Positie van KNHS en vooruitzichten worden iets minder rooskleurig Panda en de wijze Meester J Veroudering van bepaalde bedrijfs onderdelen vraagt investeringen Wisselvallig Kerstweer och ió Aet J KERSTREDE IR. A. H. INGEN HOUSZ IJmond nog niet ideaal DAM PO GENEEST Wereldnieuws J DINSDAG 24 DECEMBER 1957 Daling van Indonesische goud- en deviezenreserves Overzeebank neemt effectenfirma over H. BIJSTER Jr. EN ZOON Schildersbedrijf Havenwerken goed bezet Gazelle verhoogt kapitaal verkoudheden Groot-Noordhollandsche passeert 1 miljard HBU-resuItaten van eerste kwartaal bevredigend Vooruitzichten Djember Amsterdamse taxi's duurder er zijn geen betere zo BLOEM BLADEN AAN DE VOORAVOND VAN HET LAATSTE JAAR, dat de president-directeur der Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken in IJmuiden, ir. A. H. Ingen Housz, deze functie in Nederlands nationale ijzer- en staalindustrie bekleedt aan het eind van 1958 zal hij deze taak neerleggen heeft hij in zyn traditionele kerstrede vanmorgen een terugblik over het bijna beëindigde jaar gegeven, tegelijk met een korte „inleiding" op het nieuwe 1958. Daarbij heeft hy zowel de interne bedrijfspolitiek als de wereldsituatie in ogenschouw genomen. Sprekende over de „ellendige ontwikkeling" in Indonesië wijdde hy enige woorden van sympathie aan de Nederlanders daar de hoge graad van ontwikkeling der Russische wetenschap en enige andere problemen brachten hem op de Nederlandse politiek; voornamelijk in economische zin. die van zoveel invloed is op de gang van zaken óók op die der K.N.H.S. Hy moet dan ook opmerken, dat de bcdryfs- cyfers voor het eerst niet meer over de hele lyn een toeneming aangeven, zoals in de vorige jaren het geval is geweest. Dit was, behalve dan voor de gegoten buizen, niet zozeer een tekort aan afzet dan wel een gevolg van het feit, dat men meer en meer ervaart dat de fabriek ouder wordt en dat dus op tal van plaat sen het onderhoud en de vernieuwings- noodzaak toenemen. Dit is een natuurlijk en geenszins verrassende zaak. De heer Ingen Housz heeft in vorige jaren al vaak gezegd dat de K.N.H.S. haar installaties op spitscapaciteit gedreven hebben en dat men er zich van bewust is dat dat niet altijd zo1 kon doorgaan. Men moet in ver ouderende fabrieken meer tijd voor onder houd beschikbaar stellen, hetgeen dan na tuurlijk een kortere bedrijfstijd en daar door verlaging van produktie betekent. Tevens moet er meer en meer geld besteed worden voor vernieuwing van de fabrie ken. Dit is een volkomen natuurlijke zaak. Het is de demonstratie van de juistheid van de politiek van afschrijving, waar door tegen dat de apparaten aan het einde van hun levensduur komen, bedragen voor de vervanging ervan beschikbaar zijn. Zo lang die vernieuwingsnoodzaak er nog niet was, hebben Hoogovens de voor afschrij ving beschikbaar komende gelden ten dele voor uitbreidingen kunnen benutten. Zodra echter zoals thans de ver oudering zich demonstreert, moeten de afschryvingsgelden geheel voor de ver nieuwing, waarvoor ze ook bestemd zyn, metterdaad gebruikt worden. Deze situatie veroorzaakt dat de produktiecijfers, die weliswaar by na alle wederom gestegen zyn, zuks in mindere mate hebben gedaan dan de directie had gehoopt. De cijfers zijn als volgt; (periode december 1957 1956 t/m november) (ton) (ton) Kooks 594.700 599.700 Ruwijzer 694.500 663.700 Stalen blokken 801.000 699.500 Dikke platen 268.400 257.400 Buizen 32.400 36.200 Warmgewalste rollen 575.100 460.600 Koud- en warmgewalste dunne platen 285.500 265.000 Vertind blik 69.000 66.700 Stikstof 80.100 77.300 Cement 418.100 409.300 Sinterinstallatie 565.00 Hoe de fabrieken draaiden Hierbij merkte hij op dat bij de hoog ovens de reparatie van hoogoven III, die zeer goed en met bekwaamheid en snel heid verricht is, een uitval van de pro duktie tengevolge heeft gehad. Aan de andere kant is de hoogovenproduktie ge stegen door de inbedrijfstelling van de sinterfabriek. Bij de staalfabriek is de produktie ge stegen door de toevoeging van de nieuwe SM-oven 6, en heeft zij een gunstige in vloed ondervonden door de inbedrijfstelling van de desiliceringsfabriek, waarin het ruwijzer wordt voorbehandeld ter verkor ting van de behandeling in de staaloven zelf. Echter hebben Hoogovens wegens reparaties in de staalfabriek vrij veel uit val van produktie gehad. Bij de walserijen kon het produktie- niveau goed worden gehandhaafd en ver groot. Hier is de omvang van de produktie gunstig beïnvloed door de mogelijkheid van de aankoop van vreemd staal. De buizengieterij toont iets van de in krimping van 3 naar 2 ploegen en, zoals reeds is bekend gemaakt, zal de produktie op 1 ploeg teruggebracht moeten worden. Bij de Mekog heeft de produktie niet die stijging gehad die men hoopte, omdat zich j bij de inbedrijfstelling daarvan en van de ermee verbonden zuurstoffabriek veel kin derziekten hebben voorgedaan en belang rijke onderdeen vertraagd binnenkwamen. De cementfabriek bleef op peil. De goede oude spoorbrug Sprekende over de tunnel helemaal net Hoogovencement gemaakt heeft ir. ingen Housz nogmaals zijn vreugde over deze noord-zuidverbinding uitgesproken, althans wat de autotunnel betreft. De spoorwegtunnel kon hem minder be koren: „de goede oude spoorbrug gaf ons liet alleen telkens de vreugde van het prachtige vergezicht op ons bedrijf, maar ;af ons ook' de halte Hoogovens en de na bijheid van de spoorlijn aan ons bedrijf, 'hans moeten alle reizigers door een zeer ostbare autoverbinding van Beverwijk ge bracht wordt, wat een tijdverlies voor de betrokkenen en een belangrijke financiële ■erzwaring der lasten voor ons bedrijf be tekent". De tunnel heeft dan wel geheel Kenne- merland nauwer kunnen binden, maar het bestuurlijke complement daarvan, het .raagstuk van de nauwere samenwerking van de drie IJmond-gemeenten is nog -iet veel verder gekomen, zo zei de heer Ingen Housz. Met alle vreugde over onze goede be trekkingen met, en over de groeiende ver- etering der onderlinge verhoudinen van le gemeenten, ervaren de Hoogovens toch og voortdurend, dat de samenwerking bissen deze drie niet nauw genoeg kan zijn i een streek, waarvan de belangen zozeer meer en meer aaneengroeien. Men hoopt, dat de leden van de Staten- Generaal bij hun bezoek aan de K.N.H.S. hun indrukken op dit punt hebben ver sterkt. Op het sociale terrein ien wij terug op de totstandkoming van de onder nemingsraad, die na zijn installatie ter stond aan het werk is gegaan en waarbij met name de contactcommissies een in tensief leven zijn begonnen. Tienduizend voorbij In de omvang van het personeel kwam niet zo heel veel verandering; 1268 per sonen verlieten de Hoogovens, 1889 nieuwe kwamen erbij en in totaal is men thans op een cijfer aangekomen van 10.300. Ir. Ingen Housz wilde hierbij nog eens vermelden dat hij al eens meer zei, dat het onaangenaam was te constateren dat er onder de vertrekkenden een groter plaats ingenomen wordt door de geschoolden dan door de ongeschoolden. Maar in de laatste tijd schijnt hierin wel enigszins een keer gekomen te zijn. Omtrent de woningbouw had hij niet veel nieuws te vermelden. Nog steeds is er een belangrijke achterstand en de lijst van woningzoekenden neemt niet af. In 1957 zijn er 351 woningen voor Hoogovens ge reedgekomen en er zijn er nog 667 in aan bouw, terwijl in de loop van het volgend jaar de bouw van 750 woningen een aan vang zal nemen, hetgeen alleen mogelijk is geworden door belangrijke financiële offers van het bedrijf. V ooruitzichten Sprekende over de aspecten van het nieuwe jaar vermeldde de president-direc teur de komende afbouw van Hoogoven IV, waarna de nieuwe oxystaalfabrieken in werking zal komen met verschillende uit breidingen van Breedband en de elektro- lytische vertinnerij. De afzetprognose voor de produkten is goed. De vraag ernaar daalt niet en de voorziening van grondstoffen zal, naar men verondei-stelt, geen zorg' baren. Ook -voor de vergrote produktie zijn de ertsen reeds gedekt 'en bij de gedaalde scheepsvrachten hopen Hoogovens, dat althans hier een fac tor van deling van de kostprijs kan liggen. Het zal nog moeten blijken of deze daling blijvend is en of ze voldoende zal zijn om een verwachte stijging van de prijs van andere belangrijke grondstoffen, met name de kolen en de kooks, te compen seren. Voor de afzet van ruwijzer zal het komende jaar waarschijnlijk wat moei lijker worden, maar het eigen verbruik zal, met name ook door de inbedrijfstelling van de oxystaalfabriek zozeer toenemen, dat men zich op dit gebied geen bijzondere zorgen maakt. Prijzenoorlog Summa summarum blijft kwaliteit een eerste vereiste om de eenmaal verworven positie te handhaven, temeer omdat de kans niet weg te cijferen is, dat zich op de internationale markt een prijzenoorlog gaat ontwikkelen. Met een filosofietje over de menselijke hemellichamen, die het afgelopen jaar de gemoederen zeer hebben bewogen en de ene, durende ster, die haar licht uit een gans andere sfeer laat schijnen en met de beste wensen voor de komende feest dagen besloot ir. Ingen Housz zijn kerst rede. De Indonesische goud- en deviezenreser ves zyn van 14.78 percent de vorige week, gedaald tot 13.19 percent van de geldcircu latie en andere opeisbare verplichtingen. De voorschotten van de Bank Indonesia aan de regering zijn met 282 miljoen ge stegen tot 14.350 miljoen rupiah. De geld- omloop steeg met 226 miljoen tot 13.534 miljoen rupiah. De activa van het deviezen- fonds verminderden met 168 miljoen tot 1797 miljoen rupiah. Ir. A. II. Ingen Housz De n.v. maatschappij v.h. Joh. A. H. Dikken deelt mede dat zij haar activiteit op het gebied van de effectenhandel op 31 december zal beëindigen. Het lidmaat schap van de Vereeniging voor den Effec tenhandel zal dientengevolge per dezelfde datum komen te vervallen. Per 1 januari 1958 zal de staf overgaan naar de Neder landse Overzee Bank n.v. te Amsterdam, die de zaken van de n.v. Maatschappij v.h. Firma Joh. A. H. Dikken zal voort zetten. De firma Dikken werd opgericht in 1908. In 1922 werd zij tot een n.v. gemaakt met een kapitaal van 500.000. Dit kapitaal werd in 1952 door herkapitalisatie ver hoogd tot 1.200.000, waarop in 1955 300.000 werd terugbetaald. Het hoofdbe drijf van de vennootschap bestond uit in ternationale effectenarbitrage in de uitge breidste zin des woords. ADVERTENTIE J. J. HAMELINKSTRAAT 26 II TEL. 14519 De omvang van de ontvangen orders in het Nabije Oosten (speciaal het Mersin produkt in Turkije) is sinds het uitbrengen van het jaarverslag met. 70 min. geste gen tot 160 min. Dit is voornamelijk het gevolg van de gestegen lonen en prijzen en de snelle economische ontwikkeling van het achterland van deze havens, de vlakte van Adana. Dit werd medegedeeld in de jaarvergadering der Koninklijke Ne- derlandsche Maatschappij voor Haven werken n.v. te Amsterdam. In 1957 en de komende jaren bevindt de maatschappij zich op een goede basis. De directie verwacht het. dividend van 1956 (7 percent) minstens te kunnen handhaven. Medegedeeld werd dat de winst op een bepaald werk, waar dit ook wordt uitgevoerd, pas in de ba lans verschijnt wanneer deze in Nederland is ontvangen. Het laat zich aanzien dat in ieder geval tot 1960 het bedi-ijf voldoende bezet zal zijn. Ook in Turkije hoopt men in de eerste maanden van 1960 geheel klaar te zijn. Het streven van de maatschappij blijft gericht op het samenstellen van conserva tieve jaarcijfers. De directie hoopt hier mee te bereiken, dat men op den duur zal gaan inzien, dat „Havenwerken" daar door niet zo'n riskant fonds als men dik wijls denkt. Het geplaatste kapitaal be draagt 4.000.000 en dit is eigenlijk te klein. In een buitengewone algemene vergade ring van aandeelhouders der n.v. Gazelle Rijwielfabriek v.h. Arentsen en Kölling te Dieren op dinsdag 7 januari zal behalve de benoeming van twee directeuren een statutenwijziging aan de orde komen. Het voorstel tot statutenwijziging beoogt on der meer de mogelijkheid te openen des gewenst een aandeel van 1.000 nominaal te splitsen in tien onderaandelcn van 100 nominaal. Van deze gelegenheid wordt te vens gebruik gemaakt om het maatschap pelijk kapitaal te verhogen van f 2.500.000 tot 5.000.000. Het ligt echter vooi'shands niet in de bedoeling om tot uitgifte van nieuwe aandelen over te gaan. ADVERTENTIE bij Vader, Moeder en Kind Op 21 december 1957 passeerde „De Gx-oot-Noordhollandsche" met haar ver zekerd bedrag de belangrijke mijlpaal van 1 miljard gulden. De eerste honderd mil joen werd bereikt op 24 juli 1942, waarna op 12 mei 1947 het kwart miljard werd volgemaakt. Op 9 maart 1951 wei-d de 500 miljoen bereikt en 1 april 1955 kon de 750 xrxiljoen worden genoteerd. Het weer stond in de afgelopen 24 uur on der 'Invlöed van een depressie die bij dé westkust van Frankrijk lag. Daardoor was er veel bewolking, waaruit plaatselijk wat regen viel. Aangezien de zuidoostelijke wind afnam, bleef de aanvoer van koude lucht uit Duitsland uit. Boven Zuidoost Europa handhaafde zich een vorstge- bied. dat behalve de Balkan ook de Po- vlakte, het Alpengebied en Zuid-Duitsland omvat. In Scandinavië komt vrijwel al leen in het hoge noorden vorst voor. De de- pi-essie bij West-Frankrijk begon van morgen snel in betekenis af te nemen, ter wijl een i'ug van hoge druk zich over de Britse eilanden in onze richting uitbx-eidde. Deze rug zal in de komende nacht aanlei ding geven tot rustig weer, waarbij plaat selijk mist kan ontstaan en de tempera tuur tot om het vriespunt kan dalen. Bij Woensdag 25 december Zon op 8.50 uur, onder 16.35 uur. Maan op 10.49 uur, onder 21.37 uur. Donderdag 26 december Zon op 8.50 uur, onder 16.35 uur. Maan op 11.11 uur, onder 22.42 uur. Vrijdag 27 december Zon op 8.50 uur, onder 16.36 uur. Maan op 11.32 uur, onder 23.46 uur. IJsland arriveerde vanmorgen gen zeer actieve depressie. Het zif i er naar uit dat deze depressie in dè loop van de Kerstda gen de wind zal doen aanwakkeren, tij delijk neerslag zal veroorzaken en de tem pex-a Urnen weer zal doen stijgen. Het weer zal gedurende de kerstdagen dus een wis selvallig karakter hebben. WEERRAPPORTEN 29 dec. Maanstanden 05.52 uur eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 25 december Hoog water: 6.18 en 18.30 uur. Laag water: 1.51 en 14.11 uur. Donderdag 26 december Hoog water: 6.52 en 19.07 uur. Laag water: 2.26 en 14.46 uur. Vrijdag 27 december Hoog water: 7.29 en 19.48 uur. Laag water: 3.01 en 15.18 uur. iii iB l IPiU. 21. Wanneer Joris geweten had, dat hij een ontevreden klant had gemaakt, zou hij vermoedelijk niet de gemoedsrust hebben bezeten, waarmee hij nu de kas van de missie opmaakte. En misschien had hij dan meer aandacht geschonken aan de verkla ring van de wijze meester, dat het elixer niet die werking had, waarop hij het had verkocht. „Ge moet die arme, onwetende westerlingen niet in de waan laten, dal mijn drank hypnotische gaven schenkt sprak de wijze, „ik ben bang dat ge daar mee een verkeerde indruk hebt gewekt, broeder Goedbloed. En hoe licht veroor zaakt dat niet Onvriendelijke Gedachten! Het elixer zal slechts het DENKEN van de westerling verhelderen!" Joris luisterde echter maar met een half oor en had veel meer aandacht voor het tellen van de bankbiljetjes. Hij werd evenwel wreed ge stoord in deze aangename bezigheid, toen er een opgewonden menigte op de tent van de oosterse wijze kwam afstormen. Het waren allemaal lieden aan wie Joris het elixer had verkocht en het was hen aan te zien, dat zij zeer Onvriendelijke Gedachten koesterden. „Bedrieger!", klonk het uit de menigte. „Kwakzalver! We wil len ons geld. terug!" „Lieve help!", dacht Joris geschokt. „Het elixer wérkt! HET HEEFT HUN DENKEN VERHELDERD!! Temperaturen buiten- 01) 1 a M ■Ss en binnenland heden- •gS d 22 g morgen 7 uur. Neerslag: •5 u s 0) ri laatste 24 uur. V C.S Helsinki geheel bew. z 3 1 Oslo regen z 2 2 Kopenhagen regen zw 2 0,6 Abei-deen onbewolkt wnw 2 0 Londen zwaar bew. ono 7 0,9 Amstei-dam regen zo 4 0,2 Stockholm sneeuw zw 0 0,1 Brussel onbewolkt zzo 6 1 Luxemburg geheel bew. zo 3 1 Parijs regen zo 6 4 Bordeaux regenbui z 5 13 Grenoble zwaar bew. zzw 11 0 Nice regen nno 7 21 Berlijn zwaar bew. zzo 1 0,1 Frankfort licht bew. no -2 1 München onbewolkt zzo -3 0 Zurich licht bew. z -6 0 Genève motregen windst -3 0 Locarno sneeuw windst. -1 1 Wenen geheel bew. ozo -3 0,1 Innsbruck licht bew. w -3 0 Rome half bew. zzo 9 1 Ajaccio regen zw 5 9 Malforca zwaar bew. zzw 13 0 Den Helder lichte regen z 4 0,2 Ypenburg motregen zzo 5 1 Vlissingen zwaar bew. zo 6 0,3 Eelde zwaar bew. z 4 0,5 De Bilt geheel bew. zo 4 0,4 Twente licht bew. z 6 0,3 Eindhoven geheel bew. zo 5 0,4 Vlv. Z.-Limb. geheel bew. zo 6 0,5 Buitenlandse kantoren boekten grote stijgingen; binnenlandse achteruitgang De jaarvergadering van aandeelhouders der Hollandsche Bank-Unie n.v. heeft de jaarstukken over 1956/57 goedgekexird en het dividend bepaald op 12V< pet. (onv.). Over de gang van zaken in het lopende boekjaar heeft de hoofddirecteur mede gedeeld, dat hij op basis van de hem thans bekende gegevens over het eerste kwar taal van 1957/1958 kan zeggen, dat er geen reden is voor ongerustheid. De resultaten zijn bevredigend en evenaren ongeveer een vierde deel van de jaarwinst. De totale balanscijfers van de buitenlandse kantoren per 30 september jongstleden tonen een zeer aanmerkelijk bedrag aan stijging aan, dat in de orde van grootte ligt van onge- 70 miljoen. De Nederlandse kantoren vertonen een kleine achteruitgang in de balanscijfers, maar deze achteruitgang is niet voldoende om de vooruitgang der buitenlandse kantoren te compenseren. De directeur mr. Rost Onnes achtte het percentage van stijging van onze kosten van levensonderhoud excessief. Hij heeft echter het vaste idee dat zaken met een vooruitziende blik dit gezien en maatrege len genomen hebben, door zich tijdig van kapitaalsmiddelen te vooi'zien. Hij betwij felde of de publiekrechtelijke instanties in de hoogconjunctuur voldoende reserves hebben gekweekt. Hij vroeg zich overigens af wat men px-ecies verstaat onder „kos ten van levensonderhoud" en meende dat de statistiek daarin een juist inzicht moest geven. Zijns inziens wordt het indexcijfer sterk beïnvloed door de enorme stijging der pi-ijzen van verbruiksgoederen. De vooruitgang van de bank in Argen tinië, Venezuela en de Antillen is aanmer kelijk geweest, en kan als volgt in per centages worden uitgedrukt: in Argentinië was de vooruitgang in de bedrijfsresul taten niet minder dan 54 pet., in Venezuela valt een voortdurende stijging van omzet ten 31 pet., in de Antillen was de stijging ten opzichte van het vorige jaar 45 pet. Deze vooruitgang achtte de hoofddirecteur bijzonder verheugend. Over de tx-ansfers merkte hij op dat er geen enkele transfer niét heeft plaatsgevonden. De transferabele winsten zijn ïrxet betrekking tot. alle kan toren overgemaakt. De omvang van het Nederlandse bedrijf der HBU, die tot dusver globaal een derde uitmaakte van het geheel, is thans onge veer een kwart. Terwijl „aan de overkant" de winsten toenamen, werden zij hier be- lemmerd door stijgende onkosten. Toch was de hoofddirectie tevreden over de resultaten in Nederland. In de algemene jaarvergadering van de n.v. Cultuur Maatschappij „Djember" werden de jaarstukken goedgekeurd. Des gevraagd, deelde de voorzitter mede, dat op het ogenblik niets van de onderneming bekend is. De voorzitter was niet hoopvol gestemd over de toekoinstmogelijkheden. Er is in jax-en geen dividend uitgekeex-d en of de onderneming, na alles wat er ge beurt in Indonesië, nog bestaansmogelijk heid heeft, dient afgewacht te worden. De tariefverhoging van de taxi's in Am sterdam met tien percent gaat heden om zes uur in. Op de taximetei's is daarover een door de politie gewaarmerkte mede deling aangebracht. Voorts is in de wa gens een lijst aanwezig van alle bedragen tot en met 5 gulden, waax-op de passagier de nieuwe ritprijs direct kan aflezen. De ze vei-hoging is tijdelijk en van kracht tot 1 april van het volgend jaar. ADVERTENTIE I Kadoma nv Tel. 401 00 Amrtnrdam Eerbied. Britse vogelwachters hebben bij Plymouth een uitgeputte zeemeeuw gevonden, die aan een poot een gouden ring met drie amethysten droeg. Toen de vogel weer op krachten gekomen was liet men de meeuw weer vertrek ken, met de" kostbare ring. Razzia. In de nacht van zondag op maan dag heeft de Franse politie 445 Alge rijnen gearresteerd die ervan ver dacht worden tot organisaties van ver zetslieden te behoren. Wapens en geld zijn in beslag genomen. Crucifix. Paus Pius XII zal op de voor avond van Kerstmis door op een knop op zijn schrijftafel te drukken, de ver lichting ontsteken van een nieuw en groter kruis op het Colosseum, dat door de burgemeester van Rome, Tupi- ni, wordt onthuld en door kardinaal Mi- cara ingewijd. Neergestort. Een jSchots vrachtvliegtuig van het type York is even voor de lan ding tijdens mist op het vliegveld van Standstead in het Britse graafschap Essex neergestort. De vier beman ningsleden kwamen om het leven. Giften. Op het vliegveld van Damascus, zijn drie Russische vliegtuigen geland! Een ervan is een geschenk voor presi dent Sjoekri El Koewatly. De twee an dere toestellen zijn aan de Syrische luchtvaartmaatschappij, die staats eigendom is, geschonken. Met de vlieg tuigen reisde een Syrische economische delegatie, die Moskou en Praag heeft bezocht. Retour. De begrotingscommissie van de Tsjechoslowaakse Nationale Vergade- ring heeft een wetsontwerp van de re gering, dat in een nieuwe belasting voor personenauto's voorziet, verworpen en ter wijziging naar de regering terug gezonden. Dit is voor de eerste maal sedert het aan 'het bewind komen der communisten, dat een wetsontwerp naar de regering is teruggestuurd. Kerstboodschap. President Eisenhower heeft in het park achter het Witte Huis de lichten van een huishoge kerstboom ontstoken. Eisenhower zeide dat de kerstgedachte, vertrouwen, hoop, vrer de, goede wil en naastenliefde „een hol en leeg begrip was", wanneer zij niet door zweet en zwoegen waardoor goede voornemens vrucht dragen, wordt bevestigd". Tegenspraak. Radio-Moskou heeft in een Engelse uitzending de juistheid ont kend der berichten, volgens welke de Sovjet-Unie gedurende de NAVO-be- sprekingen te Parijs een poging zou hebben gedaan om een derde kunst maan te lanceren, die mislukt is. On der aanhaling van mededelingen van Sovjet-geleerden en van leden der te Moskou gevestigde academie van we tenschappen werd verklaard dat er, na de geslaagde lancering van de twee de kunstmaan, geen pogingen zijn ge daan om nog een kunstmatige aard- satelliet in het heelal te brengen. Vergruizeld. Een viex-motorige „Vis-: count", met bestemming Londen, heeft gister-en, doordat de remmen bij het opstijgen in gebreke bleven, het hoofd gebouw'van het Parijse vliegveld 'Orly geramd. Het vliegtuig kwam tot stil stand in een fontein van omhoogvlieg gend glas, stukken van brandblussers en van vuilnisbakken, die door de tur bo-propellers werden vergruizeld. De 49 passagiers vlogen, een uur later, met een ander vliegtuig naar Londen. Nationalisatie. Px-esident Nasservan Egypte heeft tijdens de eerste herden king van het terugtrekken der Britten en Fransen uit Port Said onthuld, dat er onlangs een samenzwering tegen zijn regiem is ontdekt, onder leiding van Mortada el Maraghi, de minister van Binnenlandse Zaken van het kabinet dat in 1952 het veld xroest ruimen door Nasser's staatsgreep. De oud-minister woont in Libanon. „Wij nationaliseer den de .samenzwering'", zei Nasser door de steekpenningen een betere be stemming te geven. Behalve El Maraghi waren bij het komplot ook betrokken het lid van de verdreven koninklijke familie, Hoessein Khairy, en een lid van de Ottomaanse dynastie, Namouk. Bekeerd. Patrick Maitland, een der acht „Suezrebellen" is tex-uggekeerd in de cönsex-vatievë partij fractie in het par tem' it, na enige tijd onafhankelijk conservatief te zijn geweest. De Suez rebellen onthielden hun steun aan de regeringspartij in mei uit protest tegen de politiek ten aanzien van Egypte die zij niet krachtig genoeg vonden, en te gen dreigende ontwikkelingen in het po litieke beleid met betrekking tot Cy prus. IN HET Noorditaliaanse stadje Padua, veertig km van Venetië gelegen, kreeg de Duitse dichter Von Goethe op 27 septem ber 1787 een geniale inval. Hij zat in de botanische tuin van de stad, recht tegen over een palm, en bevond zich in een om geving en een stemming die de juiste sfeer voor bespiegelingen leveren. Hier kwam het denkbeeld bij hem op, dat allerlei plan- tenvormen zich wel eens uit één enkele vorm zouden kunnen ontwik- kelen. Zijn gedachten hierover r waren nog erg vaag en onbe stemd en hij schreef dan ook in een brief aan Frau von Stein: „Op dat punt ben ik in mijn botanisch filosofie blijven steken, en ik zie nog niet goed, \s_^ hoe ik hieruit moet komen". Dat kon ook haast niet anders, want voor de stand van de botanische wetenschap van die dagen was het denkbeeld van Goethe veel te machtig. Het idee, dat ver schillende levensvormen zich uit één en kele vorm kunnen ontwikkelen, noemde hij - zonder er dus zelf erg veel begrip van te hebben, „metamorfose der planten". Hij werkte zijn denkbeelden hierover met de breedsprakigheid, die hem en zijn tijd eigen waren, in een kwasi geleerd boek uit en zond dat aan zijn uitgever, die hel echter niet wilde afdrukken. Desondanks verscheen het enige tijd later toch, maar niemand nam veel notitie van de ideeën van deze dilettant. Begrijpelijk overigens want dit nieuwe denkbeeld was nog steeds te groot voor die tijd, en verder stond er in het boek niet veel, waar een vakman iets aan zou kunnen hebben. De geweldige betekenis van het intuïtie) door Goethe ontdekte feit dat de plant, ondanks de uiteenlopende verschillen in vorm en gestalte, hoogst eenvoudig van bouw is en uit slechts enkele grondvormen kan worden afgeleid, is door latere onder zoekingen bevestigd. De plant ontwikkelt boven de aarde slechts één en hetzelfde orgaan: het aan een stengelknoop beves tigde blad. We zouden ook kunen zeggen: het blad is het ware en eigenlijke wezen van de plant. Waneer zij in haar prilste stadium is, als zaad in de vrucht ingeslo ten, is het blad reeds aanwezig, met de twee knopjes waaruit stengel en wortel zullen ontstaan. Hebben haar eerste worteltjes houvast in de aarde gevonden, dan brengt de plant blad na blad voort, of het nu een tere varen of het overweldigende oofdakvan'n reusachtige boom is, de oervorm die hieraan ten grondslag ligt, is en blijft het eerste blad- Maar de bloemen dan, die door de plant zijn voortgebracht? Ook dit zijn niets dan bladeren. Veranderde bladeren, weliswaar, in vorm en kleur niet meer als zodanig herkenbaar, maar toch in roezen niets an ders dan loofbladerenWe kunnen dat zien aan dezelfde wijze waarop zij zich ontwik kelen, maar vooral ook bij bloemen die - als we het zo eens mogen uitdrukken - niet helemaal gelukt zijn en deels uit loof, deels uit bloembladeren bestaan. In die gevallen kunnen de overgangen gemakke lijk worden waargenomen. Kost het niet zoveel moeite, aan te ne men dat de geurige bloembladeren in we- zij vervormde loofbladeren zijn, minder gemakkelijk valt het ons te geloven dat ook de gele meeldraden en het vruchtbe ginsel tot het loofwerk behoren. Toch is het zo.' Daarover morgen. (Nadruk verboden) II. Petition

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 2