Heildronk van Kroesjtsjev op Eisenhower en V.S. Russen en Britten zouden H-bom „getemd" hebben Band tussen Papoea's en Nederlanders door Indonesische dreiging versterkt Een Beweging Tito bepleit topconferentie met de kleine landen Temperaturen van 1 miljoen graden Celsius opgewekt ^Praatótoel 3 Louter vreedzame nieuwjaarsklanken En zij visten en werden gelukkig op Sein Hillary nog honderd km van de zuidpool Sleden zinken weg in zachte sneeuwlaag Ruim honderd gewonden bij nieuwjaarsviering in Italië EERSTE STAP OP WEG NAAR KERNFUSIE Gouverneur van Nieuw Guinea Hoé prémier Nkrumah van Ghana zijn bruid vond Ben Goerion formateur van nieuw Israëlisch kabinet D rie condities voor een coalitie-regering Op de «i .T m Cairo betaalt geen subsidie aan koninkrijk Jordanië Parlement te A mman gaat akkoord met hulp uit VS. Britse DC-4 gedwongen, in Albanië te landen DONDERDAG 2 JANUARI 1958 MOSKOU (UP) Op een nieuwjaars receptie op het Kremlin spreidde Kroejstjev veel vriendelijkheid tegenover het Westen ten toon. Hij toastte op president Eisen hower en Amerika, prees de alliantie tegen de nazis tydens de oorlog en zei onder meer, dat de hele wereld belang heeft dat er begrip bestaat tussen Amerika en Rus land. „Ik hef mijn glas op voor directe onderhandelingen tussen de V. S. en de Sovjet-Unie. Als Rusland en Amerika tot een overeenkomst zouden komen, zouden de meeste wereldproblemen opgelost zijn." Hierop stonden de Amerikaanse ambas sadeur Llewellyn E. Thompson en zijn vrouw op en gingen naar voren om te klinken met Kroesjtsjev, Vorosjilov en Boelganin. Coëxistentie Verder toastte Kroesjtsjev nog op het Rode leger en op de communistische lan den. Hij zei: „Wij geloven in vreedzaam samenleven en vriendschap tussen alle vol ken, wat hun systeem ook mag zijn." Sprekend over het leger zei hij: „als het aan ons lag, zou er geen enkel leger zijn en zou er ook geen hoeven te zijn. Rusland houdt zijn leger alleen voor eigen bescher ming, niet omdat het strijdkrachten wenst." Na Kroesjtsjev hief Boelganin het glas op Tito en op de leden van het corps diplomatique. Aan de wand hing een groot doek met een sterrenhemel en twee spoet niks. Midden in de zaal stond een grote denneboom met een rode ster in de top en een „grootvadertje vorst" (de Russische sinterklaas) ervoor. Eisenhowers antwoord Kroesjtsjev, Vorosjilov en Boelganin hebben 'dinsdagavond aan de staatshoofden en regeringsleiders van verschillende staten, waaronder de V. S., Frankrijk en Engeland, nieuwjaarsboodschappen doen toekomen. Eisenhower heeft de nieuwjaarsbood schap van de Russische leiders beantwoord met de verzekering dat de V. S. in 1958 alles zullen doen om betere betrekkingen tussen beide landen tot stand te brengen. Suggestie van Tito BELGRADO (AFP) President Tito van Joegoslavië heeft zich in een nieuwjaars boodschap uitgesproken voor een topconfe rentie van de kleine en de grote landen om een uitweg te zoeken uit de tegenwoordige toestand, die volgens Tito een gevaar voor de vrede inhoudt. Wat Indonesië betreft sprak, de maar schalk van „de kuiperijen waardoor men wil verhinderen dat het Indonesische volk meester van zijn eigen toekomst wordt." Een voor een moeten volgens president Tito de hangende internationale vraagstuk ken worden besproken. Zo kan er een tijd van actief vreedzaam samenleven begin nen." De verdeling van de wereld in machtsblokken was volgens hem niet te rijmen met het beginsel van coëxistentie. Joegoslavië zal met alle landen samen werken, zonder rekening te houden met hun sociale stelsels. Nehroe Premier Nehroe van India zei in een boodschap, gepubliceerd in het Joegosla- ■^OCCCCOCCCOCCCCCCOCCCCCCCCCOCCCCCOCCCCCOCCCCCCCOKCOCOrc LONDEN (UP). - Een rijke dame, die 3 3 haar hart verliest aan een eenvoudige 3 3 vissersjongen, dit thema voor een lied 3 3 is werkelijkheid geworden op het rots- 3 3 achtige eilandje Sein voor de kust van 3 3 Bretagne. In mei strandde daar de 46- 3 jarige Engelse society schrijf ster Hero 7; Kanis, op weg naar Australië. Zij heeft 3 Australië echter nooit bereikt, want zij 3 trof op Sein de 33-jarige Bretonse vis- 8 8 ser Jean Fouquet, wiens „eerlijke, rond. 8 3 borstige kijk op het leven en bewonde- g renswaardige waardigheid bij zijn werk" 8 3 haar zo troffen, dat zij de lokkende ver- X 6 ten van Australië en het comfortabele 3 X leven in Engelse schrijverskringen ver- 3 gat en besloot haar verder leven te lei- 8 3 den aan zijn zijdeBinnenkort zullen zij 8 8 dan in het huwelijk treden. Hero Kanis, 3 8 die reeds vijf keer getrouwd is geweest, 8 3 is vastbesloten een goede vissersvrouw 8 3 te worden op het door golven omspoel- x de Sein, dat zover verwijderd is van de beschaving, dat er zelfs geen politie en 8 o - wat meer zegt - geen belastingen zijn. 8 X COOOCOCCOCOOOCOCKX>DOOOOOC>COOOOOCOOOCOOCCOOOODCOOOOCOC300( WELLINGTON, 1 jan. (UP) In een radiobericht van de zuidpoolbasis van de Scott-expeditie heeft sir Edmund Hillary woensdag gemeld dat zijn groep Nieuw Zeelanders, welke met een tweede groep onder leiding van dr. Vivian Fuchs een zuidpoolexpeditie maakt in het kader van het internationaal geofysisch jaar, het doel niet heeft bereikt. Want inplaats van nieuwjaarsdag de pool te bereiken zit de groep op ongeveer honderd km. van de zuidpool vast. De weg naar de pool wordt versperd door een uitgestrekt gebied dat bedekt is met een dikke sneeuwlaag zo dik, en tevens zo zacht, dat de sleden er niet door kunnen. De poolvorsers hebben de benzine en de vracht uit hun „snow-cats" geladen, om te proberen of de rupsvoertuigen leeg wel over de sneeuwbarrière konden rijden. Maar het mislukte telkens opnieuw. Twee van de vier vrachtsleden en alle reserve- voorraden benzine, voedsel en onderdelen moesten achtergelaten worden. Op 30 de cember werd in dertien uur slechts onge- veeer vijf kilometer voortgang gemaakt, doordat de voertuigen telkens wegzakten in de sneeuw en moesten worden uitgegra ven. De groep Engelsen van dr. Fuchs staat op het ogenblik meer dan 450 km. van de zuidpool af in een ijsveld met diepe scheu ren erin. Het tempo van de Engelse expe ditie is laag. vische dagblad Borba, te hopen dat de koude oorlog door onderhandeling tot een einde zal komen. Hij wees erop dat ook de kleine landen hun stem moeten laten horen. Nasser Ook van president Nasser stond een boodschap in de Borba. Hij wenste dat oor log uit het internationale leven wordt ge bannen, drong aan op ontwapening en op het verbieden van kernwapens. S try dom In Pretoria zei premier Strijdom voor de Zuidafrikaanse radio dat ondanks tegen werking van bepaalde particulieren en organisaties de betrekkingen tussen de rassen verbeterd waren. Churchill LONDEN (Reuter) Sir Winston Chur chill heeft in een nieuwjaarsboodschap tot de organisatie van de Britse conservatieve partij die bekend staat onder de naam van „Primrose League" verklaard dat de NAVO haar programma voor wederzijdse bijstand niet moet beperken tot Europa. „Wij kun nen in Europa niet de nauwst mogelijke samenwerking hebben en daarbij onver schillig staan tegenover de overzeese be langen van onze vrienden," aldus Churchill. Hij verklaarde voorts dat de toekomst afhangt van de eenheid en de kracht van de NAVO-landen. Stevenson CHICAGO (UP) Adlai Stevenson heeft dinsdagavond een „nieuwjaarsvoorspelling" gedaan, waarin hij waarschuwde dat „nie- Adlai Stevens on mand de bewapeningswedloop meer kan winnen". „Wij doen er verstandig aan," aldus Stevenson, „te beseffen dat wij allen behoren tot het gezin der mensheid. We moeten leren, niet alleen met onze bond genoten, ook met onze tegenstanders te leven." ROME (Reuter) De Italianen hebben het nieuwe jaar ingeluid met een gordijn- vuur, afkomstig van revolver- en geweer schoten. Papieren bommen ontploften over al en uit de ramen regende het stukken oud aardewerk. Bij dit alles werden meer dan honderd mensen gewond. In Rome lagen de straten bezaaid met glasscherven. Tengevolge hiervan sneu- veilden honderden autobanden. Napels was op nieuwjaarsmorgen gehuld in een wolk stof, afkomstig van afgeschoten vuurwerk en voetzoekers. Feestgedruis HOBART (UP) Een aardbeving in de nacht van dinsdag op woensdag overi gens naar het schijnt zonder schade of slachtoffers is door de inwoners van Tasmania niet opgemerkt. Niemand had erg in de, volgens het meteorologisch in stituut van Hobart, zware aardschokken, daar het nieuwjaarsfeest met vuurwerk en hossende menigten in volle gang was. LONDEN (UP) Radio-Moskou heeft bekendgemaakt, dat Rusland „de eerste belangrijke stap heeft gedaan" tot het be dwingen van de waterstofbom-reactie voor vredelievende doeleinden. Deze mededeling was vervat in een uit zending waarin de Sovjet-geleerde Ter- pigorew een overzicht gaf van de resul taten die de Russische Akademie van Wetenschappen in 1957 bereikt heeft. „De Russische natuurkundigen", zo werd gezegd, „hebben voor het eerst in de wereld een temperatuur van meer dan een miljoen graden weten op te wekken". Zij observeerden onder laboratoriumomstan- heden de verschijnselen die plaats hebben bij de explosie van een waterstofbom; de eerste belangrijke stap bij het streven naar de totstandbrenging van een gecon troleerd kernfusie-procedé, dat goedkoper energie zal kunnen leveren dan steenkool, olie of zelfs conventionele atoomenergie door kernsplitsing. Uit hoge Engelse regeringskringen verneemt UP, dat Britse atoom-geleer- De gouverneur van Nederlands Nieuw Guinea, dr. J. van Baal, heeft voor de radiozender te Biak een nieuwjaarsrede gehouden, waarin hij eraan herinnerde, dat in 1957 vier vliegtuigrampen het rijks deel hadden getroffen. Er is meer, dat ons met leed vervult, zeide gouverneur. „Wij denken allereerst aan onze gekwel de landgenoten in Indonesië en aan ^e op zettelijke vernietiging van enze belangen en eigendommen aldaar. Daarbij verge leken zijn de andere tegenslagen slechts betrekkelijk, doch ook die drukken hun stempel op het afgelopen jaar: materiële tegenslagen hebben ernstige moeilijkhe den veroorzaakt voor ons luchtverkeer. De inkomsten uit eigen middelen van Nieuw Guinea blijven gering. De bestedingsbe perking in Nederland bracht nieuwe finan ciële zorgen, die ook van onze kant offers vergen". Als lichtpunten zag dr. Van Baal de ge stegen export der bevolkingsprodukten. Op het gebied van de land- en bosbouw is een programma geformuleerd, dat voor de toekomst beloften inhoudt. In Manokwari kwamen een scheepswerf en een zagerij gereed. De sprong naar de Baliemvallei werd gemaakt en voorts heeft de anti- framboesiacampagne geleid tot een suc cesvol contact met de Casuarinenkust. Op tal van plaatsen leidde een betere zorg voor de gezondheid tot een verheugende toeneming van het aantal kinderen. „De Indonesische actie tegen Nederland en tegen Nedei lands Nieuw Guinea heeft, voorzover ons aangaat, slechts tot resul taat gehad, dat de status van het rijks deel Nieuw Guinea vaster is komen te lig gen dan ooit tevoren en dat de band, die Papoea's en Nederlanders bindt, door de ze gemeenschappelijk gevoelde dreiging is versterkt", aldus de gouverneur. „Neder lands Nieuw Guinea is een weerbarstig land, dat niets cadeau geeft. Elke voor uitgang moet e worden bevochten, stap voor stap, maar daarin liggen ook onze glorie, onze taak en ons werk". den er eveneens in geslaagd zouden zijn de fantastische energie van de waterstofbom tc „temmen" en „in het gareel te brengen" voor vredelievende industriële doeleinden. Dit nieuws zou binnen twee of drie weken officieel bekend worden gemaakt. Sedert enige tijd wist men, dat Engelse geleerden „bijna hun doel bereikt hadden", wat betreft hun proefnemingen voor het tot stand brengen van een thermo- nucleaire fusie. Die proefnemingen zouden nu inderdaad geslaagd zijn. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat Engeland de verklaring alleen maar heeft teruggehouden op verzoek van de V.S. die, naar gezegd wordt, tezelfdertijd een gelijkluidende verklaring af zouden willen leggen. Engelse geleerden in Harwell, die ge bruik maken van een geheime installatie bekend onder de naam „Zeta", zouden er in zijn geslaagd de atomen van deuterium (zwaar waterstof) te doen fusioneren bij temperaturen van 1 miljoen graden Cel sius. De proeven zijn gedaan met zuiver deu terium, dat gemakkelijk vervaardigd kan worden uit zeewater en dan „slechts" 750.000 dollar per ton kost. De Engelse geleerden schatten de ener gie, die met een ton deuterium zou kunnen worden opgewekt gelijk aan die uit een miljoen ton steenkool, tegen een-vierde van de prijs van kolen. ACCRA (AFP) De 48-jarige premier van Ghana, Nkrumah, is zoals rx .ds ge meld werd, maandag zonder voorafgaan de aankondiging in het huwelijk getreden met de 26-jarige Egyptische Fathia Ha- lim Rizk, een leerlinge van de Franse zus terschool van Notre Dame des Apötres" in Zeitoen bij Cairo. Voor het uitkiezen van zijn bruid had Nkrumah een bijzondere afgezant uitge zonden die aan vijf families van Koptische christenen in Egypte een bezoek heeft ge bracht. Die zending is zo discreet vol bracht dat de afvaardiging van Ghana ter Afrikaans-Aziatische conferentie in Cairo pas dinsdagochtend uit de berichten in de Egyptische bladen over het huwelijk vernam. Een broer van de bruid is gehuwd met een Engelse en woont in Engeland. De traditionele Nieuwjaarswens, voor afgaand aan „De bruiloft van Kloris en Roosje" werd op de avond van Nieuwjaarsdag in de Amsterdamse schouwburg uitgesproken door Paul Huf als Thomasvaer en Mimi Boesnach als Pieternel. Het paar arriveerde met de „gemeentepont over het IJ". JERUZALEM (Reuter/AFP) President Ben Zvi van Israel heeft de afgetreden premier Ben Goerion opgedragen een nieuw kabinet te vormen. Bij de aanvaar ding van de opdracht stelde Ben Goerion drie voorwaarden: alle partijen, die aan de nieuwe coalitie deelnemen moeten het be ginsel van collectieve verantwoordelijkheid van het kabinet onderschrijven, geheim houding van regeringsbesluiten inzake de buitenlandse politiek en binnenlandse vei ligheid moet gewaarborgd zijn en voorts zal zijn nieuwe regering tot de nieuwe al gemene verkiezingen van zomer 1959,in functie blijven. (UP) Ben Goerion was maandag al be gonnen met de samenstelling van een nieuwe regering. Ben Goerion heeft op dracht gekregen tot het formeren van een regering die kan steunen op een parlemen taire meerderheid, een coalitie op zo breed mogelijke basis, eventueel met inbegrip van de Acndoet Haavoda en de Mapam, de tegenstanders van Ben Goerion in de re cente kabinetscrisis. In zijn ontslagbrief wees Ben Goerion op de „ex-nstige aard van de schade toege bracht aan de veiligheid van de staat en zijn internationale standing als gevolg van de houding van een van de partijen, die aan de regering deelneemt." Ben Goerion zegt verder, dat de: verdedigings-strijd- krachten van Israel „vitale uitrusting" no dig hebben; maar dat „dë wijze, waarop men die moest verkrijgen moeilijkheden had opgeroepen." AMMAN (Reuter) In de Jordaanse hoofdstad Amman is bekendgemaakt dat West-Duitsland Jordanië de verzekering heeft gegeven dat het niet van plan is Is rael wapens te leveren. (UP) De Jordaanse minister van De fensie Akif El Fayez heeft gewaarschuwd dat de Arabische landen „een gezamenlijke stap" zullen nemen indien West-Duitsland „de ernstige fout" begaat, Israel van wa pens te voorzien. El Fayez verklaarde voorts dat de Arabische wereld de vriend schappelijke relaties met West-Duitsland wenst te versterken. De Ahdoet Havoda heeft Ben Goerion's uitnodiging tot medewerking van de hand gewezen. Men verwacht dat ook de Mapam niet aan de nieuwe regering zal medewer ken, aangezien een partij-woordvoerder verklaard heeft dat Ben Goerion zelf de crisis heeft veroorzaakt H oroscoop U zit alweer verlangend uit te kijken naar de horoscoop van het nieuwe jaar, die ik telkens, omtrent de jaarwisseling, na veel tijdrovende studie te uwen pleziere (pas de quoi) pleeg te publiceren. Hier is zij, mijn voorspelling van 1058: De belangrijkste internationale conferen tie aller tijden zal in 1058 worden gehou den; regeringscrisis in Frankrijk; in Nederland zal een nieuwe dichter op staan; huwelijksgeruchten rondom prinses Mar garet; een opzienbarend huwelijk; een opzienbarende echtscheiding; de heer Luns zal naar Washington rei zen; onthullingen; er zal een kind worden geboren, dat in 1902 van zich zal doen spreken; experimenten met een kunstmaan in de Verenigde Staten; in Brussel zal een wereldtentoonstelling worden geopend; in Nederland zal een nieuwe dichteres opstaan; onrust in Algiers; onrust op Cyprus; beweging in de koers van de Koninklijke onrust in Indonesië; onrust in het Nabije Oosten; 87 conferenties op hoog niveau; onrust op de effectenbeurzen; onrust op Aruba; tekorten op begrotingen; ontdekking van 97 radio, en televisie genieën (alléén in Nederland er zal een belangrijk man sterven; de heer Romme krijgt gelijk; de heer Drees krijgt gelijk; onrust aan de Jordaans-Israelische grens; belangrijke verklaringen van Sukarno, Eisenhower, Gaïllard, McMillan, Adenauer, Kroesjtsjev en de kruidenier op de hoek; een vwnderkind op het concertpodium; nog een wonderkind op het concert podium; spanningen in de internationale politiek. (Uitknippen, bewaren en op 31 december 1958 sjekken). Elias Er was geen gelegenheid het grote nieuws eerder be kend te maken, doch wij ver trouwen dat het vandaag, de eerste werkdag van het nieuwe jaar, nog juist op tijd komt. De wijze waarop in 1957 de diverse feestdagen over de weken verdeeld waren, is aanleiding geweest tot de con clusie, dat het op deze manier werkelijk niet meer gaat. Sinds het Sinterklaasfeest hebben de hoogtijdagen el kander opgevolgd als donder slagen tijdens een onweersbui en de goede dingen, die aan dergelijke donderslagen vast zitten, hebben ongetwijfeld menigeen een angstcomplex tegen al deze goede dingen be zorgd. Het kopen en ont vangen van geschenken, het wensen van geluk, het voor bereiden, organiseren en on dergaan van gezellige bijeen komsten, diners, recepties, het vervaardigen van snoepwaren en traditionele lekkernijen en het nuttigen daarvan, het ge zamenlijke zingen van toepas selijke liederen, het lezen van feestkranten en niet te ver geten het maken en het in de bus wringen daarvan, het schrijven en lezen van spe ciale verhalen met Sinter klaas-, kerst- en nieuwsjaar- tendenzen, het aankijken te gen gelegenheidsglimlachjes en geforceerde mensen-van- goede-wil-gezichten, het schrijven en ontvangen van p-f-kaartjes en gekleurde sfeerprentbriefkaarten, het daartussen door wisselen van informaties over de wijze, waarop de feestdagen zijn doorgebracht dat alles is nu eindelijk van het goede te veel gebleken. Er is een beweging ontstaan van mensen, die er niet meer aan meedoen. Het grootste deel daarvan bestaat uit huis vrouwen, wier vermagerde gezichten en naar oliebollen riekende japonnen voor zich zelf spreken. Een ander deel word gevormd door journalis ten, die hun inspiratieve geest hebben zien sterven onder de mokerslagen der traditionele opdrachten. Nog weer anderen zijn huisvaders, die hun ma gen onherstelbaar hebben be dorven omdat zij de wreed heid niet konden opbrengen, iets te weigeren van de plot seling tot een berg aangegroei de weldaden aan eten en drinken, waarmee hun vrou wen in dit kort tijdsbestek kwamen aanzeulen. Er zijn lieden van allerlei slag bij onze Beweging, doch wij kun nen wel zeggen dat zij allen een vaste overtuiging gemeen hebben: zij beseffen dat de wereld haar ondergang tege moet snelt, wanneer niet met krachtige hand een einde wordt gemaakt aan de vrien delijke, feestelijke waanzin van de opgepropte vieringen aan het einde van het jaar. Er zijn mensen bij, die be halve de kalenderfeesten ook nog door verlovings- en ver- jaarsrampen hunner huisge noten getroffen werden. Voor deze beklagenswaardige we zens is het wellicht al telaat, aangezien hun constitutie zo zeer is ondermijnd en hun geestelijke vermogens zodanig geschokt, dat zij in de Be weging niet eens meer een be- stuursfunctie konden vervul len. Wij hoper, hen in het leven te kunnen houden. Wat wil de Beweging? Zij stelt zich ten doel de mensheid te bevrijden van de zorgen en beslommeringen der traditie. Zij wenst de huis vrouwen te vrijwaren voor een vroegtijdige dood tenge volge van hoofdbrekende en lijfslopende werkzaamheden aan de lopende band. Zij wenst afschaffing van alle, thans jaarlijks terugkerende feestdagen, met dien verstan de dat niet het feest zelf doch de kalenderwaarde ervan wordt geëlimineerd. Voor wie nog moeilijkheden zou mogen hebben met het goede begrip van deze doel stelling, zij verduidelijkt dat de Beweging zal streven voor een blanco kalender, waarop geen enkele traditionele feest dag meer is opgenomen. Wan neer de Beweging erin slaagt, de macht in handen te krij gen waaraan geen moment kan worden getwijfeld zal de toekomst er dus ongeveer zó uitzien: Op bepaalde data geduren de het lopende jaar zal, met medewerking van de ANP- nieuwsdienst, in de laatste avonduitzending worden be kendgemaakt, dat de volgende dag één der hoogtijdagen zal worden gevierd. Deze data worden willekeurig gekozen. Men loopt dus de kans, in juli op een avond te horen dat het de volgende dag Kerstmis zal zijn. Eveneens is het mo gelijk, dat men op de vierde januari te horen krijgt dat Pasen voor de deur staat of dat het de volgende dag Pink steren is. Men kan verwach ten, dat men in de loop van bijvoorbeeld augustus te ho ren krijgt dat het drie dagen geleden Sinterklaas geweest is, wat ongetwijfeld een grote opluchting teweeg zal bren gen. Wat de verjaringen betreft, is de volgende regeling ge troffen. De radio maakt be kend, dat personen wier fa milienaam begint met de let ter zo-en-zo, de volgende dag geacht worden hun verjaar dag te vieren. Op die wijze zijn een groot aantal lieden op dezelfde dag jarig en ver valt als vanzelf de noodzaak, daaraan nog enige aandacht te wijden. Wat de jaarwisseling aan gaat, heeft de Beweging met enige moeilijkheden gezeten. Zij is ervan uitgegaan dat vooral de twaalf slagen van de klok op de avond van de eenendertigste december uit den boze moeten worden ge acht, weshalve zij heeft ver ordonneerd dat op een wille keurig moment in de loop des jaars de laatste cijfers der jaartelling volkomen naar de keuze van de daarmee belaste functionaris moeten worden gewijzigd, zodat men nu eens in het jaar 1967, dan weer in het jaar 1935 verwijlt. De 19 wil men voorlopig aanhouden, doch wanneer zou blijken dat het systeemloze systeem vol doening schenkt, dan is men bereid er ook wat de eeuw telling aangaat met de vrolijke pet naar te gooien. Ik kan mij niet indenken, dat er tegen deze procedure enig bezwaar zou kunnen rij zen, van welke zijde ook. Doch de Beweging is te allen tijde bereid, klachten in ont vangst te nemen. Om enige orde te handhaven, heeft zij echter bepaald dat deze klach ten tussen Pasen en Pinkste ren moeten worden ingediend. Tussen Pinksteren en Pasen mag niet. Op deze wijze zal iedereen tevreden kunnen zijn. De levensvreugde zal lang zaam en voorzichtig haar intrede weer kunnen doen in onze gezinnen en maatschap pij. Natuurlijk zal er hier en daar commerciële schade ge leden worden. Deze zal de eerste jaren door de Beweging worden vergoed. Schadefor mulieren: eveneens tussen Pasen en Pinkstex-en. Uit kering volgt in het jaar 1960. En dan rest ons nog slechts onze beste wensen voor het jaar 1978 aan te bieden aan allen, die zo verstandig zijn zich onmiddellijk als leden der Beweging aan te melden. De contributie is laag ge steld en zal worden gebruikt om een monument op te rich ten voor degene, die door deze eenvoudige, menselijke ge- dachtengang de wereld heeft gered voor de ondergang in een zee van bakolie, slag room, hulst en kunstbaarden. J. L. CAIRO (Reuter) Egypte heeft be kendgemaakt dat het niet zijn toegezegde deel van de subsidie aan Jordanië van I2V2 miljoen pond sterling zal betalen. Slechts Saoedi-Ai-abië heeft tot nu toe zijn aan- I deel betaald. Syrië zou 2V2 miljoen pond sterling bijdi-agen. (UP) De Egyptische regering ver klaart, dat een dergelijke betaling toch slechts de doelstellingen van het imperia lisme zou bevorderen. AMMAN (UP) Het Jordaanse parle ment heeft met achttien tegen tien stem men besloten, de door de Verenigde Sta ten aangeboden hulp te aanvaarden. Voor de stemming betoogde de minister van Buitenlandse Zaken Rifai in een x-edevoe- ring, dat het aannemen van deze hulp op geen bezwaren behoorde te stuiten daar deze hulp geen vex-band houdt met het „Eisenhowei'-plan". Egypte, Libanon, Saoedi-Ax-abië en Irak ontvangen soortge lijke hulp en er zijn geen voorwaarden aan verbonden, aldus de minister. Hij sprak ook tegen, dat het toelaten van Amerikaanse functionarissen, die de vex-- deling van de hulp in het land regelen, een gevaar zou betekenen. „Amerika is een be vriende mogendheid, dus dat gevaar be staat niet", aldus Rifai. De stemming was weinig meer dan een foi-maliteit want de hulp komt x-eeds sinds juni 1957, toen het parlement tijdelijk was geschorst. Het tegenstemmen van tien af- gevaai'digden woi'dt in Amman beschouwd als een demonstratie tegen het feit, dat ook Israel dei-gelijke hulp ontvangt. Verkiezingen (UP) Op 20 januari zullen in Jorda nië verkiezingen worden gehouden voor de zetels die vakant werden door het ontslag van zeven afgevaardigden, die beschul digd werden van deelname aan het anti- regeringskomplot. Aangenomen wordt dat deze afgevaardigden zich in Syrië be vinden. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Een Douglas DC-4 Skymaster van de particuliere Britse maatschappij „Indepen dent Air Travel", die met zes bemannings leden en achthonderd kg vracht van Düs- seldorf onderweg was naar Damascus, is gisteren boven Albanië door sti-aaljagers van dat land gedwongen om te landen op het Albaanse vliegveld Vlone (Valona) aan de kust van de Adriatische Zee. De re gering te Londen, die zelf geen diploma tieke betrekkingen onderhoudt met Al banië, heeft via de Franse legatie in Ti rana, de hoofdstad van het communistische Balkanlandje, naar de oorzaak van deze aanhouding laten informeren. De regering van Albanië heeft verklaard, dat de Sky master het Albaanse luchtruim geschonden had. De bemanning van het toestel ver keert blijkens de Franse inlichtingen in goede gezondheid. Het hoofdkwartier van de Italiaanse luchtmacht heeft bekendgemaakt, dat de radarstations in Brindisi en Otranto gecon stateerd hebben, hoe de Albaanse straal jagers het Britse vliegtuig onderschepten en meevoerden. De Albaanse vloot- en luchtbasis Va lona ligt 25 km ten westen van Sasene aan de Adriatische Zee. Het is de enige basis die de Russische marine ter beschikking staat in de Middellandse Zee. De basis ligt vrijwel recht tegenover de Italiaanse stad Brindisi. Het gehele gebied is vex-boden voor alle luchtverkeer uit de westelijke landen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5