en zien Onmatig tv-genot bedreigt het welzijn van de schooljeugd /Jfjv AMSTLEVEN EEN WOELIGE TIJD r Agenda voor Haarlem Het prinsje, dat niet lachen kon P.v.d.A. wil rouleersysteem voor zendtijdver deling aankondigingen en nabeschouwingen HET KIND EN DE TELEVISIE Politiek in de radio radio fotè Alleen voor vleeseters T.v.'kijkgeld in België N.J.G. gaat praten over televisie voor de jeugd RADIO - TELEVISIE REPARATIE h. J. MAERTENS N.V. De radio geeft donderdag T elevisieprogramma Kinderen vallen soms onder de les in slaap A ngst dromen „Ver get en" kinderen Teken aan de wand Enquête In november steeg aantal t.v.-toestellen met 18000 ONS VERVOLGVERHAAL DOOR WERNER STEINBERG .J WOENSDAG 18 DECEMBER 1957 j£et komt niet zo vaak voor, dat we een Australische film kunnen zien. De ver toning van „The oveiianders" in het film- orogramma van de N.T.S. dinsdagavond saf'die gelegenheid. Dat het geen gewone "„eelfilm was maar een combinatie daar in met documentaire opnamen zal nie- man(j op een vegetariër na misschien hebben betreurd. Australië heeft hiermee a!s eerste produkt op filmisch gebied na je oorlog een indrukwekkende bijdrage lieverd aan de oorlogsdocumentatie. Vijf den jaar na de gebeurtenis, die ermee in j,eeld wordt gebracht, frist deze film bovendien 't geheugen op, want we waren 21 vergeten (of hebben nooit geweten) dat ie dreiging van een Japanse invasie in Australië kort na het uitbreken van de tweede wereldoorlog de oorzaak is ge weest van een ontzagwekkende veedrijf- i3cht van het noorden naar het zuiden over afstand gelijk aan die tussen Londen en Moskou, dwars door de droge vlakten van het midden en over de bergen. Dat is jets om nog eens over na te denken bij het snijden van de biefstuk. Misschien is ze afkomstig van een der dieren, die toen die zware overtocht hebben gehaald. Dat is geen prettige gedachte. Beeldschermer De Belgische Kamer van Volksvertegen woordigers heeft dinsdag met 101 tegen 79 stemmen bij drie ónthoudingen een wets ontwerp goedgekeurd, waarbij voor het eerst in België kijkgeld voor televisie wordt geheven. Dit zal ongeveer zestig gulden per jaar bedragen. Aan het slot van een dinsdag door de Nederlandse Jeugdgemeenschap in Am sterdam gehouden oriënterende bespreking over „Jeugd en televisie", hebben de aan wezige jeugdleiders uit de organisaties van jeugdwerk en jeugdzorg, aangesloten btf de N.J.G., het bestuur gemachtigd met de omroepmaatschappüen over de jeugdtele- visie te gaan praten. Het voornaamste punt van de besprekingen zal over de pro gramma-opbouw van de uitzendingen voor de jeugd handelen Ook werd de suggestie gedaan om voor de jongeren, die thuis geen toestel hebben en daarom bij ande ren gaan kijken, tot de oprichting van televisieclubs te komen. De Haagse zenuwarts dr. Glastra van Loon schetste aan de hand van voor namelijk Amerikaanse onderzoekingen de gevaren van de televisie voor de jeugd. „Wij moeten ons spiegelen aan de Ver enigde Staten, waar de jeugd soms langer 2an de televisie hangt dan in de school banken zit. Er is daar in vele gevallen een soort verslaving ontstaan. Het gehele ge zinsleven moet op de televisie-uitzendingen ingesteld worden. De jeugd vereenzelvigt zich met de helden en dat. kunnen onschul dige, dappere cowboys zijn, maar ook ge vaarlijke misdadigers". Dr. Glastra van Loon meende overigens, dat men in Europa door de uitgebreide sportbeoefe ning en de jeugdbeweging sterker tegen over dit probleem staat. Als een voorbeeld van een goed gebruik van de televisie noemde dr. Glastra van Loon Frankrijk, waar reeds 75.000 kinde ren betrokken zijn bij onderwijsuitzendin- gen, die, zoals de praktijk heeft bewezen, de leergierigheid bevorderen. ADVERTENTIE Xassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 HILVERSUM I 402 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgenge bed en liturg, kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgen dienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Wij van liet land. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Dansmuz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Gram. 13.40 Lichte muz. NCRV14.00 Metropole-ork. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.30 Cello en piano. 16.00 Bijbelle ring. 16.30 Alt. hobo en orgel. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 17.55 Pla norecital. 18.20 Accordeonmuz. 18.45 Muziek van het Leger des Heils. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 Gram. 19.20 Sociaal Perspectief. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. progr. 21.45 Gram. 22.00 Periodiekenpara de. 22.10 Orgelconcert. 22.40 Gram. 23.00 Nieuws. 73.15 Zaalsporluitslagen. 23.20 Gram. 23.55—24.00 Dagsluiting. HILVERSUM II 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO AVRO: 7,00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. VPRO: Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De groen- 'eman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookpraatje. Ulo Orgel en piano. 11.45 Joods progr. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Pia nospel. 12.50 Uit het bedrijfsleven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.30 Voor de vrouw. 15.00 Gram. 15.35 Blaaskwintet. In de pauze (plm. 15.50-16.05) Voordr. 16.30 Lichte muz.e 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Nederland en de wereld: Uitwisselingsprogramma over Japan in samenwerking met Radio Nederland Wereldom roep. Spreker: F. Vos. 18.00 Nieuws. 18.15 Gevar. muz. 18.45 Sportproblemen. 18.55 Gesproken brief uil Londen. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Familie reünie. 20.00 Nieuws. 20.05 Residentie-ork. en sol. 'Plm. 20.50—21.10) Ortega y Gasset en de filosofie wan het leven. caus. 22.20 Journ. 22.30 Orgelconc. 22.50 Sportact. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen van -ew York. 23.16 Act. 23.35—24.00 Discotaria. BRUSSEI. 324 M. 12.00 Ork.conc. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. (Om 1255 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.11 Orgel en pia no. 14.00 Engelse les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Jeugd en muziek. 15.15 Gram. 15.45 Duitse les. 10.00 Koersen. 16.02 Kamerork. 17.00 Nieuws. '7.10 Gram. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Koor zang. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 wam. 19.50 Pol. caus. 20.00 Verz. progr. 20.40 Prix 'alia. 21.30 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Int. Radio- Won. 22.30 Vlaamse muziek. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG VARA: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.15 Spiegel hw kunsten. 20.45 Documentair progr. 21.15 Pol. iaaroverz. 21.30—22.00 Gevar. progr. (Van een onzer redacteuren) Het aantal televisietoestellen in Nederland, op 16 oktober nog „slechts" 200.000, bedroeg op Sinterklaasdag al 228.683. In dit tempo doorgaande moet medio januari het kwart miljoen bereikt zijn. Stelt men het gemiadelde aantal kijkers per toestel op zes personen, dan is de conclusie dat anderhalf miljoen land genoten al min of meer regelmatig televisie zien. Een aanzienlijk deel daarvan volgens voorzichtige schattingen een half miljoen bestaat uit kinderen van alle leeftijden. Waar een t.v.-toestel in huis is, oefent het een magische aantrekkingskracht op de jeugd uit vooral op de jongens en meisjes van ongeveer acht tot veertien jaar. Het werkt zo ongeveer als lamplicht op nachtvlinders: zij zijn er niet bij weg te slaan. Zolang de ouders het televisiegenot voor hun kroost beperken tot de officiële kinderuurtjes, is er geen gevaar bij. Maar helaas zijn niet alle vaders en moeders zo verstandig. In het laatste nummer van het „British Medical Journal" waarschuwt een Engelse arts tegen de gevaren van het regelmatig en langdurig kijken, gedurende vele uren per dag, naar de t.v„ waaraan met name de Amerikaanse en Engelse schooljeugd zich veelvuldig bezondigt. De Haagse zenuwarts dr. F. H. Glastra van Loon heeft dinsdag op een vergadering van afgevaar digden van de Nederlandse Jeugdgemeen schap deze waarschuwing ondersteund. „Het Amerikaanse schoolkind volgt ge middeld vier tot vijf uur per dag een t.v.- uitzending", zo zei hij, „maar bij school televisie-uitzendingen in Frankrijk is reeds gebleken, dat na een half uur bij het kind duidelijke vermoeidheid van ogen en geest optreedt. Dat bij toestanden als in de VS gesignaleerd, de geestelijke en lichamelijke groei van het kind in het gedrang komt, is wel duidelijk, temeer waar ook de inhoud van de t.v.-program- ma's in Amerika te wensen overlaat. Het aantal op het beeldscherm vertoonde ge- weldaden is legio". Hoewel wij in Nederland nog niet met zulke problemen geconfronteerd worden, is het toch zaak, het t.v.-genot voor jonge kinderen nauwkeurig te rantsoeneren en in ieder geval de normale bedtijd aan te houden. Dat lijkt een overbodige constatering, maar de praktijk bewijst het tegendeel. Diverse huisartsen, kinderspecialisten en schoolartsen hebben ons verteld, dat in vele gezinnen zwaar tegen deze regel ge zondigd wordt sinds daar een televisie apparaat in de huiskamer prijkt. Kleuters van vier a vijf jaar zeuren hun ouders „de kop gek" om nog eventjes, voor het slapen gaan, het t.v.-journaal te mogen kijken. Anderen laten zich braaf op tijd naar bed brengen, maar komen er prompt weer uit als het avondprogramma begint en her halen dit spelletje net zo lang totdat vader en moeder, het heen-en-weer-geloop moe, capituleren met een: „nou blijf dan maar een kwartiertje kijken, maar dan ook direct gaan slapen, hoor!" Maar als de kleintjes dan eindelijk zo tegen negen uur „voldaan" in bed ploffen, zitten ze vaak zo vol verwarrende, onbe grepen indrukken en beeldflitsen, dat er de eerste uren niets van een rustige slaap komt, of zij worden gekweld door allerlei angstdromen. Wat ér onder die omstandigheden van hun lichamelijk en geestelijk welzijn te rechtkomt, laat zich denken. Gelukkig zijn maar weinig ouders zo ontaard slecht, dat zij hun jongste spruiten bij voortduring aan dergelijke martelingen blootstellen. Maar als de kinderen wat ouder worden, verandert dat. „Het is tegen woordig al heel gewoon," zo verzekerde ons een Haarlems schoolhoofd, „dat kinde ren van acht jaar een deel van de t.v. avondprogramma's mogen mee-kijken. Maar als de gestelde tijd dan bereikt is, zijn vader en moeder vaak zo geboeid door wat er op het beeldscherm gebeurt, dat zij de kinderen in de donkere huiskamer radi caal vergeten, totdat om halfelf de televisie uit, en het licht weer aangaat. Daar zitten ze dan met min of meer schuldbewuste gezichten de ouderlijke toorn te trotseren: „Wat, zijn jullie nóg op? Als de dit-en-dat naar boven, en laat het niet wéér gebeu ren Is dat nu allemaal zo verschrikkelijk? Zolang het geen gewoonte wordt, niet. Maar het televisietoestel in de huiskamer, een vermaak dat bij wijze van spreken voor het grijpen ligt, leidt onherroepelijk tot systematisch te laat naar bed gaan en dus tot chronische oververmoeidheid van de kinderen. Het kind wordt prikkel baar en humeurig, klaagt over hoofdpijnen, eet slecht, kan zich niet concentreren en valt op school soms midden onder de les sen in slaap. Uitzonderingen, denkt u? Het hoofd van de Haarlemse schoolart- sendienst, mej. C. Cramer, kan u uit de droom helpen. „Bijna op alle lagere scho len in Haarlem", zo zijn haar bevindingen, „kent men dergelijke gevallen, vooral in de vier hoogste klassen. De onderwijzers klagen erover, omdat één zo'n leerling het tempo van de hele klas remt. Natuurlijk kwam dat vroeger ook wel voor: een ge volg van teveel bioscoopjes, Clubavondjes en andere buitenschoolse vermaken. Toen betrof het echter in hoofdzaak oudere kinderen als middelbaar scholieren e.d. Sinds de komst van de televisie is dit euvel ook naar de lagere school overge slagen. Wij maken ons er ernstige zorgen over". Daar komt bij dat het vaak grote moeite kost de ouders te overtuigen van het belang van een goede nachtrust voor hun kinderen. Op ouderavonden en tijdens de bezoekuren van de schoolartsen wordt daar dan ook herhaaldelijk en met grote nadruk op gewezen. Het resultaat is ech ter vaak nihil. „Onlangs kreeg ik bezoek van een moeder, die me hevig verontrust vertelde dat haar zoontje van tien zomaar in de klas in slaap gevallen was", zo ver telt mej. Cramer ons. „Bij ondervraging bleek dat het kind geregeld tot halfelf naar de televisie mocht kijken, en dus kennelijk „op" was. Ik vertelde de vrouw dat de gezondheid van het kind op deze manier constant ondermijnd werd, maar ik geloof niet dat het doordrong. Opge lucht. dat er „niets ernstigs" achter stak bedankte ze mij en ging gerustgesteld haars weegs. Ik ben er vrijwel zeker van dat haar zoontje ook nu nog onbeperkte avondpermissie geniet". Vele mensen denken helaas nog precies als deze kortzichtige moeder. Zij menen dat oververmoeidheid niets is om bezorgd over te zijn: een tijdelijk ongerief, dat met een paar uur extra slaap snel en afdoende verholpen kan worden. Ze beseffen niet dat een tekort aan rust zich al heel gauw wreekt door een scherpe daling van het weerstandsvermogen die de mens en in nog veel grotere mate het opgroeiende kind tot een willige prooi maakt van allerlei ziektekiemen. Het lichaam kan niet snel genoeg zijn natuurlijke afweer krachten mobiliseren; de bacterieën of viren krijgen vrij spel. Dr. G. J. Planting, de directeur van de afdeling Kinderhygiëne van de Amster damse GG en GD, heeft andere bezwaren: „Televisie? Een prachtig medium! Als ze goed gebruikt wordt, kan de jeugd er gees telijk alleen maar wel bij varen. Helaas echter is daar totnogtoe weinig van ge bleken. Net als bij de radio zijn de meeste programma's afgestemd op de grootste ge mene deler van de smaak of liever de onsmaak van de massa. Dat geldt ook voor de kinderuurtjes, waar de jeugd meestal niets van „opsteekt". Men kan natuurlijk geen Hoge Culturele Waarden gaan verwerken in kinderprogramma's, maar iets opbouwends, aangepast aan de leeftijd en het begripsvermogen van de jeugdige kijkers, mag er toch wel van uit gaan. Tot op heden is de Nederlandse tele visie in dit opzicht schromelijk tekortge schoten". Een mening, die wij van harte onder schrijven. Het is misschien een beetje zuur, in dit verband de Duitse tele visiezender Langenberg ten voorbeeld te stellen, maar daar geeft men dan ook inderdaad kinderprogramma's die aantrekkelijk zijn en tevens opvoed kundige waarde hebben. Het poppen spel van „Onkel Polizist" onder an dere: een ook bij onze jeugd in Oost- Nederland zeer populair programma, waarin allerlei wijze verkeerslessen verwerkt zijn. Waarom kan iets der gelijks in ons land niet, of moet dat wachten tot er, misschien over vele jaren, een „schooltelevisie" komt? Naar wij vernemen, hebben de ministers van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Economische Zaken thans aan het Centraal Bureau voor de Statistiek op dracht gegeven, in het kader van het onderzoek naar de vrijetijdsbesteding ook gegevens te verzamelen omtrent de invloed van de televisie op de schoolvorderingen der leerlingen. Dit onderzoek, dat voor lopig beperkt wordt tot de leerlingen van de eerste klas van het gymnasium in Lei den, omvat vragen omtrent de tijd van het naar bed gaan, de duur van het huiswerk, de aandacht, welke de ouders aan het huis werk besteden, en ook de vraag, of de kinderen thuis (vaak) straf krijgen en of die dan onder andere bestaat in het niet naar de televisie mogen kijken. Het ver moeden bestaat, aldus de ministers, dat het ouderlijk gezag van grote invloed is op het al of niet optreden van schadelijke invloeden van de televisie bij de school jeugd. Deze enquête zou ook aanwijzingen kunnen verschaffen omtrent de band tussen ouders en kinderen en de gezagsstijl in het gezin. Gelukkig blijkt de regering dus een open oog te hebben voor de gevaren, die hier dreigen. Toch komt het ons voor, dat een dergelijk onderzoek alleen zin heeft, indien het tot zoveel mogelijk kinderen en in het bijzonder tot de lagere schooljeugd wordt uitgebreid, terwijl stellig ook het ministerie van Sociale Zaken en Volksge zondheid erin betrokken dient te worden. Op 1 december 1957 bedroeg het aantal aangegeven radiotoestellen 2.352.048 tegen 2.342.080 op 1 november 1957. Op 1 december 1957 waren er 526.537 aangeslotenen op het draadomroepnet tegen 527.391 op 1 november 1957. Het aantal geregistreerde televisietoe stellen steeg van 209.458 op 1 november 1957 tot 227.357 op 1 december 1957. YV_ F A Dokter Viegevalius kon zijn ogen en oren niet gelovenPrins Halowin lachte, hij lachte werkelijk. En hoe! Bibberend van zenuwachtigheid liet dokter Viegevalius 'n andere draagstoel komen en met spoed, gingen ze naar de hoofdstad terug en naar 't paleis. En daar snelde de dokter naar de koning en vertelde stotterend het grote nieuws. „Sire Sire zijne hoogheid prins Halowin „Wat is er met hem?!", vroeg de koning ongerust. „Prins Halowinprins Halowin LACHT!", hijgde dokter Viegevalius. 48-49 (Van onze Kamerverslaggever) Teneinde tegemoet te komen aan het verlangen van de V.V.D., die niet via een geestverwante omroep in de radio propaganda kan voeren zoals de P.v.d.A. en de K.V.P., heeft de regering besloten aan alle democratische politieke partijen tien minuten zendtijd per veertien dagen toe te wijzen. Verontwaardigd was de heer Burger (P.v.d.A.) gisteravond in de Tweede Kamer, omdat zijn partij alleen in de uren van de VARA zendtijd had gekregen. „De P.v.d.A.", zei hij, „heeft een boodschap voor het gehele volk". Daarom diende hij een motie in, waarin de regering wordt uitgenodigd een uitzendschema te ontwerpen, waardoor zoveel mogelijk de zendtijd van iedere politieke partij afwisselend wordt geplaatst in de tijd van elk der omroeporganisaties. Tien minuten in de veertien dagen vond de heer Toxopeus (V.V.D.) maar schriel. Indien alle partijen geen zendtijd hadden of allemaal evenveel, zou hij het best vinden, maar de andere partijen voe ren reeds propaganda in dc radio via de hun verwante omroepverenigingen. Uit het programma van maandag blijkt, dat twee Kamerleden van de P.v.d.A. 20 mi nuten voor de microfoon spreken. Totaal vermeldt het programma veertig minuten politiek. Op woensdag spreken de kamer leden Daams, Scheps, Tellegen-Veldstra van de P.v.d.A., dus totaal op woensdag meer dan vijftig minuten socialistische po litiek. In tal van uitzendingen komt ook telkens de politiek om de hoek. Hoe is het mogelijk, dat men nog meer verlangt?, vroeg de heer Toxopeus. Nu krijgt de V.V.D. tien minuten in de veertien dagen. Als ik er niet zo bedroefd om was, zou ik erom moeten lachen. Politiek in de ether is bepaald niet noodzakelijk. Het is jam mer, dat wij ook in de radio zo verdeeld moeten zijn. Daarom hebben de liberalen altijd gepleit voor een nationale radio-om roep". Ook jvr. Wttewaal van Stoetwe gen (C.H.U.) vond de toewijzing van tien minuten aan de C.H.U. tragi-komisch. Een forum is in zo'n kort tijdsbestek niet mogelijk. Zij wilde de tien minuten slechts als een begin beschouwen. Het neutrale karakter van de AVRO heeft de regering erkend door voor de V.V.D. geen zendtijd van de AVRO te vor deren. Voor de V.V.D. is zendtijd gevor derd van de Rijksvoorlichtingsdienst, die uitzendt op een dag van de K.R.O. Dat vond de heer Van Doorn (K.V.P.) wat moeilijk te aanvaarden, maar hij berust te er toch in. Voorlopige regeling Staatssecretaris Höppener vestigde er de aandacht op, dat de regeling van de politieke zendtijd een voorlopig karak ter draagt totdat de nieuwe omroepwet tot stand komt. Daarom heeft de regering de regeling aangesloten bij wat zoveel mo gelijk vrijwillig te bereiken zou zijn ge weest. De tien minuten moet men ook als ADVERTENTIE &4«STltVtH 27. Ze keek hem peinzend aan. „Ik heb dat vroeger zelf ook gedacht, Harry. Maar ik ben van mening veran derd. Het is goed om met géld, en alleen met géld, alles te kunnen kopen. Het geeft je een veilig ge voel in je leven, Harry!" Hij zweeg weer. Hij wilde zijn tante niet tegenspre ken. Zijn tante meende het goed met hem, dat was overduidelijk. Ze voelde hoe de jongeman haar zienswijze ver wierp, en vroeg: „Heb je ooit in je leven angst ge kend, Harry?" Hij dacht na. Dan glimlachte hij. „O ja, ik heb wel eens angst gehad, maar het is te dwaas om 't te ver tellen „Vertel 't me toch maar". „Goed, ik geloof dat ik de grootste angst, die ik tot dusver ken. heb gehad voor een onderwijzeres, die een brilletje droeg en snuif gebruikte. Ze had een berken roede, waarmee ze ons strafte. Zodra ik haar zag, had ik al 't gevoel iets misdaan te hebben, ook al was dat helemaal niet het geval. Ik was als de dood zo bang voor die berkenroede." Hij lachte vrolijk. „Maar die schooljuffrouw is thans ver weg, in Düsseldorf." Betty Heine lachte niet. „Zó ver is Düsseldorf niet van hier verwijderd. En ook in Hamburg zijn er vele van dit soort mensen, die met berkenroeden dreigen." En vertrouwelijk voegde ze er aan toe: „Begrijp je, Harry, ik kende vroeger precies zulk soort angsten ik was toen zelfs al ouder dan jij. Ik was altijd weer bang voor tegenslag, waarom dat wist ik zelf niet. Ook wist ik niet, uit welke richting die tegenslag zou komen, maar ik was eenvoudigweg bang, dat ik zou moeten lijden, dat ik geslagen zou worden.. En nu mag je het harteloos vinden of koel-berekenend, maar het feit blijft, dat het bezit van geld ons vrij gemaakt heeft. Sinds we rijk zijn, voel ik nooit meer angst voor tegenslag. Of 't nu goed is of niet, ik kan je ver zekeren, dat geld iets heel prettigs is, ik zou 't niet graag meer willen missen, en ze keek hem even betekenisvol aan ik hoop van ganser harte, dat geen van mijn kinderen ooit gebrek aan geld zal hebben! Want ik wil niet, dat mijn kinderen de angsten ken nen, die ik gekend heb.." Ze brak het gesprek abrupt af. „Ik praat veel te veel! Ik zal Amalie voor je roepen." En het volgende ogenblik was ze verdwenen. HOOFDSTUK XIII Langzaam kwam Amalie de trap aflopen. Haar hand gleed langs de leuning en haar bleke gezichtje was onbewogen en ondoorgrondelijk. Ze sloeg hem met iets van verwondering gade. De jongeman, die daar beneden in de hal op haar stond te wachten, had in haar ogen niets van de romantische jongeling, die het godinnen-beeld omarmde, en wel zo, dat hij zelfs haar even buiten bezinning had gebracht. Op conventionele toon zei ze: „Ik zal een kopje thee voor je laten inschenken, je zult wel dorst heb ben. Hij antwoordde niet. Hij kon geen woord uitbrengen. Hij boog slechts even. Met lichte pas liep ze voor hem uit naar de zitkamer. Ze wees hem een stoel aan en ging tegenover hem zittrn, kaarsrecht en onge naakbaar, haar wenkbrauwen vragend opgetrokken en wachtend, tot hij zou beginnen te spreken. Zijn hoofd was echter volkomen leeg, tevergeefs zocht hij naar vriendelijke woorden, naar woorden, die meer te zeggen hadden dan een opmerking over het weer, de bank en dergelijke.Maar niéts viel hem in en onbe holpen zwijgend zat hij tegenover haar. Een dienstmeisje serveerde thee. Zijn verlegenheid nam nog toe en zijn hart bonsde. Amalie sloeg hem zonder enig medegevoel gade. Tenslotte merkte ze spottend op: „Mijn dierbare neef schijnt sprakeloos te zijn! Wat is daarvan de reden?" Hij slikte even en zei op hese toon: „Amalie!" Hij wilde in het uitspreken van haar naam zijn hele hart leggen, maar het klonk alleen klagelijk. Hij voegde er wanhopig aan toe: „Amalie, moeten we hier blij ven zitten? Kunnen we niet in het park..?" Ze monsterde hem opmerkzaam. Haar blik deed hem verstommen. In haar ogen vonkte iets van spot. „Je bent erg op het park gesteld, hè? O, 't is ook stel lig veel gemakkelijker een marmeren Diana te om armen dan met een levend jong meisje zó te conver seren, dat ze niet van verveling begint te gapen." Ze bracht haar smalle hand voor haar mond en deed alsof ze werkelijk gaapte. Er kwam een vuurrode blos op zijn wangen. Met moeite bracht hij uit: „Je hoeft niet te gapen, Ama lie! Ik heb je heel véél te verteller en je zult je niet vervelen!" Ze leunde achterover in haar stoel. „Je bent wel zeker van jezelf!" Hij schudde zijn hoofd. „Dat niet, Amalie. Maar dat gene, waarover ik met je wil spreken, kan je niet vervelen, omdat 't met jouw verdere leven te maken heeft. Ze keek hem doordringend en vol verbazing aan. „M'n beste Harry, ik was me er niet van bewust, dat jij iets met mijn leven te maken had. Je maakt een grapje!" Ze sprak op luchtige conversatietoon, welke in deze salon paste. Hij sprong op, waarbij hij bijna zijn theekopje om ver stootte. Een zilveren lepeltje viel op de grond. Amalie fronste, maar 't kon hem op dat ogenblik niets meer schelen, hij moest haar zeggen, wat hij te zeg gen had. Trillend en met hese stem bracht hij uit: „Amalie, begrijp je 't niet? Ik wil met je trouwen!" Ze keek hem onbewogen aan, haar wenkbrauwen waren kleine feilloze boogjes boven koele, heldere ogen. Ze bleef zwijgen. „Ik wil met je trouwen.." herhaalde hij koppig. „Je maakt grapjes, Harry." zei ze op schijnbaar medelijdende toon, maar dit soort grapjes is niet be hoorlijk. Papa zou er aanstoot aan nemen, als ik 't hem vertelde, en dat zou je natuurlijk geen goed doen. Er zijn véle mannen, die met mij willen trouwen, vele mannen stellen daartoe alles in het werk. Maar vind je 't eigenlijk niet heel 'einig origineel om op dié manier in het bezit van enkele miljoenen te komen..?" Er kwam een vuurrode blo"- op zijn wangen, maar even later zag hij weer doodsbleek. „Amalie", mom pelde hij, „ik houd van je, ik verlang naar je.." Er kwam thans een afwijzende, hautaine blik op haar gezicht. „Ik verzoek je op te houden!" Hij wilde haar een nadere verklaring geven, maar struikelde over zijn woorden. Zijn woorden misten overtuigingskracht, 't leek allemaal ongeloofwaardig. (Wordt vervolgd) een voorlopige regeling beschouwen totdat de omroepwet een definitieve regeling schept. Omroepverenigingen zijn vrij po litiek uit te zenden. Het ligt niet op de weg van de regering die vrijheid aan te tasten. De overheid kan geen positieve me dewerking verlenen (dit aan het adres van de heer Gortzak) om communisten in de gelegenheid te stellen via de radio de volksvrijheden en de democratie te onder mijnen. Voor een rouleersysteem voor de poli tieke zendtijd zag de staatssecretaris geen aanleiding. Iedereen is vrij te luisteren naar welke partij hij verkiest. Uitgaande van het bestaande bestel is een regeling getroffen, die zo objectief mogelijk is en aan iedere partij hetzelfde geeft. Ons om roepbestel is gebouwd op de vrije omroep verenigingen. Daarom voelde de heer Van Doorn (K.V.P.) niets voor een rouleersysteem. De overheid, zei hij bij de replieken, mag de K.R.O. en de N.C.R.V. niet dwingen op de dagen, dat zij zendtijd hebben, politiek te bedrijven die zij eigener beweging zou den weigeren uit te zenden. Men bedenke, dat de politieke uitzendingen op dagen van de K.R.O. en de N.C.R.V. zullen worden beluisterd als uitzendingen van die om roeporganisaties. Het rouleersysteem zou inhouden, dat men afwijkt van het be staande omroepbestel. De motie van de heer Burger kreeg van de andere partijen geen steun. Vandaag wordt over de motie gestemd. WOENSDAG 18 DECEMBER Stadsschouwburg: De Haagse Comedie met: „Naakt met viool", 20 uur. Minerva Theater: voor Heemsteedse Kunstkring: Charlotte Kohier met: „Yvette", 20.15 uur. FILMS Cinema Palace: „Betaald gevaar", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „De nieuwe avonturen van Captain Blood", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Het rijk van de zon", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „De show gaat door", a.l., 19 en 21.15 uur. Rembrandt Theater: „Zo rijst de zon op", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Verboden planeet", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: De zeven de sluier", 14 jr., 19 en 21.15 uur. DIVERSEN Brinkmann: De heer G. Zoi-ab, parapsy choloog te Den Haag, spreekt voor Psy chical Research over: „Moderne stromin gen en beschouwingen in de parapsycho logie", 20 uur. DONDERDAG 19 DECEMBER Concertgebouw: Orgelbespeling door Al- bert de Klerk, 12.3013.15 uur. Minerva Theater: Bijzonder kerkewerk der Her vormde gemeente te Heemstede met het Amerikaanse kerstspel: „Het wonder in de garage", 20.15 uur. Brinkmann: Pauze theater: grammofoonmuziek, 12.3013.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Tentoonstelling van werken van leden van het genootschap: „Kunst zij ons doel", 1012.30 en van 13.3017 uur. Galerie Espace: Expositie van schilderijen en gouaches van André Balint. FILMS Cinema Palace: „Betaald gevaar", 14 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals theater: „De nieuwe avonturen van Cap tain Blood", 14 jr., 14.30 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Het rijk van de zon", 14 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Thea ter: „De show gaat door", a.l., 14, 19 en 21.15 uur. Rembrandt Theater: „Zo rijst ae zon op", 18 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Verboden Planeet", 18 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De zevende sluier", 14 jr„ 14.15, 19 en 21.15 uur. DIVERSEN Concertzaal: De Chr. Oratorium Ver. „Door Zang Vriendschap" geeft opvoe ring van „The Messiah" van Handel. Brinkmann: Voor de werkgroep Kenne- merland van de A.W.W.N. houdt mevr. G. M. DunnewoltHard Af Segerstad een lezing over: „De Edda en de wereldbe schouwing van de Germanen, 20 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 11