NEDERLANDS BALLET MET „DE VERLOREN ZOON" Haarlems speeltuin ver bond hield Nieuwjaarsbijeenkomst Ministerie gekant tegen verhoging van melkprijs Geen ontslagen bij de Nederlandse Opera 5 LUNCHROOM RESTAURANT mm Burgerlijke Stand van Haarlem Hogere prijs in Haarlem en omgeving toch gehandhaafd Gecombineerde uitvoering in het Concertgebouw Schilder in arrest onder verdenking van verduistering UIT STAD EN STREEK ZOEKT U 'N DRUKKER Stormschade in Haarlem Nieuwjaarsbijeenkomst Haarlemse Humanisten Derde concert voor scholieren 17 januari Don Kozakkenkoor weer op tournee door ons land Mej. dr. J. W. Herfst legt haar ambt neer Inbraak in Haarlem Colonne Rode Kruiskorps Twee treinstoringen in Kennemerland in Dordrecht Nieuw scholencomplex Foto van geheime Daf- auto te Eindhoven ontvreemd Kosten van restauratie Delftse kerk hoger Eén dode en twee gewonden bij verkeersongeluk Ontvangcentrum voor évacués op Schiphol L) a i l> G A IN U A R i J 9 5 8 HAARLEMS DAGBLAD OPRKCHTH HAARLEMSCHE COURANT In de Rotterdamse Schouwburg, werke lijk stampvol belangstellenden, heeft het Nederlands Ballet onder leiding van So- nia Gaskell maandagavond de eerste uit voering in ons land van „De verloren zoon" gegeven. In zijn oorspronkelijke vorm is dit ballet een der meestgeslaag- de vervullingen geweest van de idealen die Serge de Diaghilev, kort na deze crea tie in 1929 overleden, zich had gesteld: een schone verbeelding, geboren uit de innige samenwerking van de vier kun sten, die zich in het theater kunnen doen gelden. Het scenario werd naar aanlei ding van Lucas XV geschreven door Bo ris Kochno, wiens naam thans bij de bron vermelding in het programma ten onrech te ontbreekt. Hier is immers sprake van een parafrase op de bijbelse gelijkenis: de verloren zoon wordt geenszins als een avontuurlijke deugniet maar als een be minnelijk jongmens, zwichtend voor ver leiding gekenschetst, waardoor bij zijn te rugkeer de „innerlijke ontferming" van de vader een treffend reliëf verkrijgt. Bo vendien treden in plaats van de oudere broer, voor wie in deze versie van het verhaal geen plaats van betekenis is, ook omdat er geen afgunstwekkend feest Jaap Flier in de titelrol van ,.De verloren zoon'' m.et Willy de la Bye als de sirene. wordt aangericht, twee aanhankelijke zusters op. Kochno heeft de handeling kennelijk gedacht als een soort Russische legende en dienovereenkomstig zijn ook de mede scheppers te werk gegaan. In de eerste plaats is dit duidelijk in de muziek van Serge Prokovjev te horen. En George Rouault (bekend is het verhaal dat Diaghilev de schilder in het Hötel de Pa ris heeft opgesloten om hem te dwingen zijn met tegenzin begonnen ontwerpen voor decors en kostuums te vol tooien) liet zich enigszins door byzan tijnse ikonen inspireren. Bij de thans in de schouwburg hangende reproduktie van zijn achterdoeken lijken de „primitieve" kleuren verbleekt en zijn de kfac'htige zwarte vegen ietwat naturalistisch „gete kend". Verder is het jammer, dat men voor de changementen de enkele trans formaties van destijds niet heeft overge nomen. Dit kan echter samenhangen met de gewijzigde choreografie. Deze werd door Diaghilev aan Balanchine toever trouwd. Bij de reprise in 1939 heeft diens „opvolger" kolonel De Basil een nieuwe zetting laten maken door David Lichine, die grote opgang heeft gemaakt en deze zomer ook door het Nederlands Ballet naar zijn aanwijzingen is ingestudeerd. „De verloren zoon" is een ongetwijfeld in opzet zeer geslaagd en boeiend voor beeld van wat men een hedendaags, al thans niet-romantisch ballet d'action zou kunnen noemen, een verhalend ballet dus, waarbij een litteraire aanleiding in bewe ging is uitgewerkt. Bij „terugvertaling" in woorden zou inderdaad het wezenlij ke verloren gaan. Kenmerkend voor de bewonderenswaardig bereikte eenheid van uit de klassieke techniek afgeleide stijl is het zoeken naar een derde dimensie: de hoogte. Men kreeg de indruk, dat bij de- ADVERTENTIE Uw tafel staat al gedekt, kom dus eens DINEREN BIJ FRANKEN Speciaal deze week Cotelet in boerenstijl f 375 Tot 8 uur geopend tiilkGR. HOUTSTRAAT BIJ DE GR. MARKT, ONDERTROUWD: 6 jan.: R. M. W. Eek hof en N. B. Duncker. BEVALLEN van een Zoon: 4 jan.: P. H. Zonneveld-Snijder, M. B. Th. van Schie- Bus, M. Groeneveld-Wettstein, E. de Jong- Gerbehij, P. Ros-Van Andel; 5 jan.: A. M. M. Thelosen-Van de Leuvert. BEVALLEN van een Dochter: 3 jan.: A. E. Looijen-Quelle; 5 jan.: S, H. L. Chr. Bakker-De Groot, A. Hiemenz-Van Hon- schoten, W. Schippers-De Boer; 6 jan.: G. A. Th. Blom-Van de Weijer, L. M. van Wijk-Damiaans. OVERLEDEN: 1 jan.: A. H. Krahé, 49 j., Smedestraat; 3 jan.: J. W. Florijn, 72 j., Generaal Cronjéstraat; W. Kok, 62 j., Pon- tianakstraat; J. Timmer, 34 j., Duinoord straat; G. Sturm, 73 j„ Barre voetestraat; 4 jan.: M. Postma, 82 j„ Bantamstraat; P. D. Jansen, 62 j., Zuider Buiten Spaarne; B. Th. C. van Duffelen, 78 j„ Schoter singel; J. H. Wielart-Schipper, 79 j„ Oran jestraat; J. C. Maerten-Zwart, 82 j., Hage- straat; 5 jan.: G. J. Kappers, 89 j., Tette rodestraat. ze herschepping niet helemaal voldaan is aan ae bedoeling het spectaculaire bij voorbeeld de menselijke pyramide met als het ware een pijpleiding van handen voor het laten vloeien van wijn in de scène van de orgie functioneel te laten zijn. Doordat het tafreel van de dionysische roes te moedwillig aandeed, waren der gelijke volkomen verantwoorde effecten niet overtuigend op hun plaats. Geen wonder eigenlijk, want dit ballet mag dan in vergelijking met de traditionele voor beelden modern zijn, het is tegenover de sindsdien bereikte ontwikkeling in de richting van een autonome kunst alweer danig ouderwets. Merkwaardig was zo doende deze kennismaking met een mo numentale schepping op een door voor- uitstx evenden verlaten weg. Men kan intussen vaststellen, dat Li chine er kans toe heeft gezien bij deze dynamische verbeelding ieder cliché te vermijden en talloze vondsten te presente ren, die in het geheel niet gezocht aan doen. Dit kwam vooral tot uiting in de krachtige vertolking door Jaap Flier van de titelrol en stellig ook in de vooral fraaie solodans met een hoepel door Willy de la Bye als de verderfelijke verleidster. Voor het overige werd tezeer gepoogd extase te suggereren door middel van nogal grimmige grimassen. Niettemin moet ge zegd worden, dat Ronald Snijders, over te weinig autoriteit in toneeltechnische zin beschikkend als de vagebond zich als een opvallend bekwame danser begint te doen gelden. Van David Lichine werd in dit programma, dat hedenavond in de Ko ninklijke Schouwburg in Den Haag wordt herhaald, opnieuw „De Ontmoeting van Oedipus en de Sfinx" vertoond, nu met Marianna Hilarides in de vrouwelijke hoofdrol in plaats van Linda Manez, die zoals men weet niet langer deel van het gezelschap uitmaakt. Wat een verbetering ongelofelijk! Nu „gebeurt" er tenmin ste iets, meer nog zelfs dan destijds in de Parijse voorstelling, toen Leslie Caron (die inmiddels de danskunst terwille van de combinatie van filmwerk en huishou delijke plichten vaarwel heeft gezegd) er haar gymnastische toeren in verrichtte. Van de eerste seconden van haar ver schijning af heerst er de felle, ner veuze, roofdierachtige spanning. Met alle waardering voor zijn kwaliteiten zou men in plaats van Aart Verstegen ook eens een jongere danser als haar partner wensen. Twee opmerkingen' tenslotte over de rest van het omvangrijke programma. Ten eerste een lovende vermelding aan het adres van Conrad van de Weetering voor zijn met snelheid en allure uitgevoer de aandeel in de pas-de-trois uit „Het Zwanenmeer" en ten tweede de vaststel ling van het feit, dat Sonja van Beers be paald nog te weinig persoonlijkheid heeft voor een solistische taak in het „Concer to Barocco" van Balanchine, al zijn de door haar ontplooide lange lijnen ook bij zonder mooi. Overigens kon men uit deze confrontatie leren, dat het zogeheten „ab stracte" ballet dus bepaald niet gelijk staat met het automatisme van mechani sche instrumenten, dat nog altijd velen ervan vrezen. Met het buitengewoon suc cesrijke divertissement „De grillen van Cu pido" werd de voorstelling besloten. Het Kunstmaand-Orkest onder leiding van Anton.-. Kersjes zorgde voortreffelijk voor de begeleiding. David Koning Het ministerie van Economische Zaken heeft de gecombineerde besturen der ver enigingen van melkhandelaren in Haar lem en omgeving maandag telefonisch la ten weten, dat de prijsverhoging voor de flessenmelk van één cent per liter, die maandag in Haarlem en omgeving is in gevoerd, niet op prijs wordt gesteld. Het ministerie heeft de melkhandelaren ken baar gemaakt, dat de prijsverhoging in druist tegen de prijsstabilisatiepolitiek van de minister. Men zou het toegejuicht heb ben als de melkhandelaren van te voren overleg hadden gepleegd. Een woordvoer der van het ministerie heeft de gecombi neerde besturen verzocht de prijsverho ging ten spoedigste ongedaan te maken. De besturen hebben maandagavond ver gaderd om voor een antwoord aan het mi nisterie een standpunt te bepalen, 's Avonds nog heeft men de minister een tweede tele gram gezonden, waarin wordt medege deeld, het onverantwoord te achten, thans aan de melkhandelaren te adviseren de prijsverhoging van één cent per liter voor flessenmelk ongedaan te maken. In dit telegram wordt verwezen naar het eerste telegram aan de minister, dat vo rige week is verzonden en waarin onder meer als motieven voor de prijsverhoging worden opgegeven: een nog onvoldoende doorwerking van de resultaten der sane ring; de inkomsten-, ex-mindering als ge volg van de omzetdaling; de stijging van de sociale lasten en de loonsverhoging, als mede de gestegen kosten van materialen. Het ministerie van Economische Zaken zal zich thans over dit tweede telegram beraden Uiteindelijk kan de minister in deze een bindende beslissing nemen. Donderdag 16 januari zullen het Doops gezind Zangkoor onder leiding van de heer Hans de Jong en het Schotens Ge mengd Koor onder leiding van de heer Geert de Boer in de Haarlemse Concert zaal een gecombineerde uitvoering geven, waaraan medewerking wordt verleend door het Noordhollands Philharmonisch Orkest en het Amsterdams Vocaal Kwar tet, bestaande uit Fanny Wegerif-van de Garde, sopraan, Maartje Kliffen, alt, Reinhard van Randwijk, tenor, en Henk Kroes, bas. Als solisten treden ook op de sopraan Ans Rieke en de organist Bern- hard Steinvoord. Het programma vermeldt het „Te deum" van Purcell, Laudate Pueri van Pergolesi, Mis in d van Schubert en Laudate Dominum van Mozart. Het Lau date Pueri van Pergolesi werd vorig jaar door Frans van Amelsvoort in de Nationa le Bibliotheek van Wenen ontdekt. Het is een werk voor gemengd koor en orkest, waarbij de koorgedeelten worden afgewis seld door soli. Deze compositie zal hier mee haar eerste uitvoering in "Haarlem krijgen. In de kamer van B. en Win het Haar lems Stadhuis heeft maandagmiddag de ondertekening plaats gehad van het contract voor de restauratie van het orgel van Christiaan Muller in de Grote Kerk in Haarlem. De foto toont het moment waarop burgemeester O. P. F. M. Cremers en Sybr. Zacharias- sen, de eigenaar van de Deense firma Marcussen in Aabenraa, die de restau ratie wordt toevertrouwd, het contract ondertekenen. Geheel links zit wet houder D. J. A. Geluk. Naast de burge meester ziet men op de rij af de ge meentesecretaris mr. H. E. Phaff, dr. H. L. Oussoren, George Robert, Adriaan Engels, Willem Hiilsmann, de vier laatstgenoemden vormden de ad viescommissie, en de heer P. Koen, referendaris a van de afdeling culturele zaken op het stadhuis. Onder verdenking, van verduistering is aangehouden de 26-jarige J. S„ huisschil der in Haarlem. Telkens wanneer deze J. S. in een bepaald perceel gewerkt had, werd er iets uit deze woning vermist. Dit ging net zo lang door totdat de patroon van de schilder een paar mosterdflesjes in handen kreeg, waarvan hij wist dat zij door een bewoonster van een perceel waaraan J. S. werkzaamheden had ver richt, waren vermist. Op deze aanwijzing is de man dan ook ontslagen en door de politie gearresteerd. Hij blijft echter hardnekkig ontkennen. Voorts wordt de schilder ervan verdacht in december een Haarlemse glas-en verf handel voor een waarde van ongeveer 680 aan verf opgelicht te hebben. Hij gaf zi- daarbij uit voor een zekere P. Maar ondanks het feit, dat vijf mensen hem her kennen, blijft J. S. in deze zaak ontken nen. Door geknoei met magazijnbonnen zou dezelfde glas-en verhandel benadeeld zijn voor een waarde van 1000 aan glas, door de glassnijder H. K. Als heler van dit glas is de 45-jarige H. K. aangehouden. Beiden zijn in arrest gesteld. Nieuws in het kort ADVERTENTIE voor uw HANDELSDRUKWERK? - BeJ. 12200 DRUKKERIJ E. ZWART, KOUDENHORN 44 Door de westerstorm die de afgelopen nacht met windkracht 'ien tot elf ook over Haarlem heeft gewoed zijn, behalve de ge bruikelijke verpletterde dakpannen en ge broken ruiten, enkele ernstiger voorvalle tjes gebeurd. Op de Gedempte Oude Gracht waaiden enkele kramen om, waardoor een boom uit de grond werd gerukt. Dit gebeurde gisteren omstreeks half zes. In de Dr. Leydsstraat nam de wind een kabel los, maar dank zij het feit dat er geen stroom op stond hebben zich geen persoonlijke ongevallen voorgedaan. In de Kruisstraat raakte een verlichtings- rijwielrek op een slingerde het dwars door een winkelruit. De NZHVM ondervond vanmorgen indi rect enige hinder van de storm. Vele in woners uit Haarlem, Heemstede en Bloe- mendaal lieten namelijk de fiets thuis en begaven zich per bus naar de stad. Dit had tot gevolg dat de bussen stampvol wa ren waardoor op diverse plaatsen groepen ontevreden aspirant-passagiers op een vol gende wagen moesten wachten. De gemeenschap Haarlem van het Hu manistisch Verbond zette het nieuwe jaar in met een drukbezochte bijeenkomst, waar de aanwezigen voor de pauze konden ge nieten van de vertelkunst van Wim Povel. De laatste jaren specialiseerde deze zich op de tekstverzorging van enkele films, maar voordien trad hij vele jaren met suc ces las voordrachtkunstenaar op. Op deze bijeenkomst vertelde Povel over de Koet sier, die Assepoester naar het paleis had gereden en over de tovenaar, die door de Gelaarsde Kat werd verslonden. Ook nu weer riep Wim Povel met eenvoudige geba ren en stemvariaties een sprookjessfeer op. Op verzoek gaf hij na de pauze nog een bij deze nieuwjaarsbijeenkomst aansluitende sketch, getiteld „Het korte leven", waarin de aanwezigen opnieuw het dramatisch talent van deze kunstenaar van woord en gebaar konden bewonderen. Voor het overige bestond het programma van deze avond uit een paar piano-voor drachten van Greet Povel en geestige liedjes aan de vleugel door Rie van den Boogaard en Caroline Schellekens vergast te de luisteraars op vrolijke chansons in diverse talen. Het derde concert voor scholieren in dit seizoen heeft plaats cp vrijdag 17 januari in het Haarlems Concertgebouw. Onder leiding van Marinus Adam zal het Noord hollands Philharmonisch Orkest het vol gende programma uitvoeren: Concerto grosso in d van Geoi-ge Friedrich Handel, waarbij als solisten optreden Jan Hes- merg, viool, Leendert de Graaff, viool, Eduard Biele, cello, en Jan Rosekrans, cembalo, „Hongaarse Capx-iccio" van Eu- gen Zador en „De tovenaarsleerling" van Paul Dukas. Zoals gebruikelijk is zal Mari nus Adam de wei-ken inleiden. Er bestaat nog steeds een grote belang stelling voor de schoolconcerten, waaruit blijkt, dat ze in een grote behoefte voor zien. De belangstelling is zelfs zo groot, dat elk concert moet worden herhaald. Ook het derde concert in dit seizoen zal 's mid dags en 's avonds worden uitgevoerd. De eerste uitvoering is vooral bedoeld voor leerlingen van veraf gelegen scholen. Het Don Kozakkenkoor onder leiding van Serge Jaroff zal, na de tournee door onder andere Noord- en Zuid-Amerika, India, Japan en Australië, weer een korte tournee door ons land maken. Op maandag 20 januari treedt het op in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag op dinsdag 21 januari in de Rivièra- hal in Rotterdam, woensdag 22 januari in Musis Sacrum in Arnhem, donderdag 23 januari in Tivoli in Utrecht en vrijdag 24 januari in het Concertgebouw te Amster dam. In het clubgebouw van de speeltuinaf deling „Het Oosterkwartier" aan de Ber nard Zweersstraat in Haarlem-Oost heeft het Haarlems Speeltuinverbond maan dagavond een nieuwjaai-sbijeenkomst ge houden. Nadat de tweede voorzitter van het Verbond, de heer J. Martens, de aan wezigen welkom had geheten zorgde het mondaccordeonensemble van de afdeling D.V.S. onder leiding van de heer C. Bak ker met een paar pittige melodietjes voor een vlot begin van het programma. De voorzitter van het Haarlems Speel tuin Verbond, de heer D. Rookhuiszen, hield een toespraak waarin hij het speel tuinwerk in het afgelopen jaar aan een beschouwing onderwierp. „Behalve vele goede momenten die het Haarlemse speel tuinwezen in 1957 heeft gekend zijn het verbond teleurstellingen niet bespaard ge bleven en bleven vele wensen onvervuld" aldus de heer Rookhuiszen. In dit ver band noemde spreker het zich afzijdig hou den van een afdeling die zelfs niet zou schromen door daad en geschx-ift afbreuk te doen aan het werk van het verbond Het H.S.V. was ook in 1957 in diverse or ganisaties en stichtingen vertegenwoor digd zoals de Haarlemse raad voor de jeugd, de stichting Vakantiebesteding en de stichting Maatschappelijke zorg voor de jeugd. Voor 1958 staan de inrichting van nieuwe speeltuinen en het aanschaffen van speelwerktuigen ten behoeve van de be staande afdelingen op het programma maar spreker was ten aanzien van de verwezenlijking van deze plannen gelet op de financiële positie van de gemeente en het verbond niet erg optimistisch gestemd „Wij moeten echter allex-minst met de handen in de schoot gaan zitten maar ons werk ten bate van de jeugd zo goed mo gelijk blijven vei-vullen. De taak die wij op ons hebben genomen dienen wij, ook al lijkt zij ons op een gegeven mo ment te zwaar, trouw te blijven met een vast vertrouwen in de toekomst. De kin deren van nu en de volwassenen van straks zullen ons erkentelijk zijn dat wij hen hebben geleerd te spelen. Een eens gezind en sterk Haax-lems Speeltuinver bond ziet spreker echter bij de vervul ling van deze mooie taak als een eerste vereiste." Het programmagedeelte voor de pauze werd op genoegelijke wijze gevuld met de opvoering van enige schetsjes die veel hilariteit veroorzaakten. Mevrouw Duin dam zong met veel succes enige Neder landse, Engelse en Weense liedjes. Ook oogstte Ria Kloek met de opgewekte me lodietjes die zij uit haar accordeon ont lokte een hax-telijk applaus. Na de pauze beantwoordde een „speel- Wegens haar voorgenomen huwelijk zal mejuffrouw dr. J. W. Herfst haar volledi ge taak als predikante bij de Remon strants gereformeerde gemeente te Haar lem neerleggen. Na Pasen hoopt zij af scheid te nemen, waarna een nieuwe pre dikant zal worden beroepen. Bijna zevenentwintig jaar heeft mejuf- frouw dx\ Herfst het ambt bediend, achter eenvolgens is zij werkzaam geweest in Brielle, Doesburg, Hoogeveen, Wassenaar, Bloemendaal en Haarlem. In Brielle, Was senaar en Bloemendaal diende zij de Ne derlandse Protestantenbond en in de an dere gemeenten de Remonstrantse Broeder schap. Toen zij in 1938 predikante was te Hoogeveen promoveerde zij bij prof. dr. L. J. van Holk op grond van een disserta tie „Gezondheid en heil." Mejuffrouw dr. Herfst is in Nederland bekend geworden door de dagopening op donderdagmorgen voor de V.P.R.O. Begrafenis G. J. Kappers Het stoffelijk overschot van de heer G. J. Kappers, oud-hoofd van de Dr. A. Kuyperschool te Haarlem, zal woensdag middag niet om halfdrie, zoals in ons blad van maandag is meegedeeld, maar om half- vier op de algemene begraafplaats aan de Kleverlaan ter aarde worden besteld. tuinforum", waarin verbonds- en afde lingsbestuurders zitting hadden genomen een aantal actuele vragen op speeltuin- gebied. De heer J. I. Jansen dankte aan het eind van de avond namens het ver- bondsbestuur alle medewerkenden voor hun optreden en de aanwezigen voor hun grote opkomst, die naar sprekers mening een herhaling van een soortgelijke con tactavond alleszins rechtvaardigde. Maandag is er een inbraak gepleegd aan de Zuiderhoutlaan. Een bewaker van de nachtveiligheidsdienst ontdekte om on geveer tien voor half vier dat er in de keu ken van een woning aan deze laan een ruit was ingedrukt. Men kan nog niet nagaan of er iets ver mist is daar de bewoners met vakantie zijn. Maandagavond zijn in de aula van het Christelijk Lyseum aan de Emmakade in Haarlem de colonne-werkzaamheden in 1958 officieël geopend. Na een korte inleiding van de comman dant der colonne, de arts W. C. Kors waarin hij onder meer 't nieuwe bestuurs lid voor colonne-zaken, de heer A. L. de Boer, welkom heette en het overlijden van diens voorganger de heer L. Bouwman herdacht, richtte spreker zich tot de vier scheidende dames E. M. Niemöller-Slin- gerland, M. C. B. Botti, E. Mookhoek-La- duc, J. Stegwee-Koolmeijer en tot het scheidende colonne-lid, sergeant-majoor H Antonisse. Ook mejuffrouw Zr. C. H. Me- nalda heeft de scheidende helpster waar derend toegespx-oken. De heer De Boer heeft onderscheidingen uitgereikt, name lijk een ere-getuigschrift voor langdurige trouwe dienst aan de heer H. Antonisse de bronzen medaille voor tien jaar trouwe dienst benevens brevet aan de dames H M. J. van der Goes, H. van der Klugt Ch. I. van de Tol-Westerhoff, M. Bruis en M. S. van der Putten en aan secondant G. A. Bout. De gesp voor twintigjarige trouwe dienst aan de helpster derde klas se, mejuffrouw M. C. A. de Bont en secon dant Chr. A. van de IJssel; dezelfde onder scheiding voor dertigjarige trouwe dienst aan de secondanten F. N. Duijn en W. A. van Tongeren en aan de helper W. J. Waa ning. Dokter Kors richtte zich in het bijzon der tot sergeant-majoor H. Antonisse, die bij de colonne zeer gezien was en spreker hoopte, indien nodig, in de toekomst nog eens een beroep op hem te mogen doen. Mevrouw Niemöller werd gepx-ezen voor het vele werk door haar verzet voor de invaliden, uitgaande van de Nederlandse Invalidenbond. In haar plaats werd als groepshoofdhulpleidster, sectie helpster, mevrouw G. JansenSmidt aangesteld. De leidster van de afdeling helpsters, mevrouw N. A. O. Wicherink-Wegener Sleeswijk stelde tijdens haar toespraak on der meer mevx-ouw M. Th. H. van Diest- Damerau voor. Bevoi-derd wei-den de heren: W. Bra- kel, J. M. van Diest, W. G. Barnhoorn, en J. Vex-doner, W. N. Polanen, G. Smit en D. van Wichen, G. D. Meulman, P. H. van der Klugt en H. Willemse. Na de pauze hield dr. A. Melchior een lezing over „Geneeskunde in tropische ge bieden". Er hebben zich vanmorgen twee kleine .storingen voorgedaan in het treinverkeer in de omgeving van Haarlem. Tussen tien minuten over acht en kwart vóór negen moest tussen Santpoort-noord en IJmuiden een pendeldienst wox-den uit gevoerd, omdat een defect aan de wissel het combineren en splitsen der treinstellen van de diensten Haarlem-Alkmaar en Haarlem-IJmuiden verhinderde. Omstx-eeks tien uur kreeg een uit Alk- maar/IJmuiden in Haarlem binnenkomen de trein panne, waardoor de reizigers naar Amsterdam in een ander treinstel moesten overstappen. Het bestuur, het lerarencorps en de on geveer 700 leerlingen van het christelijk lyceum irt Dordrecht zijn in optocht van hun oude schoolgebouw aan de Wijnstraat naar het nieuwe schoolcomplex, dat voor hen gebouwd is aan het Halmaheiraplein, gewandeld. De nieuwe school is een van de grootste en modernste middelbare scho len van het land. Het complex bestaat uit vijf gebouwen, die rond een binnenplein zijn gegroepeerd. Het heeft een grote aula met 650 zitplaat sen, 24 leslokalen, tal van vaklokalen, twee gymnastiekzalen, verscheidene dienstver trekken, was- en kleedgelegenheden, gar derobes, kabinetten en bergplaatsen. De school biedt plaats aan 800 leerlingen eb heeft, de inrichting inbegrepen, ruim twee miljoen gulden gekost. Vijf kunstenaars hebben aan het esthetische aanzien van het enorme gebouw meegewerkt met draadplastieken, muux-schilderingen, beeldhouwwei-k en glas-in-loodramen. Eervol ontslag. Bij K.B. is aan mr. dr. P. J. Witteman te Overveen op zijn verzoek met ingang van 27 december 1957 eervol ontslag verleend uit zijn ambt van rechter- plaatsvervanger in de arrondissements rechtbank in Amsterdam. Belangryke opdrachten. Het directo raat gebouwen, werken en terreinen van het ministerie van Oorlog heeft aan de aannemersmaatschappij Noordholland n.v., Amalia van Solmslaan 2 te Haarlem het bouwen van dienstgebouwen en het doen van vooi-zieningen in de gemeenten Aals meer, Haarlem, Uitgeest en Velsen, voor een bedrag van 1.977.225,opgedx-agen. Woensdagmiddag gemeenteraad. Mor gen, woensdagmiddag om twee uur, komt de gemeentei-aad van Haarlem in open bare vergadei-ing bijeen. De burgemeester zal een nieuwjaax-srede houden; de agenda vermeldt onder meer een voorstel tot ver hoging van de elektriciteitstarieven. Lezing. De lezing over Christendom en Islam, die de heer D. van der Meulen voor het Comité Levensvragen Heemstede-Aer- denhout-Bentveld op dinsdag 14 januax-i zou houden is uitgesteld tot dinsdagavond 21 januari in restaurant Boekenroode te Heemstede. Katholieke bejaarden. Ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van de afdeling Haai'lem van de Katholieke Bond van be jaarden en gepensioneerden zal woensdag middag 15 januari in ,,'t Stoofke" aan de Stoofsteeg te Haarlem een receptie worden gehouden. ADVERTENTIE Van de D.A.F.-personenauto, die mo menteel in de laatste stadia van ontwikke ling is, moet een foto zijn ontvreemd, waarmede zelfs reeds „geleurd" is bij vak tijdschriften. Dit is door een woordvoer der van de D.A.F. „tot zijn zeer grote spijt" bevestigd. Aangenomen moet worden, dat de ontvreemding gepleegd is door een lid van de kleine groep van het personeel, bé trokken bij het ontwerpen en de bouw van „het geheim van de gebroeders Van Door- ne", die zeer ontstemd zijn over het ge beurde. De x-echerche te Eindhoven stelt een onderzoek in. De restauratie van de historische Oude Kerk te Delft, waarvan de kosten in 1954, toen een begin met het werk werd ge maakt, 'werden geschat op f 2.490.000, zal belangrijk duurder worden. De oorspron kelijk geraamde kosten zullen met f 796.000 worden overschreden. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft laten weten, dat het rijk ook over het meerdere bedrag zal subsidiëren, echter met uitzondering van de kosten (f 40.000) voor het opnieuw aanbrengen van een zo genaamd viex-ingstorentje. - De minister ziet zo'n torentje als een vex-fraaiing en niet als noodzakelijk onderdeel van de restauratie. B. en W. van Delft zullen in het verhoogde bedrag eveneens een subsi die verlenen en wel van vijftien percent tot een maximum van f 113.400. Vanmorgen om acht uur is een persoon gedood en zijn twee personen zwaar ge wond op de Keerderberg in de rijksweg Maastricht-Vaals onder de gemeente Ca- dier en Keer, toen daar een motor en eerf motor met zijspan tegen elkaar botsten. Nu de regering besloten heeft om ook de minder draagkrachtige évacués uit In donesië per vliegtuig naar Nederland te laten komen en de stroom daarvan voor lopig zal aanhouden, heeft de directie van Schiphol maatregelen genomen om bij aan komst van chartervliegtuigen met évacués uit Singapore de afhandeling van het nor male reizigersverkeer hiervan zo weinig mogelijk hinder te doen ondervinden. Daar toe is in het vooi-malig café ,,'t Paviljoen" een afhandelingscentrum ingericht, waar in alle instanties, die de évacué moet pas seren, zoals de quaxantainepost van de G.G.D., de doorlaatpost van de Koninklij ke Marechaussee en de douane, zijn onder gebracht. De hulpvexdeningsorganisaties zijn er eveneens vertegenwoordigd. Ook is er een doox-lichtingsinstallatie van het consultatiebureau voor tbc geplaatst. De Nederlandse Opera heeft in januari 1957 aan het gewestelijk arbeidsbureau vergunning vex-zocht enige van de aan de opera verbonden solisten te ontslaan. Nader beraad tussen bestuur en directie van de Nederlandse Opeira enerzijds en van de Nedex-landse Federatie van Be- x-oepsverenigingen van Kunstenaars ander zijds heeft in het licht gesteld, dat beide partijen een hergroepering van het corps solisten noodzakelijk achten. Tevens heeft dit ovex-leg tot de conclusie geleid, dat een nadere regeling van de rechtspositie van de solisten noodzakelijk is, welke onder andere een procedure voor de hergroepe- x-ing inhoudt en een voox-ziening in de financiële gevolgen van een eventuele af vloeiing voor hen, die daardoor worden getroffen. Omtrent de principia, welke aan de te nemen maatregelen ten grondslag behoren te liggen, werd overeenstemming bereikt. In verband hiermede zijn de ont slagaanvragen ingetrokken. Er is thans be sloten de ingediende aanvragen om een ontslagvergunning in te trekken

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7