Oeek m I Frankrijk kwalitatief belangrijk, ondanks economische achterstand Afgevaardigden van werknemers willen beter worden ingelicht NORIT Pianorecital van Cor de Groot Dr. H. Klompmaker: 6 Veredelde Western Boeiend Charmant Genoegelijke comedie Gok-r omantiek Zang Grollen en grappen Reprises Journaals Burgerlijke Stand van Haarlem Marijke van Raephorst over het kind en het boek „Een midzomernacht- droom" door gymnasiasten Neem de juiste wijn voor uw Kerstdiner: BOURGOGNE „CLUB" 1953 Maatregelen tegen stralingsgevaar Op 1 februari treedt een veil igh e idsb eslui t in werking Niettws in het kort~ UIT STAD EN STREEK Medische verzorging tijdens het weekeinde Prettige Kerstdagen Bedrijfschap voor Bloembollenhandel Twintigduizend gulden voor een eetservies Winkelier knoeide met huurkoopcontracten Rode Kruishulp aan Perzië ZATERDAG 21 DECEMBER 19 5 7 (R o x y) Het opvallendste van „De sluipschutter" is het uitmuntend gebruik van stilten en de bescheiden toepassing van functionele muziek. Ook het camera werk is goed en daarbij komt nog goed spel zodat „De sluipschutter" wel een „veredelde western" genoemd kan worden. Maar het verhaal draait toch maar weer om de ene bandiet, die het gehele dorp in zijn macht heeft-, uitgezonderd de rechte schapen sheriff, die nog maar twee dagen in zijn functie zal kunnen blijven en bin nen die termijn de boef wil laten hangen. Een sluipschutter moordt de hoofdgetuigen weg, maar de sheriff gaat dóór tot de sluipschutter ook hem treft. Maar wat heeft zo'n sheriff dan? Een zoon. Een zoon die ook doorgaat, met vaste tred en waak zaam oog. Het dorp leeft thans dan ook weer in pais en vree. Tot de volgende film (Frans Hals) „Het complot der minderjarigen". Pierre Fresney speelt in deze film de leraar op een internaat, Fournier, die het bijzonder goed meent met de jeugd, maar die voortdurend te leurgesteld wordt. Eerst door een dief stal van een groepje jongens van een groot bedrag aan geld en vervolgens door een misselijke wraakoefening van deze jon gens met behulp van een meisje, waar door de leraar gedwongen wordt zijn be roep op te geven. Fournier wordt opge nomen in het edele gilde van hotelpor tiers, maakt voortdurend carrière en is tenslotte hoofdportier van een van de grootste hotels in Monte Carlo. En juist in dit hotel komen enkele van zijn vroegere vijanden hun vakantie doorbrengen. Aan vankelijk onbekommerd, maar wanneer de portier zich met hun in het geheel niet onberispelijke levenswandel gaat be moeien, zenuwachtig, bang en tenslotte ten einde raad. Op bijzonder slimme wijze drijft Fournier zijn vijanden tot het uiter ste en men is dan ook in het geheel niet verbaasd wanneer er aan het einde van de film naar de revolver wordt gegrepen. Het loopt voor de portier allemaal best af. Hij krijgt zijn wraak. Tenslotte bepleit hij in de rechtszaal nog clementie voor de hoofdverdachte. Naast Pierre Fresnay worden de hoofdrollen in deze boeiende film vervuld door Annie Girardot en Gil Vidal. In de middagvoorstellingen draait de kostelijke „Wonderman" van Danny Kaye. (Cinema Palace) „Als de grote liefde komt" is een kleurenfilm, die zich voornamelijk 'afspeelt op het luxueuze schip „S.S. Constitution", aan de Rivièra en in New York, met Deborah Kerr en Cary Grant in de hoofdrol. Het is een verhaal over twee mensen, die verliefd worden, terwijl ze allebei al verloofd zijn. Gedurende de reis komen ze tot de conclusie, dat zij voor elkaar be stemd zijn. Ze besluiten om elkaar na zes maanden in New York nog eens te ontmoe ten, als ze hun verloving verbroken heb ben. Dat gebeurt dan inderdaad, maar de vrouw kan zich niet aan de afspraak houden, want ze krijgt een ongeluk. Pas een half jaar later zien ze elkaar terug en heeft de film toch een „happy ending". Het is een charmante film, die vooral door het spel van Deborah Kerr het zien waard is. (Studio) In de film „Leven voor twee" kan men de kennismaking weer eens vernieuwen met de talentvolle Ame rikaanse filmactrice Judy Holliday de vrouw met het typische hoge stemmetje uit „Born Yesterday" die hierin de rol vervult van een jong vrouwtje, dat in ver wachting is. Om dit menselijk gebeuren is de gehele film gebouwd. Haar man, een schrijver, omringt haar met de meeste zorg, maai de zenuwen van het vrouwtje worden da nig op de proef gesteld, als de vloer in de keuken het begeeft. Geld om die te repareren heeft het jonge gezin niet en men is gedwongen de vader van de schrijver, een karaktervaste Ita liaanse steenhouwer en timmerman te hulp te toepen. Deze een uitstekende typering van Salvatore Baccaloni gaat zich met al lerlei dingen in het huisgezin van zijn zoon bemoeien, zeer tot ongerief van de laatste. Pappa vindt echter de steun van' vrouw lief, zodat de zoon het tenslotte moet af leggen. ADVERTENTIE DE EERSTE CÖÖP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGING u ZIJLWEG 63-TELEFOON 15141 (2 LIJNEN) Aantal leden 23000 Geeft u heden op als lid voor 1958 met direct ingaande rechten Het geheel is een genoeglijke komedie met verrukkelijk vreemde, maar zeer menselijke trekjes en met aardig onbe vangen spel van Judy Holliday en Salva tore Baccaloni. (L u x o r) De bekoorlijke Marlène Die trich en Vittorio de Sica zijn als een berooi de markiezin en een dito graaf de „Avon turiers" in dit plezierige en kleurrijke nie- mandalletje, dat zich in het gok-paradijs Monte Carlo afspeelt. Ze zijn blut, maai de roulette heeft hen gevangen. De één leent wat bij vrienden en de ander ver patst. haar juwelen om zich weer een a- vondje tussen de theetanterige grootmoe ders, de gelukzoekende heertjes en de sen satiezoekende toeristen aan de speeltafel te wagen. De graaf vindt de markiezin aardig, maar zij heeft geen geld en dan blijft er niets meer over om aardig te vin den. Een dure toeristische Amerikaanse weduwnaar vindt de markiezin lief. En zijn dochter vindt de graaf lief. Maar én markiezin én graaf hebben slechts één pas sie: de speelbank. En als de weduwnaar en zijn dochter teleurgesteld vertrekken, blijvan de twee aan de speeltafel achter. (Rembrand t) Wie van zang en mu ziek houdt, kan zijn hart ophalen aan de film „Schön ist die Welt". Men ziet daarin de geschiedenis van de beroemde tenor Rudolf Halden (Rudolf Schock), die nauwelijks bezig aan een wel verdiende vakantie, alweer lastig gevallen wordt door een rijke firmant, die al zijn zinnen erop gezet heeft om zijn dochter (Renate Holm) met de beroemde tenor te laten optreden, hoewel zij geen enkele to neelervaring heeft. De kwaliteit van haar stem wordt in het begin nog wel eens in twijfel getrokken, maar nadat zij haar ta lenten heeft getoond, heeft zelfs de be roemde tenor Halden er geen bezwaar meer tegen dat zij met hem optreedt. Voor het zover is, gebeurt er echter nog heel wat. (L i d o) Norman Wisdom is wat men kan noemen: een vreemd man. Reeds tal van films, waarin hij zijn grollen en grap pen uithaalde, bleken kasstukken en dus houdt de Arthur Rank organisatie in Enge land hem gaarne aan. Hetgeen eigenlijk min of meer een wonder mag heten, om dat de humor in zijn rolprenten eigenlijk zonder meer platvloers is. Maar Wisdom brengt die met zijn onbedaarlijke vreemde gezicht zo goed dat men er wel om moet lachen, mits men gevoel voor humor en wel speciaal Engelse humor heeft. Ook in „Zoek het maar uit" is het ver haaltje bepaald zwak, maar het komische talent van Wisdom groots. Min of meer toevallig koopt hij een ticket van een book maker en raakt binnen korte tijd ver zeild in een warnet van dolle situaties, die een climax vinden in een uiteraard onmis bare happy ending. Nogmaals, om het verhaaltje zouden wij niemand aan dur ven raden de film te, gaan zien, maar in het komische is Wisdom' een klasse apart. Een klasse, die ruim een uur hevige prik keling vari de lachspieren garandeert. (Minerva). Veel spanning om de film „Losgeld", die zaterdag en zondag in de avondvoorstellingen draait. En veel vro lijkheid over wat zich des middags af speelt in „De avonturen van Sjoek en Sjek". Maandag volgt een herhaling van „Strand Affaire". Beide'kerstdagen draait het boeiend natuurepos „De Afrikaanse leeuw". Het nieuws van Polygoon geeft deze week weer heerlijke reportages. Niet al leen van het nationale nieuws van de af gelopen dagen, zoals het plaatsen van het sluitstuk in de stormvloedkering in de Hol landse IJsel, maar ook over de zorg en toe wijding waarmede de gemeente Utrecht voor haar stadszwanen zorgt tijdens een vorstperiode. Een reportage met vondsten, die het nieuws van Polygoon tot een uiterst pleziering kijkspul maken. Ook de reoortage van de nationale turnkampioen- schappen is voortreffelijk en geeft opval lend goed de sfeer weer bij dei-gelijke evenementen. HAARLEM, 20 december GEHUWD: 20 dec.: C. J. van der Wolf en M. G. Schipper; J. Sikkenk en H. J. Stokman: W. Dell en B. Chr. Anthonijsz; H. A. de Jong en I. Braaksma; W. van Del den 'en E. J. Wijtvliet; W. A. M. Wakel- kamp en J. M. de Jong; G. G. M. Florin en D. van Schagen; A. J. Schumm en N. A. P. Doornebos; Th. J. J. Nobels en M. I. Luikel; R. Tuin en J. M. Schülze. BEVALLEN van een zoon: 19 dec.: E. de Ridder-Diesbergen; A. J. A. Nobbe- Leeuw; H. Dams-Heijerman; F. C. Milatz- Kuijer; 20 dec.: H. Mintjes-Van Kampen. BEVALLEN van een dochter: 19 dec.: J. A. M. Kienhuis-Smit; J .D. Wensink- Van der Schaar; D. van Slooten-Noble; M. A. Wijsman-Hoogervorst; J. Th. Cor- ter-Van 't Klooster; 20 dec.: I. J. Kievid- Kahlman; E. Peters-Horsthuis, 2 dochters. OVERLEDEN: 18 dec.: N. Hof, 79 j., Zo- merkade; 19 dec.: P. Hessels, 93 j., Dijk- straat; W. S. H. Sijlaart, 65 j„ Hazepaters- laan; E. C. Kann-De Koning, 38 j., Leidse- vaart; L. H. Stammes, 11 j., Schoterbos straat; J. M. Jansen-Van Deursen, 73 j., Gedempte Raamgracht; 20 dec.: E. J. Iiaack, 76 j., Lijsterstraat. Dat wij in Cor de Groot een grootmees ter van het klavierspel bézitten, een vir tuoos beheerser van het toetsenbord, maar tevens een artistieke persoonlijkheid aan wie het herscheppingswerk toevertrouwd is, hebben wij vrijdagavond weer eens kunnen ervaren op zijn recital in de Haar lemse Concertzaal. In het spel van De Groot moet men geen troebele romantiek verwachten: alles is helder en doorzichtig, weliswaar innerlijk bewogen en dynamisch fel opgestuwd, bovendien uiterst fijn genuanceerd en veelkleurig getint, maar in wezen met een klare objectiviteit, althans voor zover het eerlijk weergeven van zoveel gevoelsbewe gingen als in het notenbeeld besloten lig gen objectief mag heten. Hij is dan ook de ideale vertolker voor de muziek van Ravel, wiens „Oiseaux tristes" wij in een subliem beheerste interpretatie te horen kregen. Of is het wel gerechtvaardigd om van een „interpretatie" te spreken, als de componist slechts een uiterst correcte ver klanking vraagt? In ieder geval: wij er voeren hier het zo zelden bereikte psychi sche evenwicht, dat aan de kunst van Ravel haar klassieke helderheid geeft, die tevens de triomf is van haar virtuositeit. Beethovens zeventiende Sonate, in d kleine terts, opus 31 no. 2, werd ons op gediend in al haar dramatische bewogen heid. declamatorische allure, contrastwer king en dynamische pathetiek. Cor de Groot liet zich door deze romantische Beethoven opdrijven tot felle uitersten, die tenslotte de bedoelingen van de componist weergeven. De Pastorale Sonate (de vijf tiende in D grote terts, opus 28) kwam daarna als een verkwikkende idylle (zij het dan als compositie minder hecht van constructie dan het vorige werk) een vre dige sfeer weven van welgedaanheid en scherts, alles in zeer klankschone verhou dingen gerealiseerd, hetgeen gelegenheid gaf om het toucher van Cor de Groot spe ciaal te bewonderen. Dit gold echter in niet geringere mate bij zijn vertolkingen van een drietal Etudes van Debussy, waar in de tinten een zo overwegende rol spelen. Het „Suburhis" van Mompou en „Gra nada" van Albeniz benevens de Spaanse dans no. 2 van Granados kreeg de Iberi sche muziek, die het nooit zonder folklo- tische inslag kan stellen, een briljante beurt. Nog meer Spaanse peper als toegift was daarvan het succesrijke gevolg. Wij hebben deze avond meesterlijk pianospel beluisterd. Jos. de Klerk ADVERTENTIE ZAK-, BUREAU- FN V- *"-^r>r>A<r_eNr>/VS Ouderavond B ornwat er school Tijdens de ouderavond, die vrijdag in de Bornwaterschool in Bloemendaal werd gehouden, heeft mevrouw Marijke van Raephorst een lezing gehouden over het onderwerp: „Het kind, en het boek; vroe ger en nu". Mevrouw Van Raephorst beperkte zich daarbij tot één aspect. In de middeleeuwen waren er nog geen kinderboeken en eigen lijk ook nog geen kinderen, hoe vreemd dit ook moge klinken. Doch indien wij eraan denken, dat Victor Hugo in de acht tiende eeuw uitriep: „De jeugd is één van de grote uitvindingen van de achttiende eeuw! Columbus heeft Amerika ontdekt, maar ik het kind!", dan is daar toch iets waars in. Sedert de vijftiende eeuw na melijk stonden kind en volwassene op hetzelfde plan, ook wat keuze van boeken betreft. Pas in de achttiende eeuw gaat men de aandacht, op het kind richten, waarbij tevens een probleem werd ge schapen. In die tijd begon het proces der distanciëring en begon men te spreken en te schrijven over de psychische puber teit. Zo ontstaat bijvoorbeeld in het jaar 1808 het woord „vlegeljaren". Mevrouw Van Raephorst toetste het door haar ge stelde aantal van voorbeelden, die vooral ontleend waren aan het boek „Een nieuwe visie op de jeugd uit vroeger eeuwen", bij wijze van documentatiemateriaal bij het boek van prof. dr. H. van den Berg „Meta- bletica" (leer der veranderingen). Met voorbeelden daaruit werd aangetoond, dat het kind in vroeger tijd tot in het absurde werd aangesproken als volwassene. In deze moderne tijd wordt getracht de lange afstand tussen jeugd en volwassenen te overbruggen, waórvan de spreekster even eens sprekende voorbeelden gaf. Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 Men kan de ondernemers moeilijk een gebrek aan durf verwijten, wanner zij ge volg geven aan het besluit Shakespeare's lichtvoetigste en wellicht meest dichter lijke blijspel „Een Midzomernachtdroom" door een groep scholieren te laten opvoe ren. Zelfs al waren dat dan ook de leden van de gymnasiale vereniging „Amicitia Juncti," die door hun klassieke opleiding toch reeds behoorlijk vertrouwd kunnen zijn met de daarin voorkomende figuren uit de Griekse oudheid en de omstandig heden, waaronder dit schelmse sprookje zich bij de gratie van Shakespeare blijft afspelen. Van dit experiment in het Miner va Theater is vrijdagavond een uitstekend bezette zaal getuige geweest, waarbij zich onder het publiek, behalve de rector van het gymnasium, dr. K. Huibi-egse, leraren en vele ouders der gymnasiasten, ook de Haarlemse wethouder van Onderwijs, de heer D. J. A. Geluk, bevond. Het kan niet anders of zij allen moeten aan deze voor stelling plezierige herinneringen bewaren, al was het alleen maar om het gedemon streerde enthousiasme, waarmee de onge veer zestig medespelenden zich op deze opvoering hebben voorbereid. Dit ge schiedde onder regie van mejuffrouw E. J. Bouwman, die met het haar ter beschik king staande spelersmateriaal zeer ver dienstelijke resultaten wist te bereiken. Uiteraard dient een dergelijke opvoering ook door de kritische bezoeker zonder eni ge vooringenomenheid tegemoet te wor den getreden. Men mag zich niet laten be- invloeden door herinneringen aan be roepsvoorstellingen. Ook mejuffrouw Bouwman heeft kennelijk begrepen, dat zij de spelers geen eisen mocht stellen, die wegens gebrek aan routine en talent toch niet konden worden gerealiseerd. Wan neer wij dus vaststellen, dat de voorstel ling soms het karakter verkreeg van een kinderoperette, dan wordt hiermee niets onvriendelijks bedoeld. Integendeel, want omdat de mogelijkheid werd opengesteld een dergelijke indruk op te doen bij voorbeeld door de eenvoudige elfendans jes kon tevens het juiste inzicht van de regisseuse blijken. Aldus werd de on macht der spelers tot het volwaardig creëren van figuren als de handwerkslie den, Puck en Egeus gecompenseerd door hun jeugd, welke benijdenswaardige eigen schap de grootste charme van deze voor stelling werd. Al kan hieraan onmid dellijk worden toegevoegd dat Oberon, Hippolyta en Helena reeds een bijzonder verdienstelijk gestalte kregen. Waar bij ook de voortreffelijke grime van beide eerstgenoemdon vermelding verdient. Bij dit alles kan ook worden gewezen op de smaakvolle combinatie van belich ting en kostuums, waardoor de gehele ver toning een fleurig en feestelijk aanzien verkreeg. En daarbij verdienen alle spe lers zonder uitzondering een compliment voor hun perfecte rol kennis, waardoor een vlot en levendig tempo mogelijk werd ge maakt. Het enthousiasme in de zaal was dus volledig gerechtvaardigd, welke te vredenheid aan het slot door dr. Huibregse onder woorden werd gebracht. Een hulde, welke in het bijzonder aan het adres van de regisseuse was gericht en waaraan door bloemen zichtbaar gestalte werd ge geven. Ook een der medespelers trad daarop naar voren om mejuffrouw Bouw man namens alle jeugdige acteurs en ac trices voor haar prettige leiding te bedan ken. Deze toneelavond werd daarop beslo ten met een geanimeerd bal in de aula van het gymnasium, op muziek van „The Dixieland Sailors" onder leiding van Pe- I ter Bredt. ADVERTENTIE (appellation controlée). Een exquise rode Bourgogne, fluweelzacht en vol van smaak, zeer voordelig, f4.35 per fles, bij meerdere afname korting, franco bezorging aan huis. „Frankrijks achteruitgang en de ver zwakking van West-Europa" als titel van zijn onderwerp kiezend heeft dr. H. Klompmaker uit Amsterdam vrijdag avond in de aula van de H.B.S.-A aan de Zijlvest in Haarlem voor de Academie voor Voortgezet Economisch Onderwijs een interessante beschouwing gegeven van de factoren, die ten grondslag liggen aan de huidige achterstand op economisch ge bied van de Franse republiek ten opzich te van andere Westeuropese landen. Meer dan welk land ook is de geschie denis van Frankrijk gekenmerkt door het px-obleem van de „retardatie", de vertra ging in economische ontwikkeling na een periode van economische bloei. Frank rijks toppen van de welvaart lagen in de dertiende en zeventiende eeuw. De diep tepunten werden in de zeventiende en ne gentiende eeuw bereikt. Naar sprekers oor deel is het niet mogelijk voor deze her haalde economische achterstand een soort „toverfactor" aan te wijzen: omstandig heden van verschillende aard hebben hier aan meegewerkt. Uitvoerig stond dr. Klompmaker stil „bij de maatregelen, die door Franse regeringen werden getroffen ten einde de eigen handel en industrie te beschermen. De overgang van de achttien de naar de negentiende eeuw met de Fran se revolutie en Napoleontische oorlogen ging voor Frankrijk met grote economi sche nadelen gepaard. Illustratief voor de retardatie in deze periode is het feit, dat het economisch niveau in 1840 gelijk lag met dat in 1780. Tegenover een toen3ming van de behoeften, vooral van de midden stand, stond echter geen stijging van de produktie. Als oorzaken van de moei lijkheden, die een gunstige economische ontwikkeling van Frankrijk in de weg stonden en eigenlijk ook in het Frank rijk van vandaag nog een rol van beteke nis vervullen noemde spreker het tol len- en rechtenstelsel in het binnenlandse verkeer, het gebrek aan massa-industrie, de vele leningen in het buitenland, de macht van de familie en de geringe koop kracht op de binnenlandse markt. In Frankrijk bestaat een duidelijke culture le aversie tegen massa-industrialisatie. Het distributieapparaat is er zeer duur; een ontstellend groot aantal winkeltjes telt slechts enkele klanten per dag met het gevolg dat zeer hoge winsten moeten worden gemaakt, waardoor stimulering van de binnenlandse markt practisch on mogelijk gemaakt wordt. Afgezien van de ze interne moeilijkheden vraagt de ont wikkeling van de „Union Franqaise" alle aandacht van de Franse regering. Toch zei spreker ten aanzien van Frankrijks toekomst optimistisch gestemd te zijn. „Dit optimisme is gegrond op de schitte rende prestaties op architectonisch en technisch gebied, die men overal in Frankrijk kan bewonderen als even zo veel bewijzen voor de stelling, dat de Fransen, ondanks achterstand op econo misch gebied ten opzichte van andere lan den, ook heden ten dage nog kwalitatief meetellen. Of Frankrijk met succes de stap van kwaliteit naar kwantiteit en van stabilisatie naar stimulatie zal kunnen maken, wil ik gaarna aan de toekomst overlaten", aldus besloot dr. Klompma ker zijn betoog, dat bij een groot aantal aanwezigen een aandachtig gehoor vond. De spreker was ingeleid door de voor zitter van de Academie, mr. L. van Nou- huys. Dr. S. Elzinga, de rector van de Academie, sloot de bijeenkomst met een kort dankwoord. Het ligt in de bedoeling op 1 februari het Veiligheidsbesluit Ioniserende Stralen in werking te doen treden. Dit Koninklijk Besluit, dat op de Veiligheidswet berust, heeft ten doel te voorkomen, dat werk nemers zonder noodzaak aan gevaarlijke straling van Röntgentoestellen en van radio-actieve stoffen blootstaan. Het geeft voorts de maximaal toelaatbare doses aan, indien ioniserende straling tydens 't werk niet kan worden vermeden. De bepalingen van het besluit zijn van toepassing op alle inrichtingen, waar ioni serende stralen voorkomen en waar per soneel werkzaam is. Dit personeel moet zich aan een periodieke medische keuring onderwerpen en controlemiddelen dragen, waarmede geregeld de hoeveelheid stra ling tijdens het werk kan worden gemeten. Reeds is een wijziging van het Hinder- besluit in werking getreden, waarbij de meeste toestellen en stoffen, die ioniseren de stralen uitzenden, onder de werking van de Hinderwet zijn gebracht. Dit houdt in, dat voor inrichtingen, waar met der gelijke toestellen en stoffen wordt ge werkt, een vergunning vereist is. Weekmarkt-automarkt. De komende feestdagen zal de weekmarkt in de Flores- straat van donderdag 26 december worden verzet naar dinsdag 24 december. De auto markten op woensdag 25 december en 1 januari vervallen. Kinderrevue. Op zondag 5 januari houdt de r.-k. Middenstandsvereniging voor de kinderen van haar leden in het ge bouw St. Bavo in Haarlem een Drieko ningenfeest, waarop een kinderrevue ver toond zal worden, genaamd „Een reis door Sprookjesland". Speeltuinen. Op 28 januari zal in de aula van de school in de Cruquiusstraat 2 in Haarlem een voorlichtingsbijeenkomst plaats hebben voor de vertegenwoordigers van de Haarlemse Speeltuinverenigingen. De heren B. J. de Bot, geestelijk adviseur van de Haarlemse Katholieke Vereniging voor het Gezin, en R. van Zinderen Bak ker, burgemeester van Westzaan, tevens voorzitter van de Nederlandse Unie van Speeltuinorganisaties, zullen op deze bij eenkomst spreken over „De principiële achtergronden van het speeltuinwerk". Hoktentoonstelling. Bij de onlangs door de postduivenvereniging „De Lucht bode" gehouden hoktentoonstelling werden de eerste drie prijzen toegekend aan K. Wenneker, F. Wegenaar en W. Gigengack. Kerstconcert. Ten bate van het orgel fonds geeft de christelijke muziekvereni ging „Sursum", onder leiding van de heer C. Fijma en met de medewerking van L Koning (orgel) en A. Luyendijk (tenor) op maandag 23 december in de Nederlands Hervormde kerk in Bloemendaal een kerstconcert. ADVERTENTIE HAARLEM: Artsen: Men raadplege, uitsluitend per telefoon, firma Mathot, telefoon 11990. Dierenartsen: J. Hagedoorn, Heemsteedse Dreef 11, Heemstede, telefoon 35521. Apotheken: Park-Apotheek, Kleverpark weg 13, telefoon 11793; Centraal-Apo- theek, Grote Houtstraat 78, telefoon 1050010502; Bosch- en Vaart-Apotheek Bosch en Vaartstraat 26, telefoon 13290. BENNEBROEK: Arts: G. Manschot, Rijksstraatweg 34, telefoon 02502—430. Wijkverpleging: Zuster W. Stuiver, Eikenlaan 1, telefoon 02502—618. ZANDVOORT: Arts: C. F. M. Robbers, Koninginneweg 34. telefoon 2813. Wijkverpleegster: Zuster S. M. de Wilde, Zeestraat 67, telefoon 2720. Verloskundige: Zuster G. Bokma, Tol weg 6, telefoon 2816. Dierenarts: J. Hagedoorn, Heemsteedse Dreef 11, Heemstede, telefoon 35521. Apotheken: Van zaterdag 21 t/m. vrij dag 27 december na 7 uur 's avonds avond-, nacht-, zondag en kerstdagen- dienst: De Zandvoortse Apotheek J. J. L. A. Wijnne. Haltestraat 8, telefoon 2389. Echter uitsluitend voor dokters recepten en spoedgevallen. De diensten wisselen 's zaterdagsavonds om 7 uur. BLOEMENDAAL: Artsen: J. M. H. Egberts, Z. Stationsweg 12, Bloemendaal, telefoon 57458. Over- veen: J. A. Hollander, Zijlweg 17, Over- veen, telefoon 11431. Aerdenliout: J. Tjakkers, Nic. Beetslaan 6, Aerdenhout, telefoon 27570. Wijkverpleegsters: Zuster J. Th. Odinot, Rustenburgherweg 16, Bloemendaal, te lefoon 52129; zuster A. G. Haagsma, Spiegelenburgherlaan 31. Aerdenhout. telefoon 26994, b.g.g. 27343. Apotheken: Voor de avond en nacht dienst zijn voor spoedeisende gevallen tot zaterdagmorgen 28 december ge opend: De Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, te lefoon 57903; Apotheek De Wilde, Broekbergerlaan 42, Santpoort-Dorp, te lefoon 025608284. Voor Aerdenhout: 22 december tot 25 december 18 uur: De Aerdenhout Apo theek. Zandvoortselaan 164, Aerden hout. telefoon 26772. HEEMSTEDE: Artsen: J. J. van Luin, Bronsteeweg 76, tel. 34445: G. Wijnberg. Beethovenlaan 36. tel. 35734. Wijkverpleging: zuster B. G. Badings, Heemsteedse Dreef 30, „flat 13", tel. 39818 (en in de week van zaterdag 21 tot. en met vrijdag 27 december des avonds van 6 tot 11 uur). Apotheken: Aerdenhout-Apotheek, Zand voortselaan 164, tel. 26772 (en in de week van zaterdag 21 tot en met vrijdag 27 december des avonds na 6 uur). HALFWEG: Arts: Dokter D. H. Honingh. Dr. Bauw- manplein 31, Halfweg, tel. 405. LISSE: Arts: J. M. van Dijk, Achterweg 6, tele foon 3134. MAARLEMMERMEER: Hoofddorp: Arts. Dokter Nanninga, tele foon 6220. Nieuw-Vennep: Arts. Dokter E. van der Weg, tel. 280. HÏLLEGOM: Arts. Dokter H. F. ten Hoopen, tel. 5417. Maar... zorg, dat U Medicinaal Norit bij de hand hebt Als maag- of darm stoornissen Uw feestdagen dreigen te verstoren, dan kan Norit prompt uit komst bieden. tegen maagen darmstoornissen Het bestuur van het Bedrijfschap voor de Bloemenbollenhandel vergaderde vrij dagmorgen in Haarlem. De heer Steinmetz van de Handels-Kantoor en Winkelbe- diendenbond heeft de verhouding Bedrijf schapBond van Bloembollenhandelaren zeer formeel onder de loupe genomen. Door een historische ontwikkeling in de oorlogs jaren zijn de bond en de vroegere Onder vakgroep Export van bloembollen geheel in elkaar verweven geraakt. Dit is formeel onjuist, volgens de werknemersvertegen woordigers en er dient aan te worden ge werkt, dat de vrije en publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie geheel gescheiden gaan werken. De werkgeversvertegenwoordigers, die al sinds ongeveer zeventien jaar aan deze situatie gewend zijn, kunnen het nut hiervan niet inzien, hoewel de bond zich reeds wil losmaken. De werknemers heb ben zeer voorzichtig de vinger op deze tere plek gelegd. De heer Steinmetz zei echter aan het eind van het zeer uitvoerige debat, dat volgend jaar de verhouding tussen de bond en de vroegere ondervakgroep zal moeten worden bezien. De sociale commis sie zal dit punt reeds bestuderen. De voorzitter, de heer H. Hylkema, had het beslist niet gemakkelijk, want voort durend wezen de werknemers op zwakke punten in de voorbereidingen door het dagelijks bestuur. Deze zijn volkomen ver klaarbaar, daar het dagelijks bestuur be staat uit mensen uit het bloembollenvak, die hun organisaties in het verleden altijd sterk hebben verweven. De bestuursleden wisten voldoende van de kwestie af om niet ieder bestuursvoorstel op papier uit gewerkt voor zich te verlangen. De niet- ingewijden in het bestuur van het bedrijf schap. in feite de werknemersvertegen woordigers, wensen dit thans wel. Zo zal men in de toekomst specificaties krijgen van de subsidies, die voor de on derhandelingen worden uitgetrokken, er zullen verslagen worden gemaakt van de besprekingen in het buitenland, de wer- Een uit honderdvijfentachtig stukken bestaand, ruim twee eeuwen oud, Fürsten- berger eetservies, waarvan keizer Napo leon indertijd bij zijn bezoek aan Rotter dam nog heeft gegeten, is donderdagmid dag in Leiden voer 20 000.—, vermeer derd met 3.000.veilingkosten, verkocht. Het werd eigendom van de Antiqairsfir- ma Nystad in Lochem. Voor deze in het Vendu-huis der nota rissen aan de ITogewoerd in Leiden gehou den veiling bestond buitengewoon grote belangstelling. Antiqairs uit het gehele land waren naar de Sleutelstad gekomen om een bod op dit servies te doen. Tegen halfdrie zette de afslager de verkoop van het servies in. Voor 8000 werd het in bod gezet. Een volgende adspirantkoper bood direct reeds 10.000 gevolgd door een derde bod van 15.000 toen werd het 16.000 17.000 18.000 18.500 19.000 19.500 en tenslotte 20.000. Nog één keer klonk het „eenmaal, andermaalEven een stil te.. en toen ging dit servies voor de kapi tale som van 20.000 gulden onder de ha mer door. De firma Nystad uit Lochem werd koper voor in totaal i 23.000. Binnen vijf minuten was deze zaak beklonken. king van het secretariaat zal in een nota worden uiteengezet, kortom ieder punt van de agenda zal zeer formeel voorbereid ter tafel moeten worden gebracht, opdat ook ieder bestuurslid zal weten, waarover het beslist. Onder al die voorwaarden verklaarde men zich nu akkoord met de begroting, de kortingen aan groothandelaren wederver kopers in het buitenland en de vaststelling van de verkoopsleverings- en betalings voorwaarden. In de rondvraag vroeg de heer Steinmetz, of het Bedrijfschap de Euromarkt in dis cussie wil brengen, evenals verschillende sociale aspecten van de bloembollenhandel, opdat men straks volkomen op de hoogte zal zijn, als er een Hoofdbedrijfschap voor de Handel zal worden gevormd. Tot slot deelde de voorzitter nog mede, dat de econoom van het bedrijfschap, de heer Kroeze, een studie zal gaan maken van de kosten van de export. De Rotterdamse recherche heeft een 36- jarige winkelier uit Spijkenisse aangehou den, die financieringsmaatschappijen in Den Haag, Amsterdam en Bodegraven voor totaal 6000.- heeft benadeeld. De zaken waren hem boven het hoofd ge groeid en hij kon tenslotte zijn leveran ciers niet meer betalen. Bij de financie ringsmaatschappijen diende hij gefingeer de huurkoopovereenkomsten in waarop hij de naam van een klant invulde en een val se handtekening zette. Kwamen dan la ter bij de betreffende klanten aanmanin gen om te betalen, dan zei de winkelier dat een en ander op een misverstand moest berusten en dat hij het wel in orde zou brengen. Om de zaak slepende te houden, ging hij zelf een paar termijnen aflossen. Zo raakte hij steeds dieper in de put. Klanten die contant iets bij hem kochten, liet hij, zogenaamd voor de administratie, een handtekening zetten. De argeloze ko pers wisten niet dat zij een huurkoopcon tract hadden getekend. Ook wel schold hij personen, die nog een kleine schuld bij hem hadden, die schuld kwijt als zij een huurkoopovereenkomst wilden tekenen voor een gefingeerde verkoop. Vele honderden slachtoffers van de aardbevingsramp in Perzië zullen hulp ontvangen van het Rode Kruis. De Perzi sche Rode Kruisvereniging heeft daartoe een oproep gericht tot de Liga van Rode Kruisverenigingen in Genève. Uit Neder land is reeds een zending hulpgoederen onderweg als bijdrage van het Nederland se Rode Kruis. Over enige dagen zal de K.L.M. nog een partij dekens vervoeren. Deze dekens zullen waarschijnlijk worden meegenomen door het toestel, dat de shah van Perzië van Beiroet naar Teheran brengt. Wegens de hulpactie, die via giro 777 wordt gevoerd ten behoeve van de Ne derlanders die uit Indonesië terugkeren, kunnen geen speciale inzamelingen door het Nederlandsche Rode Kruis worden ge houden. Via het gewone gironummer 22000 van het hoofdbestuur kunnen echter bij dragen worden overgemaakt voor de hulp aan de getroffenen in Perzië.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 8