Adenauer wil Kremlin polsen over Boelganins bedoeling HETWEER MORRIS"^ Scherpe critiek op UNO en pleidooi voor solidariteit V oetbalpool KNVB geen hazardspel Nederland deelt de Noorse en Deense reserves tegen raketbases niet Dr. Drees sprak voor NAVO Voor de Stille Armen Britse vloot en luchtmacht onder Amerikaans bevel? Concentratie op afweer tegen onderzeeboten Melk met V/2 pet. vet Bonn zorgt voor verrassing in Parijs orei/oc/Di* Nevelig Twaalf passagiersschepen voor repatriëring Hr. Ms. „Groningen" houdt oefeningen bij Singapore Het woord is aan (Van onze correspondent in Londen) Onofficieel verluidt in de Britse hoofd stad, dat het plan zou bestaan het groot ste gedeelte der Britse vloot, die gereor ganiseerd en gestroomlijnd wordt, onder Amerikaans tactisch en strategisch op perbevel te plaatsen. Zij zou onder com mando komen van de Amerikaanse admi raal Jerauld Wright, de opperbevelhebber van de geallieerde vloot in de Noordatlan- tische oceaan. Ook het beroemde kunst commando van de Royal Air Force zou onder Amerikaans NAVO-bevel komen. Het zou belast worden met de verdediging tegen met raketten uitgeruste Russische onderzeeboten. In Londen wordt gezegd, dat de bestrijding van Russische onder zeeboten bij de NAVO-besprekingen te Parijs een belangrijk, plaats inneemt. Marine-deskundigen zijn van oordeel, dat de Russen elk dankbaar doelwit in de vrije wereld met van onderzeeboten af gevuurde raketten kunnen bestoken. De voornaamste taak van de NAVO-vloot is bestrijding van het Russische onderzee bootgevaar. Verder verluidt in Londen, dat de Britse regering definitief zou hebben besloten het „fighter-command", het jachtcommando van de Royal Air Force uit de tweede wereldoorlog dat .zoveel lauweren heeft geoogst, maar wiens taak overbodig is ge worden af te schaffen. Dit zal een onmid dellijke besparing van honderd miljoen gulden en een jaarlijkse besparing van aclithonderd miljoen gulden meebrengen. Voorwaarde voor de afschaffing van de Britse straaljagers is geweest: het be- schikbaarkomen van een grondraket, wel ke in staat moet zijn bommenwerpers bo ven zee neer te schieten. De ontwikkeling van een dergelijk projectiel zou volgens de „Daily Express" in een vergevorderd stadium verkeren. De Britten hebben met het oog op hun bezuinigingsplannen grote haast. Minister van Defensie Duncan Sandys zou volgens andere berichten in januari naar Washington vliegen om daar aan te dringen op spoedige aflevering van de Amerikaanse projectielen voor de mid delgrote afstand (2400 kilometer). Naar wij vernemen bestaat thans voor de zuivelindustrie in ons land de moge lijkheid melk met VA percent vet te ver strekken. Het ministerie van Landbouw laat het aan de bedrijven over, of zij tot produktie van deze melk wensen over te gaan of niet, mits zij daarnaast blijven voortgaan met de verschaffing van melk met een vetgehalte van VA percent. De melk met een vetgehalte van VA per cent zal tien cent per liter duurder zijn, omdat de consumentensubsidie van vier cent vervalt en de prijs wordt verhoogd met zes cent. PAKIJS (ANP) Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland heeft gisteren op de NAVO-conferentie te Parijs opzien gebaard met een pleidooi voor vreed zame coëxistentie en de suggestie dat het Westen het Kremlin dient te polsen over Boelganin's brieven (waarin werd voorgesteld een zone zonder kernwapens in Midden-Europa te vestigen en een niet-aanvalsverdrag te sluiten tussen de NAVO en het Pact van Warschau) om na te gaan of de Sovjet-voorstellen een basis kunnen vormen voor nader overleg. Mr. Luns noemde op een persconferentie de houding der regeringsleiders ten aanzien van Boelganin's brieven gereserveerd en hij zei dat Nederland de Deense en Noorse reserves tegen de afvuurinrichtingen van raketten voor de middelgrote afstand niet deelt. Hij verklaarde, dat in sommige kringen ter conferentie op nieuw gezinspeeld is op de mogelijkheid ontwapeningsbesprekingen met de Rus sen te openen. Mr. Luns verwacht als onmiddellijk resultaat van de conferentie een nauwere samenwerking op militair gebied en een uitwisseling van weten schappelijke gegevens over nieuwe wapens. (Van onze correspondent in Parijs) ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM JEL. 717162 Handschoenen m. lamsvacht ƒ19.75 "XOCCTOSCCOCCOOCaXmDOOCOCCCOCXXOOCOOCCCCCCCOCCCOCXX^ VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Overwegend droog, nevelig en zwaar bewolkt weer. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Lichte, maar in de nacht hier en daar matige vorst. 3 Volledig" weerrapporten op pagina twee. v ^XOOt»OOOOCOOODCOCOCCOOOCOCXX»OCCOCOCOCJCOOOOOCOOCCCCCC< DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S De oogst van de eerste dag van de mon ster-conferentie der vijftien Atlantische landen, die door een zestigtal regerings leiding en ministers vertegenwoordigd zijn, is algemeen en met name door de secretaris-generaal, Paul-Henri Spaak, en de Nederlandse minister van Buitenlandse maken mr. Luns gunstig en zelfs niet zon der beloften genoemd. Niettemin is het wel zeker, dat de conferentie waarvoor aanvankelijk drie dagen waren uitgetrok ken tenminste tot en met donderdag morgen moet worden verlengd, waarbij het dan nog twijfelachtig is of de heren, hun slot-communiqué met veel tastbare resultaten kunnen stofferen. Men moet gelijk Snaak ten overvloede opmerkte echter niet vergeten, dat de stof die behan deld moet worden uiteraard veelomvattend is, dat de conferentie al geslaagd zal mogen heten indien voor de toekomst een aantal beginselen en doeleinden kunnen worden opgesteld, die dan door commissies voor een volgende bijeenkomst waar schijnlijk in maart 1958 kunnen worden uitgewerkt. Zo ver is men evenwel nog lang niet. Voor het ogenblik is een achttal der voor naamste problemen uitgekozen ontwa pening, Duitsland, Nabije Oosten, betrek kingen met andere internationale organi saties, Afrika, de onder-ontwikkelde lan den, de kwestie der onderlinge raadple ging en tenslotte Boelganins brieven die vanmorgen, bij wijze van huiswerk, door de ministers van Buitenlandse Za ken nader zouden worden bekeken, die vanmiddag verslag bij de regeringslei ders uitbrengen. Het belangrijkste doelwit is ongetwij feld de huidige tech nische achterstand van het Westen bij het Oosten, alvast voorlopig, te compen seren door een ver hoogde mate van sa menwerking. De leu ze is: van een allian tie, welks noodzaak geen der ministers in twijfel heeft getrok ken, een ware ge meenschap te maken. En het is misschien niet het minst be moedigende voor teken van de eerste zittingsdag geweest, dat de machtigste bondgenoot Ameri ka bij monde van presidentEisenhowex-, volgens minister Luns, de stellige in druk heeft gegeven een stapje vooruit te willen doen op de noodzakelijke weg der onderlinge en lo yale consultaties, al vorens, op enig ge bied van gemeen schappelijk Atlan tisch belang, een de finitieve beslissing in de toekomst zal wor den genomen. Toen gistermiddag klokke twaalf de Luxemburgse premier en minister van Buitenlandse Zaken, Joseph Bech, de wit- gesnorde wijze patriarch, uit het kleinste NAVO-Iand, als voorzitter de zitting open de, was het in de zaal wel duidelijk te voelen, dat er een ogenblik van betekenis en wellicht van historisch belang was aangebroken Bech legde terstond en openhartig de vinger op de wonde plekken in het verbond der Atlantische volken: Wjj zijn verplicht onze verdedigingsmiddelen aan te passen aan de verdere ontwikke ling der militaire wetenschap. Wij hebben een eigen beschaving te verdedigen, zo vervolgde hij, en een eerste vereiste is de vertrouwenscrisis te overwinnen, waar door onze Atlantische gemeenschap de laatste maanden werd bedreigd. Diezelfde thema's werden, met andere woorden, ook door de volgende sprekers, de Franse premier Félix Gaillard, de ben jamin van het gezelschap, president Eisenhower, bondskanselier Adenauer, minister-president Drees en hun overige collega's geparafraseerd. Gaillard wees op de openhartigheid, die, van een recht on der vrienden, wederzijds een plicht was geworden. Eisenhower, die zijn toespraak, welke twaalf minuten duurde, van blaad jes die met bijzonder grote en vette letters waren bedrukt, voorlas, sprak zijn vurig verlangen uit het uur van de vrede, op President Eisenhower (neus in zakdoek) en minister Staf. de basis van de vrijheid voor de hele we reld, te kunnen verhaasten. Bondskanselier Adenauer leverde een pleidooi voor uitbreiding der bevoegd heden van de permanente NAVO-raad en van de vrijheid van de secretaris-generaal eigen initiatieven te nemen. Evenals de Britse, de Nederlandse en de Italiaanse re geringsleiders, zei hij van oordeel te zijn dat de Atlantische landen niet moeten aarzelen hun verdedigingssysteem van de modernste kernwapens te voorzien, een standpunt dat evenwel werd bestreden door zijn Noorse en Deense ambtgenoten, die weigerden hun landen voor de start banen van kernraketten beschikbaar te stellen. Een ander punt, waarover op deze eerste dag geen eensgezindheid bleek te heersen, gold de betekenis, die aan de jongste brieven van maarschalk Boelga- nin moet worden toegekend. Hoewel een vrij groot aantal sprekers het met secre taris-generaal Spaak eens leek te zijn dat het ogenblik voor een vruchtbaar gesprek met Moskou nog niet gekomen was, hellen Adenauer en de Italiaanse premier Zoli over naar de mening dat het nuttig zou kunnen zijn de diplomatieke kanalen in Moskou nadere opheldering over een aan tal vaagheden in Boelganins brieven te vragen. (Reuter) Eisenhower heeft vanoch tend in de Amerikaanse ambassade pre mier Adone Zoli van Italië ontvangen. Een half uur later had hij een onderhoud met dr. Adenauer en minister Von Brentano Naar verluidt heeft Adenauer de president laten weten, dat hij geen voorstander is van een snel besluit inzake het inrichten van lanceerinstallaties voor raketten in Europa een maatregel waartegen Westduitse socialisten zich verzetten. de De openingszitting van de NAVO in het Palais Chaillot te Parijs. Op de foto rechts ziet men v. I. n. r. premier MacMillan, president Eisenhower, Paul-Henri Spaak en de Luxemburgse premier Beek. Op de foto links v.l.n.r. Hermann Jonasson (IJsland), dr. Drees, Emar Gerhardsen (Noorwegen), presi dent Eisenhower en Spaak. Behalve de „Waterman", de „Sibajak" en de „Captain Cook" zullen nog verscheidene andere passagiersschepen begin volgend jaar nog enkele duizenden Nederlanders uit Indonesië kunnen repatriëren. De „Zui derkruis" zal volgende week zaterdag uit Amsterdam vertrekken naar Tandjong Priok, waar dit schip omstreeks 20 januari wordt verwacht. Het zal dan van de om standigheden afhangen, of dit schip recht streeks naar Amsterdam zal terugvaren, dan wel eerst nog een of mee pendelrei- zen naar Singapore zal maken. In Priok zullen voorts op 25 januari de ..Groote Beer" en op 20 februari de „Johan van Ol- denbarneveldt" (beide terugkerend van Australië) arriveren. Ook schepen van de Italiaanse rederijen „Lloyd Triest.ino" en „Flotta Lauro", die regelmatig Tandjong Priok aandoen, zul len heel wat. repatriërenden kunnen mee nemen. Van de „Flotta Lauro" zijn dit de ..Roma" en de „Sydney", die respectieve lijk begin januari en begin februari in Tandjong Priok worden verwacht. Volgens de dienstregeling van de Lloyd Triestino zullen de „Oceania" op 11 januari en 29 maart, de „Neptunia" op 8 februari en de „Australia" op 8 maart Tandjong Priok aandoen op weg naar Italië. Al deze sche pen bieden accommodatie aan om en nabij de 800 passagiers. J. C. F. S. en E. R. S.-C. 10,—; Mevr. A. W. A. 5,Personeel n.v. Nobelt 100,—; B. d. H. f 100,—; B. S. 50,—; M. W. T. f 25,—; Mevr. M. A. B. v. D. 10,—; Mej. Mr. M. M. B. 10,Mej. Mr. A. A. G. C. 10,J. T. 10,Nonu ƒ10,—; R. H. ƒ10,— M. J. M. ƒ10,—; G. B. O. ƒ10,—; Mevr. A. B.-V. ƒ10,—; M. L. 10,—; J. A. 5,—; A. C. 5 R. S. ƒ5,—; Mej. C. H. ƒ5,—; Mevr. J. K.-G. 5,—; P. v. S 5.—; R. W. 5,—; M. H. f 5,A. M. F. 5,Monique 5,G. W. K. f 5,—; G. J. v. d. P.-K. 5,—; Mevr. C. H. N. ƒ5,—; M. W. S. ƒ4,—; G. A. P. ƒ2.50; C. H. V. ƒ2.50; Mevr. M. M. L.-P. 2.50; L. A. P. 2.50; Dames S. 2.50; M. W. 2.50; J. B. f 2.—; M. H.5,—; B. S. 2,—; J. F. v. B. 5,—; P. R. 1,—; V. de M. 10,—; Mevr. S. B. 2.50; E. H. A. 2.50; Een telefonist ƒ1.50; R. T. ƒ5, Uit het „lege flessenpotje" 7.31; N.N. ƒ5,—; G. de B. 2.35; Mej. A. C. L. ƒ4,—; Mevr. K. te B. 15,—; A. O. 10,—; Vrijm. Loge Ken'merland 50.P. J. D. 10, J. K. 5.—; Fam. K. K. f 2.50; P. J. v. d. W.-B. 5,—; G. J. v. H. 5,—; Bea 5,—; Wed. v. Gr. 10,—: N.N. 2.50; Dames D. J. 2,Wed. C. B. 2.50; Kaartpot Vader en Zoon f 2.50; Bep f 1,Ria f 1,Oom Willem ƒ1,—; J. Th. K ƒ100,—; F. S. ƒ5,—; C. E. P. ƒ2.50; J. W. M. ƒ2.50; G. v. B. ƒ2.50; H. J. M. v. M. ƒ2.50; D. V. 10,—. Dagtotaal ƒ784,16. In het geheel is thans bij ons blad bin nengekomen een bedrag van 8.348,81. Giften kunnen worden afgegeven aan onze kantoren Grote Houtstraat 93. Flores- straat, Haarlem en Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden of worden overgeschreven op postgiro 273107 onder vermelding „Voor de Stille Armen". LONDEN (Reuter). De woordvoer der van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft vanmiddag medege deeld, dat naar de mening van de Britse regering „de wateren tussen vele van de Indonesische eilanden altijd oper zee zijn geweest en zullen blijven". TARIJS (ANP) Dr. W. Drees heeft in de eerste plenaire vergadering van re geringsleiders der vijftien NAVO-'anden in Parijs verklaard, dat men het belang van een gemeenschappelijke houding van alle Westelijke mogendheden tegenover de uitdaging aan ordelijke internationale betrekkingen door Indonesië niet kan over schatten. Hij zei, dat de Indonesische re gering een nieuwe standaard van interna tionaal gedrag invoert en dat het duidelijk is waarom landen, die als Indonesië han delen de volledige steun van Russische en Chinese communisten hebben. Daarom ver klaarde hjj de verzekeringen van solida riteit met Nederland op de vergadering van de Permanente Raad van de NAVO reeds zeer gewaardeerd te hebben. De Nederlandse premier zei, dat hij niet zou uitweiden over de grote moeilijkheden van de Nederlanders wie het leven in In donesië onmogelijk wordt gemaakt en over wat het betekent een land te moeten ver laten waar generaties van Nederlanders hebben gewerkt. Maar, zei hij, hij kon de ogen niet sluiten voor de gevolgen, die de huidige toestand wellicht zou kunnen heb ben voor de algemene positie van Neder land, aangezien deze positie op economisch en financieel gebied en op het gebied van buitenlandse valuta erdoor wordt beïn vloed. Dr. Drees oefende scherpe critiek op de UNO en met name op de UNO-commissie voor Indonesië, de UNCI, die een belang rijk aandeel had gehad in het ontwerpen van verdragen, die in de loop van 1949 tus sen Nederland en Indonesië werden geslo ten. Hij herinnerde aan de toenemende sa botage van deze akkoorden door Indonesië en voegde daaraan toe: „Men kan vragen wat de UNO en haar commissie, die de In donesische kwestie altijd op hun agenda hadden gehouden, hebben gedaan Het antwoord is: niets! Het verbreken van in ternationale verdragen aangegaan onder toezicht van de UNO, baarde nauwelijks opzien. (Reuter). Een Nederlandse deelnemer aan de NAVO-conferentie heeft gezegd, dat dr. Drees de NAVO-landen heeft ver zocht hun solidariteit met de Nederlanders te tonen en te weigeren de plaats van Ne derland in Indonesië in te nemen. Dit was evenwel „met opzet weggelaten" uit de mededeling aan de pers over de rede. Vol gens de zegsman had dr. Drees het dui delijk gemaakt, dat Nederland wenst, dat zijn NAVO-bondgenoten geen uitgebreide handelsrelaties met Indonesië aangaan. Onze correspondent te Parijs telefoneer de vanmorgen: Dr. Drees is hedenochtend, overeenkom stig de plannen, weer naar Den Haag te ruggekeerd. Tot zijn grote spijt heeft dr. Drees president Eisenhower alleen in he* begin van de conferentie even de hand kunnen drukken maar geen gelegenheid gehad de Indonesische kwestie daarbij ter sprake te brengen. De gedachtenwisseling heeft evenmin later plaats kunnen vinden op het diner van maandagavond, waarbij de president verstek had laten gaan en ook een afspraak voor hedenmor gen bleek niet meer te kunnen worden ge organiseerd. De behandeling onder vier ogen van het Indonesische probleem, waarvoor volgens dr. Drees in Atlantische kringen zeker al gemene en intensieve belangstelling be staat, heeft vanmorgen echter plaats kun nen vinden tussen minister Dulles en mi nister Luns. Terwijl dr. Drees in het Palais de Chail lot sprak, werd door de Indonesische am bassade te Parijs een communiqué uitge geven, waarin stond, dat het nooit de be doeling van de Indonesische regering was geweest om de Nederlandse ondernemingen in het land te confiskeren of te nationali seren. De ondernemingen zijn volgens deze mededeling slechts onder regeringstoe- zicht geplaatst. Ook was het nooit de bedoeling 50.000 Nederlanders uit te wijzen. De Nederlandse regering is slechts verzocht de staatsbur gers zonder emplooi, die thans in Indonesië zijn, te repatriëren. DJAKARTA (ANP) De woordvoerder van het Indonesische ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft een beroep gedaan op „de NAVO-landen om op hun hoede te blijven voor het Nederlandse verzoek (in zake solidariteit in verband met de Indone sische anti-Nederlandse acties) en niet hun eigen nationale belangen op te offeren ter- wille van het Nederlandse kolonialisme in West-Irian". ADVERTENTIE De heer L. B. Brunt, de organisator van de KNVB-voetbalpool, kon vanochtend op gelucht het gebouw van de Hoge Raad verlaten. Ons hoogste rechtscollege heeft het beroep in cassatie, door de advocaat- generaal in de zaak van deze voetbalpool „in het belang der wet" aangetekend, ver worpen. De Hoge Raad is blijkens de zeer uit voerige overwegingen, die het arrest ver gezellen, van mening dat de voetbalpool van de KNVB niet als hasardspel kan wor den aangemerkt en dat de rechtbank indertijd terecht een vrijsprekend vonnis heeft gedaan. Uit do overwegingen van de Huge Raad laat zich overigens wel afleiden, dat dit college de voetbalpool van de KNVB als een loterij beschouwt. De vraag, in hoe verre er sprake is van strafbare loterij, dient eventueel door de kantonrechter te worden bezien. Zolang dat niet is ge schied, draait de voetbalpool van de KNVB ongestoord door. In de zaak van de voetbalpool der natio nale Caritasvereniging werd de organisa tor H. H. zowel door de kantonrechter in Heerlen als de rechtbank in Maastricht vrijgesproken van de ten laste gelegde overtreding der loterijwet. De officier van justitie in Maastricht, geen zu'vere vrijspraak aanwezig achtende, kwam in cassatie, doch de Hoge Raad heeft diens beroep niet ontvankelijk verklaard. SINGAPORE (Reuter). De Neder landse marine-attaché in Singapore heeft dinsdag medegedeeld, dat de Neder landse onderzeebootjager Hr. Ms. „Gro ningen" op het ogenblik „ergens" in de buurt van Singapore oefeningen houdt. De „Groningen" is sinds de laatste twee weken in Singapore. De marine-attaché zeide, dat het schip te zijner tijd naar Nieuw-Guinea zou doorvaren. Hem was echter niet bekend wanneer. ADVERTENTIE RESERVEER TIJDIG UW KERSTTAFEL in Hotel-Café-Restaurant ,»R O Y A L" Kennemerlaan 93. IJmuiden, Tel. 7452 Diners v.a. 10.— Aan de vleugel: De eminente pianist Jip Hart 72e JAARGANG No 137 DINSDAG 17 DECEMBER 1957 302e JAARGANG No 290 Grote Houtstiaat 93, Haarlem. Tel. 15295 *T| 11 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (g lijnen) Directie, Redactie, Administratie. IbissbsJ 1 ^8 i H I Verschijnt dagelijks beh. op zon-en feestdagen, prukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- Ij i 11 fT J 1| 1 III i JÊ liSllliilf 1 Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 ëm lm VA JL Jh Ja JL JL BÜ? JU/ lm VaA ^êA fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijkg OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman J o u b e r t De bouwkunst schildert de mensen door het scheppen van een ruimte, waaruit de bestemming blijkt. 14e verantwoording

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1