Horen en zien A BUMBEL EN DE WENSHOORN EEN WOELIGE TIJD L r Agenda voor Haarlem Aambeien? De negen Muzen Meyer Levin krijgt geen schadevergoeding HEMOTABS Kort en bondig 4 televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWING^! Vondel en televisie Een dure les De radio geeft donderdag T elevisieprogramma Prijsvraag orgelcompositie Statistiek van het kleuteronderwijs Amerikaans*, jazzmusici naar Nederland Nadalprijs voor Carmen Martin Gaite Engelse Hallé Orkest op tournee door Europa Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Onder valse naam geld „geleend" van juffrouw Met vervalst geboortebewijs zijn vrouw bedrogen Weer een kort geding tegen zelfimporterende radio handelaar Explosie van propaangas oorzaak van de brand in Ter Apel Twee verdrinkingsgevallen tijdens harde wind Mislukte overval berecht ONS VERVOLGVERHAAL DOOR WERNER STEINBERG WOENSDAG 8 JANUARI 1958 Vóór de vijfde en vermoedelijk ook de laatste keer verzorgde de V.P.R.O. dinsdag avond een televisie-uitzending uit de Am sterdamse Stadsschouwburg van Vondels ..Gysbreght". Men kan het met regisseur Johan de Meester eens zijn, dat deze uit zending Vondel in het hart van duizenden heeft doen leven en de dichter nader tot ons heeft gebracht. De complimenten aan televisieregisseur Jack Dixon waren even min inopportuun. Zijn voorbeeldige en ar tistiek verantwoorde keuze van de beelden - beperkt als hij was door de regelrechte vertoning in een theater - hebben er veel toe bijgedragen Vondels treurspel tot een aangelegenheid te maken, die men niet zomaar voorbijgaat. De „Gysbreght" vertegenwoordigt een traditie. Haar waarde kwam ook in de realisering via de televisie tot uitdrukking. Veel hangt natuurlijk af van de acteurs. En dan moeten we zeggen dat men het niet beter had kunnen treffen dan met Johan Schmitz en Ellen Vogel in de hoofd rollen. Ongeacht het voortreffelijk aandeel van André van den Heuvel, Sigrid Koetse en Johan Fiolet, viel er in het laatste be drijf het meeste te genieten. De gepassio neerde scène van Badeloch was bijvoor beeld voor ons een openbaring. We zagen nog nooit zo'n ontroerende vertolking en geloofden in deze Badeloch, verlangden hevig haar in de werkelijkheid harer to neelverschijning te zien. Zo hebben wij ook van de dialoog tussen Henk Rigters als de heer van Vooren en Schmitz genoten. Daar kreeg voor ons gevoel Vondel de grote allure van de dramaturg. En wij vroegen ons af waarom wij aanvankelijk de uit zending toch nogal bedenkelijk hadden bekeken en of wij wel juist waren met onze mening dat men de „Gysbreght" beter niet aan de televisie kan overleveren. Toch, geloven wij, is dat inderdaad zo. Vondels tekst vormde geen totaliteit met de dramatis personae, we bleven de ruimte missen, waarin het vers kan opstijgen, de ruimte voor de schone en gedragen taal, de barokke tekst. We misten ook sterk de kleur, die geen geringe functie vervult. Nog te vaak klonk de tekst ons als een anachronisme in de oren en verstoorde de beperktheid van het beeldscherm de illusie. Maar al met al is er misschien toch een groep mensen ontvankelijk gemaakt voor een opvoering, die niet leeft bij tradi tie alleen. Jammer dat tijdens de korte pauze tus sen vierde en vijfde bedrijf de camera de zaal indwaalde en de aandacht van het publiek trok. Dat gaat beter bij de Brui loft van Kloris en Roosje met de Nieuw jaarswens, die de voorstelling naar goede zede besloten. Beeld-schermer De déconfiture waarin een deel van het AVRO-dinsdagavondprogramma is geraakt doordat naar het oordeel van de a "ties- ten de teksten van de strip „Herrie in het hotel" tot een onverantwoord peil waren gezakt en zelfs onspeelbaar bleken, heeft tenminste drie dingen duidelijk gemaakt. In de eerste plaats, dat talent waarlijk niet alleen met geld gekocht kan worden. Degenen die wellicht meenden, dat men het succes van de zaterdagavond naar de dinsdagavond kon overbrengen door de artiesten die verhuizing te laten maken, zijn bedrogen uitgekomen. Ten tweede valt het overwegende belang van de tek sten voor dat soort programma's niet meer te betwijfelen. Een samensteller, een regisseur, de artiesten kunnen nog zo goed hun vak verstaan, het uiteindelijke resultaat wordt bepaald door het gehal te van het manuscript. En in de laatste plaats hebben diegenen gelijk gekregen, die reeds lang geleden voorspelden, dat het eens met de voortdurende roofbouw op auteurs èn artiesten spaak zou lopen. De programmasamenstellers die van de AVRO heus niet alleen willen maar niet geloven, dat men in zo'n beperkt taalgebied als het Nederlandse niet uiten- HILVERSUM I 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookpraatje 11.15 Kamerorkest. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Pianospel. 12.50 Uit het bedrijfsleven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Cello en piano. 14.30 Voor de vrouw. 15.00 Herdenkingsprogramma dr. Ralph Benatzky. 15.50 Gram. 16.00 Gevar. progr. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitz. Nederland en de wereld: De Nederlanders in Zuid-Afrika, door T. Cnossen, directeur van de christelijke emigratiecentrale. 18.00 Nieuws. 18.15 Gevar. progr. voor de militai ren. 18.45 Sportproblemen. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nieuws. 20.05 Wie opent de kluis?, caus. 20.10 Lichte muz. 20.30 Balans, hoorsp. 21.40 Radiophilharm. orkest en solist. 22.40 Act. 22.50 Sportact. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen te New York. 23.16 Act. of gram. 23.25—24.00 Discotaria. HILVERSUM II 298 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00-24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgenge bed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Vocaal dubbelkwartet. 12.00 Mid dagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Gram. 13.25 Sopr. piano en cello. NCRV: 14.00 Promenade-orkest en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.30 Gewijde muz. 16.00 Bij bellezing. 16.30 Cello en piano, 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Concertorkest. 18.10 Huismuz. 18.30 Verz. progr. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 Gram. 19.20 Sociaal perspectief. 19.30 Lichte muz. 19.50 Pol. caus. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. progr. 21.45 Gram. 22.00 Periodieken-parade. 22.10 Orgelconc. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitsl. 23.20—24.00 Gram. BRUSSEL 324 M. 12.00 Amus.ork 12.30 Weerber. 12.34 Gram. (Om 12.55 Koersen). 13 00 Nieuws. 13.11 Orgelspel. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 15.00 Schoolradio. 15.30 en muziek. 16.30 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. Gram. 15.45 Duitse les. 16.00 Koersen. 16.02 Jeugd 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Gram. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Report. 19.40 Gram. 19.50 Pol. caus. 20.00 Verz. progr. 20.40 Koorzang. 21.15 Verz. progr. 21.30 Jazzmuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Int. Radio-Universiteit. 22.30 Luit-recital. 22.55-23.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journ. en weerbericht. VARA: 20.15 Spiegel der kunsten. 20.45 Rep. uit een dierentuin. 21.15 Zang en piano. 21.40 Lichte muziek. Huldiging. De letterkundige Ben van Eysselsteijn zal, ter gelegenheid van zijn zestigste verjaardag, woensdagmiddag 22 januari in „Pulchri Studio" in Den Haag worden gehuldigd. Benoeming. Prof. dr. N. P. van Wijk Louw, die aan de universiteit van Amster dam taal, letterkunde, cultuur en geschie denis van Zuid-Afrika doceert, is benoemd op de leerstoel van het Afrikaans-Neder lands aan de universiteit van Witwaters- rand. Hij is de opvolger van prof. C. M. van den Hever, die vorig jaar overleden is. Prof. Van Wijk Louw is een van de bekendste dichters van Zuid-Afrika. „Krelis Louwen". De toneelgroep „Arena" heeft het blijspel „Krelis Louwen van Pieter Langendijk op haar repertoire voor het middelbaar onderwijs geplaatst. De eerste voorstelling zal op 25 januari in Weert worden gegeven. Invitatie. De Westberlijnse senaat heeft de aanbeveling gedaan de Sovjet- Unie uit te nodigen deel te nemen aan het West-Berlijnse internationale filmfestival. De aanbeveling werd gedaan aan het West- duitse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat in de afgelopen jaren altijd gekant is geweest tegen Russische deelneming aan het festival. De commissie Internationaal Orgelcon cours in Haarlem schrijft ter gelegenheid van de achtste orgel-improvisatiewed strijd, te houden in juli 1958 in Haarlem, een prijsvraag uit voor een partita voor orgel op het thema „Veni Creator" (ge zang 78 uit de bundel van de Nederlands Hervormde Kerk) met een speelduur van ongeveer vijftien minuten. Uitgeloofd wordt één prijs van vijfhonderd gulden. Een jury, bestaande uit de heren ir. Henk Badings, Albert de Klerk en drs. M. Gee- rink Bakker, zal de prijswinnaar aanwij zen. Op de uitspraak van de jury bestaat geen beroep. Het bekroonde werk zal op één der concerten van het orgelconcours 1958 worden uitgevoerd en worden uitge zonden door de N.C.R.V. en de Wereld omroep. De termijn van inzending sluit 1 mei. Door het Centraal Bureau voor de Sta- tietiek gepubliceerde statistiek van het kleuteronderwijs, de eerste na het in wer king treden der Kleuteronderwijswet blijkt dat sinds 1954 het aantal scholen met 364 tot 3.793 is gestegen en het aantal leidsters (voorheen hoofden en onderwijzeressen ge noemd) van 9.215 in 1954 tot 10.153. Het aantal leerlingen daarentegen verminder de in dezelfde periode met 19.000 tot 349.000 (5 pet). Ondanks deze daling steeg het aantal 5-jarige leerlingen per 100 5-jarigen van 70,7 in 1954 tot 78,4 in 1957, doordat voor al in de noordelijke provincies en Gelder land (Veluwe) de vroegere achterstand ge deeltelijk werd ingelopen. De daling van het aantal leerlingen werd goeddeels ver oorzaakt door demografische factoren (minder omvangrijke geboortegeneraties) en vooral ook door het stellen van Je wet telijke toelatingsleeftijd op 4 jaar. Het aan tal 3-jarigen bedroeg in 1954 23.000 Het gemiddeld aantal leerlingen per klasse, dat in 1954 nog 40 bedroeg, daal de tot 34,4. Het ongesubsidieerd onderwijs omvat nog slechts een fractie van het ge hele kleuteronderwijs: het betreft 3 per cent van alle scholen met slechts W2 per cent van het totaal aantal leerlingen en leidsters. Het percentage „onbevoegde" kleuterleidsters daalde van 20 in 1954 tot 9 in 1957. treuren kan doorgaan met de vervaardi ging van te veel luisterspelen, strips, kol- derverhalen, cabaretliedjes, revueteksten en wat dies meer zij. De klap is voor de AVRO (en voor de heer Prior in het bijzonder) hard aange komen, harder dan voor de zo plotseling in de woestijn gezonden tekstschrijvers. Het peil van het Nederlandse radio-amuse ment kan door zo'n forse ingreep slechts gebaat zijn. Golfbreker „Het dagboek van Anne Frank Het Opperste Gerechtshof in New York heeft de eis tot schadevergoeding van vierhonderdvijftigduizend gulden, inge diend door de Amerikaanse auteur Meyer Levin tegen de producent Cheryl Craw ford, die hü verantwoordelijk stelt voor de opvoeringen van „Het dagboek van Anne Frank" in een toneelbewerking door het echtpaar Frances Goodrich en Albert Hackett, afgewezen. Levin procedeert als sinds 1954 over „Het dagboek". In 1952 werd hij, kort na het verschijnen van een vertaling van „Het Achterhuis" in de Verenigde Staten door Crawford aangesteld als agent voor de toneel- en filmrechten in Amerika. Daarbij was hem het recht verschaft van het boek een toneelstuk te maken. Dit heeft hij gedaan, maar Crawford en diens collega Kermit Bloomgarden achtten zijn stuk, aldus Levin in een vorig jaar ge geven verklaring, „te. Joods" en lieten een toneelbewerking maken door het echt paar Goodrich-Hackett. Deze bewerking werd, zoals bekend is, later in alle landen waar het stuk op het repertoire is ge nomen, gebruikt. Levin procedeert ook tegen Kermit Bloomgarden, die verant woordelijk is voor de opvoeringen op Broadway en tegen het echtpaar Good rich-Hackett. Een jury zal nu nog moeten uitmaken of de Hacketts in hun versie van het toneelstuk gebruik hebben ge maakt van Levin's bewerking Vorig jaar heeft Levin, toen hij zijn eis tot schade vergoeding indiende, al verklaard, dat het hem niet om geld te- doen was, maar dat hij met zijn proces slechts litteraire fat- soenregels verdedigde. Bloomgarden zei toen ook, dat Levin's stuk allerminst was afgewezen omdat het „te Joods" zou zijn en noemde Levin's actie „de daad van een teleurgestelde schrijver, die een slecht to neelstuk heeft gemaakt van een goed boek". Vele beroemde Amerikaanse jazz-ensem- bles zullen in 1958 naar Nederland komen om één of meer concerten te geven, voor namelijk in Amsterdam en Den Haag of Scheveningen. Op 15 februari komt de band van wij len Glenn Miller, die thans onder leiding staat van Ray Mc Kinley. Op 16 maart treden onder meer op June Christie, Bud Shank en Bob Cooper in een programma getiteld „Jazz Westcoast," waarna op 12 april een uitvoering wordt gegeven door Ella Fitzgerald en Oscar Peterson. In mei komt „Jazz at the Philharmonic" weer naar ons land nu met Stan Getz en J. J. Johnson. Het hoogtepunt valt echter in juli wanneer Louis Armstrong, waarschijn lijk in Scheveningen en Amsterdam, zal optreden. Na Armstrong komen dan nog de orkesten van Dizzy Gillespie (septem ber), Shorty Rodgers (oktober), Bennie Goodman (november) en Duke Ellington (december). De belangrijkste letterkundige prijs van Spanje de Nadalprijs is toegekend aan Carmen Martin Gaite voor haar, on der het pseudoniem Sofia Veloso geschre ven roman „Entre Visillos" (tussen de gordijnen). De nog jeugdige romancière is de echtgenote van de schrijver, Rafael Sanchez Ferlosio, die twee jaar geleden dezelfde prijs heeft gewonnen met zijn ro man „El Garama". Het beroemde Engelse Hallé Orkest zal ter gelegenheid van zijn honderdjarig be staan zijn eerste concerttournee buiten Engeland beginnen. Ter ere van de op richter van het orkest, Karl Haller, zal op 20 mei een concert worden gegeven in zijn geboortestad, Hagen, Duitsland. Het orkest van tachtig man staat onder lei ding van Sir John Barbirolli. ADVERTENTIE Haarlem De 27-jarige J. Ph. W. uit Groningen heeft voor de Rotterdamse rechtbank te recht gestaan, verdacht van een aantal op lichtingen. Hij zou een juffrouw hebben wijsgemaakt dat hij een handel in agra rische produkten zou opzetten, welke te Rotterdam zou worden gevestigd. De vrouw gaf hem f 300 te leen. Hij zei haar aan de landbouwhogeschool te hebben ge studeerd en gaf bovendien een valse naam op. Uit het verhoor van W. voor de recht bank bleek dat hij geruime tijd in psychia trische inrichtingen verpleegd was ge weest. Uit één daarvan was hij ontvlucht. Hij zwierf daarna in het noorden van het land, zich uitgevend voor leider van een bedrijfseconomisch bureau, en zocht con tact met kleine middenstanders die hij bij stand bij hun aanvragen voor vestigings vergunningen enzovoort wilde verlenen. Met deze praatjes had W. voornamelijk te Nieuweroord zich f 65 onrechtmatig verworven. Hij bleek in 1952 wegens verduistering te zijn veroordeeld., waarna hij mede als ?evolg van drankmisbruik verpleegd is. De officier eiste wegens oplichting een jaar gevangenisstraf en ter beschikkingstelling van de regering voorwaardelijk. De raadsman drong aan op een lagere straf. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. Het gerechtshof te Amsterdam heeft de 65-jarige monteur N. G. H. uit Amsterdam, die enkele jaren geleden met een ruim 30 jaar jongere vrouw in het huwelijk trad en haar wist te doen geloven dat hij pas 40 jaar was, in beroep veroordeeld tot twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf en f 100 boete, omdat hij op het geboorte bewijs het jaartal 1892 in 1912 had ver anderd. De Burgerlijke Stand in Zuilen, waar het huwelijk was voltrokken, had deze vervalsing niet ontdekt. Pas verleden jaar ontdekte de vrouw dat haar man zich al die tijd ruim 20 jaar jonger had voorge daan dan hij in werkelijkheid was. Bij een wegcontrole werd geconstateerd, dat de monteur ook zijn leeftijd op zijn rij bewijs had vervalst. Hij was door de politierechter te Utrecht tot f 250 boete en twee maanden voor waardelijke gevangenisstraf verooi-deeld. ADVERTENTIE STOFZUIGERS Gunstige betalingsvoorwaarden HARTENDORP Gen. Cronjéstr. 43, Haarlem, Tel. 5276(1 Voor de president van de Haagse recht bank heeft wederom een kort geding ge- diend-tegen 'n zelfimporterende radiohan delaar in Den Haag. De importeur voor Nederland van een Duitse radiofabriek had dit geding aan hangig gemaakt. De importeur heeft een apart merk bedacht waarmee de fabriek haar toestellen onderscheidt. Alle toestel len van haar afkomstig voeren sinds begin 1957 bij de Duitse merknaam dit aparte merk. De pleiter van de gedaagde radiohande laar, mr. S. M. Vonk uit 's Gravenhage, v. oeg zich af of de importeur wel recht heeft op dat merk. De fabriek in Duits land heeft als eerste dat merk gebx-uikt. Daarom is deze fabriek en niet de offici ële importeur rechthebbende op het merk. Namens de importeur stelde mr. P. Groenwegen, dat de radiohandelaar het publiek misleidt omdat hij in advertenties zegt dat alle verkochte toestellen volledi ge fabrieksgaranties hebben. Maar de Duitse fabriek garandeert alleen toestel len welke in Nederland door de officiële importeur zijn ingevoerd. Mr. Vonk stelde daartegenover dat de Haagse handelaar wel degelijk volledige fabrieksgarantie kan geven, omdat bij eventuele reclames het toestel wordt opgezonden naar de verko per van de toestellen in Duitsland, die ze op zijn beurt naar de fabriek stuurt. De president zal op 14 maart uitspraak doen. Bumbel haalde de schouders op en legde het gevonden ding op de grond naast de kuil. „Ik zal dat ding straks weieens op mijn gemak bekijken", dacht hij. Eerst moest hij de kuil maar afmaken. Hij ging door met graven, tot die groot ge noeg was, zoals de boer het hem had gezegd. Toen was het etenstijd; hij nam de hoorn en zijn schop en ging naar de boerderij. 16-17 ADVERTENTIE neem Hemotabs. de nieuwe behande ling van binnen uit. Een simpel vrijwel smakeloos tabletje plus een glas water is alles wat U nodig hebt om pijn en ongerief van aambeien te verlichten. Hemotabs werken weldadig tegen Uw pijn en ongemak. Zalf en zetpillen zUn overbodig. Met hun werking van binnen uit. doen Hemotabs de zwellingen slin ken en bevorderen zo de genezing. Ze zijn bovendien zacht laxerend en helpen zodoende de normale functies herstellen, zo belangrijk voor volkomen herstel en langdurige vrijwaring van pijn. 'n Complete kuur 1.47. Bij Apothekers en Drogisten. Een onderzoek heeft uitgewezen dat de brand in de woning van de heer H. P. de Boer te Ter Apel, waarbij drie kinderen om het leven kwamen, is ontstaan door een ontploffing van propaangas. Dit gas was in de nieuw aangebrachte aardgas leidingen geperst om deze te beproeven. Het is nog onbekend hoe dit gas kon ont snappen en de woning kon binnendringen. In de keuken van de woning brandde een kachel, daardoor is het gas tot ont branding gekomen. De 52-jarige nachtwacht J. Jonker is te Wetering (gemeente Steenwijkerwold) toen hij per fiets van zijn werk te Blok zijl terugkeerde, van de verkeersweg Steenwijk-noordoospolder gewaaid, in een bermsloot geraakt en verdronken. Het slachtoffer was ongehuwd. Aan de Dacostakade te Gouda is een bejaarde man uit het water gehaald. De man bleek reeds te zijn verdronken. Het slachtoffer, de 71-jarige G. de Pater uit Schoonhoven, was met zijn vrouw bij een familie aan de Dacostakade gelogeerd. De politie vermoedt, dat hij bij een rukwind zijn hoed achterna is gegaan met het fa tale gevolg. De rechtbank te Utrecht heeft de 22- jarige losarbeider H. J. van D. en de 25- jarige timmerman P. W. T., beiden uit Utrecht, ieder veroordeeld tot een gevange nisstraf van één jaar en negen maanden met aftrek van voorarrest wegens diefstal met geweldpleging. Op 2 september had den de mannen de 76-jarige winkelierster M. J. van der Hurk aan de Johan Camp- huijsstraat te Utrecht overvallen. Zij wil den de geldlade leegroven. De winkelier ster verzette zich hevig en gilde luidkeels, waarop de indringers de vlucht namen. Een half uur later kon de politie de over vallers inrekenen. 42. Harry voelde zich doodverlegen. De sfeer in deze ka mer was zo geheel anders dan de sfeer thuis bij zijn luchtzinnige vader en zijn intelligente moeder, die afhan kelijk waren van de weldadigheid van de rijke broer uit Hamburg. Ook was de sfeer hier anders dan in Hamburg, waar alles in cijfers werd omgezet en geld de enige belangrijke factor was.Ln van de kleinburge- lijke sfeer in het stadje Bonn en de luidruchtige stu- dentenovermoed onderscheiden alles in deze kamer zich. Harry Heine had het gevoel, dat hij zich op een eiland van geestelijke verfijning bevond. Tegenover hem zat een man, die als geleerdt en dichter door ie dereen werd erkend en die zich bewust was van zijn macht. Deze man had eigen maatstaven voor mensen en dingen en bekeek de gebeurtenissen met een koele gedistancieerde blik. Stellig veroordeelde ook hij de beteugeling der vrijheid, de druk der autoriteiten, die van de universiteiten kweekplaatsen voor kruiperige, de vorsten getrouwe onderdanen wilde maken en het vrije woord en de vrije meningsuiting wilden belem meren. Maar een man als Schlegel zag geen heil in romantische fakkeloptochten, of dronken gebral van vrijheidsliederen.Nee, Schlegel stelde in zijn sierlijk handschrift zijn mening op schrift, koel en juist gefor muleerd, en zijn brieven werden gezonden aan vrien den en geleerde genootschappen in Duitsland en daar buiten. Hij deed het met grote waardigheid en liet zich niet door allerlei frasen van de wijs brengen. Zijn stu deerkamer had in Harry's ogen iets van een gewijd vertrek. De kaarsen op de schrijftafel flakkerden als op een altaar. Er hing een lucht, die aan wierook deed denken, en Schlegel droeg zijn elegante kleding als een priester zijn ornaatDe globe scheen te wij zen op de omvang van het geestesrijk, dat de profes sor beheerste. Harry Heine voelde zich op dit ogen blik evenzeer onder de indruk, als destijds als kleine jongen in Düsseldorf had gevoeld bij het aanschouwen van Napoleon. Een nieuwe wereld scheen voor hem open te gaan. Een wereld, die grijpbaar voor hem was en niet vér af, zoals Napoleon en de geldwereld van Hamburg. Schlegel ging achter zijn schrijftafel zitten en ver zocht Harry een stoel bij te trekken. Vol angstige spanning wachtte hij af. Met langzame gebaren zocht Schlegel in zijn papie ren. Hoewel hij Harry niet aankeek, was hij zich be wust van de verlegenheid van de jongeman en ook van diens grenzeloze bewondering. Bovendien bespeurde hij de angstige spanning, w; armee de student Heine zijn oordeel afwachtte: het oordeel van een man, die de wereld kende Tenslotte had Schlegel de vellen papier waarop Hei ne zijn literaire produkten had neergeschreven, ge vonden. De jeugdige schrijver had zich bijzonder veel moeite gegeven, om de verzen keurig op te schrijven. Er kwam even een glimlach om Schlegel's mond. „Ik heb uw gedichten met belangstelling gelezen", begon hij. „Het ontbreekt u niet aan originaliteit en dat is van groot belang. Ik krijg, zoals u begrijpt, zeer veel literaire produkten in handen, maar veel origi neels is er niet bij. In uw werk heb ik echter niet al leen wérkelijk gevoel ontdekt, doch ook het streven om uw gevoelens op de meest stipte wijze in woor den weer te geven". Het duizelde Harry. Deze beroemde professor ver oordeelde zijn werk dus niet? Duwde hem niet in de eindeloze afgrond der naamlozen? Hij prees zijn ge dichten. Van opwinding kon hij nauwelijks ademhalen. Dood stil en stijf zat hij op zijn stoel en had moeite een kreet van vreugde te on ordrukken. „Ik krijg de indruk", vervolgde Schlegel, terwijl hij Harry onderzoekend aankeek, „dat u de dingen heel sterk beleeft. Als ik 't goed heb, bent u nog niet véél ouder dan twintig jaar meneer Heine..." „Tweeëntwintig, Professor", zei Harry Heine. „Goed, tweeëntwintig dan. Wat hebben onze 22-jari- ge studenten beleefd, welke levenservaring hebben zij opgedaan, welke kennis? Alleen boekenkennis tezamen met levenskennis kan tot de ware wijsheid leiden. Ik dwaal af... In uw verzen heb ik levenservaring ontdekt, gevoelens van diepe hartstocht en pijnlijke teleurstelling. U bent in staat de lezer uw gevoelens duidelijk te maken door middel van zeer zorgvuldig gekozen woorden." Harry Heine kon geen woord uitbrengen, zijn ogen glansden. „Ik weet niet, hóéveel verzen u me kunt voorleg gen", vervolgde professor Schlegel, „maar wanneer u reeds voldoende in voorraad hebt, zou een keuze uit uw beste werk stellig de moeite waard zijn om gepu bliceerd te worden." Hij maakte even een afwerend gebaar, om de uitbarsting van vreugde van Harry af te weren. „De uitgave in boekvorm zou echter alleen kunnen geschieden, nadat 1 uw werk nog eens grondig onder handen had genomen en hier en daar veranderingen had aangebracht. Ik raad u aan, vertalingen uit het Engels ter hand te nemen, welke thans in de mode zijn. U zoudt stellig betere vertalingen dan totdusver gemaakt werden, kunnen leveren en u zou hiervan veel kunnen leren wat de metriek betreft. Want u moet nog véél, héél veel leren, meneer Heine! De kunst is een groot gebouw, waarvan u alle vertrek ken heel nauwkeurig moet leren kennen. Pas dan kunt u verder bouwen en uw eigen steentje ter uitbreiding van het bouwwerk bijdragen. Werk hard, m'n jonge vriend, en lees veel! Dan durf ik erom te wedden, dat men uw naam zal noemen. Uw originaliteit is een kostbare gave, die echter nog ontwikkeld en gestimu leerd moet worden." Dit alles was véél meer dan Harry had durven ho pen. In dit vertrek vol sfeer scheen hij opeens diverse fasen verder gekomen te zijn. Hij, de mislukkeling, die al verscheidene keren faalde, werd hier geprezen door een man van wereldnaam. Stamelend bracht hij uit: „U vleit mij, professor..." Schlegel lachte en er kwam een spottende trek om zijn mond. „O nee, m'n beste Heine, ik ben geheel eerlijk! Maar laten we als u de tijd hebt nog wat verder babbelen. Ik zou u graag op fouten in uw literaire werk attent willen maken, opdat u niet al te overmoedig wordt. Iets volmaakt goeds is er, als ik me niet vergis, nog niet bij." Hij keek Harry vragend aan. Deze nam het. aanbod maar al te graag aan. Schlegel belde met een zilveren belletje de huis knecht, aan wie hij opdroeg sterke koffie te serveren. Lachend zei hij tot Heine: „Uw hart is sterk genoeg, nietwaar, zoals ik uit uw gedichten heb menen te mo gen opmaken." Onopvallend wist hij Harry tenslotte aan het praten te krijgen waarbij hij allerlei tt horen kreeg over de huiseli irtandigheden van de jonge man. (Wordt vervolgd) Portret van dr. Drees. Het bestuur van de P.v.d.A. heeft het voornemen te ken nen gegeven een portret van de minister president, dr. W. Drees, geschilderd dooi de wassenaarse kunstschilder J. Bruyn, aan de Tweede Kamer aan te bieden. De overdracht zal geschieden op dinsdagmid dag 4 februari in het Kamergebouw. Boerderijbrand. Een brand heeft het bedrijfsdeel van de grote, slechts enkele jaren oude boerderij van de heer Th. Voet- dijk te Diepenveen, gelegen aan de Rande- weg nabij de grens met Olst, verwoest. Mede doordat het woonhuis met een brandmuur beveiligd was konden de brandweren van Diepenveen, Olst en We- zepe het woonhuis behouden. De brand werd veroorzaakt doordat kinderen met vuur speelden op de deel. Begrafenis Bern. van Leer. Na een uitvaartdienst op donderdagochtend aan staande te half elf in de Albert Plesman- hangar op Schiphol, die als chapelle ar- dente wordt ingericht, zal het stoffelijk overschot van de heer B. van Leer per vliegtuig naar Israël worden overgebracht. Ook de familie reist met dit vliegtuig naar Jeruzalem, waar de begrafenis geschiedt. Mevrouw A. C. Diepenhorst overleden In de ouderdom van 77 jaar is te Epe over leden mevrouw Diepenhorst-De Gaay Fortman, echtgenote van wijlen prof. P. A. Diepenhorst. Zij heeft in de protestants- christelijke vrouwenbeweging een voor aanstaande plaats ingenomen en was tal van jaren presidente van de ederlandse Christen Vrouwenbond. Verzet tegen politie. De Groninger politierechter heeft de 23-jarige draadwer ker G. V. uit Winschoten een gevangenis straf van twaalf weken opgelegd, waarvan zes weken voorwaardelijk (proefüjd drie jaar) wegens het plegen van verfet tegen de politie en het plegen van mishandeling. De verdachte was als een wilde tekeer ge gaan bij zijn overbrenging naar het bu reau. Hij was na een ongeval naar het ziekenhuis gebracht Het bleek al spoedig dat hij bewusteloosheid simuleerde en onder invloed van alcohol verkeerde. Toen ae politie' kwam om hem over te brengen verzette hij zich met hand en tand, sloeg en trapte waar hij kon en moest geboeid naar het politiebureau gebracht worden. Muur omgewaaid. Door een hevige rukwind woei dinsdag een gedeele van een muur van de Indola-fabriek aan de Han delskade te Rijswijk om. Een fabrieks arbeidster kwam onder het neerstortende gesteente. Zij brak twee ribben en liep een lichte hersenschudding op en werd opge nomen in een ziekenhuis. De muur, die pas een maand of zes staat, stortte over onge veer tien meter in. Lichtcentrum. In het Bouwcentrum te Rotterdam is een „lichtcentrum" inge richt onder auspiciën van de Stichting voor Verlichtingskunde en met medewerking van elektriciteitsbedrijven. Het wil de be zoeker gelegenheid bieden zich grondig te oriënteren op het gebied van de verlichting en van de klgurweergave. WOENDAG 8 JANUARI Stadsschouwburg: Voor „Geloof en We tenschap: Haagse Comedie „Veel leven om niets", 20 uur." BIOSCOPEN Cinema Palace: „De familie 'Trapp", a.l., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „De bandelozen", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Herrie om Jolanthe", a.l., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „De twaalf ge zworenen", 14 jaar. 19 en 21.15 uur. Miner va Theater: „Michaël Strogoff, de koerier van de Tsaar", a.l., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Een echte Parisienne", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Het mon ster dat de wereld bedreigde", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Oog om oog", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. DONDERDAG 9 JANUARI Stadsschouwburg: Geheelonthoudersver eniging „Nieuw Leven", „Het testament van tante Christobal", 20 uur. Concertge bouw: Pauze-concert door de stadsorga- nist Piet Kee, 12.30. tot 13.15 uur; Neder landse Reisvereniging, filmavond 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Galerie Espace: Schilderijen en gouaches van André Balint, 11-17 uur. BIOSCOPEN Cinema Palace: „De familie Trapp", alle leeft., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals theater: „De bandelozen", 18 jr, 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Herrie om Jolanthe", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „De twaalf gezworenen", 14 jr, 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Michaël Strogoff, de koerier van de Tsaar", a.l., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Een echte Parisienne", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Het mon ster dat de wereld bedreigde", 14 jr, 14.30. 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Oog om oog", 18 jaar, 14.15, 19 en 21.15 uur. DIVERSEN Stadhuis: Bijeenkomst Kamer van Koop handel, 20.30 uur. Gebouw Vereniging Vrijzinnig Hervormden: Weten en Werken, lezing over Algerië, 20 uur. Brinkmann: Paia^toeater, grammofooncnr>o«rt (1.30 u.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 6