Geld verruiming in V.S. en grotere Duitse invoer zouden Europa's situatie verlichten (jPanda en de wijze /kat*i Iets minder zacht weer r E.C.E. over de Europese economie Deviezenschaarste, recessie in V.S. en zwakke goederenmarkt voornaamste symptomen Weet je nog wel? Wereldnieuws ió Aet zo ZATERDAG 21 DECEMBER 1957 Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland KLAVER VIER Inkrimping corsetfabricage Resultaten Alex Adam Ook tweede PEGEM-lening sterk overtekend Klacht ingediend tegen C.P.N.-bedrijfskrant Klanten kregen lege zakken Oneerlijke kolenarbeiders veroordeeld Proces over terugbetaling van tandartskosten Paleis van Diocletroanus IN ZIJN OVERZICHT van de economische ontwikkelingen in West-Europa in het derde kwartaal van 1957 constateert het secretariaat van de economische commissie voor Europa van de V. N. een voortzetting van de verlangzaming van het tempo van de groei der industriële produktie en tekenen van een afnemende vraag naar produktiegoederen, naar binnen door de verlangzaming der investeringen en naar buiten door verminderde exportvraag, in het bijzonder naar staal en enkele metaal- produkten. De ervaring van alle industrieën was echter niet gelijk en bijzondere aandacht wordt geschonken aan de zich uitbreidende produktie en de export van motorvoertuigen (in het bijzonder naar de Amerikaanse markt) en de onuitgevoerde orders in de scheepsbouw. In de landen, waar al enige tijd een deflatoire politiek werd gevolgd, is een lichte vermindering van de spanning op de arbeidsmarkt merk baar. In het overzicht wordt aandacht geschonken aan de internationale plaats der economische gebeurtenissen in West-Europa en reden voor enige verontrusting gezien op het gebied van de goederenprijzen en in het matige begin van een recessie in de Verenigde Staten. Enkele fundamentele veranderingen in het aanbod vormen de achtergrond van de huidige zwakte van enkele belangrijke markten, zo zeggen de deskundigen der E.C.E., maar voor de naaste toekomst veronderstellen zij dat, gezien de tegenwoordige geringe omvang van de voorraden der verbruikers, in het bij zonder in de sector der non-ferro metalen die het sterkst getroffen werd, zelfs een kleine opleving van het verbruik een vrij duidelijk herstel van de prijzen met zich zou kunnen brengen. De meeste indicaties in de V. S. wijzen op een vermindering der bedrijvigheid, zo merken de samenstellers van het overzicht op, die tevens de aandacht vestigen op de vermindering der industriële produktie en der persoonlijke inkomens in oktober, de stagnatie der particuliere investeringen in 1957 en de in 1958 daarvoor verwachte vermindering. Wat de vooruitzichten aangaat worden in het overzicht de tegenwoordige situatie der deviezenmoeilykheden in West-Europa, het matige begin van een recessie in de Verenigde Staten en de zwakke goederen markten geplaatst tegenover die tijdens de Amerikaanse recessie van 1953/'54, toen de omstandigheden gunstiger waren. De re cente kapitaalafvloeiingen uit de Verenig de Staten hebben, zo wordt gezegd, slechts weinig er toe bijgedragen verlichting te brengen in de internationale betalings situatie en de geringe omvang van de deviezenreserves in verscheidene landen. Verder zyn de liquide middelen van het Internationale Monetaire Fonds in het af gelopen jaar met een-derde verminderd. De druk op het apparaat der Europese Betalings Unie werd slechts licht vermin derd door de ongelimiteerde verruiming van het Westduitse krediet tot juni 1958. Geldverruiming in V. S. De internationale economische toestand zou belangrijk verbeteren door een her vatting van de expansie in de Verenigde Staten, in welk land de verlaging van de discontotarieven en de waarschijnlijke ver groting van de defensie-uitgaven een zekere stimulans zouden kunnen vormen, aldus het overzicht. Ook een voortgezet hoog niveau der economische activiteit in enkele van de kleinere Westeuropese lan den zou een bijdrage kunnen vormen, maar de grootste mogelijkheden voor een stimu lans voor de economische groei in West- Europa kunnen in West-Duitsland gevon den worden, zo menen de deskundigen der E.C.E. Daar heeft men voldoende deviezen reserves en ook betrekkelijk voldoende Javasche Houthandel Het bestuur der n.v. Vereenigde Javasche Hout handel Maatschappijen maakt bekend, dat de coupon van de 5^ percent (thans 3Va percent) obligatielening ten laste van genoemde vennoot schap en van de 6 percent (thans 4 percent) le ning ten laste van de n.v. Vereenigde Indische Bosch Exploitatie Maatschappijen, welke per 1 januari 1958 vervalt, betaalbaar zal worden ge steld. Evenals voor de per medio van dit jaar vervallen coupon werd hiervoor geen transfer uit Indonesië ontvangen en de interest zal uit de hier te lande aanwezige middelen worden vol daan. Het is duidelijk dat hiermede niet kan worden doorgegaan, aldus het bestuur. (ANP). Wereldbank leent Pakistan De internationale Bank voor Herstel en Weder opbouw (Wereldbank) heeft een formele over eenkomst voor een lening van 4.2 miljoen dollar gesloten met een pas door Pakistaanse, Engelse, Amerikaanse en Japanse particuliere beleggers opgerichte maatschappij. Het voornaamste doel van deze Pakistaanse maatschappij voor indu strieel krediet en investering is steunverlening bij uitbreiding en modernisering van kleine en middelgrote industrieën en bij de vestiging van nieuwe Industrieën. (ANP). KLM-charter door sjah Op 23 december zullen de keizer van Iran en keizerin Soraya met een speciaal ingerichte DC6B van de KLM van Beiroet naar Teheran vliegen. De Sjah en zijn echtgenote hebben met hun gevolg van 30 personen een bezoek gebracht aan Libanon, waar zij met hetzelfde KLM-toestel enkele dagen geleden van Teheran heenreisden. Het is reeds de tiende maal dat het staatshoofd van Iran een vliegtuig van de KLM huurt voor een buitenlands bezoek. (ANP). „Noord-Hollandsche" Het bestuur van de n.v. Maatschappij tot Ex ploitatie van Onroerende Goederen, vroeger ge naamd „Noord-Hollandsche Hypotheekbank", ge vestigd te Amsterdam, deelt mede, dat een rente van l3;i pet. zal worden vergoed op haar 5 pet. en 514 pet. schuldbrieven, betaalbaar op 2 januari 1958. Deze betaling is wederom gebaseerd op een totaal-rente van 3Vi pet. over het jaar 1957. Herstelbank Drs. G. J. H. de Graaff, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister bij de gecombineerde Nederlandse permanente vertegenwoordiging bij de Noordatlantische Raad en bij de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking, zal aan de Kroon worden voorgedragen voor benoe ming tot directeur-secretaris van de Maatschap pij tot Financiering van het Nationaal Herstel n.v. per 1 maart 1958. (ANP). Zes pet. lening Ten laste van de Hervormde Gemeente te 's-Gravenhage is vanaf vrijdag de inschrijving opengesteld op 600.000 6 pet. 31-jarige obligaties in stukken van 1000 en 500 tot de koers van 100 percent bij de kantoren van de Zuidhollandse Bank n.v. te Rotterdam en 's-Gravenhage. De opbrengst dient ter financiering van de bouw van een kerk en van de aanloopkosten voor verdere kerkbouw. (ANP). Duitsland en de NAVO Fritz Berg, de voorzitter van het Verbond van de Westduitse Industrie, heeft verklaard dat de NAVO in de wereldpolitiek als stabilisatiefactor goed heeft voldaan en dat plannen om de Bonds republiek van de NAVO los te maken, buitenge woon gevaarlijk zijn. Hij was van mening dat de landen van de NAVO ook gegevens op econo misch gebied moeten uitwisselen. (DPA). New YorkCurapaolijn De in oktober geopende rechtstreekse KLM-lijn New YorkCuracao heeft een klein staartje ge kregen. Tweemaal in de week, op donderdag en zondag, vliegt het toestel van Curapao door naar Aruba. Hierdoor heeft onder meer de Amerikaan se olieraffinaderij op Aruba een snelle verbin ding met de Verenigde Staten gekregen. (ANP). arbeidskrachten. Een hernieuwde binnen landse expansie in dat land, gepaard gaande met vergrote invoeren, zou bijzon der gunstige invloeden hebben, zowel op West-Europa als op de in economisch op zicht minder ontwikkelde overzeese landen, hoewel deze laatste natuurlijk nog meer ADVERTENTIE Uitzending elke zaterdagavond 9.45 uur, over Hllverium II (298 m.). Schrijf In elk der tien vakjet een 1 of 2 of 3. Optellen. Plak dit formulier op ge frankeerde briefkaart met 50 cent extra porto op adreszijde. Inzenden aam Klaver Vier, Hilversum. Eén oplossing per kaart. Wekelljk* prl|zen tot een m nnn totale waarde v. minstens T lU.UUvl.» Alle cl|fers opgeteld t Radio-actie In samenwerking met en ten bate van St.„Prins Bernhardfonds",St.„Het Nederl. Blindenwezen", Ned. Ver. Sociale Zorg voor Minder-Vallden „AVO" en St. „Ned. Org. voor Intern. Bijstand". Goed gekeurd bij besl. v.d. Min. v. Justitie d.d. 27-8-1957 no. 1026/257. Een Alkmaarse corsetfabriek zal vol gende maand overgaan tot inkrimping van de werkweek. Het personeel omvat totaal ongeveer 540 personen. Voor het bedrijf te Alkmaar wordt de werktijd met 20 percent verkort tot 40 uur per week en voor de ne- venbedrijven te Schagen en Apeldoorn met 25 percent tot 36 uur. De terugslag van de bestedingsbeper king op haast alle exportmarkten dwingt de firma tot een tijdelijke inkrimping van de produktie. Zij verwacht echter, dat het trage binnenkomen van orders op het ogenblik niet anders betekent dan een ver schuiving van orders naar een later tijd stip. De afnemers willen onder de huidige omstandigheden niets meer op een lange leveringstermijn kopen maar direct uit voorraad, zodat de orderopleving in het be gin van 1958 stellig niet zal achterblijven bij de verwachtingen, aldus de directie. De directie van de n.v. Kon. Delftsche Leerlooierij en Drijfriemenfabriek v.h. Alex Adam te Delft heeft medegedeeld, dat het jaar 1957 een bevredigend verloop heeft gehad. Weliswaar werd het bedrijf ook geconfronteerd met een stijging van het kostenpeil, maar de directie hoopt, dat deze wordt gecompenseerd door de aan merkelijk hogere omzet. Onder het gebrui kelijke voorbehoud verwacht zij, dat de eindresultaten niet belangrijk zullen afwij ken van die over 1956. voordeel zouden hebben van grotere kapitaalinvoer. Oost-Europa Omtrent de ontwikkelingen in Oost- Europa en de Sovjet-Unie wordt in het overzicht opgemerkt, dat de graanoogst in de Sovjet-Unie waarschijnlijk iets kleiner zal zijn dan de recordoogst van 1956, ter wijl die in de Oosteuropese landen als ge heel minstens 6 miljoen ton groter belooft te zijn dan verleden jaar. Polen en Roe menië blijken de twee landen te zijn met de over het algemeen gunstigste oogst- resultaten. De industriële produktie in Oost-Europa en de Sovjet-Unie lijkt over het algemeen heel wat sneller dan volgens de plannen te zijn toegenomen, al is er dan ook sinds verleden jaar wel een zekere verlangzaming van het tempo van de groei in de meeste landen ontstaan. Tekort aan brandstof en elektrische energie blijven de voornaamste beperkingen voor het tempo van de groei der produktie, aldus het over zicht. Ook deze herfst ontstonden spannin gen bij het vervoer. Het secretariaat van de E.C.E. maakt melding van grotere acti viteit op het gebied van de coördinatie der economische plannen en politiek van de Oosteuropese landen en de Sovjet-Unie. Haarlem Op de 6 pet. 30-jarige obligatielening van de n.v. Provinciale en Gemeentelijke Electriciteitsmaatschappy te Haarlem (2e lening 1957) is voor een dusdanig bedrag ingeschreven, dat by de toewijzing een zeer aanzienlijke reductie zal moeten worden toegepast. De voorzitter van de Algemene Neder landse Diamantbewerkersbond, de heer I. Mug, heeft bij de officier van Justitie te Amsterdam een klacht ingediend met het verzoek een strafvervolging te willen instellen tegen de schrijver of uitgever van de bedrijfskrant der C.P.N., afdeling dia mant „De Molen". In het decembernummer van deze be drijfskrant wordt stelling genomen tegen het voorstel van het bestuur van de A.N.D.B. om de bond op te heffen en over te gaan naar de metaalbedrijfsbond. Er wordt ondermeer geschreven, dat „het huidige bestuur dienstuitvoerders zijn voor de werkgevers, die plannen aan het voorbereiden zijn om de werktijd te ver lengen en de lonen te verlagen. En ver der: „Daarbij kwam, dat juist die dienst uitvoerders, Mug c.s. al tot een peil van profiteurs waren afgezakt, die uitgespro ken wandaden begingen, bijvoorbeeld met het geld van de organisatie." De heer Mug acht dit een aantasting van zijn eer en goede naam en van de bond en heeft op grond daarvan de klacht ingediend. ADVERTENTIE De feestdagen zyn weer ln zicht. Straks, als de kaarsen ontstoken zjjn, zult u weer kunnen genieten van de intieme gezelligheid. Laat u zich voor deze bijzondere gelegenheid eens een schoonheidsbehandeling door een van Miss Arden's persoonlijke assistenten geven. Heus, u zult ontdekken, dat u nóg meer bewondering oogst, wanneer u straks stralend de gasten tegemoet kunt treden Elizabeth Arden's salons zijn te Amsterdam, Haarlem en Rotterdam uitsluitend gevestigd by Voor (alelonlieha afspraken Amsterdam 63100 Haarlem «955 Rotterdam 116340 Elizabeth Arden preparaten verkrijgbaar bij GERZON te i Amsterdam Haarlem Den Haag Rotterdam Groningen Nijmegen Voor de politierechter te Dordrecht heb ben zeven kolenarbeiders terechtgestaan, die er van beschuldigd werden op listige wijze de klanten van een kolenbedrijf te hebben benadeeld. Dit zevental had er een gewoonte van gemaakt om lege zakken in volle te stoppen. Op deze wijze konden zij een klant een half of een heel mud te wei nig geven zonder dat deze er erg in had, omdat het aantal zakken altijd klopte. Zij hadden dit systeem al jaren gevolgd en dus heel wat mudden kolen in de wacht gesleept, die zij tegen aanmerkelijk lage re dan de normale prijzen verkochten. Behalve de zeven arbeiders moesten ook 26 helers terecht staan, huisvrouwen uit Dordrecht en omgeving, die vrijwel alle verklaarden niet te hebben geweten, dat de goedkope kolen van diefstal afkomstig waren. De politierechter veroordeelde de zeven kolensjouwers tot straffen, variërend van vier weken tot zes maanden waarvan een deel voorwaardelijk en met aftrek van voorarrest. De helers kregen straffen uit eenlopend van drie weken voorwaardelijk met 150 boete tot 20 of vier dagen. Op het zuidelijk deel van de Atlantische Oceaan en boven zuid-Europa bevindt zich een enorm gebied van hoge druk, dat zich uitstrekt van de Amerikaanse oost kust tot aan de Kaspische Zee. Het heeft twee kernen, de een werd vanochtend met een barometerstand van 1043 mb aange troffen halverwege New-Foundland en de Azoren, de ander met een barometerstand van 1041 mb in Roemenië. Langs de noor delijke flank van dit hogedrukgebied is een ongeveer 1000 kilometer brede gordel met krachtige tot stormachtige zuidweste lijke tot westelijke winden tot ontwikke ling gekomen, hierin bewegen verschillen de storingen mee. Vanochtend passeerde het bij een van deze storingen behorende front ons land met énige regen. Vannacht komt een volgende storing, eveneens met wat regen of motregen. Deze brengt ons zeer zachte oceaanlucht, die evenwel spoe dig zal worden verdreven door koudere lucht van polaire oorsprong. Het zal daar om morgen overdag in het algemeen iets minder zacht zijn dan vandaag. WEERRAPPORTEN Temperaturen: buiten en binnenland: heden morgen 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur. en .s n- c - i-a Zondag 22 december Zon op 8.49 uur, onder 16.33 uur. Maan op 9.17 uur, onder 18.19 uur. Maandag 23 december Zon op 8.49 uur, onder 16.33 uur. Maan op 9.53 uur, onder 19.25 uur. Maanstanden 21 dec. 07.12 uur nieuwe maan 29 dec. 05.52 uur eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 22 december Hoog water: 4.18 en 16.32 uur. Laag water: 12.15 en uur. Maandag 23 december Hoog water: 4.58 en 17.12 uur. Laag water: 0.36 en 12.59 uur. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Vlv. Z.-Limb. regen motregen onbewolkt motregen onbewolkt licht bew. lichte regen geheel bew. mist geheel bew. mist onbewolkt onbewolkt geheel bew. geheel bew. mist zwaar bew. geheel bew. onbewolkt geheel bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt zw zw wzw zw wzw wzw zzw zzw zzw zzw ozo windst. nnw zw zw windst. w o windst. zzo w no o n lichte regen w geheel bew. zzw geheel bew. zzw lichte regen zw geheel bew. zw geheel bew. zw geheel bew. zzw zwaar bew. z 7 3 3 6 8 8 -0 7 -1 -5 4 3 0 -3 -3 -1 -5 1 -8 1 1 6 6 9 3 0,1 0 0,2 0 1 0,4 0 0 0,4 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 19. Niet ver van de tent van de Oosterse wijze, zat Panda intussen zijn laatste magi sche handeling te verrichten. „Driehonderd negenenvijftigdriehonderdzestigdrie honderdeenenzestig telde hij en dacht: „Bah! Ik ben nog lang niet toe aan de zesendertighonderd! Joris laat mij wel rare dingen doen. Maar het vreemdste is nog, dat het allemaal schijnt te helpen, om de flesjes van de wijze meester aan de man te brengen". Op dat ogenblik passeerde er iemand, die juist met zo'n flesje huiswaarts keerde. „Hé", dacht de vreemdeling, toen hij Panda opmerkte, „dat is dat ventje dat zonet gehypnotiseerd werd met gedachten- kracht! Als het die meneer uit die Ooster se tent met dat elixer lukt, moet ik het ook kunnen!" Hij zette het flesjes aan zijn mond en dronk het klokkend leeg. „Zie zo!", sprak hij bij zichzelf. „Ik ben be nieuwd of het werkt!" En hij liep vastbe sloten op Panda toe. Op verzoek van het Algemene Zieken fonds voor de Mijnstreek (A.Z.M.) heb ben twee dames uit Kerkrade en Bo- choltz, die de vrijwillig en de verplicht verzekerden vertegenwoordigen, voor de civiele kamer van de Maastrichtse recht bank een proefproces aanhangig ge maakt tegen het A.Z.M. Zij vorderen de tijdens het conflict tussen tandartsen en ziekenfondsen gemaakte tandartsenkos- ten gedeeltelijk van het ziekenfonds te rug. Het A.Z.M. heeft met opzet een uit spraak van de kantonrechter willen ver mijden omdat reeds eerder, in Breda, een afwijzende uitspraak door de kantonrech ter ten opzichte van een dergelijke vor dering is gedaan. Men heeft daarom de zaak voor de civiele kamer van de recht bank aanhangig gemaakt Het gaat het A.Z.M. om een principiële uitspraak over twee punten: ten eerste wil men de verhouding tussen zieken--- fonds en zowel verplicht als vrijwillig ver zekerden duidelijk -omschreven en vast gesteld hebben en tevens hoopt men op een uitspraak betreffende de verhouding ziekenfondsZiekenfondsraad. Het A.Z.M. meent dat de ziekenfondsen zich in een positie van overmacht bevon den tijdens de duur van het tandartsen conflict, omdat de Zieknfondsraad de be slissingen neemt en de fondsen zelf niets kunnen doen. Het proefproces heeft als inzet de kos ten van enige duizenden tandheelkundige behandelingen van bij het A.Z.M. aange slotenen, die door het fonds niet zijn uit gekeerd. ADVERTENTIE Een boek vol verhalen Een boek vol illustraties Een boek vol geluiden over de jaren 1900-1929. Het ideale Kerstgeschenk. Prijs inclusief 45-toerenplaat 16.75 Boekhandel LOOSJES Grote Houtstraat 100 - tel. 17472 Rijksstraatweg 125 - tel. 54815 Vrouwenschool. De verloofde van koning Feisal van Irak de zestienjarige prin ses Fazilet is in Londen aangekomen om een bezoek te brengen aan de school, waarin zij het volgend jaar leerlinge zal zijn. De prinses en haar ouders werden opgewacht door de oom van de koning, kroonprins Abdoel Illah, die een schikte school voor de prinses heeft uitgezocht. Balans. De Perzische premier Eghbal heeft verklaard, dat het aantal doden als gevolg van de aardbeving in het. Westen van het land tot 2.000 zal stij gen, wanneer de definitieve balans van de ramp wordt opgemaakt. De premier noemde de aardbeving een ramp zon der precedent in de geschiedenis van Perzië. Margaret. De Britse prinses Margaret zal de komende zomer een bezoek van drie tot vier weken aan Canada brengen, Zij zal onder meer het eeuwfeest van de deelstaat Brits Colombia bijwonen. Aangewezen. De opperste kiesraad in Ve nezuela heeft verklaard, dat generaal Marcos Perez Jimenez als president voor vijf jaar herkozen is in het ple bisciet dat zondag gehouden is. Ook de 128 door de regering aangewezen kan didaten voor het congres van Venezue la zijn verkozen verklaard. Er waren geen tegenkandidaten. Volgens de raad zijn 2.374.263 ja-stemmen (81 percent) uitgebracht. Paniek. Tijdens het debat over de staking in de Braziliaanse bierbrouwerijen ls in het Braziliaanse parlement een pa niek uitgebroken, waar een afgevaar digde werd gedood en acht anderen ern stig werden gewond. Er onstond een handgemeen nadat twintig onbekenden zich in de verhitte discussie hadden gemengd. Toen het licht werd uitge draaid en schoten werden gehoord brak een paniek uit onder de aanwezigen, die voor een enkele smalle uitgang sa mendrongen. De 35-jarige Antonio Ce- lesoe werd dood op straat aangetroffen Hij was waarschijnlijk uit een raam ge sprongen of eruit geworpen. Fortuin. Vorige week is te Blackpool (En geland) de alleenwonende Pers Mach- moed Hadji Abdoel Baki, overleden, die in lompen gekleed placht te gaan, maar die een fortuin van ongeveer anderhalf miljoen gulden heeft nagelaten. Karelsprijs. De internationale Karei de Grote prijs van de stad Aken voor ver diensten voor de vereniging van Europa is voor het jaar 1958 toegekend aan Ro bert Schuman, de Franse oud-premier, De prijs zal op 15 mei worden uitge reikt. Aanslag. Nabij het gebouw van de „British Council" te Beiroet in Libanon is don derdagavond een staaf dynamiet ont ploft. Er sneuvelden enige ruiten, maar er vielen geen slachtoffers. Publieke opinie. Uit een in Wenen gehou den publiek opinie onderzoek blijkt dat zeventien percent van de bevolking de monarchie terugwenst, 48 percent er beslist tegen is en het de resterende 35 percent betrekkelijk koud laat of zij door een president dan wel door een vorst worden geregeerd. Gestraft. Twee regerings-employees zijp ontslagen en vier anderen gestraft bij een controle op veiligheids-schendingen op het proefterrein van de Amerikaan se luchtmacht voor projectielen te Cape Canaveral in Florida. Boeldag. In Cairo is de openbare verkoop begonnen van ex-koning Faroek's per soonlijke bezittingen. Men rekent op een totaalopbrengst van een kwart miljoen gulden van de verkoop, die vier dagen duurt. Vorige verkopen, in Alexandrië, Zamalek en Cairo, brach ten bijna een miljoen gulden op. Ontevreden. In Parijs hebben tienduizend ambtenaren een demonstratie gehou den voor het gebouw van het ministe rie van Financiën om hun ontevreden heid te betuigen met de besluiten van de regering over hun salarissen. De demonstratie had de steun van alle vakverenigingen van ambtenaren en zij voorspelt weinig goeds voor de rege- ring-Gaillard. Onbeslist. In het proces tegen James Hof- fa, wiens verkiezing tot voorzitter van de invloedrijke bond van Amerikaans vervoérspersoneel niet door het alge mene vakverbond C.I.O.-A.F.L. wordt erkend, is de jury niet tot een uit spraak gekomen. Aan Hoffa en twee van zijn medewerkers was ten laste gelegd, dat zij in 1953 telefoongesprek ken van het hoofdkwartier van de bond te Detroit hadden afgeluisterd. De jury deelde na een vergadering van 28 uur mee, dat zij niet tot een besluit betref fende schuldig of onschuldig kon ko men. De openbare aanklager deelde daarop mee, dat er zo spoedig moge lijk een nieuw proces zal worden ge voerd. IN DE vroege middeleeuwen bezaten alleen de koningen het recht om stenen huizen te bouwen. Naarmate de konings macht op de vorsten overging, eigenden graven, hertogen en andere machtige heren zich ook het recht toe hun behuizing van steen op te trekken. Zo erg eenvoudig was dat in ons land overigens niet, want de tufsteen die hiervoor aanvankelijk werd gebruikt, werd hoofdzakelijk betrokken uit de steengroeven van Andernach, waar de reus achtige bierkelders van Nie- dermendig nog een denkbeeld geven van de omvang van de oude steengroeven. Eerst in de 12de eeuw kwam het bakken van bouwstenen weer in zwang en begonnen de bakstenen langzamerhand de dure tufsteen te verdringen. Het leve ren van stenen werd in volgende eeuwen een niet ongebruikelijke boete en in een Friese kloosterkroniek wordt dan ook ver teld, dat in 1285 graaf Floris V van de kloosters over de Lauwers grote bijdragen aan stenen eiste voor de kastelen die hij in 't pas onderworpen Westfriesland bouw de ter bevestiging van zijn gezag aldaar. Bij deze stand van zaken, t.w. het ver bod voor burgers om stenen huizen te bou wen, gevoegd bij de schaarste aan bouw materiaal, is het verbazingwekkend, dat het stedelijke zelfbewustzijn er in slaagde zoveel bouwwerken van steen op te trek ken. Eerst bouwden zij zichzelf een burcht, gelijk zij het hun heren hadden zien doen: bolwerken rondom de stad, met stenen poorten en machtige torens. Vervolgens de gebouwen van openbaar nut, zoals stad- huizen, gil deg eb ouwen, waaggebouwen, hallen e.d., om van de kerken, die veel eerder al van steen werden opgetrokken omdat zij buiten het „regale recht" vielen, maar niet eens te spreken. En natuurlijk waren toen ook al stenen huizen voor de aanzienlijke burgers in de stad ontstaan. Dat was nu eenmaal niet tegen te houden, al ging dit proces in de Zuidelijke Neder- landen, waar meer natuur- steen voorhanden was, sneller dan in ons land. In de 16de eeuw bestond iedere Noord-Nederlandse stad voor verreweg het groot ste gedeelte uit houten hui- y zen. En wanneer we dan ook op zoek zijn naar de oudste woning in ons land, is het billijk dat we bij een houten huis terecht komen, t.w. huis St. Pieter te Middelburg, een bouwwerk met een houten puntgevel, dat een typisch middeleeuws stuk timmer- manswerk vertegenwoordigt. De ouderdom van dit huis staat niet met stelligheid vast. Afgaande op de constructie, heeft F. A. J- Vermeulen het op na 1500 gedateerd. De zelfde mening is D. Bouvy toegedaan na analyse van een tegen het vierlichtsraam van de eerste verdieping geplaatst houten beeldje, dat een voorstelling van Petrus is. Andere versieringen wijzen op een periode die, volgens deskundigen, met het jaar 1525 vrij scherp benaderd is. Iets dergelijks is met de vensterruiten in onze streken helaas niet doenlijk. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. Pétillon

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 2