bode Direct v. Fabriek Hardhandige jongeman voor Haarlemse politierechter VICTORIA DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Uitstekend matinee door v. Brussels poppentheater WATER Fietsende jongen tegen vrachtauto gevallen R.K. openbare leeszaal is gereorganiseerd Dierenbescherming deed goed werk Week der gebeden Kosteloze inenting tegen pokken HA A PP Secretarie-hulppost voor Nieuw Vennep Oefenterrein paardensport wordt verbeterd Onderhoud voortuinen Woningbouwplannen voor Hoofddorp Huisvesting kring 6 bescherming bevolking Vakbeweging wil een Europa-zetel Samenzwering in Argentinië ontdekt: 3000 verdachten Wrak van verongelukte Canberra gevonden Ambtenaar-uitvinder krijgt geen f 30.000.- Uitslagen eerste dag schoolschaaktoernooi Egypte laat stoker van Nederlands schip vrij Scheepvaart Firma A. BAKKER ZN. Enige Huiskamers en Salons Meubeltoonkamers GEMEENTE HAARLEM VRIJDAG 3 JANUARI 1958 Voor de groene tafel, waarachter de Haarlemse politierechter zetelt, verscheen vanmorgen een 24-jarige fabrieksarbeider. In zijn kielzog traden een nog jonge vrouw en een oudere vrouw de rechtszaal binnen, die later zijn echtgenote en schoonmoeder bleken te zijn. Terwijl de jongeman op het matje moest komen, namen de twee dames in de getuigenbank plaats. De officier van .Justitie las de tenlastelegging voor: mis handeling van echtgenote en schoonmoe der. En in het verdere verloop werd fi guurlijk gesproken een filmpje vertoond over een familiedramaatje, dat zich op 29 augustus ten huize van de arbeider had afgespeeld. Eerst was er een wat pittige en met wat al te hartige opmerkingen doorspekte woordenwisseling geweest over een „tante Nel", die zou komen inwonen. Aanvanke lijk hield de schoonmoeder zich buiten de echtelijke discussie, maar toen het me ningsverschil te hoog opliep, meende zij pogingen tot interventie te moeten aan wenden. De bemiddelingspogingen van de schoonmoeder werden echter niet op prijs gesteld. De schoonzoon wees de verzoe ning met wat al te krachtig vuistwerk van de hand. Om zijn standpunt duidelijk te laten uitkomen, liet hij enkele asbakken als Spoetnikken door de ruimte zweven. De man bleek weinig sympathie voor alge hele ontwapening te koesteren, want ter loops haalde hij een mes tevoorschijn. Hierbij deed hij tot zijn schoonmoeder de mededeling, wel eens tot de aanval te „De A van A beitje" In het Minerva Theater in Heemstede heeft John van Brussel donderdagmiddag met veel succes zijn poppentheater een bewerking laten uitvoeren van het kinder boek „De A van Abeltje" van Annie M. G. Schmidt. De opvoering geschiedde in een poppen kast, die de normale afmetingen verre overschrijdt. De gordijnen waardoor het geheel wordt omgeven, zijn uitgevoerd in vrolijke rood-gele kleuren, welke aanblik de geheel met kinderen gevulde zaal reeds direct van de beste verwachtingen moet hebben vervuld. John van Brussel en zijn medewerkers maken hiervoor gebruik van poppen, die op de klassieke manier nog met de hand worden bewogen. Doordat het theater verder is voorzien van hetgeen men bij het „echte" toneel een prosceni um zou noemen, kan hier in dit geval dus van een soort veredelde poppenkast wor den gesproken. Deze poppen waren ken nelijk zodanig met de karakteristieke eigenschappen der figuren uitgerust, dat de kinderen er onmiddellijk de helden uit het boek in herkenden. Zij werden op een hoogst vermakelijke manier nog eens met de snuggere Abeltje geconfronteerd, die zijn nasporingen naar de verdwenen Laura ten slotte met het gewenste en ver wachte resultaat ziet bekroond. Daarbij heeft ook John van Brussel waarschijnlijk door de ervaring geleerd, dat een jeugdig publiek zijn spanning bij voorkeur afrea geert door luidruchtig aan de handeling deel te nemen. Zodat hij zich bij elke voorkomende gelegenheid door middel van zijn poppen ook rechtstreeks tot de kinderen in de zaal richtte, die slechts weinig aanmoediging nodig hadden om de gebeurtenissen op het toneel met oorver dovende goed- of afkeuringen van com mentaar te voorzien, welke reacties soms zelfs op de Binnenweg hoorbaar moeten zijn geweest. Naar onze mening kan niet beter worden aangetoond, dat het minia- tuurtheater van John van Brussel met de ze voorstelling een uitstekend kinderma- tinée verzorgt. kunnen overgaan. In ieder geval kondigde hij aan de bruikbaarheid van het mes als steekwapen nog eens te zullen aantonen. Dat het bjoed kruipt, waar het niet gaan kan, bewees de echtgenote van ver dachte, toen zij voor de politierechter haar getuigenis moest afleggen. „Ik kan mij niets meer herinneren", zei ze met stemverheffing. Waarop de politierechter constateerde, dat de vrouw blijkbaar kort van memorie was. Zestig gulden subs, achttien dagen hech tenis en twee weken voorwaardelijk, eiste de officier, daarbij rekening houdend met de moeilijkheden, waarmee schoonzoons ten opzichte van hun schoonmoeders kun nen worstelen. De politierechter legde een geldboete van zestig gulden subs, achttien dagen en een voorwaardelijke gevangenis straf van een maand met een proeftijd van twee jaar op. 'ADVERTENTIE DRINKT GEREGELD HET BESTE VOOR UW GEZONDHEID EEN NATUURPRODUCT OVERAL VERKRIJGBAAR Donderdagavond om ongeveer half zes werd op de Wilhelminalaan in Hillegom een vijftienjarige jongen door een zand- auto aangereden. Het stuur van de fiets, waarop de jongen reed, was in aanraking gekomen met het stuur van een andere fiets. Het gevolg vas, dat de jongen was komen te vallen op het moment, dat een zandauto passeerde. De jongen liep een hersenschudding op en moest naar de Mariastichting in Haarlem worden over gebracht. Op het gevaarlijke kruispunt Van den Endelaan-Wilhelminalaan-Molenstraat in Hillegom kwamen vanmorgen om half tien een scooter met een vrachtauto in aanraking. De scooter, bestuurd door een 26-jarige Haarlemmer, reed over de Van den Endelaan en botste tegen de vracht auto, waarvan de bestuurder komen de uit de Molenstraat geen voorrang verleende. De botsing liep goed af: alleen de scooter werd zwaar beschadigd. Met ingang van 1 januari is de r.k. open bare leeszaal en blibliotheek aan de Nieu we Gracht te Haarlem, wat de uitleenbi bliotheek en studiezaal voor volwassenen betreft, op werkdagen ook des morgens geopend, behalve maandagmorgen. De uitleendienst voor volwassenen wordt ondergebracht naar de achterzaal, die in gericht is als open bibliotheek. Dit is een vorm van zelfbediening. De studiezaal bevindt zich than: in het voormalige uitleenverti-ek. Met verbete ringen in deze en de aangrenzende kran tenzaal wordt binnenkort een begin ge maakt. De jeugdleeszaal en bibliotheek zijn overgebracht naar de eerste verdie ping en gemoderniseerd. Deze verbeterin gen zijn in overeenstemming met het feit dat het rijk in 1957 voor het eerst aan de jeugdleeszalen een apart jaarlijks sub sidie toekende. 7AIMDVOÖ8T De „vereniging voor het welzijn der die ren" in Zandvoort heeft een overzicht ge publiceerd over de activiteiten van de ver eniging in 1957. In de eerste plaats wordt genoemd het werk, dat de zes eerste hulpposten met gediplomeerde dieren E.H.B.O.-ers heb ben verleend ten behoeve van talloze die ren. Ten tweede: de drukke werkzaamhe den op de beide poliklinieken aan de Swa- luëstraat en de Frans Zwaanstraat, waar on- en minvermogenden gratis diergenees kundige hulp konden verkrijgen. Een belangrijk onderdeel van het werk vormde voorts het zoeken van goede te huizen voor zwerfdieren. Hoewel dit, ge zien de overvloed aan honden, maar voor al aan katten, een bijna hopeloze taak scheen, mocht het toch vek malen geluk ken voor de dieren goede adressen te vin den. Bij de vereniging binnengekomen klach ten werden alle onderzocht, waardoor in bijna alle gevallen een betere behande ling van het betrokken dier werd ver kregen. BURGERLIJKE STAND VAN ZANDVOORT GEBOREN: Dirkje, d. v. D. van der Nulft en C. Kappelhof; Johannes, z v. J. van Loon en F. S. M. van Nie, Andreas Petrus Lucas, z. v. P. A. de Bakker en M. C. J. Vulsma; Wilhelmina Annelies. d. v. A. C Reuijl en W. M. J. van Rede; Antonius, z. v. L. F van Holten en M. G. M. de Groot; Rudolf Frans Gustaaf, z. v. J. van Kouteren en E E. Florentinus; Al- bert, z. v. A. de Brouwer en W. Koppers; Adriana, d. v. N. Verschoor en C. Weber. ONDERTROUWD: J. Bogert en C. M. Cannegieter; H. H. Ingenkamp en J. Bijte- laar. GEHUWD. H. J. B. P. Bosse en H. H. Visser; A. Landaal en D. Driehuizen; E. Budwilowitz en I. Fredriksz; G. Boddé en A. M. de Kruif; B. F. Schotel en M. Worm; H. H. Ingenkamp en J. Bijtelaar. OVERLEDEN: Th. C. W. Hendriks, 71 jr., wed: v. W-. J. J. Behrens; Johs. Beekman, 74 jr., echtgenoot v. H. B. C. Beekman; S. IJpeij, 67 jr., echtgenoot v. B H. Huls hof; J. Gschwind, 61 jr.. echtgenoot v. L. M. Lepa. GEBOREN BUITEN DE GEMEENTE: Catharina Hendrika Berkhout, Van Speijk- straat 7; Hendrik Leonard de Zwart, Kost- verlorenstraat 22. In Benneboek wordt van 6 tot 10 januari een „week der gebeden" gehouden. Maan dagavond 6 januari komt men in de Her vormde kerk bijeen, op woensdag 10 janu ari in de kerk van de Stichting „Vogelen zang" en op vrijdag 10 januari in „Reho- both". Elke bijeenkomst begint te 8 uur en zal tot ongeveer 9 uur duren. Woensdagmiddag 8 januari om 3 uur zal in de Sparrenbosschool te Bennebroek ge legenheid worden gegeven tot kosteloze inenting of herinenting tegen pokken. Trouwboekjes van de ouders of geboorte bewijzen van de kinderen moeten worden meegenomen Het verdient aanbeveling bij twijfel omtrent de gezondheidstoestand van de kinderen vooraf de huisarts te raad plegen. Evenals in het verleden voor de bewo ners van Badhoevedorp en Zwanenburg reeds is geschied achten B. en W. van Haarlemmermeer het gewenst tot instel ling van een secretarie-hulppost te Nieuw- Vennep over te gaan ten gerieve van het thans ruim tienduizend inwoners tellende zuidelijk deel van de gemeente. Voor dit doel is de keus gevallen op een lokaal van het verenigingsgebouw „Het trefpunt" van de hervormde gemeente te Nieuw- Vennep aan de Hoofdweg, hoek Venne- perweg. Met de kerkvoogdij is overeen gekomen, dat het lokaal op alle werkda gen tot omstreeks één uur zal worden af gestaan tegen een vergoeding van f 1.570 per jaar. Voor het treffen van voorzienin gen zal een bedrag van 1130 nodig zijn. B. en W. stellen de gemeenteraad voor een hulppost van de secretarie in te rich ten en vragen een bedrag van 2.700 be schikbaar te stellen. VEEMARKT LEIDEN Aangevoerd 2 stieren, 2 melkkoeien, 230 vette koeien, 21 vare koeien, 47 vette kal veren, 60 nuchtere kalveren, 30 vette scha pen, 1148 vette lammeren, 30 varkens, zeu gen, 267 schrammen, 689 biggen, 5 geiten. Totaal 2554. Notering melkkoeien f 800f950 vette koeien schoon gewicht f 2.50f 3.00 vare koeien f 600f 800, vette kalveren levend gewicht f 2.00f 2.70, nuchtere kalveren levend gewicht f 1.30f 1.60, vette scha pen f 80f 95, vette lammeren f 80f 100, drachtige zeugen f 225f 300, schrammen f 60f 95, biggen f 3542, handel: voor melkkoeien rustig, vette koeien kalm, vare koeien stil, graskalveren kalm, vette en nuchtere kalveren stug. vette schapen an vette lammeren stug, zeugen, schram men en biggen redelijk. In de vergadering van de gemeenteraad van Haarlemmermeer zal een voorstel van B. en W. aan de orde komen om het aan de Concourslaan te Hoofddorp gelegen oefenveld voor de paardensport te ver beteren; het is verhuurd aan de landelijke rijvereniging „Kapitein van der Wal". De verbetering is noodzakelijk, aangezien het terrein door de slechte bodemgesteldheid niet langer meer geschikt is om als oefen veld te worden gebruikt. De grond bestaat uit zware klei, die des zomers zeer hard wordt, met het gevolg dat tijdens de trai ning enorme stofwolken opwaaien, tot grote overlast niet alleen van de ruiters, maar ook van de omwonenden. Bij regen val verandert het terrein in een modder poel en is het eveneens onbruikbaar. Het plan, dat B. en W. hebben doen vervaar digen, voorziet in het aanbrengen van een verharding op het oefenterrein, bestaande uit vijftien centimeter zand, grint en sin tels en de aanleg van een drainage ter lengte van 150 meter. De afmetingen van het oefenveld worden dertig bij vijftien meter. De totale uitvoeringskosten van het plan worden geraamd op tienduizend gulden. De landelijke rijvereniging heeft zich be reid verklaard voor een vierde deel bij te dragen in de vorm van te leveren arbeid. Op voorwaarde dat het werk in de maand februari kan worden uitgevoerd, is een aantal leden der vereniging bereid tijde lijk enkele arbeidskrachten beschikbaar te stellen. B. en W. noemen het leveren van een eigen bijdrage in deze vorm in meer dan één opzicht verheugend. Van de gemeente wordt nog een investering van vijfenzeven tighonderd gulden gevraagd. De Coöpera tieve Boerenleenbank te Hoofddorp is be reid aan de gemeente ten behoeve van de verbetering van het oefenveld een geld lening te verstrekken van 7.500 met een looptijd van vijf jaar en tegen een rente van vier percent per jaar. Het bestuur der landelijke rijvereniging is voorts in prin cipe overeengekomen, dat de huurprijs na voltooiing van het werk verhoogd zal wor den van zestig tot tweehonderd gulden per jaar. BURGERLIJKE STAND VAN HAARLEMMERMEER GEBOREN Petrus Johannes Theodorus, z. v. G. van Schie en B. C. van der Hulst; Adrianus, z. v. D. Jansen en T. J. Dekkers; Robert Simon Abraham, z. v. A. van Gils en A. M. E. Carlier; Pieternella Cornelia, d. v. P. Bogaard en A. J. Brands; Hendrik Lambertus, z. v J. Knoop en H. G. Klaasse Bos; Johannes, z. v. G. Valk en J. Schling- mann; Otto Matthijs, z v. M. Sepers en H. E. F. Treurniet: Eduard, z. v. W. de Ko ning en L. P. Timmers; Adrianus Johannes Maria, z. v. C. J. van der Putte en H. Nimis; Cornelia Artje, d. v J. Visscher en J. J. van Oudenaarden; Gerrit, z. v. D. Schutte en H. .G. Degenaars; Bernardus Johannes, z v. J. P. J. Beemsterboer en M. Calvelage: Hendrik Jans Krijn Salomon, z. v. H P. K. van Raam en H. Bos; Gijsbertus Adri anus, z. v. J. P. van Oostveen en G. A Groenestein; Annelies Christina, d. v. G. Tentij en A. van der Kooi. ONDERTROUWD A. J. de Krijger en H. Bos. GETROUWD J. J van der Hoorn en P. van Heese; J. G van Duin en C. L. M. Laan; W. Hopman en M. E. Veldhuisen; J. B Schuit en J. A. M. Clemens. OERLEDEN J. Bilstra, 86 jr., wedn. v. T. Wiersma; D. Blom. 85 jr., wedn. v. H. BiësHêuvé'l. 1 B. en W. van Haarlemmermeer stellen de gemeenteraad voor afwijzend te be schikken op een verzoek van bewoners van de Joh. Bogaardstraat te Nieuw-Vennep betreffende 'aanleg en onderhoud van de aldaar aanwezige .emeenschappelijke tuinen en de daarvoor te betalen vergoe ding. Gevraagd was de vergoeding van 0,75 per woning per week te verlagen tot 0,25 of indien het verzoek niet mocht worden ingewilligd het tuinonderhoud zelf ter hand te mogen nemen. De bewoners zouden de tuinen door middel van een la ge ligusterbeplanting onderling afgeschei den willen zien. Dan zou 't onderhoud van gemeentewege en huns inziens ook de we kelijkse vergoeding kunnen vervallen. B. en W. van Haarlemmermeer schrij ven aan de gemeenteraad, dat het hun ge bleken is, dat de verdeling van de woning voorraad naar huurwaarde te Hoofddorp niet in overeenstemming is met de verhou ding in maatschappelijke welstand van de ingezetenen. Voor het verkrijgen van een woningvoorraad, noodzakelijk voor het scheppen van een gunstig woonklimaat, zouden in eerste aanleg vijfenveertig wo ningen met een huurprijs liggende tussen 60 en f 85 per maand en vierenvijftig pan den met een huurwaarde van ongeveer honderd gulden per maand moeten wor den gebouwd. Bij verdere uitbreiding der bebouwing dienen op elke vijf woningwet woningen één kleine en één grote midden standswoning te worden gesticht. Als bouwplaats voor de groep van aan hogere eisen van welstand en gerief vol doende woningen achten B. en W. bijzon der geschikt de gemeentegronden in Hoofddorp-West. De vormgeving van het bouwplan zouden B. en W. willen toever trouwen aan professor Wieger Bruin te Amsterdam, die het uitbreidingsplan heeft ontworpen. B. en W. van Haarlemmermeer stellen de gemeenteraad voor te besluiten tot het doen stichten van een garageboxencom plex aan de Kruislaan te Hoofddorp en dit gedeeltelijk te doen inrichten als kan toor- magazijn- en stallingruimte voor de B-kring Noordholland 6 van de dienst be scherming bevolking. Ter toelichting de len B. en W. mee dat de B-kring over onvoldoende gebouwenaccommodatie be- beschikt. Het ontbreekt vooral aan kan toor-, magazijn- en stallingruimte. De mogelijkheid is aanwezig van gemeente wege er aan mee te werken in deze toe stand verbetering te brengen. In het uitbreidingsplan in onderdelen „Hoofddorp-West" is een garageboxen complex geprojecteerd achter de wonin gen van de n.v. Bouwfonds Nederlandse gemeenten. Voor de stichting van de gara ges is van particuliere zijde tot dusver na genoeg geen belangstelling getoond. De bedoeling is dat de gemeente het complex zal doen stichten. De kosten worden ge raamd op 32.000 en voor de financiering kan een vaste lening worden aangegaan met de dienst bescherming bevolking te gen een rente van 4 percent en een loop tijd van vijf jaar. De drie vakcentralen. het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V., hebben in een tele gram aan de minister-president uiting ge geven aan hun verontrusting over de moei lijkheden. welke blijken te bestaan inzake de vestiging van bestaande en toekomstige Europese instituten in één en dezelfde plaats. Zij zijn van mening dat de verbrok keling van Europese instellingen en dien sten over verschillende Europese steden ondoelmatig en dus schadelijk is voor het realiseren van de Europese economische integratie en een doelmatige deelneming van de vakbeweging aan dit integratie- streven vrijwel onmogelijk zou maken. De vakcentralen dringen er daarom met klem op aan, alles in het werk te stellen, dat de ministersconferentie van 6 en 7 januari te Parijs zal besluiten alle Europese instellin gen in dezelfde plaats onder te brengen. BUENOS AIRES (Reuter) De Argen tijnse politie heeft een perónistische sa menzwering tot het plegen van aanslagen aan het licht gebracht, waaraan 2.990 per sonen, georganiseerd in cellen, zouden deelnemen, aldus heeft de commandant van de politie in de provincie Buenos Aires op een persconferentie meegedeeld. Hij zei, dat er 96 samenzweerders zijn gearresteerd en een volledige lijst met de namen van de samenzweerders gevonden is. De peronis ten waren van plan in de laatste week van december gelijktijdig tot actie over te gaan in het gebied van Buenos Aires en in het noorden van Argentinië, aldus de politie- commandant. Nationaal volksfront (AFP) In Argentinië is een nieuwe politieke organisatie opgericht die zich noemt „Nationale commissie voor de sa menwerking tussen de progressieve par tijen". De voormalige voorzitter van het opperste bestuurscollege van Peróns partij, Alejandro Leloir, heeft het voorzitterschap van de commissie aanvaard. De commissie stelt zich op de eerste plaats ten doel ge meenschappelijke kandidatenlijsten op te stellen voor de algemene verkiezingen in februari. De commissie heeft reeds adhe siebetuigingen ontvangen van verscheidene neo-perónistische en zogenaamde nationale volkspartijen. Volgens welingelichte krin gen is het mogelijk dat de commissie zich binnen korte tijd ontwikkelt tot een „Na tionaal volksfront". HANNOVER (DPA) De resten van het sedert maandag vermiste Britse Can- berra-straalvliegtuig zijn donderdagmid dag in de streek van Dasse' in de Hartz, tachtig kilometer ten zuiden van Hanno ver, gevonden. Het vliegtuig heeft bij het neerkomen een vore van honderden me ters door het heuvellandschap getrokken Overblijfselen van de drie bemanningsle den zijn in de bomen aangetroffen. Radio Moskou -eft meegedeeld dat Spoetnik II vandaag om vier uur (Ned tijd) 858 omwentelingen om de aarde heeft voltooid Uit het feit dat geen melding werd ge maakt van Spoetnik I menen westelijke waarnemers te kunnen afleiden dat de satelliet reeds is neergestort. Zoals be kend is werd enige dagen geleden ver klaard dat de eerste kunstmaan omstreeks drie januari zou neerstorten De Centrale Raad van Beroep te Utrecht heeft uitspraak gedaan in het geschil tus sen een voormalige hoofdambtenaar bij de P.T.T. te Den Haag. de heer A. S. en de minister van Verkeer en Waterstaat. Ten behoeve van de P.T.T. had de heer S. een reeks uitvindingen gedaan. Hij meent nu aanspraak te kunnen maken op een extra vergoeding van 30.000 gulden. De P.T.T/ is bereid hem een aanzienlijk lager bedrag uit te keren, maar een vergoeding van f 30.000 is volgens de heer S. ook in het geheel niet abnormaal, want volgens hem keert de P.T.T. aan twee uitvinders in haar bedrijf op het ogenblik een jaarlijkse aparte toelage uit van vijfduizend gulden. De Centrale Raad heeft het beroep van de heer S. ongegrond verklaard. De raad zal het bedrag vaststellen van de beloning. De uitslagen van de donderdag gespeel de wedstrijden van het Haarlemse scholie renschaaktoernooi leverden voor wat het hoofdtoernooi betreft weinig verrassingen op. De nederlaag van R. v. d. Kasteele tegen de debuterende F. Misset viel op, evenals de remise, die M. P. Overbeeke tesen D. G. Vonk behaalde. Uitslagen hoofdtoernooi: Poule I: R. v. d. Kasteele—D. G. Vonk 01; F Misset—M. P. van Overbeeke 0—1: F. Misset— R. v. d. Kasteele 1—0; M. P. v. Overbeeke—D. G. Vonk remise. Poule It: H. W. v. Dis—W. F. Petersma 0—1: L. LindenbergH. v. d. Brink 10; L. Linden- bergH. W. v. Dis remise. Poule III: A. v, Driel—P. E. Rabé 0—1: C. v. d. Meulen—E. J. Petersma 0—1: C. v. d. Meulen A. v. Driel 1—0: E. J. Petersma—P. E. Rabé 1—0. Poule IV: R. Gisolf—H. Mostertman 0—1: F. O. v. MaanenW. Mi.inssen 1—0; F. O. v. Maanen— R. Gisolf 10; W. MijnssenH. Mostertman 01. De uitslagen van het bij toernooi waren: Poule I: B. Hylkema—H, Vreeman 1—0; E. de Jongh— J. v. d. Veer 1-0; W. Geuzenbroek—B. Hylkema 01; H. VreemanE. de Jongh 01: J. v. d. VeerW. Geuzenbroek 01; B. Hylke maE. de Jongh 01; E. de JonghW. Geuzen broek 0—1; H. Vreeman—J. v. d. Veer 01: J. v. d. Veer—B. Hylkema 10; W. Geuzenbroek H. Vreeman 10. Poule II: W. L. de Ruiter—I. Goossens remise; A. de Vos van SteenwijkJ. Bronkhorst 01; I. GoossenR. de Vos v. Steenwijk 10; I. Goos sensJ. Bronkhorst 10: W. L. de Ruiter—R. de Vos v. Steenwijk 1—0. Poule III: W. KrijnenK. Nederkoorn remise; J. Hoek—W. Krijnen 0—1; N. Scheres—J. Hoek remise; K. NederkoornM. Scheres 10; M. ScheresW. Krijnen remise; J. HoekK. Neder koorn 01. Poule IV: P. Scholtens—D. de Haas 01; F. HoogewindN. v. d. Meer 0—1; P. Scholtens F. Hoogewind 01; D. de Haas—N. v. d. Heuvel 1—0: D. de HaasF. Hoogewind 0—1; N. v. d. Heuvel—N. v. d. Meer remise: P. Scholtens— N. v. d. Heuvel 01: N. v. d. Meer—D. de Haas 1—0: N. v. d. Meer—P. Scholtens 1—0; N. v. d. HeuvelF Hoogewind 1—0. De Israëlische stoker Michael Zerner, die 3 november in Alexandrië van een Nederlands schip is gehaald, is door de Egyptische autoriteiten in vrijheid gesteld en per vliegtuig naar Nederland vertrok ken. Zerner werkte op het vrachtschip „Raki" en woont in Nederland. De vrij lating is waarschijnlijk een gevolg van de besprekingen die de secretaris-generaal van de UNO, Hammarskjoeld, onlangs met president Nasser heeft gevoerd. AMSTERDAM In Amerika is men voor 1958 geenszins pessimistisch, hetgeen daar in de koersen tot uitdrukking kwam. Hierop sloot Am sterdam zich op de eerste beursdag van 1958 volkomen aan. De zaken kwamen weliswaar niet tot een grote omvang, maar hier en daar bestond wat belangstelling van arbitragezijde voor buitenlandse reke ning en vooral was er vraag van het pu bliek. Hiervan profiteerden aandelen Uni lever, die het nieuwe jaar bijzonder goed inzetten met een koersavance van 5 pun ten. In de Philipshoek zorgde de midden- koersvraag voor een hoge opening op 231 3/4. Dat deze koers niet behouden bleef, lag markttechnisch gezien voor de hand. Er werd even 229 gedaan en daarna be paalde de koers zich op ongeveer 230 per cent waardoor de winst vergeleken bij de vorige slotprijs ruim zes punten bedroeg. AKU opende vast, drie punten hoger op 139 3/4 en steeg daarna zelfs nog tot 142. De koerswinst beliep hier 5 punten. Be richten over de goede vooruitzichten in 1958 voor de Twentse Textielindustrie kwamen aandelen AKU ten goede. K.L.M. monteerde ongeveer 1. Aandelen Koninklijke Olie trokken zich niet al te veel aan van de opstand in Vene zuela van de luchtmachtofficieren tegen de regering van president Jimenez.' Zoals be kend heeft de Koninklijke Petroleum Maatschappij in dit land grote belangen. De olieaandelen noteerden iets boven de 147, 1 hoger dan de laatste slotprijs en ongeveer f 0,50 boven pariteit Amerika. De handel was gering. In de morgenuren trok de koers van aandelen Koninklijke Olie aan van 146 tot f 147.60, hoofdzake lijk door steun van het buitenland. Van de scheepvaarten ging alleen Scheepvaart Unie uit de koers met een verlies van ongeveer 4 punten. De overige waarden vertoonden weinig veranderingen in een zeer kalme handel. In cultures ging bijna niets om. Fluctuaties van betekenis deden zich niet voor, terwijl de koersen zich fractioneel lager stelden. Staatsfond sen bepaalden zich vrijwel op de openings koersen van de middag, die niet veel af weken bij de laatste slotkoersen in 1957. Prolongatie 5 percent. (ANP) NEW VORK Op de eerste beursdag van het nieuwe jaar te New York had een scherpe koers stijging plaats, vermoedelijk omdat de druk van belastingverkopen nu is verdwenen Groepen die kort geleden nog ondei druk stonden, zoals spoorwegen, staal, auto'c metaal, chemie en wegenbouw, monteer den scherp Investeringsvraag werd sterk door American Telephone aangetrokken en Ford lokte de speculanten. Verwachtingen omtrent een stijging van de huizenbouw werkten door op de bouw fondsen. Nieuws over geldsparende spoor installaties hielp de spoorfondsen omhoog American Motors was actief tegen slui tingstijd. Alle electronica-fondsen, uitge zonderd Zenith, lieten winsten noteren Zenith moest 4 dollar prijsgeven. Van de 1113 verhandelde fondsen sloten er 805 hoger. 117 lager en 137 onveranderd Het industriegemiddelde kwam van 435.69 of 439.27; spoorwegen van 96.96 o;o 99.89 en openbare nutsbedrijven van 68.58 op 68.94. De omzet bedroeg slechts 1 800.000 aandelen 'egen 5 070.000 op oudjaar (UP) 3-3 %°/n Nederl. '47 3 °/n Nedl 1962/6-1 AKU. Calvé Delfl Van GeldeT Zonen K. N Hoogovens Nederl Ford N Kabelfabriek gew Philips Gloeil oref.Philips Gloeil Unilever Wilton Feyenoord Dordtsche Petrol Kon. Petroleum Rilliton A'dam Rubber K. L. M Holl. Amer Lijn K. N. S M N Scheepv Unip v. Nievelt Goudr Phs. v Ommeren H V A Verg Deli Miien Amsterd Bank Nat. Handelsbank Ned Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel en era 1 Motors shell TTrn'oD "idewater Vorige koers Slotkoers Heden gisteren 13.45 uui 85 85 8913/ie 89i5/IB 142% 144% 242% 243 170 168 241 240 177 177 230 227 230% 232 139% 139% 311% 312 197 196 736 731 147.30 146.20 174 170 40% 41 96 97 132% 139% 124 125 106 105 141% 142 199 199 84% 85 53% 56 191% 191% 70 70 140% 140% 160 160 155 155 40 41 36% 37 50% 52 33 34 67% 66% 209/i* 205/i# Aalsum, 2 dw. Okinawa n. Hongkong. Aegis, 2 te Cartagena verwacht. Aldabi, 31 v. Rio de Janeiro n. Santos. Amstellaan, 2 v. Honolulu n. Yokohama. Amstelborg, 2 te Dakar Amsteldiep, 2 te Koilthottam. Angolakust, 2 te Lagos verwacht. Andijk, 2 v. Galveston n. New Orleans. Annenkerk, pass. 2 Massawa n. Suez. Arverdijk, 2 v. Brownsville n. Le Havre. Axeldijk. 1 te Santos. Balong, pass. 2 Str. Messina n. Port Said. Bengalen, 2 te Basrah v. Port Said. Beninkust, 1 te Pointe Noire. Bantam, 3 te Penang. Batjan, nacht 2/3 in Suezkanaal. Bintang, 3 te Amsterdam. Bonita, 2 te Porto Barios verwacht. Breda. 2 v. Belize n. Le Havre. Calt. Delft, 2 170 m. z.z.w. Ouessant n. Rastanura. Caltex Leiden, 2 50 m. w. Cadiz n. Port Said. Caltex Rotterdam, 2 120 m. n.o. Kuria Muria eil. naar Suez. Captain Cook, 3 te Aden. -Carrillo, 2 v. Panamakanaal n. Pto. Armuelles. Castor, 3 te Curagao. Cinulia, 2 te Curagao verwacht. Charis, 3 te Maracaibo. Clavella, 2 v. Newcastle (N.S.W.) n. Geelong. Colytto, 2 v. Philadelphia n. Liverpool. Cottica, pass. 2 Casquets n. West-Indië. Ci-adle of Liberty, 4 te Pta. Cardon verwacht. Daphnis, 2 420 m. n.o. Azoren n. Paramaribo. Dongedijk, 2 te Vancouver verwacht. Doris, 2 te Ciudad Bolivar v. Port of Spain. Eemdijk, 2 te Tampico verwacht v. Havana. Eenhoorn, 2 70 m. z. Lissabon n. Algiers. Elizabeth B, 2 650 m. van Honolulu n. Honolulu. Ena, 2 te Recife. Eos, 2 v. Malta n. Hamburg. Esso Amsterdam, 2 te Aruba verw. v. Rotterdam. Esso Nederland, 3 v. Suez n. Mena Al Ahmadi. Felipes, 2 te Pulubukom. Friesland SSM, pass. 2 Ouessant n. Rotterdam. Gaaslerkerk 2 v. Amsterdam n. Bremen. Ghanakust, 3 et Lagos. Graveland, 3 te Santos. Grootekerk, 2 te Tanga verwacht. Guineekust, 3 te Freetown verwacht. Hector, pass. 3 Finisterre n. Rotterdam. Helicon. 1 300 m. n.n.o. Paramaribo n. Amsterdam. Hera, 1-550 m. n.o. Trinidad n. Pt. of Spain. Hilversum, pass. 2 Terceira n. Finnart. Houtman. 4 te Lor. Marques verwacht. Hydra. 1 1090 m. n.o. Martinique n. Guanta. ita. 2 te Port Swettenham verwacht. Jason. 1 v. Port of Spain n. Houston. Jupiter, 2 v. Amsterdam n. Hamburg. Kabylia, 2 v. Invergordon n. Rotterdam. Kalydon, 2 v. Rotterdam n. Curagao. Kennemeriand, 2 70 m. o. lie Sal n. Las Palmas. Kenia, 2 te Willemstad verwacht. Kermia, 3 te Curagao. Kertosoho, 2 te Beira. Kieldrecht, 2 te Rotterdam. Khasiella, 2 v. Trinidad, 4 te Curagao verwacht. Kloosterdijk, 2 v. R'dam n. Hamburg en Bremen. Konineswaard, 2 200 m. z.o, Beira n. Kaapstad. Korovina. 2 v. Eastham n. Rotterdam. Kosicia, 2 400 m. n.o. Martinique n. Curagao. Kreeft, 2 te Rotterdam. Kylix, 2 36 m. o.z.o. Diamant n. Eastham. Leersum, 2 40 m. w. Acapulco n. Cristobal. Leto, 2 15 m. z. Wight n. IJmuiden. Liberty Bell. 2 240 m. n.w. Finisterre n. Pernis. Limburg, 2 te Aden. Loenerkerk, pass. 2 Muskat n. Bahrein. Lutlerkerk, 31 te Marseille. Maaskerk, 1 te Lor. Marques. Maasland, 4 te IJmuiden verwacht. Meliskerk, 3 te Penang. Mentor. 31 te Amsterdam n. Hamburg. Montferland. 3 te Las Palmas. Moordrecht,e 2 30 m. n.n.w. Muskat n. Landsend. Mylady. 2 te Charleston. Naes Comander. 2 v. P. Said n. Mena Al Ahmadi. Nieuw Amsterdam, 2 te Havana. Notos, 2 v. Rotterdam n. Hamburg. Oberon, 3 te Willemstad. Oranje, 3 te Southampton. Oranjefontein. 31 te Hamburg. Oranje Nassau, 2 te La Guaira verwacht. Oranjestad, 2 v. Demerara n. Paramaribo. Ouwerkerk, 2 van en terug Yokohama. Ovula, 2 te Singapore. Peperkust. 2 185 m n.w. Bordeaux n. Bordeaux. Perna, 2 280 m. n.n.o. Sokotra n. Abadan. Phrontis 3 te Port Said. Polyphemus, pass. 2 Kreta n. Amsterdam. Pr. Casimir. pass. 3 Kp. Finisterre n. Famagusta. Pr. d. Nederl., 2 600 m. w.z.w. Scillys n. Plymouth. Prins Willem George Frederik, 2 90 m. n.n.o. Kp. Villano n. Beyrouth. Prins Willem III, 3 te Clvita Vecchia. Prins Willem IV. 2 v. Belfast n. Rotterdam. Prins Willem V, 2 te Trondheim v. Cartagena. Prins Willem v. Oranje. 3 te Halifax. Purfina Hellas, 2 200 m. z.o. Kosseir n. Portland. Radja, 2" V.'Aden n. Suez. Raki, pass. 2 Bona n. Beyrouth. Riouw, 2 rede Siain. Rdebiah, 3 te Port Said. Roepat. 2 v. Amsterdam n. Bremen. Rondo, 3 v. Honolulu n. Los Angeles. Ru.vs, 2 v. Kaapstad n. Rio de Janeiro. Salatiga, 31 900 m. w. Honolulu n. Singapore. Senegalkust, 2 v. Antwerpen n. Hamburg. Sibajak, 1 400 m. z.w. Minicoy n. Aden. Soestdijk, 1 500 m. o.z.o. Cape Race n. Antw. Solon, 1 270 m. n. San Miguel n. Antwerpen. Stad Alkmaar, 2 130 m. z.z.w. Kaap Finisterre naar IJmuiden. Stad Breda 2 90 m n.w. Trondheim n. Narvik. Stad Delft, 2 rede Tellicherry. Stad Dordrecht. 2 te Vlaardingen. Stad Schiedam. 3 te Rotterdam. Stanvac Lirik, 3 te Djakarta verw. v. S'geigerong. Statensingel. 2 1025 m. n.o. Trinidad n. Pto. Ordaz. Stat. of Liberty, pass. 2 eil. Masirah n. Ph.delphia. Steenwijk, 3 te Amsterdam. Straat Bali, 2 Okinawa gepass. n. Melbourne. Straat Torres. 3 v. Adelaide n. Fremantle. Straat Malakka, 3 te Kobe. Straat Singapore, 3 te Melbourne. Tara, 2 35 m. n.w. Cherbourg n. Rio de Janeiro. Tarakan, 4 te Suez verwacht. Taria. 3 te Abadan. Telamon, 1 op Pilot Orinoco rivier verwacht. Texel, 2 te La Guaira. Tibia. 3 te Abidjan. Thelidomus, 2 270 m. w.n.w. Port Said n. Mena. Tjinegara, 2 te Durban verwacht. Tjiwangi, 2 v Hongkong n. Singapore. Tomori. 2 te Hamburg van Rotterdam. Trajanus, 3 te Port Au Prince. Trompenberg, 2 120 m. z.w. Landsend n. Houston. Van Cloon, pass. 2 Kaap Granville n. Auckland. W. Alton Jones, pass. 2 Str. Ormoes n. Ph.delphia. Weltevreden, pass. 2 Lissabon n. Rotterdam. Westertoren, pass. 2 Biak n. Miri. Westland, 31/12 te Buenos Aires. Wonosari, 2 v. Tripoli n. Alexandrië. Zaankerk, 2 v. Rotterdam, 3 te Antwerpen. Zaanland. 3 te Rio de Janeiro. Zonnekerk, pass. 2 Str. Messina n. Port Said. Zuiderkruis, pass. 31 Gibraltar n. Port Said. SLEEPVAART Barentszee, 3 180 m. n.w. Maracaibo n. Maracaibo. Blankenburg, 3 80 m. n.n.w. Djeddah n. Swansea. Clyde. 31 v Aruba, 31 te Curagao. Ebro, 1 v. Bordeaux n. Rotterdam. Humber, 1 60 m. n.w. Kaap San Antonio naar Nueva Palmira. Lire. 3 v. Sabang n. Tandjong Priok. Maas. 1 v. Hoek v. Holland n. Noordzee. Noordzee, 31 350 m. o. Kp. Palmas n. P. Harcourt. Oostzee, pass. 31 Fern. Noronha n. Nva. Palmira. Rode Zee. 1 650 m. n.o. Algiers n. Ravenna. Tyne, 1 te Maassluis. Zwarte Zee, 3 310 m. o.n.o. San Juan n. S. Juan. KLEINE VAART Atlas, 31 v. Algiers n. Lissabon. Bab T. 30 v. Hudiksvall n. Zaandam. Concepcion. 2 200 m. z.w. Kp. St. Vincent naar Las Palmas. Elsa 30 v. Stockholm n. Stocka. Heerengracht, 31 v. Gent n. Spezia. Ilias, 1 v. Barcelona n. Tarragona. Joost, 2 dw. Petten n. Norrkoping. Kaap Falga, 27 te Amsterdam v. Rundvik. Kaap St. Vincent, 30 Kiel gepass. n Ostrand. Midas, 31 v. Limassol n. Famagusta. Nero, 1 te Amsterdam n. Rotterdam. Pavo, 30 te Zaandam v. Hudiksvall. Ponza, 31 v. Ahus n. Norrkoping. Schippersgracht, 1 te Abö. Strabo, 31 te Bremen n. Amsterdam. Tilly 28 te Zaandam v. Rafso. Westerdok, 2 dw. Waterweg n. Amsterdam. Metsel, en Timmerwerk Onderhoud en Reparatie. Schagchelstr. 25 rd Tel. 17042 Tesselschadestr. 117 I, Tel. 54636 die als model gediend hebben tegen spotprijzen Ook op 6, 12 en 18 maan den zonder borg. WESTERHOUTPARK 8 Tel. 18840 Bij de gemeentelijke geneeskundige en gezondheids dienst is te vervullen de betrekking van Gezocht wordt naar een actieve jongeman tussen 22 en 25 jaar. die goed met publiek kan omgaan. Behalve het verrichten van intern en extern bodewerk wordt van deze functionaris verlangd, dat hij de por tier behulpzaam zal zijn en hem zo nodig kan ver vangen. Weekloon naar leeftijd van 67.20 tot ƒ85.19. Sollicitaties (met de hand geschreven) inzenden aan de burgemeester van Haarlem binnen 8 dagen na plaat sing van deze advertentie. Op de omslag vermelden: sollicitatie B/14-213. Persoonlijk bezoek uitsluitend na oproeping.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11