Burgemeester Cremers besprak Haarlemse verkeersproblemen Wijkcomité Oud-Schoten Wellicht vluchtheuvels op Rijksstraatweg Amsterdamse Beurs DE BEURS Kort en bondig Kerstviering van bejaarden in de kapel te Aerdenhout Hoofdinspecteur van politie A. F. Suurendonk met pensioen Afscheidsreceptie van mejuffrouw M. Kieft Feestmiddag voor kinderen van het PTT-personeel Communisten vrezen atoomgevaren voor Haarlem Expositie in Spaarndam Dr. Willem Drees 12V2 jaar minister Kerkelijk Nieuws Du i tse d i enstweigera a 1*s dragen de gele ster Tegenstelling in kabinet van Israel verscherpt Kersttijd is omkooptijd in officiële Spaanse kringen Vredige kerstviering in het Heilige Land Scheepvaart Ii U A (J Z 4 DECEMBER 195/ HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCIiE COURANT „DE SOMBERE VOORSPELLINGEN van hen, die destijds meenden dat de open stelling van de Velsertunnel een enorme toeneming van het verkeer op de Rijks straatweg in Haarlem teweeg zou brengen, waardoor ook de verkeersveiligheid op deze weg aangetast zou worden, zijn voorlopig door de praktijk niet bewaarheid. Volgens de laatste gegevens werden tussen 23 en 28 september 1957, dus vóór de opening van de Velsertunnel, 15.895 voertuigen geteld die van de diverse ponten over het Noordzeekanaal gebruik maakten. Na de ingebruikneming van de tunnel bedroeg dit aantal tussen 18 en 22 november 18.523. Cijfers dus die een geruststelling inhouden al zal dit zeker niet zo blijven. De omleiding van het verkeer over de ooste lijke en westelijke randwegen van Haarlem is en blijft vooralsnog een eis van de eerste orde". Met deze woorden opende de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, zjjn beschouwing over verkeersproblemen rondom de Rijksstraatweg tijdens de jaarvergadering, die het wijkcomité „Oud-Schoten" maandagavond onder voorzitterschap van de heer B. J. A. Steentjes in het schoolgebouw aan de Rijks straatweg no. 374 in Haarlem-Noord heeft gehouden. Uitvoerig en overzichtelijk schetste de burgemeester de moeilijkheden, waarmede men bij de realisering van de plannen in zake de oostelijke en westelijke buitenste randwegen van Haarlem te kampen heeft en waaraan wij in het verleden reeds rui me aandacht hebben geschonken. Met be trekking tot de invoering van de maxi mumsnelheid van zeventig kilometer op een gedeelte van de Rijksstraatweg in Oud- Schoten verklaard burgemeester Cremers, dat de minister van Verkeer en Waterstaat cp desbetreffende schriftelijke vragen van een Tweede Kamerlid had toegezegd zich hierover in verbinding te zullen stellen met het college van B. en W. van Haar lem. Tot nog toe is deze verbinding niet tot. stand gekomen. „Als de berg niet naar Mohammed komt, gaat Mohammed naai de berg en dus zullen B. en W. van Haar lem nog maar eens met de minister gaan praten", aldus mr. Cremers. Met de Rijks waterstaat is inmiddels overleg gepleegd om het verkeer over de Delftlaan door een verbetering van de verkeerssituatie aldaar te stimuleren. Op de Rijksstraatweg ter hoogte van de Vergierdeweg zullen, naar •spreker verwachtte, spoedig knipperbollen worden geplaatst ten behoeve van de over stekende voetgangers. Op het gevaarlijke kruispunt bij de Kleverlaan zal binnen afzienbare tijd een draagbaar verkeers licht worden geplaatst. Persoonlijk zag mr. Cremers geen afdoende oplossing in de aanleg van voetgangerstunnels onder de Rijksstraatweg. Dergelijke tunnels hebben alleen in wereldsteden met een veel inten siever verkeer dan in onze steden be staansrecht verworven. Spreker hechtte meer waarde aan de juiste mentaliteit van de weggebruiker. De toespraak van de burgemeester gaf aanleiding tot een geanimeerde discussie. De heer Kampman wees op het ver schil in breedte op het gedeelte van de Rijksstraatweg tussen Zaanenlaan en Jan Gijzenbrug ten opzichte van het noorde lijker en zuidelijker deel van de Rijks straatweg, waardoor vaak op het smallere gedeelte gevaarlijke verkeerssituaties ont staan. Spreker achtte verder het plaatsen van vluchtheuvels op de Rijksstraatweg ter hoogte van de Eksterstraat en het Marsmanplem dringend - gewenst. Ook vroeg hij aandacht voor de situatie waar de Muiderslotweg in Oud-Schoten de Rijksstraatweg kruist. Op dit punt kunnen twee autobussen elkaar niet passeren. Bo vendien zouden bussen van de N.Z.H. die, van de Miuderslotweg komend de Rijks straatweg op willen draaien maar aan het verkeer op laatstgenoemde weg voorrang moeten verlenen, daarbij steeds op het wielrijdersgedeelte van de Rijksstraatweg staan en fietsers hierdoor hinderen. Mr. Cremers zegde toe ter plaatse eens persoonlijk poolshoogte te nemen. Hij merkte op, dat door Rijkswaterstaat de toezegging was gedaan, dat de Rijksstraat weg een gemeentelijke verkeersweg zou worden wanneer de oostelijke en weste lijke randwegen gereed zouden zijn. Ove rigens vroeg spreker zich af of nu binnen de kom der gemeente de snelheidsgrens van vijftig kilometer per uur is ingevoerd het handhaven van voorrangswegen zoals de Wagenweg en de Dreef nog wel zin heeft. Wellicht kan een soepeler oplossing worden gevonden. Persoonlijk verklaarde de burgemeester zich voorstander van het plaatsen van vluchtheuvels en verkeerslichten over de gehele lengte van de Rijksstraatweg. Op een desbetreffende vraag van de heer J. Prikkel zegde mr. Cremers toe na te In de hervormde kapel aan de Leeuwe rikenlaan te Aerdenhout heeft de her vormde vrouwendienst aan de bejaarden, maandag een sobere, maar indrukwek kende kerstmiddag met een feestelij ke traktatie aangeboden. Na een wel komstwoord van mevrouw N. van Riems dijk-Van Limburg Stirum, het lezen van de liturgie en samenzang werd door de jeugdkapelgroep van Heemstede-West on der leiding van mevrouw C. I. Niemeyer- van der Wall „Het kleine Kerstspel" van M. Nijhoff opgevoerd, waaraan ook het jeugdkapelkoortje onder leiding van me vrouw S. van Nieuwenhuijzen-Hoekstra, zijn. medewerking verleende. Aangezien verscheidene gezangen in het spel door de aanwezigen werden meege zongen, was er al dadelijk een goed con tact tussen spelers en publiek. De kapel was weer bijzonder mooi met dennegroen versierd en de kaarsverlichting verhoogde nog de wijdingsvolle stemming, die er on getwijfeld van Nijhoff's kerstspel uitgaat. Met deze kerstviering heeft de hervorm de vrouwendienst de Aerdenhoutse be jaarden een mooie middag geschonken, waaraan zeker veel voorbereiding is voor afgegaan. Op 1 januari zal hoofdinspecteur A. F. Suurendonk, tot voor kort chef van de algemene dienst van de geüniformeerde politie met pensioen gaan. De heer Suuren donk, die thans 59 jaar oud is, begon in 1919 zijn ambtelijke loopbaan als tijdelijk klerk bij de gemeentepolitie. Na de oorlog werd hij benoemd tot hoofdinspecteur en daarbij werd hij belast met de leiding over de geüniformeerde politie. De heer Suuren donk is door ziekte het afgelopen jaar niet in staat geweest zijn functie te vervullen. gaan of wellicht reeds met het plaatsen van deze vluchtheuvels kan worden begonnen. Badhuis Bij de bespreking van het jaarverslag van de secretaris, de heer J. Kampman, merkte de heer J. Prikkel op. dat naar zijn mening de plannen tot stichting van een badhuis in Oud-Schoten nog niet de finitief van de baan zouden zijn. hoewel de Haarlemse gemeenteraad er indertijd op grond van een rapport van het Neder lands Economisch Instituut afwijzend tegenover stond. In dit verband wees de heer J. B. V e 11- m a n er op, dat B. en W. afwijzend hebben beschikt op een aanvraag van het bestuur van de r.k. woningbouwvereniging „St. Bavo-Noord" tot financiering van de in stallatie van geysers en de bouw van douchecellen in een aantal oude woningen van deze woningbouwvereniging. Hieruit blijkt dus dat wel degelijk behoefte aan een badhuis in het gedeelte van Haarlem ten noorden van de Jan Gijzenvaart be staat, aldus spreker. De heer W. de Vos bracht naar voren dat de plannen voor een wijkgebouw in Oud-Schoten thans bij B. en W, in studie zijn. Ook voor een dergelijk gebouw waar bijeenkomsten van een behoorlijke omvang zouden kunnen worden gehouden is in Oud-Schoten de behoefte zeer groot. Spre ker informeerde verder of een gedeelte van de Eksterstraat wellicht als speel straat voor de jeugd gebruikt zou kunnen worden. Hoofdinspecteur L. Davidzon merkte naar aanleiding van dit laatste op, dat mo menteel in Delftwijk zeer brede trottoirs worden aangelegd welke speciaal zijn be doeld voor de rolschaatsende jeugd. Deze trottoirs zijn vijftien tot twintig meter breed; de jeugd kan hierop dus veilig rol- sch etsen. Tenslotte werden bij de bestuursverkie zing de heren B. J. A. Steentjes, J. Kamp man en ds. G. H. v. d. Woord bij acclamatie herkozen als respectievelijk voorzitter, secretaris-penningmeester en vice-voor- zitter van het wijkcomité. Maandagmiddag recipieerde mejuf frouw M. Kieft van de afdeling bevolking en verkiezingen van bet Haarlemse stad huis ter gelegenheid van haar komend af scheid van de gemeente Haarlem op 1 januari. De receptie had plaats in 't Haarlemse stadhuis. Velen maakten van de gelegen heid gebruik de hand te schudden van mejuffrouw Kieft, die zich gedurende vele jaren heeft belast met het administreren van de leerplichtige kinderen en het be handelen van zaken ter uitvoering van de leerplichtwet. Onder hen bevonden zich de Haarlemse wethouder .van Onderwijs, de heer D. J. A. Geluk, de gemeentese cretaris, mr. H. E. Phaff, de oud-gemeen tesecretaris mr. Th. A. Wesstra, bijna al le collega's van het stadhuis ep vele hoof den van lagere scholen, met wie mejuf frouw Kieft door de aard van haar werk zaamheden veel contact had. Er waren vele bloemstukken en geschenken, die ge tuigden van de waardering, die men al- lerwege voor mejuffrouw Kieft heeft ge had. Van waardering sprak ook mr. H. E. Phaff, die de afscheidnemende ambtena res dank bracht voor al hetgeen zij voor de gemeente heeft gedaan sinds 1920, toen zij bij de administratie van het toenmalige elektriciteitsbedrijf in dienst trad. Mejuffrouw Kieft bracht de gemeente secretaris dank voor zijn vriendelijke woorden en de anderen voor de getoonde belangstelling. Eerder op de middag was er door het personeel van de afdeling, waar mejuf frouw Kieft werkzaam was, afscheid van haar genomen. Bij die gelegenheid voerde het hoofd van de afdeling, de heer H. Oderkerk, die eveneens met ingang van 1 januari de gemeentedienst zal verlaten, het woord. Op zaterdag 28 december zal de Haar lemse PTT-vereniging Postaal Genoegen aan de kinderen van het PTT-personeel en die van haar donateurs een feestmiddag aanbieden waarvan het programma zal worden verzorgd door het bekende kin dercircus Lambertha te Haarlem, onder het motto „Kinderen treden op voor kin deren". In het programma zullen optreden clowns, een slangenmeisje, rijwielacro baten, een danseresje, clowns met. ge wichtheffen. artiesten aan de trapeze, muzikale clowns, het onberijdbare paard Caesar en Europa's jongste trapezewerk ster. De feestmiddag heeft plaats in het ge bouw van de Haarlemse Kegelbond, Tem peliersstraat en begint om half drie. 3-3'/2»/n Nederl. '47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogoven? Nederl. Ford N Kabelfabriek sew Philips Gloeil pref.Philips Gloeil Unilever Wilton Feyenooro Dordtsche Petrol Kon. Petroleum Billiton ^'dam Rubber K. L. M Holl. Amer. Lijn K. N. S. M N. Scheepv. Unie v. Nievelt Goudr Phs. v. Ommeren H. V. A Verg. Del; Mij en tmsterd. Bank Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors. Shell Union Tidewater Vorige koers Slotkoer' gisteren 85'/i9 88»/ie 135'% 233 156 232 160 220 223 138 303 191% 727 146 180% 43% 94 128 119 '/s 104% 141 198 88% 54% 190% 69 139'/- 159% 153 41 34 48% 32% 69 20% Heden 85/ie 135% 232 155 232 164 220 222% 138 300 191 724 f 145.5 180 44'/: 92% 126 118 103 140 1.96 88 54 1901: 69 138'/. 159 153 41 34'/» 49% 32% 68% 20% AMSTERDAM De beurs verkeerde reeds in een vakan tiestemming in verband met de aanstaan de kerstdagen. Hedenmorgen is er beurs gehouden van 10.30 uur tot 11.30 uur. De handel had maandag niet veel te beteke nen. De affaire in aandelen Kon. Olie zal hoofdzakelijk vanuit Europa moeten plaats vinden voor wat betreft de arbitrageza ken. De 176 firma's in de Verenigde Sta ten, die deel uit maken van het syndicaat in verband met de emissie van de Konink lijke Shellgroep, mogen niet in aandelen Kon. Olie handelen zolang het syndicaat nog niet ontbonden is. Hierop wordt, door de Securities Exchange Commission, een strenge controle uitgeoefend. De aandelen Kon. Olie lagen iets lager op 146.50 in de markt maar toch ruim 1 gulden boven pariteit New York. Het buitenland toonde nog enige belangstelling. Het verlies ten opzichte van vrijdag be droeg ongeveer 1 gulden. Aandelen Phi lips openden een puntje lager op 222'/2, stegen tot 223Vs en verlieten de markt op 223, een fractie lager dan de vorige slot- prijs. Unilever had van een gering aan bod te lijden, maar hiertegenover werd geen voldoende steun geboden met lagere koers als resultaat. Het fonds daalde van 304'/2 tot 302 om zich tegen het sluiten van de beurs te herstellen tot 303. Het verlies bedroeg bijna 4 pet. AKU was 1 puntje lager op 136; KLM zeer goed prijshoudend, 94.De scheepvaarten hielden zich zeer goed. Holland-Amerikalijn plus 2, KPM na een lagere opening plus 1 pet evenals Van Ommeren en Scheepvaart Unies. Ook hier was de handel minimaal. Van de cultures opende Amsterdam Rubber 1 pet hoger op 44% maar het fonds verliet de markt op 43, vrijwel onveranderd bij de vorige slotprijs. Dcli Maatschappij min U/2 pet op 54, HVA onveranderd. Ter beurze werd met spanning de regeringsverklaring over Indonesië tegemoet gezien. Echter bij het sluiten van de markt was over deze rege ringsverklaring nog niets bekend, dat de beurs beïnvloedde. Staatsfondsen prijs houdend. Prolongatie 5 pet In de Fhilipshoek heerste -vrijdag een echte kerststemming. De hoeklieden plus enige beursmensen hjelden een ge zellig praatje om de in deze hoek met aan gestoken kaarsjes geplaatste kerstboom. Zaken werden er zo goed als niet gedaan en het fonds lag na een prijshoudende opening, uiteindelijk ongeveer 2 percent lager. Aandelen Unilever gingen vanmor gen door de 3 x pari koers. Dit was, vol gens de beurs, verleden week reeds te voorzien. De aanhoudende verkopen door de arbitrage voor buitenlandse rekening, alsmede middenkoersaanbod door publie ke verkopen, waren oorzaak, dat na een opening op 300 percent de koers snel in zakte tot 295 percent, tegen een slotprijs van gisteren 302V2 percent. De koers kon zich tegen het slot lichtelijk herstellen. Volgens de beurs houden de verkopen van aandelen Unilever verband met de inschrijving op de aandelen Koninklijke Olie, waarvoor gelden worden vrijge maakt. A.K.U. was fractioneel lager. K.L.M. verloor 1.50 ingevolge Wall- street, maar het fonds noteerde op 92,50 toch nog 1,50 boven pariteit New York. Aandelen Koninklijke Olie daalde van 145.50 tot f 145,Het verlies bedroeg een paar dubbeltjes. Er was niet de geringste indicatie vooi de aandelen in de Scheepvaartsector. De vrachtenmarkt is uitermate stil en gis teren werd niet één vracht afgesloten. De koers van de aandelen was over het al gemeen 1 tot 2 percent beneden die van gisteren. De affaire was ook hier zeer ge ring en moet dientengevolge aan het koersverlies niet te veel aandacht worden besteed. Staatsfondsen blijven de aandacht vra gen en liggen nog steeds vast in de markt. Slechts tegen hogere koersen kon aan de vraag worden voldaan. Ook hier was de handel gering. De regeringsverklaring over Indonesië had op de beurs niet de minste invloed. Toch w^-ren de cultures iets beter gedisooneerd. Senembah's wer den op 41 en 52 uit de markt genomen voor buitenlandse rekening. De koers winst bedroeg hier 2 percent. Nationale handelsbank, cultuurbanken plus Billiton- 2 werden onveranderd vernomen. Van de obligaties 6 percent PEGEM IO2V2 a 103 (IO2V2). Zwitserland bleef vandaag ge sloten. Prolongatie 5 percent. (ANP). NEW YORK De aandelen verstevigden hun posities bij een grotere beursactiviteit. Bij de in dustriewaarden viel vooral Du Pont de Nemours op met een winst van 2 dollar. Union Carbide en United Aircraft droegen echter ook het hunne bij voor de verster king van het industriegemiddelde. De vliegtuigbouwfondsen waren over het al gemeen hoger. Standard Oil of New Jersey was laatbeurs vrij vast. Hetzelfde geldt voor U.S. Steel en Bethlehem. De spoor wegwaarden fluctueerden binnen een nau we marge met Baltimore and Ohio stevig. Het industrie-gemiddelde kwam van 427,20 op 428.08; spoorwegen van 96,92 op 96 en openbare nutsbedrijven van 67,95 op 67,93. De beste en slechtste koersen werden ge noteerd buiten de groepen, waarover het gemiddelde wordt berekend. De stijging in de vliegtuigbouwfondsen hield verband met regeringsverklaringen over verhoogde bestedingen voor raketten. Meer berichten over verkoopmoeilijkheden van de nieuwe automodellen brachten de autowaarden weer lager. De omzet bedroeg 2.790.000 aandelen, tegen 2.500.000 op vrijdag. Van de 1202 verhandelde fondsen sloten er 320 hoger en 602 lager. (UP.) Naar aanleiding van de verklaringen, die de Nederlandse minister-president, dr. W. Drees en de minister van Oorlog, ir. C. Staf, op de NAVO-conferentie te Pa rijs hebben afgelegd, volgens welke Neder land bereid zou zijn bases voor het lan ceren van raketprojectielen te laten aan leggen en kernwapens op te slaan, heb ben de leden van de communistische fractie in de Haarlemse gemeenteraad zich met een brief tot de andere leden van de raad gewend, waarin zij hun ongerust heid uitspreken ten aanzien van de risi co's, die aan bovengenoemd besluit vast zitten voor het kleine dichtbevolkte Ne derland. De communistische raadsleden vrezen, dat met de huidige stand van de techniek op het gebied van de oorlogvoering ook Haarlem voor grote rampen geplaatst zou worden. Zij menen verder, dat Nederland van deze gevaren verlost zou kunnen worden, indien onze regering het voorbeeld van Noorwegen, Denemarken en België zou hebben gevolgd en te kennen zou hebben gegeven geen prijs te stellen op het op slaan van raket- en kernwapens binnen de landsgrenzen. Met het oog hierop doet de communistische raadsfractie een beroep op de andere raadsleden hun in vloed aan te wenden om bij regering en parlement aan te dringen op een herzie ning van het besluit. De brief besluit met de woorden: „Evenals u zijn wij van mening, dat er voor onze stad een ander toekomstbeeld in het verschiet moet liggen dan een ra dio-actieve puinhoop te worden." De beide kerstdagen kan men in de Spaarndamse school aan de Pol 16 in Spaarndam een tentoonstelling zien van portretten door Branca van Geem, Karin Vester, Fie van Dijk, Meta Vethaak, Ger Spierenburg en Dicky Willemsen. De ex positie is op beide dagen geopend van 14 tot 16 uur. De minister-president, dr. W. Drees. is vandaag 12% jaar aaneen minister ge weest. Dit koperen jubileum is hedenmor gen in een der kamers van het departement gevierd. In aanwezigheid van een aantal ambtenaren heeft de secretaris-generaal van het departement, mr. C. L. W. Fock, dr. Drees en diens echtgenote toegesproken. Hij zei, dat men de drang niet had kunnen weerstaan aan dit koperen jubileum aan dacht te besteden. Er zijn wel ministers geweest, die langer dan tien jaren dit ambt bekleed hebben, maar nog nimmer was er een minster, die aar. één stuk zulk een tijd aanbleef. Minister Mansholt is de enige, die dr. Drees hier evenaart, doch dit neemt niet weg, dat alle records gebroken zijn. Mr. Fock uitte de hartelijke wens, dat dr. Drees nog lang en in ieder geval gedurende deze parlementaire periode, recordhouder zou blijven. Als aandenken bood hij een antiek koperen bakje met bloemen aan. Dr. Drees zeide bijzonder verrast te zijn. Hij ging zijn ministerschap na en zei dat de eerste jaren na de oorlog, wat het werk betreft, het zwaarste waren. N' de oorlog, aldus dr. Drees, is de stemming in ons volk scherper geweest dan hij verwacht had. Hij was dankbaar, dat hij aan de nood zakelijk samenwerking, die er is ondanks de scherpe tegenstellingen, heeft mogen medewerken. Ned. Herv. Kerk Beroepen te 's-Gravenbage-Loosduinen (wijkgem. Bouwlust) (toez.): J. C. H. Jörg te Apeldoorn; idem te Tzummarum (toez.). J. Boekee te Nuis en Niebert. Aangenomen naar Warmond: H. L. Boon stra te Wissekerke; naar Blijham: G. Ver- schragen, vicaris te Borkulo. Aangenomen de benoeming tot vicaris te Amsterdam (W. de Zwijgerkerk-gemeente A) B. J. van Twent, voorheen vicaris te Harkema-Op- einde. Bedankt voor Rijssoord (toez.,): A. W. Kranenburg te Tange-Alteveer; voor Goe dereede A. J. Wijnmalen te Maartensdijk. Benoemd tot diaconessenhuispredikant te Meppel ds. F. de Boer aldaar. Rem. Broederschap Beroepen te Rotterdam mej. ds. G. S. Westerouwen v. Meeteren te Vlaardingen, die dit beroep ook aannam. Geref. Kerken Beroepen te Helpman (Gron.): J. van Leeuwen te IJmuiden; te Opperdoes W. Bos, kand. te Apeldoorn; te Barchem: E. de Vries, kand. te Emmen. Tweetal te Groningen-West (vac. dr. L. van der Zanden): H. D. Bakker, te Tholen en C. Ch. Griffioen te Voorthuizen. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Schiebroek-Hillegersberg- Centrum: J. Faber te Deventer. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Amersfoort H. W. Eerland te Lisse. Bedankt voor Biezelinge: W. van 't Spij ker te Drogeham. Geref. Gemeenten. Tweetal te Middelburg: J. B. Bel te Krabbendijke en K. de Gier te 's-Graven- hage, van wie laatstgenoemde is beroepen. Beroepen te Corsica (U.S.A.): L. Kie- boom te Lisse; te Sioux-Center (U.S.A.): W. C. Lamain te Grand-Rapids (U.S.A.), voorheen te Rijssen. (Van onze correspondent in Bonn) Niet alle Duitsers in de bondsrepubliek zijn er opgetogen over, dat op de uniformen van het Westduitse leger de onderschei dingstekens mogen worden gedragen, die in de tijd van Hitier werden verleend, zij het dan ook, dat de hakenkruis-emblemen achterwege moeten blijven. Van alle kan ten gaan protesten op tegen het weer dra gen van die onderscheidingen. De twaalf leden van het bestuur van de vereniging van de dienstweigeraars hebben besloten de gele „jodenster" te gaan dragen, die in dertijd werd „verleend" door dezelfde man, die zo kwistig met die onderscheidingen is omgegaan. Wanneer men met Hitler's orde tekenen propaganda voor het huidige bondsleger wil maken, aldus de voorzitter van de dienstweigeraars Hans Hermann Köper, dan willen wij de andere kant ook nog wel eens laten zien. TEL AVIV (Reuter) De vooruitzichten op verzoening binnen de Israëlische re geringscoalitie zijn maandag slechter ge worden, doordat de linkse Achdoeth Haa- voda partij de eis van premier Ben Goe- rion dat de ministers van de linkse partij aftreden wegens het laten uitlekken van nieuws aan de pers heeft afgewezen. Door dit lek is een besluit van het kabinet om een hooggeplaatste Israëlische persoonlijk heid voor besprekingen naar Bon te stu ren verworpen. Ben Goerion heeft ver klaard, dat hij het ontslag van de regering zal aanbieden als de ministers van de Achdoeth Haavoda aanblijven. Verscheidene diplomaten uit christelijke landen hebben met het oog op een re geringscrisis in Israel hun voorgenomen kerstreis naar Bethlehem afgelast. Het Israëlische parlement heeft een dooi de communisten ingediende motie van wantrouwen verworpen met 65 tegen zes stemmen. De communisten hadden hier mee het aftreden van Ben Goerions coa litie-regering willen bewerken op grond van het kabinetsbesluit een delegatie naar West-Duitsland te zenden. De oppositie partijen, de algemene zionisten en de He- roet, onthielden zich van stemming. MADRID (UP) Het oude Spaanse gebruik van het schenken van „cesta's" kerstmanden met een kip of kalkoen en enkele flessen wijn is verworden tot een middel tot omkoperij. Enkele dagen voor Kerstmis ziet men in de straten van de Spaanse hoofdstad ook jongens zeulen met grote manden, die gevuld zijn met dure Franse champagne, ham, paté de foi gras, versnaperingen en geïmporteer de, schaarse conserven. De prijzen van deze cesta's variëren van enkele tiental len tot tienduizend peseta's (ruim duizend gulden). Het is in Spanje een oud gebruik zulk een mand a; n een vriend, of een werk nemer te geven, maar wat de Madrileen- se burgers aanstoot geeft is dat vele ces ta's worden afgeleverd bij politici en hoge regeringsfunctionarissen. Iemand merkte op: „Indien u een ver gunning wenst voor het importeren van een nieuwe auto, zendt dan een „cesta" van de juiste prijs aan de juiste man, ga hem dai bezoeken en neem de vergun ning in ontvangst." Vele regeringsfunc tionarissen laten elke cesta die niet van een persoonlijke vriend afkomstig is, bij de winkelier terug bezorgen. JERUZALEM (UP) Jeruzalem is overstroomd door buitenlandse pelgrims die Kerstmis in de Heilige Stad willen vie ren. Luchtvaartmaatschappijen hebben extra-vliegtuigen op de routes ingezet en de hotels zijn volgeboekt. De sfeer in de verdeelde stad Israë lisch en Jordaans is dit jaar vredig en rustig. De Suezcrisis, die verleden jaar een schaduw op het Heilige Land wierp, be hoort weer tot het verleden en het reisver bod voor Armeniërs is opgeheven. Verle den jaar was het Jordaanse deel van de stad ook nog het toneel van rumoerige be togingen tegen het pact van Bagdad. Het lijkt erop, dat Bethlehem het rus tigste kerstfeest sinds 1954 zal vieren. Het is vrede in dit gebied, hoewel op slechts enkele kilometers afstand gewapende Jor daanse en Israëlische soldaten de grens bewaken. De herinnering aan de strijd is echter nog zeer schrijnend door de aan wezigheid van dertigduizend vluchtelin gen. die zich vanuit Israel in en rondom dit Jordaanse plaatsje, dat oorspronkelijk zesduizend inwoners telde, hebben geves tigd. De overgrote meerderheid van hen leeft in de grootste armoede. De christe nen onder de vluchtelingen wonen voor het merendeel in Bethlehem zelf, dat sinds de kruistochten van de twaalfde eeuw over heersend christelijk is geweest. Velen van hen zijn zonder werk en hun behuizing is slecht. De moslem-vluchtelingen zijn er in de regel nog erger aan toe. Zij wonen in hutten, tenten of van kisten gebouwde wo ninkjes op de heuvels van Judea. Eens wa ren zij kleine boeren, nu hebben zij wei nig anders te doen dan dromen over te ruggaan naar hun land in Israel. Dichtbevolkt Nederland. In Europa was Nederland in 1955 het dichtstbevolkte land, namelijk met 858 inwoners per vier kante mijl, aldus heeft het Amerikaanse ministerie van Handel bekend gemaakt. Daarna volgden België met 753 personen per vierkante mijl, Engeland met 544, West-Duitsland met 528, Italië met 413 en Zwitserland met 312. Haïti was in dat jaar met 308 personen de dichtstbevolkte staat van Amerika; Japan van Azië met 624. Militair tehuis. Aartsbisschop mgr. dr. B. J. Alfrink heeft als vicarius castrensis der Nederlandse strijdkrachten, te Den Helder het katholiek militair tehuis „Stel la Maris" ingezegend. Na een bezoek aan Hr. Ms. kruiser „De Ruyter" werd mgr. Alfrink op het paleis ontvangen door de commandant-zeemacht Nederland, schout bij nacht G. B. Fortuyn, waarbij tevens aanwezig waren de vlag-officier personeel L. Brouwer en de hoofdvlootaalmoezenier mgr. J. de Sain. Ir. Wcssels Boer. Naar h£t A.N.P. ver neemt heeft een buitengewone alge mene vergadering van aandeelhouders der n.v. Nederlandse Spoorwegen de heer ir. J. Wessels Boer op zijn verzoek op grond van zijn gezondheidstoestand per 1 januari 1958. ontslag verleend als directeur van de vennootschap, zulks op de meest eervolle wijze en onder dankzegging voor de vele diensten, in een lange reeks van jaren aan de Nederlandse Spoorwegen bewezen. Laatste KLM-Viscount. Op schiphol is geland de KLM-Viscount" „Daedalos". Gezagvoerder was de heer Hawkins. Dit is het negende en laatste toestel van de serie door de KLM-bestelde Vickers „Viscount- 803" machines. Emigrant bestolen. Zondag had de 19- jarige Luite de Hoop uit Ontario in Cana da, die met de „Rijndam" naar het vader land was gekomen om zijn verlof bij zijn ouders in Beetserswaag door te brengen, twee grote lederen koffers in de hal van het Centraalstation te Rotterdam neergezet om een plaatsbewijs te kopen. Toen hij zich omdraaide, waren de koffers verdwe nen. Er zat voor f 2500 aan kleding en tra veller-cheques in. Prof. C. Wijker overleden. Te Amers foort is in de ouderdom van 85 jaar over leden prof. C. Wijker, oud-president van het oud-katholiek seminarie te Amers foort en ere-kanunnik van het Metropoli- taan Kapittel van Utrecht. Prof. Wijcker werd te Egmond aan Zee geboren en was voordat hij president van het seminarie werd pastoor te Oudewater, Dordrecht, Amersfoort en Delft. Myxomatose bij Steemvyk. Geduren de de tijd, det de myxomatose onder de ko nijnen miljoenen slachtoffers maakte, zijn de jachtterreinen onder Steenwijk niet door deze ziekte aangetast. Thans treffen de jagers echter tal van zieke of dode die ren aan, zowel in het landgoed De Else als in de jachtvelden te Nijensleek en Wil- helmina-oord. Myxomatose breidt zich 's winters minder erg uit dan in andere jaargetijden. Men verwacht de grootste sterfte in het voorjaar. Steun Wettig Gezag. De provinciale Friese commissie „Steun Wettig Gezag" heeft een telegram aan minister Staf ge zonden, waarin zij zegt met grote teleur stelling kennis te hebben genomen van diens besluit om binnenkort de nationale reserve te ontbinden. De commissie hoopt dat alsnog een weg zal worden gevonden de nationale reserve ean volwaardige taak toe te delen. Aagtedijk. 23 390 m. tv.n.w. Pt. Sudan n. Aden. Aaïsdijk, 24 te Port Said verw. Abbedijk, 23 te Cristobal. Albireo, 24 v. Rotterdam n. Hamburg. Alderamin, 23 rede Damman n. Damman. Alhena. 23 160 m z.z.w. Finisterre n Antwerpen. Ampenan, 23 te Rotterdam. Amstelveen. 23 490 m n.o. Kp. Guardafui n. Ban dar Shapour. Andiik, 24 te Houston. Argos pass. 23 Gibraltar n. Amsterdam. Balor.g, pass. 23 Finisterre n. Marseille. Banda, 24 te Cbittagong. Batian, pass 23 Ceylon n. Djibouti. Bloemendael. 23 440 m. n.o. Martinique naar Curacao. Boskoop, 22 v. Madeira n. Amsterdam. Britsum, 22 te Basra. Bussum 23 13 m. o.n.o. Kp. Bougaroni n. A'dam. Caltex Leiden, 24 10 m. z.w Gibraltar n. Pernis. Caltex Nederland, 23 20 m. z. Burlings n. Pernis. Caltex Pernis, 23 dw. Oporto n. Port Said. Calt. Rotterdam, pass. 23 Aden n. Bandarmashur. Caltex Utrecht, pass. 23 Gibraltar n. Rotterdam. Captain Cook, 21 v. Tandjong Priok n Colombo. Camerounkust, 23 220 m. z.o. Madeira n. A'dam. Ceronia, 23 te Saigon. Clavella, 24 te Geelong. Coolsingel. 23 100 m. n. Terceira n. Pto. Ordaz. Coryda, 23 120 m. o. Timor n. Singapore. Crania, 23 500 m. o.n.o. Fayal n. Rotterdam. Diemerdiik, 23 v. Londen n. Curacao. Duivedijk, 23 v. Champerico n. Los Angeles. Esso Amsterdam, 23 430 m n.o. Fayal n. Aruba. Esso Nederland, 23 dw. Cherbourg n. Port Said. Esso Rotterdam, pass. 23 Pantellaria n. Antw. Friesland KRL, 23 v. Hartapoint n. Khorramshar Garoet, 24 te Rotterdam. Giessenkerk, 23 120 m. n.o. Villano n. Antwerpen. Guineekust, 22 te Antwerpen. Hector, 23 te Piraeus v. Izmir. Hecuba, 23 te Hamburg. Helicon, 22 v. Trinidad n. Georgetown. Hera, 22 210 m. w. Finisterre n. Port of Spain. Hermes. 24 te Amsterdam. Hispania, 24 te Rotterdam. Houtman, 23 600 m. w.z.w. Sabang n. Mauritius. Ivoorkust. 23 v. Freetown n. Monrovia. Japara KRL, 24 te Tj. Mani. Jason, 23 v. Pto. Cabello n. Guanta. Java. 23 op Hoogly rivier n. Semarang. Jupiter, 22 te Lissabon n. Amsterdam. Karimata. 23 150 m. o.n o. Surabaja n. Surabaja Katelysia, 23 180 m. n.o. Ras Fartak n. Le Havre. Kellia, 23 90 m. o. Algiers n. Mena. Kennemerland, 27 v. Vitoria n. Las Palmas. Khasiella, 23 360 m. o.n.o. Azoren n. Curacao Kieldrecht, 24 v. Las Palmas n. Duinkerken. Kinderdijk, 23 150 m. w. Scilly n. New York. Koningswaard 22 v. Abadan n. Kaapstad. Kopionella, 24 te Tripoli. Korovina, 24 te Kopenhagen verw. Kosicia, 24 v. Rotterdam n. Curacao. Kylix, 23 100 m. z. Ceram n. Mirl. Langkoeas, 23 dw. Bona n. Beyrouth. Larenberg, 24 te Genua. Lemsterkerk, 23 300 m. o.z.o. Malta n. Antwerpen. Leto, 23 v. Freetown n. IJmuiden. Lindekerk 23 220 m. z.w. Brest n. Hamburg. Loenerkerk. 24 v. Suez n. Basrah. Louis Lantz. 22 150 m. z.w. Lissabon n. L. Palmas. Lu tt er kerk, 24 v. Londen n. Marseille. Maasdam. 24 te Nassau. Maashaven, 23 v. Las Palmas n. Montevideo. Maaskerk, 22 v. Mozambique n. Beira. Maetsuvcker. 25 te Singap. verw. n. Fremantle Marnelioyd. 23 180 m. w.z.w. Colombo n. P. Sudan. Mataram. 25 te Biak verw. Mentor, 22 750 m. w.z.w. Madeira n. Lissabon. Mentor, 23 430 m. z.w. Madeira n Lissabon. Musilloyd, 24 te Belawan. Nieuw Amsterdam. 24 te St. Thomas. Noordam, 23 330 m. w. Landsend n. New York, Oldekerk, 23 980 m. z. Shanghai n. Shanghai. Oranje. 24 te Amsterdam verw. Oranje Nassau, 23 540 m. o.n.o. Flores Azoren Oranjestad. 23 v. Barbados n. Trinidad. naar Port of Spain. Orestes. 23 te Rotterdam v. Emden. Osiris. 22 420 m. z.o. Kp. Hatteras n. Curacao. Peperkust, 22 v Hamburg n Antwerpen. Phrontis. 24 v. Liverpool n. Port Said. Pr. der Nederlanden. 23 v La Guaira n. Trinidad, Pr Fred. Hendrik, 24 70 m. w. Gibralt. n. Savona. Pr. Willem IV. 23 100 m. w. Ouessant n. Liverpool. Polvdorus. 24 te New York. Purmerend. 24 te Trinidad. Raki ,23 v New York n. Beyrouth. Riouw. 23 v. rede Bantangas n. Romblon. Roepat. nass 23 Ouessant n. Amsterdam. Rondo, 23 950 m. z.w. Marcus eil, n. Honolulu. Schelpwiik 23 v. Curacao n. Meer van Maracaibo. Scherpendrecht, 23 240 m z.o. Kp. Guardafui naar Abadan. Schie, 23 90 m. w. Rhodos n. Latakia. Sibaiak 23 v. Surabaja n. Tandjong Priok. Singkep, 23 420 m. w. Wake eil. n. Singapore. Sirrah. 23 500 m. z. Sabang n. Melbourne. Slamat, 23 114 m. o. Andamanes n. Surabaja. Sloterdijk, 25 te New York verw. Stad Amsterdam, 23 45 m. z. St.point n. IJmuiden. Stad Breda. 25 te Rotterdam verw. Stad Schiedam, 23 geankerd te Melilla. Stad Utrecht. 24 et Amsterdam. Stanvac Talang Akar. 24 te Tandjong Uban. Statue of Liberty, 23 60 m. w.z.w. Jidda n. Mena. Stentor, 22 300 m. z. New York n. Pt. Au Prince. Straat Johore, 23 180 m. z.w. Ouess. n. Mombasa. Sunetta 23 150 m. o. eil. Lombok n. Port Moresby. Tankhaven III, 23 te Sungeigerong Tamo, 22 v. Recife n. Rio de Janeiro. Teiresias, pass. 24 Finisterre n. Indonesië. Ternate, 23 v. Port Said n. Aden. Theobaldius. 24 te Gibraltar. Tiberius, 22 te Hamburg n. Bremen. Tjiluwah, 23 te Semarang n. Tandjong Priok. Utrecht, 23 35 m. n.o. Bougie n. Port Said. W. Alton Jones, pass. 23 Str. Jubal n. Mena. Weltevreden, pass. 23 Str. van Messina n. Genua. Witmarsum, 21 v. Savannah n. Amsterdam. Wonogiri, 23 te Philadelphia Wonorato. 24 te Manilla. Yapeyu 23 te Amsterdam. Zonnekerk, 24 te Lissabon. SLEEPVAART Barentszee. 21 v. New Orleans n. Maracaibo. Ebro, 24 30 m. w. Cherbourg n. Rotterdam. Gele Zee. 24 te Rotterdam. Hudson, 22 v Terneuzen te Maassluis. Loire, 21 830 m. z.o. Kp. Guardafui n. Tj. Priok. Noordzee. 22 450 m n.w Monrovia n. P. Harcourt. Oceaan, 23 v. Maassluis n. Atl. Oceaan. Oostzee. 22 360 m. n.o. Paramaribo n. N. Palmira. Rode Zee. 21 450 m z.o. Fayal n. Ravenna. Thames, 21 t.h.v. Lissabon n. North Shields. Tyne, pass. 23 Lissabon n. Rotterdam. KLEINE VAART Alcetas, 23 te Amsterdam n Rotterdam. Atlas. 22 te Savona n San Feliu. Bao T, 19 v. Ostrand te Hudiksvall. Boreas,, 22 te Amsterdam n. Kopenhagen. Draco, 22 v. Hamburg n. Aalborg. Elsa, 20 v Gent n. Stockholm. Joost, 19 v. Kramfors n. Zaandam. Kaap Falga. 18 v. Rundvik n. Amsterdam. Kaap St. Vincent, 19 v. Harlingen te Zwolf Keizersgracht, 22 te Abö. Lijnbaansgracht, 23 te Zaandam. Marianne 23 te Amsterdam. Midas, 23 200 m. w. Kreta n. Tel Aviv. Phidias, 23 35 m. n.n.o. lie de Bas n. Algiers Pavo. 20 v. Wifstavarf te Hudiksvall. Ponza, 19 v. Hudiksvall te Zaandam. Plato, 24 v. La Pallice te Amsterdam verw Schippersgracht, 22 v. A'dam te Londen verw. Strabo, 24 v. Volos te Gibraltar verw. Tilly, 19 v. Alholmen te Rafso.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 8