Haarlemse Bank van Lening zal op 1 januari worden opgeheven %Mfl v. Empelen Heeft Heemstede vroeger twee kastelen gehad <*j3rieven aan cle redactie H. S. Knoop verlaat binnenkort Haarlems gemeentedienst „De Messias" door de C.O.V. „Door Zang Vriendschap" Haarlems Dagblad Zeer aparte kerststukjes Keldergewelven onder Huize Manpad doen denken aan kasteelfunderingen SLOT DEFECT? Aanmeldingsformulier ZATERDAG 21 DECEMBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 HEEMSTEDE TELEFOON 3-80-80 Mej. M. Kieft verlaat Haarlems gemeentedienst Historisch monument Slotveiling Centrumcomité hervat activiteiten Kerstdienst voor Hongaren Chef bureau bijzonder onderwijs met pensioen Toon Hermans keerde Assen de rug toe Een goede gewoonte NIEUWJAARS ADVERTENTIES Algemene ledenvergadering van „Het Spaarne" Gereformeerde kerk aan de Vijverweg gaat verdwijnen Receptie J. C. Luitingh Examens HELENA H. BEGEM ANN MET INGANG VAN 1 JANUARI 1958 za| de afdeling Bank van Lening van de Volkskredietbank in Haarlem worden op geheven en daarmee is tevens een einde gekomen aan een drie eeuwen durend bestaan van deze instelling, die vroeger een grote bloei kende, maar die de laat ste tijd een wel zeer kwijnend bestaan leed. De belangstelling voor de bank verminderde in de laatste jaren meer en meer en de werkzaamheden zijn in de loop van de tijd overgenomen door de Volkskredietbank, die in hetzelfde ge bouw aan de Kleine Houtstraat geves tigd is, zij het ook in normen die aan gepast zijn aan de tijdsomstandigheden. Op 1 juli van dit jaar werd de belening reeds gestaakt en tot en met 31 decem ber heeft men formeel het recht de panden die nog in de Bank van Lening aanwezig zijn, in te lossen. Overigens is dat nauwelijks de moeite waard, want er bevinden zich in de Kleine Houtstraat nog slechts 125 panden met een totale inlegsom van amper 5500, een groot verschil reeds met 1956, toen er 1042 panden waren met een waarde van onge veer 41.500. In 1950 was de omzet van de Bank van Lening ook al niet zo enorm, want toen werden er 2229 panden beleend. Dit is gemiddeld per werkdag niet meer dan6. Op die panden werd 68.065 als voorschot gegeven, een grote teruggang, die vooral te danken is aan de ambtenaren van de Bank van Lening, die zoveel mo gelijk trachten mensen die voor een be lening komen, over te hevelen naar de Volkskredietbank, omdat deze instelling in sociaal opzicht zeker meer verantwoord is. Men gaat namelijk van het standpunt uit dat het veel beter is de mensen die in financiële moeilijkheden zitten door deze bank te laten helpen, want het is daarbij mogelijk de hulp zo te regelen dat de mensen blijvend uit hun zorgen komen, terwijl het dan ook niet noodzakelijk is de voorwerpen die zij willen belenen in pand te nemen. Een vrouw die een was- of naaimachine, of een man die zijn costuum of horloge beleent, mist immers iets waar zij of hij feitelijk niet buiten kan. Boven dien zijn de tarieven van de Volkskrediet bank lager dan die van de Bank van Lening. Dat de rente van „Ome Jan" zo hoog is, is gelegen in het feit dat er vrij veel kosten gemaakt moeten worden voor het bewaren van de panden. De achteruitgang van het aantal be leningen is voorts veroorzaakt door de om- ADVERTENTIE c lp. Bloemenmagazijn Tot degenen, die in het nieuwe jaar geen deel meer zullen uitmaken van het ambte narenkorps van het Haarlemse stadhuis behoort mejuffrouw M. Kieft van het bu reau leerplicht. In 1920 kwam zij in gemeentedienst bij de administratie van het toenmalig Elec- triciteitsbedrijf. In 1922 werd mejuffrouw Kieft overgeplaatst naar de secretarie, waar zij een plaats vond aan de afdeling burgerlijke stand en bevolking. Spoedig kreeg zij daar haar eigen taak: het admi nistreren van de leerplichtige kinderen en het behandelen van zaken ter uitvoering van de leerplichtwet. Zij maakt deel uit van de commissie tot wering van school verzuim. De ongeoorloofde schoolverzuimen had den haar bijzondere aandacht, waarbij haar sociaal gevoel in veel gevallen een voor de betrokkenen gunstige oplossing tengevolge had. Maandag 23 december bestaat tussen 4 en 5.30 uur 's middags gelegenheid ten "stadhuize van haar afscheid te nemen. standigheid dat de voorraad goederen die de mensen in huis hebben tot voor enkele jaren, vergeleken by de vooroorlogse tijd, vrij gering was. Reeds vele jaren geleden is door het gemeentebestuur overwogen om de Bank van Lening op te heffen, maar in de praktyk bleek dat er toch altijd nog een belangrijke categorie mensen bleef die niet geholpen kon worden door de Volkskrediet bank en ook niet door het Kennemer Financieringsinstituut. Toch is het er thans van moeten komen, omdat de bank al reeds te lang geleden het verantwoorde minimum had bereikt. DE HUIDIGE BANK VAN LENING was vroeger niet de enige instelling van die aard. In de Lombard- steeg heeft eveneens een beleenbank of een lombard gestaan. In de tweede helft van de zeventiende eeuw is een „tafel van lening" gevestigd in het gebouw in de Kleine Houtstraat. De stedelijke regering van Haarlem heeft dit gebouw 3 januari 1662 aangekocht van Cornelis Ormea, bur ger en bewoner van de stad, en van Ca- tharina Laignier uit Rotterdam en daarmee kreeg de gemeente tevens de beschikking over een historisch monument uit het grijze verleden. Men neemt namelijk aan dat er vroeger op die plaats het klooster van Sint Lazarus heeft gestaan, dat zich uitstrekte tot de Oude Gracht. Overigens is er niet zo bijzonder veel van de kloostergebouwen terug te vinden, maar de volksmond noemt een der kamers nog altijd de kapel en duidt een der kleine zaaltjes aan als het priester kamertje. IN DE LOOP DER JAREN hebben zich echter talrijke veranderingen in het ge bouw voorgedaan en na de bevrijding ver keerde de Bank in een dergelijk slechte toestand, dat het nodig was tot restauratie over te gaan. Hoe het ook zij, de Bank van Lening verdwijnt. Op 1 januari bestaat „Ome Jan" officieel niet meer, maar wel komt er in het voorjaar nog een kleine veiling van de panden die nog steeds niet zijn afgehaald. Deze veiling, die overigens zeer klein zal zijn, zal aanmerkelijk verschillen met de verkopingen die vroeger vier maal per jaar, steeds gedurende drie achtereenvol gende dagen gehouden worden. Deze slot veiling sluit tevens definitief een periode van ruim drie eeuwen kredietwezen in Haarlem af. En het vreemde is, dat nie mand er treurig om zal zijn. De binnenplaats van de Bank van Lening. De ingang van het gebouw van de Bank van Lening aan de Kleine Houtstraat. Hoewel het Centrumcomité Koninginne dag in zijn vrijdagavond gehouden ver gadering nog niet heeft besloten het be sluit tot liquidatie in te trekken, heeft het wel zijn werkzaamheden ter voorbe reiding van de feestelijkheden op Konin ginnedag en Bevrijdingsdag in 1958 her vat. Het vond daartoe aanleiding in de door de overgrote meerderheid van de Haarlemse gemeenteraad aanvaarde motie- Mensink (Arbeid), waarin B. en W. wer den uitgenodigd de Nassaulaan aan te wij zen als plaats waar de kermis kan worden gehouden. Ook de waarderende woorden welke in de Haarlemse gemeenteraad zijn gesproken over de activiteit van het cen trumcomité hebben de comitéleden onder voorzitterschap van mr. J. A. P. C. ten Bokkel met geestdrift hun taak doen her vatten. Reeds op de vergadering van gis teravond zijn enkele stoutmoedige plan nen in grote lijnen ontworpen. Op eerste kerstdag zal 's middags om drie uur in de kapel van de St. Bavo aan de Grote Markt in Haarlem een kerkdienst worden gehouden voor de protestantse Hongaren. In deze dienst zal tevens het sacrament van het Heilig Avondmaal worden bediend. Aan het eind van het jaar gaat de chef van het bureau bijzonder onderwijs van de gemeente Haarlem, de heer H. S. Knoop, met pensioen. Dat zal dan het einde zijn van een bijzon der lange ambtelijke loopbaan, die begon nen is in 1909 in dienst van de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude, voort gezet in de gemeenten Velsen, Assen en Woerden en een voorlopig einde had ge vonden in de voormalige gemeente Scho ten. Toen Schoten in 1927 door Haarlem werd geannexeerd ging ook de heer Knoop over in Haarlemse gemeentedienst, waar hij uit hoofde van een bijzondere belangstel ling al spoedig op de afdeling onderwijs van het stadhuis werd tewerkgesteld. Na de laatste oorlog namen de werkzaamhe den van deze afdeling in sterke mate toe, waarbij de heer Knoop in het bijzonder werd belast met de uitvoering van de be palingen van de lager onderwijswet van 1920 betreffende de financiële medewer king aan besturen van bijzondere lagere (en buitengewoon iagere) scholen, alsme de met de behandeling van de zaken van het gemeentelijk voorbereidend lager (thans kleuter-) onderwijs. Toen de afde ling in 1955 wegens een te grote verschei denheid van zaken werd gesplitst werd de heer Knoop benoemd tot chef van het bu- DE VRAAG OF HEEMSTEDE in het verleden niet één, maar twee kastelen is rijk geweest, is onlangs opnieuw opge worpen naar aanleiding van een onderzoek, dat de heer P. J. SH. von Hartsvelt Muller uit Heemstede heeft ingesteld bij de voor malige oranjerie van Huize Manpad, die thans het woonhuis is van de Heemsteedse valkenier, de heer H. Dijkstra. Daarbij heeft de heer Von Hartsvelt Muller ontdekt, dat de onder het huis ge legen kelders niet de gewone kelderbouw vertonen met rechte muren, maar gewelven hebben in Gothische stijl, die niet in een evenwijdige lijn met het huis geconstrueerd zijn. De muren van deze kelders bleken een dikte te hebben van 70 tot 93 centimeter in tegenstelling tot de muren van het huis, die slechts 23 centimeter dik zijn. In de binnenzijde van een buitenmuur zijn twee nissen uitgespaard, die overeen komst tonen met de nissen, die onder meer in de ruïnes van Teylingen en Brederode zijn aangetroffen. Indertijd werden deze nissen gebruikt voor het plaatsen van heiligenbeeldjes of voor het aanbrengen van verlichting door olielampjes of kaarsen Verder werd er bij de verbouwing van de oranjerie tot woonhuis even boven de gewelven een vloer ontdekt, die de bekende groen en geel geglazuurde tegeltjes be vatte, die reeds in de late middeleeuwen vervaardigd werden. Dit alles zou in verband kunnen staan met het aan zekerheid grenzende vermoe den, dat er zich inderdaad in de middel eeuwen op deze plaats een adellijk huis of kasteel moeten hebben bevonden. Ook de rijksarchivaris van Noordholland, mr. J. W. Groesbeek, is deze mening voor een groot gedeelte toegedaan en wil tot de definitieve oplossing van dit vraagstuk zijn volle medewerking verlenen. Een verder onderzoek ter plaatse en een hernieuwd onderzoek in de archieven zul len misschien het vermoeden kunnen be vestigen, dat Heemstede in het verleden niet één, maar twee kastelen heeft gehad. ADVERTENTIE „DE SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Vrijdagavond zou de motorclub „Assen en Omstreken" het 35-jarig bestaan vie ren. Er waren vele voorbereidingen ge troffen en het was het feestcomité gelukt Toon Heermans met zijn „éénmansshow" te engageren. Dit optreden is evenwel niet doorgegaan. Toon Hermans kwam, zag en gaf aan zijn personeel opdracht het toneel, dat reeds geheel was ingericht, weer af te breken. Hij wenste in deze zaal niet te spelen. Zaal „Geerts," waar de feestavond zou worden gehouden, was vol ledig bezet. Ik noem dit een ongehoord schandaal, aldus de voorzitter van de mo torclub. De laatste vraag, die aan Toon Hermans werd gesteld, luidde: „Wat moe ten wij met alle mensen in de zaal?" Het antwoord luidde: „Laat die maar dansen, het is voor mij artistiek niet ver antwoord hier op te treden." Er bleef de vereniging niets anders over dan weer naar huis te gaan, men heeft niet gedanst. De organisatrice van de feestavond heeft besloten de artiest in rechten aan te spreken. Hij was geënga geerd voor een bedrag van achttienhon derdvijftig gulden. is het bij de jaarwisseling ook uw relaties uw beste wensen aan te bieden. Welnu, in ons blad van DINSDAG 31 DECEMBER is daartoe ruimte gereserveerd kosten 115 mm Iedere mm meer U kunt ze opgeven aan onza kantoren: ƒ4.20 ƒ0.28 Onder de oranjerie van Huize Manpad zijn gewelven ontdekt, waarvan men vermoed, dat zij van een kasteel afkomstig zijn. Grote Houtstraat 93, Haarlem Soendaplein, Haarlem-Noord of aan onze bezorgers. reau bijzonder onderwijs. In deze hoeda nigheid heeft hij veel besprekingen ge voerd met schoolbesturen en schoolhoof den over de toepassingen van wettelijke voorschriften. De heer Knoop is van geboorte Haar lemmer en is onlangs 66 jaar geworden. Hij is dus na het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd nog een jaar in ge meentedienst gebleven. De levendigste herinneringen bewaart hij echter aan de periode, die hij in Scho ten is werkzaam geweest. Hij maakte daar de groei mee van een landelijk dorp, toen de Rijksstraatweg nog een landelijke laan met aan weerszijden bomen was, tot het stadsgedeelte van Haarlem zoals men Schoten nu kent. Vroeger was in het raadhuis tevens het politiebureau geves tigd. Het werk van de ambtenaren werd toen wel eens onderbroken door het lawaai, dat de arrestanten maakten. Later groei de de gemeente tot een inwonertal van meer dan 20.000, zodat toen de bouw van afzonderlijke gebouwen voor de dienst van gemeentewerken, de politie en het bureau voor de gemeenteontvanger noodzakelijk was geworden. Na zijn pensionering krijgt de heer Knoop meer tijd om dingen te gaan doen, waar hij nu zelden aan toe kwam. Hij is een liefhebber van tuinieren, een genieter van muziek en een bewonderaar van de natuur, ofschoon hij zelf zegt geen „Hout wandelaar" te zullen worden. Dinsdag 24 december zal 's middags om vier uur afscheid genomen worden van de scheidende chef van het bureau bijzonder onderwijs. Dit afscheid heeft plaats op de afdeling onderwijs van het stadhuis. Op 9 januari wordt de heer Knoop en zijn familie een diner aangeboden door het voltallig personeel van de afdeling onder wijs. De Koninklijke Roei- en Zeilvereniging „Het Spaarne" hield in het clubgebouw haar jaarlijkse algemene ledenvergade ring. De jaarrekening van het afgelopen verenigingsjaar bleek dankzij een goed fi nancieel beleid in een batig saldo te re sulteren. Onder meer werd besloten een nieuwe Zwitserse tweeriemsgiek aan te schaffen. Het bestuur voor het vereni gingsjaar 1957/58 werd als volgt samen gesteld: A. M. Brandenburg, voorzitter, mevrouw A. H. Visser-Wildschut, secre taresse, W. P. van den Berg, penning meester. De dames M. E. G. Koomans en C. S. Schuyt Best, comissaressen. De he ren N. André, S. L. Blom, W. P. van Dorsser en P. G. Mulder, commissarissen. Half januari zal er een begin gemaakt worden met de afbraak van de geïnfor meerde kerk aan de Vijverweg te Bloe- mendaal. Van ds. G. Toornvliet vernamen wij, dat het kerkbestuur van de Hervorm de kerk aan het Kerkplein spontaan heeft aangeboden aan de gereformeerde ge meenteleden tijdens de nieuwbouw van hun kerk voor hun diensten onderdak te verlenen. Tijdens zijn oudejaarspreek, die om acht uur zal beginnen, zal ds. Toornvliet tevens met enkele woorden afscheid van het oude kerkgebouw nemen. Naar aanleiding van het feit, dat de heer J. C. Luitingh, chef van de afdeling burgerlijke stand in Haarlem met ingang van 1 januari zijn functie, wegens het be halen van de pensioengerechtigde leef tijd, zal neerleggen, werd er donderdag middag in de ridderzaal van het Haar lemse stadhuis een afscheidsreceptie ge houden. Er waren vele aanwezigen, on der wie de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, drie wethou ders, de president van de rechtbank, mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken en ds. Joh. Bronsgeest. De burgemeester was de eerste die de heer Luitingh toesprak en hem vooral prees om zijn zo veelzijdige persoonlijk heid. Namens het personeel van het raad huis en het ambtenarenkorps sprak hier na de gemeentesecretaris, mr. H. E. Pfaff. Hij overhandigde de heer Luitingh een citaten-boekwerk en een kunstency clopedie. Vervolgens sprak de heer J. W. A. Stalpers namens het hoofd van de se cretarie enige woorden. Hij werd weer gevolgd door de heer K. J. van Kampen, die namens de afdeling burgerlijke stand en bevolking van Haarlem de heer Lui tingh een schemerlamp overhandigde. Als laatste in deze rij van sprekers voerde de waarnemend chef van de afdeling bur gerlijke stand en bevolking in Amsterdam dr. Bakker, het woord. De heer Luitingh bedankte hierna alle sprekers kort maar krachtig. De Christelijke oratoriumvereniging „Door Zang Vriendschap" gaf donderdag avond in de Haarlemse Concertzaal een uitvoering van „The Messiah" van Handel. Door de titel van het werk in het Engels te noemen is uiteraard al aangegeven, dat het in de oorspronkelijke taal werd uit gevoerd en tevens - wat niet zo direct blijkt, maar tenslotte toch een feit is dat er mee samenhangt - in de oorspronke- lijkt zetting en orkestratie van de compo nist. Voor de tijd, dat thans wijlen Evert Cornelis, ruim dertig jaar geleden, een krachtig en praktisch pleidooi hield om Handels oratoriums in hun oorspronkelijke vorm te vertolken - de taal inbegrepen - kende men in Nederland slechts „Der Mes sias'' in de omgewerkte orkestratie die Mozart er voor de Weense uitvoeringen van Baron van Swieten van gemaakt had. Men besefte toen niet, wat het betekende de allonge-pruik van de barok te verwis selen voor het staartpruikje van het rococo en dat er door dit stijlverschil een discre pantie ontstond tussen de tekening en de klankkleur van het werk zoals het uitge voerd werd. Nu is men weliswaar zo ver dat die kwestie een overwonnen stand punt is, maar bij de vraag of men de stijl van Handel, ik bedoel zijn uitvoerings praktijk nu te pakken heeft, zou een groot vraagteken te zetten zijn. Dit betreft dan de techniek van de zangsolisten. Handel schreef niet alleen voor vocalisten, die vlot met de coloratuur overweg konden, maar die ook improviserend hun partij konden opsieren. Het zou een hachelijke onderne ming zijn dit stijlbeginsel in onze dagen in al zijn consequenties door te voeren, daar de zanger als medescheppende kun stenaar uit de praktijk verdwenen is. Maar van stijl gesproken: het hoort feitelijk zó. Wij mogen nu al tevreden zijn, wanneer het uitgeschreven notenbeeld en vooral de hachelijke coloraturen behoorlijk tot hun recht komen. Een volledig stijlzuivere verklanking zal wel een wensdroom blij ven. Met het eerste deel van Handel's popu laire oratorium anticipeerde „Door Zang Vriendschap" op het kerstfeest. Immers in de eerste negentien nummers van dit Christus-epos gaat het om de vervulling van de belofte der komst van de Heiland. En precies zoals Bach in zijn kerstorato- ADVERTENT1E Wilt u iets bijzonders geven? Kies dan zo n smaakvolle, moderne reiswekker Wekkers zijn een KIENZLE-speci- aliteit - U koopt het mooiste èn het beste wat op dit gebied te krijgen is! Elegante KIENZLE-reiswekkers in aantrekkelijk leder-etui, apart en precies lopend reeds vanaf 27.- PWer Tijd vertrouwt op Kienzle! Amsterdam. Gemeente Universiteit. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift ge titeld: „Trombelastografie" de heer J. Vreeken. geboren te Amsterdam en op proefschrift geti teld: „Over ablotio mammae" de heer R. J. Scholtmeijer, geboren te Soest. Kandidaatsexa men kunstgeschiedenis: mej. C. Schulting en met lof de heer F. Th. Gribling, Amsterdam. Docto raalexamen rechtsgeleerdheid: mej. C. W. F. Holtkamp, Amsterdam. Doctoraalexamen econo mie: P. Molenaar, Middelie. Amsterdam. Vrije Universiteit. Kandidaatsexa men economie: G. Bouwkamp, Arnhem; W. de Waard, Driehuis; W. van de Veen, Zwolle; W. van Vuuren, Vijfhuizen; Tj. de Jong, Burgwerd; S. Telkamp, Utrecht. Kandidaatsexamen Semiti sche ietteren: Tj. Baarda, Vijfhuizen. Amsterdam. Vrije Universiteit. Gepromoveerd tot doctor in de economische wetenschappen op het proefschrift „Aard en taak van de monetaire politiek" de heer J. G. Knol te Katwijk. Utrecht. Mej. Huang Sung-k-Ang, geboren te Peking (China) en wonende te Cambridge (En geland) is gepromoveerd tot doctor in de lette ren en wijsbegeerte op een proefschrift getiteld „Lu Hsün and the new culture movement of mo dern China". Tilburg. Katholieke Economische Hogeschool. Kandidaatsexamen economische wetenschappen H. Waasdorp, Tilburg; J. Hilhorst, Oisterwijk; jhr. W. van Meeuwen, Ulestraten; J. v. d. Linden, Den Dungen. Kandidaatsexamen sociale weten schappen: A. v. Lierde, IJzendijke: G. Verheul, Utrecht; Q. v. Bijsterveldt, Goirle: R. Verwer, Ulvenhout. Groningen. Aan de rijksuniversiteit te Gronin gen zijn geslaagd voor het artsexamen eerste ge deelte mej. G. E. Sennema te Amersfoort en de heren O. H. van Persijn van Meerten te Den Haag, J. M. Minderhout te Zwolle en A. Sanders te Assen. Bevorderd tot arts mej. J. Gorter en de heren H. G. D. Bouma en H. Wesseling. allen te Groningen, R. Coppes te Enschedé en W. A. Fanoy te Eindhoven. rium, laste Handel bij het verhaal van de nachtwake der herders van Bethlehem een pastorale symfonia in. En nu is het merk waardig dat in die herdersmuziek een na klank te horen is van een traditioneel kerstlied, dat jaarlijks in de kersttijd door herders uit de Abruzzen in de straten van Napels gezongen en op schalmei en doe delzak gespeeld wordt. En wanneer een paar nummers later de alt_ en sopraan soliste om beurten een deel van de aria „He shall feed His flock" zingen, hoort men nog duidelijker de relatie met deze Napelse „Canzone dei zampognari". Het is zeer waarschijnlijk, dat Handel, toen hij zich in 1708 in Napels bevond, dit karakteris tieke volkslied gehoord heeft en later die melodie onbewust te pas bracht voor het wekken van de kerststemming in „The Messiah". Zoals het in Engeland ook traditioneel gebruik is, werd het slotnummer van het tweede deel van het oratorium het be roemde „Halleluja" staande aange hoord. Het werd zoals trouwens alle koor-', nummers (de zeer veeleisende incluis) trefzeker en met goede Intenties uitge voerd, maar het zou nog heel wat indruk wekkender kunnen klinken, indien de di rigent Simon C. Jansen de ritmische pre ciesheid en het „aplomb" zou trachten te bereiken met een meer beheerste houding. Zijn te grote beweeglijkheid wekt on nodige spanningen en maakt een onrustige indruk. Overigens zijn zijn inzichten zeer te prijzen en geeft hij aldoor blijk zijn koor uitstekend te hebben voorbereid. En de wijze waarop hij het Noordhollands Philharmonisch Orkest een delicate uit voering wist af te dwingen, mag met grote lof gereleveerd worden. De sopraanvleugel van het koor zette in het begin wat geforceerd aan, maar na een paar nummers wist men daar de lich te soepele intonatie te vinden, die de rest van het ensemble direct al getroffen had. Als geheel is het koor zeer gunstig uit gegroeid qua klank, maar ook technisch. De sopraan Corry Bijster zong met stra lend geluid haar partij en de aangrijpen de vertolking van de kleine alt-aria „He was despised" door Aafje Heynis gaf tref fend de typering aan van hetgeen verder tot haar taak behoorde. De tenor Han le Fèvre wist zijn stem mooi te doen klinken in de zo belangwekkende proloog van het werk en Herman Schey gaf vooral een im ponerende vertolking van de opstandings- aria „The trumpet shall sound", waarbij mevrouw Nelly Boeree haar grote repu tatie als trompettiste bevestigde. Er was voor deze uitvoering een verblijdend grote belangstelling. Jos. de Klerk (Verkort weergegeven) Indonesië. Gaarne zou ik de heer P. N. naar aanleiding van diens ingezonden stuk in uw blad van 18 dezer als volgt ant woorden. De heer P. N. stelt, dat het niet mogelijk is, dat de P.K.I. „de zaak in handen kan hebben daar organisatie en zelfs desorga nisatie het Indonesische volk volkomen vreemd is". Het spreken over „Het Indonesische Volk" is eigenlijk op zichzelve het spreken over een utopie; wat aangeduid wordt als zodanig is een conglomeraat van rassen, elk ras met een eigen taal, eigen adat, eigen zeden. Het gebrek aan vakkennis en organisa tievermogen bij „Het Indonesische Volk" is ontstellend; het heeft na de overdracht van de soevereiniteit geleid tot toestanden, die in ieder ander land ondenkbaar zijn. Slechts één bevolkingsgroep maakt een uitzondering: het volk van Menangkabau; zij, die thans in Indonesië nog blijk geven van gezond verstand o.a. Hatta zijn dan ook uit Menangkabau afkomstig. De heer P. N. heeft volkomen gelijk: tot enig constructief werk is men ginds niet in staat. Desorganiseren kan men wèl, mits men het als een bende gedachtenloze niet- verantwoordelijke elementen kan doen. Dit miljoenenvolk, deze bevolking van qe grote groep enorme eilanden, dreigt ten onder te gaan door 't fanitieke streven van een naar verhouding kleine groep schreeu wers, die zelf nimmer enige arbeid verricht hebben, die zelf niet het minste respect voor anderen en voor de kostbare eigen dommen van anderen hebben, doch die het nog nooit zó goed hebben gehad als te genwoordig. Ik behoor tot hen, die vele jaren (35 jaar) cp Sumatra en Java hebben doorgebracht; wat bij ons in ons gevoel overheerst ten aanzien van de bevolking van de Indonesi sche Archipel is: medelijden, maar dan slechts ten aanzien van hen, die de dupe zijn van een zeer kleine groep bandelozen en verdwaasden. Met de meeste hoogachting, Uw abonné J. C. Cr. ADVERTENTIE Middenlaan 9 - Haarlem-Z. - Tel. 34857 De meest vakkundige behandeling op het gebied van huidverzorging. iiililiinii Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met Ingang van te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT per week 59 cent - per kwartaal ƒ7.65. Handtekening: doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij die zich met ingang van 1 januari 1958 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 december 1957 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwarlaalabonnés dus niet vcor omzetting van week- in kwartaalabonnementen

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7