Nederland klaagt Indonesië aan in nota bij de UNO „Treslong" I Hillegom Koninklijk gezin vierde met paleispersoneel Kerstfeest OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Eisenhower en Dulles geven verslag over NAVO-beraad „Een uitdaging aan uw gezag Voor de Stille Armen GAAT U VERHUIZEN? Superconstellation in de Stille Oceaan gestort Internationaal artistenprogramtna AFSCHEIDSRECEPTIE W. VAN OMMEN Iets kouder Eind januari uitkering aan rijksambtenaren Nederlanders blijven verantwoordelijk Uitvoering ontwapeningsakkoord zou voorrang krijgen boven het opstellen van raketten Het woord is aan $ee MORRIS tjèforet/oufiui// Twee doden in het verkeer Verkeersongelukken DIT JAAR: 1136 DODEN Slechts 20 eeuwen 72e JAARGANG No 143 DINSDAG 24 DECEMBER 1957 302e JAARGANG No 296 Grote Houtstraat 93, Haarlem. TeL 13295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman jy In de regeringsverklaring in de Tweede Kamer, waarvan wy maandag reeds een deel konden publiceren, heeft minister Luns een „gemotiveerde nota" aan het UNO-secretariaat en aan de UNO-leden aangekondigd „om de aandacht te vestigen op de vijandelijke acties der Indonesische regering en de schendingen van het inter nationaal recht en de volkenrechtelijke normen". Terwijl de Tweede Kamer reageerde op de uitvoerige en gedocumenteerde ver klaring werd in New York de tekst van de Nederlandse nota bij de UNO bekend gemaakt, die begint met te constateren, dat economische en persoonlijke druk op de Nederlandse gemeenschap in Indonesië, bestaande uit ongeveer 50.000 zielen, thans het punt heeft bereikt, dat een uittocht op grote schaal aan de gang is. „Het is duidelijk", aldus de nota, „dat de anti-Nederlandse activiteiten opzette lijk zijn beraamd, aangekondigd en uitge voerd door de regering van de republiek Indonesië. Het is een vaststaand feit, dat de Indonesische regering opzettelijk en systematisch de toenemende animositeit van de bevolking tegen een buitenlandse minderheid in haar land heeft uitgelokt. Daarom is de regering van Indonesië ver antwoordelijk in de volle betekenis van het woord voor de huidige beschamende toestand met alle gevolgen daarvan, die een vijandige actie vormen, gericht tegen een buitenlandse gemeenschap, die recht matig in Indonesië verblijft. De situatie, die thans in dat land heerst, is een be dreiging voor de veiligheid en de levens- ADVERTENT1E Wij garanderen u een goede verhuizing uit gevoerd door vakkundig personeel. Vraag eens Inlichtingen. F. DAMIAANS en Zn. - Zijlvest 41, Haarlem Tel. 12456 - 14155 - 52514 HONOLOELOE (AFP) Gisteravond is negentig kilometer ten noorden van Hono- loeloe een viermotorige superconstellation van de Amerikaanse marine in de Stille Oceaan gestort. Er is nog niets bekend om trent het lot van de eenentwintig mensen aan boord van het toestel. ADVERTENTIE Met de KERSTDAGEN naar I Thé-Dansant. Kerstdiner-Dansant e 22.50 per couvert Ook restaurant la carte Tafelres. 02520-5347 iiiiiBaeiiiaaiiBaaBaBiMaaaiiiatatiiaaaifiaBKtan^fviaaBi en arbeidsomstandigheden van deze min derheid, die blootstaat aan een krenkende behandeling, alleen op grond van haar na tionaliteit. De Indonesische regering legt haar opzettelijk levensomstandigheden op, die erop berekend zijn ontberingen te ver oorzaken en tezijnertijd gedwongen ver trek. „Regering verantwoordelijk Deze vijandige handelingen tegen Ne derlandse onderdanen en hun eigendom men in Indonesië zijn schendingen van de beginselen, die algemeen worden erkend in het internationale recht en zijn vervat in het Handvest van de UNO. Daar de boy cot en het in beslag nemen van Neder landse ondernemingen niet dienen tot handhaving van het internationale recht, maar tot politiek voordeel, vormen zij een onwettige inmenging van de zijde van de Indonesische regering. Voor zover de da den van boycot en beroving zijn gepleegd door individuele burgers, groepen en or ganisaties, zijn deze opgedragen goedge keurd of toegelaten door de Indonesische regering. Bovendien vormen de maatregelen, ge nomen of goedgekeurd door de regering van Indonesië, niet alleen een discrimi natie tegen Nederlandse onderdanen, maar zij zijn ook beneden de minimum-maat staf, die door een staat in acht moet wor den genomen bij de behandeling van vreemdelingen. Voorts zijn de vijandige handelingen te gen de Nederlandse gemeenschap in Indo nesië een openlijke negatie van de rechten van de mens en de fundamentele vrij heden, die het Handvest van de UNO vol gens de doelstellingen moet handhaven en waarvan de ontwikkeling en codificatie voortdurend door de UNO worden nage streefd". De nota besluit: „Opgemerkt dient te worden, dat volgens een aantal Indone sische officiële verklaringen de druk, die wordt uitgeoefend op de Nederlandse ge meenschap, moet worden gezien als een reactie op de weigering van de Algemene Vergadering de Indonesische aanspraken op Nederlands Nieuw Guinea in te wil ligen. Indien dat zo is, zou dat een poging zijn om met onwettige middelen dat te bereiken, wat Indonesië langs wettige we gen niet heeft kunnen verkrijgen. In dat geval houdt een dergelijke actie een uit daging in aan het gezag van de UNO. De Nederlandse regering protesteert hierbij krachtig tegen de handelingen en daden van de Indonesische regering en behoudt zich alle rechten voor. Daar de onderhavige kwestie zowel de Veiligheids raad als de Algemene Vergadering van de UNO raakt, zou u mijn regering zeer verplichten indien u de inhoud van deze brief onder de aandacht zou willen bren gen van de leden van beide lichamen", aldus de nota. Op 31 december a.s. zal de heer W. van Ommen, procuratiehouder in onze onder neming Grafische Bedrijven Damiate N.V., welke uitgeefster is van Haarlems Dagblad Oprechte Haarlemsche Courant en van de IJmuider Courant, ons bedrijf met pensioen verlaten na een werkzaamheid ten dienste van ons bedrijf welke zich uitstrekt over 42 jaar en 9 maanden. In verband met onze bijzondere waar dering voor zijn persoon en werk hebben wij de heer Van Ommen een afscheids receptie aangeboden, die zal plaatsvinden op vrijdag 3 januari 1958 in ons hoofdkan toor Grote Houtstraat 93 te Haarlem, des namiddags van vier uur tot half zes. Wij zijn ervan overtuigd, dat zeer velen de behoefte zullen gevoelen de heer Van Ommen bij die gelegenheid de hand te komen drukken. DE DIRECTIE VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Overwegend droog weer met enkele opklaringen. In de ko mende nacht weinig wind, plaat selijk mist en temperaturen om het vriespunt. Morgen overdag tot matig of krachtig toenemen de zuidelijke wind. Iets kouder dan vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. 20e verantwoording Mevr. Dr. A. D. 5.—; Dr. W. H. B. f 50.—; G. E. 40.—; H. G. 25.—; Mevr. M. J. V.—C. 25.—; Mevr. E. J. C. de V. 20.—; Mevr. J. A. B.—la B. 20.—; Mej. C. M. B. 10.—; Mevr. de B. 10.—; J. W. 10.—; M. J. du R.—S. 10.—; Mevr. H.— N. 10.—; C. M. K. 5.—; J. H. 5.—; S. M. R. 5.—; F. H. A. G. f 5.—; Zr. G. v. H. 5.—; H. A. R. v. d. L. 5—; A. D. 2.50; H. J. P. R. 2.50; A. v. T. 2.50; S. en T. 2.50; D. S. 2.—; N. N. 2.50; Weca 25.—; N. N. 2.50; Jo en Ko 25.—; N. N. 3.v. E. f 1.van een vroegere lotge noot 10.—; Hans R. N. 2.50; S. J. K. f 2.50; A. M. A. 10.—; H. J. A. B. 3.50; C. M. 10.—; D. S. P. 2.50; L. 1.—; R. R. 5.—; G. Vr. 1.—; Dames G. 20.—; Frits en Jola 2.50; V. R. 5.mevr. R. W. 2.50; W. G. 2.—; A. H. 2.50; Mevr. B. 2.50; P. J. v. d. B. 10.—; G. J. B. B. 2.50; Fa. T. f 16.Gezegend kerstfeest en voorspoedig nieuwjaar, door iemand die de Vader en Zoon liefheeft 10.R.. M. 2.50; H. F. 2.—; H. O. 2.50; N. N. 2.50; M. v. d. 3. 2.50; H. J. B. 10.—; R. B. 2.50; Fam. L. S. en J. B. 2.Fam. R., H'stede 5.—; T. K. B. 2.50; B. J. f 2.50; N. N. 1.50; G. B. 1.—; Dr. A. P. T. 10.—; A. G. F. 20.—; Fam. Sch. f 5.—; J. K. 1.—; R. R. 5.—; A. J. T. 2.50; Pop 2.50; Erma 5.Jopie 10.A. P. f 2.50; N. A. v. K. 15.—; F. V. f 15.—; v. d. A. 5.—; W. P. 5.—; S. C. 10.—; J. W. G. A. 5.—. Dagtotaal 617. In het geheel is thans bij ons blad bin nengekomen een bedrag van 12.011. Naar wy vernemen, wordt er naar ge streefd de rijksambtenaren in de laatste week van januari of de eerste week van februari van het volgend jaar de huurcom- pensatie uit te keren over de eerste zes maanden van 1958. Bovendien zal, als het wetsontwerp tot tijdelijke verhoging van de kinderbijslag tydig wordt aangenomen, de extra-uitkering van tien cent per dag per kind bij het bedrag aan huurcompensatie worden opgeteld, ook over de periode van zes maanden. Ook bij regeringstoe zicht DJAKARTA (ANP) De militaire woordvoerder van Noord-Sumatra heeft vandaag verklaard, dat de Nederlanders zich niet aan hun verantwoordelijkheid mogen onttrekken bij het goed functio neren van de door de regering overgeno men bedrijven. Hij zeide: „Daar er aanwijzingen zijn, dat Nederlanders, wier ondernemingen onder regeringstoezicht zijn gesteld, trach ten zich aan alle verantwoordelijkheid te onttrekken, wordt er met nadruk op ge wezen, dat het werk als normaal voort gang moet hebben op de Nederlandse, door de regering overgenomen bedrijven". Te Beauceville in de Canadese provin cie Quebec is een kruiende rivier over stroomd, waardoor ijswater de huizen binnen drong en ijsschotsen voorbij de vensters dreven. De m,ensen vluchtten in de bittere kou naar de daken en werden met behulp van roeiboten uit hun benarde positie bevrijd. Er zijn in totaal twaalfhonderd mensen dakloos geworden. WASHINGTON (Reuter). President Eisenhower en minister Dulles hebben maandagavond via de radio en de televisie het Amerikaanse volk verslag uitgebracht over de NAVO-conferentie van regerings leiders te Parijs. De president verklaarde, dat men bij alle behandelde kwesties zich in de eerste plaats had laten leiden door het gemeenschappelijke verlangen naar een rechtvaardige vrede en de hoop, dat men dit doel zal kunnen bereiken. „Bij geen enkele gelegenheid heb ik iets ge hoord, dat op sabelgekletter leek", aldus de president. Volgens hem waren er bij het overleg kwesties, die het wederzijds begrij pen in de weg stonden, opgelost. Minister Dulles voegde hieraan toe, dat de NAVO- raad met algemene stemmen had besloten, ballistische projectielen met middelgrote reikwijdte ter beschikking van generaal Norstad, de opperbevelhebber in Europa, te stellen. Het zal wel enige tijd duren, voordat deze wapens zijn opgesteld. Als ei" intussen een ontwapeningsakkoord zou worden bereikt, zal de uitvoering hiervan vanzelfsprekend voorrang hebben. Het Sovjet-voorstel om alle 82 leden van de UNO bij het ontwapeningsoverleg te betrekken, noemde de minister echter niet praktisch, omdat men dan een veel te groot onderhandelingsorgaan zou krijgen. Over de ballistische projectielen zei Dulles, dat de kernladingen hiervoor om prakti sche redenen voorlopig nog in de Verenig de Staten zullen worden vervaardigd, maar dat het wellicht nuttig zal zijn, de projec tielen zelf in Europa te vervaardigen. De koninklijke familie heeft maandag middag kerstfeest gevierd met de gezinnen van het personeel van het paleis. Ook de ambtenaren van het tegenover het paleis gelegen postkantoortje, de militairen van de staf van de inspecteur-generaal van de Koninklijke Landmacht, personeel van het vliegveld Soesterberg en de bemanning van het koninklijk jacht „Piet Hein" met hun gezinnen waren uitgenodigd om deze kerst viering bij te wonen. Het was de achtste keer in successie, dat een dergelijke viering werd gehouden. In 1950 kwam voor het eerst de grote gemeenschap van de „paleis werkers", van hofdame tot tuinman, tegen Kerstmis bijeen. Daarna werd jaarlijks een kerstsamenkomst gehouden, afwisselend in Amsterdam, Het Loo, Den Haag en Soest- dijk. Koningin Juliana leest het Evangelie tijdens de viering van het kerstfeest ten paleize, die plaats had in tegen woordigheid van het personeel van Soestdijk en zijn huisgenoten in de garage van de Koninklijke Marechaus see te Soestdijk. Na de plechtigheid werden broodjes en chocolademelk gepresenteerd, waarbij de prinsessen zich danig weerden. (Foto onder). DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S, WAARIN OPGENOMEN ERBIJ De vijfhonderd gasten vulden de grote garage van de bij het paleis gelegen mare chausseekazerne geheel. De hal was door trokken van de geur van fris dennegroen, dat wanden en zoldering bedekte. Zij was met honderden flakkerende kaarsen ver licht. Op het kleine toneeltje prijkte een grote kerstboom. Toen de Koningin, de Prins en de Prinsessen Beatrix, Irene en Margriet hun plaatsen op de eerste rij had den ingenomen, heette Prins Bernhard de gasten welkom. Koningin Juliana «prak zelf de kerst boodschap uit. Zij las het kerstverhaal uit het evangelie van Lucas voor. De zin van het kerstgeschenk Prins Bernhard hield een toespraak, aan knopend aan het evangelie van Mattheus, waarin hij inging op de betekenis van het in. goede christelijke geest gegeven kerst geschenk. „Waar men ook in het evangelie leest, overal is het doordrongen van het grote gebod, dat ons zegt onze naaste lief te hebben, en een van de eenvoudigste ma nieren om deze liefde te tonen, is voor ons het geven van een cadeau. Hiertegen be staat mijns inziens geen bezwaar, mits zulk een schenking werkelijk de uiting is van een waarachtig gevoel van naastenliefde. Er zijn echter ook onstoffelijke geschenken, die veel meer vragen dan een financieel offer, namelijk een overwinning op onszelf: vriendelijkheid, vergevingsgezindheid. Het heerlijke van deze gaven is, dat iedereen, arm en rijk, jong en oud, en zelfs de meest hulpeloze zieke, op deze wijze in staat is, het kerstfeest daadwerkelijk mede te vie ren en dat niemand met lege handen aan de kribbe behoeft te staan". Plechtige kerstliederen, beurtelings ge zongen door alle gasten en door het paleis koor hadden deze plechtigheid ingeleid. Mevrouw W A. Repelaer van Driel, dame du palais, mevrouw A. M. de Ranitz—De Brauw, echtgenote van de burgemeester van Utrecht, en mr. J. C. baron Baud, ka merheer voerden de sonate voor twee vio len en piano van Handel uit. De kinderen van de leden van het paleis personeel voerden een kerstspel op. Vijf endertig kinderen zongen in het koor. Een van de vijftien engelen was prinses Ma rijke, die ook nog even naar voren mocht komen om een klein solopartijtje te zingen. Het laatste deel van het kerstfeest werd gegeven in de kantine van de kazerne. Daar kwamen de gasten in groepen te zamen met de koninklijke familie choco lademelk drinken en krentenbollen eten. Er heerste een prettige, welhaast huiselijke sfeer. Koningin, Prins en Prinsessen had den handen vol werk met het uitdelen van kleine geschenken aan hun gasten. Dulles verklaarde ook, dat de NAVO- landen streven naar nauwere onderlinge samenwerking, zonder dat zij willen trach ten de wereld te overheersen. De Verenig de Staten zei hij, nemen de politieke en economische strijd, die de Sovjet-Unie voert, ernstig op. Als de vrije wereld niet op passende wijze reageerde, zouden de Verenigde Staten deze strijd kunnen ver liezen, zonder dat er ook maar een schot zou vallen. Met kracht President Eisenhower zei, dat het tot stand komen van een vermindering van de internationale spanning, naar de me ning van de Verenigde Staten, alleen maar afhangt, van een duidelijk bewijs van de Russen, dat zij oprecht zijn. Er is echter nog steeds een kloof tussen de woorden en de daden van de Russen. Voorshands is een passende militaire, economische en morele kracht van de vrije wereld het doeltref fendste afschrikwekkende middel tegen oorlog, een dergelijke kracht vormt tevens de basis voor de hoop op een geleidelijke ontwapening en een beter begrip tussen Oost en West. Minister Dulles merkte in dit verband op, dat de te Parijs genomen besluiten daarom met kracht moeten wor den uitgevoerd. Norstads aanbevelingen PARIJS (Peuter). Generaal Norstad heeft op een persconferentie op zijn hoofd kwartier nabij Parijs gezegd, dat de eer ste aanbevelingen voor de verdeling van raketbases binnen enkele weken zullen worden gedaan. Gezien de aard van de ra ketten is het niet vereist, dat zij zich op een bepaalde plaats in het gebied van de NAVO dienen te bevinden. Generaal Norstad zei, dat hij dafht aan legering van zes tot tien eskader of bataljons van vijf tien raketten. (Naar verluidt, vallen hier onder niet de vier raketbases, waarover onderhandelingen tussen Groot-Brittannië en de Verenigde Staten zijn gevoerd). De generaal wees er op, dat de invoering van de raketten niet betekent, dat het belang van andere wapens voor de vergeldings strijdkrachten en het schild voor de verde diging van >^e NAVO vermindert. In ant woord op een vraag zei de generaal, dat wat de veiligheid betreft, de invoer van de raketten zeker niet te laat is. Johannes 1:10-11 Hij was in de wereld, en de V)ereld is door Hem geworden, en de wereld heeft Hem niet gekend. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR 48 A- DAM TEL. 717162 A MERRY CHRISTMAS Het 4-jarig meisje Alida Buddink uit de Van Beuningenstraat te Amsterdam is, toen zij daar plotseling de rijweg overstak, aan gereden door een vrachtauto. Zij werd ern stig gewond en was bij aankomst in het Wilhelminagasthuis reeds overleden Te Delft waren enige jongens aan het spelen rondom een vrachtauto nabij het melkuitgiftestation in de Dirklangedwars- straat. Toen de chauffeur wegreed, hoorde hij gegil. Hij bemerkte toen dat hij met zijn wagen over een der jongens was gereden. Het slachtoffer, de negenjarige Gerard An ton Deumers uit de Dirklangedwarsstraat, is in het St. Hippolytusziekenhuis aan zijn verwondingen overleden. Vermoedelijk is de jongen op de trekstang tussen trekker en aanhangwagen gaan zitten en er afge vallen toen de auto ging rijden. Bij verkeersongelukken in 1957 in ons land zijn terstond of kort daarna om het leven gekomen 1136 personen, van wie 220 kinderen. Bovendien zijn later nog ruim 400 personen overleden. Het is alweer Kerstavond; en de vorige Kerstavond lijkt nog maar zó kort geleden dat we. als we er even over nadenken, grote moeite hebben om de gedachte te accepteren, dat er tussen ons en de tijd van oorsprong van het Nieuwe Testament nog geen tweeduizend Kerstavonden hebben gelegen. In onze huidige maatschappij zijn we er zo aan gewend geraakt, met miljoenen en miljarden, met begrippen als lichtjaren en geluidsbarrières te rekenen alsof het niets is, dat tweeduizend voor ons maar een heel klein getalletje is geworden. Twee duizend kilometer legt tegenwoordig haast iedereen in zijn zomervakantie af, al gaat hij met de autobus maar tot de Rivièra; tweeduizend klanten komen er zelfs op een stille dag in een modern warenhuis; tweeduizend gulden betaalt men zonder veel sputteren voor een motorfiets; twee duizend bommenwerpers beschouwt men in sommige landen als een minimale luchtmacht; en als er tweeduizend toe schouwers in een stadion zijn, wordt er minachtend van „lege tribunes" gespro ken. Maar tweeduizend Kerstavonden zijn er in de gehele wereldgeschiedenis nog niet, nog lang niet gevierd; en zelfs in het jaar 2000 zullen we zo ver nog niet zijn. In werkelijkheid is het dus nog hele maal niet zo lang geleden, dat de geschie denis van Bethlehem zich afspeelde en onze jaartelling begon. Er staan in Europa nog bouwwerken, die niet veel minder oud zijn dan het kerstverhaal, en sommige van die bouwwerken vervullen nog dezelfde taak waarvoor zij indertijd zijn opgericht Hoe jong is dus dat kerst verhaal eigenlijk; en hoe kort slechts is onze jaartelling, het „officiële" geheugen van de Christelijke samenleving! Wat dit alles voor ons gevoel „oud" maakt, is dan ook niet de betrekkelijk korte spanne tijds, die er sedert Herodes is verlopen, maar het enorme verschil tussen de uiterlijke omstandigheden, waarin men bij het begin van onze jaar telling leefde, en die waarin wijzelf ver keren. Wij kunnen ons eenvoudig niet voorstellen, daJ er tussen het tijdperk, waarin men hier te lande hunnebedden bouwde, en het tijdperk waarin men kunstmanen lanceert, slechts een miniem fragment van de miljoenen-jaren-oude geschiedenis der mensheid ligt. We zien dat graag als een lange, lange periode, omdat we ons dan gemakkelijker kunnen verbeelden dat we in die periode ook een lange, lange weg hebben afgelegd, die ons veel dichter bij de verwezenlijking van onze idealen zou hebben gebracht Maar niets is minder waar. We hebben ons die luttele twintig eeuwen voorname lijk beziggehouden met het overwinnen van de materie en daarin zijn we in zoverre geslaagd, dat we nu instrumenten hebben, die het ons en onze medemensen mogelijk maken, elkaar op lange afstanden te horen (maar niet te verstaan), te zien (maar niet te herkennen), te bestrijden (maar niet te omarmen). Er is in deze overwinning op de materie niets dat ons in wezenlijk opzicht verschillend maakt van de mensen uit de tijd van Betlehem. Zelfs niet in dat opzicht, dat wij innerlijk gesterkt zouden zijn door die overwinning. Want in de pauselijke kerstboodschap van jongstleden zondag Is het met nadruk vastgesteld „de mensen zullen zich moeten afvragen of zij het slachtoffer zullen worden van hun eigen vooruitgang." De strijd tegen de materie heeft zich voltrokken ten koste van de innerlijke rijkdom en het innerlijke evenwicht van de mens, en daardoor is het, dat „de mens de wereld begint te vrezen, die hij tot dusver meende in de hand te hebben." Het kan immers niet anders of het geleidelijk doorbrekende besef, dat er tegenover de materiële winst een enorme geestelijke verliespost staat, moet leiden tot ongerustheid over de uiteindelijke ge volgen van die misrekening. Het is daarom goed, dat wij ons voor ogen houden hoe kort die twintig eeuwen zijn geweest, hoevee) te kort voor het grondig verwerken van de verbijsterende triomfen over de materie, die wij in dat tijdsbestek hebben behaald. De dolzinnige haast, waarmee wij de wereld hebben ver anderd. heeft gemaakt dat wij nu onwen nig en daardoor ook wel wat beangstigd in die zelfgemaakte nieuwe omgeving rond kijken en ronddolen. Laten we proberen te beseffen, dat wij in wezen nog altijd heel dicht bij de be woners van de wereld van gisteren staan juist omdat dat „gisteren" nog zo kort geleden is maar dat zij door hun inner lijk evenwicht een voorsprong op ons had den. Die achterstand dienen wij zo gauw mogelijk in te halen, en In een eigen voor sprong te veranderen, als wij de geestelijke kracht willen opbrengen om onze eigen schepping aan te kunnen. Simon Koster

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1