R Denkfouten en nonchalances voornaamste oorzaak van spoorwegramp bij Eindhoven Werkloosheid in Haarlem en IJmond is niet verontrustend f neemt Van dag tot dag. Hoog tijd Rentespaarbrieven Eerste zitting Spoorwegongevallenraad Niemand kende lastgevingen precies en wist wat er mee te doen ^'Praatótoel Vraag naar metaalarbeiders; grotere werkloosheid in bouwnijverheid De „Willem Ruys" doet Belawan niet aan Geen t.v.-uitzending kerstrede Koningin /IK Llu Bejaarde man te water geraakt Na redding overleden „Waterman" met ruim 900 evacués in Singapore mm Spoedig uitspraak over de vraag: is kamperen sport Shell gaat fabriek voor synthetische rubber te Pernis houwen Secretaris van Zeeuwse gemeente pleegde verduistering Onderdirecteur der KLM naar Singapore Gp de vaker) voor de feestdagen P^iXiZWAARDEMAl KEU Aif/ Bt&S&foopwijil (van Bordeauxwijn) Mr. Hotke hoofddirecteur van Rijksmonumentenzorg ZATERDAG 21 DECEMBER 1957 De belangrijkste indruk welke men van de eerste openbare zitting van de Spoor wegongevallenraad meeneemt is wel dat het de hoogste tijd was om tot deze procedure, welke voor andere vervoers takken reeds lang geldt, ook voor het rail verkeer te volgen. Er is een reeks tekortkomingen en ge breken, zowel bij het personeel als bij de reglementering, aan het licht gekomen, waaraan men een onbehaaglijke herinne ring bewaart. Het is mogelijk gebleken, dat een treindienstleider aan machinis ten lastgevingen meegeeft, waarvan hij de nauwkeurige inhoud niet kent, dat jeugdig perronpersoneel zich op hoogst belang rijke en gevaarlijke documenten werpt, zonder zich geremd te voelen door het besef dat het een dergelijke situatie nimmer bij de hand heeft gehad. Die ge wichtige papieren lagen overal, behalve op het bureau van de treindienstleider. De machinist van de op verkeerd spoor rijden de trein kan zich formeel inderdaad op zijn lastgeving beroepen, maar het is toch wel merkwaardig, dat aan zo'n stukje papier blijkbaar zo'n overwegende waarde wordt ioegekend, dat men toch altijd onder bij zondere en gevaarlijke omstandigheden dienst doende op grond daarvan eigen twijfel en aarzeling zonder meer uitsluit. Zo zouden wij door kunnen gaan, maar dat heeft weinig zin. Men kan het gehele complex van fouten, vergissingen en toe valligheden samenvatten in deze conclu- sie:Er was niemand die begreep, dat on der de van de normale dienst afwijkende omstandigheden extra waakzaamheid en een eigen initiatief waren geboden. Daar aan nu heeft het geheel en al ontbroken. Wij vragen ons af, of aan de ontwikkeling van dit eigen initiatief bij de Spoorwegen wel voldoende aandacht wordt geschonken. Men schafte de door het personeel zelf ge formuleerde en geschreven lastgevingen af, omdat er te veel misverstanden uit voortvloeiden. Toen kwamen de centraal geredigeerde en gedrukte formulieren. Het gevolg is, dat ze worden gebruikt, zon der dat men ze heeft gelezen en begrepen. Het enige waar men zich zorgen over maakte, was dat de treinen wellicht ver tragingen zouden ondervinden; die tekort koming is immers onmiddellijk door ieder een te constateren. Dat er andere fouten zijn, die wellicht lange tijd verborgen kunnen blijven maar waarvan het fatale effect plotseling gruwelijk openbaar wordt, is de voornaamste les van deze zitting van de Spoorwegongevallenraad. Het m.s. „Willem Ruys", op weg van Rotterdam naar Malakka en Indonesië, zal Belawan niet aandoen, daar het schip slechts vier passagiers met deze bestem ming aan boord heeft, waardoor het aan lopen van deze Sumatraanse haven econo misch niet verantwoord is. De „Willem Ruys" gaat rechtstreeks naar Singapore en van daar naar Djakarta. De vier pas sagiers voor Belawan zullen voor rekening van de Kon. Rotterdamse Lloyd per vlieg tuig of met een ander schip van Singapore naar Sumatra worden gebracht. De maatregelen van de Indonesische re gering, waarbij de toelating in Indonesië voor Nederlanders werd verboden, werd hier te lande juist op de vertrekdag van de „Willem Ruys" uit Rotterdam op 2 december bekend. Dit had toen tot gevolg dat ruim de helft der 131 Nederlandse pas sagiers met bestemming Indonesië op het laatste ogenblik van de reis afzag. De Kerstreis naar Bali, die de „Willem Ruys" van 23 tot 27 december van Djakarta uit zou maken, gaat niet door. Naar wij vernemen heeft de Nederlandse Televisiestichting geen toestemming gekre gen tot liet uitzenden van de Kerstrede, welke Koningin Juliana op eerste Kerst dag om één uur 's middags over de beide zenders Hilversum zal uitspreken. ADVERTENTIE pp-" 2 Schlagers van de f GESONAS zolang er dagen zijn de verloren zoon 28.165 (78 t.) 48.165 (45 t.) f 3.50 .1. Beursstraat 21. Amsterdam In Winschoten is vrijdag de bejaarde heer H. D. B. in het nog met ijs bedekte water van het Winschoterdiep geraakt toen hij een hond uit het water wilde ha len. Een vijftienjarige jongen, probeerde de drenkeling te bereiken, maar kwam zelf ook in het water terecht. Hij slaag der er evenwel in, het hoofd van de man boven water te houden. Beiden werden door te hulp geschoten voorbijgangers op het droge getrokken. De oude man, die reeds in bewusteloze toestand verkeerde, werd per auto naar het nabijgelegen zie kenhuis vervoerd. Daar is hij enkele uren na het ongeval overleden. SINGAPORE (ANP) De „Waterman" is vrijdag uit Indonesië te Singapore aan gekomen me). 904 geëvacueerde Nederlan ders aan boord, grotendeels vrouwen en kinderen. De autoriteiten van de Britse luchtmacht hebben speciale maatregelen getroffen voor hun huisvesting in het kamp van de R.A.F. te Chingi, in de nabijheid van de stad. Telefoneren met Singapore Met ingang van maandag 23 december zal een tijdelijke radio-telefoonverbinding met Singapore opengesteld worden, zo deelt men ons van de zijde der centrale directie der PTT mede. De openstelling is op werkdagen van 13—14 uur. De aan vragen dienen op de gebruikelijke wijze via de interlokale centrales te geschieden. ADVERTENTIE VAN DE NATIONALE WONINGBOUWLENING 1957 Er zijn Rentespaarbrieven van f25,-, f100.- en f 500.-. Na 13 jaar is de waarde verdubbeld.*) Zij zijn ver krijgbaar bij alle banken, kassiers en commissionairs. De stukken van f 25.- zijn ook te koop aan alle postkantoren. Behoudens bevoegdheid van de Bank na 10 /aar tegen 175af te lossen (Van een onzer redacteuren) De eerste openbare zitting van de Spoorwegongevallenraad, welke vrijdag in liet Gerechtshof te 's Hertogenbosch werd gehouden, heeft dan wel geen con crete aanwijzingen opgeleverd voor een eventuele juridische schuld der betrok kenen: er is toch wel gebleken van een opmerkelijk falen door sommige spoor wegambtenaren toen zij uit de dagelijkse routine in een ongebruikelijke gang van zaken geraakten, van merkwaardige hiaten in de voorschriften en een samen treffen van deze factoren in de vroege ochtend van de twaalfde augustus van dit jaar, toen zij de rampzalige botsing tussen twee personentreinen bij Eindhoven veroorzaakten. Die catastrofe eiste zeven doden en meer dan twintig gewonden en leidde tot de vervulling van een ook in ons blad al eerder geuite wens tot een openbaar onderzoek. Dit draagt echter, anders dan bij de Raden voor de Lucht vaart of de Scheepvaart, geen disciplinair karakter: er is geen aanklager en ook geen advocaat, er vindt slechts een getuigenverhoor plaats. De Spoorweg ongevallenraad beoordeelt minder de mensen dan wel de feiten en omstandig heden en brengt daarover een rapport uit aan de minister van Verkeer en Waterstaat. Dat rapport kan openbaar worden gemaakt. Er verschenen gisteren voor de uit vijf leden bestaande, door de Amsterdamse procureur-generaal mr. H. R. de Zaaijer voorgezeten raad zestien getuigen, wier verklaringen eventueel van commentaar werden voorzien door drie hoofdingenieurs van de Nederlandsche Spoorwegen, ir. H. Burger, ir. J. C. Jonker en ir. E. J. G. Scheffer. In feite concentreerde het ver hoor zich op drie figuren en een stukje papier: een vijfenvijftigjarige Eindhovense treindienstleider, een ongeveer even oude dienstdoend stationschef in Eindhoven, de negenenveertigjarige machinist van de uit die plaats vertrokken sneltrein en de op aanwijzing van de treindienstleider aan dë machinist verstrekte lastgeving om tussen Woensel-aansluiting en Best op verkeerd spoor te rijden, Fataal formulier Die lastgeving is al deze mensen en de slachtoffers in de treinen fataal ge worden. Een lastgeving is voor de trein machinist die een verkeerd spoor moet bereiden, onontbeerlijk: hij kan zich met dit document, dat tevens aangeeft bij welke seinen en posten hij moet stoppen of kan doorrijden, verantwoorden. Nu is de situa tie bij Eindhoven zo, dat de treinen rich ting Woensel drie mogelijkheden hebben: het normale spoor, verkeerd (linker) spoor en een derde reservespoor, dat in beide richtingen beveiligd is en dan ook niet als een „verkeerd" spoor dat immers alleen in de normale rijrichting beveiligd is kan worden beschouwd. De treindienstleider verklaarde, dat hij in overleg met de treinenloopregeling in Breda de uit Eindhoven vertrekkende treinen via dat derde spoor naar de post Woensel-aansluiting loodste en dat de machinisten een lastgeving mee zouden krijgen voor het op verkeerd spoor te be rijden baanvak tussen Woensel en Best, waarvan het rechter spoor door railbreuk was gestremd. Deze lastgeving vermeldt, dat bij post Woensel doorgereden kan worden: de machinist zou daar dus niet behoeven te stoppen om instructies te vragen en het rode sein zou hij kunnen negeren. De treindienstleider kende dit noodlottig geworden détail niet: hij had de onder havige lastgevingen niet bij de hand op zijn centrale post en mede omdat hij op het punt stond deze te verlaten omdat zijn dienst om was, gaf hij aan een der perron opzichters opdracht de lastgeving voor de machinist van de sneltrein gereed te maken. Voorzitter: U liet dit gevaarlijke document afgeven, terwijl u het zelf niet precies kende. Wist u niet, dat het alleen in combinatie mocht worden afgegeven met een lastgeving voor verkeerd spoor tussen Eindhoven en Woensel? Treindienstleider: Daar was mij niets van bekend. De lastgevingen ■waren beschikbaar en mochten worden af gegeven. Ik verkeerde bovendien in de heilige overtuiging, dat de machinist bij Woensel-aansluiting moest stoppen. G e tuig e - deskundig e ir. Bur ger: Op 3 maart 1956 deed zich een ana loog geval voor. Ook toen werd via hel derde spoor gereden, maar de machinisten kregen pas bij Woensel waar zij moes ten stoppen hun lastgeving voor het verkeerde spoor tot Best. Het blijkt echter, dat de treindienstlei der toen geen dienst heeft gedaan en alle getuigen zijn het er trouwens over eens. dat „verkeerd spoor rijden" een zeldzame uitzondering is. Voor het eerst Voor de rarnp in augustus had de nood zaak daartoe zich in dit jaar alleen in fe bruari voorgedaan. De achtentwintigjarige perronopzichter die de lastgeving tenslot te gereed maakte, had dit nog nooit eer der gedaan. Hij nam het eerste het beste blok lastgevingen dat voor de hand lag en dat achteraf nog van een reeds verval len mpdel bleek te zijn ook. Hoe dit, de dienstorder tot intrekking ïe'n spijl','moge lijk was werd niet opgehelderd. Voor het ongeluk bleek het verschil tussen oud en nieuw model van geen belang. Er waren een paar punten in de lastgeving die de perronopzichter niet geheel duidelijk wa ren en waarover de dienstdoende sta tionschef telefonisch inlichtingen inwon, maar hij ging het stuk toch maar „onver- vroren" invullen, zoals mr. Zaaijer op merkte. Perronopzichter: Ik nam aan, dat de treindienstleider alles al met post- Woensel had geregeld. Zijn collega had bovendien de machinist nog een monde linge toelichting gegeven. Voorzitter: Is dat niet gevaarlijk? Getuige: We hadden haast. De trein moest op tijd vertrekken. De dienstdoende stationschef verklaarde niet gezien te hebben, dat de verkeerde lastgeving, waarvan hij overigens ook zei, dat hij ze niet nauwkeurig kende, werd gebruikt. Wel had hij geprobeerd de trein dienstleider te bellen, maar die gaf geen gehoor. Omgekeerd verklaarde de trein dienstleider dat op zijn telefoontjes de dienstdoende stationschef geen antwoord gaf. De stationschef was (oen op weg ge gaan naar de post van de treindienstlei der. had onderweg nog een rangeerder aangesproken en was nog maar halver wege toen hij werd teruggeroepen: het bericht over de botsing was net binnen gekomen. Getuige -deskundige ir. Bur ger: Alles is te langzaam gegaan en daardoor heeft men achter de feiten aan gelopen. De vierendertigjarige commies-titulair, die de dienst van de tx-eindienstleider overnam, ontkende, dat- zijn voorganger hem had meegedeeld, dat de machinisten met een lastgeving „verkeerd spoor" wa ren vertrokken. Ook hy veronderstelde, dat de treinen bij post-Woensel zouden stoppen en pas achteraf bleek, dal ook twee treinen na de verongelukte trein nog met deze last geving waren voorzien: wanneer de bot sing niet had plaatsgehad, dan hadden nog heel wat treinen de ergste risico's gelopen. Voor de machinist van de verongelukte sneltrein Eindhoven-Amsterdam was er geen twijfel mogelijk: de lastgeving zei hem niet te sloppen, dus reed hij door. Zelfs het feit, dat de seinhuiswachter van post Woensel. die de trein uit de andere richting op hetzelfde spoor in volle vaart zag naderen, zijn armen bewoog deed hem niet aarzelen. Hij vatte dat als een niet- officieel teken op, dat. hij langzaam moest rijden. De seinhuiswachter had echter zijn handen omhoog willen steken als allerlaat ste officieel noodsein, naar hij verklaarde. Een der leden van de Spoorwegonge vallenraad vond, dat er bij zoveel twijfel achtigheden voor de betrokken machinist toch alle reden was geweest om te stop pen. De getuige-deskundige ir. Scheffer corrigeerde: „A 1 s hij dit had opgevat als een twijfelachtig sein had hij behoren te stoppen". Weet niets me et- De voorzitter, die de zitting begonnen was met een woord van deelneming voor de slachtoffers en hun nabestaanden, feli citeerde de beide machinisten met hun ontsnapping aan de dood. De drieëndertig jarige machinist van de trein uit Utrecht bleek echter tot geen enkele verklaring in staat te zijn: hij herinnerde zich slechts twee brandende koplampen die hij plot seling voor zich had gezien. Verder toon de hij de te Best gekregen lastgeving om bij de Bata-fabrieken te stoppen. Mr. De Zaaijer drong niet meer aan en liet dit slachtoffer naar huis gaan. De opzichter-machinist van de ongeval- lentrein, die terugkeerde van de oprui mingswerkzaamheden van een ongeluk dat tw.ee dagen eerder bij Helmond had plaats gehad en bij post Woensel op door tocht stond te wachten, vertelt: „Ik zag trein 54 (de sneltrein uit Eindhoven) met een vaart van ongeveer vijfendertig kilo meter per uur voorbij rijden, hoorde toen een klap en zag daarop de trein bijna twee keer zo snel weer terugkomen". Theorie goed, praktijk fout Tenslotte keert de ondervraging terug op het punt van uitgang: was de onder havige lastgeving al of niet terecht ver strekt. De Inspecteur Vervoer uit Breda is stellig in zijn mening: de gedachte van de treindienstleider om via het derde spoor te laten vertrekken was principieel goed, maar hij heeft haar principieel fout uitgevoerd. De betrokken lastgeving voor het baanvak Woensel-Best had door de post te Woensel verstrekt moeten worden. In Eindhovén lagen deze formulieren slechts hoewel hem dit overigens niet békend was voor het ge val reeds in Eindhoven over verkeerd spoor wordt vertrokken. Tezamen met de daarvoor geldende lastgeving vormt het door de treindienstleider aangewezen for mulier een geheel, waardoor men tijd be spaart, hoewel in elk geval toch in Woen sel wordt gestopt. Op 12 augustus echter vertrokken de treinen uit Eindhoven via een normaal beveiligd spoor: men ver strekte dus een lastgeving voor een baan vak dat niet in het eigen verantwoorde- lijksheidsgebied lag. De lastgeving werd verkeerd gebruikt, zo zegt de Inspecteur Vervoer, die op de tegenwerping van mr. Zaaijer. dat nergens voorschriften voor het gecombineerde of afzonderlijke ge bruik der lastgevingen te vinden zijn, ant woordt: „Dat volgt uit de aard der bevei liging zelf, het is een kwestie van gezond verstand". Hij geeft evenwel toe, dat de lastgevingen voor het baanvak Woensel- Best nu uit Eindhoven zijn weggehaald en op de opmerking van de voorzitter, dat de perronopzichters toch wat nonchalant met deze „gevaarlijke papieren" omgingen, wordt meegedeeld dat nu stringent be paald is, waar lastgevingen worden ver strekt. De treindienstleider krijgt op zijn ver zoek nog gelegenheid tot een laatste woord, waarin hij onder meer eraan her innert, dat de omstreden lastgeving onder werp van discussie is geweest met de in spectie Breda omdat men hem niet „water dicht" vond. De voorzitter remt dit betoog af met de woorden: „U staat hier niet als verdachte". Waarop de getuige: „Zo voel ik het wel". Voor de economische politierechter te Roermond is vrijdagmiddag de zaak voort gezet tegen J. de B. uit Roermond, houder van een kampeerartikelenbedrijf, die ge verbaliseerd was omdat hij dit bedrijf uit oefende zonder in het bezit te zijn van de vereiste vergunning inzake het vestigings- besluit kleinbedrijf sportartikelen. De offi cier. mr. W. F. Bartels, heeft op 13 decem ber tegen De B. een boete geëist van f 260 subsidiair 26 dagen hechtenis, waarvan f 200 voorwaardelijk, bij niet betaling te vervangen door twintig dagen hechtenis voorwaardelijk. De verdediger achtte het ienlaslegelegde niet bewezen. Kamperen is niets anders dan recreatief sociaal toerisme, dat hon derdduizenden Nederlanders bedrijven. Hij concludeerde tot vrijspraak. Mocht de economische rechter echter tot ccn veroor deling komen, dan vroeg hij een schrifte lijk vonnis en wel zodanig, dat hoger be roep mogelijk blijft. Nadat de officier ver klaard had bij zijn eis te persisteren, deel de de politirechter mede dat hij schriftelijk vonnis zal wijzen op 27 december. De raad van beheer der n.v. Dc Bataaf- sehe Petroleum Maatschappij heeft beslo ten, uitvoering te geven aan haar plannen voor de bouw van een fabriek van syn thetische rubber van het type butadicen- styreem te Pernis. De fabriek krijgt een aanvangscapacitcit van ten minste 50.000 ton per jaar. Tot de bouw van deze fabriek is beslo ten op grond van uitvoerige studies van de toekomstige wereldbehoeften aan rub ber en van de vooruitzichten ten aanzien van de produktie daarvan. De totale jaar lijkse vraag naar rubber is reeds aan zienlijk groter dan het aanbod van natuur rubber en men verwacht, dat het natuur- produkt niet in de steeds stijgende be hoefte zal kunnen voorzien. Het complex van de installaties te Per nis, dat zich na de oorlog heeft ontwikkeld tot een belangrijk centrum voor de ver vaardiging van chemische produkten, is gekozen als vestigingsplaats voor deze nieuwe fabriek omdat het zowel voor de aanvoer van grondstoffen als voor de af voer van produkten gunstig is gelegen. (ANP) De in 1956 benoemde gemeente-secretaris van de gemeente Grauw en Langendam in Zeeuws-Vlaanderen heeft zich bij de po litie van Middelburg aangemeld en bekend gelden die toebehoren aan de gemeente, te hebben verduisterd, totaal enige tiendui zenden guldens. De gemeente-secretaris is ingesloten in het Huis van Bewaring te Middelburg. De heer E. van Vollenhoven, onderdi recteur van de K.U.M. en hoofd van de personeelszaken va-i deze luchtvaartmaat schappij, is van Schiphol naar Singapore vertrokken. Zijn reis houdt verband met de thans aan de gang zijnde evacuatie uit Indonesië van K.L.M.-personeel en hun gezinnen en van de vrouwen en kinderen van de leden der K.L.M.-assistentiegroep bij de „Garuda Indonesian Airways". Cursus Soms zou ik zo graag een Ander Mens willen worden. Hebt u dat ook wel eens? Een slanker, vrediger, vrolijker en nobeler mens. Vooral zo in deze lijd, nu tere kin derstemmen weer de aloude Kerstliederen zingen en de huisvrouwen reeds piekeren over de vraag of het met Oudejaar olie bollen of appelflappen moeten worden. In een onthullende terugblik zie je dan hoe je weer een heel jaar m.eegeploeterd. hebt aan de bestrating van de weg naar de hel. Met goede voornemens, bedoel ik. Van zulke sombere gedachten vervuld, bladerde ik onlangs door de tijdschriften- voorraad van een plaatselijk koffiehuis toen mijn oog getroffen zverd door een laaiend- enthousiaste advertentie van een Instituut voor Schriftelijke Cursussen. „Laat u be toveren!", stond erboven. En dan: „De 365 pittige daglessen toveren u om in een ander, beter, succesrijker en gelukkiger mens!!" Dat loog er niet om. Mijn belangstelling groeide en ik las verder: „Onze cursus leert u ouder meer: een magnetische per soonlijkheid te ivorden; van anderen alles gedaan te krijgen; vrienden te maken en relaties te winnen; uw onderbewuste krachten te gebruiken; uw medemens te doorgronden; uw gezondheid te verbeteren; van uw leven een succes te maken Dat alles en nog veel meer kon dus mijn deel ivorden door het volgen van de 365 pittige lesjes in Toegepaste Psychologie! Dat klonk sprookjesachtig. Want reeds jaren hunker ik ernaar een „magnetische persoonlijk heid" te wordenHet zondige doch niette min aantrekkelijke vooruitzicht om „van anderen alles gedaan te krijgen" boeide mij uitermate. En wat zou het niet een zegen zijn als ik leerde „mijn onderbe wuste krachten te gebruiken". Tot nu toe heb ik deze geheimzinnige impulsen uit de duistere spelonken van hel onbevmste slechte moeizaam gepoogd te onderdruk ken, en dan nog dikwijls tevergeefs Voorts leek het mij bijzonder prettig om „mijn medemensen te doorgronden", „mijn gezondheid te verbeteren" en „resultaten te. bereiken, waarvan ieder meende, dat zij buiten zijn bereik lagen". Hoe dieper ik over deze zaak. nadacht, des te meer verwonderde het mij, dat. onze minister van Sociale Zaken deze cursus niet van rijkswege gratis ter beschikking van de ganse bevolking stelt. Er zijn altijd wel personen te vinden, die de correcties willen verrichten en de vraagjes van cur sisten kunnen beantwoorden. De doctorandi van Wenkend Perspectief" bijvoorbeeld, of de heren van de Sociaal-Economische Raad. Al voortbouwende aan dit geheel nieuwe en stralende vooruitzicht scheurde ik uit het blad de geperforeerde antwoord kaart waarmee men een proefles en een fraai prospectus kon aanvragen. Ik postte die kaart, en daar is het bij gebleven. Want toen ik na een weekje voorzichtig informeerde of de eerste zending Toege paste Psychologie al was gearriveerd, hoor de ik dat proefles en prospectus vrijwel direct na aankomst in onze prvllemand terecht w^ren gekomen. „Ik dacht, dat :t waardeloze reclame ivas", pruttelde mijn vrouw. Ik heb maar niets meer gezegd. Want. wat had het voor zin om haar uit te leg gen dat zij een Andere, Betere, Volmaaktere echtgenoot had kunnen krijgen, maar dat zij die kans, mèt de sigarettenpeukjes en de oude theeblaren, aan de vuilnisman had meegegeven. Am. de Vita De werkloosheid in Haarlem, omliggen de gemeenten en de IJmond is niet ver ontrustend. Weliswaar is de werkloosheid de laatste tijd toegenomen en staan per 14 december bijna duizend werkzoekenden meer ingeschreven dan per die datum in 1956. Toen was de toestand op de arbeids markt echter abnormaal en ongezond. Al dus verklaarde de directeur van het Ge westelijk Arbeidsbureau in Haarlem, mr. E. R. Deves. Het aantal werkzoekenden was per medio december nog altijd ruim duizend minder dan in december 1953, in welk jaar zeker van een gezonde verhou ding tussen vraag en aanbod op de ar beidsmarkt kan worden gesproken. Uiteraard is than., moeilijk te bepalen, hoe groot het aantal werkzoekenden in de komende maanden zal worden. Een toe neming van de werkloosheid wordt nog wel verwacht, maar deze zal niet schrik barend zijn. Op 14 december stonden in het gewest Haarlem van het Arbeidsbureau in totaal 1586 mannelijke en tweehonderd vrouwe lijke arbeidskrachten ingeschreven (me dio december '56: resp. 611 en 69). Het grootste gedeelte hiervan stond in Haar lem geboekt: 1167 personen. In het I.Jmond-gebied is het aanbod klein. Bij de kantoren IJmuiden en Beverwijk staan 329 werkzoekenden ingeschreven. Bij de vergelijking tussen de cijfers van dit en vorig jaar moet men er wel rekening mee- houden, dat vorig jaar geen normale sei zoenafstoting plaatshad, omdat er bij de bedrijven de vrees leefde, dat men niet spoedig weer arbeidskrachten zou kunnen aantrekken. Thans gaat men er sneller toe over los personeel aan het einde van een seizoen af te stoten, omdat men weet, dat er toch voldoende aanbod is. Overigens is het aanbod van vaklieden wel zeer klein. Medio december was er een vraag naar 754 arbeidskrachten, (vorig jaar 1672). Het cijfer van thans is betrouwbaarder dan dat van vorig jaar. Want in een tijd van grote vraag worden meer arbeids- ADVERTENTIE krachten gevraagd, dan de bedrijven in feite te werk kunnen stellen. Het is bij voorbeeld vorig jaar voorgekomen, dat een werkgever om veertig werkkrachten vroeg, terwijl hij er slechts twee nodig had. „Ze zijn er toch niet", zal hij ge dacht hebben. In de IJmond overtreft de vraag nog al tijd het aanbod. Vooral metaalarbeiders kunnen daar nog in ruime mate worden geplaatst. Het cijfer van de vraag in IJmuiden maakt dat duidelijk: 439, waar van het grootste gedeelte voor de metaal bewerking kan worden ingezet. Over het algemeen is de werkloosheid in de bouwnijverheid als gevolg van de bestedingsbeperking toegenomen. Thans bestaat alleen vraag naar vakbekwame arbeiders, terwijl vorig jaar ook wel min der bekwame werkkrachten werden aan genomen. De vraag naar vrouwelijke krachten blijft het aanbod overtreffen. In de kledingindustrie wordt echter aanmer kelijk minder personeel dan vorig jaar gevraagd. Overigens blijkt, dat de meeste werk zoekenden binnen een maand weer ge plaatst kunnen worden. In vele gevallen zijn de arbeidskrachten, die lange tijd als werkzoekenden staan ingeschreven, min der geschikt. Bij verruiming op. de ar beidsmarkt worden dezen het eerst af gestoten. Bij een Haarlemse kousenfabriek zijn 35 cottonbreiers ontslagen. Deze geschoolde krachten konden wellicht elders worden ingezet. Blijkt het nodig, dan zullen vak bekwame arbeiders op de Rijkswerkplaats voor Vakontwikkeling worden omge schoold. Met ingang van 1 januari is benoemd tot hoofddirecteur van de rijksdienst voor de monumentenzorg: mr. R. Hotke, hoofd van de onderafdeling Monumentenzorg van de afdeling Oudheidkunde en Natuur bescherming van het ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen. Mr. R. Hotke werd geboren op 17 sep tember 1919 te 's-Gravenhage. Op 1 mei 1951 trad de heer Hotke in dienst bij het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, waar hij werd aangesteld als hoofd van de onderafdeling Monumen tenzorg van de afdeling oudheidkunde en natuurbescherming. Vanaf medio maart 1957 was hij tevens belast met de waar neming van de leiding van de rijksdienst voor dc monumentenzorg. De heer Hotke volgt de heer P. J. van de Velde op, die op 8 april 1957 is overleden.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5