Wondere dingen Ondanks inkrimping grotere slagkracht van de luchtmacht Geen voorrechten voor wie dan ook in ons land, zegt Djuanda Van dag tot dag <=Praatótozl Ook overdracht van N. Guinea zou Nederland geen streepje-vóór geven PONDERDAG 19 DECEMBER 1957 3 Radio^hokjes MINISTER STAF VERKLAART: In 1958 worden twee squadrons opgeheven SHERRY van Beaufort „DE ZYLPOORT" Verlovingsringen 'T SILVER STOEPKE Alleen onderwijzers aan bijzondere scholen in gemeenteraden Hogere ziekenfondspremie voor bejaarden Twee oude dames thuis dood aangetroffen Provincie Zuid-Holland verliest proces in rijbewijszaak Op de Vrije zee uit de tijd De Tweede Kamer heeft goedgevonden dat volgend jaar nagenoeg alle in het parlement vertegenwoordigde politieke partijen tien minuten per veertien dagen gebruik mogen maken van de radio om hun politieke zegjes te doen; zij heeft ech ter de motie van de socialistische fractie leider, mr. Burger, verworpen, die de strekking had deze politieke uitzendingen te strooien door het uitzendschema, zodat elk der omroeporganisaties bij tijd en wijle een der politieke „tien-minuten" in haar zendtijd zou krijgen - nu eens van de ene, dan weer van de andere partij. Deze motie had weinig kans en dat zal de socialistische indiener zich wel tevoren hebben gerealiseerd. Er sprak echter een vrijmoedigheid van politieke meningsuit wisseling uit, die men uit het oogpunt van algemeen belang niet zonder meer als ongewenst had moeten afwijzen. Het zou immers niet als ongewenst moeten worden beschouwd, dat het zend- lijdschema de luisteraar nu en dan eens in contact brengt met politieke meningen die de zijne niet zijn, al was het enkel maar uit oogpunt van de onbevangen me ningsvorming. Trouwens, de motie-Burger zou, zo zij was aanvaard, weinig feitelijk verschil hebben gemaakt. Aangezien niet alle partijen een eigen omroepvereniging hebben, moeten sommige nu toch gastvrij heid krijgen bij omroeporganisaties van enigszins afwijkende wereldbeschouwing. Het wordt nu een tamelijk formele aange legenheid, vooral ook omdat bijvoorbeeld de VARA en de K.R.O. in hun uitzendin gen reeds volop aan politiek deden, zodat de extra tien minuten in hun eigen pro gramma zullen worden opgenomen zonder dat iemand het verschil merkt. De pijnlijk nauwkeurig afgebakende ter reinen der verschillende politieke overtui gingen worden nu in het radiobestel nog nadrukkelijker omperkt en de doelmatig heid van politieke propaganda en informa tie is daardoor aanmerkelijk zwakker. Met een zekere bereidheid om eens naar elkan der te luisteren, gepaard aan een zelfbe wuste overtuiging van eigen standvastig heid, heeft de Tweede Kamer niet durven experimenteren Men blijft liever achter veilige schuttingen voor eigen kring oreren. Welnu, het zij zo. Het zou verba zing hebben gewekt wanneer het anders was geweest. ADVERTENTIE Minister Staf deelt in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting van zijn departement voor 1958 mede dat inkrimping der luchtstrijd krachten in eerste instantie een uitvloeisel Is van de door de geallieerde opper bevelhebber opgestelde plannen voor de komende jaren. Wegens de invoering van nieuwe wapens houden deze plannen een geleidelijke vermindering van het aantal tactische en luchtverdedigings-squadrons in West-Europa in. Aan Nederland is aan bevolen in 1958 het aantal tactische squadrons met één te verminderen en in 1959 het aantal dagjager-squadrons terug te brengen van zes op vijf. Om tevens personeel vrij te maken voor de opleiding voor geleide wapens heeft de minister besloten de twee genoemde squadrons in het begin van 1958 op te heffen. De minister merkt op dat de slagkracht van de tactische luchtstrijdkrachten ondanks de vermindering in aantal vliegtuigen in belangrijke mate zal toenemen, omdat thans de apparatuur beschikbaar is voor het gebruik van nieuwe wapens. De beperking van het aantal dagjager-squadrons heeft tot gevolg dat de opdracht aan de n.v. Koninklijke Vliegtuigenfabriek Fokker met vijftien Hunter-vliegtuigen kon worden verminderd. De minister verklaart voorts, dat her nieuwde studie van de volledige aan schaffingsprogramma's aan de hand van zo scherp mogelijk te stellen prioriteiten voor wat de landmacht betreft geleid heeft tot een herzien legerplan, dat tot en met 1960 te treffen voorzieningen voor de or ganisatie en uitrusting der landstrijdkrach ten behelst. Absolute voorrang dient te worden gegeven aan de vorming en uit rusting van parate eenheden voor het schild van de gezamenlijke verdediging van West-Europa door de Westeuropese continentale bondgenoten. De betekenis van de territoriale verdediging vermindert met de verwezenlijking van de voor waartse verdediging. De waarde van de conventionele luchtdoelartillerie voor de territoriale verdediging vermindert als ge volg van de voortgaande toeneming van ADVERTENTIE c i i Kinderhnisvest 47-51 j Telefoon 10717 ƒ5.50 per fles oooooooooooooooooooooooo VOOR MODERNE MENSEN De kleine zaak met de grootste keuze. Grote Houtstraat 49 - Tel. 20049 - Haarlem (Van onze Kamerverslaggever) De Tweede Kamer heeft gistermiddag met 79 tegen 49 stemmen het amendement van prof. Oud aangenomen, waardoor on derwijzers aan openbare scholen, in dienst der gemeente, blijven uitgesloten van het lidmaatschap van de gemeenteraad. Te gen stemden de P.v.d.A. en de communis ten. Het amendement van prof. Oud, dat op heffing beoogt van het voorschrift, dat de echtgenoot van een uitgeslotene evenmin lid van de i-aad kan zijn, werd met 68 tegen 61 stemmen aangenomen. Met de V.V.D., P.v.d.A. en C.P.N. stemden 8 leden van de K.V.P. en jkvr. Wttewaal van Stoetwegen (C.H.U.) voor. Het wetsontwerp tot toelating van onder wijzers bij het bijzonder onderwijs tot de gemeenteraad werd met 73 tegen 54 stem men aangenomen. De P.v.d.A. stemde te gen, omdat door aanneming van het amen dement Oud verschil wordt gemaakt tus sen onderwijzers bij het openbare en bij het bijzonder onderwijs. Voorts stemden tegen de S.G.P., de C.P.N. en van de C.H.U. de heren Krol, Beernink, De Ruyter, Van Mastrigt en Kikkert. Voor stemden K.V.P., A.R., V.V.D. en van de C.H.U. de heren Tilanus, Van der Mey, Schmal, Calmeyer, Van de Wete ring en jkvr. Wttewaal van Stoetwegen. Met 79 tegen 49 stemmen heeft de Ka mer de motie-Burger verworpen, waarin de regering werd uitgenodigd de zendtijd voor de politieke partijen zo vast te stellen, dat elke partij afwisselend kan spreken tussen de programma's van alle omroep verenigingen. Alleen de P.v.d.A. en de communisten stemden voor de motie. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid heeft een advies van de Zieken fondsraad ontvangen om de premie voor de ziekenfondsverzekering van bejaarden, gepensioneerd volgens de Algemene Ouder domswet, te verhogen. De minister zal hiertoe overgaan met ingang van 1 januari. Voor de groep met een inkomen tot 2550.per jaar wordt de premie ge bracht van 55 op 67 cent, en voor de groep niet een inkomen tussen de '2550.en 3530.— van 1.10 op f 1.34. In deze zie kenfondsverzekering zijn bijne 650.000 be jaarden opgenomen. In het benedenhuis van de Kievitstraat 8 te Utrecht zijn woensdagavond door de politie twee bewoonsters dood aangetrof fen, die waarschijnlijk al bijna twee we ken geleden zjjn overleden. Zij waren twee schoonzusters, de 70-jarige wedu we J. J. B. en een 69-jarige mejuffrouw J. M. G. Het onderzoek van de dokter van de G.G.D. wees uit, dat de oudste was over leden door een hartverlamming en dat de andere evenmin een gejvelddadige dood heeft gehad. Deze laatste was lichamelijk zeer gebrekkig en geheel afhankelijk van haar schoonzuster. De conclusie van de politie is, dat na het overlijden van de oudste, de andere zich niet heeft weten te verplaatsen en van gebrek is omge komen. J de snelheid en het hoogtebereik van vlieg tuigen. Dit zijn de drie grondgedachten die aan dit gewijzigde legerplan ten grond slag liggen. Kernwapens Aanpassing aan de gevechtsvoering met kernwapens is thans in de eerste fase ge richt op vermindering van de kwetsbaar heid van de eigen eenheden voor vijande lijke aanvallen. Uitrusting van de Neder landse strijdkrachten met nieuwe ballis tische en geleide wapens staat voor de deur door het aanbod van de Amerikaanse regering om Nederland raketten, geleide projectielen en voorzieningen voor het eventueel gebruik van atoomwapens door de tactische luchtstrijdkrachten ter be schikking te stellen. De opleiding van Nederlands personeel in de Verenigde Staten voor het gebruik van geleide projectielen zal in het begin van 1958 beginnen. Versteviging De minister verklaart, dat tot dusverre opbouw het kenmerk is geweest van de Nederlandse defensie. Thans is het mo ment gekomen waarop de aandacht kan worden gericht op innerlijke versteviging van de velerlei organisaties en haar perso- neelssamenstelling, welke in de afgelopen jaren in geforceerd tempo zijn opgebouwd, waarnaast tevens die organisaties, voor zover nodig en mogelijk, geleidelijk aan een gevechtsvoering met gebruik van de nieuwe wapens zullen wórden aangepast. Het zwaartepunt is gelegd op volledige vorming en uitrusting van het parate legerkorps, terwijl een van de twee mobili sabele divisies in staat moet zijn, om na mobilisatie en een korte oefenperiode, zo nodig als derde divisie bij het eerste leger korps te worden ingezet. De andere mobili sabele divisie is in beginsel bestemd voos het vervangen van complete onderdelen in voorste lijn en overigens, indien nodig, mede als versterking der territoriale troe pen. Als gevolg hiervan is, voor wat deze divisie betreft, volstaan met een eenvou diger organisatie van drie zelfstandige ge vechtsgroepen, waardoor ook de divisie staf van eenvoudiger samenstelling kan zijn. De omstandigheden dat Nederland onder de voorwaartse verdediging een andere positie inneemt dan voorheen en minder rechtstreeks wordt bedreigd en dat als ge volg hiervan het aantal der territoriale eenheden wordt verminderd, hebben de minister aanleiding gegeven de territoriale indeling andermaal te doen bezien. Het lijkt thans mogelijk geleidelijk tot een niet onaanzienlijke vermindering van het aan tal territoriale bevelhebbers en territoriale commandanten te komen. De desbetreffen de plannen zijn in een vergevorderd sta dium. Bij de nieuwe indeling ligt het in het voornemen in beginsel de provincie grenzen te volgen teneinde een betere aan sluiting aan civiele organisaties te ver krijgen. Het gerechtshof in Den Haag heeft be slist dat provinciale besturen verplicht zijn een nieuw rijbewijs te geven aan iemand wiens oude rijbewijs is verlopen in een periode, gedurende welke hem de rijbe voegdheid krachtens een gerechtelijk von nis is ontzegd. Destijds was de Haagse rechtbank tot deze zelfde conclusie ge komen in een civiel proces dat een Hage naar op instigatie van de A.N.W.B. aan hangig had gemaakt tegen de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland. Het provinciaal bestuur was van dit von nis in beroep gegaan. In de periode gedurende welke hem de rijbevoegdheid door de strafrechter was ontzegd, verliep tevens de geldigheidsduur van eisers rijbewijs. Toen hij na afloop van de ontzeggingsperiode een nieuw rijbewijs aanvroeg, deelde het provinciale bestuur hem mede dat hij een nieuw rij-examen diende af te leggen. Eiser begon op instiga tie van de A.N.W.B. een kort geding en stelde zich op het standpunt dat het in middels verlopen rijbewijs kan dienen als bewijs van rijvaardigheid. Het provinciaal bestuur stelde daar tegenover dat, doordat de geldigheid van het rijbewijs afliep tij dens een periode waarin de eigenaar de rijbevoegdheid was ontzegd, het rijbewijs blijvend ongeldig is geworden en dus niet als rijvaardigheidsbewijs voor het verkrij gen van een nieuw rijbewijs kan dienen. Evenals destijds de rechtbank was het gerechtshof van oordeel dat de ontzegging van de rijbevoegdheid bedoeld is als een tijdelijke maatregel, welke los staat van het verstrijken van de geldigheid van een rijbewijs. Als het rijbewijs in de periode van ontzegging niet verlopen was, zou het zijn geldigheid herkregen hebben. De gel digheid van het rijbewijs was dus verloren voor de duur der ontzegging, die tijdelijk bedoeld is en die dus nimmer tot gevolg mag hebben dat de geldigheid blijvend be ëindigd is. Ten onrechte eiste de provin ciale overheid dat de Hagenaar een nieuw rij-examen zou doen. Door de afgifte van een rijbewijs te weigeren handelde de Com missaris der Koningin dus in strijd met de hem door de wet opgelegde rechtsplicht, hetgeen neerkomt op een onrechtmatige daad, die de eiser buitendien schade kan berokkenen, aldus het gerechtshof, dat het rechtbankvonnis bekrachtigde, krachtens hetwelk eiser in het gelijk wordt gesteld en waarin wordt bepaald dat aan hem een nieuw rijbewijs moet worden afgegeven, zonder dat hij eerst een rij-examen hoeft af te leggen. Prinses Marijke heeft woensdag met de andere leden van de kaboutergroep „De kleine Totemkring" een bezoek ge bracht aan de kinderafdeling van het nieuwe Amersfoortse ziekenhuis „De Lichtenberg". De patiëntjes kregen een versierde kersttak. Prinses Marijke is gefotografeerd met de vijfjarige Bennie van de Wetering, die het langste van alle kinderen in het ziekenhuis ver blijft; dat was dan ook de reden, waar om hij de kersttak van het prinsesje kreeg. ADVERTENTIE Heerlijk De lekkere doos met lekkere lekkertjes w i l maar niet op. Toen onze bloed-eigen gezant in het Groothertogdom Luxemburg tot mijn niet geringe vreugde en diepe voldoening am bassadeur was geworden, toen dacht ik: nu zijn we er; nu hebben we het gehad; nu hebben we de hele bups binnen; nu zijn onze gezanten lekker allemaal ambas sadeurs; laat-ie-fijn zijn!; wie doet ons nou nog wat? Maar, na Luxemburg, druppelde telkens weer een ambassadeurtje na; telkens om de zoveel maanden ging het deurtje open en kwam er een ambassadeurtje rtit. Tot diepe voldoening der Verantwoordelijken en tot dolle vreugde van dit eenvoudige doch goedmoedige volkje van boeren, ar beiders en soldaten. Elke keer als er weer zo'n onverwachte bijkwam, kende uw en mijn en hullie opgetogenheid geen gren zen. En telkens dachten wij: mi is de koek, waar zoveel honing in zit, op; nu zijn wij uitverkocht; nu hebben wij geen enkele gezant meer; nu zijn wij allemaal am bassadeur; nu is het trommeltje leeg. Had u nog aan onze gezant bij het Vati- caan gedacht? Moet u eens eerlijk zeggen: bent u wel eens verdrietig naar bed gegaan en hebt u slapeloos liggen woelen met de ge dachte: nu zijn ze allemaal ambassadeur en nu loopt die zielige De Marchant et d'Ansembourg nog als een dóódsimpele gezant door Rome? Ik dacht dat hij het al lang was, eerlijk gezegd. Nu, des te beter, dat hij het nu inderdaad is. Toen ik het blijde bericht in de krant las, was mijn eerste opwelling: „Wat zie lig; wat moet die meneer een nare tijd hebben gehad en wat stom van me dat ik het niet geweten heb, anders had ik er de heer Luns al veel eerder op attent ge maakt; hem een eenvoudig briefje ge stuurd: „Excellentie, u hebt door de druk te goc old Marchant over het hoofd ge zien". Meer niet. Mijnheer Luns zou het direct begrepen hebben". Maar mijn tweede opwelling was: „Wat heerlijk voor ons allemaal in het algemeen en voor de graaf De Marchant et d'Ansem bourg in het heel bijzonder". Zijn we er nu? Is er nu niemand ver geten. Excellentie, wilt u het nog even goed nakijken? Hebt u niets vergeten? Excellentie? Elias Op de persconferentie van de Indonesi sche premier ir. Djuanda, waarover wij reeds woensdag hebben bericht, werd hem door een van de talrijke journalisten de vraag gesteld wat Indonesië zou doen, als Nederland de souvereiniteit over West- Irian morgen mocht overdragen en of de Indonesische regering zich in staat achtte de ondernemingen, die door de vakbonden waren overgenomen, aan de eigenaren te rug te geven. Djuanda zeide: in de eerste plaats zouden wij een telegram naar Den Haag zenden, dat wij de overdracht van de soevereiniteit over West-Irian gaarne aanvaarden. Na het herstel van de norma le diplomatieke betrekkingen met Neder land, zou Indonesië Nederland op dezelfde wijze behandelen als elk ander land, waarmee wij vriendschappelijke betrek kingen hebben. Er zou geen discriminatie In deze donkere, druilerige dagen voor Kerstmis gebeuren er wonderlijke dingen op de wereld. Uit de grijze nevels, die in de ochtend en des avonds laag op de aarde han gen, stappen engelen als nijvere arbeiders uit een auto bus. Zij gaan huns weegs, •ieder apart, naar de mensen wier naam op hun briefje staat. Zij hebben in deze advent een druk en moeilijk program en zij trekken rim pels in hun blanke, lichtende voorhoofden, wat een aardig effect geeft. Er zijn ervaren hemellieden bij, doch ook jonge: beginne lingen zogezegd. Terwijl de door - de-witte-wol-geverfden bezadigd en ernstig op pad gaan, fladderen de beginners enthousiast en met overstel pende ijver op hun doel af, ondanks de algemene waar schuwing: „kalm-aan". Zij ge loven in het succes van heilig geweld en zij stoten er soms gevoelig hun heilige neus door. Dezulken zijn dan met één klap de bezadigden van het vólgende jaar. Waar gaan zij heen, wat voeren zij uit? Zij bezoeken de „gevallen". Want de Kersttijd is een dank bare tijd voor de zielegenezers de sfeer werkt mee aan de heilzame werking van het hemelse geneesmiddel, dat kranke zielen in de mensen te slikken krijgen voor hun eigen heil. Hebt ge nooit die wonder lijke kerstverhalen gelezen, waarin boze lieden plotseling zachtmoedig en edel werden gestemd in het uur van Kerst- advent? Sommige schrijvers zeggen dan: „En plotseling dacht hij aan het Kerstgebeu ren, en het was alsof een klok ging luiden in zijn hart. En hij stond op, vouwde zijn eeltige handen en trad naar buiten. Duizenden sterren flonkerden boven hem. En overal luidden klokken en de mensen lie pen hem met blijde gezichten voorbij. Er biggelde een traan over zijn wang en hij mompel de: „Wat een slechte (echtge noot, vader, zoon of huisbaas, al naargelang de situatie van het betreffende verhaal) ben ik geweest. Maar dat is nu allemaal voorbij. Ik zal het goedmaken. En het was alsof de sterren goedkeurend tegen hem glimlachten". In dergelijke verhalen wordt bijna nooit over engelen ge sproken. Dat komt omdat die schrijvers kiesheid en tact be zitten, en de dingen liever niet bij de naam noemen om gevoe ligheden te vermijden. Zij hebben het daarom ook over „het Kerstgebeuren". Dat kan van alles zijn. Dat past bij iedere gezindte. Maar ik zeg u dat dergelijke ontroerende ommezwaaien in menselijke innerlijken enkel en alleen het werk van enge len zijn, die er met opzet aan werken in deze duistere, won dere dagen. Er stapt een engel door de donkere straten naar een boerderij in de polder, waar een verharde boer met het hoofd in de handen aan tafel zit. Verharde boeren hebben altijd hun hoofd in hun han den, hoe typisch. Deze boer heeft zijn enige dochter de deur gewezen, jaren geleden, toen zij in het geheim des avonds omgang bleek te heb ben met een arme dagloner. Wat het meisje betreft was het dus meer een avondloper, doch de oude boer wilde noch van het een, noch van het ander iets weten. En Annemie moest dus de ouderlijke woning verlaten. Zij trouwde met haar minnaar, kreeg ettelijke kin deren, raakte in armelijke omstandigheden en had tegen Kerstmis niet eens een denne- boom kunnen kopen. En of schoon behulpzame lieden dit aan de oude vader overbrief den, wilde de boer van geen verzoening weten. Kijk, dat is een „geval". Daar kan zo'n engel in deze tijd veel aan doen. Hij sluipt de boerderij binnen, doet de eenzaamheid nadrukkelijk spreken in het harde hart van de oude man, fluistert herin neringen in zijn oor over de wieg met Annemie erin, laat hem de pijp roken die het meisje hem eens ten geschen ke heeft gegeven en doet dan tenslotte de klok luiden in zijn hart. Er drupt een traan op het blankgeschuurde tafelblad. Het is in orde. Annemie en haar dagloner, plus zes kinderen, moeten maar op de boerderij kerstmis komen vieren en voor de rest nou ja, dat wijst zich dan vanzelf. Er gaat een engel naar een bankier, die in een huis vol perzen en zilver rijkelijk kal koenenkerstmis viert met zijn gezin. Deze bankier heeft een brief klaarliggen, waarin hij het faillissement van 'n kleine neringdoende aanvraagt, die in gebreke is gebleven een schuld te betalen. De bankier is lankmoedig genoeg geweest, maar die kerel vertikt het om die schuld af te doen. Als hij het niet zo duidelijk ver tikteMaar nu is het uit. Hij gaat eraan, zijn kop moet eraf, hij zal ervoor boeten. De engel kiest een subtiel moment, namelijk het ogen blik waarop het jongste ban kiersdochtertje op vaders knie klimt en een kerstliedje zingt. De engpl heeft het daarna ge makkelijk. Hij behoeft enkel de klok in het hart te laten luiden. De traan komt onmid dellijk, de bankier staat moei lijk op, zet het kind op de grond dat hem vragend aankijkt met grote, onschuldi ge ogen en wankelt naar zijn kantoor, waar hij de brief ver scheurt tot honderden snip pers. Opgelucht zet hij zich daarna opnieuw aan de kal koen, en het is alsof buiten duizend klokken luiden. De engel is alreeds een wijk verder. Een jonge engel treedt het eenvoudige gezin van een kantoorbediende binnen, waar een opgewekte kerstvreugde heerst. De voorbereidingen van het feest zijn in volle gang, de boom wordt opge smukt en de kinderen zijn vrolijk snappend bezig met de kleurige flonkerdingetjes. Maar het hart van de huis vader is somber. Er knaagt iets, dat hij tevergeefs pro beert weg te duwen. Wat is het? Hij wil het zichzelf niet bekennen maar wij weten het toch wel: de engel is reeds bezig. Plotseling vraagt het jong ste zoontje met onschuldige, heldere kijkers op vaders ge laat gericht: „Pappie, waarom komt opa niet?" Dat is genoeg. „Marie", zegt de man tegen zijn vrouw, „je hebt overwonnen. Ik ben een ploert geweest om je vader te weigeren, hier in huis te ko men wonen. Laat hem van avond zijn boeltje nog pak ken. Hij zal zijn levensavond in ons midden kunnen slijten". Marie vouwt de handen en kijkt dankbaar naar de ge- stucadoorde zoldering. Doch het is Marie niet, die gewon nen heeft het is de engel. En zo gaat dat maar door in deze donkere neveldagen. Klokken beginnen te luiden in vele harten, de boosheid vliedt, de goedheid ontplooit zich als een Victoria Regia. De tranen vloeien, de sterren knipogen, de liederen ritselen tên hemel en de engelen stappen geluidloos om ons heen, over onze drempels; zij zitten op de leuning van onze stoel en zij rusten niet van hun heilige arbeid, tot alles goed en vredig is. Zij zijn zelfs present aan de groene tafels der politieke vergaderingen in Parijs, Washington en Mos kou. En zij laten overal klok ken luiden; want het is er de tijd voor. Op 2 januari 1958 is de laat ste engel weer ingestapt in zijn ten hemel wervelende nevelbank en dan zijn de duistere, wondere dagen voorbij. De oude boer zit weer spij kerhard alleen op zijn boer derij hij heeft Annemie en haar dagloner plus hun kin deren van het erf geschopt na 'drie dagen helse ruzie over de erfeniskwestie. De bankier heeft een nieuwe brief geschreven en dat fail lissement van de kleine ne ringdoende is al zowat uitge sproken, want die koppige ellendeling heeft geen zweem van bereidwilligheid getoond, meer nog, hij heeft met Kerst mis geld verbrast aan buiten sporige feestpartijen. Maar nu zal zijn kop eraf hij moet voor de bijl, hij heeft het ver diend. De oude vader van Marie is kijvend weggelopen uit het gezin, nadat zijn schoonzoon hem de boterpot uit handen heeft gerukt aan de ontbijt tafel daags na Kerstmis omdat die ouwe zat te smeren alsof het niet opkon. En alles is weer ijverig en bedrijvig op de wereld ieder werkt weer voor zich zelf en niemand hoort meer klokken luiden in zijn hart, noch buiten. De sterren zijn niet te zien, en als zij te zien zijn kijkt niemand omhoog. En de engelen? Die merken niets. Want zij zijn druk kwetterend bezig de hemel te versieren tegen Pasen. J. L. zijn in de behandeling van Nederland, bij voorbeeld in vergelijking met de Verenig de Staten, Japan (na ondertekening van het vredesverdrag, zo voegde hij hieraan toe) of Engeland. „Maar wij willen de bij zondere voorrechten niet laten voortdu ren". Djuanda vervolgde van mening te zijn dat zelfs zonder bijzondere voorrechten de Nederlanders spoedig een bijzondere posi tie zullen innemen door hun kennis van land en volk. „Deze zal natuurlijk gelei delijk aan groeien". Er zou nog steeds ruimte zijn voor de K.P.M. in Indonesië voor de scheepvaart tussen de archipel en andere landen. Doch wat het inter-insulaire verkeer betreft, hoopt Indonesië de K.P.M. te vervangen door haar eigen scheepvaartonderneming. Dit is al jaren lang de wens van Indone sië geweest. Nu is deze maatregel versneld door de acties, als gevolg van het feit, dat de UNO er niet in is geslaagd de kwestie West- Irian tot oplossing te brengen. Indonesië heeft thans charter-schepen nodig, als ge volg van het „uitvallen van de K.P.M.". De premier legde er echter de nadruk op, dat het niet juist is om te zeggen dat In donesië andere landen heeft benaderd om de positie van Nederland in te nemen, daar de regering een bevoorrechte posi tie, zoals de Nederlanders innamen, niet aan een ander vreemd land wenst te ge ven. Volgens de premier is de regering, na de acties van Indonesisch personeel tot overname van Nederlandse bedrijven, de situatie volkomen meester. De minister van Buitenlandse Zaken, Subandi-io, die naast de premier zat toen de buitenland se en Indonesische correspondenten hun vragen stelden, zeide dat de maatregelen der regering waren gebaseerd op veror deningen, die in 1940 door de voormalige Nederlands-Indische regering waren uit gevaardigd en waarin particuliere bedrij ven tijdens noodtoestand tot samenwer king met de regering werden verplicht. In maart jongstleden werd de noodtoe stand voor geheel Indonesië afgekondigd. In dit verband zeide de premier, dat de houding van niet-samenwerken van enke le maatschappijen (kennelijk doelde hij op de K.P.M.) strafbaar was. Djuanda weigerde commentaar te leve ren op de vraag of het waar was, dat pa rachutisten naar Ambon zijn gezonden. „Zover ik weet, hebben de ongeregeldhe den daar niets te maken met een voedsel tekort, hoewel de aanvoer stagneert door gebrek aan transport". Hij zeide, dat de arrestaties op Ambon veiligheidsmaatre gelen waren geweest LONDEN (AFP) De Indonesische ambassadeur in Londen, mr. Sunarjo, heeft vanmiddag op een persconferentie verklaard, dat de Indonesische maatregel ten aanzien van de territoriale wateren ten doel heeft „de verbindingen te verze keren en de smokkelhandel tegen te gaan". Hij zeide het Britse standpunt, dat de ter ritoriale wateren zich moeten beperken tot een zone van drie mijl, „uit de tijd" te achten. Sunarjo herinnerde eraan, dat tal loze landen reeds hun territoriale wateren hebben uitgebreid. Op de persconferentie betoogde Sunarjo voorts, dat „Indonesië zich niet werkelijk vrij zal achten voordat de resten van het kolonialisme de Nederlandse bezetting van Nieuw Guinea en de greep van Neder land op de Indonesische economie zullen zijn verdwenen".

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5