FILATELIE Veel Europeanen in Indonesië stellen beslissing nog wat uit Touwtrekken om functies en zetel der Euro-organen Lagerhuis is niet overtuigd van nut der NAVO-conferentie Weggaan of blijven? Algemeen gevoelen: „Het moet nog erger worden, wil het beter worden" Tij aan 't verlopen? Bakens tijdig verzetten! Spanning neemt af Aanleg van raketbases zal in Schotland beginnen Protesten in Engeland en West'Duitsland Larock is toeschietelijker jegens Moskou dan Spaak Parijs licht teleurgesteld over het NAVO-communiqué Zes ministers zullen hun overlegna ruggespraak op 6 en 7 januari moeten voortzetten Stemming leverde wel geen nederlaagmaar toch een niet te onderschatten prestigeverlies op België ontsticht over het uitblijven van akkoord Brussel verwijt Parijs steun aan Straatsburg Verontrustend verslag over de positie van Amerika Washington Post onthult wat regering verzweeg Syrië verstevigt de banden met Moskou en Praag Drieling te Amersfoort GARAGE DEN HOUT Afro-Aziatisch blok wordt geduchte macht in de UNO Betaling abonnementsgeld per giro ZATERDAG 21 DECEMBER 1957 DJAKARTA (UP) Dc toestand, 7,oals die dc laatste tijd in Indonesië, althans op West-Java is, laat zich het best ken merken door drie factoren. Men ziet Ne derlanders en Indonesiërs elkaar op straat passeren alsof er niets aan de hand is, de Indonesiërs maken zich zorgen over het stijgen van de rijstprijs, en buitenlanders èn Indonesiërs hebben het gevoel dat de toestand nog slechter moet worden vóór dat ze verbeteren kan. De Nederlanders, die hun gezinnen naar Nederland terugzenden hebben in het al gemeen drie verschillende redenen daar toe. Er is een groep, die zegt vrouw en kinderen naar Nederland te sturen omdat zij een incident vrezen, waardoor een felle anti-Nederlandse campagne zal op laaien. Anderen menen, dat Nederland in Indonesië geen zaken meer kan doen en niet meer kan werken en tenslotte is er een derde groep, die in hoofdzaak voor de verdere opvoeding van de kinderen vreest en hen daarom naar Nederland zendt. De eerste groep, vrij omvangrijk, ziet de zaken het donkerst in en vreest dat leger en politie de verwachte campag ne tegen de Nederlands niet baas kunnen. Toen de K.L.M. had besloten, dat het Nederlandse personeel weg moest gaan, verschenen er advertenties in de kranten, waarin de K.L.M. met spijt verklaarde CANADA- Ter ere van de Canadese 3 pers zal een postzegel van 5 cents (zwart en wit) in omloop worden gebracht. De zegel is ontworpen door A. L. Pollock uit Toronto, die o.a. in 1956 voor de i UNO de zegels ter ere van de meteoro- '""'riie wereldorganisatie (W.M.O.) heeft getekend. Afgebeeld zijn twee kranten, de ene met het opschrift „A free press" en de andere met „Une nresse libre". Op 22 januari van het volgend jaar zal de zegel voor het eerst worden uitgegeven. 8 8 8 INDIA. - Ter gelegenheid van de z x nationale kinderdag is een serie van 8 S drie postzegels uitgegeven. Het zijn de g j 8 n.p. (rood.) met een jongen die een?. banaan eet, de 15 n.p. (groen) met een 8 S meisje dat een boek leest en de 90 n.p. g (rood) met een speelgoedpaardje. R ITALlè. - De Romeinse staatsman: en grootste Romeinse redenaar Marcus Tjillius Cicero 106 - 43 v. Chr.), die 2000 jaar geleden overleed, is door de Italiaanse posterijen herdacht met een postzegel van 25 lire, uitgevoerd in de kleuren rose en bruinrood. De zegel ver- toont de buste van Cicero, waaronder zijn Italiaanse naam Cicerone staat. Te Bethlehem, een voorstadje van de Zwitserse hoofdstad Bern, wordt elk j jaar, vijftien dagen voor Kerstmis, een hulpposkantoor geopend, waar onge- veer vijftigduizend poststukken uit alle delen van de wereld worden ontvangen om voorzien te worden van een speciaal l kerststempe: een gevleugelde engel, die op een bazuin blaast. (Onder). OP£j i<i. 2SÖ' iüi BELGÏë. - Op 16 december hebben de jaarlijkse postzegels met toeslag ten bate van de tuberculosebestrijding het licht gezien. De reeks stelt Belgische legenden voor en omvat de volgende waarden: 30 c. 20 c. „Chinels van Fosses", 1 fr. 4- 50 c. „Op signoorken", 8 1.50 fr. -F 50 c. „St. Remaclus en de wolf", 2 fr. 1 fr. „Langeman en de R erwtensoep", 2.50 fr. 1 fr. „Grote eed i van Brussel", 5 fr. 2 fr„Maagd met de inktpot" en 6 fr. 2.50 fr. „Gilles 8 1 van Binche". De totale nominale waarde 8 bedraagt 26 fr. De ontwerpen zijn van 8 Jean va.n Noten uit Brussel en de gra- R vures van L. Janssens uit Mechelen. Tot R einde januari 1958 zullen de zegels aan g alle Belgische postkantoren verkrijg- g baar zijn. g XXX»QO3QOCi0O00000aXXX»C<>3O000000OaX>0O(XO0CCOO000OO000' haar activiteiten te moeten stopzetten, en het vertrouwen uitsprak dat de Garuda de belangen van de K.L.M.-passagiers zou behartigen. „Do lucht-oceaan verenigt al le volkeren" luidde het motto in deze ad vertentie. Het is het motto dat in de hall van het K.L.M.-kantoor te Djakarta door de opvolgers van de Nederlanders verwij derd is. De meeste buitenlanders in Djakarta ge loven dat de Indonesische regering een pauze in haar aktiviteiten beoogt. Men wijst op het vertrek van Sukarno naar het buitenland en de problemen, die met be trekking tot de scheepsverbindingen met de eilanden gerezen zijn en die dringend om een oplossing vragen als aandui dingen in deze richting. Wellicht ver wacht de Indonesische regering, zo den ken de buitenlanders, dat een partij die thans nog buiten het geschil staat, met een bemiddelingsaanbod of een aanbod van goede diensten zal komen. De meeste buitenlanders en ook vele Nederlanders, houden zich voorlopig aan deze veronderstelling vast, en wachten met het nemen van hun besluit. Velen vin den het moeilijk op dit moment een houd baar oordeel uit te spreken. MANILLA (UP) Een functionaris van de ambassade der Philippijnen in Indone sië, die hier terugkeerde, deelde donder dagavond mee, dat de spanning in de eilanden-republiek langzamerhand aan het afnemen was. De raadsman Emilio Bejasa, die uit Djakarta voor een kort ver blijf bij zijn gezin terugkeerde, zei, dat de anti-Nederlandse gevoelens aan het weg ebben waren, maar dat niettemin de uit tocht van vele Nederlandse onderdanen voortduurt. Hij voegde daar aan toe, dat de situatie in Indonesië, toen hij het giste ren verliet, rustig was. „Hoewel het alge mene gevoelen tegen de Nederlanders is, waren er geen relletjes", zei Besaja. „Er heersen vrede en rust in dat land". Het in Manilla verschijnende blad „Daily Bulletin" schreef dezelfde dag, dat Indo nesië op weg is naar een grote nationale ramp. „Een groot deel van de wereldopi nie is geprikkeld door de weerwraak op Nederlandse ingezetenen (in Indonesië). En het lijkt er op het ogenblik op of de positie van Indonesië de afmetingen van een grote nationale ramp zal aannemen te midden waarvan president Sukarno zijn voornemen heeft aangekondigd het land te verlaten om redenen van slechte ge zondheid..." aldus het blad in een hoofd artikel. „De wraak slaat snel en onverbiddelijk terug op de Indonesische regering en het volk. Het is geen wraak op de uitgewe zen Nederlanders. De Nederlanders kon den niets meer doen dan toezien en wach ten op de economische gevolgen van het overnemen van eigendommen en onder nemingen. Het land wordt door hongers nood bedreigd, terwijl ongeregeldheden uitbreken", aldus het Philippijnse blad. (Van onze correspondent in Londen) De Britse regering zal afschietbases voor kernraketten aanleggen langs de Britse oostkust in Noordoost-Schotland, East Anglia en Yorkshire. Dit besluit heeft grote deining in Schotland veroorzaakt. Schotse afgevaardigden in het Lagerhuis zullen morgen tijdens het debat over de NAVO-conferentie in Parijs een scherp protest doen horen. Bovendien is een motie van afkeuring ingediend, waarin niet al leen het besluit betreurd wordt, maar in het bijzonder de omstandigheid dat de omgeving der aan te leggen raketbases het vijandelijke doelwit zal vormen, waar elk verdedigingsmiddel ontbreekt. Over enkele weken zal de aanleg van de bases in Schotland beginnen a raison van dertig miljoen gulden per stuk en tot een totaal van 320 miljoen gulden. Opgemerkt wordt dat de opstelling van de lanceerinrichtingen langs de oostkust betekent dat de raketten de Britse eilanden niet behoeven te passeren, en dat, indien er zich bij het afvuren storingen voordoen de projectielen in zee zullen storten. Harde wegen zullen naar de bases leiden om deze gemakkelijk bereikbaar te ma ken voor de aanvoer van wapens en mate rialen. Uitgebreide radar- en electronische instrumenten moeten worden opgesteld om de raketten in de vlucht te leiden. De Ver enigde Staten zullen de raketten kosteloos leveren. De kernladingen zullen op elke basis ondergronds worden opgeborgen en door Amerikaanse troepen worden be waakt. Groot-Brittannië hoopt de Ameri kaanse Thor-raketten (met een reikwijdte van 2404 kilometer) later te vervangen door eigen projectielen met een bereik van 3200 kilometer. Voor de bases wordt, om zoveel mogelijk kosten te sparen, omgezien naar afge dankte vliegvelden. In commentaren op de Parijse confe rentie komt de algemeen, ook in Groot- Brittannië heersende bezorgdheid over het gevaar van verscherping van de koude oorlog en een nieuwe bewapeningswed loop tot uiting. Pas wanneer het onomsto telijk vast zou staan dat er met de Russen niets te beginnen valt. zou een „bewape- ning-tot-de-tanden-toe" verantwoord zijn, zo meent men. Men gelooft dat het hon derdmaal moeilijker zal zijn tot een verge lijk te komen als de raketbases er eenmaal zijn, in het bijzonder in West-Duitsland, dan voordien. HEIDELBERG (DPA) Na de socioloog dr. Max Weber en tien hoogleraren van de universiteit van Heidelberg hebben nog 39 professoren en 45 docenten van deze uni versiteit een telegram aan de bondskanse lier Adenauer gezonden, waarin zij opnieuw waarschuwen tegen de stationering van kernwapens in de bondsrepubliek. (Va.n onze correspondent in Brussel) In de Belgische delegatie, die uit Parijs is teruggekeerd, is men van oordeel, dat de resultaten van de NAVO-conferentie be moedigend zijn. De vrees van vele delega ties dat de conferentie een Amerikaanse monoloog zou worden is niet bewaarheid. In tegendeel, aldus de leden van de Belgi sche delegatie, hebben de Britten, Fransen en kleinere landen te Parijs hun invloed doen gelden. De Belgische delegatie ver heugt zich er over, dat de deur voor on derhandelingen met Moskou op een kier is gelaten en dat tevens besloten is het defensie-apparaat van de NAVO geleide lijk te versterken met de modernste wa pens. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken Victor Larock zou menen, dat een nieuw gesprek met Moskou vruchtbaar kan zijn. In dit opzicht, aldus enkele waar nemers. wijkt zijn politiek af van de richt lijnen die Spaak heeft gevolgd. Spaak heeft als minister van Buitenlandse Zaken nooit veel geloof gehecht aan het nut van een gesprek met Moskou. Spaak zou, zoals Ne derland, meteen de lanceerbases voor ra ketten hebben aanvaard en niet allerlei uitvluchten hebben gezocht om die raket bases af te wijzen. De nieuwe houding van de Belgische regering, zo merken deze waarnemers op, verzwakt de NAVO. In regeringskringen bestrijdt men deze opvatting. De onderhandelingen met Mos kou zullen binnenkort beginnen, zonder dat de opbouw van de NAVO-defensie in West-Europa wordt vertraagd. Het verschil van machtsontplooiing is zo groot, overi gens ten voordele van de Sovjet-Unie, dat de Russen geen enkel steekhoudend argu ment naar voren kunnen brengen tegen het feit dat de NAVO-landen hun defensie ver sterken. (Va.n onze correspondent in Parijs) In het koor van juichkreten over het succes van de Atlantische conferentie, die gistermiddag om twee uur in Parijs ge sloten werd, president Eisenhower heeft volgens AFP, als laatste spreker op de slotvergadering de vertegenwoordigers van de andere landen uitgenodigd een mi nuut stilte in acht te nemen om Gods ze gen te vragen voor de werkzaamheden die de raad heeft ondernomen in het be lang van de vrede zijn vanmorgen de eerste tekenen van teleurstelling toch al te onderkennen. Wat Frankrijk betreft wordt die teleurstelling vooral veroor zaakt door het feit, dat minister Pineau zijn collega's uiteindelijk toch niet over de brug heeft kunnen krijgen voor een so lidariteitsverklaring inzake het conflict met de Algerijnse nationalisten. In het communiqué wordt alleen opgemerkt, dat de geografische grenzen van het pact ver wijd zouden moeten worden en in dat ver band worden dan, bijna in één adem, In donesië, het Nabije Oosten en Afrika ge noemd. De Franse delegatie had zich, ook bij monde van premier Gaillard veel moei te gegeven de bondgenoten naar hét offi ciële regeringsstandpunt over te halen. Op dat punt zijn de successen dus niet over weldigend. Het is ook opgevallen, dat president Eisenhower op het diner, dat zijn ambt genoot Coty in het Elysée had aangebo den, bij zijn toast met geen woord over de Franse moeilijkheden in Algerije heeft gerept en minister Dulles was gisteren al niet veel toeschietelijker, toen hij op een déjeuner een Frans gezelschap waaronder zich ettelijke oud-minister-pi'eéjdenten be vonden, toesprak. Deze ervaringen hebben voor de Fran sen een lichte schaduw geworpen over de conferentie, waarvan de resultaten overi gens ook in de pers met een instemming worden begroet. (Van onze correspondent in Parijs) De zes ministers van Buitenlandse Zaken van de landen van de Europese Gemeen schappen zijn er in Parys niet in geslaagd het eens te worden over de bezetting der voorzittersposten der drie Europese instel lingen, noch over de stad of de steden waar die gevestigd zullen worden. De zes excellenties zijn van plan op 6 en 7 januari opnieuw bijeen te komen om de agenda nog eens te bekyken. Zelfs de vraag of de drie Europese gemeenschappen voor Kolen en Staal, voor de Euratoom en de Econo mische Gemeenschap tezamen in een en dezelfde stad gevestigd zullen kunnen wor den, kon gisteren niet beantwoord worden. Frankrijk lijkt de meest overtuigde voor stander van centralisatie op dit punt te zijn en de Franse minister van Buitenlandse Zaken Pineau heeft Straatsburg als toe komstige hoofdstad van Europa voorge steld, een kandidatuur die binnenskamers krachtig moet worden gesteund door de Franse minister van Financiën Pfimlin, die deze stad en haar omgeving in de Na tionale Vergadering vertegenwoordigt. Tegen Straatsburg zijn van andere zijden vanwege haar ligging en de onvoldoende hotel-accommodatie nogal wat bezwaren ingebracht en eventueel zou Frankrijk daarom ook nog wel een andere stad als zetel willen voordragen. Jean Monnet, de grote promotor van het verenigde Europa, heeft de gedachte geopperd een nieuwe hoofdstad ten noorden van Parijs te doen verrijzen, doch indien de overige vijf lan den met geen der Franse voorstellen ak- (Van onze correspondent in Londen) Bij de stemming: over de door Labour in gediende motie van wantrouwen, aan het slot van het Lagerhuisdebat inzake de Pa- ryse conferentie, heeft de Britse regering het magere overwicht van 38 stemmen ont vangen. Zes van de zeven Tory-rebellen, die tijdens de Suez-crisis uit de Conserva tieve fractie traden, onthielden zich van stemming. Bit prestigc-verlies van de re gering is te wijten aan het ontbreken van een werkelijk nieuw politiek initiatief en vooral ook aan de ongelukkige manier, waarop de regering het vraagstuk van Amerikaanse bommenwerpers die met wa terstofbommen boven Groot-Brittannië pa trouilleren behandeld. Het debat leverde vrijwel niets op. Pre mier MacMillan en de minister van Bui tenlandse Zaken Selwyn Lloyd waren zeer vermoeid en niet in staat hun partijgeno ten, laat staan de oppositie, op te beuren. Misschien kwam het door de vermoeid heid. maar het leek alsof zij in Parijs hun illusies hadden verloren. Selwyn Lloyd hield een toespraak, die misschien wel erg realistisch was, maar die geen uitzicht bood. Wat hij zei wilde het Lagerhuis juist niet horen, en het was bovendien een her haling van hetgeen hij al zo vaak heeft ge zegd. Lloyd werd scherp aangevallen door Aneurin Bevan, de „minister van Buiten landse Zaken" in Labour's „schaduw"- kabinet. Onbehagelijk Het Lagerhuis voelde zich onbehagelijk, vooral door de arrogante toon, die Selwyn Lloyd over de Russen, van wie hij blijk baar niets meer verwacht, aansloeg. De on persoonlijke manier waarop hij zijn rede afraffelde, deed denken aan de dagen van Suez, toen Lloyd nauwelijks iemand ver mocht te overtuigen. Het leek alsof hij al leen een voortzetting van de koude oorlog aanprees. Van een dergelijke kortzichtig heid wilde het Lagerhuis niets weten. De conservatieven zaten met lange gezichten te luisteren. De minister verklaarde welis waar dat elke mogelijkheid zal worden aangegrepen om met de Sovjet-Unie te on derhandelen, indien daarvan succes kan worden verwacht. De regering biedt echter geen nieuwe onderhandelingsbasis. Vele conservatieven luisterden met graagte naar Bevan, die aandrong op een onafhankelijke Britse houding. Bevan zei dat bij zijn be zoek aan Washington in Amerikaanse kringen een ware anti-Russische obsessie heerste. Het enige waarom men zich nog leek te bekommeren, was de achterstand inzake de aardsatelliet, die moet worden ingehaald voor men aan iets anders wilde denken. Volgens Bevan heeft Parijs als enig concreet resultaat opgeleverd dat er meer kernwapens en raketbases komen, beide onder Amerikaans beheer. Bevan zei uit zijn gesprekken van Kroesjtsjev en de andere Sovjet-leiders te hebben op gemaakt, dat er teminste één ding is waar over Oost en West het eens zijn, namelijk dat een derde wereldoorlog voorkomen moet worden. Hier ligt volgens Bevan het aanknopingspunt voor een gesprek. Niet vergeten mag worden, zo betoogde hij, dat militaire verhoudingen sinds korte tijd grondig gewijzigdg zijn. Hij verweet Sel wyn Lloyd det deze geen enkele nieuwe poging had gedaan om de kloof met de Russen te overbruggen. Bevan zei dat het onzinnig is alleen maar meer wapens op te stapelen. Bezorgd Uit het verdere debat bleek, dat ook Labour beseft dat er in het beste geval slechts traag voortgang kan worden ge maakt. Vandaar dat de oppositie-sprekers er bij de regering op aandrongen tenmin ste te streven naar een beperkte overeen komst met de Sovjet-Unie, speciaal inzake een neutrale zone in Centraal-Europa. Selwyn Lloyd zei hiertegen gekant te zijn zolang de beide Duitslanden gescheiden zijn, en ook omdat in het rakettentijdperk een neutrale strook weinig meer betekent. Uit naam van het Britse volk eiste Bevan dat de watertstof-bom-patrouilles onmid dellijk zouden worden gestaakt, aangezien de internationale situatie een dergelijke vorm van mobilisatie slechts een stap verwijderd van een oorlog met kernwapens niet rechtvaardigt. Er moet volgens Bevan een „tijdbuffer" komen, waardoor de hartstochten kunnen afkoelen en de rede de overhand krijgt. Van Labourzijde werd de algemeen heersende bezorgdheid over Amerikaanse raketbases tot uitdruk king gebracht. Vallen deze evenals met de acht Amerikaanse vliegbases het geval is buiten NAVO-beheer? or werd aangedron gen op een overeenkomst met de Verenig de Staten om Britse medezeggenschap in zake het oorlogsgebruik van de raketten- bases te verzekeren. Bevan stelde vast, dat hoewel Groot-Brittannië wel het recht van veto bezit over het in actie komen van de bommenwerpers, er geen Britse toestem ming nodig blijkt te zijn voor de afkondi ging van de alarmtoestand, waarin zij op het ogenblik verkeren. Lord Hinchingbrooke, een van de ze ven conservatieve rebellen, wilde de aan leg van de raketbases uitgesteld zien tot dat er veel meer bekend is over de con sequenties. Het zou overigens nog drie of vier jaar duren voor de bases gereed zul- Jen-z-ljn-Velen geloven dat zij dgn al weer verouderd' zullen""zijn, omdat moeilijker té kwetsen onderzeeboten veel veiliger mid delen zijn om raketten af te schieten. Hin chingbrooke zei ook dat de Westeuropese Unie in Europa de belangrijkste politieke macht moet worden en dat de NAVO naar de achtergrond moet worden gedrongen. Hij stelde voor de Amerikaanse troepen uit West-Duitsland over te plaatsen naar Bel gië, Nederland en Frankrijk, indien de Russen bereid zijn hun troepen in Oost- Duitsland uit te dunnen. Premier MacMillan kon de gedrukte stemming in het Lagerhuis niet doen om slaan. Hij zei het eens te zijn met de oppo sitie dat de situatie veranderd is en dat de Russen, in tegenstelling met tot voor korte tiid, geen belang meer hebben bij een we reldoorlog. Wij moeten de hoop niet op geven, dat onze voorstellen inzake de mi litaire inspectie en controle, die de kern van het ontwapeningsplan vormen, eens zullen worden aanvaard, zo zei hij. Ook MacMillan acht een gedeeltelijke overeen komst het eerst nodige, maar een gesprek met de Russen eist zorgvuldige diploma tieke voorbereiding. MacMillan bracht hulde aan de premiers van Denemarken, Noorwegen en Nederland, met wie hij in Parijs zulk een uitstekend contact heeft gehad. (Van onze correspondent in Brussel) In een interview met Belgische journa listen te Parys heeft de Belgische minister van Buitenlandse Zaken Larock klaar blijkelijk ontstemd verklaard dat hy het zeer betreurt dat de zes ministers van Buitenlandse Zaken het niet eens zijn ge worden over de zetel van de Europese Economische Gemeenschap en over de be noemingen van de negen leden van de Europese Commissie en de vyf leden van de Euratoomcommissie. Larock leek er voornamelijk ontsticht over te zyn, dat de Franse regering heeft gepoogd druk uit te oefenen op bondskanselier Adenauer, ten gunste van de kanditatuur van Straats burg. Het is opgevallen dat premier Gail lard op de NAVO-conferentie alle initiatie ven van de bondskanselier steunde. De traditionele vriendschap tussen Brussel en Parijs is aanzienlijk verkoeld. België, aldus Larock, heeft voor de Euro pese Gemeenschap offers gebracht, onder meer door het aanvaarden van een veel hoger douane-tarief dan het lage Benelux- tarief. Het profiteert van geen enkel spe ciaal protocol, noch van beschermingsclau sules zoals Frankrijk. Het Belgische volk steunt de kandidatuur van Brussel op grond van een lange traditie van vooruit strevend Europees idealisme, anti-protec- tionisme en vrijhandel. In het verdrag, al dus Larock, is geen bescherming van speciale Belgische belangen opgenomen. Deze verklaringen van de Belgische minis ter zijn tegen Frankrijk gericht. Tot 6 januari zal de tussentijdse com missie, onder voorzitterschap van de Belg baron Snoy, die haar vergaderingen te Hertoginnedal reeds had afgesloten, op verzoek van de minister haar taak voort zetten. (Van onze correspondent in Washington) De „Washington Post" heeft belangrijke gedeelten gepubliceerd van het zeer ge heime Gaithcrrapport, dat een verontrus tend verslag behelst over Amerika's positie. In zijn toespraken tot de natie heeft de president zich minder bezorgd getoond dan deze regeringscommissie van deskundigen en de maatregelen, die Eisenhower tot dus verre heeft aanbevolen voor het inhalen van de achterstand, blijven onder de maat van het drastische optreden dat dc Gaither. commissie noodzakelijk acht voor de veilig heid en zelfs voor het voortbestaan, van Amerika. Eisenhower is beducht geweest de Ver enigde Staten in paniek te brengen. Van regeringswege is tot dusverre slechts ge sprokén ov'ër' een verhoging van de defen siebegroting. roet een of twee miljard dol lar. Vice-president Nixon is de enige be langrijke regeringsfiguur geweest, die de Amerikanen tot dusverre de verontrusten de waarheid omtrent de huidige situatie onomwonden heeft durven meedelen. Tal van Amerikanen hebben zich de laatste maanden ernstig bezorgd getoond over het feit. dat de Amerikaanse regering als ge heel, en met name Eisenhower, niet voor de natie is getreden met een spoedpro- gramma, waaraan het Amerikaanse volk, mits ernstig voorgelicht, met volle kracht zou medewerken en waarvoor men zonodig grote offers zou brengen. De leiding van bovenaf is gedurende deze politiek sombere herfstmaanden naar veler mening onvol doende krachtig geweest. Thans begint zich van onderaf een drang te vertonen harde maatregelen te treffen, die voor Amerika een levenskwestie be tekenen. Het artikel in de „Washington Post" geeft van deze drang tot nu toe op de meest opzienbarende wijze blijk. De Amerikaanse regering moet nu in het openbaar haar houding kenbaar maken ten aanzien van de kritieke situatie. Het moet mogelijk worden geacht, dat de president dit onderwerp za] aanroeren, wanneer hij maandagavond het volk verslag uitbrengt van de conferentie in Parijs. De Gaithercommissie heeft een sterke verhoging aanbevolen van de militaire uit gaven. Naar de mening van deze deskun digen zou de militaire begroting in de komende jaren niet met twee, doch met acht miljard dollar moeten worden ver hoogd. Bovendien beveelt de commissie aan de bouw van schuilkelders, niet tegen de explosie van kernwapens, doch tegen de straling na een ontploffing. De kosten hiervoor zouden gedurende vier tot vijf jaar jaarlijks vijf miljard dollar bedragen. LONDEN (Reuter). - In een Syrisch- Russisch communiqué wordt volgens radio- Moskou verklaard, dat Syrië en de Sovjet- Unie het erover eens zijn, dat krachtiger banden tussen beide landen zullen bijdra gen tot de vrede en veiligheid in het Nabije Oosten. Het communiqué werd vrijdag 1 uitgezonden na een bezoek van tien dagen, dat een Syrische delegatie onder leiding van de vice-premier en minister van Defensie, Khaled El Azem, aan de Sovjet- Unie heeft gebracht. Er is gesproken over internationale kwesties, in het bijzonder de toestand in het Nabije-Oosten en Ara bische vraagstukken en er is onderhandeld over uitbreiding van de handel. Syrië zal katoen en granen leveren in ruil voor machines en andere goederen. PRAAG (AFP). De Syrische delegatie is uit Moskou in Praag aangekomen voor een bezoek van drie dagen. Het officiële doel van het bezoek is de versterking van de vriendschappelijke betrekkingen tussen Syrië en Tsjechoslowakije. Het is echter niet uitgesloten dat de Syriërs ook zullen trachten nieuwe contracten met de Tsje chen te sluiten inzake de levering van wapens aan Syrië. Het gezin B. J. Bulters te Amersfoort is verblijd met de geboorte van een drieling. Mevrouw Bulters en haar drie zoons maken het uitstekend. Het gezin had al twee kinderen, een jon gen van vier en een half en een meisje van zeven jaar. koord kunnen gaan, dan zou Parijs mis schien bereid zijn die Europese hoofdstad buiten de eigen grenzen te zoeken. In dat geval lijkt Brussel de beste kansen te maken. Wat de toekomstige voor-zitters betreft, heet het, dat de Franse spoorwegdirecteur, Louis Armand voor de hoogste post in de Euratoom is voorbestemd, maar dat de mi nisters hierover verder geen vorderingen hebben gemaakt. Alle zes gevoelden de be hoefte eerst ruggespraak met hun regerin gen te houden. Er staan grote nationale, en ook wel persoonlijke, belangen op het spel, doch geconstateerd moet tevens worden, dat de hooggeroemde Europese gedachte blijkbaar de onderlinge wedijver nog niet heeft verdrongen. Onze minister van Land bouw, dr. Mansholt, zou tot eerste presi dent van de Europese commissie worden verkozen boven zijn Belgische concurrent en collega van Economische Zaken, Rey. De Belgen zouden zich met die nederlaag kunnen verzoenen, als Brussel zou worden uitverkoren tot hoofdstad van Europa. Brussel heeft echter ernstige rivalen in Straatsburg, waar het Europese pseudo- parlement gevestigd is, en in Luxemburg, waar de Gemeenschap voor Kolen en Staal haar tenten heeft opgeslagen, en tenslotte in Milaan, waarvan de kandidatuur sterk staat, omdat de Italianen verder geen eisen zouden hebben ingediend. Blücher De regering in Bonn heeft minister Blü cher naar voren geschoven als opvolger van de Fransman René Mayer aan het hoofd van de Hoge Autoriteit van de EGKS en wanneer deze figuur te licht zou worden bevonden, dan blijft het niettemin waar schijnlijk, dat op genoemde post wel een Duitser zal worden geplaatst. Frankrijk tenslotte heeft het oog geslagen op de zetel van de Euratoom. Overigens heeft de ministerraad van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking besloten, dat men zich ook in deze uitgebreidere organisatie met ge zamenlijk kernonderzoek zal bezig houden. Een Europees agentschap voor kernenergie is opgericht, waarmee de nauwe samen werking der zes landen in wat losser ver band tot de zeventien leden van groot- Europa kan worden uitgebreid. ADVERTENTIE Uw auto brengt nog vele overbodige kosten mee Vraagt eens geheel vrijblijvend inlich tingen over de RENAULT Fregate, Dauphine of R4. Tn alle opzichten kostenbesparend en daarbij veilig, comfortabel en sierlijk. 1958 10 °/o duurder. NEW YORK (UP) Gedurende de af gelopen zitting van de UNO-Assemblee heeft de groep van Afro-Aziatische landen gedemonstreerd een geduchte macht te kunnen vormen, wanneer het er om gaat het aannemen van resoluties onmogelijk te maken. Het aanvaarden van resoluties vereist een tweederde meerderheid, of wel 55 van de 82 stemmen. Met 29 leden-staten dit jaar werden Ghana en Malakka lid van de UNO kan de Afro-Aziatische groep elke resolutie torpederen. Bovendien kunnen deze landen in vele gevallen rekenen op de negen stemmen van het Sovjetblok en die van Joegoslavië, in totaal 39 stemmen. Hiertegenover staan veertig stemmen van de Westeuropese en Amerikaanse sta ten, versterkt\ met de landen van de Stille Oceaan. Theoretisch bestaat dus de moge lijkheid van een staking der stemmen, het geen neerkomt op een compromis of niets. Het standpunt van Cambodja en de Philip pijnen wijkt evenwel nogal eens af van dat der andere Afro-Aziatische landen. Bij de stemming over de Indonesische re solutie in zake westelijk Nieuw Guinea onthielden Cambodja, Turkije, Liberia en de Philippijnen zich van stemming. De Philippijnse afgevaardigde, die in de poli tieke commissie vóór had gestemd, had al thans niet de instemming van zijn regering en was bij de stemming in de UNO-Assem- blee afwezig. Bij de stemming over de resolutie inzake Algerije stemden de vertegenwoordigers der Afro-Aziatische landen in de politieke commissie tegen het geamendeerde ont werp, met uitzondering van Cambodja, de Philippijnen en Turkije, die zich van stem ming onthielden en Laos, dat voorstemde. In de politieke commissie kwam men dicht bij een staking der stemmen, en het ge volg was dat de UNO-Assemblee een vrij weinigzeggend compromis met vrijwel al gemene stemmen aanvaardde. eooccoooooooooccttrr^"~rrc<x: U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 7.65, post- abonnés f 8.15. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9