Nationale Reserve verdwijnt Tegemoetkoming van regering wekte bittere teleurstelling „NAAKT MET VIOOL" DOOR DE HAAGSE COMEDIE Haar taak zal door volledig opgeleide dienstplichtigen worden overgenomen DAMESHOEDEN WOLLEN MUTSEN Charlotte Kohier nu in Heemstede gehuldigd De passagekosten der evacuees DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs MODEMAGAZIJNEN Examens Kinderfeest voor leden van „Frans Hals" Kerstnachtdienst in Grote Kerk Kerstbijeenkomst voor bejaarde vakbondsleden Telegram van enige bekende landgenoten Bemiddelaars van Duitse voetbaltoto gestraft Burgerlijke Stand Bloemendaal Kerkelijk Nieuws Ambonavond van „Door de eeuwen trouw" JAN VAN DER PIGGE Jongen door ijs gezakt en verdronken Scheepvaart DONDERDAG 19 DECEMBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De minister van Defensie zal binnenkort maatregelen nemen om eenheden van dienstplichtigen te vormen die de taken van de eenheden infanterie en reserve marechaussee der Nationale Reserve zullen overnemen. De afdelingen luchtdoelartille rie zullen, als gevolg van het feit dat de bewapening geheel is verouderd, worden opgeheven. Als deze maatregelen zijn ge troffen z\jn de diensten overbodig ge worden. De Nationale Reserve heeft nooit meer dan twaalfduizend man omvat. Minister Staf verklaart dat tot voor kort voor de aan de Nationale Reserve opgedi'a- gen taken geen dienstplichtig personeel be schikbaar was. Daarom vormden vrijwil ligers een onmisbaar deel van de territo riale verdediging. Thans kan echter als ge volg van een gewijzigde sterkteverhouding tussen parate en mobilisabele troepen uitvloeisel van de nieuwe legerplannen aan steeds groter aantallen volledig ge oefende dienstplichtigen geen mobilisatie bestemming meer worden gegeven bij de normale mobilisabele eenheden van de NAVO-troepen en de troepen bestemd voor de territoriale verdediging. In plaats van een tekort is er dus thans een teveel aan beschikbare, volledig opgeleide dienstplich tigen. Deze omstandigheid dwingt tot een keuze tussen dienstplichtigen en vrijwilligers. Bij vervanging van de Nationale Reserve door infanteriecompagnieën, samengesteld ADVERTENTIE ANEGANG 24 FRANKESTRAAT 3-5 brengen voor de KERSTDAGEN tegen STERK VERLAAGDE Tevens grote sortering PRIJZEN WARM EN MODERN. De tournee van Charlotte Kohier met „Yvette", van Guy de Maupassant, die zij momenteel ter gelegenheid van haar zilveren jubileum als voordrachtskunste- aares door Nederland onderneemt, werd woensdagavond in het Minervatheater te Heemstede voortgezet. Dit optreden, dat geschiedde onder auspiciën van de Heemsteedse Kunstkring, heeft ook hier een uitverkochte zaal ten gevolge gehad, waarbij het publiek haar sublieme voor dracht met een aandachtige bewondering beluisterde. Doordat David Koning nog vrij recent een uitvoerige beschouwing aan deze voordracht heeft gewijd, kan dus thans worden volstaan met de vermelding, dat de enthousiaste toehoorders Charlot te Kohier ook in het Minerva theater na afloop staande een langdurige en geestdriftige ovatie hebben gebracht. Hierna werd het toneel betreden door de voorzitter van de Heemsteedse Kunst kring, mr. dr. H. Kahrel, die in gezel schap was van de Heemsteedse wethou der van Financiën, de heer A. J. van Hou ten. Mevrouw Kohier werd eerst toege sproken door mr. Kahrel die zei zich er over te verheugen, dat haar wederoptre- den in Heemstede thans zulk een feeste lijk karakter droeg. Verder bedankte spreker de kunstenares voor de kostelijke uren, die zij het publiek heeft geschonken, hetgeen herhaaldelijk een imposante de monstratie is geweest van haar oneindig gevarieerde genre. Namens de kunst kring bood mr. Kahrel mevrouw Kohier vervolgens een bloemstuk aan, onder het uitspreken van de wens dat zij in haar op treden de voldoening zal blijven vinden, die men haar ook in Heemstede van harte gunt. Tenslotte verzocht spreker haar als eerste kunstenares het erelidmaatschap van de kunstkring te willen aanvaarden. Wethouder Van Houten wilde Charlotte Kohier er even op wijzen, dat de haar zo juist gebrachte ovatie duidelijker taal ge sproken heeft, dan welke met woorden' kan worden aangeduid. Spreker voegde hieraan toe door haar optreden te zijn her innerd aan een stralend juweel, dat in flonkerend licht het publiek wist te boeien door een machtig en bewonderenswaar dig talent. Het beluisteren van „Yvette" h- d spreker nogmaals overtuigd van de aanwezigheid van een groot ontroerend vermogen, een volkomen concentratie en een scherpe intelligentie. Hierdoor is deze avond een onvergankelijk aandenken ge worden aan een waarlijk groot actrice. Het was de wethouder dan ook een voor recht mevrouw Kohier tenslotte namens het gemeentebestuur van Heemstede met haar zilveren jubileum te mogen compli menteren, welke gelukwens eveneens met het aanbieden van een fraai bloem stuk vergezeld ging. Het derde bloemstuk ontving mevrouw Kohier uit handen van de heer F. Kubatz namens ca directie van het Minerva theater. Charlotte Xöhler sprak daarop een woord van dank voor de bloemen, de har telijke woorden en het erelidmaatschap van de kunstkring. Zij verklaarde hierbij voor haar voordracht evenmin een tegen speler te kunnen ontberen, in welke hoe danigheid het Heemsteeds publiek deze avond een voorbeeldige rol had gespeeld. t-Het is hier verrukkelijk geweest", be sloot mevrouw Kohier: „Ik dank u voor de plaats, die ik in uw hart heb mogen innemen." Op welke woorden het publiek opnieuw met een langdurig applaus rea geerde. Amsterdam. Voor het examen Engels M.O.-b zijn geslaag de heren Ho Thian Sik, 's-Graven- hage en H. de Jong, Rotterdam, mej. M. J. W. Verkade, Overveen, mej. A. C. Haremaker, 's-Gra- venhage en de heer W. P. J. Waterloo, Breda. uit dienstplichtig personeel, wordt de ge vechtskracht van de territoriale verdedi ging verhoogd en bovendien een aanzien lijke bezuiniging bereikt. De minister meent dat er in het militaire verband geen taken meer liggen waarvoor de Nationale Reserve nog nodig is, behalve voor het Korps Luchtwachtdienst. Geen volksverzet De minister zegt verder dat bij een oor log te land onder de huidige omstandig heden volksverzet als actieve factor in de verdediging ondenkbaar is. Ongecoördi neerd individueel optreden van moedige vaderlanders temidden van een heen en weer golvende strijd met de nieuwste wa pens en gevechtsuitrusting kan slechts voor henzelf, en vooral voor anderen, ontzetten de gevolgen hebben, zonder dat iets bereikt wordt. In de militaire organisatie van de ver dediging, welke aangepast wordt aan de oorlogvoering met nieuwe wapens, mag een regering geen verantwoordelijkheid aanvaarden voor een gewapend verzet, an ders dan in militair verband. De regering onderschat geenszins de waarde van volksweerbaarheid. De vraag of onvoldoende opgeleide vrijwilligers met een als gevolg van hun onvoldoende ge oefendheid onvoldoende uitrusting, in militair verband mogen worden geplaatst tegenover een volledig geoefende vijand, indien voor deze vrijwilligers geheel opge leide dienstplichtigen beschikbaar zijn, be antwoordt minister Staf ontkennend. In het gebouw van de Haarlemse Jon gemannen Vereniging werd woensdag middag een feestmiddag gehouden door de speeltuinvereniging „Frans Hals" voor kinderen Van 6-14 jaar. Het programma werd verzorgd door het „Metro's Radio Cabaret", dat voor de pauze het jeugdige publiek maar matig kon boeien. Vooral voor kinderen van 12 jaar en ouder was het programma enigs zins te kinderachtig. „Tante Cor", die liedjes uit Tirol zong was leuk. Zij wist de kinderen bezig te houden door ze aan te moedigen mee te „jodelen", maar „Oom Henk's" spelletjes met alsmaar ballonnen waren vrij vervelend. Na de pauze was de aandacht groter, want toen luisterden de kinderen tamelijk rustig naar het spannende verhaal: „Hoe Joep de dief te slim af was." Op 24 december wordt onder auspiciën van de Bavo-Commissie in het Bijzonder Kerkewerk der Hervormde gemeente Haarlem, een kerstnachtdienst gehouden in de Grote Kerk te Haarlem. Ds. Joh. Bronsgeest zal in deze dienst voorgaan, Piet van Egmond zal het orgel bespelen, het jeugdkoor „Inter Nos" zal onder lei ding van de dirigent Jan Booda een aantal liederen zingen aan de vleugel begeleid door Emmy van Eden. Na afloop van deze Kerstnachtdienst verleent de N.Z.H.V.M. weer de extra ser vice van het busvervoer, óók voor Sant poort, IJmuiden en Zandvoort. In samenwerking tussen de Haarlemse Bestuurdersbond en de afdeling Vrouwen bond van het N.V.V., werd woensdagmid dag in het Haarlemse Concertgebouw een Kerstmiddag aangeboden aan de bejaar de vakbondsleden en hun echtgenoten. De voorzitster van de Vrouwenbond van het N V.V. afdeling Haarlem, mevrouw C. Ter Horst-Cornet, zei in haar openings woord verheugd te zijn over de grote op komst op deze middag. Mejuffrouw ds. W. H. Buijs uit Bent veld hield een toespraak tot de aanwezi gen met als hoofdmotief de bezinning rond Advent- en Kersttijd. Een ieder stelt zich het geluk op een andere wijze voor, de een in materiële, de andere in geestelijke zin, maar in de eerste plaats komt het op de ware menselijkheid aan en het zoeken naar God. Juist in deze tijd bezint de mens zich nog eens extra op de liefde tot zijn medemens. Verder werd de oudjes een gevarieerd programma van zang en declamatie aan geboden. De heer Ben Hogeweg droeg voor de pauze een fragment voor uit de Drie koningentriptiek van Felix Timmermans en daarna een gedeelte van meer luchti ger strekking uit „Het taaie ongerief" van Theo Thijssen. Vooral met dit laatste stuk hebben de aanwezigen zich kostelijk ge amuseerd. Verder trad een zangkoor op, bestaande uit leden van de Bejaardenso ciëteit, „Onze Vriendenkring" geheten, onder leiding van de heer Scheffer. Twee dochtertjes van de heer Hamer, bedrijfs leider van het Concertgebouw, brachten een Kerstliedje ten gehore, de dames Mooyman en Kramer zongen duetten, aan de piano begeleid door mevrouw Faber. Mevrouw 1 agedoorn richtte zich tesamen met een aantal dames in een tableau te gen het oorlogsgeweld. De voorzitster dankte na afloop alle medewerkers (sters) voor het welslagen van deze mid dag. DJAKARTA (ANP) In een telegram aan de Nederlandse minister-president, dr. W. Drees, heeft de Nederlandse gemeen schap in Indonesië bittere teleurstelling geuit inzake het besluit inzake de betaling van passage voor repatriërenden. Het tele gram was getekend door een aantal voor aanstaande Nederlanders in Djakarta en drong by de Nederlandse regering aan op herziening van haar besluit opdat het be staan van de economisch zwakken onder de repatriërende Nederlanders niet „op onmenselijke wijze zal worden belast vanaf het begin" van het nieuwe leven, dat zy zullen moeten aanvangen. Het telegram zei, dat de huidige rege ling in het bijzonder de economisch zwak ken betreft, die door omstandigheden bui ten hun wil gedwongen worden een nieuw leven te beginnen. Het telegram was getekend door G. J. W, Koolemans Beynen, directeur van Tiedeman en Van Kerchem, P. van Mee- teren, voorzitter van de Nederlandse Ka mer van Koophandel, jhr. F. van I.ennep, algemeen vertegenwoordiger van de scheepvaartmaatschappij „Nederland", dr. W. H. Meyer, voorzitter van het algemeen landbouwsyndicaat, H. J. de Vries, direc teur van de Escomptobank, dr. W. K. Wie- linga, arts. Zaterdag was medegedeeld, dat de heer sende omstandigheden de Nederlanders, die Indonesië wensen te verlaten in de on mogelijkheid plaatsen hun passage finan cieel te regelen. Teneinde te voorkomen dat hierin een belemmering is gelegen voor een vlot verloop van het vertrek was be sloten de kosten verbonden aan het ver voer van Indonesië naar Singapore of an dere aan te wijzen plaatsen, voorzover dit geschiedt met door de Nederlandse rege ring daarvoor aangewezen schepen en vliegtuigen, voor rijksrekening te nemen. De regeling is niet toepasselijk op Neder landers, die, hetzij uit eigen middelen, het zij op kosten van hun werkgever, Indo nesië op andere wijze kunnen verlaten. De kosten van 'de overtocht naar Nederland komen niet voor rijksrekening Degenen die de overtochtskosten niet direct uit eigen middelen kunnen maken, kunnen op daartoe aangewezen schepen of vlieg tuigen worden geboekt op de zogenaamde rijksvoorschotbasis, dat wil zeggen: zij moeten een verklaring tekenen, dat zij van de Nederlandse regering passagegelden in voorschot hebben ontvangen en dat zij bereid zijn eventuele rechten op derden terzake vergoeding van de overtocht aan de Nederlandse regering te cederen. Woensdag is officieel bekendgemaakt: Zoals bekend zullen Nederlandse geëvacu- eerden uit Indonesië in Singapore, in af- Voor de kantonrechter te Enschedé dien de gisteren voor het eerst een aantal zaken tegen personen die aan Nederlanders be middeling hebben verleend bij het spelen in de Westduitse voetbaltoto. In januari zijn talrijke processen-verbaal opgemaakt bij de grenspost Glanerbrug. De officier van Justitie had twee bezwaren tegen de ze bemiddeling: de Loterij wet verbiedt het bevorderen van buitenlandse loterijen en tevens achtte hij dit niet verantwoord in verband met de deviezenvoorraad. De straffen varieerden van 20.- tot 250.- boete. wachting van verdere vervoersgelegenheid worden ondergebracht in door de Singa- poorse overheid ingerichte opvangcentra. De kosten, verbonden aan de door deze centra verleende huisvesting, voeding en medische verzorging, zullen door de Ne derlandse regering worden gedragen. Bo vendien zal de Nederlandse regering zak geld uitbetalendat de evacué's in staat zal stellen verdere benodigdheden, zoals genotmiddelen, toiletartikelen, zeep, post zegels enzovoort te betrekken uit de can- tines, die in de centra zullen worden inge richt. GEBOREN: C. J. Weijers-Koster, d.; J. Bos-Van den Broeke, zn.; W. M. de-Haan- Slinkman, zn. ONDERTROUWD: J. Wieringa en A. A. E. Luitjens. GETROUWD: Chr. M. Eichhorn en P. W. van Eerden; N. J. Schrama en A. M. J. Roeien; G. J. Kroon en J. E. H. Stokman; L. R. Heimanson en B. E. Reiche. OVERLEDEN: H. J. van Oordt, 71 jr.; C. K. Touw, 86 jr.; Wed. H. M. Ides-Linde- man, 91 jr. Ned. Herv. kerk Beroepen te Voorburg (vac. dr. P. Elde- renbos) J. D. de Stoppelaar te Laren (N.H.) te Opheusden G. M. v. Dieren te Ede te Zevenhuizen (Gron.) H. C. v. Itterzon te Anjum. Dr. W. Lutjeharms Dr. W. Lutjeharms, predikant van de Evang. Broedergemeente te Zeist is be noemd tot secretaris van het Bijbelgenoot schap in België met standplaats Brussel. Vóór dr. Lutjeharms in 1947 naar Zeist kwam was hij predikant te Antwerpen. Het zelfbeschikkingsrecht voor het volk van de Zuid-Molukken is nog eens het on derwerp van gesprek geweest op de ver gadering, welke dinsdagavond door de af deling Haarlem en omstreken van de stichting „Door de eeuwen trouw" in de bovenzaal van hotel „Boekenroode" aan de Zandvoortselaan in Heemstede werd gehouden. Dit geschiedde door drie spre kers, wier dikwijls knap geargumenteer de en met enthousiasme voorgedragen betogen, telkens met aandacht en ken nelijke instemming door de aanwezigen werden beluisterd. De eerste spreekster was i rofessor Ge- sina van der Molen; hoogleraar in het volkenrecht, die de strijd van zeventien duizend Ambonezen om recht en ge rechtigheid allerminst als een zaak van louter sentiment kon beschouwen. Inte gendeel, hun zelfbeschikkingsrecht is vastgelegd in de bepalingen bij de soeve reiniteitsoverdracht en spreekstei noem de het dan ook ongerijmd, dat de Am bonezen door de Verenigde Naties en de internationale wereld volkomen in de steek zijn gelaten. In plaats daarvan zou de gezamenlijke statengemeenschap zich verantwoordelijk moeten voelen voor de rechtshandhaving ten opzichte van Am- bon, welke door Indonesië in flagrante strijd met de opvattingen hierover voort durend wordt geschonden. Zij besloot haar inleiding dus met een grote waardering onder woorden te brengen voor de stich ting „Door de eeuwen trouw", die zich reeds sinds 1950 beijvert de belangstelling voor de zaak van Ambon levendig te hou den. Mr. dr. C. Berkhouwer, lid van de Tweede Kamer, wenste op zijn beurt de kwestie Ambon te benaderen van het po litieke vlak uit. Uitvoerig behandelde mr. Berkhouwer de huidige positie van Nederland in het politieke wereldverband, waarbij hij vaststelde, dat ons land ten gevolge van de brute Duitse overval in 1940 thans par tij heeft gekozen in het westelijke blok. Deze UNO is in de eerste plaats een poli tieke organisatie welke, zoals reeds door spreker was opgemerkt, niet altijd reke ning houdt met de moraal. Daarom kan Nederland moeilijk tot Amerika het ver wijt richten uit eigenbelang te handelen, want heeft onze regering ten opzichte van Ambon niet hetzelfde gedaan? Men heeft immers het schenden var. de Ronde Tafelovereenkomsten door Indonesië ge doogd, alleen om te voorkomen dat Ne derlandse belangen in Insulinde zouden worden geschaad. De recente gebeurte nissen hebben bewezen dat deze afzijdige houding vergeefs is geweest en daarom meende spreker te kunnen voorspellen dat de 'kortzichtige belangenpolitiek van Dulles eveneens op een volledig fiasco zal uitlopen. Uit dit alles concludeerde mr. Berkhouwer, dat Nederland welhaast is verplicht de zaak van Ambon nogmaals aan de UNO voor te leggen. Maar dan niet uit het beklaagdenbankje, doch als aanklager over het door Indonesië niet nakomen van de Ronde Tafelconferentie en het opzeggen van de Unie. Na een korte pauze sprak mr. H. J. F M. Hüffer, die eveneens de nodige critiek uitoefende op het buitenlands beleid van onze regering. Spreker sloot zich aan bij de opvatting v.n mr. Berkhouwer over de gevoerde belangenpolitiek met Indonesië, ofschoon hij hierin juist voor Ambon een goede kans meende te zien. Want men behoeft nu immers slechts het moment af te wach ten, dat Nederland geen enkel belang meer in Indonesië zal hebben al betreurde spreker het dan ook, dat een dergelijke gang van zaken in het vooruitzicht ligt Nadat mr. Broers de drie sprekers als afdelingsvoorzitter had bedankt voor hun interessante betogen, werd de vergade ring besloten met het „Wilhelmus"; ten gehore gebracht door het Ambonees or kestje, dat deze avond ook verder muzika le medewerking verleende. In de korte inleiding, welke de Haagse Comedie in het programma der opvoerin gen van „Naakt met viool" van Noel Co ward liet afdrukken, wordt opgemerkt dat deze auteur nu tussen de veertig en vijftig kleine en grote stukken heeft geschreven, nog afgezien van een achthonderd lied jes. Bij zo'n omvangrijke produktie, het bewijs van een duurzame populariteit, kan een mislukking zo nu en dan niet uitblij ven. Men behoeft niet bang te zijn voor rammelende onderdelen, want de zaken lo pen bij hem altijd gBsmeerd. Dat er spe lenderwijze een aardige vaart ontwikkeld kan worden, is voornamelijk te danken aan het ontbreken van iedere zwaarwichtig heid, die trouwens volkomen misplaatst geweest zou zijn als er niets van enig be lang wordt gezegd of gedaan. Zo'n handi ge constructeur als Noel Coward heeft tenslotte maai een heel kleine vonk no dig om een motor op gang te brengen voor een onderhoudende pleziertocht. De hierboven aangehaalde kwalificaties „grote" en „kleine" hebben waarschijn lijk alleen betrekking op de tijdsduur. In ieder geval is „Naakt met viool" zo be schouwd een betrekkelijk groot stuk, met een lengte van ongeveer negen kwartier, maar een bijzonder kleine kern. Het is een slungelachtig stuk, om een vergelijking te bezigen met een jongen die zichzelf over het hoofd is gegroeid wel knap overi gens, maar vrij vervelend. Herhaaldelijk worden er veel te veel woorden in het po vere geding gebracht, niet om de aan dacht te trekken, doch om deze te rekken. Men kan daar heus wel een enkele keer om lachen, vooral wanneer deze cabaret achtige teksten met beminnelijke noncha lance of pikante trefkracht geestig wor den voorgedragen, welke bezigheid men rustig aan de hiervoor gemobiliseerde le den van de Haagse Comedie kan overla ten. Het onderwerp is „de moderne kunst". De Engelse schilder van wereldfaam Paul Sorodin is in Parijs overleden, de mu seumdirecteuren en commerciële des- ADVERTENTIE HOFLEVERANCIER Exclusieve Kerstgeschenken After Dinner Sigaren Tabakspijpen Aanstekers GROTE HOUTSTRAAT 81 - Anno 1 8 0 0 - HAARLEM kundigen op artistiek terrein achterlatend in een diepe verslagenheid, die nog toe neemt als na de begrafenis duidelijk wordt, dat zijn kostbare oeuvre niet door de vermeende meesterhand maar door een Russische prinses van verdacht allooi, een manzieke revuedanseres en een jongen van veertien jaar op doek na doek is ge flodderd. Dank zij de ingenieuze manoeu vres van de huisknecht Sebastien blijft echter de ook postuum nog bijzonder winstgevende reputatie behouden. Het is een nogal goedkope aardigheid, deze naar- de-mond-praterij, die meet worden gered door een paar leuke typeringen. De rol van Sebastien in Engeland gespeeld door Sir John Gielgud wordt vertolkt door Cees Laseur met een verfijnd-laco- nieke superioriteit. Het is jammer, dat Noel Coward voor de thans door Elisabeth Andersen en Ida Wasserman vervulde rol len niet meer heeft weten te bedenken, want zij zorgden voor twee kostelijke crea ties. Van de verdere medewerkenden slaag den Kitty Kluppell, Do van Stek en Johan Valk er soms in een stel vervelende men sen het aanhoren waard te maken. Hep van Delft ontwierp het gewenste decor. Cees Laseur heeft deze kleine komedie met bekwame hand en zorgend voor soe pel en pittig ensemblespel geregisseerd. Hij heeft het stuk bovendien min of meer vertaald. Uitdrukkingen als „Had je hem gepersuadeerd?" en „Hij verkeert in een excitabele toestand" klinken vrij lamenta bel (welke term ik gebruik in de hoop, dat de heer Laseur mijn objectie onder staat). En Bas ten Batenburg genoot de dubieuze eer de duizendste journalist op de Nederlandse planken te zijn, die over zijn uitgever spreekt als hij de hoofdre dacteur van zijn blad bedoelt. Men heeft nog net de tijd om dit voor de herhaling, die vanavond als abonnementsvoorstelling in de Haarlemse Schouwburg gegeven wordt, te verbeteren. David Koning Op de Dobbe te Zoetermeer waagden zich gistermiddag twee jongens van de R. K. Jongensschool op het ijs, hoewel hun onderwijzer dat had verboden. Het ijs brak en de jongens zakten er door. De onder wijzer zag van de schoolplaats het onge luk en holde naar het water, ontdeed zich van jas en schoenen en trachtte de jongens te bereiken, waarbij hij ook te water raakte. Hij wist de twee knapen te grijpen maar moest een van hen weer loslaten. De 11-jarige J. Bierman werd behouden op het droge gebracht. Zijn kameraad, de 11-jarige J. L. C. van der Hélé* kon pas een half uur later uit het water worden gehaald. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. AMSTERDAM Van de gehele scheepvaartgroep vorm den de aandelen K.P.M. een uitzondering voor wat betreft de stemming in deze sec tor. De aandelen lagen ten opzichte van dinsdag ongeveer 5 punten hoger. De overige fondsen leden een verlies van 1 tot 3 punten. De handel was van beperkte omvang. Cultures moesten bij opening over de gehele linie een puntje piijsgeven, maar bij het scheiden van de markt, was er hoegenaamd geen verschil met de slot- koers van dinsdag. De berichten uit Indo nesië waren voor de beurs, zowel als voor het publiek, geen aanleiding, om tot zaken over te gaan. De koersfluctuaties bewogen zich dan ook binnen nauwe grenzen. Aan delen Aniem werden op 38 pet. vernomen. Deze gas- en elektriciteitsmaatschappij is met haar belangen in Indonesië aldaar reeds twee jaar geleden grotendeels ge nationaliseerd. Het jongste bericht uit In donesië had op de koers van de aandelen Aniem dan ook geen enkele invloed. Ook dinsdag werd 38 pet. voor het aandeel ge noteerd. De internationale waarden lagen weder om aangeboden. Zwitserland, dinsdag koper, was thans verkoper voor aandelen Kon. Olie in een heel kleine markt. Bij gebrek aan kooplust werden de stukken alleen tegen lage prijzen uit de markt ge nomen. De aandelen draaiden rond de f 143 (715 pet. oude basis), tegen dinsdag 146.80. Het fonds lag het laagste in koers voor geheel 1957 en vertoonde een daling van ongeveer 450 pet. ten opzichte van de hoogste koers van ƒ231 (1155 pet. oude basis) in 1957 en sedert alle tijden. Aan delen Philips lagen bij opening 4 punten lager maar tegen het slot kon dit verlies tot 2 pet. worden teruggebracht. Anders was het gesteld met de aandelen Unilever, die terugliepen van 3147a tot 312, tegen dinsdag 31814. AKU noteerde min 1 pet. KLM boekte een nieuw laagterecord op 93 sedert de introductie van de aandelen ter beurze op 110. De weekstaat van de Nederlandsche Bank, met opnieuw een verhoging van de deviezenvoorraad, oefende op de koers van de staatsobligaties een gunstige in vloed uit. De papieren lagen wederom vast in de markt. Er bestond ter beurze een overweldigende belangstelling voor de in schrijving op de 20 miljoen gulden 6 pet. 30-jarige obligaties (2e lening 1957) van de n.v. Prov. en Gem. Elektriciteitsmaat schappij (PEGEM) te Haarlem. De beurs vraagt zich af, hoeveel 6 pet. leningen er nog op de beurs zullen worden gebracht. (ANP) NEW YORK Door winstnemingen brokkelden de koersstijgingen af, waarmee aanvankelijk ongeveer de helft van de daling van dins dag was ingelopen. Een groot aantal fond sen behield echter winsten van meer dan een dollar. Ook de olies moesten een deel van hun winsten prijsgeven, die meer dan een dollar hadden bedragen. Chemie- en koperfondsen behielden .voor een deel stijgingen van meer dan een dollar Spoorwegen waren onregelmatig. De staal- fondsen gleden terug na een bescheiden stijging. De autofondsen konder hun win sten in het geheel niet behouden. Van de 1212 verhandelde fondsen sloten er 542 lager en 392 hoger. Het industriegemiddelde kwam van 425,65 op 426.18; Spoorwegen van 96,05 op 95,96 en openbare nutsbe drijven van 67.30 op 67,55. De omzet be droeg 2.750.000 aandelen tegen 2.820.000 op dinsdag. (UP) 3-372% Nederl. '47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogoven^ Nederl. Ford N. Kabelfabriek. gew.Philips Gloei' pref.Philips Gloeil Unilever Wilton Fevenoord Dordtsche Petrol Kon. Petroleum Billiton 'dam Rubber K. L. M Holl. Amer. Lijn K. N. S. M N Scheepv. Unie v. Nievelt Goudr Phs. v. Ommeren H. V. A Verg. Del; Mijer. 'Vmsterd. Bank Vat. Handelsbank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors.. ^helJ Union Tidewater Vorige koers Slotkoerr gisteren 85/8 88/* 137/ 243 163 233 165 220/ 221 135 310'/s 190/ 711/ f 142.40 180 437a 93 132 1187s 109 145 195 89Vs 56/ 190 71/ 141 159/ 15272 41/ 34 47^ 32/ 70/ 21 Heden 13.45 uur 85% 88% 136/ 240 162 232 163 220 22075 135 306 188 712/ f 142.50 180 43/ 93 128 118/ 108 141 193 88 55/ 190 71/ 141 160 152/ 41/ 3372 48 32/ 69/ 20# Aagtedijk, pass. 18 Str. Messina n. Port Said. Aardijk, 18 te Antwerpen. Abbekerk, 18 v. Antwerpen n. Hamburg. Agamemnon, 18 te Maracaibo. Alblasserdijk, 18 te Rotterdam. Alhena, pass. 18 St. Vincent n. Las Palmas. Alkaid. 19 te Recife. Almkerk, 19 te Lorenzo Marques v. Durban. Amstelland, 19 te IJmuiden verw. Alphard, 18 te Hamburg v. Bremen. Ameland, 18 v. Thameshaven n. Curasao. Ampenan, 18 te Karlsham v. Hamburg. Amstelsluis, 18 120 m. z.z.w. Ouessant n. R'dam. Annenkerk, 19 te Fremantle. Arendsdijk, 19 te Antwerpen. Arendskerk, 18 v. Port Said n. Port Sudan. Axeldijk, 19 te Port of Spain. Batjan, 18 te Belawan verw. Bengawan, 18 rede Menado. Bengkalis, 18 te Karlshamn v. Hamburg. Bogowonto, 19 v. Padang et Tandjong Priok. Boissevain, 18 te East-London n. Port Elizabeth. Boschkerk, 18 v. Barcelona n. Rotterdam. Britsum, 18 v. Bahrein n. Kuwait. Calt. Leiden, 18 120 m. n.w. Alexandrië n. Pernis. Caltex Rotterdam, 19 te Port Said. Camerounkust, 18 v. Freetown n. Amsterdam. Carrillo, 18 te Pto. Armuelles v. San Francisco. Castor, 21 te Port Au Prince v. Jacksonville. Ceronia, 19 te Singapore. Charis, pass. 17 Key West n. Mobile. Cinulia, 2/1 te Curasao verw. Cistula. 22 te Singapore verw. Congokust, 18 te Amsterdam. Coolsingel, 18 v. Zeebrugge n. Puerto Ordaz. Cradle of Liberty, 30 te Philadelphia verw. Crania, 18 1000 m. z.w. Fayal n. Rotterdam. Daphnis, 20 te Londen verw. Delfland, 18 300 m. n.w. Kp. Verde n. B. Aires. Dorestad, 17 140 m. z. Mona eil. n. Rotterdam. Duivendrecht, 26 te New Orleans verw. Eemland, pass. 18 Finisterre n. Amsterdam. Eos, 18 te Lattakia verw. v. Beyrouth. Esso Rotterdam, 18 ten anker in Bittermeer. Friesland, pass. 18 Hatta Point n. Khoramshahr. Gabonkust, 19 te Le Havre. Groote Beer, 18 v. Triëst n. Port Said. Groote Kerk, 18 v. Aden n. Mombasa. Guineekust, 19 te Amsterdam verw. Haarlem, 18 te Amsterdam. Haulerwijk, 19 te Batonrouge. Heemskerk. 18 te Port Said. Hector, 19 te Izmir. Helicon, 18 v. Pto. Cabello n. Guanta. Hera, 17 v. Amsterdam n. Trinidad. Hermes. 17 v. Bremen n. Antwerpen. Jacob Verolme, 20 te Montevideo verw. Jason, 18 te La Guaira verw. v. New Orleans. Joseph Frering, 18 v. Amsterdam n. Monrovia. Jupiter, 17 35 m. n.o. S. Sebastiaan n. Carthagena. Kalydon, 18 v. Port Said n. Rotterdam. Karimun, 19 te Belawan verw. Katelysia, 19 v. Mena n. Le Havre. Keizerswaard, 18 v. Curasao n. Pta. Cardon. Kenia, 3/1 te Curasao verw. v. Buenos Aires. Kieldrecht, 22 te Las Palmas verw. Koningswaard. 18 Str. Ormoes gepass. n. Abadan. Kopionella, 18 te Bona. Koratia, 18 te Curasao. Korenia. 18 in Kielerkanaal n. Turku. Korovina, 18 v. Gothenburg n. Rotterdam. Kota Baroe. 19 te Singapore. Laagkerk, 21 te Karachi verw. Leopoldskerk, 18 te Damman. Liberty Bell, 23 te Pta. Cardon verw. Limburg, 19 te Belawan. Loosdrecht, 18 v. Rotterdam n. Antwerpen. Loppersum, 19 te' Houston. Louis Lantz, pass. 18 Wight n. Las Palmas. Lutterkerk, 18 te Londen. Maasdam, verm. 21 v. New York n. Nassau. Malea, 18 te Singapore. Markelo, 18 rede Kopervik. Maureen, 18 580 m. z.w. Ouessant n. Londen. Meerkerk. 18 te Kaapstad. Mentor, 17 550 m. n.o. Paramaribo n. Lissabon. Merwede, 21 te Las Palmas. Merwelloyd, pass. 18 Finisterre.. Moordrecht, 21 te Little Aden verw. Muiderkerk, 18 v. Antwerpen n. Rotterdam. Munttoren, 18*te Buenos Aires v. Pto. La Cruz. Mijdrecht, 18 v. Port Said n. Houston. Naess Commander, pass. 18 Gibraltar n. Fawley. Notos, 17 dw. Sicilië n. Bougie. Oldekerk, 18 v. Manilla n. Hongkong. Ommenkerk, 18 v. Rotterdam n. Hamburg. Ootmarsum, 18 v. Savannah n. Le Havre. Oranje, 18 v. Napels n. Southampton. Oranjefontein, 18 te Antwerpen. Overijsel, 19 200 m. z.z.w. Mogadiscio n. Aden. Ovula, 22 te Darwin verw. Papendrecht, 22 te Perth Amboy verw. Perna, 22 te Djibouti verw. Pieter S, 19 te Swansea verw. Prins Alexander, 18 te Bremen. Prins der Nederlanden, 19 te Kingston. Prins Frederik Willem, 18 v. Le Havre n. Rouen. Prins Willem George Frederik, 18 v. Zeebrugge naar Le Havre. Prins Willem van Oranje, 18 te Rotterdam. Prins Willem IV, 18 v. Malaga n. Sevilla. Roepat, 18 v. Genua n. Bilbao. Rondo. 18 te Claveria. Salatiga. 18 te San Francisco verw. v. L. Angeles. Scherpendrecht, 28 te Abadan verw. Schiedijk, 20 te New York verw. v. Antwerpen. Seven Seas. 18 v. Rotterdam n. Bremerhaven. Silindoeng, 19 te Melbourne. Sirrah, 18 125 m. w.n.w. Colombo n. Melbourne. Sliedrecht, 22 te Boston verw. Solon, 18 te Gonaives v. Petit Goave. Sommelsdijk, 18 te Rotterdam. Stad Arnhem, 18 600 m. n.o. Azoren n. Key West. Stanv. Djirak. 20 te Bangkok verw. v. Palembang. Statendam, 19 te New York. Statue of Liberty, 20 te Port Said verw. Stentor, 17 v. Baltimore n. New York. Steven, 19 v. Casablanca n. Oran. Straat torres, 19 te Melbourne verw v. Sydney. Sumatra. 20 te Penang verw. Sunetta, 28 te Port Moresby verw. Tappanzee, 19 te Sint Vincent. Talisse, 18 te Amsterdam. Tegelberg, 19 te Okinawa verw. v. Kobe. Telamon, 17 40 m. z.w. Kingston n. Maracaibo. Tero, 19 te Santos. Thelidomus, 19 v. Rotterdam n. Gibraltar. Theobaldius, 26 te Pt. Gentil verw. Tibia, 27 te Dakar verw. Tomocyclus, 25 te Boston verw. Trajanus. 17 190 m. w.z.w. Madeira n. Barbados. Triton, 18 te Maracaibo v. New Orleans. Tjisadane, 19 te Montevideo. Utrecht. 18 v. Rotterdam n. Makassar. Vasum, 26 te Suez verw. Van Waerwijck, 19 te Mauritius. W. Alton Jones, 22 te Mena Al Ahmadi verw. Waterman, 18 v. Surabaja n. Singapore. Weltevreden, 19 te Venetië. Westland, 17 200 m. n.w. K. Blanco n. Montevideo. Witmarsum, 18 et Havana. Woensdrecht, 22 te Puerto La Cruz verw. Wonorato, 18 te Singapore verw. v. Penang. Wonosari, 18 te Halifax. Zeeland, 19 te Tandjong Priok. Zonnekerk, 18 te Rotterdam. KLEINE VAART Atlas, 18 te Levant eil. n. Genua. Bab T. 14 Kiel gepass. n. Ostrand. Draco, 18 dw. Dover n. Amsterdam. Elsa, 17 v. Zaandam n. Gent. Flevo, pass. 18 Vlissingen n. Sligo. Heerengracht. 16 v. Hamina n. Zaandam. Ilias, pass 18 Vlissingen n. Amsterdam. Insp. Mellema, 17 v. Barrow te IJmuiden verw. Joost, 17 v. Wifstavarf n. Kramfors. June, 18 te Newarp n. Maassluis. Kaap Falga, 14 v. Ostrand te Rundvik. Kaap St. Vincent, 16 Brunsbüttel gepass. naar Harlingen. Lijnbaansgracht, 16 v. Kotka n. Zaandam. Midas, 17 v. Oran n. Malta. Pavo, 16 v. Stockholm nè Wifstavarf. Phidias, 18 te Amsterdam n. Rotterdam. Prinsengracht, 17 30 m. w. Sandhamm. n. G^vnla. Ponza, 18 dw. JE 10 v. Hudiksvall n. Zaai m Schippersgracht, 18 te IJmuiden n. Amsterdam. Tilly, 15 v. Ostrand te Alholmen. Westerdok, 18 te Gravesend v. Londen n. A'dam. SLEEPVAART Blankenburg, 15 v. Suez n. Aden. Gele Zee, 19 Dungeness gepass. n. Terneuzen. Hudson, 19 Ouessant gepass. n. Gent. Loire, 19 z.o. Guardafui n. Tandjong Priok. Noord-Holland, 19 v. New York n. New Orleans Noordzee, 19 200 mijl z.z.w. Kaap Blanco naar Port Harcourt. Poolzee, 19 v. Conakry n. Fritbon. Rode Zee, 19 420 m. z.z.w. Fayal n. Ravenna. Thames, 19 300 m. z.o. Gibraltar n. Noord-Shiles Tyne. 17 Algiers gepass. n. Rotterdam. Zeeland, pass. 16 Gibraltar n. Genua. Zwarte Zee, 19 te Fayal.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 15