NAVO bezint zich op het antwoord aan Boelganin OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Westduitse bemiddeling tussen Indonesië en Nederland? Fabrieken van Unilever op Java staken de productie HET WEER Veertien doden door brand op een Noors passagiersschip Albanië zwijgt over het lot van Amerikaanse vliegenier Dulles zegt een topconferentie met de Russen thans nutteloos te achten Sukarno en Macmillan aan lunch met Nehroe Gezagdragers op Noord-Sumatra en Molukken trouw aan Djuanda Geen grondstoffen $ee MORRIS 'êeforeyof/tfu/// '"„Die Raeckse" Koningin aanwezig bij aankomst repatriërenden Wisselvallig Twee slachtoffers van de „Capella" geïdentificeerd Het woord is aan Vlieger in V.S. gaat een week „ruimtelijk" leven Twee spoorwagons bij Hoogovens ontspoord De Nederlandse in- en uitvoer tot december 1957 Zeilschip bij Borneo vergaan, 23 doden 72e JAARGANG No 154 DONDERDAG 9 JANUARI 1958 303e JAARGANG No 2 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, TeL 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodevrijk* Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in Parijs) De permanente raad van de Noord- atlantische Verdragsorganisatie heeft gisteren, onder leiding van secretaris generaal Paul-Henri Spaak, in Parijs langdurig de inhoud en termen over wogen van de Antwoorden op de vijf tien brieven, die premier Boelganin, uit naam van de Russische regering, in december naar de Atlantische hoofdsteden heeft gestuurd. Gisteren is alleen een Brits ontwerp behandeld, waarbij eveneens premier MacmiHan's suggestie voor een niet-aanvalsver- drag met Moskou ter sprake zou zijn gekomen. Vrijdag zal het dossier „Correspondentie Boelganin" opnieuw in het Palais Chaillot ter tafel verschijnen, maar wanneer de brieven waarvan de inhoud „geharmoni seerd" zal worden, in zee zullen gaan, is nog niet bekend. Tolitiek gevaarlijk Een woordvoerder van het NAVO-secre- tariaat heeft verklaard dat ook het Poolse plan voor een atoomvrije zone in Midden- Europa besproken is. Over het algemeen leek men het met Spaak eens te zijn dat de militaire betekenis van dit plan waar deloos is, en dat de politieke kanten ge vaarlijk zijn. Niettemin waren de meeste vertegenwoordigers van oordeel dat het plan niet zonder meer verworpen moest worden, vooral ook omdat de mogelijkheid geenszins uitgesloten wordt geacht dat Warschau inderdaad een onafhankelijker positie tussen Moskou en het Westen pro beert in te nemen. Mochten er zich in Parijs tekenen heb ben voorgedaan, die kunnen wijzen op een omzichtige bereidheid de dialoog met Mos- De Koningin zal hedenavond om zeven uur aanwezig zijn op Schiphol, waar dan het K.L.M.-vliegtuig „Ion" uit Singapore arriveert met repatriërenden uit Indo nesië. De Koningin zal ook aanwezig zijn bij 'de aankomst van de eerste groep évacués, die per schip naar Nederland komt. Dit zal het gecharterde Engelse schip „Captain Cook" zijn, dat op 18 of 19 januari in Amsterdam wordt verwacht. De Koningin zal vergezeld worden door de minister van Maatschappelijk Werk, mejuffrouw dr. Klompé. Het ministerie van Maatschappelijk Werk heeft de be schikking gekregen over het legerkamp Budel. Alle uit Indonesië repatriërenden, die met de „Captain Cook" meekomen, zullen daar voorlopig gehuisvest worden. kou, volgens de wensen van de NAVO- conferentie van vorige maand te herope nen, dan heeft in Washington de heer Dul les op de hem bekende kloeke wijze ge poogd bij voorbaat ieder optimisme de kop in te drukken met zijn verklaring dat het nutteloos zou zijn op het ogenblik op hoog niveau met de Russen te gaan praten. (Reuter) Nadat de zitting tot vrijdag middag was verdaagd, hebben ook verte genwoordigers van de Verenigde Staten, Frankrijk, België en andere landen bij het secretariaat van de permanente NAVO- raad ontwerpen ingediend. In Franse NAVO-kringen werd vernomen, dat Frank rijk zijn ontwerp zo laat heeft inge diend, omdat het eerst wilde horen hoe de andere landen over een antwoord dachten. Naar verluidt, heeft de vertegenwoordi ger van Italië, Alessandrini, er op aange drongen, dat het Westen eerst alle nood zakelijke veiligheidsmaatregelen neemt en daarna pas overgaat tot onderhandelingen met de Russen. Italië is, aldus Alessan drini, niet tegen een topconferentie, maar eerst moeten de ministers van Buiten landse Zaken voorbereidingen hebben ge troffen, die succes van de topconferentie waarborgen. Bemiddeling Na de bijeenkomst is bekendgemaakt, dat een groep deskundigen een onderzoek heeft ingesteld naar het verzoek van Groot- Brittannië om bemiddeling in het Brits- Duitse geschil over vergoeding van de kos ten van de Britse troepen in West-Duits- land. Groot-Brittannië wenst dat West- Duitsland na april een half miljard gulden betaalt voor de legering der Britse troe pen in de bondsrepubliek, doch de Duitsers weigeren. Technische deskundigen die de vooruitzichten van de Britse betalingsba lans voor de komende maanden hebben bestudeerd, menen dat Groot-Brittannië terecht een beroep op de NAVO heeft ge daan voor bemiddeling in deze kwestie. Hun verslag is aan de regeringen der NAVO-landen doorgezonden. NEW DELHI (UP.) President Sukarno heeft hedenochtend een bespreking gehad met premier Nehroe. Het was hun derde ontmoeting sedert Sukarno dinsdag ge arriveerd is. Het is nog niet bekend waar over vanochtend gesproken is, maar de vorige besprekingen draaiden in hoofdzaak om het geschil tussen Nederland en Indo nesië. DAMASCUS (AFP) President Sukar no kan wegens vroeger gemaakte afspra ken niet ingaan op de uitnodiging van president Koewatly om een bezoek aan Syrië te brengen, zo wordt uit gezagheb bende bron te Damascus vernomen. De Syrische president heeft laten weten, dat hij Sukarno gaarne zal ontvangen, zodra deze daartoe wel de gelegenheid heeft. NEW DELHI (ANP) President Su karno is donderdagmiddag naar Bombay vertrokken, in gezelschap van de Indonesi sche minister van Buitenlandse Zaken, dr. Subandrio. In antwoord op vragen van journalisten zeide dr. Subandrio. dat het verblijf van president Sukarno in New-Delhi wellicht de atmosfeer heeft geschapen voor een her vatting der besprekingen tussen Nederland en Indonesië, „doch er is kennelijk nog geen directe mogelijkheid". BONN, (Reuter) Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van Buiten landse Zaken heeft in antwoord op vragen medegedeeld, dat minister Von Brentano donderdag een onderhoud zal hebben met de Indonesische ambassadeur in West- Duitsland, Zain. De woordvoerder kon geen mededelingen doen over het onder werp der bespreking. Volgens goed inge lichte kringen te Bonn zullen zy de moge lijkheid bespreken van een bemiddeling door West-Duitsland om te komen tot een heropening van de besprekingen tussen Nederland en Indonesië. West-Duitsland (Van onze correspondent in Djakarta) In drie fabrieken van Unilever te Dja karta is thans de produktie stopgezet. De Colibri-zeepfabrieken te Surabaia, die ook tot het Unilever-concern behoren, zullen in de komende dagen volgen. Als resul taat van het gebrek aan grondstoffen, ver oorzaakt door de verstoring van het inter- insulaire scheepvaartverkeer, zijn. zoals gemeld, de zeepfabrieken reeds medio de cember stilgezet. Tegen het einde van de vorige maand volgde de sluiting van de margarinefabriek en thans moet ook de Arclïa-oliefabriek, waar ruwe cocosolie uit copra wordt vervaardigd, de produktie beëindigen. VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Nu en dan opklaringen, maar ook enkele buien en later wel licht weer regen. Aanvankelijk nog stormachtige, later over wegend krachtige westelijke wind. Iets lagere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Deze foto van de overstroomde stad Bobstown in de Amerikaanse stad Texas werd uit de lucht genomen. Meer dan duizend mensen werden dakloos in het plaatsje en de omgeving, die eerst door zware regens en vervolgens door een stórm werden getroffen. De twee stoffelijke overschotten die eer gisteren door de sleepboot „Holland" bij Terschelling aan boord zijn genomen, zijn geïdentificeerd als die van de 19-jarige stuurman van de „Capella" K. J. Rustho ven uit Haren (Gr.), zoon van de reder van het schip, en van de 17-jarige machi nist R. Paats uit Rotterdam. Op het strand bij Cocksdorp op Texel is vanmorgen inmiddels een tas met pa pieren, afkomstig van de „Capella" aan gespoeld. Het is een tas, zoals die gebruikt wordt door een kapitein om de papieren in mee te nemen als hij zijn schip moet verlaten. De politie heeft de tas onder haar berusting. Ofschoon de Indonesische autoriteiten hun volle medewerking verlenen bij de verstrekking van grondstoffen aan Uni lever, is het niet te verwachten, dat de fa brieken in de naaste toekomst weer op volle kracht zullen kunnen draaien, daar ook het distributie-apparaat stagneert als gevolg van de verslechterde vervoerssi tuatie in de archipel. Met het oog hierop is Unilever, die begin december de vrou wen en kinderen van al haar Nederlandse employés heeft geëvacueerd, thans begon nen met het terugzenden van de Neder landse employés, die niet meer te werk kunnen worden gesteld. Gisteren is de eerste groep van elf personen per vlieg tuig uit Djakarta vertrokken. Ongeveer twintig anderen zullen in de komende twee weken volgen. Dit vertrek staat ook in verband met het plan het internatio nale karakter van het concern te accen tueren en daarom de Nederlandse em ployés te vervangen door andere buiten landers. De vraag is alleen, in hoeverre er onder deze buitenlanders animo aan wezig is onder de huidige omstandigheden naar Indonesië te gaan. DJAKARTA (UP) Aan de Nederland se onderdanen is vandaag verteld, dat zy zich drie dagen voor hun vertrek uit In donesië by de militaire autoriteiten moe ten melden en dat zy te zelfder tyd de sleutels moeten afgeven van htm wo ningen en kantoren in Djakarta. Het zon der vergunning overdragen van deze eigendommen is verboden. Eerder is door de commandant van Dja karta bekendgemaakt dat de Nederlandse bezittingen die verlaten worden, onder militair gezag geplaatst dienden te wor den, ten dele om occupatie door „onver antwoordelijke elementen" te verhin deren. Quarantaine SINGAPORE (UP) In verband met de aanhoudende geruchten over een epidemie op Midden-Java worden alle passagiers die in Singapoi'e uit Indonesië aankomen, vijf dagen in quarantaine gehouden. Voor de évacués is dit gemakkelijk, want zij kunnen in het kamp blijven. De Nederlandse consul-generaal, de heer Middelburg, heeft desgevraagd verklaard dat er op Midden-Java een epidemie van builenpest is uitgebi'oken. Ook dr. Yung, chef van de gezondheidsdienst in Singa pore, zei, dat op Midden-Java builenpest heerst. Hij stelde echter vast, dat deze ziekte in dat gebied veel voorkomt, en merkte op dat de havens van Java niet door de ziekte zijn besmet. De heer Mid delburg verklaarde alle drie de eva cuatiekampen in Singapore bezocht te hebben, en daar geen andere besmette lijke ziekten te hebben aangetroffen als mazelen bij enkele kinderen. Dr. Yung verklaarde dat kortgeleden in Djakarta, Makassar en enkele andere plaatsen ge vallen van waterpokken waren gerappor teerd. DJAKARTA (UP) Volgens schat tingen uit Nederlandse bron zullen eind januari ongeveer 19.000 Nederlanders In donesië verlaten hebben, sinds vijf weken geleden de anti-Nederlandse campagne be gon. Van nu tot aan het einde van de maand zullen zeven speciale afvaarten van sche pen met évacués plaatsvinden. Het eerst vertrok woensdag de „Waterman" van Su rabaia naar Rottei'dam. zou daartoe zyn goede diensten hebben aangeboden. CANBERRA, (Reutei') De Indonesische ambassadeur in Australië, dr. A. Y. Helmi, die voor twee weken naar zijn land is terug geweest, vei-klaarde tijdens een perscon ferentie, dat Indonesië geen vergoeding voor de in beslag genomen Nederlandse bezittingen overweegt, voordat de soeve reiniteit over Westelijk Nieuw-Guinea zal zijn besproken en daarover een beslissing is genomen. „Als de Hollandei's verstandig zijn, dan komen zij naar ons toe en praten ze over Nieuw-Guinea'', aldus dr. Helmi. De am bassadeur ontkende, dat het de bedoeling zou zijn om Westelijk Nieuw-Guinea met geweld te veroveren. De „bevrijdingscorp sen", die in verschillende delen van Indo nesië zijn gevoi'md, dienen slechts voor defensiedoeleinden, zo zeide de Indonesi sche ambassadeur. Adhaesiebetuigingen DJAKARTA, (Reuter) De militaire commandant van de Molukken, overste Hei-man Pieters, heeft woensdag verklaard dat de bevolking in zijn ambtsgebied trouw aan Indonesië is. Overste Pieters zei op een persconfei-en- tie te Surabaja, dat het volk van de Mo lukken gemakkelijk kan kiezen aan welke kant het wil staan, maar het is vastbesloten deel te blijven uitmaken van de Indone sische republiek. De woordvoerder van het militair com mando van Nooi'd-Sumatra. kapitein Ma- tang Sitepu, heeft donderdag verklaard, dat het militaire commando van Noord- Sumatra tot dusver nog niets heeft ge hoord over „plannen om een afzonderlijke staat Sumatra te stichten". Hij ontkende iets af te weten van „pro vocerende en speculatieve berichten, dat spoedig een staat Sumatra zou worden in gesteld". Hij verklaarde met nadruk, dat het commando van Noord-Sumatra trouw zal blijven aan de centrale ï'egering. Een woordvoerder heeft vandaag mede gedeeld, dat de Indonesische regering spoedig richtlijnen zal uitgeven voor de ruilhandel, welke door de verschillende buitengewesten met andere landen wordt gevoerd. Hij weigerde echter de aard van ^deze richtlijnen bekend te maken. Ruilhandel wordt op het ogenblik bedreven door At- jeh, Midden- en Zuid-Sumatra, Borneo, Celebes en de Molukken. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 DUFFEL MONTY COATS ƒ59.50 üe school van Nibbixwoud is te klein geworden. Voor dertig leerlingen is nu een klaslokaal geïmproviseerd op het toneelpodium van een café. Zo ziet m.en dan de leerlingen, welgemoed hun stamcafé naar binnen gaan om aan de bron der wetenschap te drinken. Wordt de zaal echter voor een bruiloft of partij gehuurd, dan krijgen de leerlin gen noodgedwongen vrij. De toestand zal nog wel even voortbestaan, want geld om de lagere school vari Nibbix woud te verbouwen is er niet Sir James G. Frazer: De wereld kan onmogelijk leven op het niveau van zijn grootste mannen. SAN ANTONIO (AFP). - Een Amerikaan se vlieger, de 28-jarige Donald Farrell, zal een weeklang in dezelfde omstandigheden verkeren als in de ruimte. Een week is voldoende voor een ruimtevaart naar de maan en terug naar de aarde. Volgende maand zal deze proef worden genomen aan de school voor luchtvaart- geneeskunde van de vliegbasis Randolph. Farrell zal plaats nemen in een lucht dicht afgesloten 'cabine, waarin hij zich nauwelijks kan bewegen. Hij wordt bloot gesteld aan een atmosferische druk, die ongeveer de helft is van die op zeeniveau. Het zuurstofpercentage zal hoger zijn dan in de buitenlucht en het koolzuurgas zal worden afgebroken. Zijn urine zal wor den gezuiverd en in drinkwater worden omgezet. Zijn faecaliën worden door chemi sche stoffen geabsorbeerd. Vanmorgen om half negen zijn ter hoogte van de Koningsweg op de grens van het terrein van de Hoogovens twee goederen wagons ontspoord. Het obstakel werd in nog geen twee uur tijd opgeruimd. De schade was zeer gering. De oorzaak is nog niet bekend. - mmm&m BODOE (Reuter) Een korte felle brand aan boord van het Noorse vracht en passagiersschip „Erling Jarl" (2098 tón) heeft woensdag in de haven van Bodoe (Noord-Noorwegen) aan veertien mensen het leven gekost. Het schip was met twee honderd passagiers op weg van Trondheim naar Kirkenes. De brand brak beneden- deks uit en verspreidde zich snel over het gehele achterdek. Brandweerlieden met zuurstofmaskers slaagden er in een aantal passagiers die door de rook bedwelmd wa ren, nog bijtijds te redden. De brand was in een half uur bedwongen, doch vele hut ten waren in die korte tijd een smeulende massa geworden. De „Erling Jarl" vaart in de lijndienst langs de Noorse kust van Bergen naar Kirkenes, bij de Noors-Russische grens Het schip kan vijfhonderd passagiers vervoeren. De geredde passagiers zijn in hotels in Bodoe ondergebracht Twee pas sagiers zijn gewond. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. (UP). - Vandaag is een officieel onder zoek begonnen naar de oorzaak van de brand die de gehele tweede klasse vernie tigd heeft. De Erling Jarl zal vandaag naar zijn thuishaven Trondheim terug- BELGRADO, (UP) De Albanese voor lichtingsdienst heeft geweigerd iets nadex-s bekend te maken omtrent het lot van de piloot van de Amerikaanse sti'aaltrainer, die in de omgeving van Berat tot landen werd gedwongen. Het toestel werd sinds 23 december, op weg van Chateauroux in Frankrijk naar Napels, vei'mist. Na vijf dagen werd het zoeken gestaakt. De Ame rikaanse regering heeft Frankrijk verzocht stappen te nemen ter vrijlating van de piloot en teruggave van het vliegtuig. Fx-ankrijk en Italië zijn de enige westelijke mogendheden die diplomatieke betrekkin gen ondei'houden met Albanië. Blykens cyfers van het C.B.S. bedroeg de invoer (alle volgende cyfers in miljoenen guldens) in november 1239 (1288) en de uit voer 1078 (1008); het dekkingspercentage was dus 87 (78). De invoer over de periode januari tot en met november bedroeg 14292 (12987) en de uitvoer 10799 (10026); het dekkingspercen tage over deze periode is dus 76 (77). Volgens de Albanese radio-omroep is het vliegtuig dinsdag tot landen gedwongen en is de naam van de piloot Howard Keran. De bestuurder van het sinds 23 de cember vermiste toestel is majoor Howard Curran. LONDEN, (UP) In diplomatieke krin gen te Londen is men geneigd te veronder stellen dat de Albanese luchtmacht haar waakzaamheid heeft verhoogd met het oog op Russische raketbases. WASHINGTON, (UP) In Amerika is een discussie gaande over vluchten van Amerikaanse vliegtuigen boven Russisch gebied. Volgens het tijdschrift „Missiles and Rockets" (geleide projectielen en ra ketten) maken bommenwerpers van de stx-ategische luchtmacht vluchten boven Russisch gebied om radai'waarnemingen te doen en foto's te maken. Enkele van deze vliegtuigen zouden aangevallen zijn door Russische jagers. In een korte ver klaring van het Pentagon, ministerie van Defensie, is gezegd, dat de Amerikaanse luchtmacht niet bezig is boven Rusland te fotografei-en. De woordvoerder weigerde in te gaan op vragen, of Amerikaanse vlieg tuigen met een ander doel vluchten maken boven Rusland en of zij daarbij door Rus sische jagers waren aangevallen. keren. De meeste passagiers hebbén hun reis vervolgd met het motorschip „Salten", dat van een plaatselijke rederij gehuurd is door de Nordenfjellske-lijn, eigenaar van de Erling Jarl. De overigen moeten nog een of twee dagen in Bodoe blijven wachten op andere reisgelegenheden. Tot dusverre is geen bevredigende ver klaring gevonden voor de oorzaak van de brand, welke zich met grote snelheid over het schip voortplantte toen het in de ha ven van Bodoe voor de wal kwam. De brand is ontstaan in een hut waar de was wordt opgeborgen. De derde stuurman Kaare Jonsrud zag rook uit de hut komen en opende de deur, om een blusapparaat te kunnen gebruiken, doch werd door gas sen teruggedreven. De havendienst had juist een waterslang uitgelegd om de drinkwatertanks van het schip te vullen, toen brandalarm gegeven werd. In minder dan een minuut nadat het alarm gegeven was, werd de slang op de vuurhaard gericht. Onmiddellijk begon de bemanning de passagiers, van wie velen sliepen, te waar schuwen het schip te verlaten. In zeer korte tijd waren de meeste passagiers aan land en de scheepsofficieren meenden dat allen gered waren. Toen men later met rookmaskers het schip binnenging, werd ontdekt dat in de rookzaal van de tweede klasse zeven passagiei's gedood waren door de rook en dat zes andei-e in hun huttèn bezweken waren. Een slachtoffer is nog niet geïdentificeerd. Verscheidene personen die door rook vergiftiging buiten bewustzijn waren ge raakt, werden in het ziekenhuis van Bodoe behandeld. Hun toestand was vanochtend goed. Toen het nieuws van de brand Oslo be reikte, werd het radio-program voor de rest van de avond gewijzigd van lichte' in ernstige muziek. ADVERTENTIE Voor uw bruiloft, vergadering of feest ZALEN DISPONIBEL geweest DJAKARTA (Reuter) Voor de oost kust van Borneo is een zeilschip vergaan, waardoor 23 personen de dood hebben ge vonden, aldus een woensdagavond uit Ta- rakan te Djakarta ontvangen bericht. Twee opvarenden van het schip, de „Sukatjita", werden gered. Het was met een lading copra op weg naar Tawao. Brits-Noord- Borneo.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1