„Moge het woord arbeidsreserve niet moeten wijken voor het woord werkloosheid" I^rouueI) Me heeft gelijk? Beroep mee te werken aan huisvesting voor gerepatriëerden uit Indonesië Scholen voor slechthorenden en lichamelijk gebrekkigen Studentencabaret in het Pauzetheatei Orchideeën in de huiskamer van een Heemsteedse kweker In Haarlem de eerste school voor individueel nijverheidsonderwijs NIEUWJAARSREDE HAARLEMS BURGEMEESTER Ü.ihQontuma Burgerlijke Stand van Haarlem Engeland bleef aan spits Chinees restaurant te Zaandam moet sluiten Pauze-concert in het Concertgebouw WOENSDAG 8 JANUARI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT «j „Bij de voorbereiding van de nieuwjaarsrede treft telkens hoeveel er gebeurd is en hoe snel dat allemaal geschied is. Bezinning op deze gewaarwording maakt duidelijk, dat het uitspreken van een nieuwjaarsrede geen zinloze traditie is, maar een goed gebruik, dat ons even in onszelf doet zien, dat een rustpunt vormt in het geheel van ons streven en dat ons gelegenheid biedt ons opnieuw schrap te zetten voor de taak, welke in de komende periode op ons wordt gelegd," aldus richtte burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers zich vanmiddag tot de leden van de Haarlemse gemeenteraad. „Ongetwijfeld zal het komende jaar ons zware lasten bezorgen. De bijzondere spanningen, welke de bestedingsbeperking en kredietbeperking veroor zaken, zullen daarvan een belangrijk deel uitmaken. De spanningen op de arbeids markt vertonen de tendens minder sterk te zijn, nu in bepaalde takken van bedrijf enige arbeidsreserve ontstaat. Er is dus enige grond aanwezig voor de verwachting, dat het algemene prijspeil de gunstige gevolgen hiervan zal ondergaan." De burge meester zeide intussen vurig te hopen dat het woord arbeidsreserve niet zal moeten wijken voor het woord werkloosheid. Als het nodig zal zijn dat de gemeenten bij zondere openbare werken ter bestrijding van werkloosheid uitvoeren, zal Haarlem niet achterblijven. Met bijzondere belangstelling volgt ieder de loop der gebeurtenissen in Indonesië, aldus vervolgde spreker. Niet alleen het lot van de tienduizenden daar wonende Neder landers gaat ter harte, maar ook dat van de vele miljoenen Indonesiërs die door een chaos bedreigd worden. Als er een beroep zal moeten worden gedaan op de burgerij van Haarlem of op het gemeentebestuur van Haarlem, om te voorzien in de huis vesting van gerepatrieerde landgenoten, zo vertrouwt spreker dat dit beroep niet ver geefs zal zijn. Als men overdenkt hetgeen zich in Indo nesië afspeelt en als men denkt aan de geweldige spanningen welke elders in de wereld nog steeds voortbestaan, vraagt men zich af of hetgeen wij kleine ge meentebestuurders verrichten, meer is dan het werken aan een spinneweb dat door een rukwind weggeblazen kan worden. Spreker zou willen waarschuwen tegen het maken van deze vergelijking, welke tot défaitisme kan leiden. Wij hebben de eer volle plicht om met alle krachten en ge zamenlijk te werken voor het welzijn van een groot aantal medemensen. Doen wij dit goed, zo dragen wij iets bij tot hun levensgeluk. Dit is een benijdenswaardige en veelomvattende taak. Wij verrichten deze taak in het besef van onze gezamen lijke verantwoordelijkheid ondanks aan vankelijke verschillen van mening over de toe te passen middelen. Wij hopen en bid den dat de staatslieden zullen blijken be zield te zijn door ditzelfde besef. Dan zullen zij zeker een doorgang vinden daar, waar thans de weg schijnt dood te lopen. Op 1 januari van dit jaar bedroeg het aantal Haarlemmers 167.959. Het aantal geborenen in 1957 bedroeg 2984 en dat der overledenen 1448; 8191 personen yerlieten -Haarlem en 735Ó personen hebben Haarlem als woonplaats gekozen. Gezondheidszorg De burgemeester bracht in herinnering dat op 10 maart 1957 dr. W. B. Smit over leed, die meer dan twintig jaar als direc teur van de gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst in de bres heeft ge staan voor het welzijn der bevolking. Met dankbaarheid mag worden herdacht wat deze functionaris in vele jaren voor de volksgezondheid in Haarlem heeft verricht. Ten aanzien van het optreden van be smettelijke ziekten kan Haarlem zeker op een goed jaar terugzien. Weliswaar nam in september en oktober 1957 het aantal zie ken sprongsgewijs toe als gevolg van de toen heersende Aziatische griep, doch het verloop dezer ziekte was doorgaans niet kwaadaardig. De strijd tegen de poliomyelitis werd aangevangen. In de derde week van okto ber 1957 ontvingen ruim 8000 kinderen, geboren in de jaren 1952, 1953, 1954 en 1955 de eerste injectie van de gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst. In de derde week van november 1957 was er opnieuw gelegenheid tot. inenting, waarvan ditmaal ruim 9400 kinderen profiteerden. Zorg voor bejaarden De bejaardenzorg had ook dit jaar de volle aandacht. Op 1 januari 1957 ving de geriater K. Kok zijn werkzaamheden aan. De verbouwing en inrichting van de Clara- stichting te Zandvoort tot een opvangcen trum voor geestelijk gestoorde bejaarden staat op het ogenblik in het middelpunt der belangstelling. Van groot belang achtte spreker ook de vaststelling door de ge meenteraad op 13 november van de veror dening op de rust- en verpleeghuizen. Als gevolg van de gestadige groei van het aan tal bejaarden zal bij de gemeentelijke dienst voor sociale zaken het nauwe con tact dat wordt onderhouden met bejaarden ADVERTENTIE GISPEN DEALER Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 ONDERTROUWD: 7 jan.: J. P. M. Porte- gies en C. Groenink; H. van der Steeg en A. A. E. van der Meer. GEHUWD: 7 jan.: Th. J. Kerseboom en A. H. C. Medenblik; L. Stijnman en H. P. Dijkers. BEVALLEN van een Zoon: 4 jan.: H. J. Leppink-Delfos; 5 jan.: A. W. Heiliegers- Siekman; 6 jan.: S. Koslovs-Hollander; D. M. Klinkenberg-Quax. BEVALLEN van een Dochter: 5 jan.: J. C. W. Naujoks-Huisman; 6 jan.: A. Ar- geloo-Van Oostveen; C. P. Kaap-Van den Burg; C. Deen-Smits. OVERLEDEN: 4 jan.: A. M. Swart-Van Rossum, 72 j., Linnaeuslaan; 5 jan.: F. Tj. Bunning, 57 j., Schouwtjeslaan; H. C. A. Nelis, 58 j., Hazepaterslaan; W. van Marle, 80 j., Essenstraat; M. Korsman, 7 w., Jeph- taplein; 6 jan.: A. B. Nederkoorn, 63 j., Gedempte Oude Gracht; M. Th. J. van Leeuwen, 18 m., Van der Vinnestraat. die in rusthuizen verblijven en met hen die buiten de rusthuizen wonen, meer tijd gaan kosten. Niet alleen bij de bejaarden zelf bestaat de behoefte aan een geregeld bezoek van de maatschappelijke werkster, maar ook om een zo juist mogelijk over zicht te verkrijgen in welke gevallen huis verzorging of plaatsing in een rusthuis noodzakelijk is, is een meer intensief be zoek nodig. Burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers De commissie voor bejaardenzorg heeft maatregelen getroffen om door stelsel matige bezoeken te voorkomen dat alleen wonende bejaarden zullen vereenzamen. Deze arbeid'vindt plaats in samenwerking met de kerkelijke organisaties. Woningbouw De hulsvesting van de bevolking stelde het. gemeentebestuur ook in het afgelopen jaar voor schier onoplosbare problemen. Niettegenstaande het gereed komen van een belangrijk aantal nieuwe woningen, vertoonden de ingeschreven onhoudbare en zeer urgente gevallen een lichte stijging. Het aantal in 1957 voltooide woningen gaf reden tot tevredenheid. Het bedroeg n.l. 1009, een aantal, dat belangrijk uitging boven de in voorgaande jaren bereikte resultaten. Ook het voor 1957 aan de ge meente toegewezen richtcontingent van 1324 woningen was belangrijk hoger dan voorheen. Helaas waren de kapitaalsmoeilijkheden er oorzaak van, dat vooral in de particu liere sector de bouwmogelijkheden in het afgelopen jaar ernstig werden geremd. Ook voor het komende jaar zijn de vooruit zichten voor de bouw van premiewoningen niet gunstig. De burgemeester hoopte, dat de in het jaar 1958 te verstrekken rijks voorschotten het mogelijk zullen maken een bevredigend aantal woningwetwonin gen in aanbouw te nemen. Politie Ook dit jaar kan met. tevredenheid te ruggezien worden op de resultaten van de politieschool, welke in 1954 werd opgericht door de burgemeesters van Noordhollandse gemeenten met gemeentepolitie. Enkele dagen geleden zijn vijf vrouwelijke en vier mannelijke oud-leerlingen van deze cursus ter beschikking van het korps gekomen. De op 2 januari begonnen cursus zal een jaar duren. Daarvoor hebben zich tien Haar lemse adspiranten opgegeven. Met dat al blijft de personeelsbezetting bij de politie een nijpend probleem. Het wordt onder meer steeds moeilijker om te voldoen aan de toenemende behoefte aan verkeers agenten. Het aantal verkeersongevallen is ook in 1957 helaas belangrijk gestegen. Het totaal aantal ongevallen in 1955 bedroeg 1777; in 1956 2345; in 1957 ruim 2600. Was in de jaren 19521955 de toeneming van het aantal doden en ernstig gewonden relatief geringer dan in andere gemeenten, op 31 december bedroeg het aantal doden in 1957 tengevolge van verkeersongevallen 28, tegen 16 voor 1956. Hoewel de tijd van beoordeling nog kort is, mag verwacht worden dat de invoering van de maximum snelheid op 1 november j.l. de ongevallen- cijfers gunstig zal blijven beïnvloeden. Niet alleen is het aantal ongevallen sinds de invoering van de maximum snelheid ver minderd, ook de gevolgen zijn minder ern stig dan voorheen. Velsertunnel Uit tellingen van de Rijkswaterstaat is gebleken, dat het aantal motorrijtuigen, dat thans gebruik maakt van de Velser tunnel. het Noordzeekanaal kruist, per et maal ongeveer 3000 meer bedraagt dan voorheen via de ponten en de sluizen te zamen. Het. staat wel vast, dat het verkeer door Haarlem daardoor is toegenomen. De indruk bestaat echter, dat meer dan voor heen gebruik wordt gemaakt van de Delft laan, waardoor met name op de Rijks straatweg de verkeersintensiteit niet of nauwelijks is toegenomen Er is gegronde hoop dat de minister van Verkeer en Waterstaat de maximum snel heid over de gehele Rijksstraatweg zal terugbrengen op 50 km. Misdrijven Het aantal ter kennis van de justitiële dienst gekomen delicten over de eerste elf maanden van het jaar 1957. is in verge lijking met dezelfde periode van het vorige jaar toegenomen, namelijk van 1068 tot 1464. Evenals in 1956 geeft ook 1957 ten aanzien van het aantal inbraken en rijwiel diefstallen een stijging, te weten: voor de inbraken van 70 naar 85 en voor de rij wieldiefstallen van 158 naar 203. In 1957 is 309 maal hulp van de brandweer ingeroe pen, waarvan 156 maal voor brand; de overige keren voor bijzondere hulpver leningen. De vrijwilligers zijn 38 maal ge alarmeerd Er kwamen geen grote branden voor. Met waardering kan worden geconsta teerd, dat de medewerking aan de dienst bescherming bevolking bij noodwachters, zich in gunstige zin ontwikkelt. Er zijn echter helaas ook nog veel noodwachters die weinig belangstelling tonen voor de zo noodzakelijke opleidingen en oefeningen. Het totaal aantal beschikbare noodwach ters bleef ongeveer 2400, zijnde 53 °/o van de behoefte. Óndanks alle wervingsactivi teiten konden slechts de verliezen worden opgevangen en kon geen vooruitgang wor den geboekt. Het aantal opgeleide nood wachters vertoont ondanks de afschrijvin gen een stijging van 1496 tot 1666. Verbetering Houtplein Na de opheffing van de tram Amsterdam —Zandvoort op 1 september werd op de 2e september begonnen met het uitbreken van de rails in de Leidsevaart en het her stellen en verbeteren van het wegdek. Het IV2 km lange weggedeelte was twee maan den later geheel hersteld en van een nieuw asfaltdek voorzien. De Tempeliersstraat tussen de Van Eedenstraat en het Hout plein zal weldra zijn herschapen van een tramemplacement tot een busstation met een gefundeerde klinkerbestrating. Het Houtplein ondergaat een metamorfose van circulatieplein tot doorgaande weg met voorsortering. Wat straks gereed zal zijn is nog maar een voorlopige oplossing met te geringe opstellingsruimte. Een behoor lijke oplossing is pas te maken als de ge meente beschikt over het onbebouwde stuk tussen Wagenweg en Dreef. Parkwijk In het afgelopen jaar kwam de zand- ophoging voor het 36 ha grote terrein voor Parkwijk gereed. Ook de riolering is gro tendeels reeds gelegd. Een duizendtal woningen kan hier worden gebouwd. In middels is het uitbreidingsplan voor een van de vier wijken, waaruit het toekom stige stadsdeel Schalkwijk ten zuiden van de Schipholweg zal bestaan, zover gevor derd, dat. binnenkort met de zandophoging voor het noordwestelijk deel van deze stadsuitbreiding kan worden begonnen. Een terreingedeelte van 22 ha zal in eerste instantie worden opgehoogd. De zandaan- voer zal met bakken geschieden, waardoor hinder van de zandauto's voor het stads verkeer wordt uitgesloten. Scheepvaart De scheepvaart in en door Haarlem wist zich het afgelopen jaar te handhaven; weliswaar liep het aantal vaartuigen, dat in Haarlem moest laden en lossen iets te rug, doch de doorvaart is, zowel in aantal schepen als in tonnenmaat toegenomen; de totaal ontvangsten van haveqgelden en bruggelden toonden opnieuw een kleine stijging. Wanneer de Prinsenbrug dit voorjaar in gebruik zal worden genomen, zal de veer pont, welke ter plaatse tot dan de verbin ding tussen de beide oevers van het Noor der Buiten Spaarne onderhield, naar een meer noordelijk punt van het Spaarne worden overgeplaatst. Dit is van groot be lang voor de verdere ontsluiting van het industrieterrein in de Waarderpolder. Het in 1956 in gebruik genomen grote laboratorium van de keuringsdienst van waren bleek in alle opzichten aan de eisen der praktijk te voldoen. Het wordt echter, gezien de steeds meer verfijnde apparatuur ADVERTENTIE Haarlem 14024 telefoon beverwijk 4750 ADVERTENTIE LONDEN (UP) Engeland heeft vo rig jaar zijn wereldsuprematie behouden wat betreft de export van landbouwma chines, ondanks sterke Duitse concurren tie. Voor een recordbedrag van 90 mil joen pond sterling ging naar het buiten land, zo meldt de Agricultural Engineers Association. noodzakelijk over meer laboratoriumruimte te beschikken. Plantsoenen Ondanks de bestedingsbeperking kon het onderhoud van de plantsoenen dit jaar in het algemeen op redelijke wijze gehand haafd worden. De oostelijke uitbreiding van de Noorderbegraafplaats met een ge deelte voor rooms-katholieken is voltooid en kan dit jaar in gebruik worden ge nomen. De verjonging van het oostelijk gedeelte van de Haarlemmerhout moest helaas worden uitgesteld, evenals de voor genomen reorganisaties van enige bestaan de, verouderde plantsoenen. Geheel volgens de verwachtingen is het werk van de ophoging aan de Prins Bernhardlaan ten behoeve van het toekom stige Burgemeester Reinaldapark gereed gekomen. De verdere afwerking zal ge schieden door de dienst van de Hout, de plantsoenen en de begraafplaatsen. Het Haarlemse vuilnis wordt thans met sche pen afgevoerd. Hiervoor is een contract afgesloten voor de tijd van vijf jaar. Het is de bedoeling intussen plannen uit te werken en mogelijk tot uitvoering te bren gen, die een vuilafvoer waarborgen voor een lange periode. Bijdragen bouw kerken Binnenkort zal de raad een voorstel be reiken over het verlenen van bijdragen in de bouwkosten van kerken en gebouwen voor bezinningssamenkomsten, een voor stel, dat zeer zeker de bijzondere aandacht van de raad zal krijgen. Stadhuis De huisvesting van de secretarie-afdelin gen in het stadhuis is enigszins gunstiger geworden, doordat enige afdelingen elders in de stad zijn ondergebracht. Voorts kon een enigermate gunstiger verdeling van de lokaalruimte verkregen worden door ver schuiving van afdelingen. Niettemin blijft de huisvesting van de secretarie zorgelijk. Het herstel van het stadhuis in zijn oude luister geniet de voortdurende aandacht. Sinds een week is de secretarie een nieuwe afdeling rijker, namelijk de afdeling cen trale documentatie en registratuur. Een van haar voor naamste taken, te weten de centrale inschrijving van ontvangen en ver zonden post heeft zij ter hand genomen. Tevens werd het stelsel van de zaaksgewijze ordening met betrekking tot de bewaring der correspon dentie ingevoerd, dat tot dan toe nog slechts op enkele afdelingen werd toegepast. Beiaard Plannen zijn in voor bereiding om de beiaard in de toren van de Grote Kerk, die tekenen van verval begint te ver tonen-,-te -doen restau reren en uit te breiden. De moeilijkheden op het gebied van de huisvesting van de Haarlemse scholen zijn in het jaar 1957 zeer groot geweest en een ontspanning op dit terrein kan ook voor de naaste toekomst niet worden verwacht. Desondanks wordt met onverminderde kracht voortgevverkt om het onderwijs die huisvesting en middelen te verschaffen welke voor de vorming van de jeugd nood zakelijk zijn, aldus deelde burgemeester mr. Cremers tijdens de nieuwjaarsrede aan de gemeenteraad mee. In de loop van het vorig jaar konden in gebruik worden genomen een Chr. school voor uitgebreid lager onderwijs, een dubbel schoolgebouw bestemd voor het openbaar gewoon lager onderwijs, een uitbreiding van een r.k. school voor ge woon lager o "erwijs en een openbare kleuterschool. Van drie schoolgebouwen in geprefabriceerde constructie, die in de loop van het jaar gereed kwamen, kon den er twee, na aanvankelijk in gebruik te zijn geweest voor het gewoon lager on derwijs, in gebruik genomen worden door het hervormde en het openbaar kleuter onderwijs. Het in aanbouw zijnde gebouw voor het r.k. uitgebreid lager onderwijs aan de Planetenlaan is nagenoeg voltooid. Met i" stichting van het nieuwe gebouw voor de r.k. Industrie- en Huishoudschool is een begin gemaakt. De reeds lang noodzake lijke uitbreiding van de Ambachtsschool aan de Kleverparkweg zal vermoedelijk nog voor het begin van de cursus 1958- 1959 gereed komen. De beiaatd zal verbeterd, worden. Het is mij een behoefte des harten om als eerste reactie op de voorstelling door het Haarlems Studentencabaret in het Pauzetheater van dinsdagmiddag de wak kere woordvoerder van dit kleine ensem ble dank te zeggen voor de bijkans ont roerende bewijzen van medeleven met mijn avond-aan-avondvullende taak, die mij over het voetlicht werden toegewor pen. Juist van een volslagen vreemdeling in het uitgaansleven, als deze jonge spre ker blijkbaar is, treft een dergelijke be- klaagrede dubbel. Dat hij mij daarop ook nog vereenzelvigde met mijn oudtesta mentische tegenstander, moge ertoe heb ben bijgedragen, dat nu het veelkoppige publiek begrijpt hoezeer een criticus voor al een innerlijk strijd heeft uit te vech ten alvorens hij zijn banvloeken naar de heidenen slingert. Het zou van grove ondankbaarheid ge tuigen als ik nu nog de kiezelstenen van mijn critiek afschoot op het ondernemen de kwintet, dat met ontwapenende vrij moedigheid op de planken van het Rem- brandt-Theater slag leverde -om de gunst van de vele toeschouwers en die al spoe dig veroverde. Het ware overdreven te Een half jaar geleden hebben wij de aandacht gevestigd op de liefhebberij van de heer E. H. van der Linden te Heem stede, die er als amateurkweker in was geslaagd in de tuin achter zijn woning aan het Rhododendronplein een aantal orchi deeën in volle bloei te brengen. De orchi dee staat bekend als een even zeldzame als kostbare bloem, die in tropische stre ken met giftige moerassen tot volle schoonheid kan gedijen. Toch is in ons grillig Nederlands klimaat de orchidee encultuur ook voor amateurs mogelijk ge bleken, maar behoorlijke resultaten kun nen slechts worden /erkregen met een juiste dosei'ing van geduld, liefde, kennis en enthousiasme. De heer Van der Linden is in staat ge bleken deze voor de amateurkweker ideale eigenschappen in een zeer ruime mate op te brengen en zijn echtgenote heeft zich eveneens een niet geringe ken nis van de orchideeënvariëteiten eigen gemaakt, waardoor zij de uitleg van de amateur-kweker met diverse technische verklaringen kon onderstrepen. De heer Van der Linden heeft zich niet bij de wisseling der seizoenen willen neer leggen. Daarom blijft hij gedurende de winter de orchideeëncultuur in zijn huis kamer voortzetten en met niet minder op merkelijk fraaie resultaten. Op het ogen blik bevindt zich in de kamer een vijftien tal verschillende exemplaren, waarvan er op de dag van ons bezoek vijf in volle bloei stonden. De fraaiste hiervan was het zogenaamde „Venusschoentje" (Paplio- pedilium) waarbij de karakteristiek vormen van deze bloem duidelijk waren te onderscheiden. Het is een bijzonder mooie orchidee, bruin gespikkeld, die haar trotse eigenaar alle zorgen en moeite ruimschoots beloont, door hem geduren de vier of vijf weken de schone aanblik van haar bloei te gunnen. Dit behoort ook tot de charmes van deze bloem, omdat haar bloeitijd juist in de wintermaanden valt. Dit is dan de beloning voor een on geveer zesjarige toewijding, waarbij de kweker uiteraard volledig rekening dient te houden met de specifieke eigenschap zeggen dat deze nieuwe generatie 'n nieuw geluid liet horen, maar een paar aan trekkelijke nummers - vooral de parodie op het hedendaagse cabaret verdiende veel waardering wogen ruimschoots op tegen de tekorten aan flitsende oorspron kelijkheid en techniek. In de ensembles waren de vocale prestaties heel wat ster ker dan in de solistische nummers, waar bij de voordracht trouwens danig ont kracht werd door misplaatste, specifiek dilettantistische gebaren. Over het geheel genomen was het stellig fris en innemend amusement. Van deze gelegenheid mag ik gebruik maken om in herinnering te brengen, dat op oudejaarsdag 1957 vier Haarlemmers acte de présence hebben gegeven. Jelle de Vries komt de volgende week helemaal alleen de veertig minuten „tussen de middag" vullen, dus wat betreft zijn aan deel een liedje over de tunnelmisère kan ik het zwijgen bewaren. Harry Mu- lisch (intussen naar Amsterdam verhuisd) las een verhaal over de miraculeuze heer Tiennoppen voor en Godfried Bomans hekelde met professoraal gespeelde ver strooidheid op kostelijke wijze het ama teurtoneel. Tenslotte viel de liedjeszan ger Richard Blanken op charmante wij ze uit de toon: wat hij deed klonk wellui dend, maar was afgestemd op een ander gezelschap, dan waartoe zijn voorgangers zich richtten. David. Koning :ccceccoocco3cccoooocoa»»^'»oeoeeeo<xcooccccecccococ©c( WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE pen van de orchidee. Daarvoor mpet hij de plaats van oorsprong, in dit geval het niet-geheel tropische Guatemala, zoveel mogelijk imiteren. Vandaar dat kennis van de grondsoorten wordt vereist en hij aldus weet, dat de bloem slechts gedijt in een mengsel van mos en varenwortel, dus niet in aarde of een andere grond soort. Bovendien moet hij de periode van de natte, zowel als die van de droge moesson in het oog houden, door de plant afwisselend ruim te bevochtigen en met water te rantsoeneren. De kennis kan slechts worden verkregen na een jaren lange ervaring en het incasseren van di verse mislukkingen. Ook in ons land neemt het aantal ama- teur-orchideeënkwekers gestadig toe en het orgaan van de „Nederlandse Orchi- deeënvereniging" vermeldt telkens enige nieuwe leden. Bij deze vereniging zijn de meeste Nederlandse beroepskwekers en serieuze amateurs aangesloten en het doel van deze organisatie is de tuin- en kamer cultuur der orchideeën zoveel mogelijk te bevorderen. Door middel van het orgaan wordt de leden voorlichting verstrekt, die vooral de amateurs in staat moet stellen die resultaten te bereiken, die binnen het kader der mogelijkheden vallen. Dat de ze waarlijk niet gering kunnen zijn, heeft de huiskamer-kwekerij van de heer Van der Linden bewezen. Een belangrijke maatregel met betrek king tot het lager onderwijs is de proef neming met de rijdende leeskliniek. Dit werk geniet in onderwijskringen grote belangstelling en de burgemeester ver wacht dat deze geslaagde proefneming in brede kringen navolging zal vinden. De voorbereiding van de school voor in dividueel nijverheidsonderwijs is thans zo ver gevorderd, dat mag worden verwacht, dat nog in 1958 met 't onderwijs kan wor den begonnen. Het verheugt de burge meester dat Haarlem als een der eerste in den lande, maatregelen heeft genomen in het belang van deze grote vergeten tus sengroep en mede in het belang van de maatschappij. Nog een derde plan op het gebied van het onderwijs kan wellicht spoedig worden verwezenlijkt. B. en W. hebben namelijk aan de diagnostische commissie opdracht gegeven om in samenwerking met enige deskundigen, nader te rapporteren over de mogelijkheden om op korte termijn te ko men tot de stichting van scholen voor lichamelijk gebrekkige en voor slecht horende en spraakgebrekkige kinderen. D. en W. zijn dermate overtuigd van de noodzakelijkheid dat er maatregelen moe ten worden genomen voor het grote aantal Haarlemse lichamelijk misdeelden, dat naar hun mening deze plannen spoedig dienen te worden uitgevoerd. In het kader van de culturele voorlich ting van de schooljeugd is in het afgelo pen jaar een begin gemaakt met het ge ven van instructieve orgelconcerten en het brengen van kamermuziek in de scho len. Bij wijze van proef is in het najaar van 1957 in een van de buitenwijken een expositie van moderne kunst gehouden. Ook werd door middel van een tentoon stelling wederom op uitgebreide schaal aandacht besteed aan de beroepskeuze voorlichting van de leerlingen. De toenemende bemoeiingen van de ge meente met activiteiten op het gebied van de sport en het jeugdwerk hebben uitbrei ding van het personeel van de dienst no dig gemaakt. Tengevolge daarvan is de huidige kantoorruimte voor het admini stratieve en technische personeel te klein geworden. Een grotere kantoorlokaliteit is nu dringend nodig. Het in 1957 in gebruik genomen buiten centrum te Epe heeft afgelopen zomer aan 1100 personen onderdak kunnen verschaf fen. Óndanks het feit, dat er nog diverse voorzieningen aan dit vakantiecentrum moeten worden getroffen, kan het de ver gelijking met elk ander vakantiecentrum ruimschoots doorstaan. Zodra de nodig geachte voorzieningen zijn aangebracht is exploitatie ook in het winterseizoen mo gelijk. In 1957 zijn voor diverse jeugdgroepen, die of zonder huisvesting zaten of ruim ten moesten verlaten, diverse gebouwen in gebruik genomen. De gebouwen Donkere Spaarne 34 en Koralensteeg zijn van op slagplaatsen omgetoverd tot unieke hon ken voor de padvinderij. Het perceel Am sterdamsevaart 142 is aan het padvind- stergilde in gebruik gegeven. Wegens het ontbreken van de vereiste goedkeuring kon helaas het voormalige Rode Kruisgebouw nog niet als kadervor mingscentrum in gebruik worden geno men. In 1957 heeft de stadsbibliotheek 400.000 boeken uitgeleend. Aan de leesza len zijn 75.000 bezoeken gebracht. De wisselbibliotheek leent thans aan 34 instel lingen boeken uit, hoofdzakelijk aan rusthuizen voor ouden van dagen. Deze getallen zijn hoger dan ooit tevoren. Haarlems Bloei De stichting „Haarlems Bloei" kan we derom met voldoening terugzien op de be reikte resultaten. Het bezoek aan Haar lem was bijna 25 pet. talrijker dan in 1956. De Haarlem-folder, welke met een aantal van 150.000 verspreid werd, kreeg van de A.N.V.V. het predikaat „beste folder van het jaar". Economische politierechter Voor de economische rechter te Haar- n heeft terecht gestaan een negenen veertig jarige Chinees die in Zaandam een eethuis exploiteert. Enige tijd gele den werd hem een boete van 350 opge legd, omdat hij vergiftigd voedsel in zijn zaak had verkocht. Enige personen waren toen min of meer ernstig ziek ge> orden. In september 1957 gebeurde dit voor de tweede maal. De keuringsdienst van waren had gecon stateerd, dat kippenvlees, nasi goreng, loempia en rijst vergiftigde stoffen be vatten. Verdachte verdedigde zich met de mededeling dat hij beschikte over een perfecte ijskast, dat hij duur vlees in kocht, maar dat zijn personeel de waren niet op de juiste wijze behandelde. De officier van Justitie eiste een boete van 200 subsidiair twintig dagen hech tenis en sluiten van het restaurant voor de tijd van acht maanden, voor zover het de verkoop vai. eetwaren betreft. Het vonnis luidde 100 boete subsidiair tien dagen hechtenis en sluiting van het restau rant voor de tijd van zes maanden. Het programma der orgelbespeling in het Gemeentelijk Concertgebouw te Haar lem op donderdagmiddag van halfeen tot kwart over een door Piet Kee luidt: Fan tasia en fuga in c van Carl Philipp Ema nuel Bach; Kleine Stücke für die Flöten- uhr, Allegretto, Andante, Menuet, Allegro ma non troppo, Menuet, Fuga, Vivace, van Joseph Haydn; Preludium en fuga in es, van Charles-Camille Saint-Saëns; Choral I van César Franck.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7