Afscheid van J. C. Luitingh als chef van de burgerlijke stand Nutssp aar bank in Haarlem bestond gisteren 140 jaar SPRENGER ^^Brieven aan de redactie Aanmeldingsformulier Jules de Corte in het Pauzetheater Wanneer 5 Verzameling van zeventienduizend voornamen UIT STAD EN STREEK Zeedijk bij Petten moet drie meter hoger worden de beste polisbrenger; Toernooi voor club-, jeugd- en thuisdammers Tung-Yeng won judo toernooi in HRB „Interclubale" van „Fit" werd groot succes lari v. Empelen Stichting Kennemer Dierenhuis opgericht Examens WOENSDAG 18 DECEMBER 19 5 7 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAis Met ingang van 1 januari komt er een .wijziging op de afdelingen burgerlijke stand en bevolking van het Haarlemse stadhuis. Dan zullen de heren J. C. Luitingh, chef van de afdeling burgerlijke stand, en H. Oderkerk, chef van de afdeling bevolking, verkiezingen en leerplicht, de dienst der gemeente Haarlem met pensioen verlaten, de eerste na een diensttijd van zevenenveertig jaar en de ander na één van vierenveertig jaar. De heer Luitingh is al bijna zevenenzestig jaar en zijn collega heeft in oktober lijn vijfenzestigste verjaardag gevierd. B. en W. hebben besloten beide afdelingen samen te voegen, zoals vroeger het geval was. Een nieuwe chef van de verenigde afdeling moet nog benoemd worden. In een gesprek met .de heer Luitingh bleek ons, dat deze niet alleen op het stadhuis grote liefde en belangstelling heeft voor zijn werk en zijn vak, maar ook in zijn vrije tijd. Hij heeft namelijk een verzameling aangelegd van zeventien duizend voornamen. Dit deed hij niet al leen voor eigen genoegen want door pu blicatie met de heer J. A. Meijers van het boek „Onze voornamen", dat in 1948 bij de uitgever Moussault de eerste druk be leefde en later de tweede, heeft hij amb tenaren van de burgerlijke stand een boek geschonken, dat dikwijls geraadpleegd wordt. Vaders meldden zich wel eens tot een gemeentesecretarie met een naam van hun zoon of dochter die onjuist ge speld wordt. In het boek kan eventueel de juiste spelling gevonden worden, ook van voornamen uit andere landen. Het verza melen der voornam'en heeft uiteraard vele jaren gevergd, omdat de heer Luitingh een verzameling aanlegde van in Europa gebruikelijke namen. Ook heeft de heer Luitingh het boekje voor ambtenaren van de burgerlijke stand „Voor de praktijk van het kinderrecht" geschreven. Hiervan is ook een tweede druk verschenen. De scheidende ambtenaar is op 16 ja nuari 1891 te Haarlem geboren en is een zoon van de heer A. J. Luitingh, destijds koster van de Grote of Sint Bavokerk en broer van de heer G. A. Luitingh, die zijn vader als koster heeft opgevolgd. De heer j, C. Luitingh bezocht na de lagere school een driejarige cursus die gelijkwaardig was aan een driejarige hbs. Eerst was hij op een handels- en later op een ban kierskantoor werkzaam. Op twintigjarige leeftijd kwam de heer Luitingh op de af deling bevolking van de Haarlemse ge meentesecretarie. Hij studeerde gemeen teadministratie en kreeg les van wijlen de heren Meijer (Provinciale Griffie) en Meeusen (hoofdadministrateur ter ge meentesecretarie). Na het uitbreken van de wereldoorlog 1914 namen de werkzaam heden op de afdeling bevolking door de invoering van de distributie toe en de heer Luitingh ging tijdelijk naar deze afdeling over. In 1918 keerde hij op de afdeling burgerlijke stand terug. In de loop der jaren heeft hij onder leiding van vier chefs gewerkt, die op zesenvijftig of ze- venvijftigjarige leeftijd, dus op vroege leeftijd, gepensioneerd wei-den. De heer Luitingh is tot bijna zevenenzestigjarige leeftijd actief gebleven. Op een vraag naar herinneringen uit zijn loopbaan antwoordde de heer Lui tingh, dat er vele zijn en zijn gedachten gingen speciaal uit naar de bezettingsja ren. Aan onderduikers en Joodse stadge noten heeft hij zijn zorgen besteed. Indien ondergedokenen overleden werd hiervan wel mededeling gedaan op de secretarie, maar aantekening in de registers bleef achterwege, om nabestaanden niet in moeilijkheden te brengen. Hiermee werd de burgerlijke stand geen geweld aange daan, want in de wet wordt niet gespro ken binnen welke termijn een aangifte van overlijden genoteerd moet worden. De aangiften werden in een bureau-lade ver zameld en na de bevrijding werden ze op de wettelijk voorgeschreven wijze inge schreven. Vele huwelijken Vele huwelijken heeft de heer Luitingh gesloten. Het aantal heeft geen waarde, belangrijker noemt hij het de bruidsparen zo toe te spreken, dat het voor hen als iets zeer persoonlijks geldt, waardoor bij zondere dingen naar voren gehaald wor den. Dat hij daarin geslaagd is, is hem dikwijls gebleken uit brieven die hem la ter werden toegezonden. Wij schreven reeds over de belangstel ling van de heer Luitingh voor het vak door zijn verzameling van voornamen. Ook op ander gebied kwam zijn interesse naar voren. De heer Luitingh is omstreeks 1931 secretaris geworden der adviesclub van de burgerlijke stand van de Neder landse Bond van Ambtenaren en spoedig daarna van de toen opgerichte Neder landse Vereniging van ambtenaren van de burgerlijke stand. Wegens zijn aan staand vertrek heeft hij het secretariaat moeten neerleggen. Deze vereniging heeft veel gedaan op het gebied van de burger lijke stand, waarbij eveneens de interna tionale kennis met betrekking tot deze materie kwam. Dit vereiste veel studie en inzicht, hetgeen ook aan de burgerlij ke stand van Haarlem zeker ten goede is gekomen. Na de laatste oorlog heeft hij met wijlen de heren Septer uit Amster dam en mr. dx-. A. van Praag, thans ge meentesecretaris van 's Gravenhage een tijdschrift opgericht voor de ambtenaren van de burgerlijke stand. Na enkele jaren is een ander tijdschrift verschenen onder de titel van „Het personeel statuut", waarin onder andere artikelen zijn ver schenen van prof. Kirsch en prof. Prins. Vele jaren was de heer Luitingh redactie- Nieuws !n het kort Nieuwjaarsbijeenkomst. De wethou der van onderwijs en kunstzaken der ge meente Haarlem zal op dinsdagavond om halfnegen ten stadhuize een nieuwjaars bijeenkomst houden met het onderwijzend personeel der gemeentelijke scholen. Kerstwijding. Vrijdag 20 december wordt in „De Olijftak" aan de Heem- steedse Dreef te Heemstede, uitgaande van de Doopsgezinde Kring, een kerstwijdings- bi.jeenkomst gehouden. De leiding berust bij ds. C. P. Hoekema en muzikale mede werking verlenen de heren A. Butter (hobo) en J. Klinkhamer (orgel). Na zevenenveertig dienstjaren bij de gemeente Haarlem neemt de heer J. C. Luitingh vrijdagmiddag afscheid. secretaris. Dit blad neemt in de vakpers een belangrijke plaats in. Vroeger is de heer Luitingh twintig jaar lid en bestuurslid geweest van de Chris telijke Oi'atoriumvereniging en hij heeft gezongen in koren die onder leiding ston den van Joh. Schoonderbeek, Nico Ger- harz en George Robert. Verder is hij een groot liefhebber van tekenen (calligrafe- ren en het maken van caricaturen) en ook heeft hij cricket gespeeld in AVOS en Haarlem. Op het ogenblik schaakt hij nog met het stadhuis-team, dat reeds twee maal kampioen werd van de bedrijfscom- petitie. Nog enkele dagen zal de heer Luitingh werken op de afdeling burgerlijke stand, waar hij de rangen van adjunct-klerk tot referendaris a heeft doorlopen en waar van hij na de bevrijding het hoofd is. Vrij dagmiddag om vier uur zal in de ridder zaal van het Haarlemse stadhuis een re ceptie worden gehouden, waarop onge twijfeld velen zullen bijeen komen om afscheid van hem te nemen. Het is niet uitgesloten, dat de Honds- bossche Zeewering met ongeveer drie me ter zal moeten worden verhoogd als ge volg van de uitvoering der Deltawerken. Volgens de Deltacommissie moet langs de Noordzeekant worden gerekend op een stormvloedstand van ongeveer 5 meter boven N.A.P. De stormvloedstand was op 1 februari 1953 te Petten 3'/2 meter boven N.A.P. Een D/2 meter hogere stand wordt mogelijk geacht; vandaar, dat een verho ging van de dijk met ongeveer drie meter nodig zou zijn. De Kroon zal moeten beslissen, of tot dijkversterking moet worden overgegaan, Het hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier zal de werken zelf moeten uitvoeren. De regering heeft een rijks bijdrage van 60 percent der kosten in het vooruitzicht gesteld. ADVERTENTIE (BRAND-, ONGEVALLEN-, AUTOVERZ. ENZ.) Betere polisvoorwaarden, prima dekking'. Niet duurder. er kort weergegeven) Japanse terugkeer? Uw blad van zaterdag bevat een artikel: „Japan eerste gegadigde?" waarin wordt medegedeeld, dat de Japanners reeds zijn benaderd met de vraag .of zij de opengevallen plaatsen van de verti-okken Nederlandse bedrijfs leiders willen innemen, als die Indonesië willen of moeten verlaten. In dit verband is de volgende herinne ring bij mij opgekomen. Omstreeks 13 maart 1942 heb ik te Bandung (Java) de XHIe afdeling van het toenmalige depar tement van Oorlog op last van de inspec teur-kolonel H. A. E. Vennik als burger ambtenaar aan de Japanse bezettingsauto riteiten overgegeven. De heer Vennik wilde met deze overgave van de inspectie (hoofd kantoor) niet een officier belasten. Bij deze overgave waren ongeveer 10 Japanse offi cieren betrokken; na afloop van de over gave der inspectie kwam ik in gesprek mét één van hen, een ritmeester der cavalerie. In de loop van dat gesprek kwam het onderwerp op de vraag, welke partij de oorlóg zou winnen; uiteraard was ik zeer voorzichtig in mijn wooi-dkeus. De Japanner antwoordde: „Onze regering had de keus tussen l.et verliezen van een buitenlandse oorlog of althans de mogelijk heid daartoe óf een burgeroorlog door de economische omstandigheden in ons eigen land, in hoofdzaak door de toestanden in de zijde-industrie. Déze oorlog verliezen wij wel; wij blijven hier 3 of 4 jaar en dan is het afgelopen. Maarover 20 jaar komen wij terug en dan blijven wij". Het laat zich aanzien, dat Japan als die ritmeester gelijk had geen aanval op Indonesië zal hoeven doen, 20 jaar na 1942: Indonesië haalt Japan zélf wel binnen. Uw abonné J. C. Ci\ Russische leiding. Als lezer van uw blad wil ik in de eerste plaats mijn bij zondere waardering uitspreken over de voorlichting, welke dagelijks door uw blad over de Indonesische kwestie wordt ge geven. Het zi.i mij vergund, naar aanleiding van die voorlichting toch nog enige op merkingen te maken. Heel vaak wordt in de bladen, ook in uw blad, de veronderstelling geuit dat de Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT per week 59 cent - per kwartaal 7.65. Handtekening: doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij die zich met ingang van 1 Jannari 1958 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 december 1957 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen Indonesische communistische partij, PKI, en/of de vakbeweging SOBSI( in Indonesië is de scheiding daarvan zoek) de zaak in handen zou hebben. Dit is niet mogelijk! Uit jarenlange ervaring is mij bekend, dat organiseren zelfs desorganiseren (het laatste is in wezen ook een vorm van organiseren) deze lieden niet mogelijk is. In hun corruptie zijn ze nog corrupt. Ik heb veel bemoeienis gehad met zogenaam de vakvei-enigingsleiders en politieke lei ders. Deze leiders zijn lijdende figuren, gedreven door hun verworven aanhang; die voortaan slechts aan het laatje zitten en zich de onzinnigste stunts moeten ver oorloven .om vooral niet van het laatje verdreven te worden. Amerikaanse vakverenigingsleiders heb ben met miljoenen geleurd om de vakver enigingsleiders op hun hand te krijgen, dat wil zeggen, de niet-communistische. Mogelijk zijn ze er ook wel wat aan kwijt geraakt. Dat geld is echter zeker niet ver der gekomen dan de man aan het laatje. Zelfs niet in het laatje. Intussen hebben de werkelijke meesters in Indonesië niet stil gezeten. Heeft men enig idee van de omvang der Russische ambassade in Djakarta? Dit achter enorme schuttingen opgetrokken gebouw was meer angstwekkend dan imposant voor de men sen, die er opeens mee werden geconfron teerd. Heeft men enig idee van het aantal Russen dat zich in Indonesië heeft geves tigd en van het werk, dat zij daar doen? Ik geloof niet in Indonesische leiders. Die zijn er eenvoudig hiet. Wel weet ik dat de Russen zich er steeds vaster nestelen en dat de contacten van Chinese communis tische propagandisten met het, proletariaat .zeer innig zijn. Zodra zij het tijdstip daar voor rijp achten, zullen zij gebruik maken van de onmacht der leiders. Ik geloof wel, dat ook de Nederlandse regering met deze toestand bekend moet zijn. P. N. (Naschrift van de redactie In deze twee reacties van lezers over de toestand in Indonesië, komen ook twee verwachtin gen tot uiting. De eerste ziet Japan in de leidende handelsposities, de tweede ziet Russen en Chinezen hard bezig aan de uit breiding van het Russisch-Chinese kolo niale rijk met deze archipel. De duidelijk ste aanwijzingen gaan op dit ogenblik nochtans in de richting van Japan. Wan neer Japan, om welke reden dan ook, lang zou aarzelen, dan is het sombere vooruit zicht, dat de tweede briefschrijver ons schetst wellicht onontkoombaar.) Gisteren was het 140 jaar geleden dat de Nutsspaarbank in Haarlem als eerste spaarbank van Nederland werd opgericht. Bij het bereiken van een dergelijk kroon jaar pleegt men gewoonlijk uit te roepen dat er in de verstreken periode heel wat is veranderd. Welnu het moge dan een gemeenplaats zijn er is veel veranderd bij de Nutsspaarbank sinds deze na haar oprichting op 17 december 1817 tegen het einde van diezelfde maand in de Haar lemse couranten een advertentie liet plaat sen van de volgende inhoud: „Op Woensdag den 21sten Januari eerstkomende, 's avonds ten Zes uren, zal geopend worden in het Lokaal van het Departement Haarlem der Maat schappij Tot Nut van 't Algemeen, in de Zijlstraat, de Haarlemsche Spaar bank, onder de Spreuk: Die wat Spaart in der Tijd, Vindt wat in den Nood. Deze inrigting heeft ten doel, om door •het inleggen van eenen Rentegevenden Spaarpenning, ten voordele, bijzonder van Ambachts- en Werklieden en Dienstboden, te strekken. Een Berigt en Reglement deswege is voor vier Duiten te bekomen bij Jan de Graaf in de Schaggelstraat, Wijk 3 No. 731." Een pamflet van ongeveer gelijke strek king werd gedrukt in een oplage van 1400 a 1500 exemplaren. In de bijeenkomst van oprichters op 29 december 1817 kwamen deze pamfletten ter tafel en werd besloten ze „te doen distribueren aan de respectieve Gequalificeerden der Buurten van deze stad aan de Regenten der onderscheiden Weeshuizen en aanzienlijkste Hofjes de Hoofden van de belangrijkste Fabrieken binnen dezelve; de Geestelijken der onder scheidene Gemeenten; en aan de Schouten der omliggende dorpen; zooveel noodig van een conductoire missive vergezeld". In het „Berigt", behorende bij het regle ment dat de dienstboden en werklieden voor vier duiten konden verkrijgen, wordt uiteen gezet wat het verschil is tussen „Eene Bank van Leening of Lombard" en „Eene Spaarbank" en voorts treffen wij daarin de volgende opmerkingen aan: ,,'t Is maar zeker, lieve Vrienden, dat als Dienstboden en ook eenigszins wel varende Werklieden er zich op toe willen leggen, dat zij van het geld, dat zij voor hunne arbeid en vlijt ontvan gen, iets kunnen overhouden. Dit blijkt duidelijk, vooral in den opschik van goud, dien veelal jeugdige en zelfs oudere Dienstmeisjes dragen, en in het goud en zilver, waarmede meest alle ongehuwde Ambachtslieden en Gezel len pronken. Geenszins willen wij ook dien opschik of die sieraden berispen of hun afradenmaar er blijft hun nog wel eens nu en dan wat geld overig, dat, daar het kleine sommetjes zijn, al ligtelijk door de handen glijdt: aan beuzelingen en aan kleine onnoo- dige verteringen besteed wordt. En dit zal ook nog wel somtijds het geval wezen bij enkele gehuwde en huiszit tende Ambachts- en Werklieden. Zou het nu niet wenschelijk zijn, dat er in den meer bemiddelden Stand Lie den van Eer en Goede Trouw gevonden werden, die zich om niet, om Gods wil, of zoals men zegt, gratis wilden laten vinden om van zoodanige Dienstboden en Werklieden die sommetjes, hoe klein ook, als in een Spaarpot te bewaren, ja hun daarvan een behoorlijke Intrest, als het maar wat bedraagt, te geven?" Het staat er allemaal nogal plechtig en ook het uiterlijk van dit drukwerk verschilt aanmerkelijk van de fleurige folders die de Nutsspaarbank thans van tijd tot tijd verspreidt. Maar toch, nog altijd zijn er mensen die ondoordacht omgaan met hun inkomen en nog altijd acht de Nutsspaar bank het haar plicht, steeds weer te wijzen op het nut van het sparen. „Hoe wel zou ook huiszittende Ambachts- en Werklieden, als zij tot eenige opzameling van geld in Staat zijn, zulk een spaarpenning komen, in tijden van sukkeling en ziekte van hun of de hunnen, of bij de kraambevalling hunner Vrouwen of bij het opdoen van voorraad tegen den winter en bij wat niet al, dat gij u beter, dan wij, kunt voorstel len" Zo heette het in 1817. „Spaar ge regeld kleine bedragen voor uw grote uit gaven", zo zegt de Nutsspaarbank het thans, waarmee betoogd wordt dat men rekening moet houden met soms on voorziene betalingen die men in de toe komst zal moeten doen. De wedstrijdcommissie Kennemerland houdt in januari een groot damtoernooi, waarbij drie afzonderlijke titels zullen worden verspeeld. Met het uitschrijven van deze wedstrijden komt de commissie tegemoet aan de verlangens van vele damliefhebbers. De wedstrijden zullen cen traal worden gespeeld in de grote zaal van „Die Raeckse" in Haarlem. Aanvan gende 17 januari 1958 zal wekelijks op vrijdagavond een ronde worden gespeeld. Naast het toernooi om de pei-soonlijke titel van het district Kennemerland, waar voor reeds verschillende vooraanstaande spelers zich hebben gemeld, zal ook een toernooi worden ingelast om de jeugdti- tel (tot en met 18 jaar) en de titel thuis- dammerskampioen van Kennemerland. De Amsterdamse judovereniging Tung- Yen heeft zondagavond het judotoernooi gewonnen, dat door de Haarlemse vereni ging Ee-Ka-Ju in het gebouw van de Haar lemse Kegelbond in de Tempeliersstraat gehouden werd. Het toernooi, waarvoor twaalf judovere nigingen uit Zuid-Holland en Noordholland ingeschreven hadden, begon zondagmid dag om ongeveer half drie; pas tegen tien uur kon de winnaar worden aangewezen. De ploegen, verdeeld in drie poules, le verden soms zware strijd met elkaar. Vooral onder de jongere deelnemei-s werd er fel gevochten, en vaak moest de scheids rechter het gevecht onderbreken om de te genstanders naar het midden van de mat terug te wijzen. Een levendig gevecht werd echter in de hand gewerkt, doordat tegen- standers in dezelfde gradatie tegen elkaar op de mat uitkwamen. Judo is een sport met wisselende kan sen. Zo maakte wel Valkenier voor Hong- Tsui met een utsiri goshi het eerste punt, maar toch moest deze ploeg het hoofd bui gen voor haar tegenstander uit Alkmaar, Hayme. Indien een wedstrijd onbeslist is geëin digd, mogen de beide ploegen hun beste man aanwijzen, om alsnog in een gevecht tot een beslissing te komen. Zo kreeg het publiek een gevecht te zien tussen J. G. Leeuwerink (Dun Hong; Den Helder) en L. Schelp (Ken-Am-Ju), waar bij Leeuwerink tenslotte in een liggend ge vecht met de eerste houdgreep de winst voor zijn club behaalde. Na de eerste ronde demonsti-eerden de he ren Van Elk (derde dan) en Van Balen (eerste dan) vei-schillende worpen in een Hirano-Kata. Zoals reeds gezegd werd de vereniging Tung-Yen tenslotte eerste, na in de finale met 4-0 van Rotterdam-Zuid gewonnen te hebben. Met een kort woord reikte de voorzitter A. Hoogakker de wisselplaquette aan de ze Amsterdamse vereniging uit. De orga niserende vereniging Ee-Ka-Ju eindigde op de vierde plaats, hetgeen zeker geen slecht resultaat genoemd kan worden. Een belangrijke wijziging in het beleid van de spaarbank treffen wy aan in het voorbericht, dat bij een In januari 1826 uitgegeven herdruk van het reglement werd opgenomen. Daarin wordt namelijk „elk, van welken stand hij ook zy, aange moedigd om van de gelegenheid ter aan kweking van spaarzaamheid, zoowel voor zichzelf, als voor zijne kinderen, gebruik te maken." Van dit tydstip af is de Nutsspaarbank dus niet langer alleen een spaarbank voor „kleine luyden", maar begint haar ont wikkeling tot de instelling die wij thans kennen, waar iedereen terecht kan met zijn spaargeld en waar momenteel de helft van de inwoners van onze stad een spaar rekening heeft. Natuurlijk heeft de spaarbank in deze 140 jaren tijden van groei en tijden van stilstand of zelfs van achteruitgang ge kend. Maar als wij haar ontwikkeling na gaan, blijkt er toch voortdurend groei in te hebben gezeten. In 1818 begon de spaar bank met achttien inleggers. Eind 1917, bij het honderdjarig bestaan dus, waren het er 7910 met een tegoed van bijna twee mil joen gulden. Na 1939 komen de jaren van oorlog en bezetting, een periode waarin uiteraard ook de verdere ontwikkeling van de Nutsspaarbank werd belemmerd. In 1947, nu dus tien jaar geleden, is ons land echter bezig terug te kereno naar normale verhoudingen. Op velerlei gebied is dan de wederopbouw van Nederland tot volle ont plooiing gekomen en ook de spaarbanken ondei'gaan daarvan de gunstige invloed. Het publiek begint weer geregeld te spa ren en daarmee wordt de door de oorlog onderbi'oken gx-oei van de Nutsspaarbank opnieuw tot ontwikkeling gebracht. Deze groei heeft in de laatste jaren een indruk wekkende omvang aangenomen, die het beste met enkele cijfers kan worden ge ïllustreerd. Aantal inleggers Inleggerstegoed 1817 oprichting 1917 7910 1.975.784 1927 20445 4.357.737 1937 34954 11.274.087 1947 58353 22.463.797 1957 85000 47.500.000 Met de toeneming van het aantal spaar ders steeg ook de behoefte aan kantoor ruimte, met name op die plaatsen waar tal van nieuwe spaarders waren gevestigd. Immers, de stad breidde'zich in alle rich tingen uit en een zeer belangrijk deel van de spaarders kwam voort uit deze ver van het centrum gelegen woonwijken. Teneinde de spaarbank dichter bij huis te brengen, werden in de buitenwijken van de stad bijkantoren opgericht. Thans beschikt de Nutsspaarbank over zes van zulke bij kantoren, waar het publiek volledig dezelf de service wordt geboden als op het hoofd kantoor. Hoezeer vex-schilt dit dienstbetoon van dat van 1819. toen men bet besluit nam om voortaan de spaarbank eens in de week open te stellen, in plaats van eens in de maand. En toch, ook toen bijna 140 jaar geleden was het de gedachte „hoe kun nen wij het sparen zo gemakkelijk en zo aantrekkelijk mogelijk maken?" die de bestuurders er toe dreef de service voor het publiek te verruimen. In 1955 was het 75 jaar geleden dat het schoolsparcn door de Nutsspaarbank werd ingevoerd. Thans sparen by de jcugdspaar- bank en op de scholen 6600 kinderen. Het aantal spaarbusjes in omloop is de laatste jaren zeer snel toegenomen en bedraagt thans byna 14.000. Verder kunnen de spaarders thans ge bruik maken van een groot aantal spaar- vormen en diensten, zoals de Ophaaldienst (met 4300 deelnemers) sparen met levens verzekering, bedrijfssparen, inning van pensioenen en salarissen, belastingbetaling, kluisloketten, enz. Zo wil de Nutsspaarbank getrouw aan haar devies zijn: een sociale instelling voor jong en oud, die de gezins- en volks welvaart dient zonder winstoogmerk. De spaarbank staat nu aan het begin van een nieuwe periode van tien jaar, die haar naar een bestaan van anderhalve eeuw zal voeren. Met een open oog voor de belangen van de spaarders en met de wil om hun ook in de toekomst steeds zo veel mogelijk van dienst te zijn, gaat de Nutsspaarbank thans dit tijdvak in. Het afgelopen weekeinde hield de jeugdrij- vereniging „Fit" haar zesde jaarlijkse .,In- treclubale" in de Hollandse Manége in Amsterdam. Deze wedstrijd die bestond uit een samengestelde wedstrijd dressuur- springen, een individuele wedstrijd voor dressuur met tot slot een Parijs-springcon cours, werd een groot succes. De zeventig ruiters vormden veertien équipes. Zoals de jury, bestaande uit luit.-kol. Le Heux en de heer Vogt mededeelden, kan men uit deze jeugd de toekomst weer gaan op bouwen. Met grote accuratesse legden de jeug dige ruiters hun dressuurpx-oef af. die ge volgd door het springconcours een lust voor de ogen was. De prestaties bij het Parijs-springconcours mogen boven de maat genoemd worden, de soepelheid van nemen en geven tussen mens en dier is een ware pluim op de hoed voor hen die onderwezen en zij die het nu naar voren bx-achten. De uitslagen zijn als volgt: Samengestelde wedstrijd Wisselbeker aangeboden door majoor Bischoff van Heemskerck namens de Z.H.J.V.. Equipes: 1. Fit, Amsterdamse Manége, 694% pt.; 2. Fit, Kennemergaarde A 686/4 pt.; 3. Z.H.J., Den Haag, 674% pt.; 4. Equitatus, Rotterdam 662% pt.; 5. Reso luut A, Laren, 649 pt.; 6. Resoluut C. Laren, 63234 pt.; 7. Hilversumse Rijschool 593 pt. Individueel dressuur: 1. Renée Ohm stede, 138% pt.; 2. Marianne de Wolff, 134 pt.; 3. Barry van Zalinge, 13334 pt.; 4. Eli sabeth Mooy, 133 pt.; 5. Rudy Wunneberg, 13234 pt.; 6. Marianne van der Veen, 131% pt.; 7. Marianne Eichholtz, 131 Vs pt.; 8. Saskia Burgerhout, 130% pt.; 9. Rob de Jong, 130 pt.; 10. Ingrid Tuckermann, 128 pt.; 11. Eervolle vemxelding: Sonja van Hoboken, 127% pt. Groep: 1821 jarigen, dressuur: 1 Rudy de Greef, 131 pt.; 2. Wim Harrems. 130'/= pt.; 3. mejuffrouw I. Tietjé, 128% pt. Parys-Springconcours: 1. Jos. van Loor; 1. Rolf Goelst; 1. Jan Heybroek, ex aequo 170 punten. Het lag voor de hand, dat de zaal van het Rembrandttheater dinsdagmiddag vol liep nu Jules de Corte er de veertig mi nuten van het Pauzetheater kwam vullen. Wij hebben al enige keren onze bewonde ring in deze kolommen onder woorden ge bracht, zijn talent is niet gering. Het is nog maar betrekkelijk kort geleden, dat hij voor de eerste keer met wat eigen liedjes en confex-ences in he. openbaar op- trad, nu is het noemen van zijn naam vol doende om een volle zaal te krijgen. Des tijds hebben wij al geschreven, dat men op een talent als Jules de Corte geen roof bouw mag plegen, maar hem niettemin de kans moet geven om zijn gang te gaan omdat zijn beste vondsten hem kennelijk al doende zijn ingegeven. Zo'n opmerking wordt uitgelokt door de ervaring, dat zo veel begaafde kunstenaars in het succes met veelvuldig optreden in het openbaar worden „dood" gemaakt. Jules de Corte treedt in zijn eentje en in gezelschap van andere cabaretartiesten vaker op dan voor het talent van de meesten onder zijn col lega's goed zou zijn, maar hij vormt een gave uitzondering. Men heeft het dinsdag middag weer eens kunnen meemaken. Hij gaat rustig zijn gang in dit vak. Men klapt enthousiast en de vreugde in de zaal terwijl men naar hem luistert en kijkt wordt elke minuut sterker en Jules de Corte weet dat, maar hij wordt er niet gro ter of kleiner door. Hij is groot en zal dat wel blijven zolang men na afloop op straat nog puzzelt over de vraag hoe hij het nu precies klaarspeelt met zo een voudige middelen als een eenvoudige tekst en eenvoudige melodieën zijn gehoor mid den in het hart te raken. Want dat doet hij. Jules de Corte moet nog maar gauw eens terug komen. ADVERTENTIE Naar Hilversum. Het ligt in de bedoe ling eind 1958 het Marine-opkomstcentrum te Vooi-schoten in zijn geheel over te bren gen naar Hilversum, waar het zal worden gevestigd in het Marine-opleidingskamp, ten behoeve van een rationeler personeels organisatie. wij alle Kerstbestellingen op de laatste 2 dagen gereed moeten maken, zouden wij misschien niet die zorg daaraan kunnen besteden zoals u dit van ons gewend is. Mogen wij op uw medewerking rekenen Komt u deze week bestellen, dan Cis u verzekerd van artistiek ver zorgd werk. Onze Kerstetalage is gereed. Bloemenmagazijn HEEMSTEDE TELEFOON 3-80-80 Bij notaris M. W. Tx*eurniet te Haarlem is gepasseerd de akte van oprichting van de Stichting Kennemer Diex-entehuis. Het doel van de stichting is het oprichten en instandhouden van een diex-entehuis, een diei-enhospitaal, zomede het verrichten van hetgeen daarmee in de ruimste zin verband houdt. Voor de eerste maal be staat het bestuur der stichting uit de he ren A. Quakernaat, voorzitter, mr. J. H. Junge, secretaris, Joseph Israëlskade 8 te Heemstede, J. Hessels, penningmeester. K. J. Aanstoot en L. C. van Qldenborgh. Bij ontbinding der stichting wordt het sal do der liquidatierekening door het bestuur zoveel mogelijk besteed in het belang van het dier. De heer Quakernaat deelde ons mee, dat reeds enige jaren bij velen de wens leeft hun huisdieren in tijden van vakan tie of tijdelijke afwezigheid in een pension onder te brengen. Door de uitbreiding van Haarlem en omgeving wordt d.x behoefte aan die mogelijkheid steeds groter. Ook is er vraag na'ar een dierenhospitaal en een dierenkerkhof. Om aan deze wensen tegemoet te komen is de stichting tot stand gekomen. Daarbij zijn ook gekomen de moeilijkheden in de vereniging tot be scherming van dieren. De heer Quaker naat zeide geen bezwaren te hebben tegen het dierenasyl in de Ridderstraat, maar de ruimte is daar te beperkt om het werk uit te breiden. Op het ogenblik is de kans gering om met de vereniging samen te werken. Indien de mogelijkheid daartoe in de toekomst wel zal bestaan dan zal er dankbaar gebruik van worden gemaakt. De stichting heeft reeds vele blijken van sympathie ontvangen. Er worden thans gelden verzameld om het doel te bex-eiken. Als reeds een som bijeen is kan begonnen worden aan de uitwerking van plannen. Het is nog niet te zeggen waar het die x-entehuis gesticht zal worden, maar ge dacht wordt aan een streekasyl voor Ken- nemex-land. Mogelijk is er medewei-king te verwachten van de gemeentebesturen uit deze omgeving, vooral na de totstand koming van de dierenwet, als de gemeen ten verplicht worden hulp te verlenen aan zwervende dieren. Voorts deelde de heer Quakernaat nog mee, dat de vorm van een stichting ge kozen is, omdat in het verleden stichtin gen en fundaties goed gewerkt hebben. Die begonnen echter meestal met fondsen en zijn stichting moet nog geld verzame len. Wageningen. Bevorderd tot doctor in de land bouwkunde ir. L. J. Pons te Wageningen op een proefschrift: ,,Dc geologie, de bodemvorming en de waterstaatkundige ontwikkeling van het Land van Maas en Waal en een gedeelte van het Rijk van Nijmegen''. Leiden. Geslaagd voor het kandidaatsexamen geneeskunde II: mej. H. E. van Joost te Den Haag. mej. C. J. E. Melchior te Leiden, mej. R. Wijn- gaarde te Leiden en de heren T..J. Bast te Am sterdam, A. Greenberg (V.S.). J. van Steijn te Leiden.-Tjan Tik Hing te Oegstgeest A. J. Wel ling te Wassenaar, J. H. Wolterbeek te Den Haag, H. H. J. Zwart te Sassenheim en H. G. Waisfisz te Leiden; voor het doctoraalexamen geneeskun de II: mej. M. te Riele te Scheveningen, mej. J. M. M. Schepman te Voorburg, E. Goodkin (V.S.), P. D. Kerkhof te Voorburg, K. Houtkooper te Den Haag en M. van Welsum te Dordrecht: voor het semi-artsexamen: de heren S. Brovender (V.S.), J. A. van der Haar te Den Haag, E. J. Hekking te Den Haag, J. L. Stam te Goes en J. Vermeulen te Scheveningen; voor het artsexa men: mej. J. M. de Greeff te Waalwijk, mej. A. F. W. Lankhorst te Den Haag, mevrouw J. D. R. Peereboom-Wynia te Den Haag en de heren J. S. Gouweloos te Oegstgeest en L. Koens te Den Haag. Utrecht. Geslaagd voor het semi-artsexamen: W. Bontker te Zwolle, D. J. v. Otterloo te Utrecht en L. F. B. Schooleman te Utrecht; voor het artsexamen: B. Q. A. Enneking te Tilburg, H. A. Huysmans te Den Bosch, H. Smits te Lopik, L. H. Veder te Utrecht. B. E. E. M. J. Veraart te Kerk- rade en J. M. D. de Zeeuw te Den Bosch; voor het tandartsexamen: F. C. H. Telkamp te Cuyk en N. H. R. Klaassen te Hilversum. Groningen. Kandidaatsexamen sociale weten schappen: J. Dubbelboer, Klazienaveen; L. Bu- ning. Winschoten. Nijmegen. Kandidaatsexamen sociale weten schappen: Th. C. J. Fransen, Sambeek, A. Ne- meth, Nijmegen; mej. H. J. M. Loeff, Den Bosch: mej. F. M. J. G. Wijnen, Helmond. Amsterdam. Gemeente Universiteit Bevorderd tot accountant de heren A. E. J. Bouwes en H. B. de Mare. Amsterdam. Geslaagd voor het kandi daatsexamen politieke en sociale wetenschappen de heer D. Verstegen, Amsterdam, en voor het doctoraalexamen politieke en sociale weten schappen de heren A. R. Lalisang en T. Moestafa. I Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9