Haarlemse raad wijst de Nassaulaan aan als plaats voor kermis Stedebouwkundige fouten obstakel voor efficiënt busnet in Haarlem Kerst-expositie Voldoening Zangleerlingen van Riek Brockmann Na aanvaarding motie-Mensink College kreeg geen steun voor de Baan Stadsvervoer en stratenplan DONDERDAG 19 DEC EM BER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Uitspraken Haarlemse rechtbank Een goede gewoonte NIEUWJAARS ADVERTENTIES De lente is in 't land Tienduizenden bollen in Lisse in bloei Waardering Andere voorstellen Examens zwemmend redden in Haarlem Buslijn via Prinsenbrug nog in studie Het tekenmeesterschap van S. H. de Roos Erezaal bij expositie van Kunst zij ons Doel" Amsterdam overweegt nu ook een prijs voor de architectuur Examens Met veel voldoening zal menige Haar lemmer het besluit van de gemeenteraad hebben begroet .volgens welk de kermis voortaan (weer) op de Nassaulaan zal wor den gehouden. Met voldoening: in de eerste plaats, omdat door dit besluit het Centrumcomité Koninginnedag zijn zo zeer gewaardeerde activiteiten ten aanzien van de festivitei ten op Koninginnedag en Bevrijdingsdag zal kunnen voortzetten en het in principe genomen besluit tot liquidatie opnieuw in overweging zal kunnen nemen. Waarbij wjj wellicht ten overvloede de hoop uit spreken, dat de comitéleden tot de conclu sie zullen komen, dat Haarlem hun belan geloze en veel geprezen inspanningen voor een waardige feestviering niet kan en niet wil missen en dat de Haarlemmers een te rugkomen op het liquidatie-besluit zeker zullen toejuichen. Met voldoening verder: omdat de Nassau laan als plaats voor de kermis toch eigen lijk beter zal voldoen, dan de Baan, die hiervoor te veel uit het centrum ligt en zich ook verder weinig leent voor de ver makelijkheden. Door het besluit van de raad komt de ker mis weer daar, waar zij hoort: in het cen trum van de stad, waarbij de dienst van Hout en Plantsoenen tevens van de ver plichting wordt ontheven veel geld uit te geven voor het herstellen van verwoeste parken en plantsoenen. Enkele leerlingen van de Haarlemse muziekschool van de Maatschappij tot be vordering der Toonkunst, die van de zang lerares Riek Brockmann onderricht ont vangen, hebben woensdagavond met de voordracht van liederen en met declama tie van gedichten en een prozastuk indruk ken gegeven van hun vorderingen. De meesten van deze aankomende vocalisten nemen deel aan de cursus van het eerste jaar. Zij hebben dus, wat hun zangstudie betreft, nog heel wat voor de boeg. Riek Brockmann zal dit haar leerlingen onge twijfeld wel onder ogen hebben gebracht, dat de weg van vervolmaking lang en moeilijk is. De „eerstejaars" staan uiter aard zeer aan het begin van deze weg. Deze voordrachtavond kon beschouwd worden als een ogenblik van beraad om na te gaan of het zin had de vocale ont wikkeling voort te zetten. De prestaties van de leerlingen hebben daarover geen twijfel laten bestaan. Er kan met deze stemmen zeker een goed resultaat verkregen worden, al zal dit voor ieder der leerlingen op een ander niveau liggen. Met belangstelling kan men zich afvragen hoe de heldere stemmen der jeugdige sopranen, die liederen van Bach, Handel, Schubert, Franck en van andere compo nisten vertolken, zich zullen ontwikkelen. Van de alt, die liederen van Tremisot, Cornelius en een negro-spiritual zong, staat dit wel vast. Haar stem is volgroeid, maar verlangt nog naar een grotere adem- beheersing. En met het goede stemmen- materiaal, dat de jonge baszanger toonde te bezitten, is nog heel veel te bereiken. Dit hebben zijn voordrachten van liederen van Dvorsjak en Beethoven en van een negro-spiritual duidelijk bewezen Een bijzonder aanmoedigend voorbeeld voor de jongeren werd'het optreden van 'n gevorderd leerlinge, een mezzo-sopraan, die een aria van Handel, de Berceuse van Alphons Diepenbrock, een Zuidafrikaans lied van Ernest W. Mulder en het Maria- Wiegenlied van Max Reger vertolkte, mooi van klank en met doorvoelde expressie. Haar technische beheersing bleek belang rijk ontwikkeld te zijn. Als declamatrice blonk deze leerlinge eveneens uit met een geestige voordracht van het meikeverver- haal „Anita" van Godfried Bomans, waar na een andere leerlinge kwam met de declamatie van een oud kerstgedicht en vooral met die van een aardige Paradijs fantasie van Piet de Vries verdienstelijk voor de dag kwam. De zangsolisten werden kranig begeleid door pianoleerlingen van Piet Vincent, Roel Riphagen en Peter de Kleer, bij wel ke vermelding een afzonderlijk woord van lof voor de pianiste, die het lied „Windjie" van Mulder begeleidde, niet mag ont breken. F. Yjwaanswijk De Haalemse rechtbank heeft vanmor gen uitspraak gedaan in een aantal zaken, waarvan de behandeling plaats had op 5 december. Een twintigjarige los-arbeider uit de Haarlemmermeer werd conform de eis veroordeeld tot een gevangenisstraf voor de tijd vgn negen maanden met af trek, waarvan drie maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar. Eveneens conform de eis werd tot een zelfde straf veroordeeld een 22-jarige vor mer uit de Haarlemmermeer. Beide jon gens werden ervan verdacht de spaarduit jes van een oude weduwe in Vijfhuizen ge stolen te hebben. Een 26-jarige chauffeur uit Haarlem werd wegens poging tot chantage veroor deeld tot acht maanden met aftrek. Tegen hem was een jaar en drie maanden geëist. Een 33-jarige Hillegommer, die ervan werd verdacht in de jaren van 1953 tot 1957 uit een geldkistje van een aannemer in de Haarlemmermeer enkele duizenden gul dens te hebben gestolen, werd veroordeeld tot negen maanden gevangen—sstraf met aftrek, waarvan drie voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De eis was een jaar waarvan vier maanden voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar. Tenslotte werd een koopman uit Alk maar wegens knoeierijen met de financie ring van enkele auto's veroordeeld tot twee maanden voorwaardelijk met een proeftd van drie jaar. Een koopman uit Zaandam wie hetzelfde tenlaste was gelegd, werd vrijgesproken. Tegen beiden was een straf van vier maanden vooi-waardelijk geëist. Theezetkampioene. De 21-jarige Ans Sandstra uit Bolsward is landskampioene theezetten 1956'57 geworden. Zij kwam met 146 punten als eerste uit de bus tijdens de woensdagavond in het Amsterdamse Concertgebouw gehouden landelijke finale. Mejuffrouw Sandstra ontving als prijs een televisietoestel. Met een ruime meerderheid (29 tegen 4 stemmen) heeft de Haarlemse gemeente raad woensdagavond een motie van de heer M e n s i n k (Arb.) aangenomen, volgens welke het college van B. en W. wordt uitgenodigd maatregelen te nemen de Nassaulaan en zo nodig de Gedempte Oude Gracht aan te wijzen als plaats voor de kermisvermakelijkheden. Daarmee is een einde gekomen aan de lijdensweg die voorstellen en tegen voorstellen, protesten en contra-protesten van het zoeken naar een geschikte plaats voor de Haarlemse kermis hebben gemaakt. Zozeer was zelfs de algemene opluchting, dat na afloop van het debat aevoorzitte r, burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers, die het voorstel van B. en W. volgens welk de kermis op de Baan zou worden gehouden, verdedigde, zei dankbaar te zijn, dat er zulk een eenstemmigheid in de raad had geneerst. Mr. Cremers merkte op, dat de gedecideerde uitspraak van de raad het college niet spijt en dat B. en W. spoedig zullen gaan overleggen met het Centrumcomité Koninginnedag om alsnog te komen tot een organisatie van de komende festiviteiten. Er bleek ook tijdens de debatten een betrekkelijk grote eenstemmigheid onder de raadsleden te heersen. De vraag of in het algemeen wel een kermis moest worden gehouden, werd niet discutabel gesteld. Alleen de heer W e n s i n g (C.H.U.) herinnerde aan een raadsbesluit uit de dagen van Olim dat de kermis in Haarlem had afgeschaft. Hij ging verder niet op deze kwestie in, maar wilde slechts spre ken van „kermis" (tussen aanhalingstekens) in tegenstelling tot het door de andere raadsleden gebruikte woord: kermis. Er was slechts één fervente tegenstander van het plan de Nassaulaan als plaats voor de kermis aan te wijzen. Dit was de heer Loerakker (K.V.P.), die op heftige toon protesteerde tegen dit plan. Er waren vol gens hem op de Nassaulaan kantoren en bedrijven met in totaal duizend werk nemers, die ten tijde van de kermis 's mid dags niet of nadwelijks zouden kunnen werken. Hij kreeg van zijn fractie echter geen steun. Slechts de wethouders Geluk, Bak ker en Angenent stemden mét hem tegen de motie-Mensink. Voordat deze laatste met zijn motie ter tafel kwam, had hij nog eens het stand punt van zijn fractie uiteengezet, volgens welk er in ieder geval een kermis zou moeten worden gehouden in de binnenstad van Haarlem. Hij was zeker niet enthou siast voor het plan van B. en W. om de Baan als plaats hiervoor aan te wijzen en vond, dat B. en W. onvoldoende de be zwaren van het college tegen de Nassau laan en de Gedempte Oude Gracht hadden aangetoond. De heer Schippers (K.V.P.) was het persoonlijk eens met de socialistische spre ker, maar kondigde aan, dat zijn fractie verdeeld was. Men wilde eerst de debatten afwachten. Tegen de Baan had hij over wegende bezwaren: vooral de moeilijke verkeerssituatie woog bij hem zwaar. De heer Wensing kondigde aan, dat is het bij de jaarwisseling ook uw relaties uw beste wensen aan te bieden. Welnu, in ons blad van DINSDAG 31 DECEMBER is daartoe ruimte gereserveerd kosten 115 mm Iedere mm meer U kunt ze opgeven aan onze kantoren: 4.20 ƒ0.28 Grote Houtstraat 93, Haarlem Soendaplein, Haarlem-Noord of aan onze bezorgers. De burgemeester van Lisse. mr. Th. M. J. de Graaf, zal maandagmiddag om half drie de grote kersttentoonstelling openen, die de stichting „Bloemlust" in hel gebouw van de HBG aldaar organiseert. De ten toonstelling belooft zeer goed te worden. Want de broeiers staan er verbaasd van, hoe goed de bloembollen dit jaar kunnen worden uitgebroeid. Dit gemakkelijk broeien alleen al is een goede propaganda, want het aantal klachten vanuit het bui tenland. zal er aanmerkelijk door worden verkleind. De tentoonstelling beslaat een opper vlakte van ruim tweeduizend vierkante meter De expositie is tot en met zaterdag 28 december iedere dag, behalve op eerste kerstdag, geopend, en wel tot 's avonds tien uur. Vooral op tweede kerstdag worden veel bezoekers verwacht. Met een verlangen naar de lente zal men de tienduizenden bloeiende bloemen - hyacinten, tulpen, narcissen, irissen en amaryllis - kunnen bewonderen. Als de be zoekers voor de kou zijn gevlucht in de' tentoonstellingshal, zullen zij zich in een grote tuin wanen, waar een mild klimaat heerst en de bloemen elkaar in schoonheid overtroeven. De expositie is ontworpen door de heer W. Buurman uit Oegstgeest. die een strak ontwerp heeft gemaakt. Het geheel zal „open" worden gehouden, zodat de bezoe kers een goed overzicht over het geheel hebben. Het Laboratorium voor Bloembol- lenonderzoek en het proefstation zijn op de tentoonstelling vertegenwoordigd. Het bestuur van „Bloemlust" wil zeker niet de mogelijkheid uitsluiten, dat in de toekomst weer in het buitenland wordt geëxposeerd. De proef in Keulen, die dit voorjaar werd genomen, is een succes ge worden. Maar plannen voor een expositie in Essen kregen onvoldoende steun. Men is er echter van overtuigd, dat in de toe komst met het tentoonstellen van Neder landse bloemen in het buitenland moet worden voortgegaan, daar dit een uitste kende propaganda betekent. zijn fractie wel eenstemmig was, namelijk tegen het voorstel van B. en W. Hij was meer geporteerd voor de Gedempte Oude Gracht en noemde als mogelijke plaats ook nog de Turfmarkt. Mevr. S c h e 11 e m a-C onradi (V.V.D.) uitte een woord van warme dank voor het Centrumcomité Koninginnedag voor de uitstekende wijze waarop dit immer de feestelijkheden heeft georganiseerd een hulde waarbij zich later ook de voorzitter aansloot en bepleitte het aanwijzen van de Nassaulaan en Gedempte Oude Gracht. Aan deze laatste was volgens haar niet veel te vernielen: „Twee keer in de week is er rommel en het is er altijd vuil". De Baan wees zij energiek af. Als alternatief noemde zij het schelpenpad langs de Dreef, ofschoon zy de aanwezigheid van het vcr- zetsmonument wel een bezwaar vond. Ook de heer Spek (A.R.) had geen be zwaren tegen de Gedempte Oude Gracht: de markt is voor enkele keren toch wel elders te houden, meende hij. De Turf markt achtte hij ook geschikt. De communisten kantten zich bij monde van de heer Hen nevelt tegen de Baan en tegen het westelijke gedeelte van de Gedempte Oude Gracht. Dit laatste met het oog op de marktkooplui, die dan zeker vier keer per jaar naar een andere plaats zouden moeten, hetgeen door hem zeer bezwaarlijk werd geacht. Het schelpenpad van de Dreef kwam volgens hem ook in aanmerking. Als enig raadslid hield de heer Van V e 1 s e n (K.V.P.) een schuchter pleidooi voor de Grote Markt, waartegen zich de heer M o l (comm.) fel keerde. De voorzitter stelde in zyn ver dediging voorop, dat de kermis in ieder geval moet worden gehouden teneinde het centrumcomilé in staat te stellen voort te gaan met zijn voortreffelijk werk. Op alle voorgestelde plaatsen liet hij woorden van critiek horen: de Nassaulaan was bezwaarlijk wegens versperring van het verkeer, de Gedempte Oude Gracht wegens dé wekelijkse markt en wegens het verkeer, de Grote Markt, Dreef, Vol dersgracht en Raamgracht waren te klein. Bovendien kantte hij zich tegen een ver snippering van de kermis. Resumerende kwam mr. Cremers tot de conclusie, dat de Baan de enig aangewezen plaats was, temeer aangezien de verkeersmoeilijkheden daar minder groot zouden zijn dan op andere voorgestelde plaatsen, omdat bij de Baan slechts één verkeersstroom behoefde te worden omgelegd. Met deze woorden kon hij de raad echter niet overtuigen. Mevrouw Scheltema- C o n r a d i en de heer Mensink betoog den, dat als men op d" Nassaulaan de kramen met de voorzijden tegenover elkaar zou plaatsqn, er in het midden ruimte ge noeg zou overblijven om in noodgevallen verkeer te kunnen doorlaten. De laatste kwam hierop met zijn eerder genoemde motie, die met 29 tegen 4 (de heren Geluk, Angenent, Bakker en Loerak ker) werd aangenomen. De andere voorstellen werden zonder of met korte discussies aangenomen. Zo vroeg de heer He n n e v e 11 (Comm.), of bij de toewijzing van de woningen, die met behulp van- de voorgestelde lening van 675.000 zouden worden gebouwd, de gemeentelijke dienst van Volkshuisvesting een stem in het kapittel zal hebben. Voor gesteld was namelijk deze woningen toe te wijzen aan personeelsleden van de onder neming van de geldgever. De communis tische spreker achtte het niet juist, als door deze maatregel niet-Haarlemmers zouden worden bevoordeeld. Wethouder H a p p zei in zijn antwoord echter, dat het gaat om woningen, die zon der geldgever niet gebouwd zouden kun nen worden, zodat Haarlem er in ieder geval voordeel bij heeft. Tiet. voorstel tot wijziging van de ver ordening op de straatbelasting ontmoette enige bezwaren bij mevrouw Schelle- m a-C onradi en de heer F i b b e (V.V. D.). Het ging hierbij voornamelijk om het voornemen bij eigendommen niet meer de verkoopwaarde als basis voor de belasting aan te houden, maar hiervoor een bereke ning van de reproductiewaarde te nemen. De heer Prikkel (Arb.) vroeg zich af, of hierbij niet meer moeilijkheden zouden ontstaan dan bij de oude regeling en de heer F i b b e sprak van een onbillijke taxatie. Mevr. S c h e 11 e m a-C onradi prefereerde een uniform percentage van de heffing boven de voorgestelde progres sieve heffing. Wethouder Bakker zei, dat in gevallen van vermeende onbillijkheden altijd de mogelijkheid van beroep open bleef, waar na het voorstel zij het zonder steun van de V.V.D.-fractie kon worden aangeno men. De communisten verklaarden zich tegen het voorlopig vaststellen van de gemeente begroting 1955, omdat zij niet in de com missie waren vertegenwoordigd en tegen een deel van het voorstel tot wijziging van de verordening op de heffing en invorde ring van diensten door de gemeentelijke ontsmettingsdienst bewezen, omdat zij de hierbij voorgestelde tariefsverhoging te groot vonden. In antwoord op een vraag van de heer Schippers zegde wethouder Geluk toe bij de aanvragen voor kredietverlening voor een reeks openbare scholen een speci ficatie te voegen. De heer Spek had nog zijn grote waar dering geuit voor het voorstel om een draagbaar verkeerslicht te plaatsen op het kruispunt Schoterweg-Kleverlaan-Kloos- terstraat. Hij vroeg de aandacht van het college voor de belangen van de voetgan gers ten opzichte van het links en rechts afslaand, verkeer. De voorzitter zegde toe de politie te zul len verzoeken de aldaar geposteerde ver keersagent op te dragen hierop toe te zien, al voegde hij eraan toe, dat dergelijke be veiliging bij een automatische installatie niet goed meer mogelijk za.l zijn. ADVERTENTIE Wij nodigen u uit onze Kerstetalage te bezichtigen waarin wij enige exclusieve parfums presenteren, o.a.: Christian Dior Raphael Chanel Worth Caron Parfum Balenciaga Jacques Fath Schuberth Jean d'Albret Lanvin e r i e Grote Houtstraat 128 - Telefoon 20536 oooc>dcocooc>ocoooooc>ooooco30occooocoooooocoococoooooooooc' In het Sportfondsenbad in Haarlem werd woensdagavond door de examencommissie district noord-west van de Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen gelegenheid gegeven tot het afleggen van het theoretisch en praktisch gedeelte van het examen voor diploma A en B en het jeugdbrevet C. De examen commissie bestond uit de heren G. J. Tim mermans, voorzitter (IJmuiden), H. D. E. Hierberg, secretaris (Zaandam), mevrouw S. C. Dijkstra-van Baren (Haarlem), mevr. A. Perry-Meijer (Haarlem), mevr. H. J. C. Musch-Taag (Amsterdam) en de heer H. Vos. Door leden van de Haarlemse en Heemsteedse Reddingsbrigade werd aan het examen deelgenomen en de heer G. J. Timmermans kon na afloop van het examen meedelen dat al de kandidaten ge slaagd waren. Hij sprak daarbij de hoop uit, dat allen op de ingeslagen weg zou den voortgaan door zich verder te bekwa men in het zwemmend redden. De geslaagden zijn: Voor diploma A: mej. G. Hamelink, W. Kuiten, J. van Zon neveld, P. Stokman, N. Hesselman, B. Fiege, TI. Collignon, allen van de Haar lemse Brigade; mej. B. Redeker. G. Baars, W. Schuilenburg, B. Steenman en P. Eve- rout allen van de Heemsteedse Brigade. Voor diploma B slaagden: mej. W. van Schie en mej. A. v. d. Klugt, beiden van de Haarlemse Brigade. Voor het jeugdbrevet B slaagden: mej. Th. Tieken. C. van Norden en K. Klinken berg, allen van de Heemsteedse Brigade. Gezant? Branko Draskovic, de offi ciële woordvoerder van de Joegoslavische regering en chef van de regeringspers dienst, wordt genoemd als de nieuwe gezant in Den TIaag. Waarom laat men de nieuwe buslijn 2, waarvoor de N.Z.H. aan B. en W. van Haarlem toestemming heeft gevraagd met het oog op een verbeterde verbinding tus sen Delftwijk, Sinnevelt, het Kleverpark, het oostelijk deel van de oude binnenstad en enkele afgelegen wijken van Haarlem- Oost zoals de componistenbuurt, zoveel kronkels door Haarlem-Noordwest maken in plaats van deze lijn van Delftwijk rechtstreeks over Delftlaa,n, Kleverpark weg, Breder odestraat en V erspronckweg naar het station te voeren Zo luidde een onlangs door een onzer lezers opgeworpen vraag. Het antwoord daarop heeft twee gewichtige aspecten: het ene vervoerseconomisch, het andere stedebouwkundig, met een belangrijke verkeerstechnische zijde. Zij geldt trou wens niet alleen voor het noordwestelijk deel van de stad, maar evenzeer voor de andere component van de geprojecteerde lijn, namelijk de Amsterdamse buurt. De vervoerseconomische kant van het vraagstuk is betrekkelijk eenvoudig. Het is allang een uitgemaakte zaak, dat in Nederland voor de lokale busnetten ter weerszijden van de betrokken lijnen een bebouwing van ongeveer vierhonderd meter breedte aanwezig dient te zijn wil men een rendabele exploitatie bereiken. Uiteraard kan op dit gemiddelde de be volkingsdichtheid van de betrokken wijk van gunstige of ongunstige invloed zijn. Het volgen van op zichzelf aantrekkelijke verkeersaders langs woonkernen dient dus uit exploitatief oogpunt vermeden te worden: een lijn dient zoveel mogelijk verschillende woonwijken te doorsnijden. Delftlaan, Spaarnd'amse weg, Amsterdam se vaart zijn in het algemeen slechts aan één kant bebouwd en dat maakt hen als busroute minder aanlokkelijk. Overleg Een ander bezwaar tegen de hier ge noemde wegen hoort in de verkeers- en daarmee in de stedebouwkundige sector thuis. Passagiers die zich van de bebouw de zijde naar aan de andere kant van de weg gelegen stopplaatsen moeten begeven dan wel de bus juist hebben verlaten zijn genoodzaakt een druk snelverkeer te pas seren, hetgeen vooral bij duisternis een riskante zaak is. Maar ook voor het ove rige verkeer en de vervoersonderneming zelf is het niet aanbevelenswaardig lokale busroutes via snelverkeerswegen met een interlokaal karakter te leiden. Een derge lijk beleid zou ook in strijd zijn met de opzet om de verschillende verkeerssoor- ten te scheiden en te selecteren. Een bus die steeds de hoofdverkeersweg verlaat om een stopplaats aan te doen en daarna zich weer in de verkeersstroom moet voe gen vormt niet alleen belemmering voor het overige verkeer, maar ondervindt om gekeerd ook van dat voorrang genietende snelverkeer hinder. De chauffeurs van lijn 3 bijvoorbeeld weten uit ervaring hoe moeilijk het is om in Heemstede de He renweg over te steken, wanneer daar geen verkeersgeleider staat. Op de Delftlaan en de Amsterdamse vaart zou dat niet an ders zijn, hetgeen tot soms grote vertra gingen leidt. Dit is bijvoorbeeld de reden, dat de ge projecteerde lijn 2 de nieuwe wijk tussen het station Bloemendaal en de Delftlaan niet aandoet: de bussen zouden twee keer de Delftlaan moeten oversteken, wat be paald ongewenst is nu de Dclftlaan be stemd is om het tunnelverkeer te ver werken. Men heeft echter dit standpunt niet ten aanzien van de gehele Dclftlaan kunnen volhouden: ter wille van de ver binding met Delftwijk wordt de Dclftlaan gevolgd tussen Arthur van Schendelkade en Orionwcg, waar een halte de bewoners van de nieuwe wijk bij het station Bloe mendaal althans enig soelaas zal bieden. Voor dit trajectgedeelte is echter een noodoplossing gevonden: de bussen naar Delftwijk rijden normaal de rechter weg helft van de Delftlaan: daar zij de weg niet geheel behoeven over te steken is dit aanvaardbaar. De bussen uit Delftwijk naar het centrum echter zullen niet de hoofdverkeersweg, maar de ventweg langs de Delftlaan volgen, zodat het busverkeer daar links houdt in plaats van rechts! Grillig In een evenwichtige stedebouwkundige opzet van de nieuwe stadswijken had er naast de grote interlokale snelverkeers wegen plaats behoren te zyn voor goede secondaire wegen ten behoeve van het grotere wyk- en buurtverkeer. Deze goede secondaire wegen ontbreken in de wijken welke in de twintiger en dertiger jaren zijn ontstaan vrijwel geheel, om van de negentiende-eeuwse wijken, zoals de oude Amsterdamse- en de Leidsebuurt nog maar te zwijgen. Het stratenplan in Haar lem-Noordwest bijvoorbeeld is zeer grillig zonder dat dit het stadsbeeld ten goede kwam door de eentonigheid der bebouwing te doorbreken. Deze grilligheid heeft alleen maar het steeds merkbaarder wordende nadeel, dat een behoorlijk stadsverkeer erdoor wordt belemmerd. Vandaar de „kronkels" in de buslijnen. Het stratenplan in Haarlem-Noordw;est moge dan van elke logica gespeend zijn, dit stadsdeel is elk geval bereikbaar, het geen men van de Amsterdamse en de Leidse buurten nauwelijks kan zeggen: dit verklaart mede de afwezigheid van een buslijn door de laatstgenoemde stads wijk. De Amsterdamse buurt is in de der tiger jaren ontsloten door de Buitenrust- brug. doch het effect daarvan is toch zeer betrekkelijk. Dat komt ook alweer omdat bepaalde nieuwe delen van Haarlem-jOost, zoals de componistenbuurt, toch niet zo royaal zijn opgezet, dat zij voor een bus lijn gemakkelijk bereikbaar zijn. Het heeft de chef vervoer van de N.Z.H. heel wat hoofdbrekens gekost om hier voor de toe komstige buslijn een goed tracé te vinden. Geheel onmogelijk echter bleek het om de Amsterdamse poort en omgeving thans geïsoleerd in de route op te nemen. De Amsterdamsevaart komt om bovenge noemde redenen niet in aanmerking en de verkeerspolitie verzette zich tegen de door de N.Z.TI. gewenste verbinding via de Schalkwijkerstraat en de Dubbele buurt. Wie de situatie ter plaatse kent kan de verkeerspolitie geen ongelijk geven, maar de bewoners van de omgeving van de Amsterdamse poort blijven daardoor zon der buslijn. Zoals wij onlangs hebben ge meld zal de nieuwe lijn wel de Kamper vest en de Turfmarkt volgen, zodat een deel van dat kwartier althans wordt ge holpen. Lijn via Prinsenbrug? Een ander probleem doet. zich voor na de opening van de Prinsenbrug. De direc tie van de N.Z.H. heeft indertijd het ge meentebestuur toegezegd de mogelijk heden van een buslijn via de Prinsenbrug te bekijken. Met die studie is men reeds bezig, waax-voor de economisch adviseur van B. en W. gegevens heeft verstrekt over de industrieën en het aantal werk nemers in de Waarderpolder. Hot is echter duidelijk, dat een buslijn naar dat indus triegebied slechts betekenis heeft geduren de de ochtend- en de avondspitsen. Om dit personeelsvervoer op te vangen biedt het groepsvervoer (waarbij dus de arbei ders van bepaalde bedrijven collectief naar en van het werk worden gebracht) veel betere mogelijkheden. En een lijn, die van 't station via de Kloppersingel, de Harmenjansweg en de Papetorenvest naai de Amsterdamse poort zou voeren is een doodgeboren kindje wanneer dit traject niet kan worden opgenomen in een lan gere verbinding. Zoals hierboven uiteen gezet verzetten zich daartegen verkeers technische bezwaren, afgezien nog van het feit, dat een buslijn welke in het cen trum praktisch alleen het station bereikt en niet in de omgeving van de grote win kelstraten komt reeds voor een groot deel van het. publiek minder interessant is. Het is te hopen, dat bij de uitwerking van het stedebouwkundige ontwerp voor Schalkwijk, dat in vier grote wijken van tienduizend inwoners elk is onderverdeeld hetgeen de noodzaak van tenminste twee frequente stadslijnen inhoudt met de verlangens van het stadsvervoer meer rekening wordt gehouden dan het geval is geweest bij de tussen de beide wereld oorlogen ontworpen uitbreidingsplannen. Natuurlijk werden bij de na de laatste oorlog gemaakte plannen voor Sinnevelt, Delftwijk en Parkwijk reeds grotere ver beteringen bereikt. Toch kunnen wij ons niet aan de indruk onttrekken, dat met name in Sinnevelt-Delftwijk meer aan dacht werd geschonken aan de dwarsver bindingen dan aan die in de lengterich ting van de stad. Door de op zichzelf juis te opvatting, dat de woonstraten zoveel mogelijk door het doorgaande verkeer ge meden moeten worden, zijn wel veel „lus sen" geschapen, maar weinig doorgaande verbindingen van voldoende capaciteit. Anderzijds moet men er oog voor hebben dat de bijzondere vorm van Delftwijk daar bijna geen andere oplossing mogelijk maakte. De huidige tentoonstelling van „Kunst zij ons Doel" die tot 6 januari in het Huis van Looy gehouden wordt is een bijzondere door de erezaal, gewijd aan het werk van S. H. de Roos ter gelegenheid van het feit dat deze meester van de renaissance van de boekdrukkunst op 14 september zijn tachtigste verjaardig mocht vieren. De Roos' tekeningen zijn altijd knap. Ge voel voor schone verhoudingen van het zwart, grijs en wit ligt natuurlijk voor de hand bij deze vermaarde lettertekenaar. De aan zijn vak passende zorgvuldigheid staat levendigheid bij zijn landschappen voorts niet in de weg. Hij weet het oog te houden op iedere schakering en iedere beweging. Men bekijke eens nauwkeurig een tekening uit de collectie van Teyler, een bocht van het Spaarne, één van de meest „uitgewerk te" zaken hier. Er is geen vierkante centi meter op te vinden waarbij de interesse verslapte. Levend blijft de structuur van de vegetatie ook in de schaduwpartijen van een heg op de voox-grond. Nergens werd de lichte beweging van het water tot een dood gestreep van golflijntjes. Won derlijk knap werden de reflexen van de lucht in het blankste gedeelte van dat water gevolgd. Zo'n tekening bewijst wel De Roos' meesterschap. De kunstenaar, die langs andere weg dan de pure nabootsing vorm weet te geven aan hetgeen hij vertellen wil, ontmoet men dan misschien weer in andere tekeningen, zoals die van Cassarate in blauw en de Ourthe in bruin krijt, of in een potlood tekening van de duinen (no. 38). In de blauwe tekening kan De Roos zelfs even aan Seghers herinneren. De gemeente Haarlem werd eigenares van twee uit stekende voorbeelden van zijn manier van uiten: een vroege en een recente tekening. Eigenlijk had de blauwe, daai'tussen ont staan, erbij moeten zijn. Al heeft de toch nog wat rommelige expositie de vertegenwoordiging van De Roos wel nodig, het is niet zo'n gekke ten toonstelling. Belangrijk is natuurlijk weer het werk van Boot, voor wiens stilleven „Bij het raam" ik al eerder mijn bewonde ring heb uitgesproken. Het is bijzonder fi-aai gecomponeerd in een eenvoudige kleurstelling. Mooi, toegewijd gedaan, is een portretje van een oude man. Twee van dergelijke schilderijen maken dat men niet zonder ontroering Boots' zelfporti-et be kijkt. Zijn goede invloed blijkt weer uit een schaaltje met druiven en van J. C. E. Santen, die van Kees Verwey in de aqua rellen van B. J. Nel. Persoonlijker zijn de gouaches van Corry van Heerden, gezond schilderen vertoont H. van Tongeren, vakmanschap F. A. van Velsen, wat minder overtuigend dacht ik de meer „modernen" over het algemeen. Men laat niet ongestraft tradities los, wan neer men niet zo erg sterk is. Bob Buys Jaarlijkse kunstprijzen De Amsterdamse Kunstraad heeft dezer dagen aan B. en W. van deze stad het voor stel gedaan, met ingang van 1958 eens in de drie jaar een prijs voor archtiectuur be schikbaar te stellen. Indien hiertoe wordt besloten, dan kent de gemeente in het ver volg prijzen toe voor alle gebieden van de scheppende kunst. Deze mededeling deed dinsdagavond de voorzitter van de Amsterdamse Kunstx-aad, mr. A. de Roos, tevens wethouder voor de Kunstzaken, in zijn rede ter opening van een bijeenkomst in het Stedelijk Museum, waar aan eenentwintig kunstenaars de oor konden zijn uitgereikt, die behoren bij de door de gemeente in 1956 toegekende prij zen en verstrekte opdrachten op het gebied van de litteratuur, het toneel, de muziek, de typogi-afie, de choreografie en de film. Reeds in 1922 stelde de gemeenteraad van Amsterdam een bedrag van tiendui zend gulden beschikbaar voor steunvei-- lening aan noodlijdende beeldende kunste naars, zo zei mr. Dt Roos. In 1929 werd dit bedrag verhoogd tot dertigduizend gulden. Kort voor de tweede wereldoorlog werden voor het eex'st prijzen toegekend, te weten voor muziek eli voor toneelschrijven. In 1945 wei-d een begin gemaakt met de jaar lijks weerkerende bekroning van litte raire werken en van typografische produk- ten. Aan dit initiatief lag toen ni'et meer het motief van steunverlening ten grondslag. De wethouder stelde vast dat de gemeente Amsterdam vrijwel ononderbroken en in steeds toenemende mate gedui'ende vijfen dertig jaar door opdrachten, aankopen en bekroningen de scheppende kunst heeft be oordeeld. Zij is hiermee tezamen met het rijk, bovendien ten voorbeeld geweest voor andere gemeenten en ook voor de pro vincies. Na het voorlezen der jury-rapporten en het uitreiken van de oorkonden, volgde een uitvoering van het door Luctor Ponse in op dracht van de gemeente gecomponeerde kwintet door het Amsterdams Kamermu ziekgezelschap en de vertoning van de door Max de Haas in opdracht van de gemeente vervaardigde film „Amsterdam, stad van het water". Dezer dagen werd deze film door de gemeente aanvaard, die er vijen- dertigduizend gulden voor beschikbaar stelde. Van deze film zullen copieën wor den gemaakt voor de vertoning op kleine re projectie-apparaten. Er is nog een twee de film van Amsterdam in de maak. Deze rolprent in kleuren zal worden vervaar digd door Herman van der Horst. Hiervoor is een crediet van vijfenzestigduizend gul den door de gemeenteraad gevoteerd. Amsterdam. Vri.ie Universiteit. Geslaagd voor het doctoraalexamen pedagogiek C. A. van Baaien. Heemstede. Nijmegen. Semi-artsexamen: de dames A. C. O. M. van Kahmthout, Gennep; E. M. E. W. Mares. Maastricnt; C. L. M. van der Zee, Bolsward. Kandidaatsexamen rechten: mej. E. Keunen. Aalst; C. M. H.J. Schreuder, Breda; M. M. Stoop, Bloemendaal. Kandidaatsexamen psychologie: G. C. Crooijmans, Waalre; B. G. M. Oude Brunink, Oldenzaal. Kandidaatsexamen geschiedenis: F. J. M. van de Ven, Oss; J. C. M. Coerwinkel (cum laude), Nijmegen; A. J. Ettema, Rotterdam. Kan didaatsexamen wijsbegeerte: N. A. Dodeman, Bovenkarspel. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Bevorderd tot arts: mevrouw B. van der Waals-Willemse en de heren P. Rionstra. R. Jong en F. Peetoom. Amsterdam. Geslaagd voor het artsexamen 1ste gedeelte: mevrouw H. E. Bouma-Straub en de heer C. H. Soff, Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 13