„Het intellect" voelde zich opeens in de kraag gegrepen Indonesische boodschappen aan Afro-Aziatische conferentie De verdeling van de eerste Nationale Woningbouwlening Sas Bunge gaf een meesterlijk pauzeconcert DE BEURS Amsterdamse Beurs Acteur Maurits Parser in Den Haag overleden Kerstmuziek in koperklank en bronzen stemmen VRIJDAG 27 DECEMBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Abdulgani zwijgt over Nieuw-Guinea en volgens de P.K.I. is de ZO AVO de bron van alle kwaad Franse begroting in tweede lezing aangenomen Uitvaart Jan Damen HAARLEMSE POLITIERECHTER CHAMPAGNE POMMERY 6. GRENO - REIMS Meer belangstelling voor moderne werken Rwssen naar de maan? Dr. Nuschke overleden UIT STAD EN STREEK Boerenzoon vermoordde zijn ouders in Belgisch-Limburg Enige Nassaulaanbewoners protesteren tegen kermis Scheepvaart DJAKARTA (UP) De vice-voorzitter van de Indonesische nationale raad, Rus- lan Abdulgani, heeft in een telegram aan de voorzitter van de Afro-Aziatische con ferentie in Caïro zijn vertrouwen uitge sproken dat „de laatste resten van het kolonialisme zullen worden vernietigd". „Ik ben er van overtuigd dat de volken van Azië en Afrika gezamenlijk hun pro blemen kunnen oplossen en samenwerken tot een werkelijke vrede en harmonie in de wereld is bereikt", aldus Ruslan Abdul gani, „tot de laatste resten van het kolo nialisme in alle opzichten zijn vernietigd en tot wij, eendrachtig, in onze herboren werelddelen rechtvaardige en welvarende maatschappijen kunnen opbouwen. Ruslan Abdulgani zegt dat de eerste Afro-Aziatische conferentie, in 1955 te Bandung, „de deur naar de toekomst open de: een verontruste wereld zag de poten tiële kracht van een verenigd Afrika en Azië". „Niet één conferentie in de jaren na de oorlog is van groter betekenis ge weest," aldus de Indonesische staatsman. Ruslan Abdulgani maakte geen melding van het geschil over westelijk Nieuw Guinea. In het goedbezette Pauzetheater speelde de pianist Sas Bunge dinsdagmiddag een ongemeen programma wat de volgorde en de keuze der nummers betreft. Wanneer men muziek van Bach te horen krijgt op een pianorecital, gebeurt dit doorgaans in het begin van het progamma. En komt er bijgeval eens een nummer Nederlandse muziek aan de beurt, dan liefst maar aan het slot. Sas Bunge deed het nu eens net andersom. Hij begon met een reeks oud- Nederlandse dansen in de vrijmoedige maar frisse bewerkingen van Julius Rönt gen en hij eindigde met de nummers 19 en 9 (toonaarden A en E) uit Bach's Wohl- temperiertes Klavier, tweede reeks. Het ef fect hiervan was een climax met een ver rassende spanning, die zijn boeiende kracht tot het uiterste bewaarde. De majestueuze fuga in E, op een thema van Froberger, mocht op die wijze gelden wat zij wezenlijk is: een toppunt van het fenomeen muziek, dat de vertolker dwingt tot een musiceerdrift, tot een samenballen van innerlijke krachten, met als eindresul taat een zeldzame geestelijke verheffing. De Oud-Nederlandse Dansen van Röntgen dienden dus nu niet als toemaat en ont spanning, maar als een frisse aanhef, die ze op hun effectieve waarde deed schatten. Werk van Brahms en Ravel vulde de middenmoot. Het bleek interessant deze twee volkomen andersgeaarde meesters na elkaar te horen. Gevoelig muzikaal waren zij beiden, maar ieder op zijn eigen ma nier. De sensibiliteit, die Ravel vrij onbe vangen toont in zijn sonatine, is wel zeer verwijderd van die van de Duitse compo nist, maar wat zou de toonkunst arm worden, moest zij deze grote tegenstellin gen missen. Haar contrasten, gewekt door persoonlijkheden, bevestigen haar univer saliteit. Uiteraard vragen zij van de in terpreet een steeds wisselende instelling en een gewijzigde aanpassing van de tech niek. Sas Bunge toonde zich een schitterend pleitbezorger van de componisten die hij markant naast elkaar geplaatst had met werk dat hen zo raak typeerde. Door zijn klare, overtuigende herscheppingen heeft Sas Bunge weer eens zijn onbetwistbaar meesterschap getoond. Zou muzikaal Ne derland er wel voldoende van doordrongen zijn welke eminente kracht het in deze kunstenaar rijk is? jos. de Klerk (AFP) De secretaris-generaal van de Indonesische communistische partij, D. N. Aidit, zegt in een telegram, „dat de er varingen in het verleden van het Indone sische volk bewijzen, dat de ondermijnende activiteit van de landen van de Zuidoost- aziatische Verdragsorganisatie de grootste hinderpaal vormt voor het streven van In donesië naar een onafhankelijk, democra tisch en welvarend bestaan. Deze activiteit heeft ten doel, de eenheid van het Indo nesische volk te breken, alle Indonesische leiders op onwaardige wijze te doden en de huidige regering, die gesteund wordt door het volk, te vervangen door een anti democratisch bewind, dat gebruikt kan worden als werktuig van de ZOAVO". CAIRO (Reuter) De Egyptische voor zitter, kolonel Anwar Sadat, verklaarde gisteren in zijn openingsrede: „Wij zijn allen deelgenoten, één in de strijd en met een gemeenschappelijke toekomst.Wij heb ben ook een gezamenlijk verleden, dat werd gekenmerkt door de heerschappij van het imperialisme en uitbuiting". Sadat's toespraak werd, namens de ge nodigden, door mevrouw Ramesjvari Neh- roe, een zuster van premier Nehroe van India, beantwoord. Mevrouw Nehroe deed een beroep op de volken der wereld „druk" op hun regeringen uit te oefenen, teneinde deze te bewegen een einde te maken aan de bewapeningswedloop. Een Japanse af gevaardigde sprak zich uit voor een reso lutie ten gunste van een verbod van kern- I proeven. Hij stelde voor in augustus 1958 (de maand waarin de atoombommen op Hirosjima en Nagasaki zijn geworpen) een wereldconferentie over ontwapening en tegen kernwapens te houden. Een vertegen woordiger van India gaf uiting aan „diepe bezorgdheid inzake de voortdurende Neder landse bezetting van Nieuw Guinea" en vroeg aanvaarding van de Indonesische aanspraken. Afwezig Volgens conferentiekringen boycotten Jordanië, Saoedi-Arabië, Turkije, Cam bodja, de Philippijnen, Zuid-Vietnam, Zuid- Korea en Pakistan de solidariteitsconferen- tie. Jordanië en enkele andere landen zijn alleen vertegenwoordigd door politieke ballingen. Een Algerijnse delegatie zal een verslag over Algerije uitbrengen. Aanwezig De „conferentie voor Afrikaans-Aziati sche solidariteit" is niet een bijeenkomst van regeringsvertegenwoordigers, doch een vergadering van vijfhonderd afgevaardig den van „solidariteitscommissies" uit de deelnemende landen. Enige deelnemers hebben de rang van minister. Er zijn ook leiders van nationalistische bewegingen. Op de agenda staan punten als imperia lisme en kolonialisme, rassenonderscheid, kernwapens, de sociale status van vrouwen en kinderen, de strijd in Algerije en cul turele en economische kwesties. Egypte, het land dat als gastheer op treedt, heeft een speciale postzegel uitge geven, waarop een witte duif met een olijf tak staat afgebeeld. (UP) Een delegatie van thans in Tur kije en de Verenigde Staten levende Turk menen werd niet toegelaten. Deze mensen zijn afkomstig uit de Sovjetrepubliek Tur kestan. AMSTERDAM De ochtendbeurs van dinsdag is in onze editie van die dag gepubliceerd. NEW YORK De laatste beurs vóór Kerstmis was een vrijwel verlaten aangelegenheid, waarin de tickers vrij doelloos uiteindelijk de slotkoersen gaven. De handel was flauw en de koersen waren onregelmatig. Het industriegemiddelde kwam van 428,08 op 429,11; dat voor spoorwegen van 96 op 95,67 en dat voor openbare nutsbedrijven van 67,93 op 67,99. Van de 1181 verhandelde fondsen sloten er 518 hoger en 393 lager. De omzet bedroeg 2.220.000 aandelen tegen 2.790.000 op maandag. De belangrijkste groepen bleken vrij vast binnen een kleine marge. Hetzelfde geldt voor de auto- en staalwaarde (UP). 3-3%»/o Nederl. '47 3 »/o Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Feyenoord Dordtsche Petrol. Kon. Petroleum.. Billiton A'dam Rubber K. L. M Holl. Amer. Lijn. K. N. S. M N. Scheepv. Unie v. Nievelt Goudr. Phs. v. Ommeren H. V. A. Verg. De li Mij en \msterd. Bank Nat. Handelsbank 'led. Handel Mij Rotterd. Bank ~\ventsche Bank \naconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors Shell Union "idewater Slotkoers Heden dinsdag 13.45 uur 85 85 88V2 89 135)4 135% 233 233 152 153 230J4 231 170 175 218 22154 223 138 138 297 Va 299 191)4 191 723 740 145.70 149. 180 180 44)4 44 92 95% 125 126 118 118'/J 103 103 139 139 196 195 88 88 54V2 53% 190 190 70 70 138)4 137% 159/4 159% 151)4 15D/2 40 41% 34)4 36 49 51 32% 33)4 68% 69 20% 20% PARIJS (UP) De Franse Nationale Vergadering heeft met 288 tegen 233 stem men het door de regering ingediende be- grotingsontwerp voor 1958 goedgekeurd. Thans gaat het ontwerp naar de Senaat. Premier Gaillard was van plan geweest een vertrouwensvotum te vragen als aan neming in de Assemblée Nationale niet overtuigend zou zijn geweest. Het wetsontwerp voorziet in uitgaven tot een totaal van 5.295 miljard francs en inkomsten ter hoogte van'1 4.695 miljard francs. Het wetsontwerp was vorige week in eerste lezing door de Assemblée goed gekeurd, doch werd dinsdag door de Raad van de Republiek enigszins gewijzigd en moest daarom opnieuw in de Nationale Vergadering in stemming worden ge bracht. Vandaag wordt het naar de Senaat teruggezonden en komt het nog voor de derde lezing in de Nationale Vergadering. Premier Gaillard en zijn kabinet hebben informeel de voorgestelde constitutionele wijzingen goedgekeurd, die beogen de Franse regeringen stabiel te maken. Deze veranderingen zijn voorgesteld door een „ronde tafel"-conferentie, samengesteld uit een vertegenwoordiger van elke grote partij en onder voorzitterschap van de minister van Justitie, Robert Lecourt. De kans dat het drieledig ontwerp-plan door de Nationale Vergadering zal worden aangenomen, is echter gering, tenzij de negen politieke partijen van de regering- Gaillard de onderdelen ervan aanvaarden. De socialisten en de onafhankelijken, die een sleutelpositie in het kabinet innemen, hebben al te kennen gegeven, dat zij niet erg verheugd zijn over het voorstel Van het Amsterdams Concertgebouw wapperde dinsdagochtend de driekleur halfstok. Bestuurders, leden en vrienden van het Concertgebouworkest brachten een laatste groet aan de vrijdag op 59-jarige leeftijd overleden eerste concertmeester Jan Damen. De begrafenisstoet, op weg naar Damens laatste rustplaats, stopte voor de frontingang van het Concertgebouw, waar het bestuur van de Nederlandse Or keststichting tot Beheer van het Concert gebouworkest, van de n.v. Het Concert gebouw alsmede van de Vereniging tot instandhouding van dit orkest en musici zich hadden verzameld. Na deze korte plechtigheid, waarbij een aantal bloemen kransen op de baar werd gelegd, zette de stoet zich beweging op weg naar de be graafplaats Driehuis-Westerveld. Voor de begrafenis waren zeer velen uit het Ne derlandse muziekleven naar de begraaf plaats Westerveld gekomen. Bij de baar voerde in de aula der begraafplaats als eerste de Amsterdamse wethouder voor kunstzaken, mr. A. de Roos, het woord namens het gemeentebestuur. Hij roemde de overledene als mens en musicus. Uit naam van het stichtingsbestuur sprak de secretaris, de heer P. C. Heuwekemeijer, die opmerkte, dat deze man slechts grote winstposten aan het Nederlandse muziek leven heeft toegevoegd. Vervolgens sprak de voorzitter van de vereniging Het Con certgebouworkest, de heer J. Haitjema, die Jan Damen tekende als een prettig en op gewekt collega en vooral als een goed aanvoerder. Tot slot tekende de directeur van het Amsterdamse conservatorium, de heer J. Odé, Damen als een warmhartig kunstenaar en toegewijd leraar. Het Hek ster-Kwartet Illustreerde de plechtigheid bij de baar. Een 41-jarige Zandvoortse opperman leeft al jarenlang op gespannen voet met zijn buurman. Hoewel beiden voorgeven elkaar zoveel mogelijk uit de weg te gaan, laait de vete soms op. De buurman is al eens wegens belediging veroordeeld. Van morgen stond de opperman voor de Haar lemse politierechter, mr. J. P. Petersen, terecht. Hem was mishandeling ten laste gelegd. Het gebeurde op 27 oktober. De opper man en zijn buurman passeerden elkaar. Volgens de eerste zou de buurman bij het passeren moedwillig tegen hem zijn opge botst. De opperman was teruggegaan. Er ontstond een ruzie, de veertigjarige buur man kreeg een fikse linkse en viel tegen een hoop stenen. „Ik voelde me bedreigd, want hij deed zijn hand in de zak en ik dacht, hij haalt er'wat uit", verontschuldigde de opperman zich voor de politierechter. En waarschijn lijk dacht hij hierbij aan een briefje, waai'- in de buurman in nette bewoordingen had geschreven, dat hij de opperman wel eens op alleszins fatsoenlijke wijze de nek zou omdraaien. „Ik was met mijn vrouw in een ernstig gesprek gewikkeld, opeens werd ik van achteren aangepakt, kreeg een klap en viel tegen een hoop stenen", verklaarde de buurman, die volgens een opmerking van verdachte's verdediger neerziet op ver dachte, die „maar een opperman is". Ty perend is, dat de buurman zich eens" in een brief aan verdachte „Het Intellect" had genoemd. „U kunt elkaar beter uit de weg gaan, negéren mag geen négeren worden", zei de politierechter. Van de eis 100,of dertig dagen maakte hij 75,of 30 dagen. Huis binnengedrongen In Zandvoort heeft zich een ingewikkelde huisvestingskwestie afgespeeld. Een 46- jarige kapper had daar in de Oosterpark straat een huis toegewezen gekregen. Aan vankelijk had de man de woning gewei gerd, omdat deze in te slechte staat zou hebben verkeerd. Steeds had de kapper zich voor zijn huisvestingsmoèilijkheden tot wethouder Kerkman gewend en deze had gezegd: „Neem dat huis maar, de ge meente zal het opknappen." Op 3 september was de kapper er met zijn gezin ingetrokken. Tot grote verbazing van hem en zijn echtgenote stond die avond plotseling een 54-jarige Zandvoort se makelaar in de kamer. Deze was met een eigen sleutel binnengekomen. De ma kelaar zou gezegd hebben, dat de kapper geen recht had het huis te bewonen, hoe wel deze een vergunning van B. en W. kon tonen. Op zijn beurt zou de kapper een paar maal de makelaar hebben bevolen het huis te verlaten. En toen dat niet vlug genoeg zou zijn gegaan, had de kapper tegen de makelaar, die in gezelschap van de huiseigenaar was, gezegd: „Voor mij bent u een zesde rangsmakelaar". Het resultaat hiervan was, dat de kapper we gens belediging en de makelaar wegens huisvredebreuk terecht stonden. „Inderdaad heb je bij de makelaars ran gen. Als verdachte gezegd had: „u bent een tweede rangs makelaar", dan was de ma kelaar misschien ook beledigd geweest", merkte de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, langs zijn neus weg op. Conform de eis legde de politie rechter wegens belediging de kleine geld boete van twintig gulden op. Eenzelfde boete vonniste de rechter tegen de makelaar, nadat de officier veer tig gulden subs, twaalf dagen had geëist De makelaar voerde aan, dat hij niet had geweten, dat het huis door B. en W. aan de kapper was toegewezen. Toen hij 's avonds in de woning licht had zien branden, had hij gemeend, dat er arbeiders in aan het werk waren. Hij had het huis pas verkocht. In tegenstelling tot de ver klaring van de kapper, zei de makelaar dat hij snel het huis had verlaten. De officier was van oordeel, dat de makelaar wel te goeder trouw het huis was binnen gegaan, maar dit sneller had kunnen ver laten. „Niet ik ga er uit, u moet er uit!" had de makelaar namelijk tegen de kapper gezegd. Schoorsteen naar beneden Tegen een Haarlemmer eiste de officier 40,subs, twaalf dagen, een maand voorwaardelijke hechtenis met de bijzon dere bepaling, dat de verdachte binnen zes maanden f 250.schadevergoeding aan een 55-jarige Haarlemse dame betaalt. De politierechter legde eenzelfde straf op, met uitzondering van de geldboete, die hij liet vervallen. Verdachte wai op 7 oktober in de Luite steeg beziggeweest met het slopen van een schoorsteen. De stenen moesten naar een terreintje aan de overkant van de steeg En daarom gooide de man de stenen in die richting. Een steen belandde echter midden in de steeg en raakte eep dame, die het stuk schoorsteen tegen het hoofd kreeg. Met een hersenschudding moest zij naar een ziekenhuis worden overgebracht, waar zij drie weken is verpleegd. Verdachte verklaarde nog dat hij de schade wel had willen betalen, maar on voldoende bij kas was geweest om dit te doen. Dezer dagen is in Den Haag te zijnen huize overleden de acteur Maurits Parser. De heer Parser bereikte de leeftijd van ze venenzestig jaar. Als toneelspeler is hij aan verscheidene toneelgroepen verbon den geweest. Later trad hij op als zakelijk leider van zijn eigen gezelschappen, on der meer geruime tijd met Louis Saal- born als artistieke mededirecteur. Het stof felijk overschot is hedenmiddag op Wes terveld gecremeerd. Op hetzelfde podium, te weten op het bordes van het Haarlemse stadhuis, waar in de zeventiende eeuw de stadsmuzikant, schalmeispeler en componist Tijm'en Pad- brué, een paar keer in de week met nog drie collega's het stadsplein opvrolijkte met harmonische klanken, werd op de vooravond van Kerstmis door vier koper blazers leden van het Christelijk Fan farekorps „Arti et Religioni" een uur muziek gemaakt om het Vredesfeest in te luiden. Uiteraard werden alleen kerstlie deren gespeeld en daarbij frappeerde mij het statige „O Kerstnacht, schooner dón de dagen" uit Vondels Gijsbrecht te horen, dat zo goed als zeker door boven genoemde Tijmen Padbrué gecomponeerd werd, een aangelegenheid, waarover ik reeds vroeger in Haarlems Dagblad een uitvoerig artikel geschreven heb. Vandaar de associatie met deze zeer verdienstelijke componist en „jubalist van Haarlem" bij het voortreffelijke samenspel van het koperkwartet. En weer vroeg ik mij af: wat deed kunstlievend Haarlem om deze merkwaardige figuur uit onze Gouden Eeuw, de vriend van Vondel, die ook diens Kruisberg" op muziek zette, naar waarde te eren? Totnogtoe niets. Ja, deze wakkere kwartetspelers deden iets, onbewust na tuurlijk, want de melodie van Vondels kerstrei is anoniem de geschiedenis inge gaan en'wie bekommert zich dan nog om de historische achtergrond? Maar die is er in ieder geval en wie er zich van bewust is, kan er zich geestelijk mee verrijken. Intussen leek het of de oude traditie van de speellieden op de stadhuispui herleefde. Het kwartet twee trompetten, hoorn en bazuin liet in goede klankverhouding en zuivere stemming een aantal met smaak geharmoniseerde kerstmelodieën horen, waaronder enkele van de mooiste van onze volksliederenschat, zoals het „Nu sijt wel- lecome" en „Kumt verwondert u hier, mensen". Om het uur vol te maken moesten een paar nummers herhaald worden, wat maakte dat wij tot ons grote genoegen Padbrué's werk nog eens een tweede keer mochten beluisteren. En toen het kwartet zijn taak voleindigd en terecht een dankbaar applaus van luiste raars op de Grote Markt geklonken had, liet de beiaardier Wim ter Burg uit Am sterdam het klokkenspel van de Grote Kerk de kerstboodschap in traditionele melodieën over de daken van Haarlems binnenstad tintelen. ADVERTENTIE N. Ph. O. Naar aanleiding van de eerste en voor lopig enige uitvoering in Nederland van het Vioolconcert van Peragallo, onlangs uitgevoerd op een concert door het Noord hollands Philharmonisch Orkest, werd van verschillende zijden de wens geuit een mo dern concert te herhalen. Naar aanleiding hiervan hebben de medewerkenden aan de Sonate voor twee piano's en slagwerk van Bela Bartok zich bereid verklaard dit be langrijke werk nogmaals uit te voeren. Deze tweede uitvoering zal plaatshebben vijftien minuten na afloop van het concert op 14 januari in de Haarlemse Concertzaal. Geza Frid zal voorafgaande hieraan een inleiding van tien minuten bij dit werk houden. Belangstellenden wordt verzocht na afloop van het concert vooraan in de zaal plaats te nemen. STUTTGART (Reuter) Het Duitse militair-economisch maandblad „Wehr und Wirtschaft" schrijft in zijn laatste nummer, dat het zeker schijnt dat de Russen de oppervlakte van de maan al hebben be reikt. Sedert 4 november, aldus dit West- duitse blad, vangen Amerikaanse geleer den regelmatig radioseinen uit de ruimte op, die niet van de Spoetniks afkomstig zijn en precies de'baan van de maan volgen. Nieuws in het kort 7 Dr. Nuschke, een der Oostduitse vice- Jos. de Klerk premiers is vandaag overleden. Uit twee circulaires, een van de minister de gelden van verkochte gronden, uit kort van Volkshuisvesting en de ander van de geld dat binnen de toegestane kasgeldnorm minister van Binnenlandse Zaken, aan de kan worden opgenomen of uit de opbrengst Inbraak in een kiosk. Dinsdagavond is ingebroken in een kiosk, staande bij de ingang van de Noorderbegraafplaats aan de Vergierdeweg in Haarlem-Noord. Ver mist wordt uit een doosje een bedrag van ongeveer vijfentwintig gulden. Twee inbraken. In een perceel aan de Laan van Boreel te Bloemendaal is op eerste kerstdag in de vroege avond door het forceren van een ruit aan de achter zijde van de woning een poging tot in braak gedaan. De woning werd wel door zocht, doch voor zover is na te gaan, wordt niets vermist. In de nacht van dinsdag 24 op woensdag 25 december werd tijdens de afwezigheid van de bewoners, die buitenlands vertoef den, ingebroken in een perceel aan de Arnoldlaan te Bloemendaal door verbre king van een ruit aan de achterzijde. De kasten op de parterre werden doorzocht. Een zilveren theeservies en zilveren gebak vorkjes worden vermist. Geen voorrang. Donderdagavond om half twaalf is op de kruising Tolweg Haarlemmerstraat in Zandvoort een onge luk gebeurd. Twee personenauto's zijn tegen elkaar opgebotst, omdat de bestuur der van één der auto's geen voorrang ver leende. De aangereden auto kwam tegen n boom tot stilstand. Een inzittende dame uit Haarlem werd met een hersenschud ding en een ribfractuur overgebracht naar het Grote Gasthuis in Haarlem. Beide auto's werden ernstig beschadigd. Wandel-puzzeltocht. Op zondag 29 december wordt onder auspiciën van de Haarlemse Reddingsbrigade voor Dren kelingen een wandelpuzzeltocht gehouden, die 's middags om twee uur zal starten van de Grote Markt in Haarlem. provinciale en gemeentebesturen, blijkt dat de opbrengst van de Nationale Woning bouwlening ad 394 miljoen als volgt zal worden verdeeld: voor in november en december aangevangen of nog aan te van gen woningwetbouw en voor aankoop en bouwrijp maken van terreinen voor woning bouw 115 miljoen; voor scholenbouw 25 miljoen; voor consolidatie c.q. verdere fi nanciering van reeds onderhanden werken op het gebied van de woningbouw in de ruimste zin 254 miljoen; totaal 394 mil joen. De toewijzing van gelden uit het bedrag van 115 miljoen zal geschieden door tus senkomst van de minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid. Aan de ge meentebesturen is gevraagd aanvragen voor gelden uit dit bedrag voor 10 januari 1958 in te dienen bij het provinciaal be stuur. Aan de provinciale besturen is ver zocht een volgorde van urgentie aan te geven voor de door hen aan de minister door te zenden aanvragen. Noodzakelijke plannen, welke niet uit MAASTRICHT (ANP) Een 24-jari- ge boerenzoon uit het bij de Nederlandse grens gelegen Belgisch-Limburgse plaats je Groot Ternaaien heeft op de avond voor Kerstmis zijn beide ouders vermoord. Hij sloeg zijn 71-jarige vader, toen deze zich alleen in de keuken bevond, met een stuk ijzer op het hoofd en wurgde hem daarna met een touw. Op het erf van de boerderij wachtte hij daarna zijn 57-jarige moeder, die boodschappen was gaan doen, op .Ook haar sloeg hij met het stuk ijzer neer waarna hij haar met het touw wurgde. Het stuk ijzer gooide hi„ na zijn daad in een put. Daarna ging hij met zijn nichtje uit Meersen in Nederlands-Limburg,naar de nachtmis in Luik. Bij zijn terugkeer in de vroege ochtend deed hij aangifte van de moord bij de rijkswacht te Kanne. Na een verhoor bekende hij zijn daad. Men twijfelt aan de geestvermogens van de jongen. Vermoed wordt dat hij zich meester heeft willen maken van een be drag van ongeveer 40.000 franks, dat zijn ouders kort geleden van een verzekerings maatschappij hebben ontvangen. Naar wij vernemen hebben enige bewo ners op de Nassaulaan te Haarlem ieder afzonderlijk een brief naar het college van B. en W. van Haarlem geschreven, waarin geprotesteerd wordt tegen het voornemen de kermis op de Nassaulaan te houden. Wij herinneren eraan, dat de Haarlemse gemeenteraad woensdag 18 december be sloten heeft B. en W. uit te nodigen maat regelen te nemen, volgens welke de kermis voortaan op de Nassaulaan en zo nodig op de Gedempte Oude Gracht zal worden ge houden, nadat een voorstel van het col lege hiervoor de Baan aan te wijzen in de ogen van de raadsleden geen genade heeft kunnen vinden. De brieven, die naar B. en W. zijn ge stuurd zijn afkomstig van enige onderne mers op de Nassaulaan, die van oordeel zijn, dat de kermis hen ernstig in hun broodwinning aantast, omdat zij door de afsluiting van de Nassaulaan klanten zou den verliezen, die later niet meer terug zouden komen. Het gaat hier om individuele protesten. Van een georganiseerde actie is (nog) geen sprake geweest. van de Woningbouwlening kunnen worden gefinancierd, zullen mogelijk tot uitvoering kunnen komen met gelden uit andere vaste leningen, welke door tussenkomst van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten kun nen worden gesloten. De mogelijkheid daartoe is vergroot, nu de ministers van Binnenlandse Zaken, Be zitsvorming en Publiekrechtelijke Bedrijfs organisatie en van Financiën er in hebben toegestemd, dat ook buiten de Nationale Woningbouwlening via de Bank voor Ne derlandsche Gemeenten met afwijking van het rentegamma vaste leningen door de ge meenten worden aanvaard. De toewijzing van gelden voor scholen bouw tot een totaal van 25 miljoen zal door de Bank voor Nederlandsche Gemeen ten geschieden door tussenkomst van de minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen. Het bedrag van 254 miljoen, dat is be stemd voor consolidatie c.q. verdere finan ciering van reeds onderhanden werken op het gebied van de woningbouw in de ruim ste zin, zal volgens een verdeelsleutel over de gemeenten worden verdeeld. De helft, van dit bedrag, 127 miljoen, zal worden verdeeld naar rato van de netto-vlottende schuld der gemeenten op 1 juli 1957. De andere helft wordt eveneens over de ge meenten verdeeld, waarbij in aanmerking wordt genomen het totaal van bepaalde uitgaven en verplichtingen, welke de ge meentebesturen in het tijdvak van 1 ja nuari tot en met 11 juli van dit jaar ten behoeve van de woningbouw hebben ge daan, respectievelijk op zich hebben geno men. Aagtedijk 26 te Aden Aalsdijk 27 te Djeddan Aalsum te Nagoya Alblasserdijk 27 te Lissabon Aldabi 27 te Rio de Janeiro Alhena 27 te Antwerpen Alkaid 27 te Rio de Janeiro Almdijk 26 van Rotterdam naar Hamburg Alnati 26 van Rio de Janeiro naar Ilheos Amerskerk 27 te Kaapstad Amstelkroon 26 van Bombay naar Koith Amstellaan 27 te Yokohama Amstelmeer 26 te Willemstad verwacht Annenkerk 26 Chagos Fremantle Aden Arkeldijk 26 van Charleston naar Kingston Arnedijk 26 van Rotterdam naar Antwerpen Astrid Naess 26 te Suez Bali 26 te M Tandjung Man Balong 26 te Marseille Banggai 26 naar Manila Batjan 26 naar Djibouti Batu 29 te Houston verwacht Bawean 26 te New York Beninkust 27 te Luanda Billiton 26 te Singapore Bloemendaal (t.) 26 naar Curasao Bussum 2-1-'58 te Rotterdam verwacht Caltex Delt 26 te Fredericia verwacht Caltex Leiden 26 van Port Said naar Pernis Caltex Nederland 26 van Sidon naar Pernis Caltex Rotterdam 26 Bandarmashur Caltex Utrecht 26 van Port Said naar Hamburg Camerounkust 26 naar Amsterdam Captain Cook 27 te Colombo Casamance 26 van Rouen naar Dakar Celebes 26 Reede Damman Clavella (t.) 28 te Sydney verwacht Congokust 26 van Amsterdam naar Bremen Coryda 30 te Singapore verwacht Crania 27 te Rotterdam verwacht Daphnis 26 van Rotterdam naar Amsterdam Duivendrecht (t.) te New Orleans Eemdijk 26 te Havana Eemland 26 van Amsterdam naar Bremen Eenhoorn 26 te Antwerpen Esso Amsterdam 26 van Rotterdam naar Aruba Esso Rotterdam 26 van Rastanura nr Antwerpen Etrema 26 passeert Piraeus Berre Ghanakust 26 te Dakar Gordias 26 te Tela Groote Bzer 27 van Aden naar Fremantle Guineekust 26 van Antwerpen naar Freetown Hathor 26 te Beyrouth Helena 26 te Amsterdam Ivoorkust 26 van Monrovia naar Takoradi Java 26 van Calcutta naar Semarang Joseph Frering 27 naar Monrovia Kabylia 26 Invergordon Karimata 27 te Tandjung Priok Kellia 26 van Gothenburg naar Mena Kieldrecht pass. 27 Finisterre naar Duinkerken Korovina (t.) 26 van Kopenhagen naar Stanlow Kota Gede 26 te Napels Leersum 26 te San Pedro Lemsterkerk 26 naar Antwerpen Leopoldskerk Ras Tanura Liberty Bell 26 naar Pernis Loenerkerk 26 van Suez naar Bahrain Loosdrecht 26 van Rotterdam naar London Loppersum 2 n 26 van Galveston naar Browns ville Maasdam 26 van Port au Prince naar Havana Maasland 28 te Las Palmas verwacht Macoma (t.) van Abadan naar Cochin Malea 26 vertrek Singapore naar Colombo Marnelloyd pass. 26 Guardafui naar Port Sudan Meerkerk 27 te Durban Mentor 26 te Lissabon Merwede 26 naar New Castle Molenkerk 26 van Aden naar Colombo Mylady 2, verm 28 van Charlottetown naar Florida Nanusa 5-l-'58 t San Francisco verwacht Nieuw Amsterdam 27 te Port of Spain Oranje Nassau 26 van Dover naar Port of Spain Oranjestad 26 te Paramaribo Orion 26 van Rotterdam naar Tunis Ouwerkerk 26 van Takubar naar Kobe Ovula 26 vertrek Port Darwin Singapore Pendrecht (t.) 27 te Istanbul Perna (t.) 26 te Port Sudan Phrontis pass. 26 Finisterre naar Port Said Pieter S 26 te Swansea Poelau Laut 26 van Aden naar Belawan Polyphemus 27 te. Djibouti Prins Frederik Hendrik 26 te Savona Prins Johan Willem Friso 26 van Leixous naar Tel Aviv Prins Willem 26 naar StaVanger Prins Willem 2 27 te Halifax Prins Willem George Frederik 26 van R'dam naar Antwerpen Prins Willem 5 pass. 26 Kp St Vincent naar Stavanger Reyniersz 27 te Singapore verwacht Rijnkerk 26 vertrek Kuwait Bushir Saloum 27 te Le Havre Sibajak 26 naar Aden Silindoeng 26 te Sydney verwacht Sirrah 26 naar Melbourne Slamat 28 te Surabaja verwacht Sliedrecht (t.) 26 van Boston naar Havana Stad Dordrecht 26 naar IJmuiden Stad Gouda 26 naar Rotterdam Stan vac Talangakar 28 S Gerong Statendam 27 te Curagao Statensingel 26 van R'dam naar Porto Ordaz Steven 26 vertrek Marseille naar Genua Sunetta 27 te Port Moresby Tankhaven 26 vertrek Tguban Tamo 26 te Rio de Janeiro Tarakan 31 te Aden verwacht Taria 26 naar Abadan Teucer 27 te Amsterdam Tiberius 26 te Bremen Tibia 26 van Curagao naar Dakar Trajanus 26 te Bridgetown Transporter 5 26 te Longview Utrecht 27 te Port Said Van Cloon 26 van Singapore naar Auckland Van Noort 27 te Manilla Vasum 26 van Port Said naar Landsend Vivipara 26 naar Port Debouc Westerdam 26 naar Rotterdam Westertoren 26 van Auckland naar Miri Wieldrecht van Sidon naar Bremen Willem Ruys 27 te Tg Priok verwacht Vivipara (t) 2 30 te Port Debouc verwacht Wonosobo 27 te Belawan Zeeland 27 te Sungeigerong Zuiderkerk 26 te Townsville verwacht KLEINE VAART Aardenburg 26 van Pos Kallevik naar R'dam Arnhem 26 van Bordeaux naar Dakar Arnoudspolder 26 van Lissabon naar Antwerpen Batavier 1 26 van Bordeaux naar Casablanca Batavier 3 26 van Rotterdm naar London Berend N 26 van Rotterdam naar Hamburg Deo Gratias 26 van Partington naar Aarhus Duurt 26 van Tynemouth naar Ronne Eijo S 26 van Colchester naar Vlaardingen Flardinga verm 28 van Hansweert nr Rochester Frans Boehmer 26 van Kreta naar Hamburg Geertruid Margaretha 26 van Rouen naar Port Lyautey Gerrie S 26 van Swansea naar Delfzijl Gramsbergen 26 van Huelva naar Goole Hast 1 26 van Swansea naar Amsterdam Hoflaan van Methil naar Kopenhagen Ida Jacoba van Goole naar St Malo Import 26 van Guernsey naar Antwerpen Jupiter 26 van Lissabon naar Amsterdam Leliegracht 26 van Kotka naar Aberdeen Lotus verm 30 van Gent naar London Markelo 26 reede Coppervik Menkar N van Rouen naar Casablanca Mynelis 26 van Letreport naar Kambo Mysson verm. 26 van Parijs naar Nykoping Navis 26 van Ventspils naar Terneuzen Paris 26 van Gothenburg naar Rouen Primus 26 naar Hamburg Schokland 26 van Varberg naar Delfzijl Sertan 26 dw. Cushaven Ventspils Terneuzen Sonsbeck 26 van Casablanca naar Rouen Stalenlaan 26 van Casablanca naar Bremen Stella Prima 27 van Amsterdam naar Haifa Swallow 26 van Leith naar Rotterdam Violette Erica 26 van Port Noir naar Hamburg Vrede 26 van Par naar Rotterdam Vrouwepolder 26 te Birkenhead verwacht Walton Jones (t) pass. 26 Aden naar Mena ai Ahmadi Waterman 26 te Singapore Westerschelde 26 van Liverpool nr Antwerpen Wieldrecht (t.) 26 dw. Algiers naar Bremen Willem Ruys 27 te Tandjung Priok Woensdrecht (t.) 27 van Port la Cruz naar Portland (Maine) Wonosobo 27 te Belawan Zuiderkerk 27 te Townsville SLEEPVAART Ebro 23 naar Rotterdam met 2 bakken Gele Zee 23 te Rotterdam met doksectie Tyne 23 naar Rotterdam met zuiger

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 11