Tempeliersstraat gereed Haagse Comedie begint 1958 met een blijspel uit 1598 Afronding van het vissersdorp met handhaving van eigen karakter MS Uitbreidingsplan „Spaarndam Ongeveer 28 krotten moeten plaats maken voor 63 eengezinshuizen WOENSDAG 8 JANUARI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 VEEL LEVEN OM NIETS" Overval op benzinestation te Hoofddorp Een der verdachten meldt zich te Rotterdam Wagen voerder M. Verweij onderscheiden Examens Briljant spel Monteur uit Vught pleegde vele inbraken Bijeenkomst Sociëteit „Vereeniging" Winterserie ,Jan Passtoors' Missie-avond voor de Heemsteedse KAB-leden Jaarvergadering van „De Straalpijp" in Heemstede R.k. beroepskeuzebureau in Noordholland Strijd over de erfenis van Pieter Teyler van der Hulst „Onderling Genoegen" viert gouden jubileum Wethouder Geluk vraagt om uiterste zuinigheid UIT STAD EN STREEK „Stille armen" te Heemstede Trein reed over voet van Hoogovenrangeerder De stand van giro 777 Kerstbomenbranden werden opnieuw groot succes 11 De Haagse Comedie is het jaar 1958 begonnen met een voorstelling, die hoe wel geenszins volmaakt tot mijn beste toneelherinneringen zal blijven behoren, namelijk van „Veel leven om niets (Much ado about nothing) van Shakespea re, tot welke keuze men vermoedelijk kwam door het succes van de in vele op zichten als voorbeeld gediend hebbende opvoering, die Sir John Gielgud en Peggy Ashcroft er ook in ons land van gegeven hebben. Het merkwaardige feit doet zich voor, dat in die Engelse vertoning vele rollen karakteristieker bezet waren dan nu het geval is. maar dat ik desondanks (of misschien juist daardoor?) veel meer heb genoten bij wat ons door Cees Laseur en de zijnen wordt aangeboden. Het lijkt wel of de vertaling van de titel daar een aanwijzing voor inhoudt, want „much ado" betekent letterlijk „veel drukte" en die heerste er bij het gezelschap uit Stratford inderdaad, doch nu krijgt men prikkelender het gevoel dat al dat „le ven" in die zin inderdaad een menselijke Elisabeth Andersen en Gnus Hermus vervullen welsprekend de hoofdrollen in „Veel leven om niets" van Shakespeare bij de Haagse Comedie. manier van leven is, althans was. En iets dergelijks geldt voor de tweede helft, want waar het eigenlijk allemaal om te doen !s de intriges rond een voorgenomen huwelijk legt hier inderdaad geen druk op de weegschaal, die het evenwicht van het ware blijspel moet registreren. Die intrige is door Shakespeare aan een verhaal van Matteo Bandello ont leend: de onschuldige Hero wordt, nota bene terwijl zij in de kerk aangetreden staat voor de huwelijksinzegening, door de misleide Claudio van onzedelijk gedrag beschuldigd. Hij doet zulks als gevolg van een bedriegelijk spel, dat is aangesticht door de kwaadaardige Don John, een van afgunst zwarte schurk, die voor zijn door lopend wangedrag geen ander motief heeft, dan dat hij deze rol ip het ..?tuk moet vervullen.. Geen enkel blijspel kan het zonder machinaties stëllen. Óndanks dit liederlijk voorbereide en strikt géno- men onvergefelijke schandaal komt naar soortgelijke traditie tenslotte alles goed. Men kan het met recht een vreemde con structie noemen, dat Shakespeare deze aanleiding alleen maar heeft gebruikt om twee figuren van eigen vinding naar vo ren te schuiven, die volkomen onze aan dacht en gelukkig ook onze sympathie in palmen, de twee misogamisten Beatrice en Benedick, gezworen tegenstanders van het huwelijk dus, die een virtuoos duel met louter geestkracht uitvechten totdat zij elkaar in het hart treffen en eendrach tig de overwinning vieren op hun weder zijdse afkeer. Shakespeare schreef „Veel leven om niets" in 1598, toen hij vrijwel het toppunt van zijn kunnen had bereikt. Hij openbaarde hierin achter de galante maskers van zijn tijd een diepe wezens trek: zijn overtuiging dat met een para frase op een conclusie van de latere dich ter Coleridge de vrije wil zich richt naar innerlijke noodzaak. De wijze waar op de beweegredenen van hart en ver stand tot eensgezindheid worden gebracht vormt de zeldzame attractie van dit vaak (en vroeger ook door mij) miskende mees terwerk. Woorden, woorden, woorden... ja, in derdaad „Veel leven om niets" is een vir tuoos woordenspel. De vertaler Gerard Messelaar wijst in zijn inleiding in het >rogramma op het veelzijdig taalgebruik, op het typerende voorkomen van het spitse en het poëtische, het plechtstatige on het parodistische woord. Hij verzuim de daar echter het belangrijkste aan toe te voegen: dat dit woordenspel het pro- dukt is van een gerijpte beschaving, de schitterende uitkomst van de renaissance, waartoe de ten tonele verschijnende prin sen behoren. Zij hebben geleerd het woord te hanteren om door naamgeving macht te verkrijgen over hun gewaarwordingen. Het Elizabethaanse tijdperk, waarin Shakespeare leefde en werkte, was een periode van ontdekkingen in de buitenwe reld zowel als op het gebied van het in wendige van de mens. Geen eeuw in de geschiedenis heeft nog eens een dusdani ge verrijking van beschrijvingskunst en registratiemiddelen opgeleverd. Men haalde niet alleen goud en zilver binnen uit verre wingewesten, men vormde ook een zich voortdurend vermeerderende, onvergankelijke taalschat. De edellieden in dit stuk spelen met het woord: zij wa gen er stoutmoedige vergelijkingen mee, zij vinden er veelbetekenende toepassin gen voor, zij onderzoeken het op dubbel zinnigheid. Hun cultuur (overigens snel in een decadente cultus ontaardend) krijgt relief door het optreden van eenvoudige lieden uit het volk, die er nog niet aan toe zijn met het woord te verkeren en het dan ook op lachwekkende wijze verkeerd ge bruiken. Maar het woord speelt ook met de edellieden, doordat zij handelen volgens in hun geest geprente denkbeelden. Het is de aloude kwestie, wie zich meester mag noemen en wie slaaf, waarover dit blij spel in wezen handelt. (de tong als wapen) zonder geldige in houd. Beatrice en Benedick menen volko men oprecht te zijn in hun afkeer van het andere geslacht en van elkaar, maar zij zijn de daardoor sympathie verdienende slachtoffers van een obsessie. Het leuke van „Veel leven om niets" is, dat zij door een geforceerde samenloop van uiterlijke omstandigheden, een amusante samen zwering van hun vrienden en vriendinnen namelijk, tot erkenning van hun ware ge voelens worden gebracht. In beide geval len wordt de liefde geboren uit ijdelheid en dus toch als een innerlijk proces! Zij protesteren aanvankelijk te veel en te luid, zoals alleen mensen kunnen doen die zich verzetten tegen gevreesde aantrek kingskracht. Dat bepaalt de sfeer van het blijspel, waarin Don John (bij de Haagse Comedie zonder enige reden Don Juan ge heten) een organische functie heeft. In een prachtig decor van Harry Wich, waarvan ik alleen het touwgordijn ter camouflage van de helaas noodzakelijke changementen niet kan bewonderen, wordt er een stralende, spirituele voor stelling van gegeven, waarvoor men re gisseur Cees Laseur oprecht dankbaar moet zijn. Elisabeth Andersen is een idea le Beatrice: briljant, jeugdig, spotziek, haar gekunstelde tekst zo lichtvoetig spre kend, met behoud van ernst in de onder toon, als Shakespeare gewenst zou hebben als hij het bestaan van actrices had ge kend. De rol van haar tegenspeler Bene dick wordt door Guus Hermus als gast bui tengewoon genuanceerd vertolkt, met be studeerde onverschilligheid eerst, met ver tederende dwaasheid vervolgens. Hoogte punt van de opvoering is misschien de te genstelling in de bewustmaking van hun voordien onderdrukte gezindheid. Voor de monologen maakt laatstgenoemde even als Gielgud gebruik van een marionet, of liever een handpop, een als symbool te verantwoorden hulpmiddel. Maria de Booy is de lieve Hero, een aandoenlijk model van heilige onschuld, Jules Croiset een wat erg jeugdige Claudio en Camille de Vries een schalkse kamenier. De rest van het ensemble mag dan geen onverdeelde bewondering genieten, men kan toch genieten van enkele kostelijke typeringen, vooral van Joris Diels en Jo- han Valk als de waardige en beminnelij ke gastheer en een wijze pater. Frans Vorstman is stellig meer dan aanvaard baar als de Prins van Arragon en Bas ten Batenburg voldoet als de handlanger van de duivelse bastaard Don John, als hoeda nig Jan van der Linden zijn rol voor al te notoire overdrijving vrijwaart. Voor de kluchtige vrolijkheid wordt gezorgd door Max Croiset en Albert de Mol als de dure termen radbrakende gerechtsdienaars een verrukkelijk stel. Het is jammer, dat de anderen bij lange na niet aan de ge noemden gelijkwaardig zijn. Over de ver taling van Gerard Messelaar, die talrijke spitse woordspelingen en gracieuze for muleringen bevat, waarin de vele obsce niteiten klinken zoals ze bedoeld zijn, zou ik geen oordeel durven vellen zonder éen nauwkeurige vergelijking van zijn tekst met de oorspronkelijke. Het lijkt mij geenszins zijn schuld, dat het tempo over het algemeen wat traag aandoet. Als de Voorstelling is ingespeeld, zal de vaart er wel inkomen. David. Koning In het hartje van Rotterdam, op de Meent, heeft zich dinsdagmiddag een van de drie jongelieden, die in de nacht van maandag op dinsdag benzinestations heb ben overvallen, onder andere te Hoofddorp, bij twee politieagenten gemeld. Uiteraard keken de agenten, die daar rustig liepen, wel wat vreemd op toen zij plotseling een jongeman voor zich zagen, die zei: „Reken me maar in, want ik heb ben zinepompen overvallen". Overigens aarzelden de agenten na enige observatie niet aan het verzoek te voldoen. De gearresteeerde was de negentienjarige J. K. uit Den Haag, die met zijn vrienden na de overval te Hoofddorp in een te 's-Gravenhage gestolen auto naar Delft is gereden, waar opnieuw werd geprobeerd een tankstation te overvallen. Door het bijzonder kordate optreden van de pompbediende mislukte die overval echter. Bij Overschie werden uit een tank station enkele bussen benzine gestolen. In een café te Rotterdam zou de Hoofd- dorpse buit, ongeveer vierhonderd gulden, worden verdeeld. Onverwacht echter zou den de twee vrienden van K. zijn opge staan, zogenaamd om een boodschap te doen, maar de Hagenaar zag hen niet terug, zodat hij kwaad naar buiten is gelopen. Bij het zien van de twee surveillerende politie agenten gaf hij er de brui aan en meldde hij zich. De jongeman had slechts enkele dubbeltjes op zak. De politie neemt aan, dat de aangehoudene en zijn handlangers nog veel meer op hun kerfstok hebben. Voordat zij de auto. waarmee zij de over vallen hebben gepleegd, in Den Haag heb ben gestolen, hadden zij nog geprobeerd een andere auto weg te nemen. De heer M. Verwey, wagenvoerder bij de Noord-Zuid-Hollandse Vervoermaat schappij te Haarlem, herdacht dinsdag het feit, dat hij veertig jaar geleden bij dit be drijf in dienst trad. In het kantoorgebouw aan de Leidsevaart heeft burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers de jubilaris toege sproken en hem meegedeeld, dat hem was toegekend de eremedaille in brons, verbon den aan de orde van Oranje Nassau. De heer Th. Hetem, chef van de vervoers dienst, heeft het woord gevoerd namens de directie en een geschenk in enveloppe overhandigd. De heer J. Jurrissen, direc teur van de N.Z.H., heeft de gouden me daille met bijbehorend getuigschrift van de Nederlandse Maatschappij voor Nij verheid en Handel aangeboden. Groningen. Kandidaatsexamen geneeskunde 2a. J. G. Nieboer. Assen. Kandidaatsexamen tand heelkunde: G. W. M. Jacobs, Eindhoven; F. Haan stra, Bolsward; E. H. Steutel, Zutfen; Th. Wyrde- man, Groningen: J. J. H. M. de Kok, Sittard. Kandidaatsexamen geneeskunde 2b: dames R. H. M. Heeger, Kolluni; A. Koelstra, Gorredijk; M. L. M. Steen, Haren (Gr.); de heren J. H. Jater, Scheemda; R. E. Offerhaus, Groningen; A. J. Slim, Hoogezand; L. H. Veeman. Meeden; J. Wien- tjes. Amsterdam; J. E. Wold, Odda (Noorwegen). Doctoraalexamen tandheelkunde 2e ged.: P. J. J. Ackermann, Keulen; G. Hornstra. Oranjewoud; G. H. Drese, Slochteren. Zoals in alle werken van Shakespeare en bovendien in overeenstemming met de ongeschreven wetten van de komedie wordt hierbij een gezonde correctie op on matigheid toegepast. Mannelijkheid is weggesmolten in hoffelijkheid, wordt er gens gezegd de mens is een speelbal van een mode, hij schermt met begrippen Onvoorziene omstandigheden voorbe houden zal de Tempeliersstraat te Haar lem tussen de Van Eedenstraat en het Houtplein op zondag 12 januari weer in ge bruik worden genomen. Dat betekent dat de busdiensten naar Amstei'dam en Zand- voort en naar Leiden ën Den Haag in deze Een gevangenisstraf van tweeëneenhalf jaar heeft de officier van Justitie bij de Almelose rechtbank geëist tegen een vijf entwintig jarige monteur uit Vught, die verdacht werd van drieëntwintig inbra ken en diefstallen. Hij begon op 31 augus tus 1956 in Enschede met het stelen van een auto, waarmee hij naar Amsterdam reed. Van dat ogenblik af was hij voort vluchtig. Daarna pleegde hij inbraken in alle delen van het land. In Enschede, Hen gelo, Almelo, Breda, Heemstede, Arn hem, Soest, De Bilt en Baarn zocht hij wo ningen uit, waarvan de bewoners afwezig waren, kwam door het indrukken van een ruit naar binnen en stal voor duizenden guldens aan goederen en sieraden 'n voor grote bedragen aan contant geld. Verdach te week uit naar België en kwam later in Frankrijk, waar hij wegens illegale grens overschrijding en wegens het rijden in een hem niet toebehorende auto tot vier maan den gevangenisstraf werd veroordeeld. Toen hij daarna in Nederland terugkeer de, werd hij gedetineerd. Deze detentie duurt reeds a^ht maanden. De monteur gaf ter zitting alles toe. De uitspraak volgt over veertien dagen. straat zullen aankomen en vertrekken. Daardoor vervallen de haltes in de Lo- rentzstraat en het Lorentzplein. De bus naar Zandvoort blijft voorlopig de route over de Wagenweg volgen, omdat de werk zaamheden aan de Emmabrug nog aan de gang zijn. Is deze brug gereed dan rijden de bussen van en naar Zandvoort over de Leidsevaart. Hierbij een foto van de Tempeliers straat die een nieuwe fundering heeft ge kregen en opnieuw bestraat is. De leden van de Sociëteit „Vereeniging" te Haarlem kwamen dinsdagavond in het gebouw aan de Zijlweg bijeen voor de nieuwjaarsbijeenkomst. De voorzitter, dokter A. van Ravenswaay, was wegens zeikte verhinderd de bijeenkomst te lei den. Daardoor ontbrak de jaarlijkse toe spraak op rijm. De vice-voorzitter, de heer J. W. van Santé, heeft een overzicht gege ven van de werkzaamheden in het afgelo pen jaar. De belangstelling voor de socië teit neemt steeds toe en daarover verheugt het bestuur zich bijzonder. De tweede tocht van de winterserie, ge houden door de wandelsportvereniging „Jan Passtoors", is op zondag 12 januari. Er bestaat gelegenheid om deel te nemen aan een dagtocht, waarvoor een wimpel ter beschikking wordt gesteld. De start is vanuit gebouw „Rosehaghe", Hoof- manstraat 12 in Haarlem, tussen elf uur en half een. De afstanden zijn 10 en 15 kilometer. De eerste officiële bijeenkomst in dit jaar van de afdeling Heemstede van de Katholieke Arbeiders Beweging werd dins dagavond gehouden in gebouw „Nieuw Berkenrode" aan de Herenweg. De be langstelling der leden bleek zo groot te zijn, dat men voor de vele bezoekers op het laatste ogenblik nog een tweede zaal beschikbaar moest stellen. Deze belang stelling is waarschijnlijk gestimuleerd door het feit, dat de spreker die het rooms-ka- tholieke missiewerk in Zuid-Afrika zou behandelen, pater W. Spann, uit Heem stede afkomstig is. Alvorens pater Spann tot het verhalen van zijn persoonlijke ervaringen met het missiewerk overging, gaf hij ter verdui delijking van het huidige negervraagstuk in Zuid-Afrika eerst een kort overzicht op de historie van dit gedeelte van het zwar te werelddeel. Spreker schetste vervolgens de economische ontwikkeling van Zuid- Afrika, die geheel door blanken ter hand genomen werd en waardoor wereldsteden ontstonden als Kaapstad en Pretoria. Met opzet werd en wordt de neger dom ge houden. hetgeen volgens spreker gedeelte lijk het gevolg is van de calvinistische bijbeluitleg van de zeventiende eeuw. Hier van moeten de negers nog steeds de kwa lijke gevolgen ondervinden. Zij leven in de voorsteden onder de meest erbarmelij ke omstandigheden. Omstandigheden ver beneden het bestaansminimum, nog ver ergerd door de apartheidspolitiek der Zuid Afrikaanse regering. Dit beleid vindt ook zijn weerslag op het missiewerk, omdat men hierdoor is genoodzaakt voor negers en blanken afzonderlijke kerken en scho len in te richten. Dit alles heeft grote pro blemen geschapen, waardoor ook de katho lieke missie nog veel nuttige en zegenrij ke arbeid zal kunnen verrichten. En het was vooral hiervoor dat pater Spann ten slotte de steun der aanwezigen verzocht niet alleen financiële hulp, maar in het bij zonder die van het gebed, opdat de Zuid- Afrikaanse regering haar mensonwaardi ge houding ten opzichte van de negerbe volking spoedig zal mogen Wijzigen. Hierna werd een interessant filmpro gramma vertoond; o. m. bestaande uit op namen van het Krugerpark en gevechten tussen wilde dieren. Tenslotte werd de grote missiefilm over het werk der pa ters Oblaten onder de Hottentotten, ge draaid waardoor de causerie van pater van Spann met allerlei fraaie opnamen werd geïllustreerd. Tenslotte bracht de heer Zegwaart. de spreker de dank der aanwe zigen over voor deze boeiende en interes sante avond. „De Straalpijp" heeft maandagavond in gebouw „Anna Santo" aan de Achterweg haar jaarvergadering gehouden, waarop de gebruikelijke agenda werd afgehan deld. Zoals het voorlezen der jaarversla gen van penningmeester en secretaris, waarbij in het laatste een overzicht werd gegeven van de /erschillende activiteiten der vereniging in het afgelopen jaar. Hier in werd onder meer herinnerd aan de di verse contactavonden en de wedstrijd voor brandweerkorpsen in Hoorn, waar Heemstede de vierde prijs behaalde. Ver der herdacht de secretaris .de heren Arie Jansen- en Joop Vester, respectievelijk re serve-chauffeur en oud-hoofdbrandwacht, die beiden in de loop van het vorig jaar zijn overleden. Tenslotte vermeldde het verslag het huidige ledenaantal, namelijk achtendertig werkende leden en veertig donateurs. Bij de bestuursverkiezing werden ver volgens de periodiek aftredende secreta ris en penningmeester, de heren R Abra hams en W. van der Eem, bij acclamatie in hun functie herkozen. Verder werd nog medegedeeld, dat het vijfjarig bestaan van „De Straalpijp" donderdag 13 februa ri zal worden gevierd met een feestavond in het verversingshuis van het wandel bos „Groenendaal". De leden zullen hier in de gelegenheid worden gesteld het kien spel te beoefenen, waarbij voor de verzor ging van het verdere programma reeds een cabaretgezelschap werd geënga geerd. Het bestuur wenste hierover nog geen nadere bijzondei heden te vermel den, ten einde deze komende feestavond het verrassingselement niet te ontnemen Het werk van het katholiek pedagogisch beroepskeuzebureau in de bisdommen Haarlem en Rotterdam, waarvan de cen trale tot nu toe in Den Haag was geves tigd, heeft met ingang van 1 januari in Noordholland een andere opzet gekregen. Er is namelijk opgericht een afdeling Noordholland van het Katholiek pedago gisch beroepskeuzebureau. Het bestuur hiervan staat onder leiding van de heer P. J. Gramwinkel. Secretaris is de heer Th. Laan uit Hem-Venhuizen. Het psychologisch onderzoek zal voortaan wor den uitgevoerd door r.-k. psychologen, in dienst van de provinciale stichting voor Geestelijke Volksgezondheid in Alkmaar. De tarieven van het katholieke beroeps- keuzeburëau zijn gelijk aan die van de stichting. De heer Onno Wiard Olthoff uit Papen burg (Duitsland) en de heren Drinkwaard te Rotterdam, De Jonge te Almelo, Dal huizen te Epe en Hovenier te Enschede, de vier laatstgenoemden als hoofdbestuurs leden van de Bond van erfgenamen van Pieter Teyler van der Hulst en Catherina Olthoff, en voorts de heer Oosting uit Ha ren (Gr.), hebben besloten volledig te zul len samenwerken om de rechten, die zij menen te hebben op de nalatenschap, thans ondergebracht in de Teylerstichting te Haarlem, tot gelding te brengen. Zij delen mede ernaar te streven de huidige beheerders van de Teylerstichting te doen vervangen door de rechter-commissaris bij de Haarlemse rechtbank. De betrokke nen hebben dit besluit genomen in een de zer dagen te Groningen gehouden verga dering. De zang- en Sint Nicolaasvereniging „On derling Genoegen" te Haarlem, die op 10 januari 1908 is opgericht, houdt zaterdag middag 11 januari van half zes tot halfze ven in restaurant Brinkmann aan de Gro te Markt, een receptie, ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan. Nieuwjaarsbijeenkomst onderwijzers Op de nieuwjaarsbijeenkomst voor het onderwijzend personeel van de gemeente lijke scholen, dinsdagavond in de ridder zaal van het Haarlemse stadhuis gehou den, kon de wethouder van Onderwijs, de heer D. .J. A. Geluk, een groot aantal le raren, onderwijzers en vrouwelijke onder wijskrachten verwelkomen. Mede aanwe zig waren vertegenwoordigers van de af deling ondeiwijs ten stadhuize, de gemeen telijke diensten voor lager onderwijs en lichamelijke opvoeding, het school- en jeugdspychologisch bureau, het ge meentelijk bureau voor beroepskeuze en de schoolartsendienst. Nadat de wethouder aan het onderwij zend personeel zijn beste wensen voor 1958 had uitgebracht, wierp hij een korte te rugblik op hetgeen vorig jaar voor het on derwijs van belang was. Hoewel als ge volg van de bestedingsbeperking vele werken achterwege moesten b'.uvrn, mag men toch in zekere mate tevreden zijn over wal wel tot stand is gekomen. En kele scholen werden in gebruik genomen. Vele werkzaamheden moesten echter v- achten, waardoor de achterstand, die er onmiddellijk na de oorlog op onderwijs gebied bestond, nog niet is ingehaald. Met het oog op de financiële toestand van de gemeente moet de toekomst met bezorgdheid worden tegemoet gezien. Daarom deed wethouder Geluk een be roep op de aanwezigen om de grootst mo gelijke zuinigheid te betrachten. Door een groot aantal besparingen zullerf de noodzakelijke voorzieningen verwezenlijkt kunnen worden.Beslist moet worden ge tracht te besparen op posten als elektri citeit, verwarming en dergelijke. Ondanks de moeilijkheden zal de ge meente tiachten dit jaar het noodzakelij ke op onderwijsgebied te doen. Plannen bestaan voor de stichting van een school v^or individueel nijverheidsonderwijs, een scnon] voor gebrekkige kinderen en één voor kinderen met spraak- en hoorgebre- ken. Dit jaar zal ook een aantal gebou wen moeten worden uitgebreid met het oog op de toeloop van schoolkinderen. n enslotte wenste de wethouder de on derwijskrachten veel succes bij de uitvoe ring van hun taak, die mede zo moeilijk is, gezien de snelle veranderingen in het maatschappelijk bestel. De heer R. Prosée, directeur van de gemeentelijke h.b.s. a. beantwoordde na mens de aanwezigen de toespraak van de wethouder en sprak over de goede samen werking tussen de diverse gemeentelijke diensten en het onderwijzend personeel. De aanwezigen bleven daarna nog ge ruime tijd in een gezellige stemming bij een, waarbii men volop gelegenheid had met elkaar van gedachten te wisselen. Nieuws in het kort Onderwijs te Bloemendaal. Met in gang van 1 september is mejuffrouw M. Gottschal als onderwijzeres van de Juliana- school te Overveen overgeplaatst naar de Vondelschool te Aerdenhout. Tot gym- nastiekonderwijzer aan de Bornwater- school te Bloemendaal is in de vakature B. W. Solkamans benoemd de heer J. W. Fokkelman te Haarlem, voordien als zo danig werkzaam aan een school te Baarn en thans ook verbonden aan het Marnix van St. Aldegonde lyceum te Haarlem- Noord Rode Kruisschild. B. en W. van Bloe mendaal hebben aan de A.N.W.B. vergun ning verleend om tegenover perceel Zee weg 3 („Het witte Huis") te Overveen een paal met het Rode Kruisschild te plaatsen, ter aanduiding hulppost Zeeweg 3, ten name van de heer A. Gerritse. Tegen bromfiets. Dinsdagmiddag om kwart voor vier stak een 58-jarige voet gangster vermoedelijk zonder op te letten de Wagenweg in Haarlem over. Zij kwam in aanraking met een bromfiets, bestuurd door een 64-jarige Haarlemmer Beiden vielen en werden aan het hoofd gewond. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Het comité voor stille armen te Heemstede heeft nog de volgende bijdragen ontvangen: Cirkel f 25.—; mej. de V. f 2.50; J. S. f 20. C. v. A. f 5.—; M. H. B. f 50—; A. F. B. f 2.50; G. G. f 2.50; J. J. L. P. f 4.—; E. G. S. f 2.50; F. S. f 5.—; J. V. f 2.50; X. IJ Z. f 50.—; H. J. V. H. f 10—; N.N. f 10.—; J. J. B. f 5.—; D. B. f 25—; A. B. f 2—; Mw. G. A. f 10.—; G. D. L.-P. f 2.50; B. D. O. f 40—; M. L. v. W.-S. f 10.—; J. H. v. P.-R. f 10.—; N.N. f 5.—; L. C. v. O. f 10.— N.N. f 2.50; S. J. f 5.—; B. O. f 2.50; N. V. J. W. V. f 50.—; P. J. f 10.—; G- J. S. en Zn. f 10.—; A. W. V. f 50.—; N.N. f 100.—; mevr. K. f 2.—; A. B. f 5—; Verg. Luchtb. f 100—; E. J. v. L. f 10—; J. v. G. f 5.mevr. K. f 7.50; Frank en Tom f 5. N.N. f 2.50; N.N. f 7.50; N.N. f 2.50; N.N. f 5—; Elsje f 2.50; mevr. J. f 5.—; N.N. f 10.45; X.X. f 100—; R. S. f 25.—; J. B. f 5.—; N.N. f 10.—; Balaski f 20—; L. M. D. Bentveld f 2.50; G. E. V. L. D. f 10.—; J. v. d. B. f 2-50; A. S. v. C f 25.—; mevr. P. f 2.50; M d. V- f 2.50; J. N. O. f 2.50; N-N. f 2.50; D. J. B. f 5.—; R. C. S. en A. S. f 5.—; N.V. Schuyt- vlot f 50.—; H. L. S. f 5.—; L. B. Z.-B. f 5.—; f Mr. C. v. L. f 25.—; A. R. P. J. f 25.—; dr. F. A. d. G. f 10.—. Totaal f 1050-95. Ontvangen is f 3504.55. Vorig jaar is f 438.64 meer bijgedragen dan dit jaar. 99 Op de gemeentesecretarie van Haarlem ligt op het ogenblik het ontwerp-uitbrei- dingsplan „Spaarndam", omvattende gron den nabij het Visserseinde en de Pol ter inzage. De bedoelde gronden zijn gelegen binnen de defensiekring van het fort „Spaarndam". Voor deze gronden waren tot 1951 beperkende bepalingen ten aan zien van de bestemmingen van kracht De toestand van vele woningen in Spaarn dam is zo slecht dat op korte termijn maatregelen noodzakelijk zullen zijn voor het ontruimen en slopen van de meest onherstelbare panden. Teneinde de be bouwing op de vrijkomende of nog braak liggende gronden in ordelijke banen te lei den is het, aldus B. en W. van Haarlem noodzakelijk voor het gebied, gelegen aan de rand van de bebouwde kom, een uit breidingsplan vast te stellen. Bij het samenstellen van het plan is uitgegaan van de gedachte dat het typi sche karakter van Spaarndam zoveel mo gelijk gehandhaafd of hersteld moet wor den. Daartoe zijn in het uitbreidingsplan uitsluitend eengezinshuizen opgenomen Teneinde dc in het plan geprojecteerde woningen le kunnen realiseren zullen on geveer achtentwintig merendeels onvol waardige huizen gesloopt dienen te worden Hiervoor kunnen in de plaats dan onge veer drieënzestig woningen gebouwd wor den waaronder circa vierentwintig bejaar denwoningen. Ten aanzien van de bestaande school voorziet het plan in een verruiming van Veiligheidsschoen en snelle reactie redden hem Gisteravond reed een trein met lege gietwagens, bestemd voor de Staalfabriek van Hoogovens langs het ijzerpark in wes telijke richting en stopte voor het om leggen van een wissel. Hierna ging de rangeerder H. K. uit Heemstede weer op de voorste wagen zitten en gaf het oprij signaal. Zodra de trein in beweging kwam zag de locodrijver de rangeerder voorover van de wagen vallen, waarop hij onmid dellijk remde. K., die het eerste wiel van de wagen al over beide voeten had ge kregen, bleek met één voet achter de wis seling te zijn blijven haken, doordat hij met de voet over de rails sleepte. Dank zij het feit, dat de trein vrijwel direct stilstond en de man veiligheidsschoenen droeg, bleef het letsel beperkt tot enige gebroken tenen en wat verwondingen. K. is in het Rode Kruisziekenhuis te Bever wijk overgebracht Op giro 777 van het Nederlandse Rode Kruis is thans een bedrag gestort van ƒ71.279,90 voor de actie ten behoeve van de hulpverlening aan uit Indonesië repa triërende Nederlanders, die deze organi satie tezamen voert met het C.C.K.P. In dit bedrag is nog niet begrepen de gift van 10.000, die prinses Wilhelmina toezegde voor dit doel. het schoolterrein waardoor in de toekomst hergroepering mogelijk wordt. De reeds bestaande speeltuin aan de Boezemkade is in het plan gehandhaafd, terwijl op een binnenterreintje nabij het Visserseinde een openbaar speelterrein is geprojecteerd. Ten behoeve van een reeds aan de Pol gevestigd bedrijf is grond bestemd voor kleine, niet hinderlijke ondernemingen. Overigens is er in het plan niet gerekend op industrievestiging. Op de ten oosten van het Boezemkanaal gelegen gronden is voorts een volkstuin complex ontworpen waardoor voorkomen kan worden dat deze gronden als opslag terrein worden gebruikt. Het plan voor ziet als geheel in een afronding en vol tooiing van het oude vissersdorp en geeft tenslotte nog gelegenheid voor een be scheiden groei. Dinsdagavond heeft in Haarlem, even als vorige jaren, de massale verbranding van enkele honderden kerstbomen plaats gehad en de belangstelling, vooral van de zijde van de jeugd, was voor deze geor ganiseerde reuzen-„fik" zo mogelijk log groter dan vroeger. Op vijf plaatsen in de stad, de Vondelweg de Planetenlaan, de Richard Hollkade, het Theemsplein en de Hendrik Roozenlaan had de dienst Open bare Werken borden geplaatst met het opschrift „Vreugdevuur van kerstbomen op 7 januari 1958" en de Haarlemse jon gens en meisjes hebben er voor gezorgd dat het inderdaad vreugdevuren werden. Zij hadden nar lelijk overal in de stad honderden afgedankte dennebomen ver zameld en tot even voor zeven uur, het tijdstip waarop de brand in de stapels ge jaagd zou worden, sjouwden de kinderen de boompjes nog aan. En al dat werk is zeker niet tevergeefs geweest want het verbranden, dat onder leiding stond van de politie en de brandweer werd, evenals vorige jaren, een bijzonder groot succes. Aangewakkerd door de vrij krachtige wind werden de kleine brandjes in het be gin aangewakkerd tot enorme vlammen zeeën waarin bovendien in de meeste ge vallen vuurwerk was verborgen, dat bij het ontploffen de feestvreugde verhoog de. De belangstelling liet, zoals gezegd, niets te wensen over en vooral bij het begin van de Vondelweg had de politie grote moeite de menigte van duizenden kinderen in bedwang te houden. Al met al dus een uitstekende voortzetting van een traditie die vooral de jeugd heeft le ren waarderen. Op bijna alle plaatsen duurde het spec taculaire schouwspel ongeveer een uur. Tegen achten herinnerden slechts de zwart verkoolde resten van de bomen nog aan het voorbije vuurfestijn. Enige welgerichte waterstralen uit de slangen van de brand weer vormden het slot van de branden waarbij, naar de politie ons mededeelde, ruim 3400 bomen in vlammen en rook op gingen. Persoonlijke ongelukken deden zich ner gens voor.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9