Horen en zien BUMBEL EN DE WENSH00RN EEN WOELIGE TIJD Nederlandse première van Soledad" in Haarlem r Agenda voor Haarlem jBrieven aan de redactie Grote hanzen en kale halzen" Kort en bondig 4 AANKONDIGINGEN EN «BESCHOUWINGEN Pech met zakzenders Orgelconcert van Handel INDRUKWEKKEND DRAMA De radio geeft dinsdag Handen en Lippen ruw Marianne Sarstadt blijft kandidate als „Anne" Pantomimespeler Jan Bronk op tournee door Duitsland Dronken Engelse militair veroorzaakte opschudding Napolitaanse klucht door „Theater" Erroll Garner gaf een concert in Amsterdam Kerkelijk Nieuws ONS VERVOLGVERHAAL DOOR WERNER STEINBERG T elevisieprogramma Minister Luns door ziekte niet naar Parijs Ongeluk op Nederlands - schip in Liverpool MAANDAG 6 JANUARI 1958 -': - - V Het gevarieerde zaterdagavondpro gramma van de N.C.R.V. week niet af van de vroegere programma's. Het begon weer met het optreden van Jelle de Vries, die „het lied van de maand" zong en het bespreken van nieuwe grammofoonplaten. De kijker zal het niet erg gevonden heb ben dat Pi Scheffer een kwartier langer nodig had voor zijn uitzending dan aange kondigd was, maar de samenstellers van het programma uit „Treslong" te Hille- gom zullen het evenmin hebben betreurd. Bij de voorbereiding van het „Uit-en- Thuis"-programma hadden zij met pech te kampen gehad. De gladde wegen waren oorzaak, dat de medewerkenden veel te laat in Hillegom aankwamen, waardoor de repetities later afgelopen waren dan gewenst was. Tijdens het programma bleek, dat de zakzender van Goos Kamphuis en de microfoon niet perfect werkten, waardoor de uitzending wegens storing i onderbroken moest worden. Hierdoor was Goos Kamphuis mogelijk als wedstrijdlei der niet zo op dreef als anders. Toch dient gezegd te worden dat het programma gezellig was, hoewel enkele zwakke plekken niet achterwege zijn ge bleven. De twee Rotterdamse huisvrou wen, die als debutanten optraden, hadden last van plankenkoorts. Dan kwam de Haarlemse debutant, de inspecteur van politie G. J. Endlich, beter voor de dag. Hij heeft de geboden kansen gegrepen en zijn optreden met zijn ukulele was een succes. De kijkers hebben zich overigens het meest met de olijke hondjes van de Martelli's vermaakt. .Sweet Sixteen" on der leiding van Lex Karsemeijer is een koor van graag geziene gasten voor de te levisie. Het muzikale deel was verder toe vertrouwd aan Juan Petra met zijn orkest, het kwartet Jo Bos en de zanger Pépe de Costa. Beeldschermer Georg Friedrich Handel was een geniaal componist en magistraal was zijn orgel spel. Toch is zijn aandacht voor het orgel bij zijn compositorische activiteit gering gebleven. De kunstvormen van de opera en het oratorium stonden bij hem op het eerste plan. Daaraan wijdde hij al zijn energie, daarvoor streed hij met een nooit verflauwende volharding, zelfs toen in de laatste jaren van zijn leven blindheid hem trof. Voor het orgel schreef Handel concer ten, die door hem als attractieve inter mezzo's gespeeld werden bij uitvoeringen van zijn oratoriums. De ongecompliceerde muziek der concerten, vaak doorweven met oorstrelende imitaties van vogelzang, viel bij de Londense concertbezoekers bui tengewoon in de smaak. Het inlassen van 99 Wie gedacht had zich zaterdagavond in de Stadsschouwburg te Haarlem met „In timiteiten" van Noel Coward te amuseren, kwam bedrogen uit, want door ziekte van Andrea Domburg kon de voorstelling van dit stuk niet doorgaan. In plaats daarvan heeft het Nieuw Nederlands Toneelgezel schap de première van Colette Audry's „Soledad" gegeven. Er heeft geen lach in de schouwburg geklonken, maar het pu bliek, helaas te gering in aantal, heeft van het eerste tot het laatste moment de voorstelling geboeid en gespannen gevolgd. „Soledad" is het eerste toneelspel van de Franse schrijfster Colette Audry, die hier mee meteen al bewezen heeft een sterk dramatisch talent te bezitten en in staat te zijn levende mensen te scheppen, bij wier problematiek wij onmiddellijk betrok ken raken. In „Soledad" ontmoeten we een jonge vrouw, naar wie het stuk genoemd is, benevens enkele jonge mannen, die deel uitmaken van een verzetsgroep in een dictatoriaal geregeerd land, verder hun vervolgers en de tussen de oartijen staan- i Fien Bergheyge met Robert Sobels in „Soledad" bij het N.N.T.G. de Tita, zuster van de titelheldin. Het stuk begint, wannéér Soledad met enkele andere leden van de groep gearresteerd is in op dracht van Alfonso, een functionaris van de veiligheidsdienst. Haar invrijheidstel ling, twaalf uur later, wekt eerst verwon dering en dan verdenking, vooral bij twee joifge mannen van de groep: Sebastiaan en Paco, die beiden op heel verschillende wijze liefde voor haar hebben opgevat. De toe schouwers zijn inmiddels al getuige ge weest van het kat-en-muis-spel tussen Tita en Alfonso, die reeds lang een soort van haat-liefde voor elkaar koesteren. Tita koopt Soledad's vrijheid met 'n voorgewen de verliefdheid, die later echt blijkt te zijn. Wanneer Tita ziet, dat Soledad ten onder dreigt te gaan door de verdenkingen van haar kameraden, bekent zij haar verhou ding met de politieman. Soledad, die het orgelconcerten bij oratoriumuitvoeringen door haar zuster-.gebrachte-offen' moeilijk als experiment begonnen, werd door Han del tot een traditie gemaakt, die voor. de appreciatie van zijn oratoriumkunst in Engeland van grote betekenis werd. Tus sen 1735 en 1751 componeerde Handel aanvaarden kan, schiet dan, zonder de verzetsgroep erin te kennen,-Alfonso neer, denkend daarmee op haar beurt haar zus ter te helpen. In wezen echter heeft zij met deze daad willen triomferen over wie twintig orgelconcerten. Het orgel, dat de haar ten onrechte verdacht hadden. Het meester hiervoor op het oog had, was be- stuk, dat bijzonder intelligent is geschre- perkt van afmeting. Op de aanwezigheid van een voetklavier (pedaal) werd niet gerekend. Maar de samenstelling van de registers, die gecombineerd konden wor den met glansgevende vulstemmen, was voortreffelijk. Als het orgel was ook het begeleidende orkest eenvoudig van samen stelling. Strijkinstrumenten, hóbo's, flui ten en fagotten naar believen waarborg den met de orgelklank het ideale barok- timbre. Onder invloed van de romantiek zijn de orgelconcerten van Handel in de negen tiende en in het begin van de twintigste eeuw dikwijls in een niet passend klan kengewaad gestoken. In onze dagen is men teruggekomen op de oorspronkelijk bedoelde klank en wat dit betreft kon de uitvoering van een van Handels concer ten, het Concert in A opus 7 no. 2, zater dag door het Omroepkamerorkest onder leiding van Roelof Krol met Cecilia An- driessen als soliste voor de K.R.O.-micro- foon gegeven, voorbeeldig genoemd wor den. Cecilia Andriessen een dochter van ven en van een genuanceerd psychologisch inzicht getuigt, eindigt voor Soledad als ADVERTENTIE HILVERSUM I 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00 - 24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. VPRO: Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Lichte muziek. 11.30 Pianorecital. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Metropole Ork. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.30 Lichte muziek. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Voor de kinderen. 15.00 Mezzo-sopr., piano en fluit. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Jazz- muz. 18.00 Nieuws. 18.15 Act. 18.30 Amateursuitz. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gitaarspel. 19.25 Carillonspel. 19.45 Toneel beschouwing. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 22.15 Operafacetten. 22.55 Ik geloof, dat.., caus. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen te New York. 23.16 New York calling.*23.2124.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00 -24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.45 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Schoolradio. 10.50 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolra dio. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Gram. 13.35 Chansons. 14.00 Pianorecital. 14.25 Gram. 14.30 Wij vrouwen van het land. 14.40 Gevar. progr. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zieken lof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beurs berichten. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen over zee. Bezoek aan een dorpsschool in Nederlands Nieuw-Guinea. door M. Ch. E. Coreelmont. 18.00 het ware in een nieuwe noodlotssituatie: veroordeeld door de groep om haar anar chistische daad, veroordeeld door haar zuster ondanks het nieuwe begin, waar van zij gewaagt. Het boeiende van dit nog te weinig strak geschreven drama is, dat er zich enige bijkomstige conflictsituaties in voor doen, die in zichzelf meeslepend genoeg zijn, maar die als een teveel tege lijkertijd het tekort van het stuk uitmaken. Zo bijvoorbeeld de verhouding van Sebas tiaan. de intellectuele verzetsman, tot Paco, de volksjongen en hun beider verhouding tot Soledad en de verhouding TitaAl fonso of de verhouding tussen de zusters. Al deze relaties hadden tot even zo veel stukken kunnen leiden, maar de schrijfster laat ze los, moest ze wel loslaten, om het hoofdconflict niet. te overladen. Deze feilen en een zekere invloed van Sartre („Les mains sales") nemen echter niet weg, dat „Soledad" een belangwekkend toneel debuut is Onder de vakkundige regie van Frits van Dijk, in de al te sobere decors van Lucas Wensing en in een veel te letterlijke en daardoor bepaald onvoldoende vertaling van Marian Kater, kreeg het werk een opvoering, die de kwaliteiten duidelijk in het licht stelden. Het tempo was nog wat traag, de mise-en-scène te statisch. Anita Menist was bijzonder op haar plaats en speelde de karaktervolle Soledad overtui- gend en met bezieling een vertolking die ons zeker zal bijblijven. Fien Berghegge wist als Tita achter een zekere koelheid haar hartstocht uitstekend te suggereren. Helaas lukte het Ad Noyons niet de ver zetsman Paco aannemelijk te maken. Daarentegen zette Piet Kamerman de ille gale werker Sebastiaan sober en indruk wekkend neer. Robert Sobels was niet snij dend genoeg; maar slaagde er toch in het gecompliceerde karakter van d politieman tot leven te brengen. Er waren veel bloe men en er was applaus dat lang aanhield, in de eerste plaats voor de beide zusters. Ed. Hoornik De vijftienjarige Marianne Sarstadt uit Amsterdam behoort tot de zeven kandi dates, die nog overgebleven zijn van de 10.224 meisjes die zich aangemeld hebben voor het spelen van de titelrol in de ver filming van Anne Frank's dagboek. De zes anderen zijn: Sabina Sinjen uit Berlijn, 14 jaar, Elene Cooper uit Tel Aviv, 15 jaar, Chariklia Baxevanos uit Wenen, 17 jaar, Marie Versini uit. Parijs, 17 jaar, Millie Perkins uit New York, 17 jaar en Melinda Byron uit Hollywood, 16 jaar. 'De 'Amsterdamsepantomimespeler Jan Bronk zal op invitatie van verscheidene Duitse kunstkringen van 12 tot -21 februari een tournee door West-Duitsland maken. Hij treedt onder andere op in Wilhelms- hafen, Frankfort en Bad Pyrmont. Zaterdagavond heeft de bestuurder van een Engelse auto in de Boschstraat te Maastricht opschudding verwekt door in zijn onverlichte wagen met grote snelheid de straat op en neer te rijden. Twee agenten sommeerden de bestuurder te stoppen, maar deze £>leef op en neer rijden en reed zelfs herhaaldelijk op de agenten in. De agenten losten daarna enkele scho ten in de lucht, maar ook dat hielp niet. Tenslotte stopte de auto bij een café, waar de bestuurder en zijn drie passagiers bin nengingen. Daar werd de bestuurder aan gehouden. Hij bleek een Engelse militair van de Royal Air Force-basis te Geilen- kirchen in Duitsland te zijn, die te veel aan Bacchus had geofferd. Hij is ter be schikking gesteld van de Engelse militaire autoriteiten in Duitsland. 99 professor Hendrik Andfiessen speelde vaardig, met beheerst tempo en evenwich tige ritmiek Handels frisse sprankelende muziek, waarin het beginsel van „l'art pour l'art" zo ongedwongen uitdrukking vond. Met gracieus wisselspel zorgden Roe lof Krol en het Omroepkamerorkest voor een hechte vertolkingseenheid en zo werd Handels concert een ongecompliceerde voorbereiding voor de Etudes voor strijk orkest van de in Nederland wonende Zwit serse componist Frank Martin, die niet zo probleemloos waren. Golfbreker (Verkort weergegeven) Glad. Naar aanleiding van de gladheid van zaterdag vind ik het treurig dat de meeste mensen niet weten of doen wat zij wettelijk verplicht zijn. Het is wettelijk vastgesteld dat men de stoep voor zijn huis met as, zand of zout moet bestrooien. Verschillende mensen deden dit wel, maar de meesten hebben er geen zin in. De politie zou er met de ge luidswagens op uit moeten trekken om de mensen te waarschuwen. Ik hoop (en met mij nog meer mensen) dat een volgende keer, als het weer glad is, er beter op gelet zal worden. F. de G. De toneelgroep „Theater" heeft zondag avond in de Haarlemse Schouwburg heel wat mensen aan het lachen gemaakt met een opvoering van „Grote hanzen en kale halzen" van Eduardo Scarpetta die leefde van 1853 tot 1926 en die als acteur en als auteur een grote, in de laatste kwaliteit postuum voortdurende, reputatie genoot. Dat wil zeggen: in Italië, want buiten zijn vaderland is hij niet of nauwelijks bekend geworden. De onderhavige klucht, in de oorspronkelijke taal „Miseria nobilta" geheten, werd reeds twee keer verfilmd. De intrige bevat nauwelijks enige ver rassing voor wie de blijspelen kent, die van Molière tot en met Anouilh in veel soortige navolging van de commedia dell' arte werden vervaardigd. Twee luidruch tig kijvende en met lege magen ramme lende gezinnen in een Napolitaanse achter buurt kunnen kortstondig hun narigheid ontvluchten in een deftige maskerade, als zij voor een adellijke familie moeten spe len teneinde het huwelijk te bevorderen van een jonge markies met de dochter van een rijkgeworden kok, die niet lezen of schrijven kan maar zich door zijn om geving „ridder excellentie" laat noemen. Met veel schreeuwen en schransen wordt de avond gevuld tot alle primitieve moei lijkheden volgens de tradities van het genre zijn afgewikkeld. Misschien is dit een verrukkelijk stuk, als het wordt op gevoerd in het zangerige, schilderachtige Napolitaanse dialect, waardoor ook de i klatergoudromantiek gaat leven. Maar dat is met al zijn pathos en „gentilezza" on vertaalbaar. En ook de gebaren ter uit drukking van wanhoop en vrepgde, waar rnen zo gauw geen toereikende woorden voor vindt, zijn onnavolgbaar. Regisseur Richard Flink stond op dit punt natuurlijk machteloos en moest zijn heil zoeken in drukke koddigheid. Maar met zijn ontwerpen voor de paar zetstuk ken en bonte lappen, die als decors dienst deden, beging hij een vergissing, afgezien nog van het feit dat het toneelbeeld goed kope kitsch te zien gaf. Het sprookje van de kleurige armoede moet namelijk (en kan alleen, geloof ik) opbloeien uit een zo sterk mogelijk realisme. Welke wonder baarlijke en uitbundige vormen de humor ook aanneemt, altijd moet de werkelijk heid het uitgangspunt zijn. En die wer kelijkheid wordt door een der spelers in dit stuk met beproefde wijsheid geformu leerd als „toestanden waarom men beter kan lachen dan huilen". Dat wil zeggen: de vrolijkheid dient een keerzijde te heb ben, die volstrekt ontbrak. Johan Walhain, die ook de soms nie+ helemaal als correct Nederlands klinken de vertaling maakte, was eigenlijk de enige die als de door de overwinning van het analfabetisme brodeloos geworden schrijver met een armetierig dubbelleven de gewenste clowneske speelstijl be heerste, hoewel Elly van Stekelenburg er met een bijzonder gedetailleerde mallig heid ook mocht wezen. Gerard Hartkamp was eveneens zeer lachwekkend en zag er ook wel zuidelijk uit, maar zijn stereotiep bewegende verschijning bleef een imitatie. Hans Tiemeijer meende de rol van Ita liaanse burger-edelman wel od zijn sloffen te kunnen klaarspelen. Verder werkten mede met meer of minder geslaagde type ringen: Jenny van Maerlant, Mia Goossen, Marijke Bakker, Péronne Hosang, Henk Schaer, Wim Hoddes, Bob Goedhart, Hans Culeman, Wim Kouwenhoven en een dilet tanterige bediende. Aan zogenaamde dolle pret. was geen gebrek. Deze vertoning is kennelijk bij zeer velen in de smaak ge vallen. i David Koning Bumbel groej, en de kuil werd steeds dieper. De klei was nogal zvmarmaar Bum.bel was niet zo gauw voor 'n kleintje vervaard. De ene schop vol na de andere gooide hij op de rand van de kuil. Nu en dan veegde hij eens even de druppeltjes zweet van zijn voorhoofd, want het v~as 'n warm werkje; en dan ging hij weer voort met het werk. En toen opeens, kwam er mèt de klei op zijn schop iets mee12-13 Zaterdagmiddag hebben heel wat Am sterdammers, zij het dan dat velen het zich niet bewust zijn geweest, de beroem de Amerikaanse negerpianist Errol Gar ner horen spelen. Dat was tijdens diens bezoek aan de Oude Kerk. Nadat hij er de heer C. Roelofs, beiaardier van Amster dam en Barneveld, een uitvoering had zien en horen geven vroeg hij het carillonspel zelf ook eens te mogen beproeven. Eerst speelde hij voorzichtig met één hand een oud Schots liedje, „Auld lang syne", daar na gingen Roelofs en Garner naast elkaar zitten en voerden een canon uit. Zaterdagnacht gaf Errol Garner in het Amsterdams Concertgebouw een concert, waarmee hij gedurende anderhalf uur een zeer enthousiast publiek er waren zelfs belangstellenden uit België overgekomen geboeid heeft doen luisteren. Dat zijn optreden, waarbij hij werd begeleid door de bassist Eddie Calhoun en de drummer Kelly Martin zij vormen het „Errol Garner Trio" op prijs werd gesteld bleek na afloop van ieder nummer uit het daverende applaus. Hot programma be- Marken. De minister van Verkeer en en Waterstaat heeft van het Nederlands Volkskundig Genootschap het dringend verzoek ontvangen om bij het aanleggen van een .verkeersweg op de dijk naai- Mar ken het voormalige eiland zelf ongerept te laten, teneinde het folkloristische bezit al daar te kunnen behouden. Het genoot schap betoogt, dat ons land de volkscultuur van Marken zowel om haar intrinsieke waarde als om haar betekenis voor het vreemdelingenverkeer niet kan missen. Bezoek van Deense minister. De Deen se minister van Handel, prof. K. Philip, zal bezoeken brengen aan Bonn, Brussel en Den Haag. Prof. Philip heeft veel belang stelling voor de Nederlandse wederopbouw na de oorlog, speciaal voor werkmethoden die ook in Denemarken kunnen worden toegepast. Kist met gevaarlijke inhoud. Bij graaf werkzaamheden op de noordelijke oprit van de Willemsbrug te Rotterdam hebben arbeiders een kist aangetroffen, die bij onde'-oek dertig kilogram trotyl bevatte. De 1 die daar vermoedelijk in de oor logsjaren begraven is, werd naar een vei liger plaats overgebracht. Werkloosheid. In Noord-Limburg en Noord-Oost-Brabant neemt de werkloos heid toe. Men schat het aantal werkzoe kenden in deze aanvankelijk economisch achterlijke gebieden, waar de industrie na de oorlog pas enige omvang heeft gekre gen, op 750 personen. Meer dan 250 werk loze bouwvakarbeiders zijn in Duitsland gaan werken. ADVERTENTIE WASMACHINES Gunstige betalingsvoorwaarden HARTENDORP Gen. Cronjéstraat 43 - Haarlem - Tel. 52760 Erroll Garner als beiaardier stond uit zogenaamde „evergreens", melo dieën waarmee Garner beroemdheid heeft gekregen onder andere „Where or when" en „Caravan" en tal van eigen compo sities. In de pauze hebben tientallen „fans" nog Garner's vermaarde telefoonboek be wonderd. Het is een dik exemplaar van New York en is een van de belangrijkste attributen in de garderobe van de neger pianist tijdens zijn reizen door de wereld. Hij gebruikt dat telefoonboek niet waar voor het bestemd is, hij heeft alleen maar ondervonden, dat de pianokrukken in de meeste concertzalen voor hem te laag zijn. Het telefoonboek voorkomt moeilijk hedenTegen het einde van dit jaar zal Garner waarschijnlijk weer een concert in Nederland geven. Geref. Kerken Beroepen te Hoogeveen (4de pred.plaats) P. Visser te Tilburg. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Artesia (Californië) (Old Chr. Ref. Church) M. Baan te Dordrecht. 40. „Neen", antwoordde hij kortaf. De rechter scheen te voelen wat er in hem omging en keek hem afwij zend aan. „Er werden ook redevoeringen gehouden. Herinnert u zich de inhoud van die redevoeringen?" Op ijskoude toon antwoordde Harry: „De eerste re de had geen inhoud, naar mijn mening, en de inhoud van de tweede redevoering kan ik u niet vertellen, om dat ik me die niet herinner." De vragen hielden aan, maar Harry Heine liet zich niet vangen De rechter trachtte namen van mede-stu denten uit hem te krijgen. „Ik ben pas in Bonn", antwoordde de jongeman, „ik ken nog geen namen." Tenslotte liet de rechter hem gaan. Op straat bleef hij staan en haalde diep adem. „Welk een vernedering, mijn dierbaar vaderland!" mompelde hij. „Dat je door zulke mensen verdedigd moet worden!" En op eens besefte hij, dat nij aan het eind van zijn rechten studie eens misschien in datzelfde beroep werkzaam zou zijn.... Peinzend wandelde hij verder. Hij be greep niet, wat er om kon gaan in het hoofd van do rechter, die studenten aan een soort inquisitie onder wierp en de rol van verklikker speelde. Natuurlijk. Lichte muz. 18.2C|JPol- caus. l8.30^LiclitejTiuz. 18.50 I de man moest zijn brood verdienen! Een gevoel van u x-,n afkeer beving Harry Heine. Dat dagelijks brood! Onder welke harde voorwaarde, moest een mens- dat verdienen, als men niet wilde kruipen, zoals de slang in het paradijs De hele affaire liep met een. sisser af. Er werden enkele waarschuwingen uitgevaardigd, maar verdei gebeurde er niets. Harry Heine kreeg na lang wach ten tenslotte de mededeling, dat hij tot de universiteit was toegelaten, en voelde zich enigszins met Bonn verzoend, toen hij bij zijn opstel de aantekening las. dat hij hoewel hij van de opgave was afgeweken een opmerkelijk talent voor de satire toonde. Op 11 december 1819, twee dagen voor zijn 22ste verjaar dag, werd hij als student in de rechten aan de univer siteit van Bonn ingeschreven. Vragenbeantw. 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. 19.15 Lichte muz. 19.35 Gram. 20.20 Katechismus. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 En Gij zult het aanschijn der aarde vernieuwen. 22.05 Fluit viool en clavecimbel. 22.35 De Radiodokter. 22.45 Avond gebed en lit. kal. 23.00 Nieuws en weerber. 23.15 —24.00 Nouveauté's. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Tuinbouwkron. 12.40 Pianospel. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Filmmuz. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.30 Ork.conc. 16.55 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Kamermuz. 17.45 Boekbespr. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.50 Syndicale kron. 22.00 Radiokroniek. 21.00 Ork.conc. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuziek. 22,5523.00 Nieuws. VOOR DINSDAG VPRO: 19 30—23.00 Gijsbreght van Aemstel, treurspel, en De Bruiloft van Kloris en Roosje, zangspel. HOOFDSTUK III. Professor August Wilhelm von Schlegel was niet alleen een dichter, maér tegelijkertijd een levens kunstenaar, en vooral dit laatste trok Harry Heine aan. Hij besloot bij de beroemde man die naast vele andere functies professor in de litteratuur te Bonn was, de colleges in de Duitse taal en poëzie te gaan volgen. De collegezaal was vol met luidruchtige studen ten. Ze zaten dicht opeen gedrongen, Harry, die vlak bij de katheder stond, sloeg de menigte met een spot tend lachje gade. Hij zag de niets-zeggende gezichten van zijn mede-studenten en vaag luisterde hij naar hun holle woorden. Diep in zijn hart vreesde hij, dat ook dit college hem zou tegenvallen. De deur ging open en Heine richtte zijn blik op de binnenkomende figuur. Het was echter niet professoi von Schlegel zelf, die binnenkwam, doch een hooghar tige bediende van de beroemde man. Hij droeg een zil veren kandelaber met zeven grote waskaarsen, welke hij met een bijna plechtig gebaar op de katheder neer zette, om vervolgens de kaarsen aan te steken. Voorts haalde hij een glas water, dat naast de kandelaar werd geplaatst. Tenslotte stelde hij zich bij de lesse naar op en wachtte. Harry Heine had verwacht, dat de studenten in lachen zouden uitbarsten. Het tegendeel was echtei waar. Er heerste een doodse stilte in dc collegezaal cn met geopende dictaatcahiers en geslepen potlood- punten wachtte men vol spanning de komst van dc professor af. Het was nog steeds doodstil, toen pro fessor von Schlegel de zaal binnenkwam. Maar hel volgend ogenblik barstte en ovationeel applaus los, dat geen einde scheen te nemen. Schlegel scheen hel nauwelijks te horen. Sierlijk en elegant naar de laat ste Parijse mode gekleed, wachtte de kleine man mei iet fijngesneden gezicht, tot de bijval bedaard was. Hij ordende zijn boeken en papieren. Aan zijn handen wa ren glacé-handschoenen, welke het niét uittrok. Tenslotte hief hij even zijn linkerhand op en onmid dellijk bedaarde het lawaai. Hij begon te spreken. Zijn stem was rustig en had een aangename klank. Hij sprak eenvoudig, zonder pathos. Uit zijn woorden bleek echter onmiddellijk zijn grote kennis en zijn in ternationale ervaring. Deze kleine, elegante man was de verpersoonlijking van de wéreld. Door hem spra ken Indië, Engeland, Frankrijk en China tot de stu denten en de volken en cultuur van deze landen kwa men tot leven. Zijn college was boeiend en ademloos luisterde zijn gehoor toe. Op de lessenaar brandden de kaarsen, die in de sombere ruimte een zwak-gou- den licht verspreidden. August Wilhelm von Schlegel keek tijdens zijn col lege nu eens deze, dan eens gene student aan, en een ieder, die zijn blik op zich gevestigd voelde, ging onwillekeurig wat rechter op zitten en voelde de nei ging om het hoofd even eerbiedig te buigen. Hoewel Harry niet de eer had de grote man recht in de ogen te blikken, onderging hij ook diep gevoel van bewondering en eerbied. Hij was er zich bewust, dat hier een bijzonder mens stond te spreken, en hij geneerde zich, dat hij geen dictaatschrift had mee gebracht en slechts als toeschouwer luisterde. Professor von Schlegel eindigde. Langzaam sloot hij het schrift, waarin hij notities had gemaakt, en klapte zijn boeken dicht. Opnieuw klonk er een luid ap plaus. Hij nam dit als een hem toekomende hulde in ontvangst. Harry zag, hoe enkele studenten vol eer bied op de professor toeliepen en het woord tot hem richtten. Deze antwoordde vriendelijk en vol geduld. Tenslotte vertrok de gevierde man uit de college zaal, gevolgd door zijn bediende die in zijn rechter hand de kandelaber, en in zijn linkerhand het water glas droeg. Toen hij langs Harry kwam, maakte deze een buiging, terwijl hij vol ergernis voelde dat er een vuurrode blos op zijn wangen kwam. Hij meed na afloop zijn vrienden. Hij was te zeer onder de indruk van dit gebeuren. Hij voelde zich overweldigd: deze Schlegel was een belangrijk man, indrukwekkend als Napoleon. Hij was een geestelijk wereldveroveraar! Tot zulk een hoogte kon een dich ter dus klimmen? Schlegels college prikkelde hem tot het uiterste. Pijnlijk onderging hij zijn eigen onbehol penheid en gebrek aan kennis. Hij moest hard stu deren om zijn kennis uit te breiden. De juristerij? Och, die colleges liep hij óók, omdat oom Salomons maandgeld dat nu eenmaal noodzakelijk maakte. Maar datgene, wat hem werkelijk boeide, dat werd in de colleges van prof. Schlegel behandeld! Hij trachtte zijn kennis te completeren door ook de geschiedenis colleges van prof. Ernst Moritz Arndt te volgen. (Wordt vervolgd) De minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, zal de ministersconferentie van de Europese Economische Gemeenschap, die vandaag in Parijs begint, door ziekte niet kunnen bijwonen. De staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, drs. Van der Beugel, zal hem in de Franse hoofdstad vertegen woordigen. Aan boord van het Nederlandse m.s. „Prins Willem IV", dat zondag uit Belfast in Rotterdam is aangekomen, heeft zich enkele dagen geleden een ongeval voorge daan. dat het leven heeft gekost aan de echtgenote van de gezagvoerder, de 52- jarige mevrouw F. L. Vitters uit Rotterdam. Zij was naar Liverpool gereisd om van daar de reis van het schip naar Rotterdam mee te maken. Op de avond van de 2de januari is zij aan boord van een trap ge vallen, waarbij zij een schedelbasisfractuur heeft opgelopen. Aan de gevolgen van deze val is zij overleden. MAANDAG 6 JANUARI Stadsschouwburg: Toneelgroep Theater met „Bezoek aan een planeetje", 20 uur. FILMS Cinema Palace: „De Familie Trapp", a.l., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „De bandelozen", 18 j., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Spektakel om Jolanthe", a.l., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „De twaalf gezworenen", 14 j., 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „White Christmas", a.l., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Een echte Parisien- ne". 18 j., 19 en 21.15 uur. Roxv Theater: „Het monster, dat de wereld bedreigde", 14 j., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Oog om oog", 18 j., 19 en 21.15 uur. DIVERSEN Het Oosterkwartier (Bernard Zweers- straat): Het Haarlems Speeltuinverbond houdt een nieuwjaarsbijeenkomst, 20 uur. Begijnhofkapel: Ds. A. van Gent spreekt voor Interkerkelijk Evangelisatiecomité over: „Hoe is uw levensboek". 20 uur. Zang en Vriendschap: Geestelijk centrum „De grotere wereld", toespraak over de openbaring van Johannes, 20 uur. DINSDAG 7 JANUARI Rembrandt Theater, Pauze-theater: 40 minuten Haarlems Studenten Cabaret „De Kern", 12.4013.20 uur. TENTOONSTELLINGEN Galerie Espace: Expositie van schilde rijen en gouaches van André Balint, 11— 17 uur. FILMS Cinema Palace: „De Familie Trapp", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 u. Frans Halstheater: „De bandelozen", 18 j„ 14.30 en 20 uur. uur. Lido Theater: „Herrie en Jolanthe", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 u. Luxor Theater: „De twaalf gezworenen", 14 j., 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „White Christ mas", a.l., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Een echte Parisienne", 18 j„ 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Het monster dat de wereld bedreigde", 14 j., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Oog om oog", 18 j., 14.15, 19 en 21.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 6