zo n hele slof ROXY voor de feestdagen! Kamer van Koophandel neemt afscheid van Ch. E. Visser „De NOVIB heeft het geld niet over de balk gegooid" Van dag tot dag NAAIMACHINES I. KAN c Gevaarlijk verwijt Puzzel verdwijnt na politie-onderzoek Maximum snelheid geldt ook ?s nachts Levensonderhoudskosten in november gedaald Lesvliegtuig verongelukt; sergeant uit Haarlem breekt een been Klacht bij de justitie over toestand in dierenasiel Duitse coaster zonk bijna in Noordzeekanaal Na aanvaring met Nederlandse Rijnaak Zo n vrolijk gekleurde feestslof met 200 verse ROXY sigaretten verhoogt de feestvreugde voor U zelf en voor Uw gasten Warme waardering voor scheidende voorzitter 0p de <ZPraatótoel Woonwagen van dijk gevallen en verbrand Belangstelling voor haar zverk neemt sterk toe a IJ D A G 2 0 DECEMBER 1957 Zoals te verwachten viel hebben de In donesische leiders het voorbeeld van de Russische propaganda dankbaar aange- i oakt en schrijven zij de ernstige econo mische problemen niet meer aan hun eigen maatregelen en „spontane volks- acties" toe, maar geven zij ook daar nu de schuld van aan de Nederlanders. Een tijdje geleden sprak Sukarno nog van offers" welke de strijd om Westelijk Nieuw Guinea zou vergen, daarbij dus in elk geval nog rekening houdend met het feit, dat de Indonesiërs zichzélf dergelijke moeilijkheden zouden moeten berokkenen. Nu de buikriem verder aangehaald moet «-orden, krijgt echter Nederland de schuld een uiterst onverantwoordelijke en ge vaarlijke uitvlucht van de autoriteiten, omdat honger niet alleen een scherp zwaard is, maar de mens er eveneens makkelijker toe verleidt er een te gebrui ken. Met name de K.P.M. wordt de kwade bedoeling toegeschreven «bij de eerste moeilijkheden reeds de inter-insulaire verbindingen te hebben willen verbreken. Ieder, die de feiten gevolgd heeft weet, dat een deel van de K.P.M.-vloot hals over kop een goed heenkomen heeft moe ten zoeken toen door communisten be heerste vakbonden er hun klauwen naar uitstaken en de bemanningen aan wal werden gezet, welke gang van zaken ge dekt werd door de rode vlag, die op het hoofdkantoor ging wapperen. De beschuldiging der Indonesiërs, dat Nederland deze economische moeilijk heden heeft willen veroorzaken, is zo uiterst gevaarlijk, omdat zulk een houding menselijkerwijze nog begrijpelijk zou zijn ook. Het is dus van het grootste belang, dat de K.P.M.-directie, die Nederland in dit opzicht in het oog van de gehele we reld representeert, dit goed doet en alle mogelijkheden tot een akkoord met de In donesiërs te goeder trouw blijft zoeken. Nederland zal juist bij deze euvele daden der Indonesische leiders moeten tonen, dat het het Indonesische volk een goed hart toedraagt. ADVERTENTIE In nauw overleg met de justitie heeft de Rotterdamse recherche het onderzoek in zake de puzzels onverminderd voortgezet. Dit onderzoek betrof vooral een puzzel, die kortgeleden voor de eerste maal in kranten in verschillende delen van het land is verschenen. Bij de publikatie werd vooral geschermd met het feit dat twintig percent van de inzet ten goede zou komen aan het Koninklijk Geleidehondenfonds te Amsterdam. Het is gebleken dat er totaal ruim ƒ2000 is ingezet, waarvan het geleide hondenfonds 12,60 heeft ontvangen, zijn de twintig percent van 63, welk bedrag is overgebleven na aftrek van kosten en honoraria. Wanneer iemand dus de hoofdprijs had gewonnen - wat overigens niet is gebeurd zou hij 50.40 hebben gekregen. De pot is echter blijven staan. Maar er zal niet meer bijkomen, want de organisator heeft besloten er mee op te houden. Zelf is hij er enkele honderden guldens wijzer van geworden. Uit het onderzoek van de politie is ver der gebleken dat de belangstelling bij het publiek voor de puzzels danig aan het tanen is. De minister van Verkeer en Waterstaat is vooralsnog niet van plan te overwegen de maximumsnelheid gedurende een aan tal nachtelijke uren op te heffen. De laat ste tijd hebben verzoeken hiertoe het mi nisterie bereikt, vooral uit de kringen van het vervoerswezen. De minister is thans niet bereid op deze verzoeken in te gaan. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuz« ENGEL, Gr. Houtstr. 181 - Tel. 14444 Het Centraal Bureau voor de Statistiek berekende het prijsindexcijfer van het le vensonderhoud van gezinnen van hand-en hoofdarbeiders per 15 november op basis 1951 is 100. Het indexcijfer inclusief A.O.W was met 118 gelijk aan dat van de vorige maand. Voor voeding daalde het indexcijfer van 123 naar 122. Dit was voornamelijk het, ge volg van een vrij sterke daling van het in dexcijfer voor groenten en fruit. Verder viel onder meer een prijsdaling te consta teren voor vlees en vleeswaren en voor eieren. De prijs voor aardappelen steeg een weinig. Buiten de sector voeding werd een prijs daling waargenomen voor breiwol, terwijl het indexcijfer voor bloemen verder terug liep. Voor verkeer steeg het indexcijfer ten opzichte van de vorige maand met 2 punten, namelijk van 120 naar 122. Dit was hoofdzakelijk het gevolg van de verhoging van de posttarieven. Donderdagmiddag omstreeks half vijf is bij ZaltbommeJ een Harvard lesvlieg tuig van de Koninklijke Luchtmacht ver ongelukt. De bestuurder, de sergeant- leerling-vlicgcr H. C. Biesbroek uit Haar lem, liep een gecompliceerde beenbreuk op. Hij is opgenomen in een ziekenhuis te 's-Hertogenbosch. Sergeant Biesbroek was bezig in het daarvoor aangewezen laagvlieggebied te oefenen in het maken van voorzorgslandin gen. Daarbij kwam het toestel laag bij de grond tegen een hoogspanningskabel, waarbij het in brand raakte. Enige personen, die het ongeval zagen gebeuren, kwamen onmiddellijk te hulp en wisten sergeant Biesbroek tijdig uit het toestel te halen. Bij de officier van Justitie te Amster dam is een klacht ingediend tegen het be stuur van de afdeling Gooiland van de Ne derlandse Vereniging tot Bescherming van dieren, op grond van artikel 254 Wet boek van Strafrecht, inhoudende dat ie mand, die opzettelijk de gezondheid van een dier benadeelt, strafbaar gesteld kan worden. Begin september bad zich uit een oppo sitiegroep in de afdeling een commissie ge vormd, die onder meer een onderzoek heeft ingesteld naar de toestand in het asiel van de afdeling. Het rapport van de ze commissie is ter sprake gekomen in een buitengewone ledenvergadering. Met de wijze van de behandeling kon de oppo sitiegroep zich niet geheel verenigen. Er werd een nieuwe commissie benoemd. Een vrouwelijk lid van deze commissie, die zich later terugtrok, heeft thans de klacht bij de justitie ingediend. Zij is van oordeel dat de toestand in het asiel zeer veel te wensen laat. Vannacht om half een heeft zich op het Noordzeekanaal dicht bij de Hemhrug een aanvaring voorgedaan tussen de 609 ton metende Nederlandse rijnaak „Spera" en de Duitse kustvaarder „Gertrud" (250t.). De „Gertrud", die met een lading hout on derweg was van Zweden naar Amsterdam, is half onder water verdwenen. De „Spera" voer met een lading kunst mest van IJmuiden naar Rotterdam. De kapitein, de 51-jarige P. van Veen, die met zijn vrouw en twee zoons aan boord was, verklaarde dat hij de Duitse boot tussen de Fordfabriek en de Westhavenweg met de kop haaks op de wal gemeerd zag lig gen. De „Spera" week uit om de kust vaarder te passeren, maar toen hij het schip tot op een afstand van ongeveer 20 meter was genaderd, begon de „Gertrud" achteruit te varen, aldus de verklaring van de Nederlandse kapitein. Hij kon een aanvaring toen niet voorkomen. De „Gertrud" die een loods aan boord had, is aan de zijkant ter hoogte van de machinekamer geramd. De boot maakte water en ging tot aan het dek onder water. De kapitein, Wilhelm Kormann, en zijn vier opvarenden bleven ongedeerd. De „Spera," die alleen schade aan de voorsteven heeft opgelopen, meer de aan de overzijde van het Noordzeeka naal. Twee sleepboten van de rederij Goedkoop verleenden assistentie aan de Gertrud. Zowel bij de politie als bij de haven autoriteiten heeft dit ongeval grote aan dacht getrokken, omdat het in jaren niet is voorgekomen, dat een schip na een aan varing in het Noordzeekanaal zulke zware averij opliep. ADVERTENTIE Tijdens een vergadering van de leden I van de Kamer van Koophandel en Fabrie- ken voor Haarlem en Omstreken heeft donderdagavond de heer Ch. F.. Visser af- i scheid genomen als voorzitter en lid van i de Kamer. In zijn plaats werd als lid ge kozen mr. J. C. Droste. Tijdens de nieuw jaarsbijeenkomst van de Kamer op 9 ja nuari in de ridderzaal van het Haarlemse Stadhuis zal een nieuwe voorzitter worden gekozen. Het afscheid had plaats na het huishou delijke gedeelte van de vergadering in aanwezigheid van de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, de echtgenote, zoon en kleindochter van de afscheidnemende voorzitter, de voorzitter van de landelijke Kamers van Koophan del, dr. ir. J. P. Dudok van Heel, en de oud-voorzitter en oud-secretaris van de Haarlemse Kamer van Koophandel. de heren J. J. Swens en jhr. dr. J. C. Molle- rus. In zijn afscheidsrede zette de heer Vis ser uiteen welke motieven hem tot het te rugtreden als lid van de Kamer hadden genoopt. R^eds geruime tijd geleden had de heer Visser zich voorgenomen zijn werkzaamheden te beëindigen: „Dit kan men beter een jaar te vroeg dan een maand te laat doen." Omdat men zich bij de Kamer van Koophandel bezig moet houden met pro blemen van zeer verschillende aard, is het volgens de spreker nodig, dat iemand, die een bestuursfunctie in dit lichaam be kleedt, met beide benen in het bedrijfs leven staat. Iemand, die niet meer in een beroep werkzaam is kan niet gedurende langere tijd de problemen van industrie en handel in de juiste verhouding zien. Dat was de reden, dat de heer Visser zich thans wenste terug te trekken als lid. „Met weemoed neem ik afscheid", aldus de ADVERTENTIE Jarig U kent die bocht bij het viaduct, vlak voor het standbeeld van Willem van Wageningen? Noil, dan weet u dat m,en d.aar als fietser eerst de linkerhand en daarna de rechter moet uitsteken. Maar niemand doet het, want het is werkelijk teveel gevraagd op de vroege ochtend. Ik deed het verleden maand op een mor gen ook niet, gewoontegetrouw. Maar nu stond er een stiekeme agent in burger en uit de duizend fietsers die fraudeerden, pikte hij mij uit voor een verbaaltje. Ik lijd aan ochtendziekte, dus ik kon geen enkel woord vinden, om mijn verach ting uit te drukken. Ik liet hem schrijven en zweeg mokkend, behalve als hij wat vroeg. „Hoe heet u?" „Waar woont u?" „Weet u niet datenzovoort. „En waarom doet u dat. dan niet?" „Ik ben vandaag jarig", zei ik bij inge ving. Hij keek mij teleurgesteld aan, klapte zijn boekje dicht en zei: „Had dat eerder gezegd. Ik verbaliseer nooit mensen, die jarig zijn. Maar denkt u eraan, een vol gende keer Ik. nam dankbaar afscheid en repte mij weg. Vanmorgen stond hij er weer. Ik zag hem. pas toen ik besefte, dat ik geen enkele hand. aan welke kant ook had uit gestoken. Hij ivenkt.e mij gebiedend en zei getroffen: „Dat is de tiveede keer, meneer. Nu gaat u eraan. Erop". ..Ik ben vandaag jarig", zei ik traditie getrouw. Hij zuchtte pijnlijk en schudde het hoofd. ..Die smoesjes kennen we", zei hij„Wan neer is u geboren?" „Op 20 december", antwoordde ik vaar waarheid. „Kijk maar, hier is mijn iden tificatiebewijs". Hij keek en klapte zijn boekje dicht. „Ik. verbaliseer nooit jarige mensen", zei hij mistroostig. „U kunt gaan. Maar denkt u er wel aan, een volg Ik reed al, doch hij riep mij na: „Hoe zat dat dan de vorige keer? Tweemaal in één jaar „Toen heb ik gejokt", riep ik terug. En ik reed. enigszins gehaast door. Pas nu op, vrienden, bij de bocht voor het. viaduct, tegenover het standbeeld van Willem van Wageningen. Want daar staat een agent te loeren op jarige mensen. Houbert Geluk eerst dan met een ring van Meer dan 50 modellen trouw- en verlovingsringen Barteljorisstr. 2 juwelier - Horloger Tel. 15004 - Haarlem Circusartiest, zwaar gedupeerd Op de Dijffelbroekseweg bij Pernis ging door het breken van de koppeling de ach ter de personenauto hangende woonwagen van de cifcusartist en koopman Raphaël Westhinel, geboortig uit Guatemala slinge ren. De wagen viel van een drie meter ho ge dijktalud en vloog in brand. De woon wagen, die nauwelijks twee jaar oud was, werd volkomen verwoest, ondanks de blus- singspogingen van de brandweer, die vrij spoedig ter plaatse was. De gedupeerde, die al bijna 35 jaar in Nederland verblijft, deelde mee dat met de splinternieuwe in boedel ook een bedrag aan contanten van enige duizenden guldens verloren is ge gaan, alsmede een hoeveelheid goud. De oorzaak van de catastrofe moet ge zocht worden in de omstandigheid, dat in de woonwagen de kachel brandde. De vuri ge kolen moeten uit de kachel zijn geval len en de inboedel in vlam hebben gezet. De schade wordt op 20.000 geschat en wordt niet door verzekering gedekt.In de resten van de woonwagen heeft men van het goud nog niets kunnen terugvinden. voorzitter, „want ik heb van het werk ge houden". Tot slot zegde de heer Visser dank aan alle leden, in het bijzonder aan de beide ondervoorzitters, de heren B. F. Enschedé en Th. S. J. Hooij, en aan de secretaris mr. A. G. de Blécourt. De schei dende voorzitter bracht tevens dank aan het personeel van de Kamer. Hij eindig de zijn toespraak met zijn beste wensen uit te spreken voor de Haarlemse Kamer van Koophandel in de toekomst. Waardering Veel waarderende woorden werden aan het adres van de heer Visser gericht. In de eerste plaats door de ondervoorzitter van de Kamer, de heer B. F. Enschedé, die het betreurde, dat enige uitgenodigde gasten niet aanwezig konden zijn. Onder dezen bevonden zich de staatssecretaris van het departement van Economische Zaken. dr. G. M. J. Veldkamp, de commis saris der Koningin in de provincie Noord- Holland. dr. M. J. Prinsen en de oud-on dervoorzitter van de Kamer, de heer H. J. L. Klein Schiphorst. Voorts schetste de spreker, de periode gedurende welke hij de heer Visser had gekend, beginnende bij het mobilisatiejaar 1914. „De heer Visser heeft altijd een open oog gehad voor de belangen van nijverheid en handel. Hij wist in de kring van industriëlen zijn werk onlosmakelijk te verbinden met een goe de kameraadschap". De heer Visser had zijn taak als voor zitter altijd op bijzonder nauwlettende wij ze vervuld. „Wij betreuren natuurlijk uw afscheid, maar bedenken, dat er zoveel redenen zijn om erkentelijk te zijn voor i al hetgeen u voor de Kamer hebt gedaan" besloot de heer Enschedé zijn toespraak. Als blijvende herinnering werd de heer i Visser een embleem van de Kamer aan- I geboden, waarin de data van het begin en I einde van zijn voorzitterschap waren ge- i grift: 1 januari 1953-31 december 1957. Nadat de heer B. W. Lasschuit namens 1 de middenstand in het district van do Ka mer dank had gebracht voor al hetgeen de heer Visser voor de middenstand heeft gedaan, getuigde Haarlems burgemees ter, mr. O. P. F. M. Cremers van de grote (Van onze correspondent.) DEN IIAAG Dc Nederlandse Organi satie voor Internationale Bijstand (NOVIB) heeft in het voormalige paleis Noordeinde te Den Haag een algemene bestuursver gadering gehouden. In de afgelopen maan den heeft de NOVIB in het brandpunt der belangstelling gestaan. Niet alleen om haar streven het gehele Nederlandse volk te betrekken bij de hulp aan ontwikkelings- projekteri in Griekenland en de Soedan, maar ook omdat een der katholieke be stuursleden, prof. G. H. L. Zeegers, op nogal geruchtmakende wijze aftrad cn voorts, omdat de oprichtingskosten van de NOVIB een relatief groot deel van de landelijke geldinzameling opeiste. „Het is op zijn zachtst gezegd misleidend het voor te stellen, alsof wij het geld over de balk zouden hebben gesmeten", zei de voorzitter, prof. dr. ir. E. de Vries. De pen ningmeester, de heer S. Th. M. Scholten, verklaarde dat de NOVIB zeer zuinig aan doet. In tegenstelling met andersluidende geruchten verklaarde hij, dat de huisves ting (kantoorhuur per maand vijf gulden) geenszins luxueus is en de inventaris be perkt tot het allernoodzakelijkste (per kan toorkracht is 250 gulden geïnvesteerd). Prof. De Vries betoogde, dat hel niet gemakkelijk is dc belangstelling van het Nederlandse volk blijvend op de nood in waardering die het gemeentebestuur voor de heer Visser heeft. „De verhouding ge meente-Kamer wa altijd uitstekend, maar de persoonlijke banden zijn nog nauwer geweest, aldus de burgemeester. Tot slot bracht de heer Visser dank voor het ontvangen geschenk en de waarderen de woorden aan zijn adres gericht. Het huishoudelijk gedeelte van de ver gadering bevatte weinig opmerkelijke punten. Het was niet nodig een verkiezing te houden voor de open te vallen plaats van jhr. B. G. van Styrum, aangezien deze het besluit tot aftreden had ingetrokken. De heer Ch. E. Visser, die gedelegeerd commissaris is van Droste's Cacao- en Chocolade fabrieken n.v., is thans 75 jaar. Hij werd in 1940 als lid van de Haarlem se Kamer van Koophandel gekozen. Op 1 januari 1948 werd hij ondervoorzitter om vijf ,iaar later als voorzitter te worden ge kozen. de onderontwikkelde gebieden te richten. Niettegenstaande is de weerklank op de acties van de NOVIB in ons land verheu gend. Ook zei de voorzitter dat de princi piële en zakelijke gedachtenwisseling tus sen de verschillende confessionele organi saties in de NOVIB voortgezet moet wor den, maar dat men zich daarbij dient te onthouden elkaar verkapte verkeerde be doelingen toe te schrijven. Wat de, uitbouw van het werk betreft: er bestaan thans 168 plaatselijke actie comités. Meer dan 2000 mensen dragen maandelijks één percent 'van hun salaris aan de NOVIB af krachtens de actie „Daadwerkelijke Gerechtigheid". Iedere maand komen er een 200 contribuanten bij uit alle lagen der bevolking. Met algemene stemmen werd de toe treding van vijf organisaties goedgekeurd. Aangezien enkele van deze organisaties zich met missiewerk bezighouden, kwam de vraag over de verhouding tussen NO VIB en missie aan de orde. „Deze vraag zullen wij tezamen met de betrokken or ganisaties in het algemeen bestuur be spreken", zei prof. De Vries. „Gaarne zul len wij gebruik maken van hun grote practische ervaring op het gebied van de hulpverlening." In de vacature-Zeegers werd vervolgens prof. ir. G. J. A. Terra benoemd. Prof. Ter ra is landbouwdeskundige en adviseur van de Grontmij. Hij was na overleg met Ka tholiek Maatschappelijk Beraad van die zijde aanbevolen. Uit het financieel verslag bleek dat de ontvangsten lussen 1 juni 1956 en einde 1957 373.460 gulden hebben bedragen en de uitgaven 283.285 gulden, zodat het batig saldo 90.175 gulden bedroeg. Voor 1958 zijn twee begrotingen opgesteld, een minimale en een streefbegroting. De eerste sluit op 335.000 gulden, de tweede op 475.000 gul den. Met inachtneming van een reserve van tien percent voor kleine projecten zal volgens de streefbegroting circa vier ton nodig zijn voor de ontwikkelingsprojekten in Griekenland (Thracië, Nestos-vallei) en de Soedan (irrigatieprojekt in Managil). Eind januari zal in een nieuwe bestuurs vergadering een definitief oordeel over de begroting worden uitgesproken. Aan deze beslissing ging een uitvoerige gedachten- wisseling vooraf, tijdens welke behalve waardering ook veel kritiek over het be leid van het bestuur in het afgelopen jaar werd uitgesproken. Deze kritische opmer kingen hadden betrekking op het geringe balig saldo van de tot nu toe gevoerde actie en het ontbreken daardoor van een voldoende financieel fundament om de uitvoering van de ontwikkelingsprojecten te garanderen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5