Sport in het kort Joegoslaaf Matanovic favoriet in Jubileum-Hoogovenschaaktoernooi weg die pijn Boon won officieuze Nederlandse skikampioenschappen onbedreigd Meeste rijders in Hamar hebben de gewone vorm nog niet te pakken Corrie Schimmel kansloos tegen Lorraine en Ilsa op 440 yards Dr. Drees: Het is nu de plicht van de UNO om te handelen Ongekend groot aantal schakers nemen deel aan tienkampen Overwinning op drie onderdelen Interview met United Press „Nederland behoudt zich alle rechten voor" WOENSDAG 8 JANUARI 1958 In Noordholland Eind van strijd om de persoonlijke schaaktitel is in zicht Keres eerste in Hastings Afdelingswedstrijd in het tafeltennishuis en in 10 minuten helpen direct Finalisten eerste klasse 38/2 klein biljart Vijf selectiewedstrijden van de zwembond Als U niet vóór Hofstra bent, moet U Hofstra vóór zijn GARAGE „DEN HOUT" Tei. 12138 -15056 Nitzschke geroyeerd omdat hij prof wil worden Vluchtelingencommissaris van de UNO in Boedapest Ruim 300 évacués zou^ in Singapore willen blijven „Pamir" werd door opvarenden gestouwd Overlevenden achten kapitein volledig capabel C.P.N.-bestuur doet beroep op B. Brandsen en C. Geugjes Beverwijk ziet met grote spanning de opening van het twintigste Hoogoven schaaktoernooi tegemoet. De Argentijnse grootmeester Herman Pilnik is reeds in de „schaakstad" aangekomen na een bezoek aan het schaakcafé „Chess" in Montmartre in Parijs. De Beverwijkse schaakgast ver klaarde in goede conditie te zijn en ver wachtte een uitermate spannend toernooi. De Joegoslavische grootmeester Matanovic beschouwde hij als een der favorieten, maar zei hij: „Euwe zal een danig woordje meespreken". De enorme belangstelling voor de reünie is zeer zeker niet alleen ontstaan door het schaakspel als zodanig, maar veeleer door de geest, die in heel de wereld zo wordt geroemd. De uitspraak van Pilnik: „Ik ben naar Beverwijk ge komen om mijn oude vrienden weer eens te zien", is misschien wat overdreven, maar raakt hiermede toch de kern van het toernooi. De bezetting van de eerste Invitatie- groep is indrukwekkend. De zes groot meesters Euwe, Matanovic, O'Kelly de Galway, Pilnik, Pirc en Stahlberg hebben allen een goede kans op de eerste plaats, maar de jongste van dit zestal, de sym pathieke Joegoslaaf Matanovic, wordt al gemeen als favoriet beschouwd. Het is voor de Joegoslaaf, die het 19de Hoogoven toernooi won; een groot voordeel, dat hij dikwijls in de gelegenheid is zijn krachten met Russische schakers te meten. Wij ver wachten echter, dat onze grootmeester Max Euwe ook goed voorbereid aan de start zal verschijnen. En wat zijn de kansen van Hein Donner? Na zijn succes in Wageningen zijn de ver wachtingen hoog gespannen. De titel van grootmeester ligt in het verschiet. Het is overigens voor onze begaafde landgenoot een bijzonder zware opgave, maar het Hoogoventoernooi heeft wel voor meer verrassingen gezorgd. Van Scheltinga en Bouwmeester zullen in dit selecte gezel schap alle zeilen moeten bijzetten om een goede plaats te bemachtigen. Voor Bouw meester wordt dit lustrumtoernooi een grote krachtsinspanning, daar hij niet ge heel van zijn dagelijkse werkzaamheden vrijgesteld zal zijn. Tenslotte de Joegoslaaf Milic, een speler van behoorlijk formaat, die natuurlijk thans ook aan de kans van de grootmeestertitel zal denken. In de 2e Invitatiegroep spelen maar liefst zeven meesters. Dit zijn: A. Fuderer (Joegoslavië), M. Czerniak (Israel), L. Rell- stab (West-Duitsland), R. Toran (Spanje), R. G. Wade (Nieuw-Zeeland), H. Golom- bek (Engeland), H. Kramer (Nederland). Onze landgenoten Orbaan, Roessel en Bink krijgen in deze groep de kans om bij de meestertitel te komen. In het bijzonder voor de jeugdige Frits Roessel en John Bink is dit Hoogoventoernooi een onge kende spanning. In de Invitatiegroepen III en IV zijn in elk drie meesters opgesteld, daar dit aan tal het minimum is om aan de F.I.D.E.- bepalingen inzake de verkrijging van de meestertitel vereist is. De samenstelling van deze groepen is als volgt: Invitatiegroep III: F. J. Pérez (Spanje), V. Soultanbejeff (België), A. Beni (Oosten rijk), F. van Seters (België), N. Cortlever (Nederland), L. Jongsma (Nederland), D. Djaja (Joegoslavië), Chr. Poulsen (Dene marken), dr. K. M. Bergsma (Nederland), R. Cardozo (Philippijnen). In deze groep hebben Cardozo, Beni en Cortlever de meestertitel. Invitatiegroep IV: L. Klaeger (West- Het einde van de strijd om de persoon lijke schaaktitel van Noordholland is ein delijk in zicht. Wanneer er geen onver wachte dingen gebeuren zal in de hoofd klasse vermoedelijk de Bergenaar P. See- wald de titel van J. Leeuwerik overnemen. Hij besliste namelijk zelf zijn partij tegen de Zaandammer D. Diehle in zijn voordeel en zag zijn concurrent tegen de Bever- wijker H. Duisenberg ten onder gaan. H. Duisenberg, die ook nog een theoretisch kansje heeft, zag zijn partij met D. Diehle afgebroken. Het ziet er naar uit dat H. Duisenberg het echter in zijn afgebroken partij tegen P. Seewald niet zal kunnen klaren. In dat geval heeft P. Seewald door. een remise met Leeuwerik de titel in zijn bezit. In de eerste klasse zal W. Kievit zijn laatste illusies wel hebben prijsgegeven. Ging zijn eerste ontmoeting tegen G. Rot reeds verloren, ook tegen de Uitgeest speler Hoope staat de Haarlemmer in zijn afgebroken partij minder. In Uitgeest begint zaterdag 11 januari 1958 de strijd om de persoonlijke jeugd- schaaktitel van Noordholland. De winnaar hiervan zal gerechtigd zijn deel te nemen aan het landelijk kampioenschap. Uit het rayon Haarlem en Kennemerland zullen o.a. de gebroeders Petersma, D. G. Vonk, F. O. van Maanen en nog enkele andere jonge spelers deelnemen. In de bondscompetitie van de NHSB zijn de week na nieuwjaar slechts weinig wed strijden gespeeld. Van de ontmoetingen welke werden beslist kwamen de meeste lot het verwachte resultaat. Slechts in de tweede klasse D was van de Heemstede- reserves wel iets meer verwacht dan een gelijkspel in en tegen Hoofddorp. Voor Zandvoort en HWP overigens een gunstige uitslag. In de eerste klasse A rekende MSC op ondubbelzinnige wijze met Zaandam 3 af, 9—1! In de B-afdeling zag HaSG 2 zijn afgebroken partij tegen het Beverwijker Weenink gewonnen verklaard waardoor de eindstand op 6A3 A in hun voordeel kwam. In 2B boekte VVV 2 de derde achtereen volgende overwinning. Saende werd dit maal met 46 't slachtoffer. De Pion haal de de eerste winst binnen door een 55 gelijkspel tegen Zaandam 4. In 3B kreeg Purmerend 2 van VVV 3 de derde nederlaag te slikken, 64. Wee nink 3 slaagde er in de afgebroken partij tegen het Enkhuizer KTV 3 te winnen. De totaaluitslag werd hierdoor 55. Tegen Saende 2 gingen de Beverwijkers echter met grote cijfers kansloos ten onder. De Zaandammers behielden hierdoor een mooie kans op de titel in 4B. Duitsland), V. Palomaa (Finland), B. Kos- tic (Joegoslavië), G. Kieninger (West- Duitsland), A. Gereben (Hongarije), A. Beije (Nederland), H. Bredewout (Neder land), J. G. T. Donk (Nederland), ir. A. M. Schneiders (Nederland), E. J. Diemer (West-Duitsland). In deze groep hebben Kieninger en Gereben de meestertitel, ter wijl de 70-jarige Boris Kostic de groot meestertitel heeft. Bijzondere vermelding verdient het be sluit van de toernooicommissie om jonge spelers zoals Jongsma en Bredewout een unieke kans te geven. Weliswaar kunnen zij niet direct de meestertitel behalen, maar zij hebben de gelegenheid om er dichtbij te komen. De samenstelling van de hierop volgende groepen is nog niet definitief bekend, maar de groepen V, VI en VII zullen eveneens heel sterk bezet zijn. Ook hierin zullen jonge spelers wor den opgesteld zoals K. Langeweg, Kloostra, Aalders en Slisser. Het aantal deelnemers is zo groot, dat zestien tot zeventien tien kampen gevormd kunnen worden. Het aantal nationaliteiten bedraagt circa twin tig. Interessant is ook de vorming van twee damesgroepen. De eerste damesgroep is sterk bezet. Hierin spelen mee: onze landskampioene Fenny Heemskerk, mevr. Cath. Roodzant-Glimmerveen, mevr. A v. d. Veen-Baas, mej. Clarice Benini (Italië), mevr. Chaudé de Silans (Frankrijk), Rowe- na Bruce (Engeland), Brigitta Sinka (Hon garije), Langos Jozsa (Hongarije), Lubica Bacic (Joegoslavië) en Lazarevic (Joego slavië). Donderdagmiddag om twee uur zal de officiële opening in het Kennemertheater plaatsvinden door de directeur van de n.v. Koninklijke Hoogovens en Staalfabrieken, prof. dr. J. F. ten Doesschate. De eerste ronde begint op deze dag om 18 uur. Het verdere programma luidt: Vrijdag 10 jan., 18 uur: tweede ronde. Zaterdag 11 jan. en zondag 12 jan.: derde en vierde ronde om 13 uur. Maandag 13 jan.: Rustdag. Dinsdag 14 jan. tot en met donderdag 16 jan.: vijfde, zesde en zevende ronde om 13 uur. vrijdag 17 jan.: Rustdag. Zaterdag 18 jan.: Achtste ronde om 13 uur. Zondag 19 jan.: Negende ronde om 9.30 v.m. De Russische grootmeester Keres heeft zich op zijn 42ste verjaardag verzekerd van de eindzege in het internationale schaaktoernooi in Hastings. Hij versloeg dinsdag in de 8ste ronde de Zweed Sterner en bracht zijn totaal op 7'A punt. Hoewei er nog één ronde moet worden gespeeld kan geen van de andere deelnemers nog met Keres in punten gelijk komen. De stand na de achtste ronde luidt: 1. Keres IA pnt.; 2/3. Gligoric en Filip beiden 5K pnt.; 4, 5 en 6. Sterner, Kluger en Bar den ieder 4 pnt.; 7. Penrose VA pnt.; 3. Clarke 3 pnt.; 9/10. Fazekas en Blau bei den IA pnt. Zaterdagmiddag en -avond Zaterdag wordt in het Tafeltennishuis Guus Wolters in Haarlem de jaarlijkse afdelingswedstrijd gespeeld tegen Utrecht. Vorig jaar behaalde Kennemerland een fikse overwinning zodat men thans reke ning zal dienen te houden met op revan che beluste tegenstanders. De opstelling van de Kennémerlandteams is echter bij zonder sterk, zodat, indien er niet te veel afschrijvingen komen, men opnieuw op een eervol resultaat mag rekenen. Om 4 uur beginnen de lagere teams: Overgangsklassers, eerste klassers, jeugd- team en eerste damesteams beginnen om 6 uur. De opstellingen zijn: Heren overg.- kl.: C. Schoof (Togido), J. Putman (CTTC), B. Duits (TOG). 1ste kl.: H. Eijking (Rapi dity), J. v. d. Dries (HBC), J. Witteman (TYBB), 2de kl.: B. v. d. Kuil en J. Lui- ning (Togido). F. Deus (VGZ), 3de kl.: H. Vrancken (DSB), J Vosse (Oranje Zwart), W. Heinz (Winfried), 4de kl.: J. Mulder (CTTC), J. Sap (Heemskerk), D. ter Heyde (DHC), jeugd: G. Pliester (HBC), Th. Keet en A. Winder (Rapidity), junioren: M. v. Raay (GTTC), R. v. Bruggen (TYBB), H. Armand (Spinneweb). Dames 1ste team: A. Lahey (Johez), C. Schuyt (Rapidity), J. Barendregt (Johez), 2de team: M. v. Geel (Oranje Zvart), W. Phillipo (Ready), R. Smit (Rapidity). ADVERTENTIE Voor de finale van het kampioenschap van Nederland eerste klasse klein biljart kader 38/2, die van 23 t/m 26 januari in Assen wordt gespeeld, hebben zich de vol gende biljarters geplaatst: A. Agema (Haarlem), P. Buijs (Den Haag), F. Egbaars (Ravesteijn), L. van Gils (Rotterdam), L. van Hinthum (Oss), B. Horsten (Rotter dam), G. Ostman (Amsterdam), W. Vin cent (Helmond). De sportcommissie van de KNZB heeft met het oog op de Europese zwemkam- pioenschappen, die begin september in Boedapest worden gehouden, vijf selectie wedstrijden vastgesteld. Drie wedstrijden zijn bepaald: op 29 juni, 6 juli, en 27 juli. Voor de twee resterende selecties zullen gelden de series en de finales van de nationale kampioenschappen, die op 8, 9 en 10 augustus worden gehouden. De plaatsen van al deze wedstrijden worden pas in de loop van deze maand bekend. Voor de landenwedstrijd Duits- land-Nederland op 1 en 2 maart in Wup- pertal, is op 16 februari in het Oostelijk Zwembad in Rotterdam een selectiewed strijd vastgesteld. OM DE ENGELSE BEKER. Bristol City heeft zijn „replay" voor de derde ronde van het toernooi om de Engelse voetbal beker tegen Accrington Stanley met 3-1 gewonnen. In de vierde ronde komt het team uit tegen Notts County. RODE STER. De Tsjechische ploeg Red Star, die een tournee maakt door Indonesië, heeft in Bandung met 10 gewonnen van een Indonesisch legerteam. De Tsjechische rechtsbuiten Gajodz maakte het doelpunt vlak voor rust. OEFENWEDSTRIJD AFGELAST. De oefenwedstrijd tussen de amateurelftallen, samengesteld uit spelers, die deelnemen aan de gedecentraliceerde training in Den Haag, is wegens de slechte gesteldheid van het terrein afgelast. Jan Boon, een 48-jarige in Kilzbühel woonachtige Nederlandse cineast heeft zijn revanche gekregen. De veteraan die in 1957, eveneens in Sankt Moritz, door een val tijdens de training werd uitgescha keld, heeft dinsdag, in de Albula Alpen na bij de Zwitserse wintersportplaats Sankt Moritz tijdens de wedstrijden om de offi cieuze ski-kampioenschappen van Neder land bewezen dat hij nog steeds Neder landse beste skiër is. Hij zegevierde zowel in de slalom als in de afdaling. Van strijd is feitelijk geen sprake geweest. Hij won de slalom in 66 sec. er kon tengevolge van tijdgebrek slechts een manche worden gehouden en zijn grootste „concurrent" bleek Frits Minke uit Dedemsvaart. Minke had even wel meer dan de dubbele tijd nodig om de 60 poortjes te nemen. Zoals gezegd, ook de afdaling was voor Jan Boon. Wederom was de Oostenrijkse Nederlander aanzienlijk sneller dan zijn tegenstanders. Hij liet 3 min. 5,2 sec. af drukken. Een tijd die de Maastrichtenaar Jacq Quaring kandidaat voor deelne ming aan wedstrijden om de wereldkam pioenschappen alpine nummers die in fe bruari in Bad Gastein worden gehouden nog kon benaderen (3.28.1). Voor nummer drie werd een tijd genoteerd die zelfs bo ven de vijf minuten lag. Onbedreigd won dus Jan Boon slalom en afdaling en dus ook de combinatie Dubbel jammer was het daarom dat de „ontdekking" van verleden jaar, de 18-ja- rige Peter Lukowski die in 1957 bij verras sing Nederlands kampioen werd, dit maal verstek moest laten gaan. Hij had name lijk enkele dagen tevoren bij de training in een bostraject een val gedaan waar door hij zijn arm heeft gebroken.Maar toch heeft Jan Boon de (officieuze) titels niet cadeau gekregen. Hij heeft moeten vechten tegen de sneeuwstorm die de ge hele dag rond Sankt Moritz woedde. Enkele deelnemers hebben bij de sla lom een of meer poortjes gemist, dat over kwam bij voorbeeld baronesse De Vos van Steenwijk uit Den Haag en Ondine Buitendorp. Pech had ook Quaring. De in siders verwachtten veel van de Maastrich tenaar. Helaas, na een snelle start viel hij in de slalom waardoor hij slechts met hulp van derden op kon staan. Hij verspeelde zeer veel tijd en werd kansloos. Hij revan cheerde zich evenwel in de afdaling, waar in hij op zeer eervolle wijze tweede werd. Frits Minke maakte een buitengewoon snelle afdaling. In het zicht van de finish viel hij echter, zijn veiligheids-bindung schoot los en op een schoen en een ski ging hij daarna door de finish. ADVERTENTIE Koop nog vóór de belastingverhoging een in alle opzichten goedkope en op alle punten schitterende RENAULT - Fregate - Dauphine of - „Vier". Inlichtingen geheel vrijblijvend Met het oog op de drielandenwedstryd NoorwegenZwedenNederland, die vrij dag en zaterdag in het Bislet-stadion in Oslo wordt gehouden, heeft Klaas Schenk in Hamar een laatste selectie gehouden. De meeste rijders hebben hun normale vorm nog niet te pakken, hetgeen ook nu weer in de tijden tot uitdrukking kwam. Velen hebben last van de kennelijk nog steeds actieve griep-bacillen en zo achtte Klaas Schenk het beter dat Wim de Graaff alleen aan de 500 meter en niet aan de 5000 meter deelnam. Kees Broekman blijkt geen last meer te hebben van de „knock out" die hij dit weekeinde opliep. Tijdens de reis van Sandefjord naar Hamar schoot de trein, waarin de jongens zaten op het station in Oslo door zijn remmen heen, in flinke vaart tegen een bumperblok. Door de schok vloog Kees Broekman met zijn maag op een leuning, terwijl een aantal reizigers dat ook reeds was opgestaan om zich voor het uitstappen gereed te maken, bovenop hem viel. De kleine blonde Corrie Schimmel van „Het Gooi" is er in de finale van de 440 yards tijdens de zwemkampioenschappen van Nieuw Zuid Wales in Sydney niet in geslaagd de Australische favorieten, Lor raine Crapp (wereldrecordhoudster) en de 13-jarige Ilsa Konrads, te bedreigen. Lorraine Crapp won de titel in 4 min. 58.2 sec. Ilsa Konrads werd na een op windende strijd op de laatste banen twee de in 4.58.8. Corrie Schimmel eindigde als derde in de nogal teleurstellende tijd van 5.13.5. De race werd gehouden in de „North Sydney Olympic Pool" met gemengd zoet en zeewater. Het wereldrecord op de 440 yards (402,336 meter) staat met 4.48.6 op naam van Lorraine Crapp. Ilsa Konrads verbeterde met 0.4 sec. haar persoonlijk record, waarmee zij maandag in de se ries als tweede zwemster ter wereld op deze afstand binnen de 5 minuten bleef. Het Nederlands record 400 mgter staat met 4.58 op naam van Corrie Schimmel. Het werd in november 1956 op een 25 me- terbaan gevestigd. Ilsa kreeg van start af een kleine voor sprong, maar Lorraine liep bij ieder keerpunt iets in en zij kwam na 330 yards gelijk met haar tegenstandster. Ilsa pro beerde met een prachtige tussensprint te rug te komen, maar het zwemmen van Lorraine Crapp was zo sterk, dat deze voor de finish nog iets van haar weg liep. Corrie Schimmel zei na de wedstrijd, dat zij hoopte het beter te doen op de hal ve mijl, waarin beiden, zij en Cockie Gas telaars, zullen starten. Zij hoopte, dat de officials het zo kunnen regelen dat zij en Cockie Gastelaars kunnen blijven voor de Australische kampioenschappen, die volgende maand in Melbourne worden ge houden. Broekman bleek het bewustzijn te heb ben verloren en werd naar een ziekenhuis in Oslo vervoerd. Tijdens het onderzoek in het ziekenhuis bleek hij geen letsel te hebben opgelopen. Dinsdag kwam hij weer geheel fit aan de start en hij slaagde er in de 5000 meter te winnen. De resultaten De uitslagen waren: 500 meter: 1. Van der Grift 44,5; 2. De Graaff 44,7; 3. Broekman 45,2; 4. Bies heuvel 45,3; 5. Pesman 45,4; 6. Koeleman 45,6; 7. Kroon 45,7; 8/9. Zee en Schouten 45,9; 10. Vogels 46. 5000 meter: 1. Broekman 8 min. 38,2 sec.; 2. Pesman 8.39,8; 3. Van der Berg 8.40,7; 4. Kroon 8.49; 5. Houter 8.53,2; 6. Vogels 8.56,5; 7. Vroege 8.58,2; 8. Koeleman 8.59,2; 9. Van der Grift 9.00,3; 10. Zee 9.01,6. De Nederlandse ploeg die in de drie- landenwedstrijd uitkomt werd definitief samengesteld uit: Broekman, Pesman, Van den Berg, De Graaf, Kroon en Van der Grift. Ulrich Nitzschke, de vroegere Europese amateurkampioen boksen in het half- zwaargewicht, is door de Oostduitse Boks- bond geroyeerd omdat hy van plan is prof te worden. Nitzschke heeft bekend gemaakt dat hij een contract getekend heeft om in het westen als prof te boksen. Hij heeft de bond laten weten dat hij in het westen gaat boksen, omdat hij in Oost-Duitsland geen tegenstanders heeft. De mening van de bond is dat Nitzschke op die manier verraad pleegt tegen de socialistische staat, de sportbond en tegen de arbeiders van Oost-Duitsland, die het hem mogelijk hebben gemaakt zijn amateur-carrière op te bouwen Aan de regering wordt ver zocht Nitzschke zijn titel van „meester in de sport" te ontnemen, die hem vier jaar geleden verleend is toen hij Europees kampioen werd. Corrie Schimmel De trainer van de drievoudige Olympi sche kampioen Murray Rose, Sam Her ford, zei: „Corrie werd eenvoudig over troffen door Australische meisjes. De wedstrijd heeft bewezen, dat wat de Australische trainers altijd hebben be weerd. Er ligt een verschil van 12 tot 15 sec. voor de 440 yards, als men in korte of lange baden zwemt. GENèVE (UP) De hoge commissa ris van de UNO voor de vluchtelingen, de Zwitser Auguste Lindt heeft de afgelo pen vier dagen in Boedapest besprekin gen gevoerd, naar wordt aangenomen over de repatriëring van Hongaarse vluchtelingen en van Hongaarse kinderen, wier ouders in Hongarije verblijven. Op verzoek van de Hongaarse autoriteiten werd Lindts verblijf geheim gehouden tot het bezoek ten einde is. De Hongaarse radio-omroep heeft bevestigd dat Lindt van 3 tot 7 januari besprekingen heeft gevoerd met de vice-minister van Buitenlandse Zaken Andre Sic, vice-premier Ferenc Münich en andere regeringsautoriteiten. Van de 190.000 vluchtelingen zijn 13.000 gerepatrieerd. Naar schatting verblijven Bij de dames leverden Olga Lukowski uit Wassenaar en mevrouw Tjeenk-Ram- bonnet uit Aerdenhout een felle strijd. De eerste won de slalom met klein verschil. Hoewel mevr. De Bie Leuveling Tjeenk- Rambonhet tijdens de afdaling viel, zege vierde ze toch in dit onderdeel. Zij ging buitengewoon snel verder en had ruim 15 sec. minder tijd nodig dan haar grote riva le. Ook de combinatie was daardoor voor de deelneemster uit Aerdenhout. Door gebrek aan sneeuw zal de z.g. lang lauf die voor vandaag op het programma stond niet worden gehouden. SINGAPORE (UP) Naar uit goed in gelichte bron te Singapore is vernomen hebben ruim 300 Nederlandse évacués uit Indonesië bij de regering van Singapore een aanvraag ingediend om een perma nente verblijfsvergunning. Deze aanvra gen zijn echter door de raad van ministers afgewezen, op grond van de immigratie bepalingen, die vreemdelingen verbieden permanent in Singapore te verblijven, ten zij zij een betrekking hebben met een ge garandeerd minimum inkomen van 500 Maleise dollars en vooropgesteld dat de betrekking niet door een inwoner van Singapore vervuld kan worden. WASHINGTON (UP) In officiële Ame rikaanse kringen besteedt men veel aan dacht aan een interview, dat premier Drees toestond aan United Press betreffende Indonesië en wel speciaal aan zijn ver klaring dat de UNO zich nu in de gang van zaken in Indonesië dient te mengen. In het interview wees premier Drees er op, dat deze commissie, die bestaat uit afgevaardigden van Amerika, België en Australië, tot taak heeft erop toe te zien, dat de besluiten van de Ronde Tafelcon ferentie, die zij tot stand hielpen komen, uitgevoerd worden. Dr. Drees gaf nog een overzicht van de mislukte onderhandelingen en liet zich als volgt uit over de mogelijkheid van een re geling van de kwestie-Nieuw Guinea: „Na de unilaterale vernietiging door Indone sië van zijn federale systeem en van de reeks overeenkomsten, die met de zegen van de UNO werden gesloten en na zijn afwijzing van onze vroegere voorstellen, is het moeilijk te zien hoe een regeling van de zaak-Nieuw Guinea kan worden bereikt. Voorzover het het gebied zelf betreft, is het onze opvatting dat de Papoea bevolking, niet de Indonesische regering te Djakarta, haar politieke toekomst moet be palen. De bevolking zal, volgens onze po litiek, de gelegenheid krijgen zulks te doen." Vraag: „Hoopt Nederland economische en culturele banden met Indonesië te be houden en op welke basis kan dit, naar uw mening, wenselijk en mogelijk zijn?" Antwoord: „Nederland zou zeker econo mische en culturele banden met Indonesië willen hebben, want die kunnen zegenrijk zijn voor beide landen. Maar de huidige discriminerende en vijandige houding van Indonesië ten opzichte van de Nederland se gemeenschap schijnt de liquidatie daar van ten doel te hebben. Een patroon voor een gezonde samenwerking en wederzijds voordelige betrekkingen is in 1949 ont worpen, met de volle instemming van de UNO. Indonesië echter heeft, stap voor stap, dit kader van samenwerking afge broken en zodoende eenzijdig iedere voor goede betrekkingen overblijvende basis vernietigd." Wat betreft de onduidelijkheid van de Indonesische verlangens ten aanzien van de Nederlandse gemeenschap in Indone sië, zeide dr. Drees onder meer: „Het In donesische ministerie van Voorlichting heeft op oudejaarsavond ons ervan be schuldigd te pogen chaos te verwekken door onze mensen te evacueren. Het is werkelijk verbazingwekkend zulk een ver klaring te vernemen, nadat de Indonesi sche regering zelf een volledige campag ne is begonnen om de Nederlanders het land uit te drijven. Ik moet met klem ver klaren dat wij er nimmer bij enige Ne derlander op hebben aangedrongen Indo nesië te verlaten." Vraag: „Hebt u enigerlei aanwijzing of compensatie zal worden gegeven voor die Nederlandse bedrijven, die-door Indone sië zijn overgenomen, en welke vorm zou zulk een compensatie kunnen hebben? Indien dit niet het geval is, heeft uw re gering stappen genomen om compensatie te verkrijgen?" Antwoord: „De Indonesische regering heeft geen enkele compensatie aangebo den voor Nederlandse bedrijven, die door het leger zijn overgenomen. Niettegen staande alle Indonesische betuigingen van het tegendeel, resulteert de inbeslagne ming van deze bedrijven vaak met de wapens-in de hand afgedwongen in een nauwelijks verhulde onteigening. De Indonesische bewering, dat compen satie pas zal worden besproken na de overgave van Nederlands Nieuw Guinea aan Indonesië, is duidelijk een schending van het bestaande internationale recht en van de Ronde Tafel-overeenkomsten, waarin voorzieningen voor compensatie nog 20.000 Hongaren in Oostenrijk. De overigen hebben elders een woonplaats I jaar zeeman. Hij had echter nimmer het LüBECK (Reuter/UP) Voor de raad van de scheepvaart te Lübeck. die een onderzoek instelt naar de oorzaak van het vergaan van de viermaster „Pamir" in september van het vorige jaar, hebben dinsdag de zes overlevenden een verkla ring afgelegd Zij deelden mee, dat de be manning zelf, tezamen met Argentijnse militairen, in Buenos Aires de lading gerst had gestouwd, daar de havenarbeiders in staking waren. De tweede stuurman had grondig gecontroleerd of dit naar behoren was geschied. (Er is wel eens veronder steld, dat het zeilschip is gekapseisd door dat de lading was gaan werken). De overlevenden verklaarden ook. dat hun er niets van bekend was dat de kapi tein of leden van de bemanning dronken waren tijdens de reis, zoals indertijd is beweerd. Voordien hadden vijf van de zes over levenden verklaard kapitein Johannes Die- bitsch, die bij de ramp omkwam, volledig bevoegd en in staat te achten als gezag voerder op te treden. De zesde achtte zich niet competent een oordeel uit te spreken. Diebitsch was niet de vaste bevaarder van de „Pamir" doch sinds zijn twaalfde in geval van nationalisering, waren opge nomen. De Nederlandse regering heeft krachtig geprotesteerd tegen de tegen Nederland se belangen getroffen maatregelen en heeft al haar rechten voorbehouden, met inbegrip van het recht compensaties te eisen. In een van de resoluties van 1949 gevonden. bevel gevoerd op zeilschepen van 3.000 ton. Dr. W. Drees de „covering resolution" die niet slechts door de delegaties van Indonesië en Nederland, maar ook door de UNO- commissie voor Indonesië ondertekend is, werd bepaald, dat de "Jno-commissie voor Indonesië, of een ander orgaan van de UNO, in Indonesië zal toezien op de uit voering van de overeenkomsten, die tij dens de Ronde Tafel-conferentie zijn ge reikt. Het is thans de plicht van de UNO om te handelen." aldus dr. Drees. Het partijbestuur van de Communisti sche Partij Nederland heeft een commu niqué uitgegeven, waarin onder meer wordt gezegd, dat het uittreden van B. Brandsen en C. Geugjes in vrijwel alle grote afdelingen en bedrijfsgroepen is be sproken. „Het resultaat van de op deze vergade ringen gehouden discussies was, dat de leden van de partij in hun uitspraken vrij wel unaniem het uittreden van de partij genoten B. Brandsen en C. Geugjes uit het partijbestuur veroordeelden", aldus het communiqué. „Slechts enkele tientallen leden stemden tegen en een nog kleiner aantal onthield zich van stemming. Hieruit blijkt, dat zo goed als algemeen de leden van de partij zich achter het partijbestuur plaatsten, dat het uittreden van B. Brandsen en C. Geug jes scherp veroordeelde. Hierdoor is de hoop van de reactie en de rechtse leiders van de P.v.d.A. en de speculaties in de pers op een crisis in onze partij, de bodem ingeslagen". Verder wordt gezegd: „De partij maakt aaneengesloten en vastberaden front tegen elke poging verdeeldheid in haar rijen te zaaien en blijft waakzaam tegenover elke poging tot fractievorming in de partij. Het partijbestuui doet een beroep op de par tijgenoten B. Brandsen en C. Geugjes om de duidelijke veroordeling door de partij leden van hun foutief optreden te aan vaarden en dit te herstellen door op ge disciplineerde wijze, onder leiding van het partijbestuur, deel te nemen aan de uit voering van de partijpolitiek. De partij leiding meent dit beroep te kunnen doen, omdat het gaat om kameraden met een be langrijke staat van dienst in de partij en de arbeidersbeweging. Het partijbestuur wijst daarbij ook de sectarische opvatting af, waarbij uit de resoluties van 10 decem ber de conclusie getrokken wordt, dat B. Brandsen en C. Geugjes niet meer in staat zouden zijn een functie in de arbeidersbe weging te vervullen, of dat zij als vijanden van de partij en de arbeidersklasse tege- moetgetreden worden". „Het partijbestuur wekt de districts- en afdelingsbesturen op om die partijge noten, welke tegen hebben gestemd of zich hebben onthouden, alsnog te over tuigen van hun onjuiste opvatting", aldus het communiqué. „Reeds hebben verschei- denen van deze kameraden, die te goeder trouw zijn, doch tijdelijk in verwarring waren geraakt, hun vergissing ingezien en hun houding hersteld. Het partijbestuur doet daarbij een beroep om zulke partij genoten als kameraden tegemoet te treden, die met alle andere partijgenoten samen in de gelegenheid moeten worden gesteld, in de strijd tegen de klassevijand, hun trouw aan de zaak van de partij en de arbeidersklasse te bewijzen. Het gaat er om, de gehele partij tot de laatste man en vrouw nog hechter aaneen te sluiten rondom het partijbestuur en in de strijd aan te voeren tegen de reactie en tegen het revisionisme en sectarisme. De afge lopen discussie heeft aangetoond, dat de partij ideologisch één is. Deze eenheid moet verder worden versterkt en verdiept door zich nog grondiger de resolutie van het partijbestuur van oktober en de „Ver klaring van Moskou van de communisti sche en arbeiderspartijen" eigen te maken en in de praktijk toe te passen". Raadsleden bedanken Intussen heeft één van de twee commu nistische raadsleden van de gemeente Nieuweschans, D. Smook, als zodanig be dankt. Ditzelfde hebben twee van de vijf leden van de C.P.N.-fractie van de raad der gemeente Beerta gedaan, namelijk T. Telkamp en J. Woldendorp. Geen van drieën heeft laten weten wat de reden is van het bedanken. Volstaan werd met het sturen van een kort briefje, waarin alleen werd verklaard dat zij als raadslid bedankten.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3