Deviezen met f41 min. gestegen; geldcirculatie flink gekrompen (jPanda en de wijze Meester Morgen weer veel wind J ^*1® beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Chefarine „4" Delegatie uit Kolen- en Staal parlement bezocht Hoogovens Weekstaat Nederlandsche Bank Wereldnieuws TocU ió het zo SHOCK 2 De komende emissie van de Shell Transport K. v. K.-jaaroverzicht van Hollands Noorderkwartier Verkorte balans van de Nederlandsche Bank Stand van het schatkistpapier Kort economsich nieuws uit binnen- en buitenland Scheepvaartverkeer in Oostzee ligt vrijwel stil Algemeen voorzitter van Katholieke Werkgevers Dividend Jean Hevbroek Studiereis betreffende verkorte werkweek Franse verzoeken om geld in studie genomen Faillissementen h Oproep der Internationale Europese Beweging Pleidooi voor politieke Europese gemeenschap Kunstenaarsverzet reikt 8 februari prijzen uit WOENSDAG 8 JANUARI 1958 De eerste weekstaat van de Nederland sche Bank in 1958 laat een verheugende aanwas zien van deviezen. Deze zijn toe genomen met bijna 41 min. tot 1161 min. Aangezien de goudvoorraad onveran derd bleef, maken goud en deviezen sa men nu een bedrag uit van 3973 miljoen. Daarmee is de deviezenvoorraad in het nieuwe jaar goed begonnen, hoewel het hier grotendeels een terugkeer zal betref fen van kapitaal dat in augustus was ge vlucht toen de aanval op de gulden werd ondernomen en men zijn heil zocht in de Westduitse mark in verband met revalori- satiegeruchten. Uiteraard hoopt men dat de deviezenaanwas ten dele ook een ge volg is van een overschot in het handels verkeer, maar dit zullen de cijfers tezij- nertijd moeten uitwijzen. Vast staat dat het vlucht-kapitaal nog niet in zijn geheel is teruggevloeid. Convertibcle deviezen na men toe met ongeveer f 17 min. De banken zijn er in geslaagd een be langrijk deel van de dure voorschotten af te lossen. Kennelijk zijn zij daartoe in staat gesteld door de deviezenaanwas en door de terugkeer van bankbiljetten, die een ontspanning op de geldmarkt hebben in geluid. De voorschotten zijn dientengevol ge ingezakt van 198 min. tot 106 min. Tevens hebben de banken, die vorige week gebruik hebben gemaakt van de faciliteit om schatkistpapier bij de centrale bank te plaatsen, dit papier weer teruggenomen, waardoor deze post tot het oorspronkelijke bedrag is teruggekeerd n.l. 67,6 min. De faciliteit was verleend om de banken te ontlasten bij de ultimo. Zij konden het pa pier na vijf dagen terugkopen. Zoals verwacht, is in de eerste dagen van 1958 voor een belangrijk bedrag aan bankbiljetten uit de circulatie terugge vloeid. Van 4202 min. is de biljettenom- loop teruggekeerd naar 4094 min. en vol gende week kan stellig 'n verdere inkrim ping tegemoet worden gezien. De schat kist heeft blijkbaar omstreeks de jaarwis seling behoorlijke sommen aan belastingen binnengekregen. De opbrengst van de in schrijving op papier ad 159 min. werd vrijwel geneutraliseerd door het bedrag van de aflossingen dat op 156 min. neer kwam. Aan inkomstenbelasting moet het rijk. naar men in geldkringen meent, nog voor minstens f 200 min. toestromen, het geen deze maand wel zal gebeuren. De saldo's van banken zijn met 49 min. ach teruitgelopen tot 165 min. en daarmee beneden het vereiste gemiddelde gekomen. Dit is des te opmerkelijker omdat de ban ken niet over een grote reserve beschik- ADVERTENTIE Bij pijn, griep of „landerig" gevoel zorgt een enkel tablet dat U weer met plezier Uw werk kunt doen De Shell Transport and Trading Com pany Limited maakt bekend, dat zij van plan is aan de houders van haar gewone aandelen 8.177.204 gewone aandelen van elk een pond sterling aan te bieden in de ver houding van een nieuw aandeel voor elke 10 pond aan gewone aandelen, die in het bezit van aandeelhouders zijn. Fracties van aandelen worden verwaarloosd. De houders van gewone aandelen zullen ook het recht krijgen de nieuwe aandelen aan te vragen, die over blijven, nadat van alle claimrechten gebruik is gemaakt. De emissiekoers zal op 17 januari worden be kend gemaakt. Wat de houders van inge schreven aandelen betreft, zullen de nieuwe aandelen worden aangeboden aan de aandeelhouders, die op die datum in de boeken der maatschappij staan ingeschre ven. Bloembollenexport gestegen De voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Hollands Noor derkwartier, de heer J. F. Ie Blansch. heeft in zijn vandaag gehouden nieuwjaarsrede onder meer gezegd dat door de oprichting van de kernreactor te Petten de vestiging van een Hogere Technische School drin gender nodig is dan ooit. De verkeerscijfers van de Hempont wa ren, ondanks de tunnel en de brug bij Schellingwoude, in december nog hoger dan vorig jaar. De spreker wijdde veel aandacht aan de zijns inziens ongemoti veerde tariefsverhoging van de P.T.T. Het investeren uit ingehouden winsten door overheidsbedrijven achtte hij in principe niet juist. Het totaalbeeld van de uitkomsten van de grove tuinbouw is aanmerkelijk min der gunstig dan in 1956. De omzetten van de groentenvellingen in het ressort der kamer daalden van rond 24 miljoen gul den tot rond 16 miljoen. De landelijke export van bloembollen nam van januari tot en met november toe van 185 miljoen in 1956 tot 188 miljoen in 1957. Ondanks de grote financiële steun van de overheid waren de uitkomsten van de veeteeltbedrijven zeer onbevredigend. De export van kaas daalde van januari tot en met november van rond 197 miljoen tot f 191 miljoen. De kaasproduktie was onge veer 2 percent hoger met een verschuiving "an 40 plus naar volvette. De aanvoer op de Alkmaarse markt steeg. Het vreemde lingenseizoen was gunstig. Het Middenstandsborgstellingsfonds ver strekte kredieten tot een bedrag van i 110.000 tegen f 122.000 in 1956. Het aan tal in het handelsregister ingeschreven -aken steeg van 9098 tot 9130, zo besloot -'e heer Le Blansch. 6/1 30/12 9.358 9.762 67.600 124.700 460.000 460.000 106.598 198.276 nihil nihil 100.000 100.000 2.812.371 2.812.371 10.995 10.410 2.823.366 2.822.781 1.028.465 1.000.806 497 590 184.718 182.825 47.121 44.646 nihil nihil 13.177 13.177 447.399 430.795 4.093.850 4.202.680 346.903 292.393 16.760 16.760 164.716 213.776 28.844 40.285 16.062 16.393 74.512 80.491 5.922 5.749 80.188 76.658 126.758 127.886 nihil nihil 68,62 66,57 ken om zich deze stand te kunnen veroor loven. Op de geldmarkt is 'de situatie wat ontspannen, maar bleef daggeld 3>j pet. (In duizenden Voornaamste cijfers guldens) ACTIVA; Wissels enz. in disconto 1) Schatkistpapiei enz door de bank gekocht ld. overgen. van de staal Voorsch in rek.-courant 2) ld. aan de Staat Boekvordering op de Slaat Gouden munt en materiaal Zilveren munt en materiaal Goud en zilver totaal Vord. en papier in buiten lands geld Buitenl. betaalmiddelen Vorderingen in guldens uit betalingsakkoorden Diverse rekeningen 1) Waarvan schatkistpapier rechtstreeks bij de bank 2) Waarvan aan Indonesië Convert, deviezen PASSIVA: Bankbiljetten 's Rijks schatkist Id bijzondere rekening Saldo s van banken Id. uit betalingsakkoorden Andere saldo's van niet-in- gezetenen Andere saldo's Saldo's in buitenl geld Diverse rekeningen Muntbiljetten Schatkistpapier waarin gul denssaldo's uit betalings- akkoorden zijn belegd Percent, goud en deviezen Het ministerie van Financiën publiceert de volgende gegevens omtrent de stand van hel schatkistpapier 6/1 30/12 Schatkistpromessen en -bil- (In duizenden jetten ter belegg v saldi guldens) op akkoordrekeningen Schatkistpromessen bij de Nederlandsche Bank 460.000 460.000 Overige schatkistpromessen m het binnenland 1.075.100 972.400 Schatkistbiljetten in het binnenland 1.693.308 1.809.308 Afgegeven aan het Int. Mo netaire Fonds wegens op genomen vreemde valuta 261.000 261.000 Verkorte werkweek Door het uitvallen van de export naar Indone sië is het gehele personeel (20 man) van de we verijen M. Koster en Co. te Wormer begonnen aan een 24-urige werkweek. Een deel van het machinepark is stilgelegd. De directie meent, dat het niet nodig zal zijn personeel ontslag aan te zeggen. Zij acht het niet onmogelijk, dat de ex port naar Indonesië weer op gang komt tezijner- tijd. (ANP). „Geen mark-revaluatie" De nieuwe president-directeur van de Bundes bank, Karl Blessing, heeft in zijn installatierede voorspeld dat de Westduitse export dit jaar zal dalen. Hij verklaarde alles te zullen doen om de stabiele positie van. (3e Duitse reserves te behou den. Het zou echter een vergissing zijn om een hervaluering van de mark naar boven te over wegen:'voegde hij ëraan' toê. (TJP)'. Pond sterling iets zwakker Het pond sterling was dinsdag na het aftreden van Thorneycroft als minister van Financiën op de Europese markten slechts iets zwakker. Te Amsterdam daalde de koers van 10.60 tot I 10,59' j. Te Frankfort bleven de locokoersen vrijwel onveranderd. De hoogste koers was. even als maandag. DM 11,771 -.de laagste koers was 11,76',i tegen de vorige dag 11,76^. (Reuter). Grote scheeusorder Standard Oil van Californië heeft bevestigd dat zij een order voor de bouw van vijf tankschepen van 48.600 ton elk heeft geplaatst bij de Deense scheepsbouwindustrie van A. P. Moeller in Oden- se.. De schepen, die 10 miljoen dollar elk kosten, zullen in de komende zeven jaar moeten worden afgeleverd. Britse auto-afzet In 1957 plaatste de Britse automobielindustrie ongeveer 85.000 wagens op de Amerikaanse markt dat is aanzienlijk meer dan de 32.305 Britse auto's die in 1956 in de Verenigde Staten ver kocht werden. (UP). Opgelegde tankers Een onderzoek van de Financial Times heeft aangetoond dat over de wereld 162 olietankers met een tonnage van 2.219.430 zijn oogelegd. Dat zijn er 35 meer dan een maand geleden. (UP). STOCKHOLM (UP) Tengevolge van de storm en sneeuwval moest op de Oost zee en langs de Zweedse kust het scheep vaartverkeer nagenoeg stilgelegd worden en kwamen er veel ongelukken voor op de wegen van het binnenland. De scheep vaart begint veel last te krijgen van het ijs. De golf van Bothnia is al gesloten. De eerstkomende dagen wordt de nieu we ijsbreker „Oden" in Stockholm ver wacht om dienst te gaan doen. OSLO (UP) Aan de zware sneeuw val in Oslo en het grootste deel van Zuid en Midden-Noorwegen is dinsdagavond plotseling een eind gekomen, doch men heeft in Oslo en omgeving nog de handen vol met het sneeuwruimen op de wegen. Verscheidene kleinere plaatsen aan de zuidkust zijn vrijwel nog geïsoleerd. In de straten daar ligt de sneeuw ruim drie meter hoog. In de vergadering van het dagelijks be stuur van de Algemene Katholieke Werk gevers Vereniging en het Katholiek Ver bond van Werkgeversvakverenigingen is in de plaats van de heer L. A. J. M. van Heijst die de wens te kennen had ge geven af te treden tot algemeen voor zitter benoemd mr. F. J. F. M. van Thiel, oud-minister van Maatschappelijk Werk, directeur van de „n.v. Robur" Rijwielon derdelen- en Buizenfabriek te Helmond en lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Commissarissen van Jean Heybroek n.v. (Ijzerwaren) te Bilthoven hebben besloten over het boekjaar 1956/7 een dividend van 11 n/n voor te stellen. Over het voorafgaan de boekjaar werd 12°/o uitgekeerd. Na afloop van het oriënterend bezoek, dat de commissie voor Sociale Zaken uit de assemblee der Europese Gemeenschap voor Kolen en Sta-* als onderdeel van een reeks Europese industriebezoeken heeft gebracht aan de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden, heeft de heer G. M. Nederhorst als voor zitter van deze commissie in een korte persconferentie te Beverwijk het een en ander verteld over de gevoerde bespre kingen van deze dag en van vroeger. Tijdens deze besprekingen zijn vooral de economische, sociale en wetenschap pelijke gevolgen van de verkorte werk week aan de orde geweest, zonder dat er echter nog sprake kan zijn van welom lijnde conclusies. Deze conclusies zullen te zijner tijd in een rapport worden sa mengevat door de secretaris deze com missie, de heer C. P. Hazenbosch. Men heeft met dit onderzoek, dat zich reeds over Italië, West-Duitsland en het Lim burgse mijngebied uitstrekte, het pro bleem der verkorte werkweek en der zo genaamde glijdende werkweek realistisch willen benaderen. Daarbij zijn de ervarin gen uit de praktijk tot leidraad geno men. In Duitsland is in een deel der zware industrie, zo vertelde de heer Nederhorst, op Nederlands voorbeeld sinds kort de glijdende werkweek ingevoerd, waarbij iiet drieploegenstelsel werd vervangen door een vierploegenstelsel, waardoor de vrije dag zich „glijdend" door de week beweegt. Hierdoor wordt dus een volledig continusysteem bereikt. De IJmuidense Hoogovens hebben dit systeem van de volledige continudienst reeds sinds de oprichting, zodat hier anders dan in Duitsland geen sprake was van een plotselinge overgang, zodat bijvoorbeeld de weerstanden uit kerkelij ke kringen niet voorkwamen. Men heeft .de volledige continudienst in Nederland aanvaard als. een technische onontkoom baarheid. Op een aantal vragen heeft de commis sie antwoord gekregen van zowel de direc ties der bedrijven, waar zij op bezoek is geweest, als van de kant der arbeiders vertegenwoordigingen. Ondermeer bleek, dat de invloed van de verkorte werktijd op het absenteïsme en op het ongevallen- cijfer nog niet geheel duidelijk is. De be doelingen van het rapport zijn: de koers bepalen, die bij een verdere 'erkorting van de arbeidstijd tegen de achtergrond van de Europese integratie moet worden gevolgd. Hierbij zullen alle sociale en economische nevenfactoren moeten mee- gelden. Het rapport wordt omstreeks mei- juni aan de dan nieuw geïnstalleerde assemblee van de E.G.K.S. voorgelegd. Het ligt in de bedoeling van de commis sie binnenkort nog enkele bedrijven in Frankrijk en Luxemburg te bezoeken. Het bestuur van de Europese betalings unie komt vandaag te Parijs bijeen ter be studering van het verzoek om hulp, dat Frankrijk aan deze instelling heeft gedaan. Frankrijk heeft zich tegelijkertijd tot het Internationale Monetaire Fonds om hulp gewend. De besprekingen van het bestuui der E.B.U. zullen waarschijnlijk de gehele week en mogelijk tot in het begin van de volgende week duren. In de zomer van het afgelopen jaar heeft Frankrijk zijn quotum in de E.B.U. uitge put, hetgeen betekent, dat het geen kredie ten meer bij deze instelling kan opnemen en zijn verrekeningslekorten geheel in goud en dollars moet dekken. De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag in staat van faillissement verklaard: J. Bakker Jr., koopman in metalen, Go- vert Flinckstraat 39 te Zaandam. Rechter commissaris is mr. J. P. Petersen en cura tor mr. J. A. M. Thijssen, advocaat en pro cureur te Zaandam, Westzijde 51a. .Mevrouw P.. Dekker, weduwe van A. H- Verdam', handelende te Zaandam onder de naam.* Techhisch 'Handelsbureau Verdam, Ooievaarstraat 72 te Zaandam. Rechter-commissaris is mr. J. P. Peter sen en curator mr. W. N. Felhoen Kraal, advocaat en procureur, Zaanweg 66 te Wormerveer. De stormdepressie, die gisteren over de Noordzee trok, verplaatste zich in diepte afnemend, over Duitsland naar het oosten. Aan de achterzijde ervan stroomde koude lucht uit Scandinavië naar het zuiden. Deze lucht overspoelde een groot deel van Duitsland, zodat daar op vele plaatsen sneeuw viel, terw'il de temperatuur er tot enkele graden onder nul daalde. De koude lucht bereikte ook het noordoosten van ons land. zodat het kwik ook daar iets onder het vriespunt kwam. Tengevolge van de onstabiliteit van de lucht vielen olaatselijk flinke buien. Er kwamen ech ter ook opklaringen voor. Uit het westen nadert nu een zwakke rug van hoge luchtdruk, die vanavond ons land zal passeren. Hij wordt snel gevolgd door een actieve oceaandepressie, die mor gen de Noordzee kan bereiken. Deze de pressie zal morgen weer veel wind veroor zaken en bovendien neerslag brengen, in het noorden en oosten van het land aan vankelijk in de vorm van sneeuw. De lucht zal vanavond sterk afkoelen, plaat selijk tot enkele graden beneden het vries punt. Maar morgen in de loop van de dag zullen de temperaturen bij het passeren van het front van de depressie weer stijgen. WEERRAPPORTEN Donderdag 9 januari Zon op 8.46 uur, onder 16.48 uur. Maan op 22.05 uur, onder 10.17 uur. Maanstanden 12 jan. 15.01 uur laatste kwartier. 19 jan. 23.08 uur nieuwe maan. 28 jan. 03.16 uur eerste kwartier. Temperaturen: buiten be ae en binnenland: heden C morgen 7 uur. Neerslag: •O'5 di 2g laatste 24 uur. li 1 Helsinki sneeuw nno -20 0,3 Stockholm sneeuw nno -12 5 Oslo sneeuw windst.- •13 0,2 Kopenhagen half bew. nw -8 0,1 Aberdeen licht bew. w 3 0 Londen onbewolkt w 2 0 Amsterdam regenbui wnw 3 8 Brussel onbewolkt wzw 3 7 Luxemburg geheel bew. w 1 6 Parijs onbewolkt w 1 3 Bordeaux onbewolkt windst. 1 3 Grenoble regenbui n 3 11 Nice onbewolkt zzo 9 0 Berlijn sneeuw nnw -2 3 Frankfort licht bew. nnw 1 5 München sneeuw wnw -1 4 Zürich sneeuw w 2 7 Genève sneeuwbui z 2 5 Locarno zwaar bew. ozo 3 0 Wenen geheel bew. nw 2 1 Innsbruck sneeuwbui wzw 1 2 Rome licht bew. n 9 0 Ajaccio zwaar bew. n 10 0 Mallorca zwaar bew. ono 11 Den Helder zwaar bew. zw 5 1 Ypenburg zwaar bew. w 5 5 Vlissingen zwaar bew. w 5 3 Eelde zwaar bew. z -0 4 De Bilt geheel bew. w 2 6 Twente geheel bew. zw -0 5 Eindhoven /waar bew. w 3 8 Vlv. Z.-Limb geheel bew. wzw 3 7 31. Hercules nam dankbaar een slok uit de fles, die Panda hem aanreikte en plot seling leefde hij hélemaal op. Zijn ogen straalden van een ongekend begrip en in zijn hoofd gonsde het opeens van alle heldere gedachten, die zich daar verdron gen. Snel trok hij nu de ene conclusie va de andere. Het probleem, dat hem al die tijd had beziggehouden, werd nu snel en met verbluffend gemak door hem ontraad seld. „Als ik na een voorstelling buig, loopt iedereen weg sprak hij, daar zit vast iets achterZit er soms iets achter op mijn rugMet een ruk trok hij zijn hemdje omhoog en spelde: „IK DANK MIJN KRACHT AAN HET ELIXER ORIENTAL!" „Daar dank ik mijn kracht helemaal niet aan!", riep hij uit, terwijl hij langzaani paars begon aan te lopen. „Iemand hpefl mij eeri smerige poets ge bakken!" PANDA, die de onverwachte ge- dachtengang van de sterke man met enige verbazing had gevolgd, begon zich onge rust te maken. Hij had nu wel enig ver moeden wie Hercules die reclame op zijn brede rug had gespeld. En toen de sterke man plotseling tol daden overging en woest brullend op de tent van de oosterse wijze afstormde, begreep hij. dal Hercules ver moedens in dezelfde richting koesterde Een delegatie van de commissie van sociale zaken der Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal heeft dins dag een bezoek gebracht aan de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken te Velsen ter bestude ring van het vraagstuk van de verkor ting van de arbeidsduur in de indus trieën van de E.G.K.S. De Internationale Europese Beweging heeft ter gelegenheid van het totstandko men van de Europese Gemeenschap een manifest uitgegeven, dat vandaag door >de Europese Bewegingen in België, Duitsland, Frankrijk, Italië, Luxemburg en Neder land is gepubliceerd. In het manifest wordt er op gewezen dat de douane-unie waar van het verdrag op 1 januari van kracht is geworden en die geldt voor 160 miljoen mensen in zes Europese landen, onderwor pen zal zijn aan een gemeenschappelijk beleid, dat door gemeenschappelijke orga nen zal worden uitgestippeld en uitgevoerd. In de oproep wordt voorts het volgende ge zegd: De Internationale Europese Bewe ging die reeds meer dan tien jaren haar actie voor de eenwording van Europa voert begroet deze eerste étappe, die de sleutel vormt tot verdere vooruitgang, met grote instemming. Het is thans voor de overtuig de Europeanen niet de tijd om hun inspan ning te laten verslappen. Integendeel: de gebeurtenissen van de laatste maanden van het afgelopen jaar laten duidelijk uit komen, welke steeds dreigender gevaren de Furopese samenleving belagen. De Europese Beweging acht het dringend noodzakelijk: de Europese volken te doen deelnemen aan de politieke controle van de nieuwe Gemeenschap door zo snel mo gelijk over te gaan tot 't rechtstreeks kie zen van de in he. Verdrag" voorziene Par lementaire Vergadering, zoals dit trou wens door het Verdrag mogelijk wordt ge maakt; te werken aan de opbouw van een politieke, en niet alleen economische, Ge meenschap, voorzien van een eigen gezags orgaan dat verantwoovding schuldig ,is aan een wetgevende macht,"die uit rechtstreek se algemene verkiezingen orkomt; voorbereidingen te treffen voor het op el kaar afstemmen van de buitenlandse poli tiek van de zes landen, teneinde zo spoe dig mogelijk tot een gemeenschappelijke behartiging van de gemeenschappelijke belangen van onze landen te geraken. De Internationale Europese Beweging doet, om te komen tot de verwezenlijking van deze doelstellingen, een beroep op de bij haar aangesloten organisaties, op alle democratische krachten, die de openbare mening van onze landen mede bepalen, op allen die deze doelstellingen onderschrij ven, teneinde gezamenlijk te ijveren voor de snelle totstandkoming vrn de eerste door algemene verkiezingen rechtstreeks gekozen Europese Vergadering, en mede te werken aan de thans in een nieuwe fa se getreden strijd voor de verwezenlijking van de Verenigde Staten van Europa. De uitreiking van de prijzen voor 1957 van de Stichting Kunstenaarsverzet 1942 1945 is vastgesteld op 8 februari in de aula van het Stedelijk Museum te Amster dam. De jury voor de literatuurprijs be staat uit mevrouw Anne H. Mulder en de heren Gerrit Borgers, Han G. Hoekstra en Bert Schierbeek voorzitter. De jury voor de prijs voor beeldende kunst wordt ge vormd door mevrouw Lotte Ruting en de heren prof. Wieger Bruin, voorzitter, Bob Buys en prof. Jan Wiegers. Kijk. De Engelse filosoof Bertrand Russell heeft in een open brief in het Ameri kaanse tijdschrift „Look" Eisenhower en Kroesjtsjev voorgesteld een bijeen komst te beleggen ter oplossing van de bestaande geschillen. Weer uitkijken. De staking van ongeveer 850 leden van de gemeentepolitie van Oslo, die om twaalf uur op oudejaars avond was begonnen, is dinsdagavond afgelast. Trygve Lie, oud-secretaris generaal van de UNO speelde bij de bemiddeling tussen de vakbonden en de regering een grote rol. Nikkel. Radio Moskou meldde maandag avond een ontdekking van Russische geleerden betreffende de befaamde „Toengoessky-meteoorsteen", die ruim vijftig jaar geleden in Siberië neer kwam. Bij het onderzoek van de over blijfselen, waarvan een zes millimeter lang was, maar de meeste niet zicht baar waren met het blote oog, is ge bleken, dat deze 10 percent nikkel be vatten. Dit toont aan, dat de overblijf selen inderdaad van de meteoriet af komstig waren, aangezien aards ijzer geen nikkel bevat. Kapot. Saboteurs hebben in de Argentijn se, nabij de Boliviaanse grens gelegen, stad La Quiaca, drie locomotieven vol ledig vernield. De locomotieven werden met benzine overgoten en vervolgens in brand gestoken. Verscheidene spoor wegwerkers zijn gearresteerd. De po litie weet nog niet of de sabotage door politieke agitatoren of door (Peronisti- sche) vakbondsleden is bedreven. Kleindochter. Monique Eckert, een acht tienjarige kleindochter van Albert Schweitzer, is in Lambarene aangeko men om in het ziekenhuis van haar grootvader als verpleegster te werken; de Britse Olga Deterding, die er een jaar gewerkt heeft, gaat Lambarene verlaten. Afrekenen, Heeren. De Peruviaanse mi nister van Financiën, Juan Pardo Hee ren, is afgetreden en vervangen dooi de minister van Justitie Augusto Thorn Dike. Aan Heeren werd reeds verschei dene malen verweten, dat zijn poli tiek inflatie in de hand werkte en dat op zijn begroting voor 1958 een te hoog bedrag voor uitgaven was uitgetrok ken. Bruggetje. De kleine Marisa Leonzio uit het rtadje Nibbiano in Italië zal haar kerstwens, een eigen brug, in vervul ling zien gaan. Zij had in een brief aan Santa Claus gevraagd of hij 'niet kon zorgen voor een overspanning van het riviertje de Chioma, zodat ze niet om hoefde te lopen om naar school te gaan. Deze gaf het door aan de ge meente, iie de wens gaat inwilligen. Gevangene. In een boomstam, die met een houtlading uit Rusland aankwam voor een timmerfabriek in Villasantina in Italië, vond men een wanhoopskreet gekerfd van een Italiaans alpenja- jager. Zij luidde: „Ik ben een gevange ne van de Russen in Siberië sinds vijf tien jaar. Ik ben Alpenjager. Help mij". De naam was niet goed leesbaar, maar wordt gelezen als Giuseppe Pischiasis. Balling. Dr. Hubert. Ripka, van 1945 .tot 1948 minister van "buitenlandse handel van Tsjêchöslowakïjë Ts,' 62' jaar oud, in Londen overleden. Ripka, die na de overeenkomst van München naar Enge land ui'week en in de oorlog deel uit maakte van de Tsjechische regering in ballingschap, keerde in 1945 naar zijn land terug, doch verliet het na de machtoverneming door de communis ten opnieuw. Verjongingskuur. Statistieken hebben aangetoond, dat de bevolking van Frankrijk gedurende de laatste tien jaren met 4 miljoen zielen toenam tot een totaal van 44.288.400. De natie ver jongt zich ook steeds meer. Waren er twintig jaar geleden 295 op de 1000 Fransen beneden de twintig jaar, van daag zijn er dat 316 op de 1000. Neergestort. Een viermotorige bommen werper van de Amerikaanse lucht macht is neergestort op een twee ver diepingen tellend huis bij Norfolk in Virginia. Drie van de twaalf leden der bemanning werden gedood. De overi ge negen en ook vier burgers, werden ge wond. De piloot had geprobeerd open water nabi.' de groep huizen te berei ken, om daarop een noodlanding uit te voeren. Leeuw. Baksji Ghoelam Mohammed, de premier van Kasjmir, heeft dinsdag bekendgemaakt, dat Sjeik Abdoellah, de voormalige eerste minister, deze maand in vrijheid gesteld zal worden. Sjeik Abdoellah, de „leeuw van Kasj mir", werd in augustus 1953 afgezet en gearresteerd nadat hij was beschul digd van wanbestuur. HET ZIEKTEBEELD dat we als shock, of shocktoestand kennen, is voornamelijk bekend geworden op het einde van de eerste wereldoorlog en is vooral ook in die periode beschreven en bestudeerd. We moeten de shocktoestand, die levensgevaar lijk is, zien als een reactie van het orga nisme op een onvoldoende voorziening van weefsels met bloed. Dat de doorstroming van bloed zo f sterk verminderd is, kan een gevolg zijn van bloedverlies, maar kan ook veroorzaakt worden door stagnatie van de circulatie in een getroffen lichaamsdeel, of van bloed- V. indikking, zoals bij hevige ver- branding kan optreden, wo.nneer bescha digde capillairen abnormaal doorlaatbaar ziin geworden en veel vocht uit het bloed- plasma laten ontsnappen. In al deze gevallen is de shock dus een gevolg van mechanisch letsel, waarop het lichaam met afweerreacties tracht te reageren. Maar ditzelfde kan ook op psy chisch terrein plaats vinden, omdat ook bij hevige schrik het lichaam dikwijls ant woordt. met een recactie die een shocktoe stand veroorzaakt. We spreken dan van psychische shock of zenuwshock, waarmee dan bedoeld wordt de remmingstoestand, veroorzaakt door een ernstig psychisch trauma, zoals wel voorkomt bij een ernstig spoorwegongeluk, of in de oorlog wanneer granaten in de onmiddellijke nabijheid zijn ontploft. Als vermindering van het bloedvolume optreedt, vaatverwijding ontstaat door be schadiging van capillaire het minuten- volume van hel hart is 'aald. ontstaat er als het wcre een wanvi onding lussen de inhoud van het vaatstelsel en de daarin circulerende hoeveelheid bloed. Als eerste tegenmaatregel tracht het lichaam de. voor het leven zeer belangrijke organenzoals hresenen, ruggemerg, e.d. zo goed moge lijk in stand te houden, wat alleen moge lijk is wanneer de doorstroming van bloed naar de naar buiten gelegen bloedvaat- gebieden - huid van armen en benen - wordt afgeslo ten of ingeperkt. De patiënt die in shocktoestand verkeert heeft dan ook een klamme, koude, bleke (vaak bleek blauwe) huid. De patiënt is er veel te ernstig aan toe om door een leek geholpen te kunen worden, maar tegen warmteverlies moeten wij hem in ieder geval beschutten, zodat dekens en kruiken altijd welkom ziin. Dat we zo iemand met rust moeten laten tot deskundige hulp is opgedaagd, zal iedereen zonder nadere toelichting wel willen aannem,en. Nu tegenwoordig de bloedtransfusie zo'n hoge vlucht heeft genomen en de ontwik keling van de techniek van het drogen van bloédplasma het mogelijk maakt de stoor nissen in de bloedsomloop bijkans direct te bestrijden, kan de shockbehandeling veel tijdiger worden verricht dan vroeger, zodat de shocktoestand met minder levens gevaar is verbonden dan destijds. Ook tijdens operaties kunnen shocktoe standen optreden, waarvoor echter weer andere bestrijdingsmiddelen zijn uitge dacht. Daarover een volgende keer. 'Nak vcbodcv H Pr fillon

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2