E Panda en de wijze Meester Chefarine,4 Kolen voorraden in K.S.G.-landen groeien thans zorgwekkend Steenkolen en staal moeten worden opgenomen in de Vrijhandelszone Verdere temperatuurstijging Goud- en deviezenreserve met f 150 miljoen gestegen Weekstaat Nederlandsche Bank De ministerraad der E.G.K.S. Wereldnieuws ocli kó het zo WOENSDAG 18 DECEMBER 1957 De Duitse beperkende maat regelen op vrachtauto's toch in werking Schatkistpromessen Nadelig EBU-saldo voor West-Duitsland Royal Interocean Line verlaagt vrachttarief Beheerschap voor het Braakmangebied Verkorte balans van de Nederlandsche Bank Stand van het schatkistpapier Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijnen! Gematigde economische depressie Minister Zijlstra bezorgd over hogere staalprijzen Produktiecapaciteit voor krantenpapier gestegen Uw baby steeds drD0? SMALSTE HUIS De verkorte balans van de Nederland sche Bank, die weer vergezeld gaat van een nadere specificatie, laat grote ver schuivingen zien. In de eerste plaats springt het in het oog dat de goud- en de viezenreserve, exclusief de geconsolideer de vorderingen met niet minder dan 150 min. is gestegen van 3.743.391.000 de vo rige week tot 3.893.498.000 thans. Zoals bekend heeft het overschot van Nederland in de E.B.U. over november ruim 238 min. bedragen, waarvan Nederland bij verrekening op 13 december 178,5 min. in goud of dollars zou ontvangen. Voor het restant van 59 min. wordt door Neder land krediet verleend aan de E.B.U. Ook zijn de tweede 100 min. gestort door de Deutsche Bank op de Nederlandse schat kistoperatie in Duitsland. De beide muta ties zijn in deze bankstaat verwerkt, met het gevolg dat de voorraad gouden munt en materiaal met 163.614.000 is gestegen Wet Seebohm 1 januari van kracht Tijdens een dinsdag te Parijs gehouden vergadering is namens het Westduitse mi nisterie van Verkeer verklaard, dat de besprekingen welke in de afgelopen maan den met de automobielindustrie zijn ge voerd over de invoering van de wet van 21 maart 1956 inzake de maximummaten en gewichten van vrachtautomobielen, niet tot een resultaat hebben geleid. Als gevolg hiervan zal deze wet per 1 januari a.s. van kracht worden en zal geen over gangsregeling, als waarvan aanvankelijk sprake was, worden getroffen. Wel zal de mogelijkheid bestaan dat bij wijze van uitzondering aan de Duitse automobielindustrie ontheffingen worden verleend, zodat voorlopig vrachtautomo bielen van bepaalde bestaande types, wel ke niet voldoen aan de nieuwe bepalingen en na 1 januari aanstaande worden afge leverd, aan het verkeer zullen kunnen deelnemen. Soortgelijke ontheffingen wor den ten behoeve van het internationale wegtransport in West-Duitsland overwo gen. Maar per 1 juli 1960 zal het gehele vrachtautopark aan de nieuwe voorschrif ten moeten voldoen. Ondanks de sterke aandrang van ver schillende landen, waaronder Nederland, is namens het Westduitse ministerie van Verkeer opnieuw verklaard dat een aan sluiting bij de conventie van Genève van 1949 niet kan worden overwogen. Van Duit se zijde heeft men zich echter ter wille van de bevordering van het gebruik van trekker-opleggercombinaties bereid ver klaard in onderhandeling te treden over een verruiming van de voorschriften voor deze categorie voertuigen. Besprekingen hierover zullen medio januari in Parijs worden gehouden. Het ministerie van Financiën deelt mee, dat van de bedragen waarvoor is inge schreven op schatkistpTomessen met een looptijd van drie maanden, vervallende 18 maart 1958, wordt toegewezen een bedrag van 166,5 miljoen tegen de prijs van 98.830,90 per 100.000 (dit is een disconto van 4% Blijkens de cijfers, die maandag te Parijs bekend gemaakt zijn, heeft West-Duitsland voor het eerst sedert ruim vijf jaar in de Europese Betalingsunie een nadelig saldo gehad. Parijse waarnemers verklaren, dat het nadelige saldo over november groten deels veroorzaakt werd door aanvullende kredieten, die door West-Duitsland aan bij de EBU aangesloten landen in november werden verleend. Engeland bracht met een nadelig saldo van 4 miljoen dollar zijn re kening bijna in evenwicht. De EBU-positie van de landen, in mil joenen dollars is voordelig saldo, en nadelig saldo) over november en de totale positie aan het eind van november, waren als volgt: Oostenrijk 6.3 11.0; België-Luxem- burg 30.8 4- 137.4; Denemarken 5.8 89.0; Frankrijk 30.1, 384.8: West- Duitsland 25.8 1010.0; Griekenland 0.6 1.8; IJsland 0.1 5.3; Italië -f 13.4 111.3; Nederland -f- 62.6 -f- 82.3; Noorwegen 0.7 76.7; Portu gal 7.8 nihil: Zweden 11.3 11.3; Zwitserland 29.3 18.5; Turkije 1.8 30.0; Engeland 4.0 381.7. De Nederlandse Royal Interocean Line, tie zich uit de Hongkong Japan Freight Conference heeft teruggetrokken, heeft besloten een nieuw tarief te berekenen, dat 20 percent lager is dan het conference-ta- ••ief. Een woordvoerder der maatschappij deelde mede, dat het nieuwe tarief onge veer gelijk is aan de tarieven, die door enkele conferenceleden worden berekend, en beneden het officiële tarief liggen door een stelsel van „geheime kortingen". De Commissaris der Koningin in de rrovincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, heeft het algemeen bestuur van het Beheerschap Recreatiegebied Braakman geïnstalleerd ten gemeente- huizo van Hoek, in aanwezigheid van de gemeenteraden der gemeenten Biervliet, Philippine en Hoek, de drie gemeenten, die samen de gemeenschappelijke regeling inzake het recreatiegebied in de Braak man hebben aangegaan. De commissaris zei dat het beheerschap niet alleen voor 7eeland, maar voor Ne derland een novum is, omdat het zich ten doel stelt de recreatiemogelijkheden van het Braakmangebied tot ontplooiing te brengen en tevens een stedebouwkundige en maatschappelijke ordening te bewerk stelligen. tot 2.812.371.000. De netto deviezenreser ve is echter met 15 min. verminderd tot 1.081 min. Het percentage goud en con- vertibele deviezen van de direct opeisba re verplichtingen van de centrale bank, is in een week met 1,31 pet. vermeerderd tot 68,18. De convcrtibele deviezen zijn voorts deze week met 26 min. gestegen tot f 401.035.000. De veranderingen van de goud- en net to deviezenreserve zijn wel de voornaam ste van deze weekstaat. De wissels enzo voorts in disconto zijn met 10,6 min. ver minderd tot 907.000, waaromtrent zon der nadere gegevens weinig valt te ver tellen. De voorschotten in rekening-cou rant zijn met ruim 61 min. gestegen tot 149.890.000 wegens terugtrekken van daggeld bij de Bank voor Nederlandsche Gemeenten en een beroep op de centrale bank. De chartale geldhoeveelheid is deze week met slechts 5.3 min. achteruitgelo pen tot f 3.976.357.000. Het rijk wist zijn tegoed met 169 min. te versterken tot 341.163.000. Ook de handelsbanken zijn er in geslaagd hun saldo bij de Neder landsche Bank met f 34,5 min. omhoog te brengen tot ƒ248.187.000. Hiermee bleven zij ruim boven het gemiddelde dat bij de Nederlandsche Bank dient te worden aan gehouden. Op de geldmarkt is daggeld wel iets minder ruim beschikbaar dan in de afgelopen week, maar de situatie hier is nog niet krap en de notering blijft 3 '4 pet. (In duizenden guldens) Voornaamste cijfers ACTIVA: Wissels enz. in disconto 1) Sehatkistpapier enz. door de bank gekocht ld. overgen. van de staat Voorsch. in rek.-courant 2) ld. aan de Staat Boekvordering op de Staat Gouden munt en materiaal Zilveren munt en materiaal Goud en zilver totaal Vord. en papier in buiten lands geld Buitenl. betaalmiddelen Vorderingen in guldens uit betalingsakkoorden Diverse rekeningen 1) Waarvan schatkistpapier rechtstreeks bij de bank 2) Waarvan aan Indonesië Convert, deviezen PASSIVA: Bankbiljetten 's Rijks schatkist Id. bijzondere rekening Saldo's van banken Id. uit betalingsakkoorden Andere saldo's van niet-in- gezetenen Andere saldo's Saldo's in buitenl. geld Diverse rekeningen Muntbiljetten Schatkistpapier waarin gul denssaldo's uit betalings akkoorden zijn belegd Percent, goud en deviezen Het ministerie van Financiën publiceert de volgende gegevens omtrent de stand van het schatkistpapier 16/12 9/12 907 11.564 67.600 67.600 460.000 460.000 149.890 88.733 nihil nihil 100.000 100.000 2.812.371 2.648.757 11.245 11.114 2.823.616 2.659.871 916.649 955 735 596 541 220.375 204.970 46.094 43.870 nihil nihil 13.177 13,177 401.035 375.362 3.976.357 3.981.674 341.163 172.072 16.760 16.760 248.187 213.681 32.891 40.391 15.690 15.535 73.713 69.582 5.831 8.572 75.816 75.307 125.204 126.950 nihil nihil 68.18 66.87 Schatkistpromessen en -bil jetten ter belegg. v. saldi op akkoordrekeningen Schatkistpromessen bh de Nederlandsche Bank Overige schatkistpromessen in het binnenland Schatkistbiljetten in het binnenland Afgegeven aan het Int. Mo netaire Fonds wegens op genomen vreemde valuta 16/12 9/12 (In duizenden guldens) 460.000 823.200 460.000 723.300 1.809.309 1.809.309 261.000 261.000 Amsterdam wil lenen Burgemeester en wethouders van Amsterdam hebben de gemeenteraad voorgesteld te besluiten om ten laste van de gemeente Amsterdam bij de n.v. Bank voor Nederlandsche Gemeenten een geldlening aan te gaan tot een bedrag van 2.848.000. Tevens stellen B. en W. de gemeente raad voor hen te machtigen gedurende het jaar 1958 kasgeldleningen aan te gaan, dan wel gelden op te nemen in rekening-courant bij de Neder landsche Bank en bij de n.v. Bank voor Neder landsche Gemeenten. Deze gelden zullen de som van 250.000.000 niet mogen overschrijden. Exportcontingenten De Cocom heeft de exportcontingenten vast gesteld voor elk van de aangesloten landen voor de handel met de communistische landen in 1958. De onderhandelingen te Parijs zijn tot bevredi ging van alle bij dit orgaan aangesloten landen geëindigd. De contingenten zijn thans van toe passing voor alle communistische landen, zonder dat onderscheid gemaakt wordt tussen China en de andere communistische landen. Franse autoprijzen De Franse regering heeft de Franse autofabri kanten gemachtigd hun verkoopsprijzen met 4 percent te verhogen. Tot dusverre heeft nog geen der grote vier Renault, Citroën. Simca en Peu geot te kennen gegeven van plan te zijn van deze machtiging gebruik te maken. Zij zouden door hogere prijzen hun afzetpositie kunnen on dermijnen. die reeds bedreigd wordt door hogere belastingen en hogere benzineprijzen en in het algemeen door de stijging van de kosten van levensonderhoud. ADVERTENTIE Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderenI De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren regelmatig groter geworden. Ge leerden hebben vastgesteld waai* en hoe pijn ontstaat en zij hebben geleerd pijn te meten. Daarna hebben zij kans gezien de werking van één der oudste pijnbestrijders belangrijk te versterken door toevoeging van nieuw ontdekte mid delen. Deze combinatie werkt bij pijnen en ook bij griep beter dan elk middel afzonderlijk. afzonderlijk. m BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chelaro* Obligaties Rotterdam De aangekondigde verhandeling ter beurze van 4.400.000 411 pet. 30-jarige obligaties 1957 der ge meente Rotterdam, die was vastgesteld op 6 de cember. maar om technische redenen moest wor den uitgesteld, zal nu aanvangen op vrijdag 20 december a.s. De situatie in de kolenmijnen van de zes landen wordt, naar wij bij de diensten van de Kolen- en Staalgemeenschap in Luxem burg vernamen, spoedig zorgwekkend. In België is de kolenvoorraad van de mijnen thans gestegen tot 1,2 miljoen ton; vorig jaar bedroeg die voorraad nog geen 300.000 ton. Gaat het zo verder, dan zal België in april van het volgend jaar met een ko lenvoorraad zitten van meer dan twee miljoen ton kolen. Het gaat in de meeste gevallen om voorraden vette industrieko len. In samenwerking met de Belgische regering bestudeert de Hoge Autoriteit thans een systeem van financiering van die voorraden. Belet moet worden dat het opslaan der voorraden zou leiden tot het werkloos worden van de mijnwerkers, die immers met zo'n enorme inspanning moe ten worden aangeworven. De toeneming van de kolenvoorraden in de Belgische mijnindustrie is vooral nog zorgwekkend, omdat de Belgische mijnen thans niet meer profiteren van de speciale subsidies van de Kolen- en Staalgemeen schap, subsidies die voornamelijk door West-Duitsland en ook gedeeltelijk door de Nederlandse mijnindustrie werden be taald. Men vreest de volgende ontwikke- De Nederlandse minister, van Économi sche Zaken, prof. Zijlstra, heeft in de mi nisterraad van de E.G.K.S. het probleem van de jongste verhogingen van de staal prijzen in Duitsland en Nederland aan de orde gesteld. De minister zei ongerust te zijn over de argumenten, die door de staalindustrie voor deze prijsverhogingen zijn aangevoerd. Een argument is, dat de prijzen bij export naar landen buiten de gemeenschap dalen en dat nu de verbrui kers binnen de gemeenschap deze prijsda ling moeten opvangen. Een ander argu ment in de tijd van de hoogconjunctuur is geweest, dat de exportprijzen hoog waren en dat men de prijzen binnen de gemeen schap aan die hoge exportprijzen moest aanpassen, omdat anders de verschillen te groot zouden zijn. De minister vroeg de Hoge utoriteit of hij voldoende op de hoogte is der prijsontwikkeling en verder of de Hoge Autoriteit iet van mening is, dat de prijsstijgingen uitgaan boven de stij ging van de kostprijs, tenslotte of de Hoge Autoriteit het standpunt van de minister deelde, dat de tijd van prijsverhogingen eerder voorbij moest worden geacht cn dat men thans veelmeer een zekere prijsstabi- lisatie zou kunnen verwachten.De Duitse minister van Economische Zaken, prof. Er- hard, onderstreepte het betoog van prof. Zijlstra. Hij pleitte voor de vrije prijsvor ming, die tot dusverre in de K.S.G. niet vol doende verwezenlijkt is. Namens de Hoge Autoriteit verklaarde de heer Coppe dat er Europese Markt zijn de staalprijzen bin nen de gemeenschap veel minder gestegen dan in Engeland en de Verenigde Staten. In een geheime zitting zijn de Hoge Au toriteit en de ministers overeengekomen, dat ook steenkolen en staal tezijnertijd zeker in de vrijhandelszone moeten worden opgenomen. Het uit Nederland afkomstige lid van de Hoge Autoriteit D. Spierenburg, heeft wel gewezen op drie moeilijkheden, waarvoor een oplossing «ïoet worden ge vonden. In het verdrag van de E.G.K.S. heeft men een bepaald prijssystecm en publika- tie van prijzen, een verbod van discrimi natie enzovoorts. Kennen andere landen dat systeem ook? In de tweede plaats kent het verdrag van de E.G.K.S. de mogelijk heid tot het vaststeller van maximum- en minimumprijzen als deze nodig zouden zijn.Wil men dat systeem ook in andere landen aanvaarden? Ten derde, wat bete kent de vrijhandelszone precies? Ook als de vrijhandelszone wordt ingevoerd en in voercontingenten en invoerrechten wor den afgeschaft, is de oplossing nog niet ge vonden. Een instelling als de Engelse Na tional Coal Board kan bij alle vrijheid bij voorbeeld weigeren ook maar een ton steenkolen op het vaste land te kopen. De vrijhandelszone heeft dan geen enkele be tekenis. van vergaande afspraken tussen de pro ducenten moeilijk kan worden gesproken. Na de opening van de Gemeenschappelijk De as van een langgerekt hoge drukge- bied, die zich de laatste dagen langzaam in zuidelijke richting van Scandinavië en het Noordzeegebied naar het zuiden ver plaatste, strekte zich woensdagmorgen uit van Spanje over Zuid-Duitsland naar Polen. Tegelijkertijd begonnen storings- gebieden op de oceaan zich gelijdelijk over de Britse eilanden naar Europa uit te breiden. De winden draaiden daardoor in Frankrijk, België en onze omgeving naar het zuiden en namen iets in kracht toe. In verband hiermee nam de vorst verder af, maar de temperatuurstijging ging slechts heel langzaam omdat de lucht in Frankrijk de laatste dagen ook tot beneden het vriespunt was afgekoeld. Verwacht mag worden, dat een fronten systeem, dat nu boven Engeland ligt, voor donderdagavond ons land zal passeren, hetgeen met enige neerslag gepaard zal gaan. Deze neerslag kan aanvankelijk in de vorm van sneeuw vallen, maar zal la ter overgaan in regen. De temperaturen zullen daarbij waarschijnlijk overal tot boven het vriespunt stijgen, r. aar in het oosten van het land waar nog sneeuw ligt, nog slechts weinig boven nul komen. Donderdag 19 december Zon op 8.47 uur, onder 16.31 uur. Maan op 6.36 uur, onder 15.26 uur. Maanstanden 21 dec. 07.12 uur nieuwe maan 29 dec. 05.52 uur eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 19 december Hoog water: 1.55 en 14.14 uur. Laag water: 9.58 en 22.14 uur. WEEKRAPPORTEN Temperaturen: buiten- M c en binnenland heden- -a d morgen 7 uur Neerslag: So laatste 24 uur. ïu O Helsinki onbewolkt wzw -3 Stockholm mist w -1 Oslo mist windst. -5 Kopenhagen geheel bew. zo -4 Aberdeen licht bew. z 4 Londen motregen zzo 4 Amsterdam geheel bew z -1 Brussel geheel bew z -1 Luxemburg geheel bew zo -5 Parijs geheel bew z 1 Bordeaux geheel bew. z -1 Grenoble geheel bew nw 0 Nice onbewolkt nnw 5 Berlijn geheel bew zzo -7 Frankfort geheel bew. w -2 München geheel bew zzw -7 Zürich geheel bev •'V Genève geheel be^ n 1 Locarno onbewolk wzw -4 Wenen geheel b( nw 0 Innsbruck geheel be' windst -1 Rome half bew. ono 4 Ajaccio zwaar be\ Mallorca zwaar bew ÜZO 8 Den Helder geheel bew. z -1 Ypenburg zwaar bew. z -0 Vlissingen onbewolkt z -0 Eelde geheel bew. z -2 Twente geheel bew. z -2 De Bilt geheel bew z -1 Eindhoven geheel bew. z -1 Vlv. Z.-Limb geheel bew. z -1 2 p W ir. 1 0 0 0 0 0,1 0 0 0,3 0 0 0 0 0 0,1 0.1 0 0 0 0 J 0 0 0 0,1 0,1 0,1 0,1 0,9 16. „Ziet", sprak Joris, op Panda wij zend, „hij is gaan liggen en heeft de veder in de mond gestokenprecies zoals ik u voorspeld had. Met deze demonstratie heb ik u toch wel voldoende aangetoond dat ik ieder mijn wil kan opleggen, zelfs op een afstand. Ook gij zult dit kunnen doen, indien gij slechts enkele teugen neemt van een magisch vocht, dat ik in kleine handige flesjes tegen belachelijk lage prijs kan aanbieden. Doch laat ik eerst het knaapje weer uit de ban van mijn wil verlossen. Let op, hij zal nu heen gaan zonder te begrijpen, wat er eigenlijk met hem gebeurd is". Ook hierin kreeg Joris gelijk. Panda ging overeind zitten en raadpleegde het papiertje. „Laatste magi sche handeling las hij, ga heen en zet u neder op de eerste de beste bank, die ge ziet. Tel daar dan langzaam tot 3600 Panda stond op en wierp een verbaasde blik op de menigte, die in ge spannen stilte naar zijn verrichtingen stond te kijken. „Ze zijn erg onder de indruk dacht hij, „dus die rare magie van Joris schijnt wel te werken. Maar ik snap er nog steeds geen steek van!" En zo piekerend ging hij heen, nagestaard door de menigte. Achter hem klonk hernieuwd applaus en bravogeroep ling: op het ogenblik stijgen de kolenvoor raden van de Belgische mijnen. Wanneer de mijnen in het Roergebied eveneens zul len beginnen met het opslaan van voorra den, zullen de Duitse mijnen proberen die voorraden in België af te zetten, en zij zullen daar waarschijnlijk in slagen, om dat de Duitsers grotere prijsconcessies zullen kunnen doen dan de Belgen. Thans zijn er in de zes landen reeds meer dan zeven miljoen ton kolen. Die voorraad zou spoedig kunnen toenemen tot 15 miljoen ton. Wanneer de voorraden kolen zich opho pen, gaat het geld van de kolenmijnen in die voorraden kruipen en moeten de in vesteringen worden vertraagd. Er zal hierover worden beraadslaagd en waar schijnlijk zal een gelijk of gelijksoortig systeem voor de zes landen worden uit gewerkt, naar het voorbeeld van wat in Frankrijk gebeurt. Daar financiert het centraal organisme van de Charbonnages de France (genationaliseerd) de voorra den. De „marginale" kolenmijnen in de Bo- rinage en in het bekken van Luik werken thans verder aan hun saneringsprogram, waarbij door het sluiten van sommige put ten een deel van de produktie wordt be houden. Grote bedragen moeten door de Belgische regering in die kolenmijnen worden geïnvesteerd. Maar men heeft nu de hoop dat de resterende exploitatie-zetels van die mijnen kolen zullen produceren te gen concurrerende prijzen. In Luik zou in de beide marginale kolenmijnen 'n bedrag van 475 miljoen frank (36 miljoen gulden) moeten worden geïnvesteerd. Men wil klaarblijkelijk van de naderende periode van gematigde economische depressie profiteren om die mijnen te moderniseren, om klaar te zijn tegen de tijd dat he+ za kenleven weer naar de hoogconjunctuur zal gaan. In de jongste jaren hebben de mijnen van de Borinage en die van Luik name lijk, net zoals alle andere mijnen, zoveel mogelijk kolen geproduceerd, waarvan de prijs (voor de duurste kolen der margina le mijnen) toch nog steeds lager was dan die van de geïmporteerde Amerikaanse kolen Nu de vrachtprijzen sterk zijn ge daald, mag men het moment tegemoet zien, waarop de geïmporteerde kolen goedkoper zullen worden dan de Belgi sche, en voor sommige kwaliteiten niet duurder dan de Roerkolen. De capaciteit der westelijke wereld voor de produktie van krantenpapier is thans groter geworden - dan het verbruik, zo deelde de Canadese Vereniging van fabri kanten van Krantenpapier mede. De Ca nadese produktie van krantenpapier, die dit jaar nog toenam, zal naar verwacht woidt in 1958 met ongeveer vier percent verminderen. De produktiecapaciteit in Canada zal echter blijven toenemen. In 1956 en 1957 werd meer dan de helft van het krantenpapier van de westelijke wereld in Canada geproduceerd. Het vol gend jaar zullen echter naar verwacht wordt de andere westelijke landen samen bijna 500 000 ton krantenpapier meer pro duceren dan Canada. (Reuter) ADVERTENTIE ÉÜSk met DF lSOlf*ÉNOt LUIE» '«•'tarnt 4huid EEN WA*E /OOfiUlTCANG voor BABYenKLlUTEJ* Anegang 46 Gr. Houtstraat 116 Tel. 14651 Tel. 13339 Weigering. Een woordvoerder van het Buckingham Palace heeft geweigerd commentaar te leveren op het bericht in de „New York Post", dat de Russi sche partijsecretaris Kroesjtsjev te genover de Britse ambassadeur zou hebben gezegd: „Niets liever te willen dan dat koningin Elizabeth met haar echtgenoot en kinderen een bezoek aan de Sovjet-Unie brengt". Afgezegd. Prinses Gracia van Monaco heeft haar medewerking aan de radio uitzending ten bate van het vluchte- lingenhulpwerk moeten afzeggen we gens keelpijn. De prinses zou vandaag een oproep tot de werelc richten, de 55.000 politieke vluchtelingen op te ne men die nog in kampen wonen, doch zij kan geen woord uitbrengen. Geschrokken. De Maltezer premier, Dom Mintoff, heeft zijn ontslagaanvrage in getrokken naar aanleiding van de op schudding die hierovei is ontstaan op Malta. De Britse gouverneur Laycock ging hiermee akkoord. Vriend der armen. L'Abbé Pierre de „vriend der armen", is in het kantona le ziekenhuis in Genève opgenomen om een maagoperatie te ondergaan. Neergestort. Een tweemotorig transport vliegtuig van de Amerikaanse lucht macht is in een bos bij Wiesbaden neer gestort. Vijf van de zes inzittenden zijn om het leven gekomen en de zesde is ernstig gewond. Huiswerk. Het orgaan van het Sovjet mi nisterie van Defensie, „Rode Ster" maakt bekend Ct alle officieren van het leger jaarlijks minimaal vijftig uur politieke scholing moeten volgen. Voorts moeten zij „huiswerk" maken. De officieren kunnen een keuze maken uit geschiedenis van de partij, histo risch materialisme en dialectiek en marxisme en leninisme. Indecent. De uitgevers var het Ameri kaanse tijdschrift Confidential zijn tot een voorwaardelijke boete vari duizend dollar met een proeftijd van een jaar veroordeeld in de verwachting, dat zij zich zullen houden aan de normen van de pas ingestelde raad van toezicht op de tijdschriften. De uitgevers zijn be schuldigd van het publiceren van inde cente litteratuur. Eerste. Maandag is de eerste Oostduitse kernreactor te Dresden in gebruik ge nomen, aldus een bericht van het Oost duitse persbureau. Verloving De verloving van prinses Ma rie-Adelaide, dochter van groothertogin Charlotte van Luxemburg, met prins Charles Joseph Henckel von Donners- marek is in Luxemburg officieel be kendgemaakt. De 33-jarige prinses is op een na de oudste dochter van de groothertogin. Haar drie zusters zijn gehuwd. Naar verluidt zal het huwelijk in het voorjaar worden voltrokken. Ondermijning. Een militaire rechtbank te Jeruzalem heeft de comrpunistenleider Juda Sjahwan tot vijftien jaar dwang arbeid veroordeeld wegens ondermij nende activiteit. De Jordaanse veilig heidsstrijdkrachten zijn versterkt na dat wapens en bommen waren ontdekt in het gebied van Nabloes, waar drie gevaarlijke communisten zijn gearres teerd. Zij worden ervan beschuldigd dat zij valse identiteitsbewijzen bij zich droegen. Tegenspraak. Het gerucht, dat de drie Hongaarse vrijheidshelden Pal Male- ter, Istvan Kovacs en Sandor Kacas in Boedapest terechtstaan of onlangs te rechtgestaan hebben, is tegengesproken door de permanente vertegenwoordiger van de regering-Kadar bij de UNO, Peter Mod. Menselijk. De ontwikkeling van de „bedstee", een Brits hefschroefvlieg- tuig, dat vertikaal kan stijgen en lan den en sneller vliegen dan alle beken de helikopter-types zal doorgaan. Het ongeluk van vorige maand met zo'n bedstee, waarbij de piloot om het leven kwam, blijkt te wijten te zijn aan een menselijke fout. Ondergrondse. In de omgeving van het Zuidstatior. in Brussel is een tunnel voor trams voor het verkeer openge steld. De ondergrondse verbinding om vat een 340 meter lange tunnel voor vier tramsporen en drie toegangstun nels van negentig meter lengte, uitge rust met roltrappen en gewone trappen. Gekooide leeuw. De re iring van Kasjmir heeft besloten de eerste premier Sieik Abdoella. die in augustus 1953, door toedoen van de huidige minister-presi dent Baksji Goelam Mohammed, werd afgezet en gearresteerd, op vrije voeten te stellen Voordat de Leeuw van Kasj mir werd gearresteerd, waren er aan wijzingen geweest dat hij ernaar streef de de banden tussen Kasjmir en India minder hecht te maken. Zijn opvolger Goelam is een toegenegen vriend van Tndia. r' U KENT hel verhaal van de bediende van de machtige en rijke Amsterdamse familie Trip, welke man zó onder de in druk kwam van het imposante huis dal de Trips in 1662 hadden laten zetten (hel Trippenhuis) dat hij verzuchtte: Wanneer ik een huisje kon krijgen, net zo breed als de deuren van dit paleis, zou ik al geluk kig zijn" Deze rvens zou volgens het ver haal niet voor niets zijn geuit, want zij werd opge vangen door één van de heren Trip. wat tot gevolg had. dat aan de andere kant van de gracht, recht tegenover het Trippenhuis, een huisje werd gebouwd met een gevelbreedte van 2,50 meter, welke stulp ter onderscheiding van het Trippenhuis de naam het Kleine Trippenhuis ontving. Het is een leuk verhaal, maar een en ander klopt niet met de historische feilen, want de beide heren Trip zijn respectieve lijk in 1665 en 1684 overleden en het smalle huisje op de Kloveniersburgwal, dat door veel toeristen voor het smalste huis van Amsterdam wordt aangezien, werd in 1696 gebouwd. Het is natuurlijk niet mogelijk, dat een van de zoons van Trip de wens van de bediende - zij het wat laat in het seizoen - in vervulling heeft doen gaan, maar erg waarschijnlijk is dat niet. Maar laten we liever even voortborduren op de onrechtmatige naam die het Kleine Trippenhuis zich heeft verworven, t.w. de aanduiding „het smalste huis" van Am sterdam. Het is wel begrijpelijk, dat dit huis die naam heeft verkregen, want de rondvaartboten varen hier langs en aan gezien de gidsen graag wat aantrekkelijke bijzonderheden opdissen, schuwen zij dt kans die hun hier geboden wordt niet en wijzen met trots naar de Kloveniersburg wal 26. Dit huis met zijn gevelbreedte van 2.5 meter heeft echter bij lange na niet de smalste gevel van alle Amsterdamse huizen. Want hei winkeltje dat in de Oude Hoogstraat 22 is gevestigd, heeft een gevel die nog 30 cm smaller is Maar ook dan N zijn we nog niet waar we zijn willen, want op de Singel 166 staal een huisje dat nóg smaller is en een gevel heeft die slechts 1.80 meter breed is. Dit is natuurlijk allemaal wel aardig voor iemand die met de gidsen van de rondvaartboten in concurrentie wil treden, maar als hij nu eens met iets echt bijzon- dersv oor de dag wil komen, moet hij met zijn kijkgrage toeristen naar de Haarlem merstraat gaan, waar een echt poppen- huisje staat met smalle raampjes, voorzien van glas in lood, en een deurtje van nog geen meter breed. Er is een oude schouw met oud-Hollandse tegels, wat alleen mogelijk is, omdat het huisje - zoals vaak - binnen breder is dan de gevel. Dat kan ook haast niet anders, want de gevelbreed te van dit poppenhuisje is slechts 1,30 m, zodat het record op dit gebied zonder man keren naar de Haarlemmerstraat 43 gaat- Moeten we nu ook nog even kennis ma ken met het oudste burgerlijke gebouw i" ons land? Het bevindt zich in de provincie Limburg. Daarover een volgende keer II. Pétillon (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 2