Samengestelde prijsvraag voor Kerst en Nieuwjaar Gemengde reacties op Sovjet- russische voorstellen Hongarije onontvankelijk voor verzoeken vanwege de UNO ZES PUZZELS IN EEN KRUISWOORDRAADSEL PUZZEL no 1 9 Washington terughoudendParijs voorzichtig en Bonnbij monde van Adenauerafwijzend Journalist De Wit moet Antillen verlaten Kerstamnestie op Cyprus voor honderd gevangenen Ontslag van rechtsvervolging in krantenpuzzelzaak Herverkaveling Walcheren juridisch voltooid Sibajak vertrekt heden met 900 evacués Brief van commissiedie opheldering vraagt over voortgaande vervolgingwordt niet doorgezonden Tweede Afrikaans-Aziati sche conferentie in Cairo 6 u N S D A G 2 4 DECEMBER 1957 WASHINGTON (Reuter) In diploma tieke kringen te Washington is gezegd, dat je Verenigde Staten de redevoeringen voor je Opperste Sovjet te Moskou niet zullen ^schouwen als een definitieve verwerping van het aanbod van de NAVO tot een ont wapeningsconferentie. Het aanbod van je NAVO is nog niet langs diplo matieke weg in handen gekomen van je Sovjetleiders. De Verenigde Staten zul len het officiële antwoord van de Sovjet- Unie afwachten, alvorens na te gaan of bet vruchteloos zal zijn met het NAVO- plan door te gaan. PARIJS (Reuter) In kringen van het franse ministerie van Buitenlandse Zaken wordt verklaard dat het Sovjet-voorstel tot hervatting van het ontwapeningsge sprek in welwillende overweging zal wor den genomen. Dat de vorm van een derge lijke bespreking afwijkt van de door de S'AVO voorgestelde, wordt niet als een grote hinderpaal gezien, vooropgesteld dat je Russen werkelijk tot overeenstemming willen komen. BONN (Reuter) „De communistische staten vertonen geen tekenen van bereid heid een compromis te aanvaarden, vooral niet op het gebied ener ontwapening'', aldus verklaart de Westduitse bondskanselier, dr. Adenauer, in een inleiding tot het ver slag over 1957 van zijn regering. „Techni sche vooruitgang, nieuwe vernietigende wapens, raketten en de hierop gebaseerde diplomatie van het Kremlin bewijzen dat het communisme zijn streven naar wereld overheersing met alle mogelijke middelen krachtdadig nastreeft. Het zou zelfmoord zl]n, indien de vrije landen zich door de communistische verzekeringen van het tegendeel lieten misleiden. De ervaring in het verleden, dat het niet mogelijk is met het communistische statenblok te onder handelen. wanneer men zelf geen krach tige positie inneemt, is opnieuw bevestigd", zo zegt Adenauer. De Westduitse regering acht het thans niet het juiste tijdstip besprekingen op het hoogste plan met de Sovjet-Unie te begin nen, zoals het Kremlin heeft voorgesteld, aldus verluidt te Bonn. Men meent in gezaghebbende Westduitse kringen dat de verklaringen van partij secretaris Kroesjtsjev en de minister van Buitenlandse Zaken Gromyko een niet be- oaald hoopgevende reactie zijn op de NAVO-voorstellen. om weer over inter nationale ontwapening te gaan spreken. Militaire onzin MüNCHEN (DPA) Bondskanselier Adenauer heeft in een televisie-gesprek het denkbeeld van een atoom vrije zone in Europa van de hand gewezen. Hij noemde dit plan een illusie, nog erger dan het vroe gere idee van een neutrale zone. PARIJS (Reuter) De secretaris-gene raal van de NAVO, Spaak, heeft het Poolse plan voor een zone zonder atoomwapens in Midden-Europa „militaire onzin en een po litieke manoeuvre tot ontmanteling van de NAVO" genoemd in een vraaggesprek met een verslaggever van het onafhankelijke blad „Paris Presse". Spaak vroeg wat voor zin een zone van ongeveer vijfhonderd ki lometer breedte kan hebben in een tijd, waarin ballistische projectielen een reik wijdte van 2.500 kilometer hebben. BRUSSEL (AFP/Belga) De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Victor Larock, heeft op een nationaal congres van de socialistische partij te Brussel ver klaard: „Men moet geen enkele gelegen heid tot vredesonderhandelingen voorbij laten gaan Deze tendentie is eindelijk in de NAVO doorgedrongen", zo zei hij. Op het congres werd een resolutie aan genomen, waarin er bij de socialistisch-li- WILLEMSTAD (ANP) Aan de heer Adriaan de Wit, hoofdredacteur van de te Willemstad (Curacao) ver schonende „Beurs- en Nieuwsberich ten", is maandag medegedeeld dat hq de Antillen binnen dertig dagen moet verlaten en er niet terugkeren mag. De heer De Wit is, zoals men weet, door publikaties in z(jn blad in conflict gekomen met de landsregering van de Antillen. Blijkens het in de „Beurs- en Nieuws berichten" gepubliceerde bevelschrift luidt de overweging van het uitwijzingsbevel dat het verblijf van de heer De Wit in de Antillen niet wenselijk wordt geacht met het oog op de openbare orde, de publieke rust en het algemeen belang, een en ander in verband met het handhaven van het gezag, de arbeidsvrede, de vriendschappe lijke verhoudingen tussen de in Neder land geborenen en andere bevolkingsgroe pen, de goede verhoudingen met nabuur landen en de liefde en eerbied voor het koninklijk huis. „Beurs- en Nieuwsberichten" meldt dat de heer De Wit onverwijld tegen het be vel in beroep zal gaan bij de gouverneur. In afwachting van diens beslissing laat het blad commentaar achterwege. „Prestigekwestie" De „Amigoe di Curapao" zegt in een commentaar op de uitwijzing o.a.: „het is duidelijk dat zich binnenskamers een zwaar gevecht heeft afgespeeld, waarbij vooral het behoud van gezag veel gewicht in de schaal heeft gelegd. De regering kon, na hetgeen zij openbaar had gemaakt, een voudig niet" meer terug". De „Amigoe" zegt verder dat de ge wraakte artikelen van De Wit „voorname lijk op politiek niveau stonden, hetgeen bet moeilijk, zo niet onmogelijk maakt, "oor een ieder aanvaardbaar te doen wor den dat de tegen de regering gerichte ko liek het algemeen belang heeft aangetast". „Grof" Het blad noemt het middel van uit- 'oting te grof om er de strijd der ideeën nee te kunnen winnen. „Wanneer het in de Nederlandse An- illen mogelijk wordt, een journalist zon der vorm van proces uit de gemeenschap <e bannen omdat hjj dingen schrift, die de overheid onwelgevallig zijn. dan is het met de vrije meningsuiting gedaan", aldus de (r.k.) „Amigoe di Curagao". berale coalitieregering op wordt aange drongen „alles in het. werk te stellen om, in overeenstemming met. de besluiten der jongste NAVO-conferentie, tot een her vatting der ontwapeningsbesprekingen met de Sovjet-Unie te komen". Britse persstemmen LONDEN (Reuter) De Londense „Ti mes" constateert in een commentaar op de Russische voorstellen dat het tijd is achter de schermen uit te zoeken wat de Russen precies bedoelen. De liberale „Manchester Guardian" is van mening, dat de Russen door hun snelle reactie op de topconfe rentie van de NAVO een psychologisch en diplomatiek voordeel hebben behaald. Het blad acht het niet moeilijk voor het Wes ten zodanig op de Russische voorstellen te reageren, dat men bijdraagt tot het schep pen van een basis voor onderhandelingen. Over de mogelijkheid van Duitsland, Po len en Tsjechoslowakije een zone te maken, waar geen kernwapens mogen worden op geslagen, zegt het blad, dat het Westen met dit voorstel akkoord kan gaan, daar er geen beslissende strategische nadelen aan zijn verbonden en men de Russen ver volgens kan voorstellen, ook de vreemde troepen uit. deze zone terug te trekken. De socialistische „Daily Herald" meent, dat men deze kans, wellicht de laatste om de wereld van vrees te bevrijden, niet voorbij moet laten gaan. De „Yorkshire Post" huldigt de opvatting dat, hoewel men er op bedacht moet zijn dat er in elk Sovjet-voorstel een valstrik schuilt, aan Kroesjtsjev alle gelegenheid moet worden gegeven om te laten zien, hoe hij het zich voorstelt, "de internationale spanning te verminderen. Amerikaanse persstemmen NEW YORK (Reuter) De „New York Times" doet op de Amerikaanse leiders een beroep om „het propagandavuur van Moskou te beantwoorden met een eigen vredesprogram". „Verbeeldingskracht en leiderschap" zijn nodig, aldus het blad. De „New York Herald Tribune" is van oor deel, dat de redevoeringen van de Russi sche leiders voor de Opperste Sovjet „een extra steun geven aan de Amerikaanse houding van reserve tegenover de NAVO- suggestie betreffende een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken". Geen enkele internationale conferentie heeft kans op succes, als er niet tevoren via de normale diplomatieke kanalen een basis akkoord is bereikt over omvangrijke maatregelen, zegt dit blad. Franse persstemmen PARIJS (AFP) De commentaren in de Franse pers variëren van afwijzende uit latingen van de rechts radicale „L'Aurore" tot de prijzende van de communistische „L'Humanité". „Paris Journal", „Le Fi garo", „Combat" en „Libération" zien in de huidige stand van zaken een mogelijk heid, dat het gesprek tussen Oost en West weer op gang komt, vooral als Moskou blijk gééft van een uit daden sprekende wens naar ontspanning. „Combat" legt er de nadruk op dat de Russen, in hun aan bod tot overleg dat neerkomt op bespre kingen tussen de Sovjet-Unie en de Ver enigde Staten, beslist willen uitgaan van de huidige toestand, hetgeen zou beteke nen, dat hun machtspositie in Oosteuropese landen voor onbepaalde tijd wordt be stendigd. NICOSIA (UP) Zaterdagavond wa ren in Nicosia duizenden Grieks-Cyprio ten op de been in een grote vreugde-de- monsratie over een kerstamnestie voor een honderdtal gevangenen. Soldaten werden in straatdansen betrokken. De po litie had opdracht zich niet in de verwach te demonstraties te mengen. (Reuter) Sir Hugh Foot, de Britse gouverneur van Cyprus, had meege deeld, dat honderd Cyprioten onder wie elf vrouwen, ter gelegenheid van Kerstmis op vrije voeten zullen worden gesteld. Het betreft mensen die in internerings kampen zijn opgesloten. Buiten de hon derd die vrijgelaten worden, zijn er daar nog 674. Voorts zal de bewegingsvrijheid van 600 mensen, die hun dorpen niet mo gen verlaten, worden hersteld. Twaalf ge detineerde geestelijken mogen naar hun woonplaatsen terugkeren. Een op last van de overheid gesloten middelbare school zal worden heropend. De rechtbank te Amsterdam heeft de hoofdredacteur van De Telegraaf, die ver antwoordelijk is voor de in dat blad ge publiceerde puzzel, ontslagen van x-echts- vervolging. In eerste instantie had de kan tonrechter de hoofdredacteur vrijgespro ken omdat naar zijn oordeel de deelne mers aan de puzzel in staat zijn op de oplossing een overwegende invloed uit te oefenen. De officier van Justitie had bij de be handeling in hoger beroep een boete van 100 gulden geëist, omdat naar zijn mening de deelnemers geen overwegende invloed op de oplossing kunnen uitoefenen. Daar om was volgens de officier de puzzel een overtreding van de Loterijwet. Het kans element is zijns inziens gelegen in de aard der vragen en de oplossing berust volgens de officier op een subjectief inzicht van de puzzelredacteur. De officier zal van dit vonnis in beroep van cassatie gaan bij de Hoge Raad. In de overwegingen van het vonnis wordt gezegd, dat de wijze, waarop ge legenheid wordt gegeven tot deelneming aan de puzzel niet zonder meer het hou den van een loterij is. De deelnemers kun nen zeer zeker een overwegende invloed uitoefenen als de gedeponeerde antwoor den juist zijn. Anders wordt dit wanneer een of meer der gedeponeerde antwoor den onjuist zouden zijn, doch dit is niet in de dagvaarding gesteld. De vei-dachte moet het strafbare feit aldus de overwegingen uit de dagvaar ding kunnen lezen. De rechtbank heeft dus niet kunnen oordelen of hier een straf baar feit heeft plaatsgehad. Derhalve moet ontslag van rechtsvex-volging volgen. Hoewel de cultuur-technische werken nog niet volledig ten einde zijn, is vrijdag te Middelburg de herverkaveling van Walcheren juridisch afgesloten. Hiermee is het officiële herverkavelingswerk van een gebied van 15.000 ha ten einde ge komen. Van 1948 tot 1957 is hiervoor f 78 miljoen uitgegeven. Het aantal kavels werd teruggebracht van 31.000 tot 13.000. Minister dr. S. L. Mansholt heeft gisteren tijdens een bijeenkomst der herverkave- lings-autoriteiten in Middelburg aan mr. A. J. van der Weel, de voorzitter der her verkavelingscommissie de versierselen be horende bij de onderscheiding van ridder in de orde van de Nedei'landse Leeuw verleend. Tot officier in de orde van Oranje-Nassau werden benoemd de heer G. Bierma, hoofd van het bureau ruilverkaveling te Middel burg en ir. W. A. van der Werff, ex-secre taris van de herverkavelingscommissie Walcheren. In 1940 telde het circa 20.000 ha grote eiland ruim 70.000 inwoners. Van de 3300 bedrijven had toen 45 percent een grootte tot 1 ha, 30 percent van 1 tot 5 ha, 9 per cent van 5 tot 10 ha, 10 percent van 10 tot 20 }ia, en slechts 6 percent een grootte van meer dan 20 ha. Tijdens de herverkaveling werden in to taal 8 kilometer secundaire weg, 64 km tertiaire weg en 300 km landbouwweg aangelegd. Verder maken 34 betonnen bruggen deel uit van het nieuwe wegen net, waarin in totaal 880.000 funderings- en verhax'dingsmateriaal is verwerkt. In totaal werden 224 km kleine en 56 km gro te waterlopen gegraven. Voorts werden drie kleine gemalen, 7 grote stuwen en 57 kleine stuwen gebouwd. Er werden 2500 km sloot gedempt, 1200 km sloot gegraven en 28 miljoen draineerbuizen gelegd. Eén miljoen bomen en 2 miljoen struiken wer den geplant en 115 km drinkwaterleiding aangelegd. DJAKARTA (Reutex-) Naar ver wacht wordt zullen vandaag met de „Si bajak" 900 Nederlandse evacués uit Tandjong Priok naar Rotterdam vertrek ken. K.L.M.-gezinnen huiswaarts (ANP) .De K.L.M. zal trachten, de uit Indonesië vertrokken vrouwen en kin deren van de K.L.M.-assistentiegroep bij de „Garuda" zo spoedig mogelijk naar Nederland te vliegen. Er wachten thans in Singapore 118 vrouwen en kinde- ren van leden van de K.L.M.-assistentie- groep. Op 26 december worden daar per boot uit Djakarta nog 225 personen ver wacht. Allen zullen zo mogelijk nog voor 31 dezer naar Nederland worden ge bracht, waartoe de K.L.M. in Washington onder andere twee Douglas DC 4's van de Overseas National Airways gehuurd heeft. Verzachting quarantainemaatregelen SINGAPORE (AFP) De gezond- hiedsdienst van Singapore heeft de qua rantainemaatregelen, die zaterdag wer den ingesteld voor Nedexdandse évacués uit Indonesië, die met speciale of gechar terde vliegtuigen aankomen, verzacht. Zij, die zelf accommodatie kunnen vinden, hebben volledige bewegingsvrijheid. Zaterdag was medegedeeld, dat alle passagiei's uit Indonesië, die met andere dan vliegtuigen van geregelde lijnen arri- veren, in quarantaine moesten worden gesteld in een voor hen speciaal ingericht kamp. Vandaag kregen 69 évacués, die met speciale toestellen waren aangekomen, verlof zich vrij te bewegen, daar zij zelf onderdak hadden gevonden. Zij, die geen accommodatie hebben, zullen echter naar het kamp worden gezonden, ondanks het feit dat luchtreizigers formeel zijn vrijge steld van de quarantainebeperkingen. NEW YORK (Reuter) De Hongaarse de,legatie bij de Verenigde Naties heeft de speciale UNO-commissie voor Hongarije medegedeeld, dat zij niet in staat is een verzoek van de commissie aan de Hongaar se regering over te brengen, waarin ge vraagd wordt om een zo menselijk moge lijke behandeling van de deelnemers aan de opstand van vorig jaar oktober. De com missie van vijf heeft vorige week tweemaal berichten over processen tegen deelnemers aan de revolutie in Hongarije besproken en daarover in een brief bezorgdheid uit ge sproken en nadere bijzonderheden ge vraagd. De Hongaai'se UNO-afgevaardigde Mod heeft deze brief teruggezonden met de mededeling, dat de Hongaarse regering de UNO-commissie niet erkent, aangezien zij zich in de Hongaarse binnenlandse aange legenheden mengt en dus in strijd is met het UNO-handvest. WENEN (Reuter) Dr. Geza Szenasi, eerste openbare aanklager van Hongarije heeft het parlement meegedeeld, dat de gei'echtelijke \'ervolging van contra-revolu tionairen nog niet ten einde is. Ook dege nen onder hen die na jaren worden ge pakt, zullen nog streng worden gestraft. Tegen kleinere zondaren zal milder wor- AnvF.RTF.vriF Het jaar 1957 zal in de geschiedenis geboekstaafd staan als het jaar, waarin de mens de deur naar het heelal openstootte. Nu reeds enige maanden cirkelen door menselijk vernuft ontworpen en door menselijke techniek gelanceerde kunstmanen door de wereldruimte. Deze historische gebeurtenis heeft een stempel gedrukt op de prijsvraag, die wij aan het einde van het jaar lanceren: ditmaal in de vorm van een „puzzel-satel lietje" dat zes vernuftige instrumenten vervoert: zes puzzels van uiteenlopende aard en verschillende „zwaar te". Zoals andere jaren zijn de puzzels zo gekozen, dat iedere puzzelaar, met welke voorkeur dan ook, er iets van zijn gading tussen kan ontdekken en dat ook de minder grote bollebozen in het puzzelen aan hun trek kunnen komen naast de keien die op enkele opgaven ook wel de nodige energie zullen"öïöeten spuien. Er zijn twee groepen van prijzen: prijzen per puzzel, namelijk voor iedere puzzel een eerste prijs van 10,- en drie prijzen van 5,-, en voorts prijzen voor hen, die de meeste puzzels goed hebben opgelost, namelijk een eerste prijs van 100,-, een tweede van 75,-, een derde van 50,-, een vierde van 25,- en nog vijf prijzen van 10,- en twintig prijzen van 5,-. Bij de prijstoekenning zal er op worden toegezien, dat aan niemand meer dan één prijs wordt toegekend. Daar om zullen wij eerlijkheidshalve eerst de hoge prijzen toekennen en dan bij toekenning afdalen naar de lagere prijzen, teneinde te voorkomen dat een „grote" prijs iemand ontgaat omdat hem reeds een kleinere prijs is toegekend. Aangezien het nazien en registreren van de oplossin gen en het toekennen van de prijzen bij een dergelijke ingewikkelde prijsvraag uitermate ingewikkeld is, moe ten wij als voorwaarden voor deelneming als eisen stel len dat: 1. iedere deelnemer de oplossing van alle puzzels waar aan hij mee doet in één enveloppe verstuurt; 2. buiten op iedere enveloppe met oplossingen duidelijk wordt vermeld hoeveel oplossingen hierin worden verzonden 3. buiten op iedere enveloppe naam en adres van de inzender worden vermeld; 4. duidelijk buiten op iedere enveloppe wordt vermeld „prijsvraag". Vandaag plaatsen wij puzzel no. 1. Tussen heden en 4 januari zullen alle zes de puzzels een plaats krij gen. Wij verraden echter niet, in welke kranten deze vijf volgende zullen worden opgenomen. Lees dus dage lijks nauwkeurig de krant! Oplossingen dienen uiterlijk maandag 13 januari a.s. te 13 uur in het bezit te zijn van de redactie. Zo spoedig mogelijk na de sluitingsdatum zullen wij de oplossingen van de puzzels en de namen der prijs winnaars publiceren. Over de prijstoekenning kan nader hand niet worden gediscussieerd of gecorrespondeerd. Slechts abonnees van ons blad kunnen naar de prijzen meedingen. 1. 5. 7. 10. 13. 15. 16. 19. 21. 23. 25. 27. 29. 30. 31. 33. 34. 38. 40. 42. 43. 44. 45. 46. 47. 48. 49. 51. 54. 57. 59. 60. 64. 65. 67. 68. 69. 71. 73. Horizontaal: spoedig gesmolten gesteente Aziatisch land wei-ken met cijfers bevlieging noodsein radio-omroeporganisatie weegschaal verstikken teken van vrolijkheid bouwstenen van de materie strijdperk bevel tot stoppen voex-tuig geweldig groot voor van de Antillen eveneens zijkant voorzetsel Engels voegwoord voedsel opnemen afsluiting vooi-zetsel lengtemaat klein diertje bekende figuur uit luchtvaartkringen bodembegroeiing kledingstuk wonde in gezelschap waarin wij nu leven aanwijzend voornaam woord voedsel tweeklank landbouwwex-ktuig figuur in een rechtsgeding een dag in het verleden dikke delen van bladeren 75. vervoeging van een werk- 4. oppervlaktemaat 26. loopvogel 58. Europees land wo<j;rd dat iets met armen 6. strijdperk 28. rond buitenwerk 60. waaruit een groot deel zorg te maken heeft 8. geestdrift 32. uiteinde van voormalige van West-Nedei'land 77. luid spx'eken. 9. plaats in Italië pier bestaat 78. vissoort 11. dageraad, tevens een van 33. plat vaartuig 61. roem 79. staaf de zonnepaarden. 35. meisjesnaam 62. de mensen over het 81. vlug 12. reiziger op vast traject 36. bergplaats algemeen 82. kracht 13. bevlieging 37. meisjesnaam 63. verder naar beneden 85. gewricht 14. hoffelijk 39. martelwerktuig 66. dier 86. metaalhoudende grond 17. naderend 41. uitgedroogd 70. vlug 87. kleine cape 18. plaats in Amerika 44. boom 72. voorzetsel 20. reddingsmiddel voor 50. uitroep 74. versieringsmotief Verticaal: piloten 51. ontberen 76. insect 21. snel vliegtuig 52. negatief voorvoegsel 79. smalle opening 1. Romeinse groet 22. omroepvereniging 53. bijwoord 80. dier 2. lui 24! leeg 55. riviertje in Nederland 83. uitholling in een muur 3. zuurachtig 25. liefkozing 56. sneuvelen 84. Ierse verzetsox-ganisatie den opgetreden en als het regime zich heeft geconsolideerd, zullen dezen niet meer vervolgd worden. De minister ver klaarde dat er tijdens de opstand 16.500 gevangenen zijn vrijgelaten. Van dege nen die nog niet zijn gegrepen, zijn er ongeveer 2.000 naar het Westen uitgewe ken. Onwillige raadsheren De minister stelde de wederinvoering van lekenrechtbanken voor, die snel recht kunnen spx-eken over arbeiders die open baar eigendom stelen of beschadigen. De president van het hooggerechtshof, Domo- kos deelde mee, dat meer dan de helft van de raadsheren van het hooggerechtshof zijn ontslagen, omdat zij bezwaar hadden recht te spreken krachtens de wet, waar mee een verkorte procedure is ingevoerd voor de berechting van contra-revolutio nairen. Maatstaven van menselijkheid NEW YORK (Reuter) De UNO-com missie voor Hongarije heeft besloten een beroep te doen op de Hongaax-se regering, „de hoogste maatstaven van menselijk heid" aan te leggen bij behandeling van de verzetsstrijders, die, naar verluidt, thans terechtstaan. De commissie van vijf zal de toestand in Hongarije blijven vol gen krachtens de haar door de UNO-As- semblee verstrekte opdracht. Beroep van Maleter's kinderen NEW YORK (AFP) De drie kinderen van Pal Maleter, een van de leiders van de opstand, hebben uit New York een te legram aan premier Boelganin gezonden, waarin zij clementie vragen voor hun vader. De drie kinderen de elfjarige Pal, de tienjarige Maria en de achtjarige Judith verzonden het telegram met hulp van hun moeder, mevrouw Maria Maleter, die van de genei-aal is geschei den. De kinderen verzochten de Sovjet premier in aanmerking te nemen, dat hun vader een oorlogsveteraan is en wegens zijn moed een aantal Russische onder scheidingen heeft gekregen. Mevrouw Ma leter verklaai'de dat zij hoopt te hertrou wen met de generaal, als hij wordt vrij gelaten. BOEDAPEST (Reuter) De Hongaar se Nationale Vergadering (parlement) heeft met algemene stemmen een wets ontwerp goedgekeurd voor de instelling van een „volksinspectie-organisatie" ter bestrijding van vijandige elementen, ver spilling, corruptie en ambtenarij in het economische leven. Controle-commissies in steden en op het platteland zullen fa brieken en kantoren mogen binnengaan om alle documenten in te zien. Luthers protest GENEVE (UP) De wereldfederatie van Lutherse kerken heeft bij de Hon gaarse regering geprotesteerd tegen de „eenzijdige" benoeming van kerkelijke functionarissen. De secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, de Ne derlander dr. W. A. Visser 't Hooft heeft, zich achter het protest gesteld- en steun. toegezegd aan „alle Hongaarse kerken die ijveren voor de vrijheid van de kerk".- De Hongaarse bisschop Lajor Ordass zou zijn „seniorschap" aan de nieuwbenoem de bisschop van het noordelijk diocees, La- jos Vetoe, hebben moeten afstaan. Ordass zou evenmin meer optreden als hoofdre dacteur van „Evangelikus Elet", („Evan gelisch Leven"). Ordass werd in 1948 we gens deviezenzwendel gearresteerd, doch in 1956 gerehabiliteerd. Op 24 oktober werd hij tot bisschop van het zuidelijk diocees gekozen. De nieuwe senior, bisschop La- jos Vetoe, trad reeds van 1950 tot 1956 als bisschop op. Na de opstand van vorig jaar werd echter een ander op zijn post benoemd. CAIRO (AFP) Voor de tweede Afri kaans-Aziatische conferentie, die donder dag begint en tot 1 januari zal duren, wor den vijfhonderd genodigden uit vieren vijftig landen verwacht. Vijfenveertig lan den hebben reeds laten weten, dat zij van de partij zullen zijn. De Russische delega tie staat onder leiding van een lid van het presidium van de Opperste Sovjet (Rus sische parlement). Aan het hoofd van de delegatie uit communistisch China staat de president van de Chinese academie van wetenschappen. Volgens de agenda zal de conferentie, waarvan de afgevaardigden „volken en geen regeringer" vertegenwoordigen, voornamelijk de internationale situatie bestuderen en oplossingen zoeken voox- de vraagstukken van de Aziatische en Afri kaanse landen. Een belangrijk onderwerp is ook „de strijd tegen het imperialisme, dat de ontwikkeling van de Aziatische en Afrikaanse landen belemmert" Volgens x-adio-Cairo zal de conferentie worden bijgewoond door veertien waarne mers uit Europese landen. Tsjechoslowakije en Joegoslavië zullen elk drie waarnemers zenden, Spanje twee en Frankrijk, Groot-Brittannië, Oost- Duitsland, Italië, Canada en Columbia ieder een. (UP) Zeventig afgevaardigden onder meer afkomstig uit de Sovjet-Unie, Chi na, Nooi-d-Vietnam, Noord-Korea en Buiten-Mongolië zijn zondag aangekomen. Met een Russisch Toe-104 straalvliegtuig dat de afstand Praag-Cairo in ruim drie en een half uur aflegde. MOSKOU (UP) Het Russische partij- orgaan Pravda, heeft medegedeeld, dat Rusland bereid is tot samenwerking met Libanon, Saoedi-Arabië, Soedan, Irak en andere Arabische staten". Het verklaart in een commentaar op de afgesloten on derhandelingen tussen Syrië en Rusland, dat „de samenwerking met de Sovjet-Unie een geheel nieuwe vorm van betrekkingen is tussen een grote mogendheid en lan den van het Oosten". Het mex-kt op, dat de besprekingen tus sen Rusland en Egypte eveneens met succes zijn beëindigd. Het blad legt er de nadruk op, dat Rus land zijn betrekkingen met alle landen bouwt op de grondbeginselen van volledi ge gelijkheid, wedex-zijds voordeel en non interventie. Op deze grondbeginselen van vreedzame co-existentie, die hun uitdruk king vonden in de historische besluiten van de conferentie van Bandung, is de Sovjet-Unie bereid tot economische sa menwerking met de Arabische staten, al dus de Pravda.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 3