. M. 5,—; Jaquelien- tje 2,50; M. S. 10,—; N. N. 10,—; dagtotaal 406,30. In het geheel is thans bij ons blad bin nengekomen een bedrag van 7564,65. Giften kunnen worden afgegeven aan onze kantoren Grote Houtstraat 93, Flores- straat, Haarlem en Lange Nieuwstraat 427. I.Jmuiden of worden overgeschreven op postgiro 273107 onder vermelding „Voor de Stille Armen". Inayat Khan: Alle dingen des levens behoren tot het werkmateriaal der wijsheid. xccokcccccccok VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van zaterdagavond tot zondagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Aanvankelijk in het zuidoosten van het land nog enige sneeuw: later van het noorden uit afne mende bewolking, maar hier en daar ook enkele sneeuw- of hagelbuien. Aanvankelijk nog overwegend krachtige, later tot matig of zwak afnemende wind uit noordelijke richtingen. Wei nig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. CCOOOOOOOtXIOOCOOCOOOOIXOOOOOOCCOOOOOOOOOOOOOOOCOOCCOOQ: DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S, WAARIN OPGENOMEN ERBIJ NEW DELHI (Reuter) Volgens offi ciële kringen in New Delhi wordt president Sukarno begin volgend jaar voor een offi cieel bezoek in India verwacht. De datum is echter nog niet vastgesteld. Volgens deze kringen was het plan voor dit bezoek reeds maanden geleden vast gesteld en zou het oorspronkelijk deze maand hebben plaats gehad. DJAKARTA (ANP) De woordvoerder van het Indonesische leger, majoor Har- sono, heeft medegedeeld, dat een onderzoek zal worden ingesteld naar de door radio- Hilversum aangehaalde „particuliere bron" van de berichten over het aftreden van president Sukarno en de instelling van een triumviraat. Hij voegde daaraan toe, dat geëigende stappen zullen worden genomen tegen de buitenlandse persagentschappen, die de „valse berichten van radio-lib versum" hebben aangehaald.' De legerleiding zal de vertegenwoordigers van deze persagent schappen binnenkort hij zich ontbieden om hun verklaring terzake te horen. DJAKARTA (ANP) Een woordvoer der van het presidentiële paleis in Dja karta heeft tegengesproken, dat in Sura- baia een tweede aanslag op Sukarno zoi'i zijn gepleegd. De vakbonden hebben inmiddels ge vraagd om ook vertegenwoordigd te mogen zijn in de commissies van toezicht, die de werkzaamheden op de Nederlandse onder nemingen regelen en nu onder oppertoe zicht van het leger staan. Totdusver is een antwoord op die verzoeken niet openbaar gemaakt. Vrjjdag gaf generaal-majoor Abdul Haris Nasution, de Indonesische stafchef instructies, geldende voor het gehele land, n de militaire bevelhebbers, om de Nederlandse belangen onder hun beheer te némen. Deze stap diende als een duide lijke waarschuwing aan individuen en organisaties „niet langer eigendom In be slag te nemen". (ANP) In de instructie van Nasution wordt voorts gezegd, dat alle eisen en vraagstukken, die door de betrokken Ne derlanders mochten worden opgeworpen, zullen worden behandeld door de centrale militaire gezaghebber en ter kennis van de regering moeten worden gebracht. Om een vlotte bedrijfsvoering hij de ondernemin gen te verzekeren, moeten alle militaire gezaghebbers deskundigen mobiliseren, met inbegrip van Nederlandse onderdanen, op grond van de bepalingen van de staat van oorlog en beleg. Uitgezonderd daarvan moeten worden Nederlanders, die vroeger militair zijn geweest of werkzaam waren bij de inlichtingendienst van het Neder landse leger. De bedrijfsleiders van 500 Nederlandse ondernemingen in geheel Indonesië en de ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 SCOOTER-BROMFIETSKLEDING leiders van organisaties op het gebied van de landbouw hebben hun gezag overgedra gen aan de oudste Indonesische employés van de betrokken ondernemingen en be drijven of zullen dit in de komende dagen doen, zo is vrijdagavond in Djakarta ver klaard. Dr. J. Meyer, voorzitter van het Alge meen Landbouw Syndicaat, verklaarde vrijdag, dat het bevel om de ondernemin gen over te dragen in twee fasen zal wor den uitgevoerd: 1. Tijdelijke overdracht van bevoegdheid door de bedrijfsleiders en presidenten van de organisaties aan de oudste Indonesische employés, 2. Defini tieve machtsoverdracht inclusief de over dracht van kasgelden en vooi;rraden. SINGAPORE (UP) Een woordvoerder van de B.O.A.C. heeft bekendgemaakt, dat permissie gegeven is op 14, 16, 18 en 20 de cember een extra retourvlucht naar Dja karta te maken met een Argonaut. NEW DELHI (Reuter) Volgens ge woonlijk betrouwbare kringen heeft Indo nesië aan „Air India International", die eigendom is van de regering van India, verzocht orn op haar dienst naar Australië ook Djakarta aan te doen. Het is niet be kend. of de Indonesische regering voorne mens is van de vliegtuigen van „Air India" gebruik te maken voor de repatriëring van Nederlandse onderdanen. DJAKARTA (ANP) Twee schepen van de K.P.N., de „Waiweraug" en de „Rey- niersz", zijn van Kupang, de hoofdstad van Indonesisch Timor, naar Dilly, de hoofd stad van het Portugese deel van het eiland, „ontsnapt", zo is vrijdag uit Kupang ge meld. Volgens radio-Ambon is echter één van deze schepen bij een poging om van Dilly naar Nederlands Nieuw-Guinea ie varen, door een korvet van de Indonesi sche marine onderschept. Een derde schip van de K.P.M., de „Ba- rombang. is zondag reeds uit Dilly naar Nederlands Nieuw-Guinea vertrokken, na dat het in de Portugese stad de Indonesi sche passagiers en bemanningsleden aan wal had gebracht. De passagiers en be manningsleden van de drie K.P.M.-schepen zijn met een kustvaartuig van de Portugese autoriteiten naar Kupang gebracht. (Van onze correspondent in Djakarta) Het Indonesische gouvernement zal spoedig contact opnemen met de leiding van de K.P.M. in Nederland om tekst en uitleg te geven over het overnemen van de K.P.M. door de arbeiders, waarvoor het gouvernement thans de verantwoor delijkheid op zich heeft genomen. Dit werd te Djakarta medegedeeld door een woord voerder van het ministerie van Scheep vaart. Een nadere verklaring is noodzakelijk om Indonesië's goeds naam in het inter nationale rechtsverkeer te verdedigen en om te vermijden, dat van Nederlandse en andere zijde gelasterd zou worden, aldus de verklaring. Met deze verklaring wil het Indonesi sche gouvernement tot uitdrukking bren gen, dat haar handelingen gerechtvaar digd zijn, in aanmerking genomen de Ne derlandse opvattingen met betrekking tot West-Irian. De adelborsten in Den Helder vieren hun jaarlijks driedaags feest. Vrijdag ontvingen zij hun dames, die met de zogenaamde feeëntrein arriveerden. Een der dames had het bordje, dat naar die trein verwees, als souvenir meegenomen PARIJS (Reuter) Frankrijk heeft de Verenigde Staten in september om ballis tische raketten met een middelgrote reik wijdte gevraagd, zo heeft een woordvoer der van het Franse ministerie van Buiten landse Zaken verklaard. Hii zei op een persconferentie, dat het verzoek op een Frans-Amerikaanse bijeenkomst na de NAVO-tooconferentie zou worden bespro ken en dat de inrichting van raketbases op Frans gebied ook besproken zal worden tussen Frankrijk en de Verenigde Staten na de NAVO-conferentie. De technische en politieke kanten van de zaak hoopt men op onderlinge besprekingen te kun nen regelen. Premier Gaillard heeft in de commissie voor buitenlandse zaken van dt Nationale Vergadering verklaard, dat de regering in beginsel geen bezwaar heeft tegen het in richten van raketbases op Franse bodfm De premier zei nog niet te kunnen zeggen onder welke voorwaarden Frankrijk ak koord gaat en welk aantal bases het zal toelaten. Onderscheid BONN (Reuter en DPA) Een woord voerder van de Westduitse regering heeft verklaard, dat nog van geen enkele zijde is meegedeeld, dat op de NAVO-conferen tie besluiten zullen worden genomen over de aanleg van bases voor het lanceren van raketten. Men dient, aldus deze woord voerder, onderscheid te maken tussen be sluiten over beginselen eh besluiten over bijzonderheden. Theoretisch is het. heel goed mogelijk, dat de conferentie tot het besluit zal komen, dat het wenselijk is in het gebied van NAVO bases voor raket ten aan te leggen. Een dergelijk besluit bindt echter geen van de vijftien NAVO- landen afzonderlijk. Voorwaarden? PARIJS (UP) Frankrijk is bereid de vestiging van Amerikaanse raketbases op zijn grondgebied toe te staan in ruil voor steun in het Algerijnse geschil en erken ning van Frankrijk als vierde atoommo- gendheid, aldus verluidt te Parijs. De radiotoespraak die prinses Beatrix zondug 15 december van 0.01 tot 0.04 uur, ter gelegenheid van Koninkrijksdag via de Wereldomroep tot de bevolking van Su riname en de Antillen richt, zal voor de binnenlandse luisteraars herhaald worden in het KRO-programma van zondagmid dag 15 december van 12.55-13.00 uur. DEN HAAG. Binnenkort zal er volle melk verkrijgbaar zijn met een vetgehal te van 3V2 percent. Deze melk zal tien cent per liter duurder zijn, omdat de consumen tensubsidie van vier cent vervalt en de prijs wordt verhoogd met zes cent. Totnu- toe stond de minister van landbouw alleen de verkoop van melk toe met een vetgehal te van 2V2 percent. PARIJS (UP) Van betrouwbare zijde uit NAVO-kringen verneemt United Press in Parijs, dat van Nederlandse zijde „geen groot enthousiasme" aan de dag gelegd is voor het denkbeeld, lanceerbases voor ge leide projectielen in Nederland te vestigen. Wel had men de indruk, dat Nederland een dergelijke maatregel niet volstrekt van de hand zal wijzen, indien de NAVO tot de conclusie zou komen, dat een en ander „van vitaal belang" is. De Nederlandse re gering, zo werd aan United Press gezegd, is voorshands van mening, dat de vesti ging van dergelijke lanceerbases in be paalde landen in West-Europa tot een Rus sische aanval op die landen zou kunnen leiden. Onze parlementah-e correspondent te kent hierbij aan: Naar aanleiding van tegenstrijdige be richten omtrent het standpunt dat Neder land op de NAVO bijeenkomst te Parijs zal innemen met betrekking tot eventueel ook hier te lande te vormen raketbases, verneem ik het.volgende: Er ie geen^sprs&Pva dat men zich van Nederlandse zijde daartegen absoluut zal verzetten, laat staan enig veto zal uit brengen. Indien uit een internationaal mi litair oogpunt de noodzaak aanwezig is om zulke bases onder meer ook in Nederland in te richten, gaat, zo mag men zeker aan nemen, de Nederlandse regering hiermee akkoord. In dit verband kan in herinne ring gebracht worden het in april door mi nister Staf te Washington gebrachte be zoek, waarbij zeker ook dit onderwerp reeds ter sprake is geweest. Minister Algera heeft aan de Tweede Kamei medegedeeld dat het vraagstuk van de aanleg van een spoorwegverbinding Schiphol-Amsterdam nog door de N.S. en de gemeente Amsterdam wordt bestu deerd. Deze lijn zou echter, mede wegens de kosten, in Amsterdam niet op het be staande spoorwegnet aansluiten. Het zal uit een oogpunt van rendabiliteit voorkeur verdienen deze lijn deel te doen uitmaken van een geheel nieuwe mogelijk ten dele ondergronds aan te leggen spoorlijn Amsterdam-Den Haag. Omtrent de ver wezenlijking van deze lijn valt op het ogenblik echter niets bepaalds te zeggen. Over de mogelijkheid van gebruik van atoomkracht voor de spoorwegen, waar naar verschillende Kamerleden vroegen, zegt de minister, dat, naar het zich laat aanzien, het Nederlandse spoorwegbedrijf niet rechtstreeks gebruik zal maken van atoomenergie. Het zal echter wel indirect kunnen profiteren van de atoomenergie in zoverre deze door elektrische centrales voor stroomopwekking zal worden ge bruikt FIFE. (Reuter) In de steenkolenmijn te Lindsay, nabij Fife in Schotland, heeft zich een ontploffing voorgedaan, die negen mijnwerkers het leven heeft gekost, zeven anderen werden gewond. Op de straatweg te Rotterdam is vanmorgen de 31-jarige A. L. Meijndert uit de Marijkestraat te Bergschenhoek, die zich per fiets in de richting van de stad begaf, door een passerende melkauto aan gereden. Hij kreeg een wiel over zich heen en was vrijwel op slag dood. In het Sint Bonifacius Hospitaal te Leeuwarden is overleden de 20-jarige dienstplichtige soldaat P. Plantinga uit Stiens, die donderdagochtend vroeg op de vliegbasis Leeuwarden met een jeep tegen een vleugel van een straaljager reed. i Bij verkeersongelukken in 1957 j j in ons land zijn terstond of kort daarna om het leven gekomen 1114 i personen, van wie 215 kinderen. j Bovendien zijn later nog ruim 400 personen overleden. v De gebeurtenissen, die zich de laatste twee dagen rondom President Sukarno hebben afgespeeld, blijven met een ge heimzinnig waas omhuld. Voor een belang rijk deel moet dit worden toegeschreven aan de Indonesische censuur op perstele grammen, die het de dagbladcorresponden ten in Djakarta onmogelijk maakt, het werk van de persbureaus op de gebruike lijke wijze aan te vullen en toe te lichten. Voor een ander deel wordt de zaak raad selachtig gemaakt door de flagrante tegen stellingen, die er bestaan tussen de ver klaringen van premier Djuanda en ande ren over de „piekte" van de President enerzijds en Sukarno's eigen bewegingen (zoals zijn reis naar Surabaja) en verkla ringen tegenover de pers (gelijk die van gisteren: „Hier ben ik, vrolijk en levens lustig!") anderzijds. Men zou uit deze tegenstellingen de in druk kunnen krijgen, dat het niet alleen met de „ziekte" van de President nog wel los loopt, maar ook met het conflict tus sen hem en de regering. Zelfs als men er volledig begrip voor heeft, dat de ministers en de militaire leiders de grootste omzich tigheid, tact en souplesse betrachten om het prestige-verlies voor de in grote kringen immers nog altijd zeer populaire President tot een minimum te redu ceren, blijft de vraag bestaan naar de reden van Djuanda's mededeling, dat Su karno pas over drie of meer weken gevolg zal geven aan het blijkbaar reeds van jongstleden woensdag of nog eerder da terende medische advies, in het buitenland rust te gaan nemen. Geneesheren schrijven hun patiënten, die op een bepaald moment „geestelijk en lichamelijk" te vermoeid zijn om hun functie uit te oefenen, ge woonlijk niet voor, nog een maandje te wachten alvorens naar hun rustoord tè vertrekken. Aan de andere kant blijkt uit het plan om mr. Sartono reeds aanstaande vrijdag als waarnemend President te be- edigen, dat Sukarno ook in d<* weken, die aan zijn vertrek naar het buitenland voor afgaan, zijn presidentiële functie niet meer zal uitoefenen. En daardoor rijzen de vra gen: Waar wacht Sukarno's vertrek op? Als hij werkelijk rust moet houden, ver van de binnenlandse moeilijkheden, waar om dan pas in januari en niet nu? En als hij niet werkelijk ziek is, welk heil zien Djuanda en Nasution dan in dit uitstel van executie? Het antwoord op de laatste vraag zal misschien moeten luiden, dat de regerings- en leger-leiders het Indonesische publiek geleidelijk willen wennen aan de gedachte, dat hun land het straks zonder Sukarno moet stellen (wat voor ons Nederlanders niet zo'n sombere gedachte is, maar voor miljoenen Indonesiërs uit de boeren- en arbeidersklassen toch wèl een grote schok zal zijn) en dat het verloop der gebeurte nissen daardoor niet merkbaar zal worden beïnvloed. Want ^én ding is wel zeker: als er in Djakarta werkelijk een paleisrevolutie zou hebben plaatsgehad, waarbij de macht zou zijn overgenomen door een groep, die een geheel andere richting dan die van Su karno voorstaat, had die groep om zich te handhaven Sukarno moeten ver zoeken en desnoods moeten dwingen, het land onmiddellijk te verlaten. Dat dit niet is gebeurd, en dat Sukarno gisteren zelfs nog een vergadering van de Nationale Raad heeft kunnen presideren, moet wel tot de conclusie leiden dat er van een radicale rebellie tegen Sukarno's politiek geen sprake is geweest en dat het conflict (dat ongetwijfeld heeft bestaan en nóg bestaat) eerder neerkwam op menings verschil omtrent de tactiek, die bij het uitvoeren van die politiek dient te worden gevolgd. De gematigde politieke en militaire lei ders, die Sukarno vermoedelijk hebben bewogen, tijdelijk ot zelfs permanent op de achtergrond te blijven, zullen dan ook stellig geen radicale verandering brengen in de Indonesische houding ten opzichte van de Nederlanders en de Nederlandse regering. Op zijn best kan men onder de huidige omstandigheden van hen ver wachten, dat zij de zaak in meer georden de banen zullen trachten te leiden en de genaaste en nog te naasten Nederlandse eigendommen uit communistische handen zullen proberen te houden. Alles wijst er dus op, dat de „matiging" er voornamelijk een van tempo zal zijn: en wij zouden ons aan volstrekt ongemoti veerd optimisme schuldig maken, als wij gingen verwachten dat er, zelfs na het vertrek van Sukarno, in Djakarta een pro-Nederlandse wind zal gaan waaien. Simon Koster

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1