Plan voor honderdeneen woningen aan de Glipperweg Albert Heij Gladde straten bezorgden verkeer in Haarlem zaterdag grote overlast Scholieren streden met grote verbetenheid in hun toernooi Het probleem van de Dierlijke Ruimtereizigers F.O. van Maanen winnaar in hoofdtoernooi Haarlemse accountant krijgt anderhalf jaar 5 WONINGBOUW IN HEEMSTEDE Modern winkelen in de AH-SuperMart Uitbreiding schoolruimte in Haarlem-noord Burgerlijke Stand van Haarlem Brigadier Salomons nam afscheid van de politie Rentespaarbrieven voor Haarlem Uitbreidingsplan „Omgeving Korte Verspronckweg" Persoonlijk damkampioen schap van Kennemerland Belas ti n fff ra ude Georgette Hagendoorn weer in Heemstede Gemeenteraad Heemstede vergadert vrijdag Grammofoonplaten- concerten in het Pauzetheater L. de Roov jeugdkampioen Noordholland 1957 Kampioenschap derde klasse district Haarlem Politierapport vermeldde 13 verkeersongelukken C. van Beem overleden Wethouder van Haarlemmermeer Herhaling van een modern werk na zesde d-Concert G. J. Kappers overleden MAANDAG 6 JANUARI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In de vrijdagavond te houden vergade ring van de gemeenteraad van Heemste de zal een voorstel van B. en W. aan de orde komen om over te gaan tot de bouw van 101 woningen, zestien garages en drie bedrijfsruimten op een terrein ten westen van de Glippcr Dreef. Voor dit doel zal gebruik gemaakt worden van grond van het Grondbedrijf en hiervoor zal aan het bedrijf 345.670 worden vergoed. Voor de grond zal een bedrag van 373.696 nodig zijn en voor de bouw 1.743.786. Vroeger heeft er een plan bestaan voor de bouw van 131 woningen (gedeeltelijk- woningwet-, gedeeltelijk premiebouw), zestien garages en drie bedrijfsruimten op dezelfde plaats nabij „Meer en Berg", maar het kon geen doorgang vinden, om dat het niet mogelijk was premiewoningen te financieren. Het nieuwe plan is in opdracht van B. en W. ontworpen door architect B. J. J. M. Stevens en bevat uitsluitend woning wetwoningen. Als het plan wordt uitge voerd zullen gebouwd worden 18 week- huurwoningen met een inhoud van 378 m3; 77 weekhuurwoningen met een inhoud van 293 m3 en 6 weekhuurwoningen met een inhoud van 233 m3. De woningen zullen worden gebouwd in totaal 18 blokken, na melijk drie blokken van acht woningen (inhoud 293 m3), drie blokken van zeven woningen (293 m3), zes blokken van zes woningen (378 m3 en 293 m3), drie blok ken van twee woningen (283 m.3), twee blokken van vijf woningen (293 m3), twee blokken van vijf woningen (293 m3) en Voorts was het mogelijk naast enkele ADVERTENTIE Alleen dinsdag en woensdag 7 en 8 jan. a.s. Gehakt met zakje kruiden en recept 500 gram 148 Doorregen runderlappen 500 gram 158 Klapstuk 500 gram 168 SPECIAAL AANBEVOLEN hachévlees, ribcarbonade UIT EIGEN SLAGERIJEN Dinsdag 7 en woensdag 8 jan a.s. Paardenrookvlees, heerlijk mals 100 gram 55 VEILING-VERSE GROENTEN 7 en 8 jan. a.s. Gesneden boerenkool 500 gram 29 jonathans per kilo 89 Ruime keuze in Spaanse sinaasappelen Garantie voor kwaliteit Laagste netto-prijzen Rente plus winstaandeel GROTE HOUTSTRAAT 9? B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor het houten schoolgebouw aan de Jan Gijzenkade 303 uit te breiden met twee leslokalen, waarvoor een bedrag van ten hoogste 28.500.- nodig zal zijn. Voorts verzoeken B. en W. de raad een bedrag van 17.800.- beschikbaar té stel len voor de uitbreiding van het hulpge bouw voor de Hildebrandschool voor mulo aan de Generaal Spoorlaan met één lo kaal. HAARLEM, 4 januari 1958 GEHUWD: 4 jan.: B. E. O. Scholtz en A. Moot; J. J. van der Plas en E. Chr. Dörsch; C. Roos en H. Chr. Balfoort. BEVALLEN van een z o o n 3 jan.: J. P. Hoogland-Van den Hoek; 4 jan.: E. J. Dhondt-Belgraver; J. P. Piek-Borger; H. C. Naglegaal-De Liefde. BEVALLEN van een dochter: 3 jan.: J. Lucke-Van Zanten; Th. van Steen-Jas pers; 4 jan.: F. B. C. Haak-Van Meel. OVERLEDEN, 2 jan.: R. Burger, 87 jr., Bakkerstraat; P. F. Klooster, 89 jr., Oran jeplein; F. van der Bij, 73 jr., Olmenstraat; 3 jan.: L. V. Nicolai, 73 jr., Van Berestein- straat. Rectificatie: Overleden 1 jan.: P. F. Frijn- Zegers, 66 jr., Burgemeester Boreelstraal. blokjes woningen een zestiental garage ruimten te projecteren met een uitrit naai de Thorbeckelaan. Aan de Glipper Dreef is aan de kop van de blokken weekhuur woningen, gelegen aan de verbindingswe gen tussen Thorbeckelaan en Glipper Dreef, nog de mogelijkheid geschapen een drietal bedrijfsruimten (dagwinkels) te bouwen. B. en W. stellen de raad voor voor de financiering van de woningen rijksvoorschotten aan te vragen. De huurprijs kan voorlopig berekend worden op 16.15, 12.15 en 8.70 voor respectievelijk 18 woningen met een in houd van 378 m3, 77 woningen met een inhoud van 293 m3 en 6 woningen met een inhoud van 233 m3. Evenals zulks voor het complex De Glip-oost is geschied stel len B. en W. de raad voor voor de wonin gen gemeenschappelijke voortuinen aan te leggen omdat daardoor een beter geheel wordt verkregen en het aanzien van het complex hiermee zeer is gebaat. In de onderhoudskosten zal door de huurders een bijdrage verschuldigd zijn van dertig cent per week. In het plan is voorts reke ning gehouden met de aanleg van vijf bin- nenplantsoenen waaromheen 95 woningen zijn gesitueerd. Van de huurders zal een bedrag van 0.55 per week in het onder houd der plantsoenen worden gevraagd. In een gezellige intieme receptie, die zaterdagmorgen in het verversingshuis ..Groenendaal" gehouden werd, herdacht de heer S. Salomons, brigadier bij de ge meentepolitie van Heemstede, het feit dat hij vijfentwintig jaar geleden zijn intrede bij dit korps heeft gedaan. Als eerste voerde de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rap- pard, het woord waarbij hij in het kort de loopbaan van brigadier bij de politie me moreerde. Allerlei herinneringen werden door de burgemeester opgehaald, zoals het voorval tijdens de eerste kennismaking van, toen nog, agent Salomons met de bur gemeester. De handdruk die daarbij ge wisseld werd was voor de burgemeester „om door de grond te gaan". Het was dan ook met het vriendelijke zoek: „Niet te hard knijpen" dat mr. ridder van Rappard het traditionele ge schenk in enveloppe aan de jubilaris over handigde. De korpschef, hoofdinspecteur A. Be- rentsen, nam als tweede spreker het woord waarbij hij herinneringen uit de oorlogs jaren ophaalde, toen hij samen met bri gadier Salomons op stap was geweest. Toen leerde hij de heer Salomons kennen en waarderen. Nadat de heer Berentsen zijn dank aan de jubilaris had uitgesproken voor de vele jaren trouwe dienst die hij vervuld had overhandigde hij hem twee geschenken, een horlogebandje en als per soonlijk cadeau, een flink pak tabak. Aan mevrouw Salomons werden bloemen aan geboden. Nadat brigadier Stoop en hoofd agent Brouwer enke'e woorden tot hun re- cipiërende collega hadden gesproken, waarbij de laatste een pijp had aangebo den, kwam de heer A. A. Schoutens, voor zitter van de afdeling Kennemerland van de Nederlandse Politie Bond naar voren, om namens het hoofdbestuur van de Bond brigadier Salomons met zijn zilve ren jubileum te feliciteren, waarna hij hem een geschenk in couvert aanbood. In zijn afscheidswoord bedankte briga dier Salomons alle sprekers. Maar on danks alle lof die hem was toegezwaaid was hij ervan overtuigd dat hij als ieder mens zijn gebi-eken had. Op zijn beurt bedankte hij de collega's voor de plezie rige vijfentwintig jaar die hij met hen had doorgebracht. Maar ondanks alle vriendelijke woorden bekende hij toch. on der grote hilariteit van de aanwezigen: „Ik ga liever naar een grote knokpartij, dan naar een receptie". Onder de aanwezigen die de jubilaris feliciteerden waren nog de burgemeester van Bennebroek, de heer D. v. d. Hoop van Slochteren, de wethouder van finan ciën van de gemeente Heemstede. de heer A. J. van Houten en de gemeente secretaris van Heemstede, de heer J. Schelling. Voor zover de gegevens van de banken aan de burgemeester van Haarlem zijn verstrekt, is tot heden op de rentespaar brieven met voorkeur voor de gemeenie Haarlem ingeschreven tot een bedrag van f253.000. B. en W. van Haarlem verzoeken de ge meenteraad voor het gedeelte van de ge meente ongeveer begrensd door de Korte Verspronckweg, de grens met de gemeen te Bloemendaal en de terreinen van de n.v. Nederlandse Spoorwegen, een uitbrei dingsplan vast te stellen genaamd „Om geving Korte Verspronckweg." Voor dit gebied was geen uitbreidingsplan van kracht. Het terrein is bestemd voor de bouw van een nieuwe H.T.S. die toegankelijk zal zijn van de Korte Verspronckweg af. Te gen dit uitbreidingsplan is één bezwaar schrift ingekomen, namelijk van de heer J. Hesselink die gedeelten van de in dit plan begrepen grond in huur heeft van de n.v. Nederlandse Spoorwegen en van de gemeente en die daarop een bloemen- en plantenkwekerij en -handel uitoefent. De bezwaren van de adressant vloeien in hoofdzaak voort uit de vrees dat de reali sering van het uitbreidingsplan, in casu de bouw van de nieuwe H.T.S. de moge lijkheid van uitoefening van zijn bedrijf ongunstig zal beïnvloeden dan wel ten de le onmogelijk zal maken. B. en W. mer ken ten aanzien van deze bezwaren op dat nog geenszins vaststaat welke vorm het schoolgebouw zal krijgen, noch wanneer met de bouw daarvan een begin zal wor den gemaakt. In hoeverre de door dé adressant gevreesde bezwaren werkelijk heid zullen worden staat dan ook thans nog niet vast. Uiteraard zal, als het zover komt, zoveel mogelijk met de belangen van adressant rekening worden gehouden. B. en W. verzoeken daarom de raad het bezwaarschrift van de heer Hesselink on gegrond te verklaren. ADVERTENTIE De organisatoren van het jaarlijks te rugkerende toernooi om het persoonlijk damkampioenschap van Kennemerland kunnen zich i.. een groeiende belangstel ling verheugen. 55 spelers, verdeeld over hoofd-, eerste- en tweede klasse, hebben zich als gegadigde voor de titel laten in schrijven. De hoofdklasse omvat 21 deel nemers, onder wie enkele vooraanstaande spelers, zoals H. Beliën, H. J. v. Berk, F. Slot en Th. Tielrooy. Er wordt gespeeld in groepen van zeven deelnemers. Van elke groep worden de twee hoogstaanko- menden in de finale geplaatst. De start van dit belangrijke toernooi, dat tevens geldt als voorwedstrijd van het kampioenschap van Noord-Holland, zal 17 januari in „Die Raeckse" in Haarlem plaats vinden. Om organisatorische rede nen is het niet mogelijk het toernooi om het jeugd- m thuisdammerskampioen- schap gelijktijdig te doen aanvangen. De opening daarvan is verschoven naar 24 januari. Voordracht. Onder auspiciën van de Heemsteedse Kunstkring zal dr. H. Schmidt Degener een voordracht houden over „Richtingsverschillen in de moderne schil derkunst" op maandag 13 januari in de foyer van het Minerva Theater in Heem stede. Voor de tweeëntwintigste maal is de strijd in het Haarlemse scholieren-schaak toernooi gestreden. In de grote bridgezaai van restaurant Brinkmann in Haarlem hebben 31 jongens drie dagen met grote verbetenheid gevochten om de begeerde punten. Dat er uiteindelijk slechts twee winnaars konden komen (in het hoofd- en bfjtoernooi namelijk) stond reeds bij voor baat vast. En toch is het behalen van een prijs ook nu weer niet het belangrijkste gebleken. Eensgezindheid en kameraad schap, die in dit traditioneel geworden toernooi duidelijk naar voren kwamen, moeten voor winnaars en verliezers sa men een grote voldoening zijn geweest. Het was dan ook de onderling zeer goede verstandhouding waarop dr. C. P. Koene van het Christelijk Lyceum bij de prijsuit reiking de nadruk legde. „Schaken is de mooiste denksport", zo merkte dr. Koene o.m. op, waarbij hij de verliezers troostte met de mededeling dat de sterkste scha kers niet altijd mee blijven spelen. Eén van de aantrekkelijke facetten van dit toernooi is namelijk dat de jeugdige schakers bij het verlaten van de respectieve scholen ook van deelname aan dit schaakevene ment zijn uitgesloten waardoor een regel matige wisseling plaats vindt. „Van harte gefeliciteerd en wij zullen hopen dat je deze beker niet weer wint", zei dr. Koene tegen de winnaar van het hoofdtoernooi, F. O. van Maanen. Deze ge lukkige winnaar van het Mendelcollege bevindt zich namelijk in het laatste stu diejaar! De overwinning van deze speler kwam wel min of meer als een verrassing. In de finale bleef hij de gebroeders Petersma en D. G. Vonk de baas. In het bij-toernooi ging de winst naar E. de Jongh. De laatste uitslagen luidden: Finale: F.. J. PetersmaF. O van Maanen re mise: W. F. Petersma—D. G. Vonk 1—0: D. G. VonkE. J. Petersma 0—1 en F. O. van Maanen W. F. Petersma 1—0. Eindstand: 1. en kampioen van Haarlem: F. O. van Maanen 2C. pt.: 2. E. J. Petersma 2 pt.; 3. W. F. Petersma l'j pt.: 4. D. G. Vonk 0 pt. Groep R: H. Moslertman—H. W. v. Dis 01; M. P. v. OverbeekeP. E. Rabé 01; P. E. Rabè H. Mostertman remise en H. W. v. Dis—M. P. v. Overbeeke remise. Eindstand: 5. H. W. v. Dis 2'/.' pt.: 6. P. E. Rabé 2 pt.: 7. H. Mostertman 1 pt.: 8. M. P. v. Over beeke '.{j pt. Groep C: C. v d. Meulen—L. Lindenberg 0—1: W. MönsrenF. Misset 1—0; F. MissetC. v. d. Meulen 1—0: L. LindenbergW. Mönsren 01. Eindstand: 9. W. Wönsren; 10. L. Lindenberg; 11. F. Misset; 12. C. v. d. Meulen. Groep D: A. v. DrielH. v. d. Brink 10: B. GisolfR. v d. Kasteele 1—0: R. v. d. Kasteele A. v. Driel remise: H. v. d. Brink - B. Gisolf 1—0. Eindstand13. B. Gisolf: 14. A. v. Driel: 15. R. v. d. Kasteele; 16. H. v. d. Brink. In het bijtoernooi was de eindstand als volgt: Groep A: 1. E. de Jongh; 2. W. L. de Ruiter; 3. K. Nederkorn: 4. N. v. d. Meer. Groep B: 1. W. Kronen: 2. N. v. d. Heuvel; 3. S. Goossen: 4. W. Geuzebroek. Groep C: 1. J. Bronkhorst; 2. M. Scheres; 3. B. Hylkema; 4. D. de Haas. Groep D: 1. R. de Vos van Steen wijk; 2. F. Hoogewind: 3. J. Hoek; 4. J. v. d. Veer. Groep E: 1. P. Scholten: 2. M. Vreeman. Onder de belangstellenden bevonden zich de leider van het jeugdschaak in Noordbolland F. Piët en één der oprichters van de Haarlemse schoolschaakbond G. Kranendonk. De rechtbank in Haarlem heeft vanmorgen een 54-jarige Haarlemse accountant wegens belastingfraude en valsheid in geschrifte veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, met de be paling dat het vonnis in twee plaatse lijke bladen wordt gepubliceerd. Twee weken geleden had de officier van Justitie aan het einde van een uren lange zitting anderhalf jaar gevange nisstraf met aftrek geëist. Aan de accountant was ten laste gelegd, dat hij over de jaren 1952 tot en met '55 te lage belastingaangiften had gedaan. Volgens de fiscale opsporingsdienst had hij een bedrag van in totaal 58.000 voor de belastingen verzwegen. Deze belasting fraude acht de rechtbank bewezen. Voorts wordt bewezen geacht, dat de accountant eraan heeft medegewerkt, dat enigen van zijn cliënten te lage belastingaangiften hebben gedaan. Van een Haarlemse slager was bijna de helft van het vermogen en twee-derde Van het inkomen respectieve lijk voor de vermogens- en inkomstenbe lasting niet opgegeven. Met het oog op knoeierijen in de boekhouding van ver dachte wordt hem ook valsheid in ge schrifte verweten. In het vonnis van de rechtbank worden de werkzaamheden van verdachte „mis dadig" genoemd. Verdachte heeft er blijk van gegeven, aldus het vonnis, ieder schuldbesef te missen. Dinsdagavond 14 januari zal de voor drachtkunstenares Georgette Hagendoorn in het Minerva Theater te Heemstede weer een voorstelling geven, met mede werking van de pianist Pierre Verdonck. Haar programma vermeldt onder andere „Van dingen, en dieren en... andere vrouwen", „l'Heure de l'apperitif", waar in zij een uitbeelding ^eeft van verschil lende mensen op een caféterras in Parijs, welk nummer haar al vele keren bijzon der veel succes heeft opgeleverd, en ver der uiteraard weer cabaretliedjes van het buiten- en binnenlandse repertoire. We noemden daarvan nog „De Franse gou vernante" van Jean Louis Pisuisse, „Ten kisses", een Engelse parodie op de ver liefdheid van Louis Davids, van wie men ook „Klap eens in je handjes" door Geor gette Hagendoorn zal horen vertolkt, en „Le fiacre" van Yvette Guilbert. Vrijdag 10 januari des avonds om acht uur komt de gemeenteraad van Heemste de in openbare vergadering bijeen ter be handeling van elf punten. Aan de orde zal komen een voorstel van B. en W., om de gemeenschappelijke regeling met Haar lem, inzake aansluiting bij de keuring- dienst van vee en vlees, te verlengen. B. en W. stellen de gemeenteraad voor met de n.v. Bank voor Nederlandse - ge meenten overeen te komen, dat het kre diet in rekening-courant voor 1958 wordt vastgesteld op 600.000. Om de leiding van het gebouw „Nieuw Berkerode" aan de Herenweg te Heemste de in de gelegenheid te stellen tot het ver strekken van sterke drank voor diners en na of tijdens congressen of feesten stellen B. en W. de gemeenteraad voor aan de mi nister van Sociale Zaken en Volksgezond heid machtiging te vragen voor vier loka liteiten van het gebouw een vergunning volgens de drankwet te verlenen. Verder stellen B. en W. de gemeente raad voor de salarissen van enkele top functionarissen met ingang van 1 septem ber 1956 te verhogen. Jan uari-fe b r u-art De leiding van het Pauzetheater in Haarlem maakt voor de bijeenkomsten op donderdagen, waarbij men door de hoboïst Jacques Moolenijzer toegelichte grammo- foonplatenconcerten kan beluisteren, het volgende programma bekend voor deze en de volgende maand. Donderdagmiddag 9 januari hoort men Cor de Groot en Theo Bruins pianomuziek vertolken, 16 januari wordt aandacht besteed aan de opera „Idomeneo" van Mozart, 23 januari wordt er muziek voor strijkers van Britten en Hindemith ten gehore gebracht, 30 janua ri draait de heer Moolenijzer Franse chan sons, 6 februari vraagt hij aandacht voor het Vioolconcert van Max Bruch, de bijeen komst van 13 februari wordt gewijd aan jazzmuziek, 20 februari kan men een be spreking bijwonen van het concert, dat het Noordhollands Philharmonisch Or kest op 25 februari geeft, de bijeenkomst op 27 februari wordt gehouden onder mot to „Boek en muziek". 24 jeugddammers van 12 tot en met 16 jaar, kampioenen uit allerlei Noordhol landse plaatsen, hebben elkaar in Alk maar de eer van de Jeugdtitel betwist. De 16-jarige L. de Rooy (Amsterdam) slaagde er in na spannende strijd de titel Jeugdkampioen van Noord-Holland op zijn naam te brengen. De Haarlemmer V. Mosveld. ingedeeld in de groep waaruit de kampioen naar voren kwam, bezette in de voorwedstrijd de tweede plaats. J. v. d. Werf (Zand- voort) kon in zijn groep niet verder komen dan de vierde plaats. De finale van de persoonlijke biljart kampioenschappen derde klasse, district Haarlem, worden deze week gespeeld bij B.C.O.V.S., Lange Begijnestraat 10, Haar lem. De deelnemers zijn: J. Tol, B.V. „Groe nendaal", L. Guldemond, B.V. I.V.O., C. Kloos, B.C. „Hof van Holland", J. Radsma, B.V. „Irene", H. de Vries, B.V. ,,'t Cen trum", C. v. d. Wal, B.C.O.V.S., J. Wun- nink, B.V. „De Waard", G. Zuiderveld, B.V. ,,'t Kruispunt". 1ste reserve: G. In een proefstation voor ruimtevaart beschikte men op een gegeven moment over enige tientallen dieren, die raket-tochten naar het heelal hadden over leefd. Deze proefkonijnen voelden zich kip-lekker, hoewel zij tijdens de raketvluchten honds-beroerd waren geweest. Maar de arme ganzen hadden er feen weet van dat ze de mensen met hun tochten grote diensten hadden ewezen. Anders waren de domme eenden zo trots als een haan geworden. Ze hadden er zelfs geen kater van overgehouden I En dat zijn dan de dieren waar het om gaat. Die dieren in het proefstation waren namelijk honden, katten, konijnen, hanen, kippen, ganzen en eenden. Van ieder diersoort was er een verschillend aantal. Het geringste aantal per diersoort was 2, het grootste 8. Een listige oppasser, die de dieren verzorgde, maar daartussen door gelegen heid had zijn aandacht over andere aspecten van zijn kroost te laten gaan, constateerde dat het aantal poten van deze dieren het dubbele van een ondeel baar getal was. Nu is dat niet zo erg bijzonder, want er bestaan vele ondeel bare getallen en vele mogelijkheden voor het aantal poten van die proefdieren. Maar het bleek onze oppasser ook, dat het aantal vierpotige dieren kleiner was dan het aantal tweepotige. En toen begon hij een puzzel in zijn beschermelingetjes te zien. „Als ik nu nog vaststel, dat het verschil tussen het aantal eenden en het aantal ganzen even groot is als het aantal kippen onder de proefdieren, en dat het aantal hanen even groot is als de som van het aantal konijnen en het aantal katten, wel, dat moet u kunnen vertellen hoe groot het aantal honden was HOE GROOT WAS HET AANTAL HONDEN ONDER DEZE DIERLIJKE RUIMTEREIZIGERS 8 En hiermee is de publikatie van de Ijl puzzelreeks voltooid. Wij herhalen nog ft even de voorwaarden, aangezien het nazien en registreren van de oplossin- X gen en het toekennen van de prijzen bij ft een dergelijke ingewikkelde prijsvraag 8 uitermate ingewikkeld is, moeten wij 8 als voorwaarden voor deelneming als ft eisen stellen dat: 1. iedere deelnemer de oplossing van 8 alle puzzels waaraan hij mee doet, in één enveloppe verstuurt; 8 2. buiten op iedere enveloppe met op- ij lossingen duidelijk wordt vermeld i hoeveel oplossingen hierin worden ft verzonden. b 3. buiten op iedere enveloppe naam en adres van de inzender worden ver ft meld; 8 4. duidelijk buiten op iedere enveloppe ft wordt vermeld „prijsvraag". Oplossingen dienen uiterlijk maan- 8 dag 13 januari a.s. te 13 uur in het bezit te zijn van de redactie. Er zijn twee groepen van prijzen: 8 prijzen per puzzel, namelijk voor iedere 8 puzzel een eerste prijs van 10 en drie 8 prijzen van 5 en voorts prijzen voor hen, die de meeste puzzels goed hebben opgelost, namelijk een eerste prijs van 100, een tweede van 75, een derde van 50, een vierde van 25 en nog vijf prijzen van 10 en twintig prijzen van 5. Bij de prijstoekenning zal er op wor den toegezien, dat aan niemand meer dan één prijs wordt toegekend. Daarom zullen wij eerlijkheidshalve eerst de hoge prijzen toekennen en dan bij toe kenning afdalen naar de lagere prijzen, teneinde te voorkomen dat een „grote" prijs iemand ontgaat, omdat hem reeds een kleinere prijs is toegekend. Zo spoedig mogelijk na de sluitings datum zullen wij de oplossingen van de puzzels en de namen der prijswinnaars publiceren. Over de prijstoekenning kan naderhand niet worden gediscussieerd of gecorrespondeerd. Slechts- abonnees van ons blad kunnen naar de prijzen meedingen. clyyyyyzxcooocoyzxxxyyyxxyxoxyxccooxcQccoozyyyyyttysyyzocoxcoyyxxoccooxiyyx? De plotseling intredende gladheid heeft zaterdagmiddag gedurende gerui me tijd het verkeer in Haarlem ontwricht Bij de gemeentelijke reinigingsdienst was men reeds op alles voorbereid en toen om half twee de eerste berichten over gladde wegen binnenkwamen trokken zestien ploegen de binnenstad in om de straten met zrnd en pekel te bestrooien. Elke ploeg bestond uit 'n zandwagen met strooier bemand door een chauffeur en 2 helpers zodat in totaal achtenveertig mensen de strijd tegen de gladheid aanbonden. Men begon met de aan- en afvoerwegen en ver volgens kwamen de routes van de bussen aan de beurt, een karwei dat ruim vier uur vergde zodat men pas omstreeks zes uur weer bij de garage aan de Oude Weg arriveerde. Tot laat in de avond zijn de reinigingsmensen vervolgens nog bezig ge weest met het na-strooien en het a?nvul- len van de zand-en pekelvoorraden op di verse punten in de stad, een werkje waar mee men ook maandagmorgen nog bezig was. Uiteraard ondervond de N.Z.H.V.M. vooral toen er nog niet gestrooid was, bij zonder veel last van de spiegelgladde we gen. De chauffeurs trachtten zich zoveel mogelijk aan de uitermate moeilijke om standigheden aan te passen maar zij kon den toch niet voorkomen dat zich op vrij wel alle lijnen grote vertragingen voorde den. Pas omstreeks vier uur functioneer den de diensten weer enigszins normaal. Bijna vanzelfsprekend waren er zaterdag enkele bussen betrokken bij slippartijen maar ernstige ongelukken hebben zich toch niet voorgedaan. Het politierapport van zaterdag ver meldt overigens niet minder dan dertien verkeersongelukken waarvan er ongeveer Vanmorgen is in zyn woning aan de Sloterweg in Haarlemmermeer onver wacht overleden de heer C. van Beem, wethouder van openbare werken aldaar. De heer Van Beem is op 27 augustus 1900 geboren en had een landbouwbedrijf aan de Sloterweg. Hij was in vele kringen een zeer geziene figuur. Op 5 september 1939 deed hij zijn intrede als lid van de gemeenteraad van Haarlemmermeer als vertegenwoordiger van de Christelijk Historische Unie. Op 6 september 1949 werd de heer Van Beem benoemd tot wet houder van openbare werken en speciaal belast met de afdeling wegen. Zijn heen gaan zal in raads- en gemeentelijke krin gen zeer betreurd worden. Ook bij andere delen van de bevolking stond de heer Van Beem in hoog aanzien. Veel heeft hij gedaan om de belangen van de agrariërs te bevorderen. Geruime tijd was hij voorzitter van de afdeling Noord holland-Zuid van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond. De heer Van Beem was vele jaren ouder ling van de Hervormde gemeente Rijk en vervulde het voorzitterschap van de Oranje-vereniging te Hoofddorp. Voorts had hij zitting in het plaatselijk en cen traal bestuur der Christelijk Historische Unie te Haarlemmermeer. Heden, maandagavond, om acht uur komt de gemeenteraad van Haarlemmer meer in het raadhuis te Hoofddorp in een Heinsbergen, B.C. „Suisse", 2de reserve: j bijzondere vergadering bijeen ter herden- J. v. Beem, B.C. „Brinkman". king van de overleden wethouder. tien te wijten moeten zijn aan de gladheid. Bij deze ongevallen waren zowel automo bilisten, motor- en scooterberijders, fiet sers als voetgangers betrokken. In bijna alle gevallen ontstond er slechts geringe schade aan de voertuigen terwijl, voor zo ver bij de politie bekend, slechts vier per sonen enig letsel opliepen. Dinsdag 14 januari geeft het Noordhol lands Philharmonisch Orkest het zesde concert in de serie D onder leiding van Henri Arends en met solistische mede werking van de pianist en componist Géza Frid en de pianist Luctor Ponse. Het con cert begint met de Negenentwintigste Symfonie K.V. 201 van Mozart. Vervolgens geven de beide solisten een uitvoering van de Sonate voor twee piano's en slag werk van Bartok. De partijen voor slag werk worden gespeeld door Louis Bran don Bravo, pauken, en Jan van Gelder, Jan Labordus en Gerard Smeekes, slag werk. Na de pauze hoort men „Petite symphonie pour neuf instruments vent" van Gounod. Het concert wordt be sloten met „Het carnaval der dieren" van Saint Saëns. De sonate van Bartok zal worden her haald vijftien minuten na afloop van het concert. Belangstellenden voor deze twee de uitvoering kunnen dan vooraan in de zaal plaatsnemen. Géza Frid zal op dit werk dan een toelichting geven. Zoals wij reeds berichtten wordt deze herhaling ge geven naar aanleiding van een van ver schillende zijden geuit verzoek een mo dern concert nogmaals uit te voeren. Aan leiding hiertoe was de onlangs gegeven eerste uitvoering in Nederland van het Vioolconcert van Peragallo. Zondagmorgen is te Haarlem in de leef tijd van negenentachtig jaar overleden de heer G. J. Kappers, oud-hoofd van de Dr. A. Kuyperschool aan de Rosenhagenstraat. Van 1904 tot zijn pensionering in 1933 heeft de thans overledene zijn krachten gegeven aan de Vereniging van christelijk onder wijs op Gereformeerde Grondslag „Groen van Prinsterer" te Haarlem, eerst in de school aan de Jansstraat en later in die in de omgeving van de Kloppersingel. De eerste school van de vereniging werd in juni 1892 aan de Jansstraat geopend en de heer Kappers behoorde tot het onder wijzend personeel. Later werd hij onder wijzer bij de school „Groen van Prinsterer" in Den Haag en vervolgens hoofd van de christelijke school te Halfweg. In 1904 keerde de heer Kappers in Haar lem terug en werd hoofd van de Groen van Prinstererschool aan de Jansstraat. De vereniging nam op 12 juni 1922 het gebouw aan de Rosenhagenstraat in gebruik en de heer Kappers werd benoemd tot hoofd. Na het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd in 1933 verliet hij het onder wijs. De vereniging „Groen van Prinsterer" bewees hij nog goede diensten door het archief bij te houden. In de oorlogsjaren bestond de vereniging vijftig jaar en de heer Kappers maakte een ontwerp voor een gedenkschrift, dat echter niet in druk is verschenen. Vroeger maakte hij deel uit van de gemeentelijke commissie voor stu diebeurzen en na zijn pensionering is hij ouderling van de Gereformeerde kerk te Haarlem geweest. In de loop der jaren hebben vele honder den Haarlemmers onderwijs ontvangen van de heer Kappers. Door zijn wijze van lesgeven was hij een voortreffelijke on derwijzer, wiens pedagogische kwaliteiten bijzonder hoog werden aangeslagen. Woensdagmiddag om halfdrie zal zijn stoffelijk overschot op de algemene be graafplaats aan de Kleverlaan ter aarde worden besteld.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7