stom - Tot einde van januari tien nieuwe afvaarten v. Zestigjarige huwelijkskandidaat vervalste zijn geboortebewijs Rekenen IN DE RUIMTE Enorm nieuws ^Praatótcel PUZZEL no 2 De uittocht uit Indonesië In Singapore zijn al twee kampen vol 3 Van dag tot dag Grensdocumenten voor personenauto's in vier landen afgeschaft Faillissementen „Als mijn bruid mijn ware leeftijd wist had ze mij nooit genomen NAAIMACHINES Dit is ideaal. Een King Size Virginia op zijn best met een King Size filter op zijn best: Het Silk Filter! Het allerfijnste filter van de wereld, dat het volle aroma van de zuivere Virginia tabak doorlaat en toch een koel, mild en goed roken garandeert. Precies wat U zoekt! 0p de Buurvrouw met een mes bedreigd Dertien koeien verbrand in landbouwschuur Kwart miljoen daklozen op Cevlon door watersnood Verenigde Staten dekken tekort van UNO-leger Dirigent P. A. Versloot in Nijmegen overleden VRIJDAG 27 DECEMBER 1957 t Niemand zal kunnen beweren dat de techniek der ruimtevaart lang aarzelt voor onoverkomelijk lijkende drempels. Nau welijks heeft de wereldbol enkele kunst matige satellieten als menselijke probeer sels van interplanetair transport om zich heen gekregen, of Russische pioniers in het niemandsland der sterren zenden radio- seinen als spottende fluittoontj.es naar de aarde van de maan af. Wat wil zeggen, dat zij zich ook inderdaad op de maan bevinden. Wie het niet geloven wil, moet twijfelen aan de werkelijkheidszin van 't Duitse mi litair-economische maandblad „Wehr und Wirtschaft", dat in zijn laatste nummer op tamelijk lakonieke wijze de aanwezigheid van Russen op het maanoppervlak ont hult. Het blad heeft dit enorme nieuws vernomen uit westelijke militaire kringen, die hun overtuiging baseren op het feit dat Amerikaanse geleerden de Russische radio- seinen van de maan hebben opgevangen en nog steeds opvangen. Hoe enorm dit nieuws ook is, men krijgt er wonderlijk genoeg geen panische schok door. Het idee dat Russen op dit moment over het zilveren oppervlak van de maan wandelen en met radiozendertjes spelen, is niet alarmerend. Niets is alarmerend voor ons, mensen van de vernuftigste helft van de vernuftigste twintigste eeuw. Wij weten dat alles mogelijk is en wij blijven er stoïcijns onder, wetend dat onze verbeel dingskracht jammerlijk tekort zou schie ten om ons ook maar in de verste verte een duidelijk idee te vormen van wat ons, mensen, van de mensen te wachten staat. Onze verbeeldingskracht kan ons wèl een angstdroom bezorgen, wanneer wij bedenken dat de Russen zich in Berlijn bevinden doch zodra er sprake is van een zo vèr verwijderde plek als de maan, houdt onze realiteitszin op. Daar komt nog bij, dat wij waarschijnlijk meer te duchten hebben van de Russen ir. Berlijn dan van die op de maan. En dat is dan weer een overweging, die op realiteitszin is gebaseerd. Tenslotte: realiteitszin is blijkbaar niet de sterkste kant van het geciteerde Duitse maandblad en evenmin van de westelijke militaire kringen, die het sprookje van de Russische maanmannetjes gezamenlijk de wereld ingeblazen hebben. Voorlopig zullen we maar aannemen dat het als een grapje is bedoeld, ook al ls alle humor er verre van. En voorlopig zullen die militaire krin gen er beter aan doen, te trachten de Rus sen uit Berlijn weg te krijgen dar» ze van de maan te verjagen. Als dat eenmaal is gebeurd, is het nog tijd genoeg om, als overwinnaar op aarde, met vliegende vaandels naar de maan te gaan. Na 1 januari kunnen automobilisten de Duitse, Zwitserse en Zweedse grenzen passeren zonder carnet of triptiek. De drie landen volgen met de afschaffing van de ze grensdocumenten het voorbeeld van Oostenrijk. Bij de Oostenrijkse grenzen wordt sinds 1 juli 1957 geen carnet of triptiek meer gevraagd voor personenauto's, motorrij wielen, bromfietsen en invalidewagens Een triptiek of carnet is daar nog wel vereist voor andere motorrijtuigen en voor aanhangers (ook voor kampeeraanhang- wagens). Oostenrijk heeft het de automobilisten nog gemakkelijker gemaakt door (al eer der) de internationale rij- en wagenbe- wijzen af te schaffen. Zweden en Zwitser land hebben deze zelfde maatregel inge voerd, Duitsland echter nog niet. In Duitsland geldt de afschaffing van carnets en triptieken voor particuliere per sonenauto's, motorrijwielen, bromfietsen en voor aanhangers achter deze voertui gen. De afschaffing geldt hier dus niet voor andere soorten motorrijtuigen, zoals vrachtauto's, autobussen en dergelijke. Zweden vraagt helemaal geen carnets of triptieken meer, noch voor particuliere noch voor commerciële motorrijtuigen. Het passeren van de Zweedse grens wordt slechts aangetekend op de groene verze- keringskaart. Voor bromfietsen blijft wel een grensdocument nodig. Zwitserland heeft triptieken en carnets per 1 januari 1958 afgeschaft voor parti culiere personenauto's en motorrijwielen. De K.N.A.C. tekent hierbij aan, dat de invoerrechten voor motorrijtuigen in de genoemde landen niet zijn afgeschaft. Ten aanzien daarvan geldt onverminderde aansprakelijkheid. Dit betekent, dat bepa lingen zoals die omtrent de duur van het verblijf met een auto in deze landen, om trent de verplichting tot wederuitvoer, het domicilie van degeen die tijdelijk een mo torrijtuig invoert, en vooral ook verbod om een tijdelijk ingevoerd motorrijutig aan een inwoner van het desbetreffend land in gebruik af te staan, in volle omvang blijven bestaan. Alle bepalingen betref fende de groene kaart blijven uiteraard eveneens onverminderd van kracht. De Haarlemse rechtbank heeft in staat van faillissement verklaard: S. Walst, veehouder, Noordeinde 121 te Oostzaan. Rechter-commissaris mr. N. Smits en curator mr. D. Aten, Provinciale- weg 52 te Zaandam. W. Visser, controleur, H. Gerhardstraat 177 te Zaandam. R.ech ter-commissaris mr. N. Smits en curator mr. D. Aten, Provin- cialeweg 52 te Zaandam. P. A. van Beek, aannemer, Barteljoris- straat 10 te Haarlem. Rechter-commissaris mr. N. Smits en curator mr. dr. A. F. H. Schreurs, Kruisstraat 3 te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opge heven het faillissement van: K. Th. Stam, Neptunusstraat 32 te IJmuiden. Rechter commissaris mr. H. J. Ferwerda en cura tor mr. J. W. Crefeld, Paulu3 Potterstraat 27 te IJmuiden-Oost. Bij beschikking van de rechtbank is aan L. Fontijn, Kanaalstraat -63 te IJmuiden, aldaar handelende onder de naam Juliana Shipstores, voorlopig surseance van beta ling verleend, met benoeming van mr. H. J. Pot, advocaat en procureur te Haarlem, Ged. Oude Gracht 92, tot bewindvoerder. Het verhoor van de schuldeisers is bepaald op maandag 3 maart. ADVERTENTIE Wegens vervalsing van zijn geboortebe wijs heeft 'n 65-jarige Amsterdamse mon teur deze week voor het Amsterdamse hof in hoger beroep» terecht gestaan. In eerste instantie was de man veroordeeld tot 250 boete en twee maanden voorwaar delijk. Het hof bevestigde thans dit von nis. Ruiterlijk erkende de man ook thans weer, in 1953 op zijn geboortebewijs het jaar van zijn geboorte 1892 te heb ben gewijzigd in 1912, omdat hij met een dertig jaar jongere Utrechtse vrouw in het huwelijk wou treden, die „me zeker niet genomen had als ze mijn ware leef tijd gekend had", naar hij verzekerde. De doorzichtige vervalsing werd door de burgerlijke stand te Zuilen, waar het huwelijk eind 1953 werd voltrokken, niet ontdekt, hetgeen de president van het ge rechtshof ten zeerste verwonderde. Drie jaar lang leefde de echtgenote met haar man zonder te weten, dat hij uit een vorig huwelijk al zes kinderen had, die allemaal volwassen waren. Pas dit jaar liep hij tegen de lamp. Uit angst, dat ook zijn werkgevers hem zouden ontslaan (de man verricht werk op hoge ladders en kra nen), had hij ook de op zijn rijbewijs aan gegeven leeftijd vervalst en dit werd op een kwade dag door de verkeerspolitie ont dekt. Het kostte hem 50 boete. De procureur-generaal sprak er zijn verbazing over uit, dat de ver dachte er in was geslaagd, zich al die tijd voor zijn eigen vrouw 20 jaar jon ger te houden dan hij was. „Iedereen mag wel een zeker respect voor de ze man hebben en hij ziet er inder daad dan ook vrij jeugdig uit. De hele zaak zou haast ongelooflijk lijken als wi.i de man hier niet in levende lijve voor ons konden zien. Al die tijd heeft hij zijn zes kinderen on zichtbaar weten te houden. Had zijn vrouw die ooit ontmoet, dan had ze zonder twijfel moeten begrijpen, dat haar man wel op onmogelijk jeugdi ge leeftijd vader moest zijn gewor den". (de jongste zoon is al 28 jaar oud. „Ik kan mijn vak nergens meer uitoe fenen als ik vertel, dat ik al 65 ben," zei de verdachte, „hoewel ik het nog heel goed kan. Geeft u mij geen voorwaarde lijke gevangenisstraf, want als ik sollici teer moet ik heus opnieuw mijn leeftijd verzwijgen. Ik moet er wel om liegen, an ders moet ik rondkomen van mijn A.O.W.- uitkering en daarvan kan ik echt geen 250 boete betalen." De uitspraak volgt op 7 januari. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuz« ENGEL, Gr. Houtstr. 181 - Tel. 14444 Toegift voor ééti lege stoel Soms zou men zweren, dat alle kuchende en hoestende mensen zich bij voorkeur op houden in schouwburgen en concertzalen. De geroutineerde toneel- of muzieklief hebber weet dan ook, dat deze onvermijde lijke bijgeluiden op de koop toe genomen moeten worden. En hij heeft er vrede mee, zolang ze niet al te rondborstig uiteenspat ten. De beschaafd-af geremde hoestbui is een normaal onderdeel van 't programma geworden Te opvallender was dan ook de lege stoel na de pauze bij 't pianorecital van Cor de Groot verleden weekBij Beethoven vóór de pauze had er een jong meisje van bij kans 20 lentes op gezeten, dat met volledig succes al. haar neusslijmvliesprikkelingen in een klein zakdoekje had weten te smo ren, al liep ze daar meermalen paars bij aan. Tijdens een der fortissimo's op 't podium had 'ik haar willen adviseren eens fris van de lever schoon schip te ma,ken. 't Zou nauwelijks opgevallen zijn. 't Kwam er helaas niet van. Na de pauze was er die opvallend lege stoel. Naar ik vernam was 't meisje weg- gegaan, omdat ze bij Debussy, Ravel en de Spanjaarden niet storen wilde. Antieke gedachte bij zo'n jong ding! Cor de Groot moet 't geweten hebben. Na 't eerste routine-toegiftje na 't routine- applaus van naar garderobe-penningen zoekende mensen kwam hij terug, kéék éven naar die éne stille stoel, en speelde opvallend geïnspireerd en fris een vreugdevol slot aan de avond. J. v. d. Molen MET OF ZONDER FILTER: GLADSTONE HOUDT DE SMAAK WAAR U VAN HOUDT! Een veertigjarige huisvrouw uit Drie- bergen-Rijsenburg is door het gerechtshof te Amsterdam veroordeeld tot een maand voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Als bijzondere voorwaarde werd ge steld, dat de vrouw zich onder psychiatri sche Jjehandeling zal stellen zolang de re classering dat nodig zal achten. De vrouw werd ervan beschuldigd haar buurvrouw met een mes te hebben bedreigd. Zelf zegt zij dat deze buurvrouw haar was aange vlogen met een mattenklopper. In eerste aanleg had de politierechter in Utrecht de verdachte tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld. De procureur-generaal had bevestiging van dat vonnis geëist Bij een brand in een landbouwschuur te Callantsoog zijn dertien koeien om het leven gekomen. De brand, die waarschijn lijk is ontstaan door kortsluiting op de strozolder boven de koeien, is uitgebro ken omstreeks één uur. De bewoners van het huis, waarbij de schuur hoorde, hebben het vuur pas op gemerkt toen de vlammen al door het dak sloegen. De brandweer kon toen niet veel uitrichten. De schade wordt door verzeke ring gedekt. CHARLES PATHé OVERLEDEN De Franse pionier op het gebied van de film Charles Pathé is woensdag te Monaco op 93-jarige leeftijd overleden. Hij was de oprichter van de Pathé-filmmaatschappij (in 1898), die thans nog door zijn zoons wordt bestuurd. Pathé begon in gramma- foons, nadat hij op de markt een fono graaf van Edison had gekocht. COLOMBO (UP) Op het eiland Cey lon zijn door overstromingen een kwart miljoen personen dakloos geworden. Vol gens de jongste, onofficiële, berichten wordt verwacht dat het dodencijfer tot vijftig stijgen zal. In de Galoyavallei is een heel dorp weggespoeld en door een grondverschuiving in de streek van Kuru- negala zijn veertig mensen begraven. In de ondergelopen streken is een massale evacuatie aan de gang. Verscheidene weg en spoorverbindingen van de hoofdstad Colombo met de provincies zijn verbro ken. De regering van Ceylon heeft India twee lichte vliegtuigen, vijf helikopters en medische hulp gevraagd. NEW YORK, (U.P.). De Amerikaanse UNO-ambassadeur James Wadsworth heeft de Verenigde Naties een cheque van twaalf miljoen dollar aangeboden als een speciale bijdrage voor de noodstrijdmacht van de UNO (UNEF) in het Nabije-Oosten om het tekort van die strijdmacht over 1957 te dekken. De voor 1958 benodigde fondsen moeten, volgens een algemene regeling, door alle UNO-leden worden opgebracht. Wadsworth zei: „Een voorbeeld van het succes van de UNEF is dat er in het afge lopen jaar geen enkel slachtoffer is geval len aan de grens, waarlangs de UNEF haar strijdkrachten heeft ontplooid. Tevoren vie len er ieder jaar langs diezelfde grens non derden doden. „Carnet t.i.r." Het ministerie van Fi nanciën deelt mede, dat het internationale douanedocument voor het wegvervoer van goederen, bekend onder de naam van „Carnet t.i.r." met ingang van 1 januari 1958 eveneens in Denemarken kan worden gebezigd. SATELLIET KUNSTMAAN KUNSTMAAN/ASATELLIET In bijgaande rekenopgave hebben we SATELLIET vermenigvuldigd met KUNSTMAAN en het produkt ter con trole weer gedeeld door KUNSTMAAN waardoor SATELLIET als quotient ver scheen. Verschillende letters stellen verschil lende cijfers voor en gelijke letters steeds gelijke cijfers. Gegeven is, dat KUNSTMAAN deel baar is door 9. Om verder die kunstmanen en satel lieten niet „in de ruimte" te laten hangen hebben we in het centrum ook nog de A van „Aarde" gegeven. Kunt u met deze schijnbaar zcS schaarse gegevens de oorspronkelijke vermenigvuldiging en deling recon strueren? Er is slechts één oplossing mogelijk, die aan alle gegevens van de opgave voldoet. DJAKARTA (ANP) De Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging in Dja karta heeft donderdag medegedeeld te ver wachten, dat vóór het einde van dit jaar tienduizend Nederlanders Indonesië zullen hebben verlaten. Voorts is een nieuw schema bekend gemaakt voor tien afvaar ten van schepen met Nederlandse repatrië- renden en wel: 30 december: „Willem Ruys" van Tand jong Priok naar Rotterdam. 31 december: „Waterman" van Soerabaja naar Singapore. 31 december: „Orantes" van Singapore naar Europa. 8 januari: „Waterman" van Soerabaja naar Rotterdam. 11 januari: „Oceania" van Tandjong Priok naar Europa. 12 januari: „Himalaya" van Tandjong Priok naar Nederland. 15 januari: „Toscane" van Tandjong Priok naar Genua. 20 januari: „Organa" van Belawan (Me- dan) naar Nederland. 27 januari: „Grote Beer" van Soerabaja via Tandjong Priok naar Nederland. 31 januari: „Oranje" van Tandjong Priok naar Amsterdam. Alle data zijn voorlopig. „Waterman" weer in Singapore SINGAPORE (AFP) De „Waterman" is donderdagmorgen in Singapore aange komen met zeshonderd Nederlanders uit Indonesië aan boord. De „Sibajak" is met 255 Nederlandse évacués uit Soerabaja eveneens naar Singapore onderweg. Zevenhonderdzestien in Singapore gear riveerde Nederlanders zijn reeds per vlieg tuig of schip naar Nederland vertrokken. Een groep van ongeveer negenhonderd Nederlanders zal heden met het Britse schip „Orontes" uit Singapore naar Neder land vertrekken. Kolonel Vooren vertrokken Kolonel M. Vooren van het Rode Kruis Corps is dinsdag van Schiphol naar Singa pore vertrokken. Hij zal daar optreden als contactman tussen het Britse en het Neder landse Rode Kruis. In Londen heeft hij de vorige week van het Britse Rode Kruis de toezegging gekregen, dat hem in Singapore allerlei faciliteiten èn medewerking zullen worden verleend. Het Nederlandse Rode Kruis heeft reeds ruim 2650 welkomstpakketten, 20 kisten met boeken en 60 pakken met tijdschriften verzonden. Voor kleding, medicamenten e.d. zorgt de Nederlandse regering, voor wier rekening de "Nederlandse évacués te Singapore in kampen worden opgevangen. Derde kamp Op het ogenblik wordt in Singapore een derde kamp voor de Nederlanders inge richt, daar de beide in gebruik zijnde kam pen reeds vol zijn. Het nieuwe kamp wox*dt ingericht in de kazernes van het Singa pore-regiment te Ulu Pandan. De Neder landers die gisteren aan boord van de Wa terman arriveerden, zullen daar worden ondergebracht. Kerstdiner Voor ruim duizend Nederlandse geëva- cueerden uit Indonesië was er woensdag in Singapore een kerstviering met een diner van soep, vis, kalkoen en toebehoren, en met voor elk der vierhonderd kinderen een cadeautje afkomstig van gulle gevers van alle nationaliteiten in Singapore. Het Nederlandse consulaat had de han den vol om al het heerlijks en alle cadeau tjes op tijd naar de kampen te krijgen, waar de Hollanders verblijven. Met hulp der vrouwen onder de geëva- cueerden werden de eetzalen feestelijk ver sierd. Schiphol in de mist Zestig Nederlandse évacués die in een „Super Constellation" van de KLM op tweede kerstdag in Nederland zouden te rugkeren, hebben een deel der kerstdagen in Londen moeten doorbrengen. Hun toe stel arriveerde gistermorgen boven Schip hol, dat in een dichte mist lag. Tenslotte werd het toestel doorgestuurd naar Lon den, waar wel geland kon worden. De pas sagiers zullen vandaag per boot of vliegtuig naar Nederland reizen. In Nijmegen is vrij plotseling op 69- jarige leeftijd overleden de musicus P. A. Versloot. Piet Versloot was in Nijmegen dirigent van het Bachkoor en sinds vijfen twintig jaren directeur van de Nijmeegse Volksmuziekschool. Ook was hij directeur van muziekverenigingen in Arnhem en Druten. Als dirigent van het Bachkoor leidde hij jaarlijks de uitvoering van de Matthaus Passion in Nijmegen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5