LEXINGTON Hamburg niets happigop kansen, die Zain voorhield ^Qraatótoel Versnelde repatriëring van Nederlanders uit Indonesië Brandend vraagstuk Is roken gevaarlijk? Boel&anin's brief aan Drees Van dag tot dagj Dringende zaak Regering neemt zo nodig de reiskosten voor haar rekening Tij aan 't verlopen? Bakens tijdig verzetten! Meer klachten dan interesse Duitsers zouden alléén in Nederlandse belangen springen om Russen te weren 3 Lexi wenst U het beste met Kerstmis en Nieuwjaar GARAGE DEN HOUT Jordanië geeft asiel aan Egyptische opperofficier Europese ministers beloven Straatsburg beterschap Dr. Colijn antwoordt Rode Krulsvoorzitter Op de Perzië betreurt meer dan duizend doden In Buiten-Mongolië 1200 personen omgekomen Betaling abonnementsgeld per giro MAANDAG 16 DECEMBER 1957 jjet Russische blad „Pravda" schreef zondag dat „de op aanspox-ing van Neder land genomen economische dwangmaat regelen tegen Indonesië gedoemd zullen 7jjn te mislukken". Men ziet hier op welke eenvoudige wijze hier de feiten omgedraaid worden. Dat de Indonesische dwangmaat regelen als een afschuwelijke boemerang gewerkt hebben op de volken van dit ei landenrijk kan voor cj.e simpele zielen, tot welke de Russische propaganda zich bij voorkeur wendt, gemakkelijk verdoezeld worden. Wat men thans ziet is een volko men economische chaos in Indonesië. Dat is het gegeven. De oorzaak moet dan na tuurlijk bij de koloniale landen gezocht worden. Men kan bijna niet meer verlan gen, dat het gehoor van de Russische pro paganda nog iets anders gelooft. Wij vragen ons af, wanneer de linkse leiders in Djakarta deze roep zullen gaan overnemen. Want het zal ons geenszins verbazen, wanneer zij Moskou in deze voor ons opzienbarende leugen navolgen. Hun „spontane" acties hebben vitale be drijven verlamd en de bedrijvige havens, waaruit de „levenslijnen" van de jonge republiek in stand werden gehouden, doen verstarren. Het is echter allerminst te ver wachten, dat de stootkracht der extreem nationalisten daaronder zal lijden, hoezeer men het ook zou wensen. Zij hebben hun land tegenover de buitenwereld met name de niet-koloniale, waarmee zij zaken dachten te doen diep vernederd. Zij hebben zichzelf een groeiende minachting op de hals gehaald. En hun volgende stap pen zullen alleen maar genomen worden uit reactie op die minachting. Maar geens zins uit reactie op de honger, waarmee het volk, dat zich hun heeft toevertrouwd, wordt bedreigd. Het is in deze dagen goed, niet alléén met de Nederlanders mee te leven, die voor zulke moeilijke beslissingen staan. Maar ook met de miljoenen Indonesiërs, die van 1942 tot 1945 leden onder de Japanse be zetting, van 1945 tot 1950 onder de druk van de guerilla tussen Indonesiërs en Ne derlanders, sinds 1950 onder de telkens weer oplevende terreur van moeilijk te achterhalen benden en sinds het begin van deze maand onder de bedreiging van de honger. Brieven uit Indonesië vertolken de on zekerheid van Nederlanders aldaar ten aanzien van datgene, wat zij in de huidige omstandigheden kunnen doen en verwach- ten. Afgezien van de vraag of zij - en hoe zij - naar Nederland of elders zullen kunnen reizen, zitten velen met het vraag stuk van de liquidatie hunner bezittingen op een voor hen zo gunstig mogelijke ma nier. Hierbij hangt veel af van de Indone sische voorschriften daaromtrent, doch daarnaast is het zaak dat de Nederlanders binnen het kader van deze reglementen de beste oplossing vinden. Voorlichting via de Nederlandse radio zou hieraan veel kun nen bijdragen. Tevens rijst de vraag, of de Nederlandse regering op een of andere wijze tot een vergelijk met de Indonesische zou kunnen komen ten aanzien van de procedure, die de evacuerende Nederlan ders moeten volgen ten aanzien van het geld en goed, dat zij niet kunnen en mogen meenemen, waarna deze procedure via de radio zo duidelijk en snel mogelijk aan hen zou moeten worden kenbaar gemaakt. De hulp van Nederlandse zijde aan de thuisreizende Nederlanders zal trouwens verderstrekkend moeten zijn dan een direc te vervoers- en opvangregeling. De schade, die deze vertrekkenden ongetwijfeld zullen lijden, zal door Nederland moeten worden beschouwd als een schade aan het alge meen en als zodanig moeten worden be handeld. DJAKARTA (ANP) De Nederlandse diplomatieke missie in Indonesië heeft heden het volgende bekendgemaakt: „Met betrekking tot de wens van Neder landse staatsburgers voor een versnelde repatriëring uit Indonesië heeft de Neder landse regering voorbereidingen getroffen voor een aantal extra afvaarten uit Sura- baja, Semarang en Tandjong Priok. De Indonesische regering heeft toegezegd, hierbij haar volle medewerking te zullen verlenen. De Nederlandse regering raadt alle Nederlanders, die binnenkort wensen te vertrekken, aan, dadelijk vergunningen aan te vraeen voor de uitreis en adviseert degenen, die gebruik wensen te maken van de eerstkomende afvaarten, zich te vervoegen bij de passagekantoren der scheepvaartmaatschappijen te Surabaja, Semarang, Djakarta of Medan. Nederlan ders, die niet woonachtig zyn in de haven steden vanwaar zjj vertrekken, moeten hun woonplaats niet verlaten alvorens zjj bericht hebben ontvangen, dat voor hen passage is geboekt. Er zijn reeds afvaarten vastgesteld voor de „Captain Cook", de „Waterman" en de „Sibajak". Dit zijn alle emigrantenschepen, die toe- val-lig in de wateren van Indonesië aan wezig zijn. Dit geldt ook voor het Engelse schip „Captain Cook", dat op terugreis was van een emigratiereis en dat dezer dagen leeg uit Tandjong Priok zou ver trekken. Met de rederij van dit schip is daarom een overeenkomst gesloten waar door het voor repatriërende Nederlanders mogelijk is er gebruik van te maken. De „Sibajak" is zondag uit Fremantle naar Indonesië vertrokken. Het zal acht honderd zieke Nederlanders uit Indonesië naar Nederland vervoeren. Het aantal verpleegsters aan boord is vier keer zo groot als gewoonlijk. Tien Nederlandse verpleegsters zijn uit Sydney overgevlogen om het verplegend personeel op de „Siba jak" te versterken. Dr. Huizenga naar Singapore Dr. H. Huizenga van de Directie Volks gezondheid van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid is zondag per K.L.M. naar Singapore vertrokken. Hij zal zich daar oriënteren omtrent de maat regelen, welke voor de geneeskundige ver zorging van de repatriërenden dienen te ADVERTENTIE ADVERTENTIE Uw auto brengt nog vele overbodige kosten mee Vraagt eens geheel vrijblijvend inlich tingen over de RENAULT Fregate, Dauphine of R4. In alle opzichten kostenbesparend en daarbij veilig, comfortabel en sierlijk. 1958 10 duurder. ADVERTENTIE Steeds meer nadruk wordt gelegd op het gevaar dat verbonden is aan het tevéél roken. Gelukkig bestaat er thans een Deens middel waarmede men het roken kan doen vermin deren. Dit middel heet SMOKELESS. Smokeless zijn kleine tabletten welke men langzaam in de mond moet laten smelten. Het resultaat is verrassend. Na het opzuigen van één tablet heeft men 2 a 3 uur een afkeer van roken. Smokeless is verkrijgbaar bij uw apotheek °f drogist. Begin vandaag nog met de Smokeless-kuur; het is beter voor uw ge zondheid. AMMAN (AFP) Jordanië heeft poli tiek asiel verleend aan vice-luchtmaar- schalk Abdoel Moneim Abdoel Raoef, voormalig lid van de eerste Egyptische revolutionaire raad. De vice-maarschalk heeft deelgenomen aan de staatsgreep die leidde tot het aftreden van koning Faroek van Egypte. In 1954 werd hij bij verstek ter dood veroordeeld, beschuldigd van sa menzwering tegen het bewind. Raoef, die leider geweest zou zijn van de geheime rellen der Mohammedaanse Broederschap in het Egyptische leger, was in Egypte '.ondergedoken". Hij was een aanhanger van generaal Aziz Masri Pasja, die de Britse invloed uit het Egyptische leger bande. Regeringen moeten nauwer met de Raad van Europa samenwerken PARIJS (Reuter/AFP) Vijftien mi nisters van Buitenlandse Zaken van de Raad van Europa, zijn tot de slotsom ge komen, dat nauwere betrekkingen tussen hun regeringen en de Raadgevende Ver gadering van de Raad van Europa ont wikkeld dienen te worden. Het comité van ministers kwam tot dit oordeel tijdens een bijeenkomst van twee dagen in Parijs. In oktober heeft de Raadgevende Ver gadering een motie van afkeuring goed gekeurd, waarin critiek werd geoefend op de ministerraad, die te weinig aandacht zou hebben geschonken aan de vergade ringen van de Raadgevende Vergadering. De ministers hebben een voorstel aan vaard van minister Luns, dat „regelmatig gehouden Europese parlementaire ver gaderingen" zonder mankeren bijgewoond dienen te worden door de ministers, „die deze bijeenkomsten even belangrijk moe ten vinden als de samenkomsten van de parlementen in eigen land". De ministers werden het ook eens over een Duits voor stel, dat bijzondere zorg dient te worden besteed aan het uitwerken van het werk- rooster van de Raadgevende Vergadering, zodat dit niet gedeeltelijk samenvalt met de andere arbeid van de ministers en de ze gemakkelijker in de gelegenheid zijn, bijeenkomsten van de Raadgevende Ver gadering bij te wonen. De ministers zou den zich volledig bereid hebben verklaard meer aandacht te schenken aan het werk van de Raadgevende Vergadering. De ministers zullen hierover vandaag een be sluit nemen. Een commissie van vijf zal het antwoord van de ministers op de cri tiek en verlangens van de Raadgevende Vex-gadering opstellen. Paspoorten afgeschaft Voor de aanvang van de bijeenkomst tekenden de ministers van Oostenrijk. Bel gië, Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Luxemburg en Griekenland een overeen komst tot het afschaffen van paspoorten. In het vervolg zullen voor het personen- verkeer tussen deze landen slechts officië le persoonsbewijzen nodig zijn. Elf landen: Oostenrijk, België, Frank rijk, West-Duitsland, Italië, Luxemburg, Noorwegen, Zweden, Denemarken, Grie kenland en Turkije hebben ook nog een Europese conventie getekend voor het uit leveren van personen, die de uitlevering van misdadigers vergemakkelijkt. Italië heeft echter het voorbehoud gemaakt, geen personen die ernstige misdrijven hebben begaan te zullen uitleveren aan landen waar de doodstraf nog geldt. (ANP) De zeven ministers, die de raad van ministers, van de Westeuropese Unie vormen (Groot-Brittannië, West-Duitsland, Frankrijk, Italië en de drie Beneluxlanden) hebben beloofd in de toekomst in grotere getale aan de vergaderingen van de W.E.U.-Assemblee te zullen deelnemen. Het bureau van deze Assemblee, dat de raad van ministers over deze aangelegenheid heeft onderhouden, heeft ook verzocht meer inlichtingen te verstrekken over de defensie, hetgeen met het oog op de voor lichting van de bevolking gewenst wordt geacht. worden getroffen en zich in verbinding stellen met de autoriteiten in Singapore. Tevens zal hij op grond van zijn bevin dingen inlichtingen verschaffen over de in Nederland te treffen maatregelen. Met twee toestellen van de Garuda In donesian Airways zijn zaterdag 100 vrou wen en kinderen uit Indonesië in Singa pore aangekomen. Het wai*en 46 gezins leden van employé's van de B.P.M. en 54 van employé's van Unilever, Philips en de K.P.M. Vergoeding van reiskosten Van officiële zijde in Den Haag is mede gedeeld: „De heersende omstandigheden in Indo nesië kunnen de Nedei'landers, die dit land wensen te verlaten, in de onmogelijkheid plaatsen hun passage financieel te regelen. Teneinde te voorkomen dat hierin een be lemmering is gelegen voor een vlot ver loop van het vertrek, is besloten de kos ten, verbonden aan het vervoer van Indo nesië naar Singapore of andere aan te wij zen plaatsen, vooi-zover dit geschiedt met door de Nederlandse regering daarvoor aangewezen schepen en vliegtuigen, voor rijksrekening te nemen. Deze regeling is niet toepasselijk op Ne derlanders, die hetzij met betaling uit eigen middelen, hetzij op kosten van hun werkgever Indonesië op andere wijze kun nen verlaten. Deze gevallen komen niet voor restitutie van rijkswege in aanmer king. De kosten van de overtocht naar Neder land komen niet voor rijksrekening. De genen die de overtochtskosten niet direct uit eigen middelen kunnen betalen dan wel de reis niet krachtens aanspraak op derden kunnen maken, kunnen op daar toe aangewezen schepen of vliegtuigen worden geboekt op zogenaamde rijksvoor- schotbasis. Zij moeten een verklaring te kenen dat zij van de Nederlandse regering passagegelden in voorschot hebben ont vangen en dat zij bereid zijn eventuele rechten op derden terzake van vergoeding van de overtocht aan de Nedei'landse re- gei-ing over te dragen". Naar wij zaterdag meldden, heeft de voorzitter van het Nederlandse Rode Kruis, ir. F. C. C. baron van Tuyll van Serooskerken verklaard, dat het Rode Kruis bij de nationale inzamelingsactie ten behoeve van de repatriërenden uit In donesië niet te kunnen samenwerken met de Stichting Hulp aan Landgenoten in Indonesië omdat deze a. het odium kan hebban van niet geheel onpartijdig te zijn en b. zich bij haar hulpverlening buiten In donesië op een terrein beweegt dat aan het Rode Kruis is vooi'behouden. Dr. H. A. Colijn, de voorzitter van de ge noemde Stichting, heeft nu verklaard dat het standpunt van baron Van Tuyll, als zou elke charitatieve vereniging verplicht zijn terug te treden zodi'a het Nederlandse Rode Kruis ten tonele verschijnt, voor hem onaanvaardbaar is. Dr. Colijn wijst erop, dat de Stichting reeds enige jaren met groot succes voor de behoeftige Ne derlanders in Indonesië heeft gezorgd en dies aldaar volkomen georiënteerd is. Hij zegt voorts dat deze hulpverlening nog steeds voortgang vindt en dat dezer da gen een vertegenwoordiger van de Stich ting naar Singapore en Sydney vertrekt tot het vormen van werkcomité's, met de aldaar reeds bestaande contacten, die al le aanvullende hulp zullen kunnen verle nen. „Thans reeds een beroep te doen op de Nederlandse bevolking voor andere dan deze gevallen," aldus dr. Colijn, „acht ik voorbarig, aangezien men de eventueel bijeengebrachte gelden voor dit doel wel licht ongebruikt moet laten." from America's Best Tobaccos (Van onze reisredacteur) Met enigszins naïeve onhandigheid heeft de Indonesische ambassadeur in West- Duitsland juist de dag uitgekozen waarop de Duitse bladen in grote opmaak de moei lijkheden rondom president Sukarno publi ceerden, om in Hamburg de im- en expor teurs van deze grote havenstad op te wek ken de handel met Indonesië te intensi veren. Een groot deel van zyn rede moest echter dienen om de bezorgdheid van de Hamburgse handelslieden te kalmeren. Deze blyken voorlopig noch geneigd, noch zelfs in staat om in de schoenen te stappen van Nederlandse handelsfirma's. Zij wen sen integendeel, dat de Nederlandse handel in Indonesië niets in de weg wordt gelegd. De reden daarvoor is duidelijk. Indonesië is na de Vex-enigde Staten weliswaar Duits- lands grootste handelspartnex-, het totale handelsvolume bedroeg vorig jaar vijf miljard mark, maar een gx-oot deel van deze handel loopt over Nederland. Van de import ter waarde van bijna drie miljard mark komt bijvoorbeeld slechts negentien percent rechtstreeks naar de Bondsrepu bliek. Van de resterende 81 pex-cent wordt drie kwart via Nederland afgewikkeld. In Hamburg beschikt men voorts niet over het nodige kapitaal om een grote uitbrei ding van de directe handel te financieren en, belangrijker nog, men realiseert zich zeer wel, dat de kennis van de Neder landse firma's onvervangbaar is, wil men niet de produkten van minderwaardige kwaliteit geleverd krijgen. Hoewel de Westduitse pers zich in het huidige Nederlands-Indonesische conflict vrijwel zonder voorbehoud aan de kant van Nederland heeft gesteld en ook een „Het is niet moeilyk, zich een voorstel ling te maken van de inderdaad catastro fale gevolgen, die het inrichten van Ame rikaanse bases in Europa zou hebben, voor al voor de kleine en dichtbevolkte landen. Voor een land als Nederland is het inrich ten op zyn gebied van buitenlandse atoom- en raketbases met een enorm risico en ge vaar verbonden, vooral omdat een groot deel van Nederlands gebied gelegen is beneden de zeespiegel." Dit staat te lezen in de brief die de Sovjetrussische premier Boelganin aan minister-president dr. Drees heeft geschre ven. „Bij de moderne ontwikkeling van de rakettechniek", zo gaat de brief verder, „kunnen de agressors patuurlijk niet aan de vergelding ontsnappen, waar zij zich ook bevinden. De volken van de West europese landen echtex-, o.a. ook Nederland, moeten zich er volgens ons wel van bewust zijn, welk een gevaar de Amerikaanse mili taire bases in hun landen voor hen, voor huis en haard en voor hun naasten in houden. Het is bekend, dat op Nederlands gebied (b.v. op Soesterberg) zich militaire luchlbases van de NAVO bevinden en overeenkomstig de plannen van de NAVO heeft men op het oog het aantal van deze bases uit te breiden. Men kan de vraag stellen, waartoe dit alles moet dienen? Kunnen de Nederlanders zich soms veilig voelen, wanneer in hun directe nabijheid opslagplaatsen worden ingericht van atoom- en waterstofwapens, waarover niet de Nederlandse regering of het Nederlandse opperbevel de beschikking heeft, maar bui tenlandse, in dit geval Amerikaanse gene raals en officieren? De gewettigde vraag komt op, waar onder dergelijke omstan digheden de garantie blijft, dat dit dode lijke wapen niet zal worden gebruikt tegen de nationale belangen van Nederland in en het land zich daardoor, buiten de wil van de Nederlandse regering en het volk, on overzienbare rampspoeden en verwoestin gen op de hals haalt." „Ik verzoek u, heer minister-president, te geloven, dat in mijn woorden geen en kele bedreiging ligt opgesloten. Niet de gedachte aan een bedreiging, maar van een diepe bezorgdheid voor het lot van de vrede, de veiligheid en de voorspoed van alle volken heeft mij gedwongen, uw aan dacht te vestigen op het gevaar van de politiek, die thans door de leiders van de NAVO wordt gevoerd", aldus Boelganin. „De Sovjetregering spreekt de hoop uit, dat de Nederlandse regei'ing, in het be wustzijn van haar grote verantwoordelijk heid voor het behoud en het versterken van de vrede, deze problemen realistisch benadert en geen stappen zal doen, die de toch al gespannen internationale toestand zouden verscherpen en het behoud van de vrede zouden bedreigen." Zich kerend tegen militarisering van West-Duitsland, zegt Boelganin verder, dat het „niet nodig is erop te wijzen, welk een enorm gevaar een dergelijke ontwikke ling zowel voor Nederland heeft als voor andere buurlanden. De S.ovjet-Unie is geen tegenstander van goede betrekkingen tus sen Nederland en de Duitse Bondsrepubliek Boelganin maar wel van de militarisering van West- Duitsland en het gebx-uiken van dit land voor de voorbereiding van een atoom oorlog." Waarschuwend tegen samenvoeging van militair-politieke groeperingen als NAVO, ZOAVO en Pact van Bagdad, schrijft Boel ganin, dat een dergelijke samenvoeging er toe kan leiden dat Nederland in andere groeperingen blijkt betrokken te zijn,waar aan het momenteel niet deelneemt, en dat het daardoor later in militaire conflicten kan worden betrokken die vreemd zijn aan zijn nationale belangen. Boelganin noemt het tenslotte niet toe vallig, dat „maatschappelijke kringen in Nederland, als het Comité van Actie tegen de Atoombom, de Nederlandse Vredesraad, de Wereldraad van Kerken en andere or ganisaties, die de begrijpelijke onrust van de bevolking van uw land weerspiegelen" steeds hardnekkiger opkomen tegen de proefnemingen met atoomwapens. woordvoerder van de Bondsregering zich reeds uiterst welwillend over de Neder landse moeilijkheden heeft uitgelaten, had men toch nog kunnen vrezen, dat particu liere firma's op het vinkentouw zouden zitten om van die moeilijkheden te profi teren. En zulke firma's zou men in de eer ste plaats in Hamburg moeten zoeken Daarom heeft ambassadeur Zain zijn schre den ook naar deze havenstad gewend. Het moet hem echter al ras duidelijk zijn ge worden, dat hij er geen olie op een vuur van commerciële gretigheid, maar slechts olie op kokende golven van ongerustheid te gieten had. De Hamburgse handelaars gaven in hun vragen slechts blijk van bezorgdheid over de grote, zij het dan in directe, schade, die aan hun belangen was berokkend door de anti-Nederlandse cam pagne in Indonesië. Dr. Zain haastte zich dan ook te verklaren, dat de Nederlandse bedrijven niet genationaliseerd zijn, maar slechts tijdelijk onder de bescherming der regering zijn geplaatst en hij zei niets te weten van een boycot van Nederlandse schepen of een ontwrichting van het be talingsverkeer. De Hamburgers bleven daarover echter op grond van hun ervarin gen zeer sceptisch. Een Hamburgse zakenman zei mij: „Ik zou niet eens weten, wie ik in Indonesië voor een importlicentie zou moeten om kopen." Allemaal klachten Van de lange ry bezoekers, die de Indo nesische ambassadeur in West-Duitsland dr. Zairin Zain, zaterdag in Hamburg ont ving, bleek het grootste deel gekomen om in te gaan op de vrijdag door hem gedane uitnodiging eventuele klachten over de Duits-Indonesische handel by hem in te dienen. De zakenlieden, niet alleen uit Hamburg, maar ook uit Bremen en Han nover, kwamen veeleer reppen over belem meringen en onzekerheden, die hun trans acties bemoeilijken, dari hun bereidheid tot uitbreiding van hun zaken te kennen te geven. Eén uitzondering schijnt hierop nochtans te bestaan. Enige kleine Westduitse scheep vaartonderneminkjes, die zich naar men zegt sinds lang ergeren over de over heersende positie van de Nederlandse scheepvaart op velerlei gebied, schijnen zich tegenover de Indonesische ambassa deur bereid te hebben verklaard een deel van het scheepvaartvex-keer met Indonesië voor bun rekening te nemen. Deze maat schappijtjes, die zich niet aan tariefregelin gen gebonden achten, zouden daartoe een combinatie willen stichten, omdat zij voorshands het nodige kapitaal nog missen Verder vex-neemt men in Hamburg uit sluitend de wens om het handelsverkeer zoals voorheen voor het grootste deel via het Nederlandse commerciële apparaat in Indonesië te laten lopen. Mij is voorts te verstaan gegeven, dat wanneer dit apparaat door de Indonesiërs geheel of gedeeltelijk uitgeschakeld zou worden, de Hamburgse zakenlieden zouden proberen via een omweg het weer in te schakelen. Men maakte in Hamburg slechts een voorbehoud: wanneer het er naar uit zou gaan zien dat Indonesië zyn handelsbe trekkingen uitsluitend over communistische landen zou gaan leiden, dan zullen de Hamburgers in het algemeen belang pro beren de Indonesische handel voor een zo groot mogelyk deel in handen te krygen. Men zei mij uitdrukkelijk dat tot zo'n poging niet zou worden overgegaan, zonder dat daarover overeenstemming met Neder land is bereikt. Om te verhinderen, dat de Indonesiërs bij het Oosten aan zullen klop pen, heeft men thans slechts enige belang stelling voor de Indonesische wensen ge toond. Een woordvoerder van de Indonesische delegatie bevestigde tegenover mij dat de Duitsers dit standpunt ook tegenover dr. Zain kenbaar hebben gemaakt. Hij zei niet zonder ironie, dat de Indonesiërs enigszins verbaasd waren over de „haast roerende trouw van de Duitsers jegens hun Hol landse bondgenoten." Voordat dr. Zain naar Hamburg vertrok, had men hem trouwens op het ministerie van Buitenlandse Zaken te Bonn nog eens duidelijk aan het verstand gebracht, dat de Bondsrepubliek het op prijs zou stellen wanneer in de huidige situatie „ongepaste uitnodigingen" aan het Duitse zakenleven achterwege zouden blijven. Schilders Ik heb een zwak voor schilders. Ze ont wapenen mij altijd met hun naïef ver trouwen in een fortuin, dat hen vrijwel nooit bereiken zal. Daarom, als men mij zou vragen een tentoonstelling te openen, dan zou ik dat zeker doen en wel met de volgende woorden: Geachte kapitalisten en andere afwe zigen. Hier is dan weer zo'n man, die een leven vol teleurstellingen en onbetaalde rekeningen heeft verkozen, boven verve ling met pensioen. Deze man zal trachten te eten van zijn schilderijen. Wij nuchtere mensen weten, dat je dat aanmerkelijk beter van een bord kunt doen. Hoe moei lijk is het niet voor een schilder, de aan dacht van de pers te trekken; de meesten brengen het dan ook niet verder dan tot een kritiek, die begint met de woorden: Veder hing er ook nog werk vanen dan volgen enige namen, waaronder de zijne. Wil een schilder iets verdienen, dan moet hij zich richten naar het belang en het behang van zijn klant. Verder moet hij buiten de politiek, binnen de lijst en binnen de perken der gevoeglijkheid blij ven. Schildert hij bijvoorbeeld te onge kleed, dan krijgt hij wel kijkers maar geen kopers. Ik herinner me een koper, die zich niet aan deze ongeschreven wet stoorde, maar wat die man er voor narigheid van heeft gehad! Hij kocht namelijk een schilderij met wijf dames erop, die in een vijver aan het stoeien waren. Het linnen, waarop deze dames geschilderd waren, was het enige textiel, dat er aan hen besteed was. En ze hadden eronder gezet: Stoeiende baad sters. Dit waarschijnlijk voor mensen, die kleurenblind waren. Dit schilderij werd door een tactloze verhuizer open - en vooral bloot - het huis van de koper binnengedragen, onder warme belangstelling van de buurtAlleen een ongeluk had nóg meer mensen kunnen trekken. Nu was dit in zekere zin ook een ongeluk. Een en ander had heel nare gevolgen. De kunstminnaar werd bijvoorbeeld dade lijk uit de kegelclub gestoten. Dit was waarschijnlijk een stoot over de losse band, want het had iets met losbandigheid te maken. En de leden van de club kwamen, de een na de ander, persoonlijk bij hem op bezoek om hem dat mede te delen. Ze kwamen om het schilderij af te keuren. Maar ze hadden pech. Want de vrouw van de koper, die vond dat al die rose verf slecht bij haar teint paste, had de schilder onmiddellijk gelast zijn schepping te her zien en al die lichtzinnige verf te over schilderen. Nu, die in zijn wanhoop - want hij had nog geen geld gehad - aan de gang met baarden, zuidwesters en oliejassen. Hij had van al die vrouwen schippers gemaakt. En de naam van het schilderij was ook veranderd, van „Stoeiende baadsters" in „Baardige stoeiers". Aan al dat soort vernederingen staat een schilder bloot en desondanks melden zich steeds weer nieuwe slachtoffers aan. Daar om zeg ik dan ook: Heren kapitalisten. De oude meesters zijn nu toch al dood. Geef de jonge meesters óók een kans om te le ven. En hiermede verklaar ik deze ten toonstelling voor geopend". Chiel de Boer TEHERAN, (Reuter). In Teheran zijn zondagmiddag berichten binnengeko men over nieuwe aardschokken op ver scheidene plaatsen in het getroffen ge bied, maar er wei-den geen nieuwe onge vallen gemeld. Het Perzische Rode Leeuw- en Zonnegenootschap (te vergelij ken met de Rode-Kruisoi-ganisatie) heeft verklaard, dat duizend personen in Farsi- naj zijn omgekomen. Door het uitvallen van de verbindingen zijn juiste cijfers nog niet te krijgen. Meer dan dertig dorpen zijn verwoest. De sjah maakte zondag een verkennings vlucht boven het getroffen gebied. Hij zal zich na een vierdaags bezoek aan Libanon vermoedelijk naar het gebied begeven. Het totaal aantal doden wordt geschat tus sen 1500 en 2000.Sneeuw en temperaturen onder nul hebben het aantal slachtoffers, vooral onder de daklozen, nog vergroot. TOKIO (UP) Radio Moskou heeft ge meld dat ruim 1200 personen om het leven zijn gekomen bij een zware aai-dbeving, die Buiten-Mongolië op vrijdag getroffen heeft. Men gelooft dat deze aardbeving verband houdt met de bevingen op 13 en 15 december in Perzië. Het was de tweede grote aardbeving die Buiten-Mongolië de ze maand getroffen heeft. Volgens de Russische radio ligt het gebied dat het zwaarst getroffen is, ten nooi'dwesten van de hoofdstad Ulan Bator. De sneeuwmas sa's maken het moeilijk de volledige om vang van de ramp te bepalen, zo werd ge zegd. ttCOOOOOOOOOOOCOOOCOOOCVDOCOCC*!***'' OCCCOCOOOOOOOOOOOOOOOOOQÉ U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 7.65post- abonnés f8.15. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE 'xoxocxx»30ooooccocoxoxcc<xxcccpCoccccooocxxccc*x»(»dó

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5