SPINWIEL JONGE Heemsteedse begroting aangenomen Door financiële politiek kunnen minder woningen verrijzen Aanstelling kleuterhei psters financieel niet verantwoord O.'ÏH-Oaivtuma Hoofd van christelijke school in Vijfhuizen neemt afscheid I I Plannen voor uitvoering bij mogelijke werkloosheid liggen gereed VRIJDAG 20 DECEMBER 1957 Antwoord van B. en W. HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Burgerlijke Stand van Haarlem Examens Zijlstraat 90 Haar,'om Tri. 11161 Diplomazwemmen voor Bloemendaalse scholieren Hillegomse gemeentebegroting aangenomen BLDEMLLGT LENTE in de WINTER! Demonstraties van judo en jioe jitsoe Geen heffing op margarine voor steun aan varkensprijs Kerstwijdingsavond NCVB Overveen „We kunnen wel blijven dansen..." Schaakcompetitie voor diensten en bedrijven De gemeenteraad van Heemstede heeft donderdag de ontwerp-begroting voor volgend jaar behandeld, 's Morgens waren de algemene beschouwingen' gehouden, waarna B. en W. voor hun antwoord aan het woord waren gekomen, 's Middags werden de re- en duplieken gehouden. Om 's avonds half acnt kon de voorzitter, burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard, voor het laatst de hamer laten vallen, nadat de begroting was aangenomen. De diverse meningen werden in vele gevallen in uitvoerige bewoordingen uiteengezet, waarbij soms punten aan de orde kwamen, die met de begroting als zodanig weinig hadden te maken. Het begrotingstekort steeg van 315.000 tot 347.000, omdat de raad met tien tegen zes stemmen besloot om 32.000 ten laste van de begroting te brengen, teneinde helpsters bij het kleuteronderwijs te kunnen aanstellen. Het voorstel werd ingediend door mevrouw Van der Meulen (Arb.) en de K.V.P.-leden Ver hoeven, Hopstaken, Van der Linden, Van Hees en Weyers. Tegenstemmers waren de wethouders Van Wijk en Van Houten, de V.V.D.-leden Brink, Dijkstra en mr. Zeelenberg, alsmede de heer Kooymans (Prot. Chr.). In de discussies voerde de bezorgdheid over de financiële positie van de gemeente de boventoon. Nadat de voorzitters van de fracties in de Heemsteedse gemeenteraad donderdag even na het middaguur gereed waren ge komen met hun algemene beschouwingen, kwamen B. en W. aan het woord voor hun antwoord. De aanstelling van helpsters voor het kleuteronderwijs zal aanleiding zyn voor onaangename financiële consequenties, al dus de wethouder van Financiën, de heer Van Houten. De wethouder stelde dat als ergens een verstandig financieel beleid was gevoerd dit in Heemstede wel het ge val is. Het beeld van de begroting is be paald door de opgelegde beperkingen. Het afsluiten van twee leningen heeft de finan ciële zorgen niet kunnen verminderen. De heer Van Houten wilde geen brede uitweidingen over de financiële verhou ding rijk—gemeenten houden. Hij achtte deze in hoge mate onbevredigend. Het begrotingsbeeld zal weinig aanleiding tot vreugde blijven geven zolang de centrale overheid voorschrijft wat de gemeenten wel en niet mogen doen. Dit werkt rem mend, zo niet verlammend op de normale ontwikkelingsgang. Het college zou graag zijn tegemoet gekomen aan de redelijke verlangens, maar thans past geen ander beleid dan loyale medewerking aan de regering. Uitbreidingsplannen De heer Van Lent, wethouder van Openbare Werken en Volkshuisvesting, kondigde aan, dat de raad begin volgend jaar de uitbreidingsplannen voor de ter reinen ten westen van de Heerenweg en ten zuiden en noorden van Ipenrode ter behandeling zullen worden voorgelegd. Met de wensen van de raad ten aanzien van hoogbouw is in deze plannen, waarvan er thans drie gereed liggen, rekening gehou den. Met de onmiddellijke uitvoering ervan kan nog niet worden begonnen. Wethouder Van W ij k (Bedrijven) noemde zich geen voorstander van over heidszorg voor bejaarden. Zij behoren in de normale maatschappij thuis en het mag niet de opzet zijn hen op een ge geven moment naar de overheid toe te schuiven. De reserves van de gemeentelijke be drijven, die in de loop van de jaren zijn gekweekt zullen moeten worden gebruikt voor herstelwerkzaamheden, want in som- sige gevallen is het materieel bij de be drijven al meer dan veertig jaar in ge bruik. Tenslotte deelde de wethouder mede, dat zojuist een rapport in binnengekomen over de elektriciteitstarieven, welk rap port verscheidene perspectieven biedt. Spreker kon zich hierover nog niet ver der uitlaten, omdat hy van dit rapport nog slechts vluchtig had kunnen kennis nemen. Hierna kwam de voorzitter aan het woord, die erop wees, dat de autono mie van de gemeenten tanende is, het geen hij een gevaar noemde voor de de mocratie. (ADVERTENTIE) x Gen. Cronjcstraat 1 a - 1 b - Tel. 53334 •XCCCOX-. ::O.X»aXXXOOOODaXXXCCCOCCO:»»XX»3C<X©DCCOCCG Haarlem, 19 december 1957 ONDERTROUWD: 19 dec.: C. P. A. Pa lestra en M. Groffen; A. F. Maaskant en H. Sieffers. GEHUWD. 19 dec.: J. Asma en Th. L. Spronk; M. Walraven en W. Zegwaard; J. W. Chr. Bakker en J. P. Meijer; J. B. H. Huiskens en A H. van Veen; J. C. de Rui ter en E. Mandemakers; J. J. Pot en M. W. Kenniphaas; E. van Gelderen en A. W. M. Ruifrok; P. R. Douma en E. Koeleman; H. Bekebrede en A. C. Schornagel; S. J. A. de Wit en H. Everts. BEVALLEN van een zoon, 18 dec.: M. C. van 't Wout—De Graaf; A. J. E. Oerlemans Bühl; 19 dec.: H. M. Klees—Hamete- man; J. M. VerkruissenVan der Aar; F. J. van PuttenZielman. BEVALLEN van een dochter, 17 dec.: S. M. SleemanBusking; A. H. Berkhout Bluijs; M. WitteZwaan; 18 dec.: A. van der MostHogendoorn; C. FrankPe- schier; 19 dec.: E. J. KeurNuijten; W. BosAasman. OVERLEDEN, 17 dec.: W. A. Rijnierse, 89 j., Kamperlaan; G. Alderden—Kooij, 79 I, Gasthuisvest; L. F. TanHaverhorst, 54 j., Gasthuisvest; 18 dec.: M. Uitendaal, 65 j., Vijfhuizerstraat. Amsterdam. Vrije universiteit. Doctoraalexa men economie: J. van der Meer, Rotterdam. Doc toraalexamen scheikunde: J. D. W. van Voorst, Amsterdam. Doctoraalexamen natuurkunde: P. H. Broerse, Amstelveen. Kandidaatsexamen wis- en natuurkunde: E. Backer. Amsterdam: D. W. Traas, Kapelle-Biezelinge; G. J. Willemsen, Am sterdam. Leiden. Geslaagd voor het doctoraalexamen Nederlands recht: de heer A. W. Kamp te Lei den; voor het kandidaatsexamen geschiedenis: mej. L. Laurentius te Oegstgeest; voor het kan didaatsexamen kunstgeschiedenis: de heer W. H. K. van Dam te Aerdenhout. Ten aanzien van de èanstelling van de helpsters bij het kleuteronderwijs wees hij erop, dat ook de besturen van de bij zondere scholen de bevoegdheid hebben helpsters aan te stellen, waarvoor zij een uitkering ontvangen. Het college zal dili gent blijven ten opzichte van de recht streekse busverbinding Heemstede-Am sterdam. Aan het adres van de heer Zee lenberg zei hij dat de Kunstkring reeds subsidie ontvangt voor toneelvoorstel lingen in het Minerva Theater. De sub sidie kon eventueel worden verhoogd. De exploitatie van het theater biedt gelukkig een gunstiger beeld dan vorige jaren, zo dat een kleinere bijdrage behoeft te wor den verleend. ADVERTENTIE Bijzondere sortering Kerst- en Nieuwjaarskaarten Maandag 16 en dinsdag 17 december werden in samenwerking met de vakleer krachten in de lichamelijke opvoeding en de Rijksconsulent voor de lichamelijke op voeding in Stoops Bad de zwemexamens voor de diploma's A en B afgenomen. Aan dit afzwemmen werd door de leerlingen van alle Bloemendaalse scholen, die in de vijfde, zesde, en zevende klasse zitten, deelgenomen. De resultaten waren als volgt: Voor het diploma A waren tweeënzeventig jon gens opgekomen, voor diploma B achten vijftig; voor A werden er zestien afgewe zen en voor B zeven, zodat in totaal zesen vijftig jongens voor diploma A slaagden en eenenvijftig voor diploma B. Bij de meisjes waren vijfenzestig voor diploma A opgekomen en vierenzestig voor B; elf werden er afgewezen voor A en tien voor B, zodat er vierenvijftig slaagden voor A en hetzelfde aantal voor diploma B. OPENSTELLING GEMEENTE KANTOREN De gemeentelijke kantoren in Hillegom zullen op 23, 24, 27 en 28 december normaal geopend zijn, evenals op 30 december, 2, 3 en 4 januari. Zij zijn op 31 december 's middags gesloten. ADVERTENTIE de ware Vaderlandse klare DE HILLEGOMSE GEMEENTERAAD heeft donderdagavond de gemeente begroting voor volgend jaar besproken en aangenomen. Ook in deze raadsver gadering voerde de bezorgdheid over de financiële positie van de gemeente de boventoon bij de besprekingen. Met nadruk werd gesteld, dat de gemeente niet verantwoordelijk kan worden gesteld voor een overbesteding. Want steeds is een zo zuinig mogelijk beleid gevoerd. De hoop werd uitgesproken, dat de ge meentelijke belastingen en de tarieven van de nutsbedrijven niet zullen worden verhoogd om de begrotingen in de komende jaren sluitend te maken. Ook hier sprak men de vrees uit voor een verder afbrokkelen van de gemeentelijke zelf standigheid. De voorzitter zei, dat door het zuinige beleid minder woningen kunnen worden gebouwd. De heer Bakker (K.V.P.) opende de algemene beschouwingen met de bezorgde vraag, waar het met het gemeentebeleid naar toe moet. Na de oorlog is er beslist niet met geld gesmeten. Daarom kan de ge meentelijke overheid niet verantwoordelijk worden gesteld voor de huidige financiële depressie. Temeer niet, omdat het groot ste gedeelte van de investeringen bestemd was voor de woningbouw. Bezorgd was spr. over het afnemen van de gemeente lijke autonomie, waarna hij op scherpe wijze het handhaven van een irreëel ren tegamma door het rijk hekelde. Spr. vroeg zich af, wanneer eindelijk een hogere uit kering uit het gemeentefonds zal worden verkregen. „De gemeente is nu armlastig geworden. En de centralisatie woekert voort", aldus de woordvoerder van de K.V.P., die de burgemeester spoedig be noemd zag tot „zetbaas van Den Haag". Een scherp protest tegen de „bevoogding" door Den Haag is op zijn plaats. Toriefsverhoging ongeivenst Sprekende over de begroting zei spr. dat deze er niet soberder had kunnen uitzien. Het zal moeilijk zijn om de begioting in de komende jaren sluitend te maken. Ver hoging van de plaatselijke belastingen en van de tarieven der nutsbedrijven moet worden voorkomen, daar de draagkracht van de inwoners niet onuitputtelijk is. Wat betreft de woningbouw vioeg spr. zich af, of geen stagnatie zal optreden. Is het wel gerechtvaardigd ten opzichte van woningzoekenden, dat in „Meer en Dorp" nieuwe huizen blijven leegstaan. Op krot opruiming moet de aandacht gevestigd blijven. Jammer is het, dat van de bouw van gymnastieklokalen nog niets is ge komen. Met het oog op een eventuele werkloosheid moeten plannen voor werk verruiming worden gereed gemaakt. De heer Bakker stelde voor de subsidies voor de muziekverenigingen te verdubbe len en te brengen op vijfhonderd gulden per jaar. Tenslotte sprak deze woordvoer der in lyrische bewoordingen over de voortvarendheid, waarmee in Hillegom een bollenbeurs is neergezet. Hij deed dit met enkele .kwinkslagen aan het adres van de voorzitter, jhr. mr. dr. O. F. A H. van Nispen tot Pannerden, die deze week nog in een andere functie op uitstekende wijze een plan voor een nieuwe beurs in Haar lem heeft verdedigd. In de mist „We dwalen in een financiële mist", zei de heer D. van Egmond (Prot. Chr.), die de hoop uitsprak dat met het bouwen van huizen zo snel mogelijk zal kunnen worden voortgegaan. Dit jaar hadden, als zich geen financiële moeilijkheden hadden voorgedaan, honderd woningen meer ge bouwd kunnen worden. Een uiterst zuinig gemeentebeleid is geboden, maar met tariefsverhogingen mag de begroting niet worden sluitend gemaakt. Het blijft te be treuren, dat enkele belangrijke werken niet kunnen worden uitgevoerd. De heer Keizer (Arbeid) vond een protest op zijn plaats. Bezwaarlijk vond spr. het, dat Gedeputeerde Staten de ur gentie van uit te voeren werken bepalen. „Als er bezuinigd moet worden, dan eerst op kazernebouw en dergelijke. Het finan ciële beeld van de gemeente is wel zeer somber". Beperking kost geld In zijn beantwoording zei de voorzitter, de protesten tegen de beperkingsmaat regelen juist te achten. „De gemeenten hebben ten onrechte de schuld van de financiële moeilijkheden abrupte toepassing van de beperkings maatregelen gaat enorm veel geld kosten. Allerlei werken moeten te plotseling wor den uitgesteld". Bij een normale begroting zouden de uitgaven minstens vijftig percent hoger liggen. Het verzorgingspeil zal aanmerke lijk dalen. De gemeentelijke belastingen alsmede de tarieven van de nutsbedrijven zullen zo mogelijk op het huidige peil ge handhaafd blijven. Er moet naar worden gestreefd dat tijdig gronden bouwrijp worden gemaakt. Voorts moet rekening worden gehouden met een belangrijke terugslag op het ge bied van de woningbouw. Want uit het aandeel in de Nationale Woningbouw lening zal wellicht slechts de bouw van een vijftigtal huizen kunnen worden ge financierd. Het aantal krotwoningen is vrij groot, maar het opruimen ervan zal niet in een snel tempo kunnen geschieden. Voor de komende jaren zouden nog hon derdvijftig krotten moeten worden opge ruimd. Het spoedig bouwen van het gym nastieklokaal bij de nieuwe Julianaschool zal wel een illusie blijven. Plannen zijn gemaakt om bij een even tuele werkloosheid in het kader van de werkverruiming te worden uitgevoerd. Hierbij is ondermeer de uitvoering van het uitbreidingsplan achter „Treslong". Verhoging van subsidie voor de muziek verenigingen, zoals de heer Bakker heeft voorgesteld, moet eerst wel grondig wor den bezien. Van deze verenigingen wordt weinig medewerking ondervonden. Ver zoeken om concerten hebben geen resultaat en de dure muziektent wordt onvoldoende gebruikt. Uiteindelijk werd besloten het voorstel-Bakker om deze subsidie te ver hogen te aanvaarden. Aan de muziekver enigingen zullen echter bepaalde voor waarden worden gesteld. Vervolgens besprak men de begroting hoofdstuksgewijs, waarbij op onderge schikte punten nog nader werd ingegaan. De vrees werd uitgesproken, dat het na delig saldo van de werkplaats voor min- der-validen in Sassenheim geleidelijk groter zal worden, omdat de rijkssteun vermindert. „Het ene ogenblik stimuleert het rijk de oprichting van deze werk plaatsen, het andere ogenblik vermindert het de subsidie", zei de heer Bakker. Ten slotte werd de begroting aangenomen. ADVERTENTIE Gezelligheid en de beste consumpties LUNCHROOM RESTAURANT GR HOUTSTRAAT 81) DF GR MARKT ^IEK^1||II Vrijdag, zaterdag en maandag tot 10 uur geopend Kerstwydingsdienst. Dinsdagavond 24 december zal in de kapel aan de Leeu werikenlaan te Aerdenhout een Kerstwij- dingsdienst gehouden worden, waar ds. J. E. Drost, Hervormd predikant, zal voor gaan. Voorts verlenen de dames E. Bois- sevainVan Rossem (viool), Ellen Flesse- man (fluit) en de heer Philip Hoedemaker gekregen". De (tenor) medewerking aan deze dienst. BURGERLIJKE STAND VAN ZANDVOORT GEBOREN: Tanja, d. v. C. Zwaag en M. C. de Boer. Marcus Petrus Antonius, z. v. S. A. Sjerps en A. M. van der Meij. Cor nells Gijsbert, z. v. J. Zwemmer en L. Os kam. ONDERTROUWD: H. van Houten en A. Kos. B. F. Schotel en M. Worm. GEHUWD: J. J. van Hulsen en A. G. Og- nibeni. L. F. Nanai en A. M. Vörös. OVERLEDEN: Th. C. W. Hendriks, 71 jr., weduwe van W. J. J. Behrens. GEBOREN BUITEN DE GEMEENTE: Antonia Cornelia Bos, Gr. Krocht 32a. Ce- dia Bier, Brederodestraat 79. Marieke Louise Hairston, Boulev. Paulus Loot 55. HAARLEMMERMEER GEBOREN Peter Hugo, z. v. K. Ker- sloot en P. C. Baas; Maarten, z. v. K. Vink en A. Ven thuis; Arend, z. v. P. van Reeu- wijk en W. J. Roodenburg; Cornelia, d. v. Schoonderwoerd den Bezemer en G. J. Beij Lena, d. v. H. Schutte en J. A. Gortzak; Dorina, d. v. J. van den Berg en P. M. van Es; Maria Louize, d. v. M. van der Maarl en M. L. Vonk; Anneke, d. v. F. A. Wil- lemse en W. J. de Groot; Joan Iris, d. v. E. F. Martens en L. J. A. Verduyn Lunel; Arnoldus Bernardus Petrus, z* v. P. A. Bleumink en H. Tol; Theresia Maria, d. v. H. A. van Velsen en M. Bos; Gerardus Petrus, z. v. J. C. Schreurs en M. P. Cap- pendijk; Jan Marinus Meeuwis, z. v. J. van den Bos en J. H. de Jong. GETROUWD IJnze Taconis en Sjoukje Holkje Zijlstra; Gerrit Johannes Kits van Heijningen en Wesselina B. C. Bierau; Gerardus Franciscus Bouwman en Jacoba Johanna van Egmond; Aldert de Grauw en Elisabeth Helena van Schie; Johannes Pe trus Schrama en Anna Henrica Maria Lommerse; Andreas Maria van der Burg en J. W. Olsthoorn; Petrus Adrianus Bos man en Anna Skaloud; Leonardus Antho- nius A. Ligtenberg en Anna Paulina van Leemput; Josephus Petrus Annard en Alida Johanna Maria van Duin; Johan Outshoorn en Hendrika van Dam; Johan nes Herman van de Meer en Engelina van Munster; Johannes Jurriaan Schutter en Sophia Emma van Doorn; Karei Visscher en Clasina Arends; Wijnand Johannes de Hertog en Susanna Walkier. OVERLEDEN Pieter Terlouw, 80 jaar, echtgen. v. N. B. Versteeg; Jacob Gijsbert Cardol, 2 jaar; Anna Maria Duivenvoorden, 66 jaar, echtgen. v. J. J. Buckens. ONDERTROUWD Gerardus Dominicus Mulder, 25 jaar en Jonhanna Maria Anna Holla, 24 jaar; Johannes Cornells Daal- mijer, 28 jaar en Wilhelmina Petronella van der Maden, 24 jaar; Jacobus Gerardus van Duin, 33 jaar en Christina Julia Ma ria Laan, 26 jaar; Willem Hopman, 31 jaar en Maria Elizabeth Veldhuisen, 24 jaar; Willem Adriaan Engel, 26 jaar en Pieter- nella Roodenburg, 23 jaar; Jacobus Ber nardus Schuit, 26 jaar en Johanna Agatha Margaretha Clemens, 26 jaar. ADVERTENTIE ADVERTENTIE *r LIS5E Show van bloeiende Hyacinten, Tulpen, Narcissen en Amaryllis. 23—28 DECEMBER HBG-HALLEN - le Kerstd. gesloten De ouderavond van de School met de Bijbel te Vijfhuizen, die donderdagavond werd gehouden, droeg een wel zeer bijzon der karakter, in verband met het afscheid van het vertrekkende schoolhoofd, de heer D. E. Deerenberg en het feit, dat mejuf frouw A. E. Willemsen 35 jaar als onder wijzeres aan de school was verbonden. De voorzitter der vereniging, de heer G. Klomp, gaf tevens een kort overzicht over het afgelopen jaar. Hij herinnerde aan de herdenking van het gouden jubileum in juli, het betegelen van het schoolplein, nieuwe vloerbedekking in 11e lokalen en gangen en de benoeming van het nieuwe hoofd, de heer W. A. Dikkers, die thans onderwijzer is in Hengelo en op 1 februari in functie zal treden. Verder vertrok mej. Douwes, de leidster van de kleuterschool, in verband met haar huwelijk; zij werd op gevolgd door mej. Veldhuizen van Zanten uit Hillegom. Een bijzondere noot in het steeds weer aantrekkelijke ouderavondprogramma vormde het optreden van de kinderen, die onder leiding van de heer Deerenberg een kerstprogramma uitvoerden. Dit droeg tot motto „Uit de mond der kinderen hebt Gij U lof toebereid" en bestond uit zang, decla meren en spreekkoren. Mejuffrouw A. E. Willemsen was op 15 december 35 jaar aan de school verbonden. Natuurlijk ging dit jubileum van deze ge liefde onderwijzeres niet. onopgemerkt voorbij, want vele der aanwezige ouders hebben bij haar in die klas gezeten. Voor zitter Klomp memoreerde haar grote ver diensten voor de school en bood haar, na mens het bestuur, een boekwerk en bloe men aan. Na een programma van vrolijke kinder zang en declamatie in de pauze werd men in de gelegenheid gesteld het werk van de kinderen te bezichtigen werd het tweede deel van de avond gewijd aan het afscheid van de heer D. E. Deerenberg, die op 1 oktober 1954 in zijn functie in Vijf huizen werd geïnstalleerd. Op 1 januari zal hij in dienst treden als hoofd van de A. J. van Wijlenschool aan de Keizersgracht te Amsterdam. Het bestuur, aldus de heer Klomp, betreurt dit vertrek zeer, want het scheidende hoofd was een geboren en goede onderwijzer, die veel voor de school en de kinderen deed. Spreker betrok ook mevrouw Deerenberg in zijn dank en wenste hun beiden en hun kinderen alle goeds. Namens het bestuur werden een ge schenk onder couvert en bloemen aange boden. Ds. L. C. Baljé, hervormd predikant in Voor de tweede keer werden op de sportschool Wim Buchel in de School straat in Zandvoort examens afgenomen voor judo en jioe jitsoe. Voor de eerste graad jioe jitsoe slaagde de heer S. van Fenema en van het Zandvoortse politie korps de heren D. W. van Akooy, R. Dijk stra, A. Mastenbroek, H. Schraa en J. C. Trommel. De heren H. de Hoop, G. Pols, D. Trappel en H. Sandbergen, die door ziekte verhinderd waren, zullen binnen kort dit examen afleggen. Voor de gele band judo slaagde de heer N. van Fenema. De heer Buchel besprak uitvoerig jioe jitsoe als een afdoende methode tot zelf verdediging en gaf een demonstratie. De heer Buchel kenmerkte judo als een zeer goede lichamelijke opvoeding, waarna be sloten werd met een demonstratie van techniek en valbreken. Tenslotte betuigde de heer Buchel dank aan de heer Cees Buenting, leraar derde dan van sportschool Amstelveen voor diens zeer gewaardeer de medewerking. Vijfhuizen, betreurde het vertrek met het oog op de eigen plaats, die de heer Deeren berg in het dorpsleven en in het bijzon der in het protestantse leven innam en bracht de dank der hervormde, gemeen schap over. Zijn collega van de gerefor meerde kerk, ds. G. Rang, legde de nadruk op de band tussen kerk en school. Hij bracht de dank over van het gereformeerde volksdeel. Namens het personeel roemde de -heer Van Henten de goede samenwerking, die steeds had bestaan en het goede onderwijs, dat de heer Deerenberg had gegeven door zijn liefde voor het kind. Tot slot hield de heer Deerenberg een afscheidstoespraak. Het feit, dat het ver trek zo moeilijk is, is wel het beste bewijs dat alles hier goed was, want vele banden binden hem met Vijfhuizen. De samenwer king met het bestuur, het personeel, de geestelijken en de ouders der kinderen, waren goed. Daarom was de beslissing, toen de school te Amsterdam zijn ge boortestad een beroep op hem deed. zo moeilijk. Tenslotte verzocht hij het nieuwe hoofd op dezelfde wijze het vertrouwen te schenken en de genegenheid te bieden. De heer Klomp deelde tenslotte nog mede, dat men het plan heeft, om het nieuwe hoofd te installeden tijdens de jaar vergadering, welke begin februari plaats vindt. De samenkomst werd door ds. Rang ge sloten. 's Middags namen onderwijzend perso neel en kinderen nog gezamenlijk afscheid van het echtpaar Deerenberg. De leerlin gen boden een leeslamp aan; het personeel een ganglamp. De voorzitter van het Produktschap voor margarine, vetten en oliën, heeft zich in de bestuursvergadering van dit produktschap ten stelligste gekeerd tegen suggesties om ten behoeve van financiële steun aan de varkensprijs een heffing te leggen op grondstoffen voor margarine, spijsvet en eetbare oliën. Hij kon zich moeilijk voorstellen, dat moeilijkheden in de landbouw zouden moeten worden af gewenteld op een andere bedrijfstak. Een dergelijke heffing zou neerkomen op een prijsverhoging van drie cent per pakje margarine, hetgeen niet zou passen in het prijsbeleid van de overheid. Het bestuur van het produktschap sprak zich dan ook unaniem uit tegen het leggen van een heffing op margarine grondstoffen. De voorzitter van de Bond van Marga rinefabrikanten deelde mede, dat, on danks de suggestie in de memorie van toe lichting op de begroting van Economische Zaken, er geen prijsdaling op de wereld markt voor margarinegrondstoffen is. Prijsverlaging van margarine zal niet mogelijk zijn. De laatste tijd stijgen de prijzen der grondstoffen, met name van palmolie. Wel bestaat een notering, doch leveranciers willen zich niet tot levering verplichten in verband met onzekerheid over aflading onder de di'uk van de Indo nesische kwestie. Studentenbyeenkomst. Voor de leden van de Haarlemse Katholieke Studenten vereniging Sanctus Bavo zal pater mr. F. van Kleef zondagmox-gen 22 december in de kapel van Sancta Maria, Florapark, Haarlem een mis opdragen. Na de mis volgt een ontbijt, waarna de heer H. Pre- nen zal spreken over „Kerstmis in de kunst, speciaal de beeldende". Er bestond woensdagavond een zeer grote belangstelling voor de kerstwijding van de afdeling Overveen van de Neder landse Christen Vrouwenbond in gebouw „Irene" aan de Elswoutlaan te Overveen. De presidente, mevrouw M. van Giffen- Visser, opende de avond en hield na het lezen van de liturgie een korte kerstmedir tatie. Na de pauze bracht het dameskoor, bestaande uit veertien leden, onder lëi- ding van mevrouw Truus Mondriaan een aantal kerstliederen ten gehore. Mevrouw Van Giffen las vervolgens een kerstver haal voor van mevrouw A. Rutgers van der Loeff-Basenau. Nadat het koor nog enige liederen ten gehore had gebracht, werd de bijeenkomst gesloten door me vrouw L. Voerman-Timmer en het geza menlijk zingen van „Ere zij God". ADVERTENTIE .Met Playtex Twinkle- en Tiny Lad Waterproof broekjes (regelrecht uit Amerika!) kunnen we wel dan sen van plezier. Zacht als fluweel en absoluut waterproof. Verpakt in een vrolijke, feestelijke verpakking, (een leuk cadeautje). En kent U de Playtex schortjes en slabbetjes al...?" AMERIKAANSE „HAUTE COUTURE" VOOR UW BABY verkrijgbaar bij baby-speciaalzaken, dro gisten en de baby-afdelingen van grote zaken. Indien niet verkrijgbaar, schrijf dan naar de importeur: Jacq. Mot N.V. Afd. Playtex. Vondelstraat 93. Amsterdam. De tussentijdse ranglijst van de schaak competitie voor diensten en bedrijven in Haarlem geeft het volgende beeld: Stadhuis 4 3 1 3'A V D 4 3 1 3'A Hin 4 2 1 1 2'A Spoorwegen 4 2 1 1 2lA Haarl.meer 4 2 2 2 Bouw- en Won.toez. 5 2 3 2 Prov. Ziekenhuis 2 1 1 1 Soc. Zaken 5 1 4 1 Herstelpl. Textiel 4 4 0 Opmerkelijk is het herstel van de schaakgroep V D, die vorig seizoen op de laatste plaats eindigde en zich thans met de kampioen van seizoen '56—'57 op de eerste plaats heeft weten te nestelen. Reeds thans bestaat de mogelijkheid van aanmelding voor nieuw te vormen schaak- groepen van personeel van diensten en be drijven voor het komend seizoen. Per dienst of bedrijf dient een groep uit ten minste 5 spelers (huisschakers) te bestaan. Verordening op verzorgingshuizen ter inzage Burgemeester en Wethoudei-s van Haar lem maken bekend, dat vanaf heden ge- dui'ende drie maanden ter gemeentesecre tarie, afdeling algemene zaken, voor een ieder ter lezing is nedergelegd het besluit van de raad dezer gemeente, waarbij is vastgsteld de Verordening op de verzor gingshuizen en de verpleeghuizen. Artikel 2 van die verordening bepaalt onder meer, dat het verboden is een ver zorgingshuis of een verpleeghuis te hou den, tenzij met vergunning van het college van B. en W.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7