r~^ Verminderde economische bedrijvigheid in omvang van vervoer weerspiegeld Uitvaart stoomtr actie geschiedde niet in begrafenistempo Eerste Kamer gaat akkoord met „betaalde waarschuwing" Van dag tot dag Krakend! Geen afstel Onverflauwde zorg voor veiligheid en comfort ^'Praatótoel r Hoe is het ontstaan 3 Jongetje overleden na aanrijding DE NEDERLANDSE SPOORWEGEN IN 1957 Minister Nazir „KPM-claim bij Lloyds is niet ingewilligd" Vermoedelijk half miljoen door notaris verduisterd Afscheid van stoomtractie Nederland garant voor leningen der Ned. Antillen Prinses Margriet weer in Nederland Nederlandse leiding voor internaat te Iselsberg Kerkelijk Nieuws 0p de Staande leesiamp met in kleur gelakte metalen kap f57, PEN GISO-iampen H. Haken (G.P.N.) lid van de Eerste Kamer Dit woord NIET VAN GISTEREN ZIJN J WOENSDAG 8 JANUARI 1958 De krakende toestand van het Britse gemenebest heeft zich in de korte tijd van een week op twee markante manieren gedemonstreerd: In Engeland zelf, waar de Britse premier MacMillan aan de voor avond van zijn reis naar Aziatische ge- menebestlanden gesteld werd voor een symptoom van ernstig meningsverschil in zijn kabinet, culminerend in het aftreden van de minister van Financiën Thorney- croft. Officieel ging het om geld om een klein percentage van de begroting met name. Doch de consequenties van dit meningsverschil zijn zodanig geweest, dat ongetwijfeld méér onderwerpen die scheu ring in het kabinet veroorzaakt hebben. En speciaal de verrassende geste van MacMillan in de richting der Sovjet-Unie schijnt ongenoegen te hebben doen rijzen, te oordelen naar de ontvangst die het voorstel tot een niet-aanvalspact in Enge land zelf ten deel viel. Men verdenkt er MacMillan sterk van, dat hij een gebaar heeft willen maken om India voor zich in te nemen en dus om andere tegenstellin gen. in het omvangrijke lichaam van het Gemenebest te verzachten. De schier bovenmenselijke taak om een steeds ver der deconcentrerend samenstel van landen in één politiek gebundeld te houden, raakt steeds meer in een lijn van improvisatie, waarbij met steeds kleinere successen rekening moet worden gehouden. Het kraken zette zich voort in het klein, aan de Zuidpool, in 'n bijna kleinburgerlijk aan doende ruzie tussen Fuchs en Hillary. Een ruzie die intussen is bijgelegd, doch waarin nationale gevoeligheden blijven horten. Zelfs op het a-politieke, a-nationale terrein der wetenschap kraakt het Ge menebest in zijn voegen. Doch waar het tenslotte op zal uitlopen, is niet te voor spellen zonder grote risico's te nemen. Want een goed Hollands spreekwoord is hier zeer zeker speciaal op zijn plaats: krakende wagens lopen het langst. Het losser wordende verband tussen de Ge- menebestlanden en alle narigheden van dien doen tenslotte misschien de verbon denheid tot minieme factoren ineen schrompelen, maar die overblijvende minieme factoren kunnen wel eens stevi ger blijken dan de naden tussen andere grote blokken, waar geen speling noch be weging mogelijk is zonder volkomen destructie. Na alles wat er aan vooraf is gegaan, zal het weinigen hebben verbaasd, dat de Parijse ministersconferentie van maandag en dinsdag niet is geslaagd in het kiezen van een „Europese hoofdstad". Dit is na tuurlijk heel verdrietig, want het toont nog weer eens hoe weinig Europees er door sommige zo niet door zeer vele van de staatslieden der zes landen, die het „Kleine Europa" moeten vormen, wordt gedacht en gehandeld. Maar toch heeft de conferentie een licht puntje opgeleverd. De ministers zijn het althans met elkaar eens geworden over het principe, dat de zetels van de instel lingen der Europese organisaties alle in één stad moeten worden gevestigd. Voor de even beschamende als ondeugdelijke „oplossing", die zetels over zes verschil lende steden in zes verschillende landen te verspreiden, is Europa dus gespaard gebleven. Ook het uitstel van een half jaar, waar toe men heeft besloten, heeft zijn goede kant. Want in dat halve jaar zal tóch heel wat werk moeten worden gedaan en zal tóch veel vergaderd moeten worden voor het leggen van allerlei grondslagen waar op de gemeenschappen straks praktisch zullen moeten functioneren. De ministers, de leden van de Europese Commissies en de Hoge Autoriteit, de leidende ambte naren en de deskundige adviseurs zullen in die zes maanden dus aan de lijve kun nen ondervinden, hoe inefficiënt, tijd rovend en nodeloos vermoeiend het werk voor de opbouw van het „Kleine Europa" wordt als het niet op één centraal punt kan geschieden. Er is dus grote kans, dat de betrokkenen gedurende die interim periode zelf zullen inzien, dat het funest zou zijn, de definitieve beslissing nog lan ger uit te stellen en dat het nóg veel fu nester zou zijn, van uitstel afstel te maken door terug te komen op het nu aanvaarde principe van één „Europese hoofdstad". Nu Luxemburg ten lange leste iets van zijn starre houding heeft opgegeven en misschien genoegen zal nemen met enige troostprijzen, heeft Nederland er verstan dig aan gedaan, zijnerzijds niet vast te houden aan de gedachte, dat het Europese Gerechtshof in Den Haag zou moeten wor den gevestigd. Het zou aardig zijn geweest als het gelukt was, maar als de centrali satie der andere Europese instellingen hierdoor kan worden bereikt, kan men dit kleine offer als zeker gerechtvaardigd be schouwen. Dinsdagavond is in Vierakker (gem. Warnsveld) een 13-jarig jongetje uit Vier akker, dat per rijwiel uit de richting Wichmond kwam, onder een motorrijwiel geraakt en op slag gedood. In 1957 is de opwaartse lijn in de omzetcijfers van de n.v. Nederlandsche Spoorwegen wat het personenvervoer betreft, vrijwel tot stilstand gekomen en in de goederensector ronduit gedaald. Het aantal reizigerskilometers bleef ten opzichte van 1956 gelijk, hetgeen waarschijnlijk duidt op een verschuiving naar het particuliere autogebruik èn een afnemend forensisme. Door een gedeelte lijke tariefsverhoging stegen de ontvangsten uit deze bron toch nog met ongeveer vier percent. De verminderde economische activiteit werd weerspiegeld in een daling van het kolenvervoer, zowel uit Limburg als uit de zeehavens. Dit is de belangrijkste oorzaak van de achteruitgang met ongeveer vijf percent in de om vang van het totale goederenvervoer. Ook hier zal de vermindering enigszins worden gecompenseerd door de op 1 april van het vorig jaar van kracht geworden tariefswijzigingen, waardoor de opbrengsten uit het goederenvervoer met onge veer twee percent zullen toenemen. Daartegenover staat, dat de gestegen exploitatiekosten, de door de modernisering hogere afschrijvingen en de zwaardere rentelast deze meerdere opbrengst zullen overtreffen, zodat over het afgelopen jaar slechts een laag voordelig saldo zal zijn te verwachten. Dit vormde de kern van de rede welke de president van het Nederlandse spoor wegbedrijf. dr. ir. F. Q. den Hollander, dinsdagmiddag op de gebruikelijke nieuw jaarsontvangst voor de pers hield. On danks deze minder gunstige ontwikkeling na tien jaren van groei toonde de presi dent zich niet pessimistisch. Het verkeer is immers de barometer waarop men de economische ontwikkeling kan aflezen en ook het spoorwegbedrijf ondervindt de gevolgen van de wat tragere tendenzen in de economische bedrijvigheid. De groei is rustiger geworden, maar ze gaat niettemin door. Voor de interne gezondheid van het bedrijf is het van groot belang, dat men de cyclus der afschrijvingen kan bijhou den en daarover is men tot nu toe wel tevreden. „Ook in het komende jaar werken wij onvervaard aan de drie hoofdzaken van onze taak: zorg voor de veiligheid, zorg voor de reizigers en de goederen en zorg voor het materieel", zo zei de spreker. DJAKARTA (ANP) Dc Indonesische minister van scheepvaart, commodore Mo hammed Nazir, heeft dinsdag tegenover een correspondent van het dagblad „Mcr- deka" in Djakarta verklaard, dat de Ko ninklijke Paketvaart Maatschappij die thans onder regeringscontrole is gesteld, nadat het Indonesische personeel het be drijf °P 3 december had overgenomen aan de Indonesische regering heeft aan geboden om haar schepen te gebruiken op elke door de regering gewenste manier. Minister Nazir zeide aldus „Merdeka" - dat Lloyd's Verzekeringsmaatschappij de claim van de TLP.M. riièt zal betalen, nadat zij vpn de Indonesische regering een toelichting over het gebeurde heeft ontvangen, namelijk dat de K.P.M. zich niet aan haar eigen voorschriften heeft gehouden. (Op 30 december heeft de directie van de K.P.M. te Amsterdam medegedeeld naar aanleiding van een verklaring van premier Djuanda, als zou de K.P.M. de Indonesische regering hebben gevraagd of zij bereid zou zijn schepen van de K.P.M. te charteren of te kopen dat de K.P.M. geen schepen te koop heeft aangeboden. red. A.N.P.). Naar aanleiding van dit bericht uit Dja karta heeft de assurantiemakelaar van de K.P.M. aan het ANP meegedeeld, dat de K.P.M. geen enkele polisbepaling heeft overtreden of onjuist heeft geïnterpreteerd. De in Heemstede woonachtige en in Amsterdam kantoorhoudende 55-jarige notaris G. A. R. jr. zou minstens een be drag van in totaal 402.000,verduis terd hebben. Het onderzoek gaat nog steeds voort en wordt onder meer uitge voerd door accountants van dc Kamer van Toezicht. De notaris, die vorige week failliet is verklaard, heeft zelf toegegeven in totaal ongeveer 150.000,te hebben verduisterd. Er moet thans nog een aantal posten worden onderzocht en daarom is het in het geheel niet uitgesloten, dat bet verduisterde bedrag groter dan een half miljoen gulden zal zijn. Verwacht wordt, dat met het onderzoek nog geruime tijd gemoeid zal zijn. In Nederland hebben de stoomlocomo tieven opgehouden te rijden, in Enge land echter niet. Daar houdt wel iets anders op, tenminste in het hierbij afgebeelde geval: de rails. Deze onfor tuinlijke stoomjumbo hield geen reke ning met het einde van het traject en botste tegen een stootblok, wat hem slecht bekwam. De reizigers, die een kaartje hadden gekocht om. te komen waar zij wezen xvilden en niet oin op een blok te stoten, kwamen er genadig af. Ten aanzien van de veiligheid waarbij hij de vijf bij de treinramp -te Woensel omgekomen reizigers memoreerde deel de dr. ir. Den Hollander mede, dat de automatische treincontrole in overleg met vertegenwoordigers van de machinisten wordt bestudeerd. Overwegen Met de verbetering van de veiligheid van de overwegen werd voortgegaan: 32 geheel automatische en vijf half-automa- tische knipperlichtinstallatics werden in dienst gesteld, waardoor het totaal aantal van deze installaties kwam op respectieve lijk 218 en elf. Zeventien overwegen wer den uitgerust met automatische halve- overwegbomen. Vier overwegen kregen mechanisch bediende halvc-overweg- bomen. Ultimo 1957 waren bij 52 over wegen automatische en bij 21 overwegen mechanisch bediende halve-overwcg- bomen in dienst. Zestig bewaakte over wegen werden van natriumverlichting voorzien, 89 bewaakte overwegen kregen een rode knipperlichtinstallatie. Op 150 overwegen werd een bevloering met be tonelementen aangebracht, verbreed wer den 31 overwegen. In 1957 werden negen openbare en 28 particuliere overwegen op geheven, waarbij één openbare overweg werd vervangen door een vrije kruising. Met het kruisingsvrij maken van weg en spoorweg gaan N.S. verder, hoewel men goed moet bedenken, dat het hier als regel zeer kostbare voorzieningen betreft. De veertig doden die in het afgelopen jaar op overwegen zijn te betreuren door onop lettendheid aan beide zijden maar toch het meest van de kant van de weggebrui kers nopen de spoorwegdirectie eens te meer lot onverflauwde aandacht voor dit probleem. De zorg voor reizigers en goederen komt tót 'uitdrukking in het dienstbetoon, 'dat zeker, niet gal verminderen. De-elektrifi catie van de lijn Alkmaar-Den Helder zal het overstappen in Alkmaar aan de uit Haarlem en Amsterdam komende reizi gers besparen. De modernisering der sta tionsgebouwen vindt gestadig voortgang. Dat van Venlo komt de volgende maand gereed. Aan wensen omtrent late treinen wordt zoveel mogelijk tegemoet gekomen, ook al zijn deze verre van rendabel. Wat de tarieven betreft toonde dr. ir. Den Hol lander zich een voorstander van niet te veel bijzondere tarieven, maar van een relatief laag eenheidstarief. De 3737 is na drie miljoen kilometer op de plaats van haar laatste bestem ming aangekomen: het Spoorweg museum. De president van de n.v. Ne derlandsche Spoorwegen, dr. irF. Q. den Hollander (rechts), heeft deze ge wichtige bijdrage tot de collectie over gedragen aan de directeur van het museum, dr. F. F. de Bruyn. Zijn voor ganger, ir. W. Hupkes, die met hem de rit van Geldermalsen naar Utrecht op de stookplaat meemaakte, kijkt (links) belangstellend toe. (Van een onzer redacteuren) Onder veel gefluit is stoomlocomotief 3737 dinsdagmiddag het Spoorwegmuseum te Utrecht binnengereden om daar aan de reeds aanzienlijke verzameling voormalige reuzen van de ijzeren weg te worden toe gevoegd. Haar aankomst in het vroegere station Maliebaan betekende niet alleen het einde van een op 11 september 1911 begonnen carrière waarin niet minder dan drie miljoen kilometer werden afgelegd, maar ook de bezegeling van het lot der stoomtractie bij het Nederlandse spoor wegbedrijf. Voorlopig blijven er nog wel een dozijn locomotieven aanwezig, maar zij worden bepaald niet „achter de hand" gehouden voor alle zekerheid: N.S.-presi dent dr. ir. F. Q. den Hollander, die in gezelschap van zijn voorganger ir. W. Hupkes de rit van Geldermalsen naar Utrecht op de stookplaat meemaakte, zei bij alle dankbaarheid jegens de stoom in de elektrische en diesel-elektrische tractie voldoende vertrouwen te koesteren om het zonder een dergelijke historische reserve te stellen. Die zienswijze kwam waarlijk niet uit onverschilligheid voort: in 1916 kon men hem als leerling-machinist („stoker") aantreffen op machines van de door ir. Hupkes ontworpen serie 2100, waarvan er ook één in het Spoorweg museum staat. En zelf ontwierp hij als student voor zijn toenmalige hoogleraar Francot een nieuw type locomotief, dat echter nimmer werd gebouwd. De moderne tractiesoorten besparen N.S. echter ge steld dat de geldende dienstregeling vol- (Van onze Kamerverslaggever) Zonder hoofdelijke stemming heeft de Eerste Kamer gisteren het wetsontwerp aanvaard, waardoor het mogelijk wordt een boete (tot ten hoogste 10 gulden) voor kleine overtredingen direct aan de politie man te betalen. Men noemt dit' een „be taalde waarschuwing". Wegens de op voedkundige waarde had het systeem de instemming van de heer Van Meeuwen (K.V.P.), maar hij vroeg zich wel af of iedere politieman wel voldoende pedago gisch inzicht zal bezitten om het te doen slagen. Ook prof. Diepenhorst (A.R.) had be zwaren omdat straffen tot het beleid van de rechter en niet van de politie behoort. Het systeem wordt nodig geacht ter ver mijding van veel administratieve romp slomp, want, per jaar worden ruim een miljoen processen-verbaal opgemaakt in kantongerechtzaken, waarvan 800.000 voor verkeersovertredingen. De oorzaak van die zondvloed is, dat er teveel wordt geregeld. Dat kan het strafrecht niet bij houden. Minister Samkalden merkte op, dat de directe betaling van een boete aan een politieman berust op vrijwilligheid. Men is er niet toe verplicht. De minister erkende, dat er aan het systeem bezwaren verbonden waren. Daarom zal het voor zichtig en geleidelijk in de loop der jaren in het. gehele land worden ingevoerd. De bevoegdheid tot het opleggen van boeten zal alleen worden toegekend aan degenen, die daarvoor de nodige tact be zitten. Alleen de communisten verzochten aan tekening, dat zij geacht wilden worden te hebben tegen gestemd. Eveneens zonder hoofdelijke stemming en zonder discussie heeft de Eerste Ka mer het wetsontwerp aangenomen, dat de strekking heeft de financiële verhou ding tussen rijk en gemeenten ook nog voor 1958 te doen gelden, in afwachting van een nieuwe regeling, waarbij zal wor den getracht het eigen belastinggebied van de gemeenten te verruimen zonder dat de belastingen in t taal omhoog gaan. Garantie Met algemene stemmen heeft de Eer ste Kamer voorts het regeringsvoorstel aangenomen om tot een bedrag van 38 miljoen gulden garant te zijn voor lenin gen van de Nederlandse Antillen voor de uitvoering van plannen ter verbreding van de economische basis van het land. In het kader van de wederzijdse bijstand was men algemeen van oordeel, dat de ga rantie moet worden verleend zonder be oordeling van de plannen, die in de eer ste plaats voor de verantwoording zijn van de zelfstandige Nederlandse Antillen. De financiële regeling houdt ook in, dat Nederland ten hoogste 1 percent voor haar rekening zal nemen van de rente bo ven 3»/2 percent. Dat betekent jaarlijks 380.000 gulden en de heer De Wilde (V.V.D.) was van mening, dat een subsi die tot dat bedrag zuiverder was geweest. Men hoopt op een daling van de rente, maar dat is speculeren, zei hij. Minister Helders antwoordde, dat destijds de plannen waren opgezet op een rentebasis van 3*/= percent. Bij de bespre kingen over het verlenen van een Neder landse garantie voor de in Amerika te sluiten lening was de rentestand inmid dels gestegen tot 5 a 5'/2 percent. Tegen dat laatste percentage zal de lening wel worden afgesloten. Overeengekomen is, de hogere rentekosten samen te. delen. Nederland zal dus 1 percent voor zijn re kening nemen. De eerste lening van drie miljoen loopt tot midden 1959 en tegen die tijd is de rentestand misschien wel ge daald. Financieel is de positie van de An tillen gezond. De plannen versterken de kredietwaardigheid, aldus minister Hel ders. ledig in stoomtractie zou worden uitge voerd achthonderdduizend ton kolen of achtenveertig miljoen gulden per jaar, nog ongerekend de besparingen aan personeel, gebouwen en terreinen en de soepeler ex ploitatiemogelijkheden. Al deze factoren tezamen maken, dat de huidige bedrijfs voering ver boven net spoorwegbelang uit gaat en een dienst aan de Nederlandse economie betekent. Overigens bewees de 3737 op deze laat ste rit, dat zij om haar prestatievermogen nog best meetelde, hetgeen een compli ment voor de Nederlandse fabriek die haar bouwde inhoudt en een genoegen zal zijn geweest voor de in de trein aanwezige ontwerper, professor Westendorp. Men vergeet immers wel eens, dat reeds in 1911 met snelheden van ruim honderd ki lometer per uur werd gerekend. De uit vaart ging dan ook beslist niet in begrafe nistempo. Aanvankelijk had de rit in 's-Hertogenbosch moeten beginnen, maai de ba an versperring bij" Zaltbommel. welke voor de restaurateur van het station Gel dermalsen niet onprofijtelijke gevolgen had, verhinderde dit. Daar op het Betuw- se knooppunt echter geen waterkolom meer aanwezig is, werd de uit Roosendaal via Dordrecht omgereden 3737 via een brandslang ververst, hetgeen dan een laat ste curiosum in haar rijke staat van dienst zal zijn geweest. In het Spoorwegmuseum droeg dr. ir. Den Hollander de locomotief over, voorlopig in de vorm van een kar tonnen fotomodel, dat vergezeld ging van een vergeeld nummer van het tijdschrift „De Ingenieur", waarin een vergelijkende studie aan een aantal locomotieftypen is gewijd. De échte 3737 moet eerst museum- klaar worden gemaakt. Natuurlijk was et- veel belangstelling en weerden beroeps- en amateurfotografen en -filmers zich ge ducht. Onder de gasten ontbrak het be stuur van de Nederlandse Vereniging van belangstellenden in het spoor- en tram wegwezen niet. En „meester" Hooy, de juist gebreteveerde „stoker" Bos en de hoofdconducteur van Nederlands laatste stoomtrein werden na de volbrachte rit niet vergeten. Prinses Margriet is dinsdag uit Lech in Oostenrijk, waar zij haar vakantie heeft doorgebracht, naar Nederland terugge keerd. Prinses Irene zal nog tot 11 januari blijven. (AFP). Het Nederlandse bestuur van de Ko ningin Julianaschool te Iselsberg in Oos tenrijk heeft lift Nederlandse echtpaar mr. J. Visser-De Jonghe uit Nijmegen belast met de leiding van het Hongaarse inter naat, waar twee maanden geleden moei lijkheden met de Hongaarse leerlingen ont stonden. Het echtpaar heeft in de laatste jaren aan het hoofd gestaan van de kar dinaal Mindszentystichting te Nijmegen en beschikt over ervaring in de omgang en de opvoeding van de Hongaarse jeugd. Ned. Ilerv. Kerk Beroepen te Zoetermeer M. H. Geertse- ma te Stedum. Bedankt voor Nieuw-Lekkerland (wijk- gemeente Kinderdijk) J. Spelt te Dintel- oord. Geref. Kerken Beroepen te Loll urn (Fr.) J. M. van den Brink, kand. te Alphen a. d. Rijn. Bedankt voor Strathroy (Ontario, Cana da) (Chr. Ref. Church) S. de Vries te Bui tenpost. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Enimatil E. Koop te Zaan dam. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Steenwijk S. Wijnsma te Broek op Langendijk. Baptisten Gemeenten Aangenomen naar Rotterdam en omge ving als evangelisatiepredikant R. Reiling te Rotterdam-Zuid. Geref. Gemeenten in Nederland Bedankt voor Rijssen M. van de Ketterij te Alblasserdam. Eén-Manswagen met microfoon De microfoons in stadsbussen zouden hun gewicht in goud waard kunnen wor den. Dat bewees ons gisteren een chauf feur, die ermee wist te jongleren. Hij had zijn stem mee: Kees Brusse-stem. Hij had zijn voordracht mee: Wim Kan-voordracht. Bij 't beginpunt leek het nog een ge wone doorsnee-bus vol doorsnee-mensen, die allemaal wisten, dat we ergens heen gingen, waar 't ook wel weer niet zijn zou. De prille goede voornemens leken reeds met de wijn-restjes verdwenen Een nette heer met breedgerande hoed zat te doen alsof hij sliep, want vlak bij hem stond een nette dame, nog niet oud genoeg om per se voor op te staan. Ze droeg een sterk overhellende en te zwaar ge voede baby, die 't op de hoed van de hui chelaar voorzien had, maar er nét niet btj kon. Andere kandidaten om persé te gaan staan waren er op dat uur niet, en ikzelf stond al. U kunt 't geloven of niet. 't Was een middelbare-dames-bus, op weg naar uitverkoopwinkels in de binnen stad. Enkele oude heertjes daartussen zou- kon. Andere kandidaten om per se ie gaan den vermoedelijk uitstappen in de buurt van kantoren, waar bescheiden geldsom men aan het begin des jaars voor hen gereed lagen. Toen kwam de stem van de chauffeur: „Ik kan u moeilijk m ij n stoel aanbieden, dame, maar zet u die baby maar op mijn schoot!" Niet alleen had hij de stem. van Brusse en de voordracht van Wim. Kan, hij had- de pret-ogen van Danny Kay, waarmee hij nu in al zijn spiegeltjes tegelijk zat te glunderen. En voor 't eerst van ons leven reden we plotseling in een pur-sang „Eèn-Mans- wagen". Als één man rezen zelfs de oudste heer tjes op. Als één man boden de dames de verbaasde baby een min of meer brede schoot aan. Maar de breedgerande heer won! Als een charmante duvel-uit-doos wipte hij'onder zijn rand. vandaan. „Dank u wel, mijnheer", zei de verraste dame. „Hè, jonkie, blijf es van mijnheer zijn hoed af!" „Hindert niets, mevrouw!"zei mijnheer. En op dat moment, en nog lang daarna meende hij, wat h ij zei. Iedereen meende het. Wij waren in 't land. waar lammeren naast leeuwen zullen grazen. Een feestbus op weg naar de Ardennen. Ik verwachtte ieder moment een stille her der op de grote heide bij een zacht-glij- dend bootje op een spiegelend meer. „Even zwijgen!", kwam de chauffeur. Willem de Zwijger! Wie had ik voor „Wil lem de Zwijger?" De breedgerande slapte uit. „Ik wens u een gelukkig 1958!", riep hij nog even naar binnen. En iedereen riep iets origineels terug. Buiten nam hij de hoed af voor de moeder-met-baby en stap te weg als Monsieur Mïlot met vakantie,. De microfoons in onze stadsbussen zou den hun gewicht in goud waard kunnen worden. Vijfentwintig van deze chauffeurs en Haarlem is nog vóór 't hoogseizoen 1958 de gezelligste en. wellevendsle stad ter wereld. Een nieuwe primeur! J. v. d. Molen ADVERTENTIE CUUMBORG In de gistermiddag gehouden vergade ring van de Eerste Kamer is medegedeeld dat de heer H. Haken te Finsterwolde tot lid der Kamer is benoemd in de vacature, ontstaan door het bedanken van de heer C. Geugjes (CPN). Gisteren is een verbogen vorm van gister, dat wij ook nog gebruiken, voor al in de samenstellingen gisteravond en gistermorgen. Eigenlijk betekent gister: een andere dag dan heden, hetzij de daaraan voorafgaande hetzij de daarop volgende. Zo wijzen ook het Franse „l'autre jour" en het Engelse „the other day" naar het verleden terug, maar 't Nederlandse des anderen daags duidt op de toekomst. De zegswijze: van gisteren wordt duidelijker door de Vlaamse variant: van gisteren geboren, dus: onervaren. In Job 8 9 leest men dat Bildad tot Job zegt: „Wij zijn van gisteren en heb ben geen kennis", dat wil zeggen, wij leven pas sedert kort en missen dus er varing. Wie „niet van gisteren is" is dus bejaard en vandaar: ter zake kundig, op de hoogte, wèl ingelicht, bij de pinken.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5