SLOTSEIZOEN PRIJZEN Qfl0/ „Feestgericht" door Opera ballet „Het Vondelkwartier" gaat aandacht schenken aan jeugd boven 14 jaar Uitvoering van drievoudige opdracht van de gemeente Amsterdam Cultureel centrum in Haarlem-Noord Moeilijkheden met Haarlems Speeltuin- verbond in beslissend stadium Bohemen Godfried Bomans over onze volksaard Leidingen gesloopt met gevaar voor ontploffing Cm\3 0 OP OVERJASSEN DRASTISCH VERLAAGDE PRIJZEN Bejaarde dame viel uit NZH-bus CHAMPAGNE POMMERY GRENO - REIMS Mr. Rohlingtoernooi wordt in mei gehouden „Brederodeduin"--zusters blijven nog even Achttien jaar wegens moord op postbode te Miste UIT STAD EN STREEK „Zang en Vriendschap" voor de microfoon MEVROUW, Belgische onderscheiding voor dr. E. D. Spelberg qeA. BLOKKER Hartenlustschool nam afscheid van twee vakleerkrachten uystee wjnhandd Neem de juiste wijn voor uw Kerstdiner: BOURGOGNE CLUB1953 RIJ DAG 2 0 DECEMBER 195 7 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT jHet voldoening kan „jen vaststellen, dat het Ballet van de Nederlandse Opera (donderdagavond in ;e Stadsschouwburg te Amsterdam) ein- delijk eens is ge komen met een pre mière, die als een positieve daad in een ontwikkeling gezien kan worden. Dat door eigenaardige re- pertoirepolitiek 'de eerstvolgende her haling pas in april kan plaatsh'^/en maar men hoop..; is betreurenswaardig en meer dan een bij- komstgheid. Het be seft hier namelijk een nogal gecompli ceerd geval, dat mc]- iswaar onmiddellijk aanspreekt, maar waarbij men pas tot een verantwoorde analyse kan komen na herhaalde kennis making. Men kreeg te doen met de uit voering van een drie voudige opdracht van de gemeente Amster dam (op zichzelf reeds een noviteit) aan drie kunstenaars: een componist, een cho reograaf en een schilder. En zo wérd onder de zonderlinge titel „Feestgericht" een collectieve schepping van het drieman schap Luctor Ponse, Hans van Manen en Dick Elffers ten doop gehouden. Deze is opgedragen aan Maria Sylvaine, die de hoofdrol vertolkte. Het werk had zeer veel succes. „Feestgericht" is een zonder onderbre kingen vertoond driedelig werk: twee scènes met een lyrisch intermezzo. De ver halende inhoud is in. enkele woorden weer •e geven: een „vreemde jongen" weet de onge vrouw Stella te «verleiden haar vriend voor hem te vergeten, voor welke nbreuk op de goede zeden zij door haar buurtgenoten gruwelijk wordt gestraft. De bruikbaarheid van dit gegeven wordt nog vergroot door de mogelijkheid van uitbeel ding der massahysterie, een opdracht die choreograaf Hans van Manen, mede door de overdadige lengte van de muzikale partituur, wat machtig is geworden. Een drastische, maar dan ook werkelijk zeer ingrijpende, bekorting zal dit in ieder ge val interessante werk aanzienlijk ten goede komen, ook al omdat het thans vereiste zichtbaar uitputtend is voor de dansers, die zich met hart en ziel hebben gestort in de vervulling van hun opdracht. Er zijn twee omstandigheden, die het bemoeilijken nu al tot een uitspraak over de vermoedelijke toekomst van Hans van Manen als choreograaf te komen: de bui tengewoon suggestieve kracht van de na drukkelijk emotioneel gekleurde muziek en de geweldige ambitie, waardoor men zich laat meeslepen door de bedoelingen. Maar het is wel duidelijk, dat hij over het vermogen beschikt een verbeelding in to-f* neeltermen te projecteren. Hijr maakt een knap gebruik van de ruimte (net iets te nadrukkelijk overigens tegen het slot, waai door het beoogde effect in zijn tegen deel verkeert: wat de illusie van oneindig heid moet geven wordt dan opeens een theatrale horizon). De groepen zijn door gaans overtuigend functioneel gehanteerd, zij het wat stereotiep in de voorstelling van een gemeenschap. De individuele be wegingen zijn vaak gezocht (en meestal gevonden in scheppingen van voorgangers, te veel om op te noemen) en soms niet adequaat aan de veronderstelde innerlijke situatie. Dit zijn tekortkomingen, die men in een jeugdwerk mag verwachten. En ik wil Hans van Manen bepaald niet van plagiaat in enigerlei vorm beschuldigen. Integendeel: hij heeft geprobeerd onont koombare invloeden op een persoonlijke wijze te verwerken. In dit laatste is hij echter niet geslaagd. Men krijgt geen moment de indruk met de kunstenaarspersoonlijkheid in aan- raking te komen. Maar ik heb vertrouwen. 1at hij zich wat dat betreft, gunstig zal kunnen ontwikkelen, wanneer hem de ge legenheid wordt geboden zijn vormgeven de krachten onafhankelijker op de proef 'e stellen. Met bekwaam inzicht heeft hij intussen gebruik gemaakt van de parti culiere kwaliteiten van zijn dansende medewerkers. Maria Sylvaine ontplooide orachtige capaciteiten, ook in „dramatisch" ■wicht., Maltin Scheepers en Chris Toren- msch gaven elkaar als de medeminnaars met veel spanning en technische beheer- ng partij en Clemmy Schenk zorgde als et batspelend^ meisje voor een in strak- Md charm-'-n'" "'v^^ling. Het is mijn Maria Sylvaine en Martin Scheepers in het nietiwe ballet Feestgerichtbij de Nederlandse Opera. voornemen op de individuele prestaties later afzonderlijk terug te komen. Dick Elffers maakte als decorontwerper geen gelukkig debuut, hetgeen vooral te wijten is aan het ophangen van allerlei sym bolische versieringen. In het verdere (overladen) programma zag men onder meer „Les Sylphides" in een gedeeltelijk nieuwe bezetting, dor en droog, benevens het befaamde duet uit „De Notenkraker" op muziek van Tsjai- kofsky, waarin Martin Scheepers zich in dubbel opzicht als danseur noble kon onderscheiden, namelijk als beter dan ooit gespannen solist en als een behulpzame redder in de noden van zijn vrouwelijke partner, Vanna Besanqon, die aan een der gelijke krachtproef nog lang niet toe is. Het orkest van de Nederlandse Opera werd door Arrigo Guarnieri zonder veel aan dacht voor het toneelgebeuren gedirigeerd. David Koning H'aarlemse rechtbank Vier maanden geëist tegen voorman, die opdracht gaf Een gevangenisstraf van vier maanden eiste de officier van Justitie by de Haar lemse rechtbank, mr. dr. R. W. H. Pitlo, donderdagmiddag tegen een 36-jarige voor man-uitvoerder uit Amsterdam, die be schuldigd werd van het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld. De voorman had op 8 maart op het terrein van de Hoogovens in Velsen een onder hem staande brander opdracht gegeven een op zeven meter hoogte aangebrachte leiding te demonteren, terwijl hy zou heb ben geweten, dat dit gevaar voor ont ploffing zou opleveren. Er deed zich inder daad een ontploffing voor, ten gevolge waarvan de brander ernstig werd gewond, waardoor de man ztfn linkerarm moest missen. Als getuige werd gehoord een bedrijfs- issistent van de Hoogovens, die de voorman van advies moest dienen, omdat de laatste in dienst stond van een Amsterdams par ticulier bedrijf. De bedrijfsassistent had herhaaldelijk gewezen op het grote gevaar, dat bij het slopen van de leidingen aan wezig was, omdat zich in de leidingen resten van een ontplofbare chemische stof bevonden. De voorman gaf toe, dat hij voor hef gevaar gewaarschuwd was. Op de vraag van de president van de recht bank, mr. H. J. Ferwerda, waarom hij dan toch de leiding met een snij-apparaat had laten demonteren, antwoordde de voorman: ,Er was haast met het werk". „Dus daarom hebt u de veiligheidsmaat regelen verwaarloosd" merkte de presi dent op. Op een wraag van de raadsman, mr. F. Goudsmit uit Amsterdam, bevestigde de bedrijfsassistent, dat de voorman in het algemeen wel een voorzichtige indruk had gemaakt tijdens de uitvoering van het werk. Mr. dr. Pitlo sprak van zeer grote roe keloosheid, bijna grenzend aan opzet en meende, dat de voorrrtan weinig zorg heeft gehad voor lijf en leven van anderen. De raadsman, mr. F. Goudsmit, bestreed de schuld van zijn cliënt niet, maar vond de door de officier geëiste straf te hoog. „Mijn cliënt heeft zelf ook last van het ongeval gehad, zodat zijn roekeloosheid dus zeker niet aan opzet grenst". Mr. Goudsmit concludeerde tot een voorwaar delijke straf. Uitspraak op 2 januari. ADVERTENTIE OP ALLE AFDELINGENt Vrijdag, Zaterdag en Maandag tot 9 uur geopend Donderdagmiddag heeft zich in een bus van de N.Z.H.V.M., die op de Kleverpark weg in Haarlem reed eén ernstig ongeluk voorgedaan. Juist op het moment dat de bus de bocht van de Kleverlaan naar de Kleverpark weg maakte liep de vijfenzeventigjarige mejuffrouw F. G. uit Santpoort naar vo ren om iets aan de bestuurder te vragen. In de bocht Verloor zij het evenwicht, zij viel tegen de deur die openklapte waar door mej. G. op straat belandde. Met een schedelbasisfractuur moest zij in het Gro te Gasthuis worden opgenomen. ADVERTENTIE Aan het langzamerhand een traditie ge worden Mr. F. P. Th. Rohlingtoernooi, dat n 1958 op zaterdag 3'en maandag 5 mei Sehouden zal worden en waaraan het col- tege van B. en W. van Bloemendaal thans zijn sanctie heeft verleend, zullen weer teerlingen uit de vijfde, zesde en zevende 'Jassen van alle lagere scholen in de ge meente Bloemendaal deelnemen. Op za terdag 3 mei worden zwemwedstrijden ge houden in Stoops Bad, namelijk de 25 m. school-rug-en vrije slag (deelname aan Iwee nummers). Op maandag 5 mei wor- ien er 's morgens met 12-tallen micro-korf bal wedstrijden gehouden voor meisjes en 's middags gaan de jongens met elftallen handballen. De leerlingen mogen niet ou der zijn dan dertien jaar. *Naar aanleiding van het bericht in „Ze ven dagen Haarlem", in onze editie van donderdag over het afscheid van zr. Th. W. Moquette en zr. S. J. v. d. Zeeuw van „Brederodeduin", deelt het bestuur yan de Haarlemse Vereniging tot Be strijding der Tuberculose ons mede dat het vertrek van beide zusters enige tijd is uitgesteld. De verpleegster, die de taak van zr. Moquette zou overnemen, heeft plotseling haar betrekking verlaten, waardoor „Brederodeduin" zonder leiding zou komen. Met het oog hierop zullen zr. Moquette en zr. van der Zeeuw voorlopig in hun functie blijven, totdat er opvolg sters voor hen gevonden zijn. In Haarlem-Noord heeft mevrouw B. E. Braakman-Ten Bruggen Cate het initia tief genomen tot het stichten van een cultureel centrum, waartoe het pand Reilzstraat 4 by de Oonjéstraat werd in gericht. Het ligt in de bedoeling om de jeugd, maar ook de volwassenen door het organiseren van cursussen en privélessen de gelegenheid te geven, om onder des kundige leiding hun artistieke aanleg te ontwikkelen. Dat in dit grote en belangrijke stads gedeelte behoefte bestaat om sluimerende gaven tot ontplooiing te brengen mocht reeds blijken uft de goede belangstelling, waarin de reeds begonnen ballet-, schil der- en tekencursussen zich mogen ver heugen. Nog andere cursussen zijn in voorbereiding, waaronder een cursus ar tistiek naaldwerk. Mevrouw Braakman, die door haar verblijf en studie in het buitenland hier als schilderes en beeld houwster geen onbekende is, heeft in het zelfde pand de benedenzaal ingericht als expositieruimte, waar kunstschilders of andere kunstenaars hun werk kunnen ten toonstellen. Van 26 tot 30 december zal er 's middags gelegenheid bestaan de kinder tekeningen te zien, die door de jeugd van 6 tot 14 jaar ingeleverd kunnen worden tot dinsdag 24 december van 2 tot 4 uur. Voor de beste prestaties onder de inzen dingen. die het kerstgebeuren tot onder werp zullen hebben, worden prijzen be schikbaar gesteld. Vanmorgen heeft de arrondissements rechtbank te Zutphen uitspraak gedaan in de zaak tegen de. 28-jarige Winterswijksê bakker J.P., die op 11 januari 1957 de roof moord pleegde op de postbode Hesselink te Miste (gemeente Winterswijk). De recht bank Veroordeelde P. tot 18 jaar, met af trek van voorarrest. Veertien dagen ge leden heeft de officier van Justitie levens lang geëist In het vonnis werd moord bewezen geacht. Nieuw» in het kort ADVERTENTIE Poging tot inbraak. Op de Zeeweg in Overveen is' donderdagavond om half twaalf in een villa een poging tot inbraak gedaan. Er werden enkele ruiten vernield, maar de daders zijn daarna blijkbaar in hun pogingen gestoord, want zij zijn niet in huis geweest. Nieuw lokaal. Na de kerstvakantie zal de -christelijke Prinses Marijkeschool in de Dinkelstraat in Haarlem-Noord er een lokaal bijkrijgen in de uit twee lokalen bestaande noodschool in de Lekstraat. Het andere lokaal zal in gebruik worden ge nomen door de r.k. Kardinaal de Jong- school. De AVRO heeft de koninklijke lieder tafel „Zang en Vriendschap" uitgenodigd mede te werken aan een tweetal radio-uit zendingen. Op dinsdag 24 december te 23.15 uur is „Zang en Vriendschap" te be luisteren in een kerstprogramma, waar aan tevens medewerken de tenor Paul Hameleers en vier hoornisten van het Concertgebouworkest, de heren Adriaan van Woudenberg, Marinus J. Clarijs, Sij- men van Brederode en Gerben Sikkema. Voorts treden op de Utrechtse Oratorium vereniging en de organist Stoffel van Vlie gen. Beide koren staan onder directie van Jack P. Loorij. In de rubriek „Koorklan ken," geredigeerd door Felix de Nobel, zal „Zang en Vriendschap" een Schubert- programma verzorgen. Medewerkenden zijn ook hierin de tenor Paul Hameleers, de genoemde hoornisten en tevens de pia nist Pierre Palla. Deze uitzending heeft plaats op dinsdag 14 januari van 19.05 tot 19.45 uur, waarbij als gebruikelijk in de ze rubriek Felix de Nobel toelichting op de uit te voeren werken geeft. De meesbekende parfums von GUERLAIN worden U m een fraai zakflacon in leren etui gebracht ODE. SHAUMAH MITSOUKO. L'HEURE BLEUE, VOL DE NUIT, SOUS LE VENT, JICKY. FLEUR DE FEU. Vanaf fl 14 ONZE OFFICIËLE DÉPOSITAIRES PARIS HAARLEM LEONARD H«ut« Coiffure Institut de Beauté - Wagenweg 29 VAN NIEL Grote Houtstraat 92 LOUIS P:ÊRL6T Zijlstraat 38 HEEMSTEDE - ELIZABETH Institut de Beauté Parfumerie -Zandvoortselaan 75 ZANDVOORT - ]OH. A. SUYKERBUYK N.V. - Thorbeckestraat 11 In Oud-Schpten, het gedeelte van Haar lem ten noorden van de Jan Gijzenvaart dat zich in de laatste tien jaren ontwik keld heeft tot een woonwijk met ruim twintigduizend ingezetenen, is een nijpend gebrek aan mogelijkheden tot recreatie en verantwoorde vrijetijdsbesteding voor de opgroeiende jeugd. Van de drie vereni gingen die zich in Oud-Schoten met ge organiseerd jeugdwerk bezighouden, te weten de speeltuinvereniging „DVS" aan de Vondelweg, „Het Vondelkwartier" aan de Vergierdeweg en „Hof van Eden" aan de Tesselschadestraat zijn alleen de twee eerstgenoemde in het bezit van een lokaliteit waai het clubwer' ter hand wordt genomen. Bovendien beperkt dit clubwerk zich tot de jeugd van de zoge naamde" „^peèltuiftfêfeftijd", dat is tusseb zes en veertien jaar. De plannen die mep enige tijd geleden koesterde om ook teft behoeve van de oudere jeugd een club- of buurthuis op te richten zijn met het oog op de tijdsomstandigheden noodgedwon gen uitgesteld. Het bestuur van „Het Vondelkwartier" gaat dit probleem thans energiek aan pakken. In de eerste plaats heeft men het oog op de inrichting van een speeltuin in dë woonwijk ten noorden van de Jan Gij zenvaart en ten westen van de Rijksstraat weg, nader aangeduid als de Rivieren buurt. Daarnaast wil het bestuur zyn werk kracht en ook het clubgebouw ter beschik king stellen van de jeugd boven veertien jaar voor het beoefenen van velerlei vor men van vrijetijdsbesteding. Zelfs denkt men in de richting van een soort hobby centrum voor volwassenen, die tegen een geringe vergoeding van de werkbanken en gereedschappen gebruik zouden kun nen maken. Daar de accommodatie van het huidige clubgebouw voor dit doel lang niet toereikend is, streeft men ernaar een groter gebouw op te richten. Ten behoeve van het jeugdwerk me* alles wat daaraan vast zit zal de aanstelling van een bezol digde leider noodzakelijk blijken. Aldus ontvouwde voorzitter D. van Mer- kenstein, woensdagavond op een ouder bijeenkomst van „Het Vondelkwartier" de plannen die deze vereniging in de naas te toekomst hoopt te verwezenlijken. De leider van heJ. winterclubwerk, de heer J. H. Krudde, illustreerde met enige cijfers de grote belangstelling van do zijde der jeugd voor de diverse clubjes. In de eer ste maand van het winterseizoen namen ruim vierhonderd kinderen per week aan de clubjes deel. Het aantal leidsters en leiders dat hen met raad en daad bijstaat bedraagt momenteel vierenveertig. De penningmeester van „Het Vondel kwartier", de heer G. Bronkers, verstrek te nog enige mededelingen inzake de be staande organisatorische moeilijkheden met het Haarlems Speeltuin Verbond Volgens spreker zou dit „drama" thans een beslissend stadium hebben bereikt Het bestuur van „Het Vondelkwartier" achtte het niet langer verantwoord de zaak langer op zijn beloop te laten en heeft met het oog op de financiële kant van de kwestie juridisch advies ingewon nen. Volgens de geraadpleegde advocaat zou het bestuur van „Het Vondelkwar tier" in het verleden volkomen terecht hebben gehandeld en zouden de financiële aanspraken van de vereniging tei. over- st-'tn van het Haarlems Speeltuin Ver bond ten volle gerechtvaardigd zijn, aldus de heer Bronkers. „Over 1956 hebben wij van het Verbond nog gemeentelijke sub sidie tegoed, over 1957 hebben wij nog geen cent ontvangen. Momenteel betalen wij het salaris van de tuinopzichter, hoe wel het geld hiervoor reeds door de ge meente aan het Haarlems Speeltuin Ver bond als subsidie verstrekt. Wij heb ben zo het idee dat het Verbond het ene gat met het andere tracht te stoppen ten koste van onze verenig ng," zo merkte de heer Bronkers tenslotte verbolgen op. ADVERTENTIE De koning van België heeft dr. E. D. Spelberg, programma-directeur van de V.P.R.O., benoemd 4ot officier in de Kroonorde van België. De V.P.R.O. geeft reeds meer dan vijf jaar regelmatig uit zendingen. die ten doel hebben de samen werking met België in Benelux-verband te bevorderen. Land van bergen, bossen, kristal - en porselein! Andrea, de laatste charmante creatie in crème, Karlsbad-por- selein wordt gebracht als op- bouwservies bij GROTE HOUTSTRAAT 138 HAARLEM (theeservies met 12 kopjes f 34.50) Alle delen apart verkrijgbaar Donderdagavond is op hartelijke wijze afscheid genomen van twee vakleerkrach ten van de Hartenlustschool in Bloemen daal. Tengevolge van de bestedingsbeper king heeft het college van B. en W. van Bloemendaal zich genoodzaakt gezien aan deze beide vakleerkrachten, te we ten de heren J. P. van den Borden voor tekenen en P. Halsema voor zang, ontslag te verlenen. De heer J. Buys, hoofd van de Harten lustschool, heeft beide scheidende leer krachten op zeer waarderende wijze toe gesproken. De heren Van den Borden en Halsema zijn beiden naast onderwijzer ook kunstenaar, aldus de heer Buys, en hun lessen hadden een eigen sfeer. De schooljeugd leerde onder hun leiding zich in beeld en muziek uit te drukken en zo doende konden zij aan hui leerlingen veel schoonheid voor hun later leven mee geven. Aan dit alles is, naar men hoopt tijdelijk, paal en perk gesteld. Namens de ouders, bood de heer G. Kru- ger, voorzitter van de Oudercommissie, aan de heer Van den Borden een boeken- bon en aan de heer Halsema een lees- lamp aan. Het zang- en tekenonderwijs zal op de Hartenlustschool voortaan door de vaste leerkrachten worden verzorgd. De heer K. Voorzanger hield vervol gens een lezing over sexuele opvoeding. randvoortsHaan bentveld aacdanhout te! oisoo-iTtas ADVERTENTIE (appellation controlée). Een exquise rode Bourgogne, fluweelzacht en vol van smaakzeer voordelig, f4.35 per fles, bij meerdere afname korting, franco bezorging aan huis. „Wie altijd één bepaalde rol speelt, die wordt op den duur die rol. Wij Nederlan ders spelen ijverig de rol van een klein volkje, we voelen ons in alle opzichten kleintjes, zien hoog tegen andere volken op, al zijn die in aantal vaak nauwelijks onze meerderen (Canada) of zelfs veel min der talrijk dan wij (Australië). Daarmee heeft ons volk zichzelf vrijwillig en zon der noodzaak een stempel van kleinheid opgedrukt, dat hoe zou men anders kun nen verwachten? in het buitenland leidt (en reeds geleid heeft) tot miskenning van al onze grote eigenschappen en belangrijke prestaties." Aldus Godfried Bomans in een lezing over „het Nederlandse volks karakter", die hij woensdag in Teisterbant uitsprak. „Wij hebben de op drie na groot ste handelsvloot ter wereld, maar als de bevelhebber der Nederlandse marine na veertien dagen onderhandelen uit Washing ton terugkeert met de mededeling, dat Amerika nu tenvolle het recht van Neder land erkent op het bezit van een eigen oorlogsvloot, dan kunnen we ons over een dergelijk blijk van zelfvernedering geens zins verheugen. „De opvatting dat wij onze eigen handelsvloot mogen beschermen, is misschien wat aan de brutale kant", schert ste Bomans, „maar Amerika knijpt een oogje dicht en wij wagen het er dan maar op. Dat is het volk van Tromp en De Ruyter1" Ook in andere opzichten, aldus Godfried Bomans. demonstreert zich die geestes houding van het ons bewust klein willen voelen, die eigenlijk een typische kinder houding is. Iedereen in Nederland praat er altijd over dat wij „zo geliefd" zijn in het buitenland: daaruit spreekt een kinderlijk verlangen, ons veilig en geborgen te weten. Wij spelen met ons minderwaardigheids gevoel en cultiveren het in alles. In ons taalgebruik met zijn overvloed aan ver kleinwoorden. onze hang naar intimiteit (al kan die ook grootheid bergen) en in onze liefde voor het détail, waarvan de Neder landse kunst, de litteratuur en zelfs de wetenschap doordrenkt is. Was het niet een Nederlands oog dat het eerst door een microscoop blikte en is ónze letterkunde, van de dames Wolff en Deken tot aan -Tohan de Meester toe, niet een kunst van binnenhuisopnamen en liefderijke detail- schildering? Een ander facet van onze zelfgewilde kleinheid is de angst voor grote woorden en grote emoties. Het Nederlandse volk schuwt pathos boven alles en wie prijs stelt op de achting van zijn landgenoten, die mag vooral nooit geestdrift tonen. „Piet is gek" in de schuttingtaai be tekent dan ook niet dat Piet geesteskrank is. Het beduidt alleen maar dat Piet ergens voor warm gelopen is. Om dezelfde reden is onze taal buitengewoon arm aan super latieven, en is iedere opera in Nederlandse vertaling, ja zelfs het stille pathos van de Mattheus Passie, onvermijdelijk ridicuul. Zo bezien is misschien ook Bilderdijk geen slechte dichter geweest, maar alleen een te groot geluid in een te kleine kamer." De Nederlandse taal is voor kamermuziek bedoeld, ze registreert, maar resonneert niet. Met de diminuïtieve neigingen in ons volkskarakter gaat zo betoogde Bomans, logisch gepaard onze enorme belangstelling voor (en bederven van) het kind. dat eigen lijk hetgeen velen voorbijzien slechts hunkert naar een strenge tucht, om bevrijd te zijn van de verantwoordelijkheid om zelf te noeten kiezen. Ook in onze littera tuur vindt deze houding een merkwaardige neerslag; zij wemelt van jongetjes en meisjes, waarin de auteurs hun microma nie uitleven en hun verantwoordelijkheid voor de gecreëerde 'iguren en situaties tot het kleinst-mogelijke minimum reduceren. Relativeren is het sleutelwoord van het Nederlandse volkskarakter: onze humor is het produkt van twijfel. Pas als wij niet meer geloven in de dingen, ontstaat humor: uit angst voor het pathos, of in wezen angst om zichzelf te zijn. Ook ons slordige spreken Is daar een uitvloeisel van: wij hanteren onze taal alsof het een baal vod den is Wij voelen ons, als geen enkel an der volk, middelmatig, maar overcompen seren dit minderwaardigheidsbesef niet, in tegenstelling tot bijvoorbeeld de Duitsers. Inplaats daarvan noemen wij het bij zijn naam en dat bevrijdt ons ervan: het door zien en etaleren van de eigen klein heid heft de foltering ervan op. Deze nogal sombere evaluatie van onze volksaard was gelukkig gedrenkt in een ruime dosis speelse, echt-Bomansiaanse humor. Zij leidde tot levendige discussies, die een prettig besluit vormden van deze laatste Teisterbant-avond in dit jaar.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9