Gaillard voorstander van gesprek der Grote Vier HET WEER Anti-westerse gezindheid overheersend in Cairo „Treslong" Hillegom Oost-Indonesië onthoudt zich van anti-Nederlandse hetze Ministers van Buitenlandse Zaken zouden deze moeten voorbereiden el MORRIS 'teforei/of/êizy/ Steun voor Indonesische aanspraken op Nieuzv-Guinea en het zeegebied Indonesië regelt thans ook de export van overgenomen ondernemingen Eendracht Twee doden in het verkeer V erkeer songelukken DIT JAAR: 1147 DODEN Dr. Drees had onderhoud met KPM-directeur Regenachtig „Afspraken voor wapen leveringen al gemaakt" Nieuwjaars Thé- en Diner-Dansant Rondblik in West'Duitsland Zwijgende grootheid Voor Stille Armen Ben Goerion neemt ontslag als premier van Israel Breuk in de coalitie is niet meer te helen Het woord is aan 72e JAARGANG No 147 DINSDAG 31 DECEMBER 1957 3 02e JAARGANG No'300 Haarlems Dagblad Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijk* OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15293 |j j| "1 i 1 i Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. fLmrnmFj 1 fl jê 1 ^^1 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- i 1 jj jj jf i lil i C II fl /I Al j| 1 .J IL Ji Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 «is «Si A JL ^8^ JL JL A all \«Ai fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Wie is dat., die daar aan de deur luistert? Is het Vader Tijd, die komt horen of hij het nieuwe jaar kan binnenlaten? Of is het Oudjaar in eigen persoon, die luistert naar de ontvangst welke zijn opvolger ten deel valt? Wie het ook zijn moge, hij vormt een toepasselijke illustratie voor de laatste krant van dit jaar. Vanavond om, 12 uur gaat de deur open voor 1958; voor een jonge Tijd, die over een ja.ar weer even verouderd, zal zijn. PARIJS (UP) De Franse premier Fé- lix Gaillard heeft in een interview gezegd, dat hij graag een top-conferentie met Rus land zou willen hebben. Hjj zei, dat een bijeenkomst van ministers van Buiten landse Zaken tussen het Westen en de Russen „zo spoedig mogelijk" zou moeten worden gehouden, om de weg te banen voor een eventuele conferentie van re geringshoofden. Gaillard maakte deze op merkingen in een interview met het tijd schrift „U.S. News and World Report". De Franse premier zei, dat hij graag een bij eenkomst aan de top zou willen hebben, zoals door Rusland voorgesteld, „op voor waarde, dat die bijeenkomst van tevoren op voldoende wijze voorbereid zou zijn, zodat de conferentie niet zuiver en alleen maar een propaganda-confcrentie zou zijn, voor de ene kant of de andere". Sprekende over de waarde van zulke onderhandelingen, zei Gaillard, dat het „van wezenlijk belang is, dat de weste lijke landen aantonen, dat zij op ieder ogenblik bereid zijn over ontwapening te onderhandelen. Tegenover de Russische propaganda moeten wij nooit de indruk geven, dat ons verlangen om te ontwape nen minder groot zou zijn dan dat van de Russen". Gaillard zei „op het ogenblik geen bijzondere tekenen te zien, dat de Russen hun weigering zouden laten varen een afdoende inspectie en controle te aan vaarden". „De grote moeilijkheid voor Rusland is dan, dat het dan een vergelijking moet toestaan van de twee manieren van leven en van de twee levensstandaarden van Oost en West", zei hij. Gaillard zei te menen, dat het nuttig zou zijn een bijeenkomst te houden van de grote drie Frankrijk, Groot-Brittannië In Amsterdam is gisteravond de 53- jarige mevrouw R. Felsen, toen zij op de Ceintuurbaan op een reeds rijdende tram sprong, gevallen en bekneld geraakt tussen de vluchtheuvel en de wielen van de tram. Zij werd zeer ernstig, gewond. Tijdens het vervoer naar een ziekenhuis is zij over leden. Gisteravond wilde de 70-jarige heer H. van. Wijk in Schoonoord (Drente) ach ter een autobus langs met de fiets de straat oversteken. Een tankwagen uit Groningen, die juist passeerde, reed hem aan. De heer Van Wijk werd zwaar gewond naar het zie kenhuis te Emmen overgebracht waar hij korte tijd na aankomst overleed. Bij verkeersongelukken in 1957 in ons land zijn terstond of kort daarna om het leven gekomen 1147 personen, van wie 221 kinderen. Bovendien zijn later nog ruim 400 personen overleden. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. ->3439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 A HAPPY NEW YEAR DEN HAAG (ANP). - „Er is geen sprake van, dat de minister-president een per soonlijke boodschap van de Indonesische premier, ir. Djuanda, zou hebben ontvan gen". Dit vernam het ANP van de zijde van het kabinet van de minister-president naar aanleiding van berichten, dat de president-directeur van de K.P.M., de heer J. F. P. de Geus, een dergelijke boodschap zou hebben overgebracht. Wel heeft dr. Drees de heer De Geus voor een onderhoud ontvangen. Bijzonder heden over het onderhoud werden niet medegedeeld. VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Overwegend zwaarbewolkt met tijdelijk regen en in het noorden van het land mogelijk ook natte sneeuw. Meest matige wind uit westelijke richtingen. In het noorden van het land vrij koud, in het zuiden van het land vrij zacht. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIERENTWINTIG PAGINA'S WAARIN OPGENOMEN ERBIJ CAIRO (UP) Op de Afro-Aziatische solidariteitsconferentie te Cairo wordt vandaag eën voortzetting verwacht van de anti-westerse aanvallen die de gehele con ferentie gekenmerkt hebben. Alleen de economische commissie moet haar reso lutie nog aanbieden, die van df andere commissies zijn gereed en zullen waar schijnlijk woensdag op de voltallige zit ting, die het formele einde van de confe rentie zal zijn, automatisch worden be krachtigd. Alle resoluties zijn uitgesproken anti-westers. De politieke commissie roept bijvoorbeeld op tot een onderzoek door de Verenigde Naties naar de Britse „mis daden" in Kenya, tot een boycot van alle Nederlandse schepen die goederen vervoe ren die gebruikt kunnen worden tegen Indonesië, en tot teruggave van Okinawa door Amerika aan Japan. De resolutie, die bestaat uit 17 punten, wordt beschouwd als een zege voor de communistische pro pagandisten. Een Ethiopische afgevaardigde heeft zijn bezorgdheid uitgesproken over deze anti westerse gezindheid. „Wij en de Tunesiërs hebben alles gedaan wat we konden", zei hij, „maar de communisten en de linkse elementen hadden het voor het zeggen". Hij slaagde er niet in in de tekst, waarin het terugtrekken van buitenlandse bases van vreemd grondgebied geëist wordt, de woorden ingevoegd te krijgen: „als deze bases daar zijn tegen de wil van het volk". De enige concessie die hij gedaan kreeg was, dat de oproep tot positieve neutrali teit vervangen werd door een oproep zich te houden aan het principe van non-inter ventie, zoals dat aangenomen werd op de conferentie van Bandung. De communisten hebben twee neder lagen geleden. Geen algemene instemming vonden de voorstellen om Amerika „on menselijke daden en wreedheid in Korea" Indonesische missie vertrekt DJAKARTA (ANP) De secretaris generaal van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken. Suwito Kusumo- widagdo, heeft medegedeeld, dat een Indo nesische missie naar het buitenland zal worden gezonden voor het voeren van be sprekingen over aankoop van wapens. Hij zeide echter niet welke landen de missie zal bezoeken. ADVERTENTIE met Intern. Artisten progr. Nienwjaarsmenu's 10.en ,f 12.50. Tafelres. 02520 - 5347 te verwijten en om Amerika met name te noemen in een rapport over rassendiscri minatie. (Reuter) De politieke commissie heeft een resolutie aangenomen waarin de Indo nesische aanspraken op Nederlands Nieuw- Guinea en erkenning van het zeegebied tussen de Indonesische eilanden als terri toriale wateren worden goedgekeurd. De resolutie vraagt voorts aan de aangren zende landen niet toe te staan dat Neder landers hun havens of vliegvelden gebrui ken met voor Indonesië vijandige bedoe lingen. Tegen kernwapens De afgevaardigden hebben een beroep op alle natuurkundigen ter wereld gedaan, werkzaamheden aan de ontwikkeling van kernwapens stop te zetten. Voorts werd de regeringen van de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie en Groot-Brittannië verzocht de proeven met kernwapens te staken. Vandaag zal worden gesproken over een Japans voorstel, in maart te Tokio een wereld-ontwapeningsovereenkomst te be leggen. Overigens zouden de voorzitfcgrs der commissies, die zich met ontwapening, imperialisme, kernwapens, arbeid en eco nomische zaken bezighouden, geen over eenstemming over het slotcommuniqué hebben bereikt. Het rapport van de com missie voor economische zaken zal onder meer de oprichting van een Afro-Aziati sche gemeenschappelijke markt behande len. De economische commissie nam een resolutie aan waarin werd uitgesproken dat elk land het *-echt tot nationaliseren heeft. X^ccoocccococccccco^COXX:CCCCC<^XYX:OCCOCC<XOCOOOC<XC< Onze reisredacteur W. L. Bru'gsma, die doorgaans verder van huis trekt, opent vandaag een reportage over een buurland: de Westduitse bondsrepu bliek. Het tijdstip had. moeilijk beter gekozen kunnen zijn: op de jongste NAVO-conferentie is voor het eerst weer een onafhankelijk Duits beleid gevoerdhet lijkt allerminst uitgeslo ten dat het Duitse economische over- 8 wicht gecompleteerd zal worden door een sterkere politieke rol. De raketten- kwestie, de voorstellen tot heropening van een gesprek met Moskou, de ge dachte aan een militaire neutralisering van een Middeneuropese zone doen het uur der actualiteit van het Duitse probleem weer slaan. Onze reisredacteur zal in zijn re- j) portage de economische, militaire en b politieke aspecten van dit probleem aan een beschouwing onderwerpen, pi Zijn eerste artikelen zijn aan de Duitse 8 economie gewijd en zulks niet zonder 8 reden: het zou niet de eerste keer zijn dat economische ontwikkelingen de 8 Duitse politiek beslissend beïnvloeden 8 o »cccccoicc<xmxcoccooccccocooccocoooocccoocccoscccccca en de Verenigde Staten voor enige con ferentie met de Russen. In antwoord op de vraag of de plannen voor het instal leren van raketbases in Europa uitgesteld zouden worden tot een topconferentie met de Russen zou zijn gehouden, zei hij: „Ik geloof niet dat men die kwesties met el kander moet verbinden". „De organisatie van de verdediging van het westen is, bij de tegenwoordige stand van zaken, een noodzakelijkheid op zichzelf. Als de ver dediging van de vrije wereld niet ge handhaafd werd, in afwachting van de goede gezindheid van de Russen, wel, dan zouden zij een succes boeken, voordat zij met ons hebben onderhandeld". Gevaarlijk Het. Poolse voorstel voor een neutrale zone omvattende Duitsland, Polen en Tsjechoslowakije noemde hij een zeer ge vaarlijk denkbeeld, omdat elke atoomont wapening van Europa Amerikaanse strijd krachten zou noodzaken naar huis terug te keren, terwijl de Russen zouden blijven. De verweerde kop van de sfinx van Cheops, die de wacht houdt bij de piramiden van Gizeh in Egypte, wordt gerestaureerd. Het steigerwerk is reeds opgetrokken tot onder de kin van het kunstwerk, dat is gehouwen uit een uitloper van een rotsmassief. De sfinx krijgt ook een nieuwe neus. Volgens de overlevering is dat deel van het sfinxgezicht leeggeschoten door soldaten van Napoleon in 1798. Nagekomen giften Koezie 50.J. v. D. 25.Fa. E. 25.—; B. K.—v. P. 25.—; F. P. J. M. 25.—; Mr. J. H. G. Z. 15.—; N. N. 15.—; A. I. D. 10.—; Mevr. J. E.—v. d. W. 10.—; Mevr. H. W. A.—M. 10.—; Mej. G. v. L. 10.Mevr. Mr. Ch. E. L. T.—G. 10.—; J. de G. 10.—; Coöp. H. 10.—; K. v. W. 10.—; M. E. J. de W.—R. 10.L. S.K. 10.Namens enkele Ford empl. 6.—; N. N. 5.50; D. K. 5.—: K. P. O. 5.—; J. F. H. B. 5.—; Mej. D. H. W. L. 5.—; H. C. V. 5.—; J. C. v. G. 3.35; Mej. D. K. 2.50; W. H. 2.50; A. A. D. 2.50; A. E. 2.50; Mej. A. S. 2.50; Mevr. M. A. D.—V. 2.50; Mevr. J. A. v. D. 2.—; R. S. 10.—; A. A. E. B. v. V. 10.—; Mej. v. d. W. 2.50; Mr. J. M. K. 2.50; Ir. W. B. G. 10.—; E. Z. 2.50; Mevr. L. 2.50. Dagtotaal 376.85. In het geheel is thans bij ons blad bin nengekomen een bedrag van 13.103.85. JERUZALEM (Reuter) Premier Ben Goerion van Israel heeft besloten ontslag te nemen, omdat hij „niet in staat is de schade aan zijn coalitie-kabinet te her stellen". Ben Goerion deed deze mede deling nadat zijn kabinet vergeefs gepoogd had de crisis op tc heffen, welke was ont staan door het besluit van de premier (zonder voorafgaand overleg met de ministerraad) een vooraanstaand Israëli sche functionaris in West-Duitsland over eventuele wapenleveringen te laten onder handelen. Ben Goerion zei dat hij presi dent Ben Zvi voor woensdag officieel zijn ontslag zou aanbieden. Hij weet de crisis aan de linkse Achdoeth Haavoda-partij, welker ministers hij er reeds eerder van beschuldigd had de pers van de reis naar Bonn op de hoogte te hebben gesteld. De Achdoet-Haavoda verzette zich in principe niet tegen het kopen van wapens in West-Duitsland, maar tegen de keuze van de Israëlische functionaris, die werd uitgezonden Sjimon Peres, de directeur- generaal van het Israëlische ministerie van Defensie. KEULEN (DPA) De Israëlische missie in Keulen heeft met klem tegengesproken, dat Peres, tijdens zijn korte bezoek aan West-Europa in Bonn is geweest en met de bondsregering over wapenaankopen of andere kwesties onderhandeld heeft. In betrouwbare kringen te Bonn werd ge zegd. dat niets bekend is over een bezoek van Peres aan deze stad. JERUZALEM (Reuter) In een Israë lisch regeringsbesluit dat op 24 december is gevallen, maar tot op heden geheim zou worden gehouden, staat dat de veiligheid van Israel eist dat zijn verdedigingskracht door aankoop van materieel, onverschillig van welke herkomst, wordt vergroot. Men beschouwt voorts de publicering van het in besloten kring genomen besluit als schadelijk voor de staat en een ernstige schending van' het beginsel van gemeen schappelijke verantwoordelijkheid voor regeringsbesluiten. Eichendorff: Het nieuwe ontkiemt vit het oude; het verleden huisvest onze toekomst. DJAKARTA (UP) Het persbureau „Antara" deelde vandaag mee, dat er geen militaire controle geplaatst is over de Ne derlandse ondernemingen van Midden- en Noord-Celebes. Een correspondent van dat persbureau zegt, dat de werkzaamheden van die ondernemingen als gewoonlijk plaats vinden niettegenstaande de huidige anti-Nederlandse campagne. Geen enkele Nederlandse firma is van de employés aan de arbeiders overgedragen. De plaatse lijke militaire administrateur heeft zelfs geen enkele verordening betreffende een controle van Nederlandse ondernemingen uitgevaardigd. Van de betekenis der onlangs gemelde ongeregeldheden op Celebes verschaft ook het hieronder volgende bericht van het nieuwsagentschap Antara een indruk. Het persbureau deelde maandag mee, dat twee duizend Indonesiërs de bossen van Cele bes ingevlucht zijn om te ontkomen aan de „onderdrukking" van een plaatselijke semi- militaire organisatie. Tot de vluchtelingen behoorden, volgens Antara, ook legerper- soneel, dat in „gewapend verzet" is tegen het Permesta-commando, dat in maart van dit jaar werd opgericht ter ondersteuning van luitenant-kolonel Ventje Sumual, de leider van de militaire opstand die zich tot doel gesteld had meer autonomie te ver krijgen voor Celebes. Er zou een botsing hebben plaats gevonden tussen de twee groepen. Bij de vluchtelingen behoren volgens Antara, twee legerpelotons, ambtenaren en inwoners uit vijf steden. Verder werd bericht, dat van Ambon uit een schip op weg is naar Djakarta met aan boord 200 rebellen van een andere verzets groep. Een gedeelte van hen zou behoren tot de Darul Islam, een ander gedeelte tot de aanhangers van de „Republiek der Zuid-Molukken". Gezamenlijk kerstfeest (ANP) De Indonesische en Neder landse inwoners van Ambon hebben geza menlijk het kerstfeest gevierd, onder hét beschermheerschap van de regionale mili taire commandant en het regionale comité voor de bevrijding van West-Irian. Volgens vandaag in Djakarta uit Ambon ontvangen berichten, zeide de gouverneur van de Mo- lukkcn, Djohsan, hij die gelegenheid: „Door alle politieke geschillen, die zich op het ogenblik voordoen tussen Nederland en In donesië opzij te zetten, geven de volkeren van deze beide landen thans vrijwillig ui ting aan het verlangen naar vrede, dat in hun harten leeft". Majoor Minggu Nandohy, die de regio nale militaire commandant bij de bijeen komst vertegenwoordigde, nodigde twee Nedex-landse vrouwen uit hem te helpen bij het ontsteken van de kaarsen, die de kerstboom sierden. In een kort woord onderstreepte hij. dat de politieke tegen stelling tussen Indonesië en Nederland geen reden mag zijn voor de volkeren van de twee landen om niet vreedzaam naast elkaar te leven. Vandaag, oudejaarsdag, zyn wederom twintig Nederlandse bedrijven in Djakarta formeel aan de militaire gezaghebber over gedragen Zij werden onder het toezicht van een daartoe aangewezen commissie gesteld. Enkele dagen geleden hadden reeds de directies van 23 Nederlandse be drijven in de hoofdstad hun zaken aan de militaire gezaghebber overgedragen. Intussen bereidt de Nederlandse ge meenschap in Djakarta zich voor op een oudejaarsviering in over het algemeen vrij lege huizen. Vele vrouwen en kinderen zijn gerepatriëerd en in vele gevallen wer den alle waardevolle bezittingen in de af gelopen weken reeds verpakt en naar Ne derland verzonden. In Djakarta werd vandaag bekendge maakt, dat export van de produkten der Nederlandse, thans onder regeringstoezicht gestelde cultuurondernemingen, zal kun nen plaats hebben op de volgende voor waarden: 1) géén betaling in Nederlandse guldens; 2) géén gebruikmaking van Nederlandse exporteurs: 3) geen uitvoer naar Nederland. Deze laatste voorwaarde is niet van toe passing op produkten, die naar Nederland moeten worden verkocht, om schade aan de Indonesische economie te voorkomen, zoals tabak, thee en palmolie. Intussen heeft de minister voor Sociale Zaken Muljadi Djojo-Martono verklaard, dat de hongersnood in streken van Mid- den-Java niets te maken heeft met de huidige campagne tegen de Nederlandse belangen. De minister zei, dat de hongers nood in gebieden op Java veroorzaakt was door natuurlijke oorzaken of omdat die gebieden arme gebieden waren. Hij besloot met mee te delen, dat de re gering thans pogingen doet om mensen uit de hongersnoodgebieden naar de buiten gewesten over te brengen. Toen, vandaag een jaar geleden, op deze plaats de balans van 1956 werd opgemaakt, kon daarbij worden geconstateerd, dat we heel dankbaar mochten zijn „omdat we, wat 1956 in ons eigen landje betreft, weinig andere stof tot praten hebben dan de lange kabinetscrisis en de slechte zomer." En daarbij werd de wens gevoegd, dat Neder land er ook in 1957 zo goed zou afkomen. Die wens is helaas niet in vervulling gegaan. Deze keer kunnen we niet zeggen, dat de grote problemen en moeilijkheden van het afgelopen jaar voor ons land en ons volk in 't algemeen ver weg hebben gelegen. Want de laatste maand van dat jaar is de „Indonesische kwestie", die de meesten onzer reeds lang dood en begraven hadden gewaand, weer in volle furie op gelaaid, zij het dan ook dat er deze keer tenminste totnogtoe geen bloed bij is gevloeid. Maar wel zijn, en worden, dui zenden erdoor uit hun betrekkingen en woningen gejaagd en worden talloze gezin nen in maatschappelijke onzekerheid ge stoten. En dit gebeurt zonder dat de Vei ligheidsraad-van de Verenigde Naties, die de verantwoordelijkheid voor de „regeling" van de Indonesische kwestie op zich had genomen en die „regeling" danook heeft doorgezet, ook maar een vinger ver roert. Evenmin als die Raad ook maar het geringste protest heeft laten horen toen de onder zijn auspiciën gesloten overeen komsten van de Ronde Tafel Conferentie te beginnen met de federale structuur van Indonesië en eindigend met de erken ning der Indonesische schulden één voor één als waardeloze vodjes papier werden verscheurd. Onze westelijke bondgenoten, die destijds nog beweerden dat zij onder meer voor óns bestwil handelden, beweren nu helemaal niets meer en men kan moei lijk ontkomen aan de indruk, dat zij niet alleen niets meer weten te zeggen, maar ook niets meer durven te zeggen om de zaak voor het Westen nie1 nog erger te maken. Zo hebben de Verenigde Naties voor de zoveelste keer verstek laten gaan en het vertrouwen van miljoenen beschaamd. Men zou kunnen zeggen, dat zij wel verstek moesten laten gaan, omdat het de wereldorganisatie nu eenmaal ontbreekt aan middelen om respect voor haar be slissingen af te dwingen. Helemaal waar is dat echter niet, want zij beschikt over de mogelijkheid om sancties van zeer ingrij pende aard toe te passen, maar helaas is dit slechts een theoretische mogelijkheid en geen praktische, althans niet zolang de Sovjet-Unie elk besluit van deze aard kan verijdelen. En zo komen we weer tot de zelfde conclusie als verleden jaar, na de Hongaarse opstand, namelijk dat de UNO machteloos is zolang haar tegenwoordige Handvest ongewijzigd blijft en zolang haar doen en laten (maar vooral haar laten) uitsluitend door overwegingen van de internationale machtspolitiek der afzonder lijke staten wordt bepaald. Op dat gebied van d? internationale machtspolitiek heeft de Sovjet-Unie in het afgelopen jaar trouwens een hele reeks van successen geboekt. Niet alleen in Indo nesië, waar zelfs de onuitgesproken drei ging van haar „bescherming" voldoende was om de sterkste westelijke mogend heid te weerhouden van krachtig en doel treffend protesteren tegen flagrante schen dingen van mensenrechten en internatio nale verdragen. Onder de „beschermende" vleugels van diezelfde Sovjet-Unie kan de Hongaarse satelliet-regering ongestoord doorgaan met het veroordelen en execu teren van tegenstanders volgens de meest willekeurige wets-interpretatie, en van klachten, protesten of verzoeken van de Verenigde Naties wordt daarbij zelfs geen notitie genomen En ontzag voor dezelfde krachtfiguur maakt dat de westelijke lan den ook in het Nabije Oosten een politieke rol spelen, die van zo grote zwakheid ge tuigt dat de westerling daar langzamer hand een belachelijke verschijning dreigt te worden. Bij dat alles komt nog de enorme pres- tige-winst. die de Russen ongetwijfeld heb ben gemaakt door hun wetenschappelijk succes met de twee kunstmanen (èn door het falen van het Amerikaanse „concur rerende" project). Zelfs als men de mili taire implicaties van dat succes even bui ten beschouwing laat, moet men constate ren dat de Russische prestaties op het ge bied van de zuivere wetenschap diepe in druk hebben gemaakt zelfs onder de meest overtuigde vijanden van het communisme en dat dit op zichzelf een belangrijk winst punt voor het Kremlin is. Neemt men de militaire implicaties wél in aanmerking en bedenkt men dus, dat de Russische ra ket-techniek nu een concrete bedreiging vormt voor het gebied van de Verenigde Staten zelf dan kan men niet anders dan vaststellen, dat de machtspositie van de Vervolg op pag. 3, eerste kolom)

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1