Atlantische conferentie wil contact zoeken met Moskou Djuanda: het is onzin, dat wij Nederlanders zouden uitwijzen I DIT JAAR: 1123 DODEN j HET WEER Vredelievende geluiden overstemmen tromgeroffel en trompetsignalen Nieuwe poging tot herstel van tweemanschap Sukarno-Hatta Enkele vragen Het politieke aspect overheerst het militaire in Parijs Leonardo da Vinei' aan het lijntje Indonesische gouddekking thans 14,78 percent Het woord is aan Morgen dooi Twee doden in het verkeer V erkeersongelukken Gas en elektriciteits bedrijven onder toezicht Voor de Stille Armen Toestand in Indonesië kan NAVO-bijdrage beïnvloeden 72e JAARGANG No 138 WOENSDAG 18 DECEMBER 195 7 302e JAARGANG No 291 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 T T "I 11 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. 1™**! I M I 1 I Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I I fjT (J I O Y 1 I J M f 1 [J I f 1 f 1 Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 JL iJ« X JL JL JL JL 1*5# JLmS^ %A X \aA V4 fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in Parijs) Gisteren hebben de ministers van Buitenlandse Zaken der vijftien NAVO- landen de koppen bijeen gestoken om te pogen een gemeenschappelijke noemer voor hun inzichten en opvattingen te vinden, waarop het slot-communiqué mor gen gebaseerd zou kunnen worden. Het was geen simpele berekening, die in het bijzonder de ministers van Groot-Brittannië, Frankrijk, Canada en België, die met de redactie van het slot-communiqué werden belast, is opgedragen. Er zijn acht hoofdproblemen, die in die mathematische breuk verwerkt moeten worden en vrij algemeen kan bovendien de klacht vernomen worden, dat onder Spaak's nieuwe leiding de stof, die de conferentie ter behandeling is voorgelegd, niet al te grondig werd voorbereid. Een indruk van onbehagen, die in elk geval door de journalisten wordt gedeeld, want gisteren heeft de persconferentie van de secretaris-generaal opnieuw weinig vreugde of zelfs voldoening gebracht. Alle vraagstukken concentreren zich vooral op de vraag of politieke dan wel militaire overwegingen op dit ogenblik de voorrang moeten hebben. Anders gezegd: of terstond de „atomisering" van de Atlantische verdediging in Europa ter hand moet worden genomen, dan wel of men eerst nog eens zal pogen toch nog een overeenkomst, of tenminste een schikking, met de Russen te sluiten of te vinden. Beide standpunten zyn ook gisteren weer uitvoerig toegelicht. De voorstanders van de „militaire" theorie brachten het argu ment naar voren dat het Westen bij onder handelingen met Moskou op dit ogenblik van een nadelige positie uit zou moeten beginnen. Het is voor niemand meer een geheim, dat de Russen op militair-technisch gebied verder zyn dan wy. Het is daarom wijzer, zo betoogde deze stroming, eerst met vereende krachten, en ondermeer door middel van een „hcrsen-pool", die achter stand in te lopen en pas daarna aan de groene tafel plaats te nemen. Gesteld dan dat de Russen het werkelijk ernstig menen met hun vredesoffensief. Het andere kamp neemt die laatste ver onderstelling zeker niet critiekloos voor haar rekening, doch legt er wel sterk de nadruk op, dat in de bewapeningswedloop een beslissend ogenblik bereikt, zou kunnen zijn. Een beslissend moment omdat, zoals de voormalige Amerikaanse ambassadeur in Moskou George F. Kennan onlangs heeft opgemerkt, nu de keuze zou moeten wor den gemaakt tussen een of andere formule van gelijkberechtiging in de Atlantische gemeenschap of van een complete over dracht aan Washington van alle beslissin gen over dood en leven en de toekomst van Europa. Ofwel alle Europese landen zullen medebeslissingsrecht krijgen over het ge bruik van de kernwapens, die op hun grondgebied gestationeerd worden, met alle verhoogde gevaren van een voor-tijdige „druk op de knop", waardoor een oorlog met kernwapens ontketend zou worden, of wel het wordt aan Amerika, de leverancier van raketten en kernladingen overgelaten wanneer die helse apparaten eventueel in actie moeten treden en waardoor het lot Bestuur en leden van de vliegtuig- bouwkundige studievereniging „Leo nardo da Vinci" van de Technische Hogeschool te Delft hebben de „Leo nardo da Vinei", een van de nieuwe Viscountvliegtuigen van de K.L.M., geadopteerd. Dinsdagochtend brachten zij het toestel op Schiphol naar de startplaats, vanwaar het naar Rome vertrok. Daar werd de machine officieel gedoopt. Blykens de jongste weekbalans van de Bank Indonesia bedroegen de goud- en deviezenreserves op 11 december 14,78n/o van de geldcirculatie en opeisbare ver plichtingen, tegen 15,60n/o de week daar voor. In de afgelopen week stegen de voor schotten aan de regering met 222 miljoen rupiah, namelijk van 13.846 miljoen tot 14.068 miljoen. Fliegende Blatter: In een lange brief kan een enkel door geschrapt woord vele malen interessan ter zijn dan alle overige, nog leesbare woorden. Vingerwijzing naar Luns r&ottyysxoxcosyyyyxzyxocoxxyyxcoxxooccocc&xxrxoy. i VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: j Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige sneeuw of ijzel of i regen; temperatuur om het vriespunt en een overwegend matige zuidelijke wind. Later opklaringen, lichte dooi en een overwegend matige westelijke wind. Volledig weerrapporten op pagina twee. •*XOTXY>OCCCOCCCCOOC>OOCeOOC!CCCCCOCCOCCOOOOCODOCOCO van Europa dus geheel aan Washington zou worden toevertrouwd. Dit is een zeer schematische tekening dei- tegenstellingen, doch in beginsel ligt hier het kernpunt van de conferentie. Welke partij zal aan het langste eind trekken? Er is zelfs al sprake van geweest dat een speciale NAVO-commissie de taak zal krijgen de Russen verder uit hun tent te lokken. Er is ook gesproken van de moge lijkheid gebruik te maken van de bood schappersdiensten van het ultra-neutrale Zwitserland, dat zelf geen lid van de UNO is. In ieder geval zal in het slot-communiqué al een rechtstreeks of zijdelings antwoord op Boelganin's brieven worden gegeven. Militairen niet gereed Er zijn vooral twee redenen waardoor de conferentie deze onverwachte wending genomen heeft. Ten eerste vanwege het praktische feit dat de militairen nog niét gereed schijnen te zijn met hun strategische plannen, zodat iedere verdere stap in dit domein voorbarig zou kunnen blijken, doch voorts doordat de publieke mening in onderscheiden landen druk op de regerin gen uitoefent, waardoor de verantwoorde lijke ministers om politieke overwegingen terugdeinzen een weg in te slaan, die geen terugkeer meer zou kunnen open laten. In dat verband heeft het bijzonder de aandacht getrokken dat bondskanselier Adenauer, die tot dusverre tot een van Europa's meest vooraanstaande krachten in de ideologische opmars tegen het com munisme werd gerekend, zich nu uiterst voorzichtig heeft getoond. Hij heeft zich openlijk uitgesproken voor een nieuwe poging om met de Russen te praten, of schoon het allerminst is uitgesloten dat juist West-Duitsland het eerste kind van de rekening bij een overeenkomst Oost- West zou worden. Van andere, en vooral Scandinavische zijde, is eveneens sterk aangedrongen op een ernstige bestudering van de voorstel len tot een „atoom-vrije" zone in Midden- Europa, die Polen heeft geopperd. Vandaag en morgen zal op het slot communiqué worden gebroed, dat in begin sel nauwkeuriger antwoorden op deze vra gen zal moeten geven. Reeds nu valt te voorspellen dat in dit document het trom geroffel en de militaristische trompetsigna len door vredelievender geluiden zullen worden overstemd. (Reuter) Een Franse woordvoerder heeft bekendgemaakt, dat de regeringslei ders van de vijftien NAVO-landen over eenstemming hebben bereikt over het be ginsel om opnieuw te proberen de impasse in de ontwapeningsonderhandelingen met Rusland te doorbreken. Het plan voor een nieuwe poging om met de Russen tot her vatting der ontwapeningsbesprekingen te komen dat bekend is geworden als het „Lloyd-Pineau-plan" had steun ontvan gen van verscheidene delegaties, waaron der de Canadese, Westduitse en Britse. Op de gecombineerde bijeenkomst van ministers van Buitenlandse Zaken en van Defensie van hedenmorgen, werd van ge dachten gewisseld over de militaire aspec ten van de NAVO, zoals het militaire pro gram voor 1958, waarbij vraagstukken aan de orde" kwamen als de integratie van enige onderdelen van de strijdkrachten der aangesloten landen, teneinde tot een even wichtige NAVO-strijdmacht te komen, en het Amerikaanse aanbod van raketten en het opslaan van kernwapens in West- Europa. Ook werd er gesproken over het stroomlijnen van de wapenproduktie. (Reuter) Een Franse woordvoerder heeft meegedeeld, dat men „op weg is naar een algemeen akkoord" over het beginsel van de vestiging van raketbases in West- Europa. Hij voegde hieraan toe, dat er na afloop van de topconferentie nog verder gesproken zal worden over de verdeling van deze bases in het algemeen. Dit over leg zou worden gepleegd met generaal Lauris Norstad, de opperbevelhebber der NAVO-strydkrachten in Europa, en via tweezijdige onderhandelingen tussen de V. S. en de landen, die raketten willen hebben, afzonderlijk. DJAKARTA (UP) Op een persconfe rentie van een uur, die door ruim 100 Indonesische -en buitenlandse journalisten is bijgewoond, heeft premier Djuanda vandaag verklaard, dat over de status van de Nederlandse belangen later beslist zal worden, maar dat de internationale wet gerespecteerd wordt, zoals Indonesië in het verleden gedaan heeft. Hij achtte het „volkomen onzin" het zo te zien, dat Ne derlandse onderdanen door Indonesië wor den „uitgewezen". Voorts vestigde hy er de aandacht op, dat er voor Nederlanders plaats zou zijn in Indonesië te blijven werken en leven, waar zy behandeld zou den worden op dezelfde voet 'als andere Nederlanders, wanneer de „kwestie West- Irian" geregeld is. De premier, die zowel in het Indonesisch als in hel Engels op vragen antwoordde, sprak do besehuldiging uit dat zekere Ne- Vingerwijzing naar Spaak DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S ADVERTENTIE STURKA JACKS - PANTALONS Op de rijksweg Eindhoven's-Hertogen- bosch is onder de gemeente L i e m p d e de motorrijder P. Stoets, afkomstig uit Vught, bij een ongeluk zwaar gewond. Enige uren nadien overleed hij in het St. Liduinaziekenhuis te Boxtel. Hij was ge huwd en vader van twee kinderen. De 65-jarige landarbeider H. Wieling 'te Appelsga, die zondagavond in Oud- A p p e 1 s g a werd aangereden door een bromfiets, toen hij daar met zijn vrouw wandelde, is dinsdag in het ziekenhuis te Groningen overleden. De berijder van de bromfiets, de heer I. de Jong, die een wond aan het hoofd opliep, vertoeft in het Wil- helmina Ziekenhuis te Assen. Hij is nog steeds buiten bewustzijn. Bij verkeersongelukken in ons j land zijn in 1957 terstond of spoedig daarna overleden 1123 personen, j van wie 217 kinderen. Bovendien zijn later ruim 400 personen om het leven gekomen. i derlandse belangen een houding van non coöperatie hebben aangenomen in de be staande crisis. Dit, zeide hij, heeft er toe geleid, dat ze onder regeringscontrole ge plaatst werden, om te waarborgen, dat ze in bedrijf blyven. (ANP) Berichten over het overnemen van Nederlandse ondernemingen door re gionale militaire commandanten komen uit alle delen van Indonesië binnen. Speciale groepen, die 't toezicsht hebben op Neder landse zakenbelangen in overeenstemming met de instructie van de centrale militaire commandant, werden ingesteld in gebieden op Java, Sumatra en andere eilanden. Op Noord-Sumatra werden verscheidene Ne derlanders benoemd tot leden van een dergelijke groep. Het Indonesische kabinet heeft dinsdag avond besloten alle Nederlandse gas- en elektriciteitsmaatschappijen onder re- geringstoezicht te plaatsen. De minister raad besloot voorts een delegatie te zen den naar de conferentie inzake het recht over wateren, die in februari in Genève zal worden gehouden. De Indonesische delegatie zal onder leiding staan van Ah mad Subardjo, ambassadeur in Zwitser land. Uit het gebied van Kota Waringin in Midden-Borneo werd gemeld, dat de rijst- situatie kritiek is na de stagnatie in het intersulaire scheepsvervoer. De versche ping rijst, die 20 dagen geleden verwacht werd, was volgens de berichten nog niet in Kota Waringin aangekomen. De plaatse lijke bevolking is nu gedwongen zoete aardappelen te eten. De interinsulaire scheepvaart werd door waarnemers te Djakarta beschouwd als een van de ernstigste vraagstukken, waar tegenover Indonesië zich gesteld ziet na het onder toezicht stellen van de K.P.M. De situatie werd dinsdag besproken door het Indonesische lichaam voor samenwer- kring inzake scheepvaart, dat bestaat uit vertegenwoordigers van het ministerie van Scheepvaart, Marine, nationale scheeps- belangen en zakenleven. Na de bijeenkomst zei een woordvoerder van dit lichaam, dat de nationale maat schappijen hun uiterste best doen om het scheepsvervoer, dat gewoonlijk door de K.P.M. werd uitgevoerd, te behartigen. Hij bevestigde ook, dat Indonesië, Japan en India had benaderd inzake het beschik baar stellen van schepen. Hij zei dat er „gezorgd wordt voor havenarbeiders in Tandjung Priok, die werkloos waren ge worden". Hun aantal werd door plaatse lijke bladen geschat op 30.001). ANP) Op Noord-Celebes heeft luite nant-kolonel Ventje Sumual een beroep op de bevolking van Oost-Indonesië ge daan om de kalmte te bewaren en de waakzaamheid in acht te nemen, wanneer zij gesteld wordt voor een aansporing tot „wilde acties", die chaos en anarchie zou den kunnen veroorzaken. De woordvoerder van het Indonesische leger, majoor Harsono, heeft dinsdag ver klaard, dat de situatie op de Molukken tussen Celebes en Nieuw-Guinea vreed zaam is en dat het leven normaal voort gaat. Verder maakte hij bekend, dat de regionale chef-staf van de Molukken, ma joor Loupulissa, voor een studiereis naar het buitenland zou gaan en vervangen zou worden door majoor Rasmin. Loupulissa is enige dagen geleden in Djakaric aangekomen. (Reuter) Volgens Indonesische pers berichten zou in Zuid-oost-Celebes het bendewezen weer zijn opgelaaid en zouden 40.000 mensen, die uit hun woonplaatsen zijn gevlucht, door honger worden be dreigd. De woordvoerder weigerde echter op dit bericht commentaar te leveren. DJAKARTA (ANP) De chef-staf van het Indonesische leger, generaal-majoor A. H. Nasution, lieeft alle regionale militaire 15e verantwoording A. de V. 250,Boom Ruygrok n.v. 200,Teyler Apotheek 25,G. J. S. 25,Vrijmetselaars Loge Ad Lucem et Pacem 25,H. Ph. R.-G. 25,mevr. ir. E. C. E.-Z. 25,Uit de bus „Voor liefdadige doeleinden" Prov. Griffie van N.H., afd. Rijbewijzen 25,mej. C. C. 20,—: P. S. 20,—; L. v. Z. 15,—; A. C. v. B.-D. 10,prof. dr. H. J. v. d. S. f 10,—; J. M. S. 10,—; M. H. 10,—; G. M. Z.-v. Z. 10,—; R. v. S. 10,—; mevr. C. H. T.-O. 10,—; V. V. 10,—; F. S. J. P. 10,—; dames M. S. f 10,—; F. M. S. 7,50; H. S. M.-P. 5,— A. H. B. 5,—; dames de B. ƒ5,—; P. B. ƒ5,—; J. M. V. ƒ5,—; P. A. ƒ5,mevr. J. v. d. H. R.-v. D. 5, J. E. N. f 5,A. G. 5,dames M. M. 3,—; mevr. J. H. 2,50; mevr. M. D. 2,50; C. Z. 2,50; E. K. v. d. B. 2.50; C. J. S.-S. 2,50; J. A. P. 2,50; A. T. 2,50; K. F. M. 2,35; G. A. V. f 2,—; mevr. S. C.-V. 2,—; R. te Z. 2,—; v. d. Dr. 2.50; N. N. 2,50: J. W. J. B. f 5.—; A. G. 12,50; mevr. B. O. 10,— N. N. 2.50; J. H. 2,50; V. V. 2,50: J. P. W. G. v. U. 10,—; A. D. K. ƒ5,—; H. de G. 3.—; J. H. ƒ2,50; N.N. ƒ2,50; An ja 10.—; W. H. R. f 10,—; J. H. v. d. Z. H. 2,50; Dat nooit uw rechterhand ver moedt, wat goeds gij met de linker doet ƒ2,—; P. v. d. G. f 2.50; C. de J. 2,— S. B. 2,— J. B. f 2.50; J. M. H. 10,—; d. G. v. E. f 25.—; M. K. 10,—; J. P. de G. f 10,—; J. S. f 10,—Z. O. ƒ2.50; mevr. V. f 2.50; Kaartpot ƒ2,50; R. ƒ5,—; W. M. 25,dagtotaal 1035,35. In het geheel is thans bij ons blad bin nengekomen een bedrag van 9384,16. Giften kunnen worden afgegeven aan onze kantoren Grote Houtstraat 93, Flores- straat 1. Haarlem en Lange Nieuwstraat 427. IJmuiden of worden overgeschreven op postgiro 273107 onder vermelding „Voor de Stille Armen". Bij het Comité voor de Stille Armen zijn tot 17 december 1957 de navolgende be dragen binnengekomen: C. G. v. T.. B. Z. N.V. 50,—: J. S. f 5,—: mw. A. E. F.-S. f 3,50; mej. J. G. B. ƒ10.—; S.-C. (2,—; M. H. F. 500,—; mr. R. F. A. L. ƒ5,—; H. P. 25,—. „De economische gevolgen van de ge beurtenissen in Indonesië zouden ook wat betreft de valuta-positie, van invloed kunnen zyn op de Nederlandse bijdrage aan de Noordatlantische Verdragsorgani satie", zo heeft de minister-president dr. W. Drees dinsdagmiddag na zyn terugkeer uit Parys op het station Hollandse Spoor verklaard. commandanten in heel Indonesië opdracht gegeven inmenging in het werk van de Koninklijke Shell-groep B.P.M. te verbie den, zo is dinsdag bekend gemaakt. De opdracht werd uitgegeven om de voort zetting van de produktie te verzekeren. Zeventig procent van de op Java gebruikte olie is afkomstig van de B.P.M. Deze maatschappij heeft raffinaderijen op Zuid-Sumatra en Oost-Borneo. Zij is slechts ten dele Nederlands eigendom. (ANP) Volgens radio-Indonesië heeft het Indonesische parlement dinsdag goed keuring gehecht aan een voorstel om meer tijd te geven aan de commissie van negen leden om een geschikte formule te vinden voor h*»t deelgenootschap van Sukarno en Hatta. Men verwacht dat de commissie op 12 januari 1958 gereed zal zijn met haar taak. De commissie har maandag verslag uit gebracht aan het parlement. Zij had drie maal Sukarno en Hatta t zocht en ver scheidene keien' gesproken met ministers en leiders van de belangrijkste politieke partijen. Hatta had beslist geweigerd zijn vroegere post als vice-president weer in te nemen vanwege „bittere ervaringen" in het ver leden. Hij had de commissie medegedeeld, dat hij bereid is aan hel. bestuur deel te nemen mits hij met „werkelijk gezag" zou worden bekleed. President Sukarno zal op 5 januari In donesië verlaten voor vakantie in het buitenland, zoals door zijn lijfartsen is geadviseerd. Het is wel heel erg jammer, dat het onze minister-president niet gelukt is, tijdens de NAVO-conferentie in Parijs een persoonlijk gesprek te hebben met presi dent Eisenhower. Want men mag gerust aannemen dat de mogelijkheid van zulk een gesprek zowel door dr. Drees zelf als door de andere leden van de Nederlandse regering als één van de voor ons land grootste aantrekkelijkheden van de Parijse conferentie was beschouwd. Nu is het ge sprek EisenhowerDrees vervangen door een gesprek DullesLuns, waaromtrent onze minister van Buitenlandse Zaken weliswaar heeft verklaard dat het „zeer bevredigend en zeer nuttig" is geweest, maar dat toch tot het meer en meer ge bruikelijke diplomatieke overleg op mi nisterieel niveau moest worden gerekend en als zodanig dus geen nieuwe perspec tieven kon openen. De kans, dat een ontmoeting Eisenhower —Drees wèl nieuwe perspectieven had kunnen openen, was weliswaar ook niet heel groot, maar toch wel groter geweest. Want het is langzamerhand een bekend feit geworden, dat de Amerikaanse presi dent zich omtrent buitenlandse ontwikke lingen vrijwel uitsluitend laat voorlichten door minister Dulles, zonder daarnaast ook de rapporten van zijn ambassadeurs of de ooggetuigenverslagen en commentaren van de pers te lezen. Dr. Drees had de aan dacht van de president dus hoogstwaar schijnlijk kunnen vestigen op bepaalde aspecten van de Indonesische kwestie, die deze tot dusver nooit anders dan door de bril van Dulles heeft kunnen zien. Eisen hower heeft het in Parijs natuurlijk heel druk en moet zich bovendien op medisch advies beperkingen opleggen, zodat het zeer wel mogelijk is, dat het plan voor een gesprek met de Nederlandse premier niet is gestrand op gebrek 'aan medewerking van Dulles, maar alleen óp de ongunst dei- omstandigheden. Een zekere onwil van Dulles zou overi gens wel begrijpelijk zijn geweest, want de Amerikaanse minister beseft natuurlijk terdege, welke onaangename kanten er voor de V. S. aan de Indonesische kwestie zitten en welke lastige vragen dr. Drees de president zou hebben kunnen stellen. Eén van die vragen zou bijvoorbeeld ge weest kunnen zijn, hoe de Amerikaanse regering haar beroep op de bondgenoot Nederland inzake het accepteren van raket bases op Nederlands grondgebied kan ver enigen met de politiek van uiterste neutra liteit in het Nederlands-Indonesisch ge schil. met haar stern-onthouding in de Ver enigde Naties, en met de vorstelijke ont vangst die zij Sukarno bereidde nadat deze zijn minachting voor internationale over eenkomsten al had gedemonstreerd door Indonesië's eenzijdige opzegging van de verdragen der Ronde-Tafel-Conferentie. En een andere vraag had kunnen zijn, of de geestelijke vader van de „Eisenhower- doctrine" in ernst meent dat de huidige Amerikaanse zijden-handschoenen-politiek ten opzichte van Indonesië, waardoor de ordelievende elementen in dat land geen enkele ruggesteun krijgen, inderdaad de beste methode is om te verhinderen dat het communisme in Indonesië (en dus op de gevoeligste' plek van Zuid-Oost-Azië) een angstwekkend-grote overwinning be haalt. Het voor de hand liggende Amerikaanse antwoord op de eerste vraag zou zijn, dat voor de wereldstrategie van de V. S. op lange termijn de Aziatische en Afrikaanse landen een belangrijker rol spelen dan de West-Europese; maar in dat totale beeld is steun aan Sukarno stellig misplaatst. En als op de tweede vraag het antwoord moeten luiden: „elke andere politiek zou door de Sovjet-Unie als een openlijke uit daging kunnen worden beschouwd," dan mag men onzerzijds misschien zeer be scheiden daartegenover stellen, dat het aanleggen van raketbases op Nederlands gebied door de Russen óók wel eens als zodanig kon worden opgevat en dat Noor wegen en Denemarken met die mogelijk heid ook wel degelijk rekening houden. Het is, van Amerikaans standpunt be zien. begrijpelijk dat de V. S. zich niet willen opwerpen tot verdedigers van een restje kolonialisme (als hoedanig menige Amerikaan de kwestie Nieuw Guinea in de eerste plaats beschouwt). Maar niet be grijpelijk is het, dat de Amerikaanse re gering dan niet reeds lang een krachtig initiatief heeft genomen om die kwestie uit de wereld te helpen. Wij geloven, dat de tegenzin, die ons volk nu moet overwinnen tegen de vestiging van raket- en andere kernwapenbases binnen onze nauwe gren zen, heel wat groter is dan de tegenzin, die er (buiten politieke kringen) zou zijn tegen het overdragen van Westelijk Nieuw- Guinea aan de Verenigde Naties, of zelfs (Voor vervolg He pao 3 eers'-

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1