Horen en zien EEN WOELIGE TIJD Agenda voor Haarlem Bob de Lange speelt titelrol in „De Bolle" van Achard Het prinsje, dat niet lachen kon Kort en bondig MAANDAG 16 DECEMBER 19 5 7 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN We zien er wat in De gelukkige vier ROTTERDAMS TONEEL De radio geeft dinsdag T elevisieprogramma Sergeant op Curacao om het leven gekomen Botersmokkelaar gepakt Klassiek Verbond tegen facultatief Grieks Vrij voor winkelpersoneel Treinbotsing in Brussel: vier reizigers gedood Salarisverhoging bij het nijverheidsonderwijs gevraagd Minder subsidie voor sociale werkplaatsen Kerkelijk Nieuws ONS VERVOLGVERHAAL DOOR WERNER STEINBERG (Wordt vervolgd) OPENEN WIJ DAMESKAPSALON A. MOLENDIJK Als een televisie-amusementsprogramma niet volledig kan worden geacht zonder „quiz", dan maar liever een korte en krachtige als „Boter, Kaas en Eieren" van de KRO. Niet alleen biedt dit spelletje de slachtoffers gelegenheid een beetje aan sportieve slimheid te doen zonder dat een uitzonderlijke voorraad „parate kennis" moet worden meegebracht, doch tevens is het vrij van vervelende intermezzo's en gaat. het zo vlug in zijn werk, dat de toe schouwers in de huiskamers niet een uur lang zwijgend behoeven door te brengen. En wat de KRO zaterdagavond van negen tot tien uur aan verder amusement bracht, mag eveneens goed televisiemateriaal ge noemd worden. Een vlot programma, aar dig verbonden door Teddy en Henk Schol ten, gaf korte en boeiende curiositeiten op variété-gebied: vooral het duo Sven Assmussen en Ulrik Neumann vormde een verrassing en zal velen het gevoel hebben gegeven dat er zelfs op het afgetrapte ter rein van de „musical comedy" nog altijd wel wat nieuws te vinden is voor waar achtige artiesten. Bob Bromley, die men in de film „Lily" heeft kunnen zien, gaf een verbluffend vaardige marionettenvoor stelling, waarin zelfs dramatiek te bespeu ren viel. Christel Adelaar bracht met een declamatie en Johnny Teupen met een harp het sentiment tot gelding. Een Joego slavische zangeres met een gitaar, Viera, leverde het romantische lied in diverse talen. Het was allemaal kort, goed en vaar dig gecoördineerd. Dat laatste was aan de regisseur Ben Mettrop te danken, die de hulp had van een bekwaam strijkje onder leiding van Guus Jansen. De muzikanten werden nu eens niet uit en te na op het scherm weergegeven bij de uitoefening van hun bezigheden, die tenslotte het gehoor en niet het gezicht moeten aanspreken, waardoor het camerawerk van Jan Delft gauw een apart compliment nog meer ver diende. De decors van Cor Hermeier klop ten als een bus, waarmee de conclusie nog eens kan worden onderstreept, dat tele visie-amusement van dit gehalte ter na volging dienen mag. De titel luidde „Ik zie er wat in" en we kunnen het daar vol komen mee eens zijn. Het streelde onze nationale trots dat de familie Grein uit Weert ten overstaan van vierduizend toeschouwers in de nieuwe Rhein-Mainhalle in Wiesbaden de laatste voorronde van de Duitse televisiêquiz „Die glücklichen Vier" heeft gewonnen. Zater- avond hebben de Duitse, Belgische, Zwit serse en Oostenrijkse tv-kijkers deze popu laire uitzending van de Hessische Rund funk kunnen zien, zondagavond zond Lopik het filmrelais uit. De winnende familie in Weert kon dus zelf zien, hoe zij alle pro blemen. haar door quizmaster Hans Joa chim Kulenkampff voorgelegd, foutloos wist op te lossen. De Nederlandse omroep- ster verzuimde niet daarvoor een geluk wens naar Weert te zenden. Vader, moeder, zoon en dochter Grein mogen te zijner tijd nu ook in de finale meedoen, omdat zij zaterdagavond het hoogst genoteerd werden op het scoring- bord, na de concurrentie uit België. Zwit serland en Oostenrijk glansrijk te hebben verslagen in deze bijzonder spannende vierlandenquiz. die weer voortreffelijk in elkaar zat en op een bewonderenswaardige manier door „Quiz-kuli" zoals hij in Duitsland wordt genoemd - geleid werd. Kostelijk was de manier, waarop hij de deelnemers telkens drie op lossingen van een viertal hachelijke situa ties voorspeelde, waaruit zij moesten raden welke door een van hen gekozen zou wor den. Vooral de laatste, waarbij Kulen kampff op een bromfiets over het podium reed, was een der grootste succesnummers van deze quiz. Beeldschermer Van de naoorlogse stukken van Marcel Achard (geboren in 1899) zijn er niet veel in de Nederlandse schouwburgen doorge drongen. Dat is wel te begrijpen, want ze beantwoorden niet helemaal aan de ver wachtingen, die men baseert op herinne ringen aan de poëtische blijspelen uit de jaren van zijn samenwerking met Charles Dullin eerst, met Louis Jouvet vervolgens. De vaste bezoekers van het Amsterdamse Centraal Theater in de periode, dat Cees Laseur daar de animerende ceremonie meester van het feestelijke uitgaansleven was, zullen bij voorbeeld stellig „Le Cor- saire" en „Mademoiselle de Panama" nog niet vergeten zijn. En in de tijd, dat het een verkleinde familie van het Ameri kaanse, dat men kent uit „Je kunt het toch niet meenemen". Toch en hier komt het dramatische motief is Léon afgunstig op Noël: hij voelt zich door hem „bestolen" (de rijke partij had van hem kunnen zijn, hoewel die hem stellig niet gelukkiger zou hebben gemaakt) en vooral vernederd, dit laatste door de minachtende behandeling die hij zich moet laten welgevallen. Die „verne dering" wordt onder meer in zijn bijnaam „De Bolle" tot uitdrukking gebracht. De kans om zich te wreken doet zich voor als Léon ontdekt, dat Noël een verhouding met Alexa heeft. Hij krijgt gedaan, waar gezelschap „Comedia" van Cor Hermus hij twintig jaar op heeft gewacht: de su- deze verfijnde trant van spelen voortzet- perieure wraakoefening, waarbij de ander te, kwam eindelijk zijn vlinderachtig be- hem knielend om genade smeekt. Maar koorlijke en vertederende „Jean de la er gaat niets in hem om, hij is niet eens Lune" uit 1929 aan de beurt, zijn 1 blij. In dat moment zijn de rollen name- HILVERSUM I 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 0.35 Waterst. 9.40 Gram. 9.45 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Schoolradio. 10.50 Gram. 11.00 Voorde vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Middagklok - nood klok. 12.03 Promenade-ork. en sol. (12.30—12.33 Land- en tuinb.meded.). 12.55 Verslag NATO- conferentie. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Gram. 13.25 Lichte muz. 14.00 Schoolradio. 14.30 Wij vrouwen van het land. 14.40 Gevar. progr. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz. Rijksdelen overzee. Het culturele leven in Suri name door mr. J. A. J. van Gorkum. 18.00 Lichte muz. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Lichte muz. 18.50 De vlam in de mijn, caus. 19.00 Comm. 19.15 Lich te muz. 19.35 Gram. 20.20 Katechismus. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 En Gij zult het aan schijn der aarde vernieuwen. 22.00 Utrechts Sted. ork. en soliste. 22.15 Gram. 22.35 De Radiodokter. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15— 24.00 Nouveauté's. HILVERSUM II 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO- 8.00—2400 AVRO. AVRO7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws 8.15 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Instr. kwart. 11.15 De volgende week is het Kerstmis, causerie. 11.35 Tenor en piano. 12,00 Metropole-ork. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Zang en piano. 12.50 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Dansmuz. 13.55 Beursberichten. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Pianorecital. 15.30 Voor de zie ken. 16.30 Voor de jeugd. 17,20 De dierenwereld en wij caus. 17.30 Lichte muz. 18.00 Nieuws. 18.15 Act. 13.30 Amateursuitz. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Koorzang. 19.45 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 22.15 Volksmuziek. 22.35 Piano-improvisaties. 22.55 Ik geloof dat.caus. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen van New York. 23.16 New York calling. 23.21 Experi mentele muz. met comm. 23.41—24.00 Gram. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.15 Pianorecital. 12.30 Weerber. 12.34 Pianorecital. (12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 en 14.30 Idem. 15.00 Ork.conc. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Ork.conc. 16.30 Vlaamse muz. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.45 Boekbespr. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.50 Causerie. 20.00 Voor de vrouw. 21.00 Ork.conc. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuz. 22.5523.00 Nieuws. VOOR DINSDAG NTS: 20.30 Journ. en weeroverz. 20.45 Engelse Eurovisiefilm. 21.1522.45 Speelfilm. meest persoonlijke variatie misschien op het sentimentele thema van de verlegen dromer, die zich bij al zijn maatschappe lijke onhandigheid door de inspiratie van de liefde boven de middelmatigheid ver heft. De talrijke depressies en verschui vingen van hogedrukgebieden in de we reld hebben sindsdien het klimaat voor de dramatische kunst veranderd. De anekdo tische lyriek is uit de mode geraakt. Zulke schrijvers als Marcel Achard, met hun intieme romantiek, hun lieve fantasie, hun delicate ironie, zijn in een moeilijke posi tie gekomen: zij kunnen ons met hun spi rituele charme nog slechts vluchtig amu seren, oppervlakkig bezighouden. Achard, die een voortzetter leek van Musset en Marivaux, wiens stukken zelfs in de Comédie Francaise werden gespeeld is een leverancier van het boulevardthea ter geworden. Slechts bij vlagen van uit zondering wordt men temidden van het plezier iets gewaar van wat men vroeger heeft bemind. Wat mij betreft was dat bij „Patate" herhaaldelijk het geval zijn tot dusver laatste voortbrengsel, dat zaterdagavond onder de titel „De Bolle" in de aantrekkelijke vertaling van Gerard Rekers door het Rotterdams Toneel in Haarlem onder gelukkig grote belangstel ling werd vertoond. T dialogen, bemerkt men, hebben hun geestige finesse behou den. En steeds als men tot smakelijk lachen wordt uitgenodigd, ligt ook wel er gens de aandoenlijkheid in de buurt. Het is geen erg sterk, maar zeker een bijzon der knap, geen overtuigend, doch niettemin n heerlijk stuk. Ik heb sterk moeten den ken aan zijn debuut, waaruit op een der laatste eindexamens van de Toneelschool nog een fragment werd opgevoerd. Want eigenlijk weerklonk diezelfde vraag: Voulez-vous jouer avec moa?" (Wilt u met mij spelen?). Op een enigszins ande re manier is Achard dezelfde clown van toen gebleven, met zijn talloze „gags" en malle fratsen. Alleende hele vertoning stelt niel^s voor en laat ols tenslotte koud. Het is een formule die hier in praktijk wordt gebracht, een uitstekend recept waarmee niets wordt genezen, omdat de mensheid met andere kwalen zit opge scheept. Zo is „De Bolle" eigenlijk een klucht van goeden huize. De auteur voert ons bin nen in een situatie, die men zonder ver der te vragen dient te accepteren. Als hij zelf op een gegeven moment met diepere beweegredenen komt aandragen, moet men er die op de koop van het entréebiljet maar bij nemen. De karakters zijn na melijk uit de aard der zaak even weinig geloofwaardig als de amusante gebeurte nissen. Dat is dus afgesproken: wij doen mee, al is het dan ook niet meer dan een marionettenspel. En trouwens: de derde akte is een meesterstuk van ironie. Het gaat om twee mannen, Léon Rollo en Noël Carradine, die vroeger samen op school zijn geweest en sindsdien een eigenaardi ge vriendschap onderhouden, hoewel zij niets anders gemeen hebben als de vier letters van hun voornamen. Zij tonen wel enige overeenkomst met Napoléon en Ar thur uit „De mooiste ogen van de wereld". Léon is de arme bohémien, Noël is de ge respecteerde financier, rijk geworden door zijn huwelijk met de vrouw, die aanvan kelijk op de ander verliefd was. Op het lyceum heeft Léon eens vrijwillig de af straffing voor 'n vergrijp van Noël in ont vangst genomen en de daaruit ontstane ereschuld vormt vrijwel zijn enige bron van inkomsten: hij leent periodiek aan zienlijke geldbedragen in ruil voor de pa tenten op dubieuze uitvindingen, waar mee hij vrolijk en zorgeloos met zijn echtgenote Edith en hun aangenomen dochter Alexa verder leeft. Dit gezin is lijk omgekeerd. Zijn eigenlijke kans komt pas als Noël's vrouw erbij is en hij dub belzinnige toespelingen kan maken, die harder aankomen en hom meer voldoening geven. Maar het zou onjuist zijn om psy chologische verklaringen te gaan zoeken voor wat louter als commerciële grap is bedacht. Het is allemaal heel vermakelijk en soms vertederend, maar men wordt niet uitgenodigd er ook maar iets van te geloven. Het is zuiver boulevardtoneel met vagk een weldadige humor in de dialogen. Bob de Lange is uit „de school" van Cees Laseur voortgekomen. Men ziet niet zoveel echte komedianten op de Nederland se planken. Laten wij hen in ere houden. Laten wij Achard alleen al dankbaar zijn, dat hij de aanleiding heeft verschaft tot het kostelijke toonbeeld van warmbloedig komediespelen, dat Bob de Lange ons in de titelrol met optimale beheersing van burleske pathetiek zo overrompelend en meeslepend kwam voorzetten. Hij was bij na te groot voor dit stuk, dat gelukkig echter door regisseur Fons Rademakers behendig in evenwicht werd gehouden, al bleef de correcte typering van Noël Carra dine door Pim Dikkers bijgedachten aan een stuk van Noel Coward oproepen. Veel' medewerking ondervond hij van Enny Meunier, die als Edith Rollo met haar in bescheidenheid stralende aanwezigheid de achtergrond vulde. Een aangename ver rassing was de met wereldwijze aforis men haar pose versterkende Alexa van Lies Franken, die met haar verschijning de gevoelens der beide mannen wist waar te maken. Trees van der Donck was als mevrouw Carradine neutraal, maar vol doende sympathiek. Hulde voor de (Fran se) slagvaardigheid van deze vertoning. De decors van Harry Wich pasten kleurig bij de onechtheid van het sprookje van de boze wolf en de zachte schapen. David Koning Tijdens schietoefeningen op Curagao is de sergeant der mariniers C. G. de Jong door een ongeval omgekomen. Hij is za terdag in Willemstad begraven.-Zijn'gezin woont op Curagao. Ambtenaren van de Centrale Veld dienst Maastricht, die op surveillance wa ren, hebben zondag een met Nederlandse boter geladen vrachtwagen van Maas tricht uit met een snelle personenwagen achtervolgd. De smokkelauto reed met grote snelheid door de openstaande slag bomen van het Nederlandse grenskantoor bij Eijsden en van het Belgische kantoor bij Moulingen, een zeer gevaarlijke rit overigens, vanwege het drukke verkeer ter plaatse. Bij Visé kregen de Nederland se ambtenaren de wagen te pakken en werd de Belgische bestuurder gearres teerd. Honderdtwintig kilc Nederlandse boter en de wagen werden in beslag geno men en naar Visé overgebracht. Het Nederlandsch Klassiek Vex-bond heeft zich tot de Staten Generaal gewend naar aanleiding van het door minister Cals ingediende wetsvoorstel, waarin de mogelijkheid wordt geopend om voor het gymnasium B het Grieks in de zesde klas se en bij het eindexamen te laten verval len. Het bestuur ziet dit wetsvoorstel als een uitvloeisel van een utilisme, dat zich op het meest „nutteloze" vak werpt en ter- wille van een kleine verlichting een grote verarming op de koop toeneemt. Dit stemt tot nog grotere bezorgdheid, in verband met het reeds eerder ingediende wets voorstel tot verruiming van de studierech ten, verbonden aan het einddiploma gym nasium b. Vele ter zake kundigen menen, aldus het Verbond, dat het onverantwoord zou zijn om aan dit einddiploma het recht tot de studie in de litteraire faculteit te geven indien de bezitters van zulk een di ploma niet voor de beide oude talen een voldoend cijfer bij het eindexamen be haald hebben. In plaats van deze alles zins redelijke eis over te nemen, stelt de minister nu het Grieks op het eindexamen- b facultatief. Op de vrije halve dag van de Kerstweek voor winkelpersoneel, dat op één van de vier werkdagen van de Kerstweek recht heeft op een vrije halve dag, mag worden gewerkt, mits een vervangende vrije mid dag of maandagmorgen in januari wordt gegeven. Deze vergunning geldt niet voor winkels die op een of beide Kerstdagen geopend zijn. Aldus is beschikt door de staatssecretaris van Sociale Zaken. BRUSSEL (Belga) Te Vorst, een voor stad van Brussel, is vanmorgen een snel trein, die uit Ostende kwam, op de ach terste wagons van een uit Denderleeuw komende trein gereden. Hierbij zijn vier reizigers om het leven gekomen en veer tig gewond Twintig gewonden moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. De overigen konden, na ter plaatse geholpen te zijn, hun reis voortzetten. Een van de gewonden is op weg naar het ziekenhuis overleden. De toestand van verscheidene gewonden is ernstig. Toen naderden daar de dragers van de draagkoetsmet grote stappen zwoegden ze voort, want het was wel 'n aardig vrachtje, hoor. En toen gebeurde hetDe mannen kwamen op de plek, waar het vat met stroop kapot was gevallen. Ze zetten argeloos hun voeten in de donkere, glibberige plas en..tjoep!daar gleden ze natuurlijk onderuit! Ach, ach, dat werd 'n consternatie. De dragers met hun mooie pakjes lagen daar midden in de kleverige stroop te spartelen. En de draagkoets was omver gerold. 44-45 ADVERTENTIE Neem niet langer zo - maar vloei, vraag uitdrukkelijk om Mascotte De leden der Vereniging van Directies van Nijverheidsscholen, die in Amster dam hun jaarvergadering hielden, hebben in een brief aan de minister van Onder wijs erop aangedrongen alsnog de salaris sen voor het onderwijzend personeel van het nijverheidsonderwijs te verhogen. In de brief wordt de grote teleurstelling uit gesproken over het ministeriële besluit, voor salarisverhogingen voor de leer krachten van het lager nijverheidsonder wijs in 1957 en 1958 geen gelden beschik baar te stellen. Men had verwacht, dat de salarissen van het nijverheidsonder wijs zouden worden aangepast aan die van het lager onderwijs. „Handhaving van uw standpunt zal on vermijdelijk tot gevolg hebben dat het nij verheidsonderwijs geen leerkrachten meer kan aantrekken en dat vele leerkrachten zullen trachten een werkkring bij het l.o. of het u.l.o. te krijgen," zo wordt in deze brief aan de minister gezegd. De voorzitter der vereniging, de heer J. H. L. van Kimmenaede, had in zijn openingsrede reeds zijn afkeuring uitge sproken over dit ministeriële besluit. Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid subsidieert sedert 1950 sociale werkobjecten van gemeenten ten behoeve van moeilijk plaatsbare arbeids krachten. Van de uitbetaalde lonen en so ciale lasten en van enige kleinere uitga ven komt negentig percent voor rijksreke ning. In de laatste jaren is deze regeling ook meer en meer toegepast op de opko mende sociale werkplaatsen van gemeen ten, en particuliere instellingen, De, mogiT lijke financiële toestand dezer werkplaat sen bij het begin van hun werkzaamheden en de onzekerheid hoe hét werkplaatswe zen zich zou ontwikkelen, waren aanlei ding te beginnen met hetzelfde subsidie percentage. Tal van werkplaatsen hebben inmiddels hun financiële positie versterkt, ook door efficiëntere organisatie en be drijfsvoering. De staatssecretaris van So ciale Zaken heeft hierin aanleiding gevon den het subsidie van het rijk te verlagen. Met ingang van volgend jaar zal het sub sidie voor sociale werkplaatsen 90 percent voor het eerste jaar, 85 voor het tweede, 80 percent voor het derde en 75 percent voor het vierde en de volgende jaren be dragen. Afwijking van deze percentages is in bijzondere gevallen mogelijk. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Giessen-Nieuwkerk G. van Estrik te Nieuwland. Geref. Kerken Tweetal te Vlaardingen (7de pred.pl.) G. P. Hartvelt te Assen en M. J. Mulder te Heerde. Examens. Aan de V.U. is geslaagd voor het doctoraal examen theologie de heer M. D. Hugen te Amsterdam. Geref. Gemeenten Beroepen te Capelle a. d. IJssel H. van Gilst te Dirksland. Bedankt voor H.I. Ambacht L. Kieboom te Lisse. 25. Harry Heine, die intussen nog steeds door de stra ten had geslenterd, stond thans stil voor het impo sante gebouw van het bankiershuis Heckscher en Co. Opkijkend naar de overdadig van ornamenten voor ziene gevel peinsde hij, hoe het lot hem tenslotte toch zo gunstig gezind was: die middag zou hij Amalie weer zien! Welk een gelukze zouden thans spoedig kunnen trouwen, want stellig wachtte zij daar buiten in Ottensen, met even groot "Erlangen op hém als hij naar hun weerzien uitzagNatuurlijk was het een enorm geluk met iemand als Amalie te mogen trouwen. Zijn oom had plannen om een éigen ban kiershuis te stichten en hij, als schoonzoon, zou stel lig een behoorlijke functie krijgen Misschien procuratiehouderAron Hirsch kon dan bij Heckscher en Co blijvenHij zou die oude zeurpiet met zijn kritische blikken niét missen! Hij moest er zo spoedig mogelijk met zijn oom over spre ken, opdat er geen verkeerde stappen werden ged- daan. Terwijl hij de trappen in de vestibule van het ban kierskantoor opwandelde, liep hij Peter Ahrens tegen het lijf. Deze groette hem vriendelijk en begon een gesprek: „Ook al weer druk aan de slag? Een groot se avond gisteren, nietwaar? Vooral voor het vrou welijk deel van het publiek. Ik mag u zeker wel ge lukwensen met uw succes u hebt een uitstekende smaak, dat moet ik zeggen! Ik wilde dat ik ook zo'n charmant nichtje had, dat bovendien nog met goud is overladenMaar in ernst: U mag wel van ge luk spreken. U hebt in stormloop een vesting veroverd, die ik maandenlang tevergeefs heb belegerdIk kan daarom zo goed met u meevoelen." „Als ik u ergens mee behulozaam kan zijn," bood Harry op minzame toon aan. „Bij mijn oom of zo.." De ander scheen dit echter niet het geschikte ogen blik te vinden. Hij antwoordde: ,,'t Is erg vriendelijk m'n beste! Maar ik heb thans een afspraak met me neer Hirsch. Hij zit op mij te wachten. Mochten er zich echter moeilijkheden voordoen.... Hij maakte zijn zin niet af, maar keek Harry betekenisvol aan. „Ik sta geheel te uwer beschikking," zei Harry op vriendelijke toon. „Die jongen naar Düsseldorf terugsturenver volgde Salomon Heine intussen zijn gesprek met Aron Hirsch. „Dat zou dus betekenen: het gat daar stoppen. En ik zal dat gat wel moeten stoppen, zolang men daar in Düsseldorf, of waar ook, voortprutst. Maar misschien is het goedkoper dan mijn neef hier in Hamburg te houden. Ze daar te onderhouden, kost natuurlijk geld, maar hiér." „Juist," onderbrak Aron Hirsch hem met nadruk, hiér. Op dat ogenblik werd Peter Ahrens aangediend. Salomon Heine keek geërgerd naar de deur, maar Peter Ahrens kwam het vertrek al binnen en boog eerbiedig voor de grote bankier, terwijl hij Aron Hirsch nauwelijks een blik waardig keurde. „Een bijzonder genoegen, meneer Ahrens!" zei Sa lomon Heine op wellevende toon. „U pleegt zaken te doen met het bankiershuis Gumpel, nietwaar?" Peter Ahrens lachte. „Wij hebben ook gemeenschap pelijke interessen," antwoordde hij. Aron Hirsch snoof even verachtelijk en mompelde: „Het theater zeker!" Peter Ahrens keek hem even met een hooghartige blik aan en merkte op luchtige toon op: „Het gaat altijd om de vrouw in het spel, meneer Hirsch! Ove rigens heb ik u gemist gisteravond. U hebt de kans verzuimd om iets zeer bijzonders mee te maken. Paganini is een ware tovenaar! Bent u 't niet met mij eens, meneer Heine? Uw familie was ook enthou siast, nietwaar? Vooral uw dochtei en uw neef! Een intelligente jongeman is dat, die Harry Heine Hem wacht stellig een grote toekomst." Hij keek Aron Hirsch 'hans niet meer aan, doch richtte zich uitsluitend tot Salomon Heine. „Hij heeft zéér veel verstand van kunst!" Hij zweeg even en zijn zwijgen leek vol betekems. Salomon Heine voel de iets van argwaan in zich opkomen. „Men houdt de familie Heine in het lgemeen voor zéér kunst zinnig," merkte hij op. „Wie mijn huis en park in Ottensen gezien heeft... enfin, u bent daar zelf ge weest, u kunt 't beoordelen. Ze zijn de moeite waard, vindt u niet? Maar u bent toch rtellig niet hierheen gekomen om over mijn neef er dienst kunstgevoel te spreken...?" „Nee, inderdaad niet", antwoordde Peter Ahrens. „Maar als u 't goed vindt, zou ik u toch nog even op de betekenis van uw neef als kunstenaar willen wijzen. Hij zal de naam Heine beroemd maken, voor zover deze 't al niet is..." Hij haalde uit zijn zak een krant te voorschijn. „U hebt hiervoor stellig belangstelling!" voegde hij er aan toe. Het exemplaar van „Hamburgs Wachter", dat hij te voorschijn haalde, was door vele handen gegaan en zag er beduimeld en verkreukt uit. Salomon Heine hield het vuile papier vol tegenzin in zijn handen. Hij las de verzen, waarop zijn aandacht werd geves tigd, zonder te begrijpen, waarom hij deze dichterlij ke ontboezemingen moest lezen. Misschien voor het eerst van zijn leven hulpeloos, keek hij Aron Hirsch aan en schoof het blad naar hem toe. „Begrijp jij dat, Hirsch?" Deze las op zijn beurt en knikte. „Ik heb dat al gelezen, vóórdat 't gedrukt werd", zei hij op minach tende toon. „Dat gedicht lag tussen de wisselboeken. Er kwam een vuurrode kleur op het gezicht van Salomon Heine. Met de grootste moeite wist hij zich echter in het bijzijn van Peter Ahrens te beheersen. „Niet slecht, hè, voor zo'n jongeman? Zelfs heel aardig! Een goede woordkeus..." Als die Peter Ahrens hier maar niet met zo'n bru taal lachje "Vóór hem had gezeten...! Dan zou hij Salomon de trappen afgestormd zijn en de eerste de beste, die hij op straat tegenkwam, zou hij te lijf gegaan zijn om zijn woede te koelen...1 Maar al te goed besefte hij, dat deze zoetklinkende verzen een bedreiging vormden voor zijn goede, solide naam, die miljoenen vertegenwoordigde, en dat niet alléén: hij besefte ook, wié het meisje was, dat in de gedichten bedoeld werd.... Hij dacht aan de avond van het feest, toen het tweetal in het donker van het park was weggeslopen, hij dacht aan het concert, waarbij zijn dochter op de lege plaats naast haar neef had plaats genomen. Allerlei vreselijke dingen schoten door zijn hoofd: stel je voor, dat die bleke lichtzinnige nietsnut via het bed van zijn dochter zijn miljoenen in handen zou krijgen Ambassadeur onderscheiden. Konin* Paul van Griekenland heeft op een parti culiere audiëntie aan de Nederlandse am bassadeur, W. C. Posthumus Meyjes, de versierselen van grootkruis in de Orde van Georges de eerste overhandigd. Boom tegen huis. Met luid gekraak is za- terdagavond een forse ruim 25 meter hoge iep in de Saxen Weimarlaan in Amster- dam-Zuid tegen de gevel van een huis ge- vallen. Een auto, die voor het huis stond, werd zwaar beschadigd, evenals vier fiet sen die tegen het huis stonden. De boom smakte dwars over de twaalf meter brede rijweg heen tegen het huis. Van de derde en tweede verdieping werden de balcons zwaar beschadigd en de ruiten vernield, Wijkcomité Oud-Schoten. Het wijk- comité „Oud-Schoten" houdt op maandag avond 23 december in het gymnastieklo kaal van de school gevestigd aan de Rijks straatweg no. 374 in Haarlem-Noord zijn zevende jaarvergadering. Na het huishou delijk gedeelte van de agenda zal de bur gemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, een praatje houden over de ver keersproblemen rond de Rijksstraatweg alsmede over de spaarbrieven, uitgegeven door de Vereniging van Nederlandse Ge meenten ten behoeve van de woningbonw. Stichting Hoenderloo. In tegenwoor digheid van talrijke autoriteiten, onder wie de hoofdvlootprèdikant ds. J. H. Sille- vis Smitt en het lid der Tweede Kamer jkvr. mr. C. W. Wttewaal van Stoetwe gen, is de nieuwe drukkerij van de stich ting Hoenderloo officieel in gebruik ge- nomen. ADVERTENTIE DINSDAG 17 DECEMBER onze gemoderniseerde PARFUMERIE SCHOONHEIDSSALON Receptie van 3 tot 5 uur DAMESKAPPER Santpoorterplein 1 - Haarlem Tel. 19706 Bus 3 en 4 MAANDAG 16 DECEMBER Stadsschouwburg: „Oh voila Paris", een Franse revue in 30 tafrelen, 20 uur. FILMS Cinema Palace: „Betaald gevaar", 14 j., 19 en 21.15 uur. Frars Halsthcater: „De nieuwe avonturen van Captain Blood", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Het rijk van de zon", 14 j., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „De show gaat door", al, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „De bar bier van Sevilla", a.l., 2015 uur. Rem brandt Theater: „Zo rijst de zon op", 18 j., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Verboden Planeet", 18 j., 19 en 21.15 uur Studio Theater: „De fatale brug", 14 j., i9 en 21.15 uur. DIVERSEN Brinkmann: De heer II. H. W. van Eyk houdt voor Nederlandse Genealogische Vereniging lezing over „Het ontstaan van de adel in West-Europa", 20 uur. Begijn hofkapel: Interkerkelijke samenkomst. Zangdienst van 19.30 af. Spreker ds. G. Toornvliet, Bloemendaal. DINSDAG 17 DECEMBER Stadsschouwburg: De letterlievende ver eniging „J. J. Cremer" geeft onder regie van Henk Bakker „Er kwam een enge! voorbij", 20 u. Concertgebouw: Noordhol lands Philharmonisch Orkest, vijfde con cert in de serie D, 20 u. Minerva Theater: Toneelgezelschap Johan Kaart met „Het konijn en ik", 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Huis van Looy: Tentoonstelling van werken van leden van het genootschap „Kunst zij ons doel", 10—12.30 eri 13.30— 17 uur. Galerie Espace: Expositie van schilderijen gouaches van André Ba- lint, 1117 uur. FILMS Cinema Palace: „Betaald gevaar", 14 j„ 14, 16.15, 19 en 21.15 u. Frans Halstheater: „De nieuwe avonturen van Captain Blood", 14 j., 14.30 en 20 uur. Lido Theater: „Het rijk van de zon" 14 j., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „De show gaat door", a.l., 14, 19 en 21.15 uur. Rembrandt Theater: „Zo rijst de zon op" 18 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Verboden planeet" 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De zevende sluier", 14 j., 14.15, 19 en 21.15 uur. DIVERSEN Kloppersingelkerk: Concert door Haar lems christelijk mannenkoor, 20 uur. Brinkmann: Een kerstmiddag voor leden van Nederlandse Elektriciteitsvereniging, 14.15 uur. Gebouw Ned. Protestantenbond: Kerstmiddag van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen, 14.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6