Panda en de wijze Meester OnUestendig weer Deltaplan kwam te laat, beweren archeologen Y SLECHTHORENDEN Wereldnieuws MAANDAG 6 JANUARI 1958 2 Fiscus ontving in november bijna f570.- miljoen Spaarcijfers december Schatkistpromessen toegewezen Bij Formosa verging een vrachtboot Bolswardse boeren willen belastingbetaling staken Uitblijven melkprijssubsidie de aanleiding Sleepboot op de Waal na aanvaring gezonken AKU-resultaten 1957 lager dan die van 1956 N.V. GEERVLIET Haarlem Koningstraat 11 Telef. 16171 EVU-overschot in december Nieuwe verzekeringen in november Vaste stemming in zater- dagochtendeffectenverkeer Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Vragen over raketbases in Nederland Gepensioneerden wachten nog op huurcompensatie Als niet vóór Hofstra bent, moet U Nofstra vóór zijn GARAGE „DEN HOUT" Tei. 12138 -15056 Ontslagen na staking bloeit iö Uet zo UNIEK J Ongeveer 170 archeologen, voornamelijk amateurs, zijn dezer dagen in Amersfoort bijeen geweest op de „correspondenten- dagen" van de Rijksdienst voor het Oud heidkundig Bodemonderzoek, waar zij ge gevens uitwisselden en een aantal lezingen aanhoorden. Vrijdag bespraken drie inleiders de pro blematiek van de volksverhuizing in Neder land, die, zoals uit hun referaten bleek, heel anders gezien zou moeten worden dan in onze geschiedenisboeken vermeld staat. Dr. R. von Uslar uit Bonn betoogde dat het oudheidkundig bodemonderzoek slechts uiterst zelden bij machte is, een echte „volksverhuizing" aan te tonen. Dr. P. J. R. Modderman uit Amersfoord kwam tot de conclusie, dat het vinden van een nieuwe cultus zeker niet altijd samenhangt met een massale migratie, zoals voorheen werd gedacht. Dr. J. de Vries uit Utrecht be toogde tenslotte, dat men de volksverhui zingen veeleer moet zien als plunderingen en verwoestingen van stropersbenden. De les van de stormramp Op de tweede conferentiedag kwam de stormramp van 1953 ter tafel. De inleiders drs. W. F. G. Wiese uit Hoorn en de heer H. J. Calkoen uit Velsen, kwamen daar bij tot de conclusie dat men met het Deltaplan veel te laat is. Rampen, zoals die van februari 1953 doen zich voor met tus senpozen van ongeveer 550 jaar. We leven nu in de top van een periode waarin de zee plotseling een veel hogere stand kan Uit een overzicht van het ministerie van Financiën over de belastingopbrengst in november blijkt, dat aan kohierbelastingen 227,6 miljoen werd ontvangen, hetgeen aanzienlijk minder was dan het in oktober geïnde bedrag" van 814,9 miljoen. De scherpe terugval hangt samen met het feit, dat in oktober een bijzonder hoog bedrag aan vennootschapsbelasting werd betaald. De ontvangsten aan niet-kohierbelastin- gen bedroegen in november 341,9 miljoen tegenover in de overeenkomstige maand van het voorgaande kwartaal 363,3 mil joen. De opbrengst aan loonbelasting beliep 89,7 miljoen en bleef daarmede beneden de ontvangsten in augustus ten bedrage van 93,8 miljoen. Enige teruggang deed zich ook voor bij de omzetbelasting. Deze leverde in november 103 miljoen op, tegenover in de overeenkomstige maand van het voorgaande kwartaal 106,8 miljoen. De opbrengst van de invoerrechten ad 60,3 miljoen was de tot dusver laagste van 1957. In de eerste 10 maanden van 1957 werd gemiddeld per maand rond 75 miljoen ontvangen. Aan accijns op gedistilleerd werd op nieuw een relatief hoog bedrag geïnd, namelijk 13,4 miljoen. De ontvangsten in oktober, welke de tot dusver hoogste van 1957 waren, lagen hier slechts weinig boven 13,5 miljoen). Ook de opbrengst van de accijns op bier ad 3.9 miljoen kan als relatief hoog worden aangemerkt. Aan accijnzen op tabak en op suiker werden vrij normale bedragen geïnd, en wel res pectievelijk 37,4 en 7,2 miljoen. De ontvangsten aan successierechten ad 8,7 miljoen vertoonde een stijging ten opzichte van het in oktober geïnde bedrag ad 8 miljoen. De opbrengsten aan regi stratierechten en zegelrechten, respectieve lijk 5,6 en 4,2 miljoen, handhaafden zich op het peil van de ontvangsten in oktober. Bij de Rijkspostspaarbank werd in de cember 1957 ingelegd 49,7 min. en terug betaald 60,1 min., hetgeen een negatief spaarverschil opleverde van 10,4 min. (vorige maand f 23,9 min. en in decem ber vorig jaar f 0,2 min.). De Spaarbank voor de Stad Amsterdam had een verdere achteruitgang van 2.164.505. Ongerekend de nog bij te schrij ven rente werd in 1957 2.518.686 meer uitbetaald dan ingelegd. Bij de Nutsspaarbank te Utrecht is in de maand december 1957 ingelegd voor 1.798.436 en terugbetaald voor 2.163.506. Bij de spaarbank te Rotterdam bewoog in. 1957 de terugbetaling zich onafgebroken op een aanmerkelijk hoger peil dan vorig jaar en bereikte een totaal van 94,7 min., tegen 78,4 min. in 1956. De inleg bedroeg 89.1 min. Bij de Nutsspaarbank te 's-Gravenhage werd in 1957 ingelegd f 110.312.811 (vorig jaar 111.675.986) en terugbetaald 121.663.294 (vorig jaar 107.844.157), zo dat in 1957 11.350.482 meer werd terug betaald dan ingelegd; in 1956 werd 3.831.828 meer ingelegd dan terugbetaald. Het ministerie van Financiën deelt me de, dat van de bedragen waarvoor op 3 januari is ingeschreven op schatkistpro messen, wordt toegewezen: a) een bedrag van 79,5 miljoen aan schatkistpromessen met een looptijd van drie maanden, ver vallende 8 april 1958, tegen de prijs van 98.837.50 per 100.000 (dit is een discon to van 4xk pcercent); b) een bedrag van 29,2 miljoen aan schatkistpromessen met een looptijd van zes maanden, vervallen de 7 juli 1958, tegen de prijs van 97.585.42 per 100.000 (dit is een disconto van 43/ percent); c) een bedrag van 50.7 mil joen aan schatkistpromessen met een looptijd van negen maanden vervallen de 6 oktober 1958, tegen de prijs van f 96.289.58 per f 100.000 (dit is een discon to van 4 7/8 percent). Een vrachtboot uit Hongkong, de „Alo- a", is zondagmiddag tussen de Philip- •ijnen en Formosa vergaan. Volgens de 'aatste berichten zijn 45 van de 46 op varenden opgepikt door het Japanse schip Bansei Maru. Op 200 meter buiten de haven van Ko penhagen is in de nacht van zaterdag op zondag het 10.000 ton grote „Mormack Rio", van de Mormack-M'-Cormick Line, aan de grond gelopen. Schepen van de bergingsmaatschappij Svitzers zullen trachten het schip vlot te trekken. aannemen. De inleiders stelden boven dien vast, dat Nederland eeuwen voor de Romeinse tijd bewoond moet zijn geweest. Bij de stormramp in 1953 kwamen name lijk aan het strand bij Schoorl geploegde akkers bloot waaruit kon worden gecon cludeerd dat in de loop der eeuwen de kustlijn van ons land geweldige verande ringen onderging. Bij de besprekingen kwam nog tot uiting, dat de Rijksdienst, naar het voorbeeld van Russische archeologen, zich zal gaan be zighouden met microscopisch onderzoek van in de bodem gevonden gebruiksvoor werpen. In het bijzonder wenst men name lijk na te gaan hoe bijvoorbeeld land bouwwerktuigen in vroeger eeuwen wer den gebruikt en gehanteerd. De besturen van de afdelingen Bolsward en omstreken van de Friese Maatschappij van Landbouw, de Christelijke Boeren- en Tuindersbond en de Artsdiocesane r.k. Boeren- en Tuindersbond hebben een nota gezonden aan hun hoofdbesturen, waarin wordt meegedeeld dat de leden dezer or ganisaties, en de niet-aangesloten andere belanghebbenden voorstellen „de beta ling van de nog verschuldigde belasting aan de overheid op te schorten tot de rege ring haar achterstallige verplichtingen in zake de melkprijsgarantie zal hebben na gekomen." Dc hoofdbesturen der drie organisa ties zullen zich in de loop van deze week over deze nota beraden. Aanleiding tot deze actie is de benarde financiële positie van vele veehouders, en in het bijzonder hun liquiditeitspo? itie. De oogsten waren het afgelopen seizoen van matig tot slecht. De opbrengst uit de afzet van vee bleef voor velen beneden verwach ting. De melkprijzen lagen eind 1957 nau welijks boven de zomerprijzen. Voor het betalen van pachten en interesten hebben vele veehouders de laatste liquide midde len uit handen moeten geven. De uitbetaling van het verschil tussen de reeds ontvangen prijs voor de melk en de garantieprijs zou, zo menen de afde lingsbesturen, vele veehouders zorgen en kosten oor het winterhalfjaar kunnen be sparen Een voorschot van de regering op dit toegezegde inkomen leek, op grond van minister Mansholts verklaringen, niet uitgesloten. Doch dit werd niet verwezen lijkt. Betogen van de minister, dat de lege schatkist het niet mogelijk maakt een voorschot uit te betalen, zijn volgens de af delingsbesturen niet steekhoudend. Op de Waal, ter hoogte van de gemeente Echteld, is tengevolge van een aanvaring het 400 ton metende sleepschip „Joke" ge zonken. Dit schip werd geduwd door het motorbootje „Marga". Het tegemoetkomend motorschip „Maingauw II" liep door tot nog toe niet vastgestelde oorzaak mid scheeps op de „Joke", waardoor dit schip brak en in de diepte verdween. De opva renden, schipper Oosterwaal en zijn zuster, zagen op het laatste moment nog kans aan boord van de „Marga" te komen. Al hun bezittingen verdwenen echter met hun schip in de diepte. Totale omzet echter gestegen Tijdens de nieuwjaarsreceptie van de A.K.U.-directie, zaterdagmiddag te Arn hem gehouden, heeft de president-direc teur, ir. A. J Engel, de gebruikelijke jaar rede gehouden, waarin hij een overzicht gaf van de verrichtingen van de in Neder land gevestigde fabrieken in het afgelopen jaar en enkele verwachtingen uitsprak over de gang van zaken in 1958. Daarbij deed de heer Engel mededeling van het besluit van de B. F. Goodrich Chemical Company te Cleveland (Ohio) en de Alge mene Kunstzijde Unie n.v. te Arnhem om een nieuwe maatschappij op te richten ter vervaardiging van synthetische rubber (zie bericht in onze krant van zaterdag, pag. 2). Samenvattend constateerde de heer Engel een hogere totale omzet der pro- dukten, een relatief sterkere stijging der kosten als gevolg van looncompensaties en hogere prijzen, vooral van brandstoffen en verhoging van afschrijving. Dit alles, ge voegd bij de mindere inkomsten uit deel nemingen, en de verhoging van de ven nootschapsbelasting (van 43 tot 47%) zullen de eindcijfers over 1957 een flink stuk lager doen uitkomen dan over 1956. Voor wat 1958 betreft verwacht de heer Engel, aangenomen dat de wereldconjunc tuur zich niet. ongunstig voor de A.K.U. ontwikkelt, bedrijfsuitkomsten in dezelfde orde van grootte als over 1957. De Europese integratie vraagt veel aan dacht. Hoewel de Euromarkt pas na 12 of 15 jaar voltooid zal worden, is het thans reeds noodzakelijk de geleidelijke verande ringen tijdig onder ogen te zien. Deze ver anderingen zullen uiteraard niet zonder pijn tot stand komen, maar het geloof en vertrouwen, niet alleen in de wenselijk heid, maar ook in de noodzakelijkheid van de Euromarkt mogen niet geschokt worden. Daartoe zal nodig zijn dat be halve aan de economische ook aan de geestelijke, culturele en wetenschappelijke aanpassing en aan de uitwisseling op deze gebieden, met kracht gewerkt wordt. ADVERTENTIE Bij de oudste speciaalzaak op het gebied van HOORTOESTELLEN GEERVLIET vindt u een ruime keuze in de modernste hulpmiddelen, zoals transistortoestellen, oorhangers, haarkiips, hoorbrillen in de fabrikaten AUDIUM, PHILIPS, MULTITONE, ADITONE, WIDEX enz. Wendt u tot een vertrouwd adres I De Nederlandsche Bank deelt mede, dat het betalingsverkeer met de aan de Euro pese Betalings Unie deelnemende landen voor Nederland in de maand december 1957 een overschot van 229.641.600, (dlrs 60.432.000,heeft opgeleverd. Aan rente voor het tweede halfjaar van 1957 over de vordering op de E.B.U. ontvangt Nederland 3.986.200.— (dlrs 1.049.000), zodat het overschot over de maand decem ber 1957 per saldo 233.627.800.(dlrs 61.481.000,—) bedraagt. Van dit bedrag zal Nederland bij de verrekening op 14 dezer 175.221.800, (dlrs 46.111.000,in goud of dollars ont vangen, terwij! voor een bedrag ad 58.406.000,— (dlrs 15.370.000,—) door Ne derland krediet wordt verleend aan de E.B.U. Op het door Nederland aan de E.B.U. verleende krediet zal in mindering worden gebracht een bedrag van 9.815.400 (dlrs 2.583.000,dat op dezelfde datum uit hoofde van de met Denemarken, Enge land. Frankrijk, Italië, Noorwegen en IJs land gesloten consolidatie-overeenkomsten in goud of dollars wordt ontvangen. Na de uitvoering van bovengenoemde verre keningen zal de vordering van Nederland op de E.B.U. 361.513.000,— (dlrs 95.135.000,bedragen. In november is, volgens het C B.S.. voor een bedrag van 339.5 miljoen aan nieuwe verzekeringen afgesloten, waarvan kapi taal- 146.4 min., rente- 169,4 min. en volksverzekering 23,7 min. In de eerste 11 maanden van 1957 werd voor f 3448.9 min. aan verzekeringen afgesloten, waar van ƒ1517,'. min. kapitaal-, 1697,7 min. rente- en 233,8 min. volksverzekering (zelfde periode 1956 respectievelijk 3170,0 min., 1441,3 min., 1513,3 min. en 215,4 min.). In de overigens rustig verlopende niet- officiële effectenbeurshandel van zaterdag ochtend viel een opmerkelijk vaste stem ming waar te nemen, niet slechts de inter nationale fondsen, maar ook voor Indonesi sche waarden, die zich anders des zater dags volkomen op de achtergrond plegen te houden. De aandelen van toonaangeven de cultuurmaatschappijen trokken een paar punten aan op overwegingen van mo gelijke liquidatieplannen van sommige maatschappijen. Het zou hier betreffen vennootschappen, die in- Nederland nog over flink wat kapitaal beschikken en waarvan de aandelen ter beurze thans zeer laag genoteerd zijn. Men overweegt daar bij, dat bij hun eventuele liquidatie er ver moedelijk voor aandeelhouders meer zal uitkomen dan thans voor de aandelen ter beurze kan worden gemaakt. Op grond van deze overwegingen, die overigens van geen enkele zijde bevestiging vonden, liepen aandelen HVA op tot 87/88slot vrijdag 85V\Amsterdam Rubber tot 42/43 (40%), Verenigde Deli tot 58/60 (56) en Senem- bah tot 44/45 (43). Aandelen Kon. Olie bewogen zich op Niew York pariteit f 147.40 (f 146.000). Unilever en Philips trokken aan respectie velijk tot 316/317 (310%) en 235/236 (231). AKU zete de willige stemming van vrij dagmiddag voort. Toen waren de aandelen reeds 5 punten hoger op 147. Zaterdag trokken zij verder aan tot 154/155 op be richten over plannen van de AKU om in somenwerking met Goodrich in Arnhem een synthetisch rubberfabriek te gaan bouwen. ADVERTENTIE De Tweede-Kamerleden de heren Cal- mever (C.H.), Patijn (P. v. d. A.). Kort hals (V.V.D.), Duynstee (K.V.P.) en Roos- jen (A.R.) hebben aan de ministers van Buitenlandse Zaken en van Defensie de volgende vragen gesteld. „Heeft de regering kennis genomen van de berichten naar aanleiding van de in de cember te Parijs gehouden conferentie van regeringsleiders der NAVO-landen, waaruit zou blijken, dat de Nederlandse regering zich, met die van enkele andere regeringen, in beginsel bereid zou hebben verklaard op het eigen grondgebeid af- vuurbases van raketten voor middelbare afstanden te doen aanleggen, terwijl zulks door andere regeringen, met name die van Noorwegen en Denemarken, zou zijn afgewezen? Wil de regering in dit geval mededelen, of deze voorstelling van zaken juist is en, indien zulks niet zo mocht zijn, uiteenzet ten tot welk resultaat de conferentie in dit opzicht heeft geleid?" Het Tweede Kamerlid mej. mr. Lemaire (P.v.d.A.) heeft aan de minister van Bin nenlandse Zaken, Bezitsvorming en Pu bliekrechtelijke Bedrijfsorganisatie ge vraagd, of het waar is. dat gepensioneer den beneden 65 jaar, die een pensioen ont vangen van het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds, nog geen compensatie voor de huurverhoging hebben ontvangen en dat uitbetaling van deze compensatie niet vóór mei te verwachten zou zijn. Is de minister niet van oordeel, dat het zeer bezwaarlijk is voor deze groep gepen sioneerden om tien maanden op de huur compensatie te moeten wachten en zou de minister willen bevorderen, dat deze ge pensioneerden op korte termijn althans een voorschot op de huurcompensatie ont vangen?, zo vraagt mej. Lemaire. Koop nog vóór de belastingverhoging een in alle opzichten goedkope en op alle punten schitterende RENAULT - Frcgate - Dauphinc of - .Vier" Inlichtingen geheel vrijblijvend Gedurende het weekeinde is hc weer in van de storing wordt wat minder zachte West-Europa geheel onder invloed van de- lucht van polaire oorsprong aangevoerd, pressies gekomen. Een frontensysteem van waarin enkele buien voorkomen. Het weel een omvangrijk lagedrukgebied in de om- in ons land blijft onbestendig met gemid- geving van IJsland veroorzaakte zondag delde temperaturen boven normaal, in onze omgeving wind en regen. Maan dagmorgen lag dit front over Polen en was de vorst tot daar teruggedrongen. In Scandinavië handhaafde de vorst zich echter omdat een deel van de oceaan depressie over Denemarken naar het oos ten trok en de winden in Zweden en Noor- WEERRAPPORTEN sommige plaatsen vroor het 35 graden. de kern zich boven Ierland. Zij zal waar een stormachtige westelijke wind, die zeer zachte lucht aanvoert. In Ierland en Enge land kwamen daarin temperaturen voor van omstreeks 12 graden. Na het passeren Dinsdag 7 januari Zon op 8.47 uur; zon onder 16.46 uur Maanstanden 12 jan. 19 jan 28 jan. 15.01 uur 23.08 uur 03.16 uur laatste kwartier, nieuwe maan. eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 7 januari Hoog water 4.37 uur en 16.49 uur Laag water 0.17 uur en 12.39 uur Temperaturen ouiten- Oi os en binnenland beden- c 03 morgen 7 uur Neerslag a laatste 24 uur Sü s O 41 4) c Helsinki dnftsneeuw ozo -12 1 Stockholm geheel bew ,0 -3 0 Oslo sneeuw no -2 6 Kopenhagen sneeuw O 0 7 Aberdeen zwaai bew z 2 0 Londen regen z 6 12 Amsterdam halt bew zw 3 14 Brussel half bew. zzw 4 12 Luxemburg regenbui wzw 3 14 Parijs geheel bew N N 6 5 Bordeaux motregen wzw 12 12 Grenoble regen zzw 6 9 Nice zwaar bew w 15 3 Berlijn half bew w 4 5 Frankfort licht bew zzw 2 4 München geheel bew wzw 3 7 Zürich half bew. zzw 3 5 Genève zwaar bew. z 7 0 Locarno licht bew. ono -2 0 Wenen geheel bew ozo -2 0 Innsbruck sneeuw zo 2 3 Rome regen z 11 4 Ajaccio geheel bew. windst. 11 3 Mallorca zwaar bew windst. 12 0 Den Heidér licht bew. wzw 5 11 Ypenburg licht bew. wzw 4 12 Vlissingen licht bew zzw 3 9 Eelde onbewolkt wzw 2 9 De Bilt half bew. wzw 3 13 Twente onbewolk zw 3 12 Eindhoven onbewolkt wzw 2 10 Vlv. Z.-Liml onbewolkt zzw 4 8 Kort en bondig De meeste landen vertrouwen dat men in staat zal blijken de ernstige gevolgen van de economi sche inzinking in de Verenigde Staten in de tweede helft van 1957 in het nieuwe jaar te kun nen vermijden, hoewel veel landen moeilijkheden verwachten. Dit is volgens Reuter de slotsom waartoe men komt in een overzicht van de voor uitzichten voor het nieuwe jaar in de Verenigde Staten zelf. in West-Europa, het Verre Oosten en elders in de wereld. De meeste landen zullen zich gesteld zien tegenover toegenomen concurrentie op de wereldmarkt en veel landen hebben te kampen met het vraagstuk van een toenemende werkloosheid. Nationale Levensverzekering De produktie van de Nationale Levensverzeke- ringbank n.v. te Rotterdam heeft in 1957 een half miliard gulden ruimschoots overtroffen. Het con cern van de Nationale bereikte in de loop van dat .iaar een verzekerd bedrag van vier miljard gulden, waarmede vólgens~medede)ing der Natio nale nieuwe hoogtepunten in het Nederlandse levensverzekeringsbedrijf zijn bereikt. Kortere werkweek Als gevolg van de bestedingsbeperking zal voor de afdeling ketelmakerij van de machine fabriek n.v. Gebr Rossmark te Almelo voorlopig een kortere werkweek worden ingevoerd. Hot gaat hier om ongeveer veertig arbeiders en een werkweek van 32 uur. De andere afdelingen blij ven voorlopig op volle capaciteit werken. Suez-kanaal De president van de Wereldbank Eugene Black wordt op 17 januari in Kaïro verwacht. Hij zal hoogstwaarschijnlijk onderhandelingen voeren over een lening van de bank ter ontwikkeling van het Suezkanaal. Het Egyptische blad „Le Bourse" weet te melden dat de Wereldbank be reid is een bedrag van 120 miljoen dollar te ver strekken. Uitloting Het ministerie van Financiën deelt mede dat van de 3", "/o Nederlandse staatslening 1955 op 1 februari 1958 aflosbaar zal worden gesteld l/38ste deel van het op die datum uitstaande bedrag van deze lening, zijnde 14 983.000. Bij de n.v. Jansen en Tilanus te Vriezen veen zijn 21 werknemers ontslagen na een sympathiestaking. Aan een aantal arbei ders werden andere werkzaamheden opge dragen dan zij gewoon zijn te doen, toen gewacht moesf worden op garens voor een grote order. Deze arbeiders wensten dit andere werk echter niet uit te voeren, waarop drie mensen ontslag werd aange zegd. De overige personen uit deze groep, totaal 18 man gingen hierop in sympathie- staking. Ook dezen zijn toen ontslagen. Nattigheid. Het centrale observatorium van Tokio meldt dat er vrijdag in de Japanse steden Jonako en Kagosjima (eiland Kioesjioe) radio-actieve regen is gevallen. Volgens Japanse geleerden kunnen de radio-actieve deeltjes in het regenwater een aanwijzing zijn dat er kortgeleden kernproeven in Sibeiië zijn genomen. Kerktransport. Het vrachtschip „Monte Nadajo" is uit Bilbao vertrokken met aan boord het elfde-eeuwse romaanse kerkje van Fuentiduenas, uit de Spaan se provincie Segovia. Deze kerk is, evenals het Schotse kasteel uit de be roemde film van René Clair „Spook te koop", steen voor steen afgebroken en als een blokkendoos van 387 ton ingepakt voor het vervoer. De kerk vormt een nieuwe aanwinst voor het stedelijk museum van New Yorlj. Siberië. Bij de bovenloop der Oostsiberi- sche rivier de Aldan is volgens Tass een diamantveld ontdekt, dat de rijk dom van de Zuidafrikaanse vindplaat sen moet evenaren. Eerder was ook bij de rivier de Lena een veld blootge legd. Vluchtelingen. Een Italiaanse vissers boot heeft in de Adriatische zee een bootje met 21 Joegoslavische vluchte lingen, onder wie vier vrouwen en vijf kinderen, opgepikt en naar Ancona ge bracht, waar de vluchtelingen zaterdag politiek asiel hebben gevraagd. Bommetjes. De binnenstad van Buenos Aires werd zaterdagavond opgeschrikt door vijf krachtige ontploffingen, kort na elkaar, op het ogenblik dat de bioscopen uitgingen. Het bleek dat er kleine, eigengemaakte bommen waren geplaatst op de hoeken van drukke straten en in een café. Er werd slechts één persoon licht gewond. Zoon. Een rooms-katholieke missionaris, de Amerikaan Trumbull, en de Zuid afrikaanse filmproducer Tunstall zullen een maand lang kamperen in de krater van de Kilimandsjaro, de hoogste berg in Afrika. Zij hopen op de berg het graf te vinden van keizer Menelik van Abes- sinië, zoon van koning Salomo en de koningir van Sjeba. Deze heeft name lijk toen hij op een veldtocht dodelijk gewond werd, bevolen, dat zijn lijk bo ven de sneeuwgrens van de Kilimand sjaro zou worden begraven. Cycloon. De cycloon niet de codenaam „Astrid", heeft op zijn weg van de zeestraat van Mozambique door Zuid- Rhodesia naar Zuid-Afrika drie men sen gedood. Ongeveer 5000 naturellen zijn dakloos geworden. Bovendien richtte de cycloon grote verwoestingen aan wegen, spoorwegen en telefoonver bindingen aan. Winnaars. Een Venezolaan en drie Italia nen hebben de vorige week in drie da gen 180 miljoen franc gewonnen in het casino van Monte Carlo. In het stede lijk Casino van Cannes legden een Duit ser en twee Fransen zaterdag beslag op 56 miljoen. De eigenaar van het ca sino in Cannes moest zondagavond zijn reserves inzetten. Batterij. Radio-Moskou bericht vandaag, dat er- een nieuw soort batterij is-sa mengesteld voor het omzetten van kernenergie -ih.electriciteitZo'n bat-, terij, werd gezegd, zou voor maanden electrische stroom kunnen leveren en misschien wel jaren lang, zonder her nieuwd te hoeven worden. Die uitzen ding citeerde een artikel van een Rus sisch ingeniéur dat zondag in de „Mao- skowskaya Pravda" is verschenen. Wraak. Bij een bomaanslag op het gezin van de broer van een Syrisch officier, die onlangs naar Libanon vluchtte zijn drie personen om het leven gekomen. De broer, Nabih Nimeh, werd zwaar gewond Schroot. De Philippijnse autoriteiten heb ben een uitgebreide bende ontdekt, die zich bezighield met het smokkelen van schroot naar communistisch China. Het schroot, voornamelijk afkomstig uit legerdumps, werd met Philippijn se schepen naar de Sprately-eilanden, halverwege China en het meest wes telijke eiland van de Philippijnen, Pa lawan, vervoerd. Hier werd het in Chi nese vissersboten geladen a ratio van vier scheepsladingen per week. Overtollig. Kapitein luitenant ter zee J. S. Kerans, die in 1949 het fregat Ame thyst midden door communistisch ka nonvuur uit de rivier de Jangtze bracht, heeft ontslag gekregen uit de Britse marine. Hij was het slachtoffer van de inkrimping van het personeel. De nu 42 jaar oude marineman, die de distinguished service order heeft, heeft vergeefs geprobeerd bij de marine te kunnen blijven. 29. De toeren, die de sterkste man van de wereld verrichtte waren toch wel de moei te van het bekijken waard. Nu hij zijn uiterste best deed om zoveel mogelijk toe schouwers te trekken, verbrak hij wereld record op wereldrecord. Het was een in drukwekkend gezicht om hem al zijn ijzer waren tegelijk, in een ruk te zien ophef fen, terwijl het podium kraakte onder het gewicht! „Waardoor komt het toch, dat het publiek op onze tent toestroomt, als ze Hercules bezig hebben gezien?", piekerde Panda, die eens een kijkje was komen nemen, „hier zit iets achter, dat staat vast!" Toen de sterkste man tenslotte met een tevreden gezicht zijn gewichten liet zakken, en een diepe buiging maakte, zag Panda in een oogopslag, wat er achter zat. Op de rug van de buigende Hercules prijk te een papier, 'waarop te lezen stond: IK DANK MIJN SPIERKRACHT AAN HET ELIXER ORIENTAL! „Oh... nu begrijp ik het!", dacht Panda. „Wat vriendelijk van die sterke meneer! Hen slooft zich uit om reclame voor ons te maken! Hij moet wel erg moe zijn; ik zal eens wat te drin ken voor hem halen!" Hercules, die nog steeds niet begreep, wat er achter zijn rug om gebeurde, werd helemaal mismoedig, toen Panda ook al weg liep. „Ik snap er niks meer van!", steunde hij ..Nou breek ik zelfs wereldrecords, en nóg loopt ieder een weg!" IN DE LOOP van vele eeuwen heeft Aristoteles verschillende hatelijke opmer kingen te incasseren gekregen, omdat de onderzoekers bemerkten dat vele van zijn waarnemingen, waarop de geleerden eeu- ivenlang blindelings hadden vertrouwd, onjuist waren geweest. Hierdoor is de grote Griekse wijsgeer uiteraard op geen enkele wijze veroordeeld, want wie zo'n geweldig oeuvre nalaat en zijn tijd zó ver vooruit is, móet noodzake lijkerwijs tal van fouten ma ken. Zouden we het tegendeel veronderstellen, dan leggen we maatstaven aan die nauwelijks meer m,enselijk genoemd mo gen worden. Hoe het ook zij, bij alle fou tieve waarnemingen die we Aristoteles na 2300 jaar nog kunnen verwijten, zullen we de erkenning moeten voegen, dat deze den ker ook een aantal juiste opmerkingen heeft geplaatst die anderen, vele geslach ten lang, volkomen zijn ontgaan en waar van de betekenis pas in de laatste honderd jaar tot de wereld van deskundigen is doorgedrongen. Nu klinkt het inderdaad weinig wereld schokkend, wanneer Aristoteles met be trekking tot de paring van kruisspinnen opmerkt, dat het achterlijf van beide part ners niet gelijk gericht is, zoals bij de insecten, maar dat beide dieren het van elkaar afgewend houden. Zou iemand, zon der nadere waarschuwing iets dergelijks tegen óns beweren, dan zouden we daarop hoogstens een intelligent „O", kunnen la ten horen, waarna we tot de dingen van de dag konden overgaan. Voor zover de geleerden in vroeger tijden niet over deze passage hebben heengelezen, hebben zij op soortgelijke wijze gereageerd als wij, want zij hebben aan dit, op het eerste gehoor toc.h wat vreemd klinkende verschijnsel hoegenaamd geen aandacht geschonken. In de vorige eeuw is men zich een beetje aarzelend met deze kwestie gaan bezighouden, maar het heeft toch nog tot 1875 geduurd eer Bertkau de hele toe dracht van de zaak tot in details begrijpe lijk wist te maken. Met die details zullen we ons uiteraard op deze plaats niet bezig houden, aangezien we moeten volstaan met de vermelding dat bij spinnen zich een uniek verschijnsel in de dierenwereld voordoet. De spinklieren, die immers zo'n grote rol spelen in het le ven van de meeste spinnen, hebben hun uitmonding aan de punt van het achterlijf, waardoor de afvoeropening van de geslachtsklieren naar voren moest worden verschoven. Deze verplaatsing zou bij de paring ongetwijfeld grote moeilijk heden opleveren, ware het niet, dat ook in dit geval de natuur voor een oplossing heeft gezorgd, waardoor alle hinderpalen worden omzeild. Het mannetje neemt het zaad uit de geslachtsopening namelijk op in zijn tasters en brengt het hiermee in de geslachtsopening van het wijfje. Het spreekt vanzelf, dat de tasters van het mannetje speciaal voor dit doel zijn om gevormd. Over de vrijage-pogingen van de man nelijke kruisspin, die een brug slaat naar het web van zijn wijfje, moeten we ook nog wat zeggen. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2