Overheid in toenemende mate concurrent van het bedrijfsleven op de kapitaalmarkt (TPanda en de wijze Meester Opnieuw stormachtig Wereldnieuws ió Aet zo 2 Prof. Posthuma over Structuur- en Conjunctuurpolitiek Ook in W.-Duitsland neemt arbeidsreserve toe Klein-europees tarief voor poststukken in wording Grotere Nederlandse eierenuitvoer in° 1957 Spaaroverschot december bij de boerenleenbanken Euromarkt trekt in V.S. investeerders aan Resultaten Ned. Kabel vrijwel onveranderd Erhard: „Wereldeconomie heeft dieptepunt bereikt" Luxemburg toch kandidaat voor Europese hoofdstad Als U niet vóór Hofstra bent, moet U Hofstra vóór zijn GARAGE „DEN HOUT' Frankrijk neemt maatregelen voor importbeperking Sterke omzetstijging van de Westlandse veilingen Nadelige saldi van Vereveningsfonds Chloor promazine VRIJDAG 10 JANUARI 19 5 8 Prof. S. Posthuma, directeur van de Nederlandsche Bank, heeft tijdens een bijeen komst van het departement Amsterdam van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel gesproken over „Structuur- en conjunctuurpolitiek". Hij stelde zich daarbij de vraag in hoeverre het juist is om aan de regering de eis te stellen om door vergroting of vermindering van de overheidsuitgaven er toe bij te dragen de conjunctuurgolven te temperen. Prof. Posthuma zei dat in een tijd van stijgende lonen en prijzen de hogere belastinginkomsten de Staat er toe zullen brengen hogere uitgaven te doen, die per saldo een steeds groter deel van de natio nale uitgaven zullen worden. Als men deze structurele verandering wenst aldus de spreker dan moet men haar ook als zodanig behandelen en hogere belasting tarieven accepteren, die een vermindering van produktiviteit betekenen. Wenst men haar niet dan moet die meer dan proportionele uitgavenstijging achterwege blijven en dus het overheidsaandeel in de nationale economie verminderen. Hoe dichter volledige werkgelegenheid wordt bereikt, des te groter wordt het ge vaar dat het arbeidsloon stijgt boven de arbeidsprodukliviteit, en het nominale na tionale inkomen boven het reële inkomen. Er ontstaan dan aldus de spreker spanningen, die op de een of andere wijze tot een oplossing moeten komen. Een natie als geheel kan niet blijvend meer verteren en investeren dan zij produceert. Stijging van de kosten van levensonderhoud be tekent een daling van het reële inkomen over de gehele linie. Deze zal pas weer on gedaan kunnen worden gemaakt door een stijging van de produktiviteit. Deze kan intussen door de daling van de werkgele genheid worden geprikkeld. Voor zover men er in slaagt de omslag in een algemene depressie te voorkomen, zal dit echter al tijd wel inhouden dat de voorafgegane al gemene prijsstijging min of meer wordt ge consolideerd. Er blijft dan als duurzame rest van het expansieproces de reële inko mensvermindering van de gepensioneerden en een even reële inkomens- en vermo gensvermindering van de eigenaren van in geld gefixeerde spaarkapitalen. Effectenverkoop Wat Nederland betreft, zal men rekening moeten houden met de ongunstige omstan digheid dat behalve door de grote afhanke lijkheid van het buitenland in het alge meen, de economische zelfmoord van In donesië nog een specifieke factor is, die niet alleen tot een directe vermindering van inkomsten zal leiden, maar ook het omstellingsproces zal verzwaren. Men mag niet uit het oog verliezen, dat Nederland sedert de oorlog zijn binnenlandse kapi taalmarkt heeft gevoed door verkoop van effecten aan het buitenland. Aan dit pro ces, dat zich tot in het afgelopen jaar heeft voortgezet in een tempo van ongeveer 200 miljoen per jaar, moet uiteraard eens een einde komen. Prof. Posthuma zei, dat de regering het S.E.R.-advies inzake de loonsverhogingen Ir 1956 alleen had mogen aanvaarden, wan neer zij dit door het georganiseerde be drijfsleven gedane voorstel uit overwegin gen van algemene aard had gecorrigeerd of aangevuld door een verhoging van de De Westduitse Bondsrepubliek heeft in december bijna drie kwart miljoen werk lozen meer gekregen. De meesten bijna 498.000 kwamen uit het bouwbedrijf, dat is ongeveer 72 percent. In de afgelopen vijf jaar hebben telkenmale in december om streeks 400.000 mensen hun werk verloren, maar ditmaal waren het er by na twee maal zoveel. Eind december telde men in de Bondsrepubliek zonder West-Berlyn en het Saarland 1.212.866 werklozen. Dat is 124.224 meer dan aan het einde van het jaar daarvoor. De voorzitter van het Bondsinstituut voor Arbeidsbemiddeling in Neurenberg, Sabel, zei niet te kunnen begrijpen, waar om men in het bouwbedrijf zoveel arbei ders heeft ontslagen. De weersomstandig heden zijn niet slechter geweest dan in de vorige winter, het heeft over het algemeen nog maar weinig gevroren en tegenwoordig kan men ook wanneer het vriest door blij ven werken. Bovendien hoefde men dit maal niet minder huizen te bouwen dan in de winter 1956-1957, omdat de woningnood nog altijd ontstellend groot is. Toch zijn in 1957 tien percent minder woningen klaar gekomen dan in 1956. Volgens de staats secretaris van het Woningbouwministerie zal men, wanneer dit zo doorgaat, over vijf jaar nog altijd drie miljoen woningen te kort komen. Een klein-Europese postvereniging en daarmee een algemeen posttarief voor het onderlinge verkeer in de zes landen is in wording. Het is niet gezegd, dat dit tarief gelijk zal zijn aan de binnenlandse tarieven. Het gehele complex van vraag stukken is nog in studie, waartoe een voorlopig secretariaat te Brussel is opge richt. De voorbereidingen voor een klein- Europese postvereniging zijn getroffen op initiatief van het rapport-Spaak van 1956. Als blijk van wil tot eenwording zijn in 1956 en 1957 Europese postzegels uitge geven. Dit zal in 1958 ook gebeuren. Dit maal zullen de zegels dezelfde voorstel ling hebben. De moeilijkheden bij een Europees al gemeen posttarief liggen voor de postad ministraties op het financiële vlak in ver band met de afwikkeling van transitver- voer. Gezien de enorme voordelen van zo'n tarief voor handel en industrie hoopt de heer F. A. Hofman te Den Haag, hoofd directeur Posterijen, ondanks aanvanke lijk te verwachten tekorten, op een spoe dige overeenkomst. De heer Hofman, die een lezing over de Wereldpostvereniging voor leden van het Nederlands Verkeersinstituut gaf, vertelde voorts, dat in de naaste toekomst verlaging van luchtport voor drukwerk en postpaketten waarschijnlijk mogelijk zal zijn. Tijdens het congres van de Wereld- oostvereniging te Ottawa in het najaar van 1957 is onder Nederlandse leiding een orgaan voor postmechanisatie opgericht. Dit, omdat ons land met gemechaniseei'- de postbehandeling reeds ver gevorderd is, aldus de heer Hofman. belastingen, speciaal van belastingen op de winst en van kostprijs verhogende belastin gen. Uiteraard had het daarbij op haar weg gelegen de S.E.R. van dit voornemen tijdig in kennis te stellen. De spreker gaf vervolgens enkele indica tieve cijfers over de ontwikkeling van de laatste jaren in Nederland. In de periode 195156 steeg het netto nationale inkomen met 47%. Het netto aandeel van de uit gaven van de totale overheid voor con sumptie en investeringen (inclusief de kre dietverstrekking en vermogensoverdrach ten voor de woningbouw) steeg met 61%. Daartegenover stegen de totale belasting opbrengsten slechts met 34%. Wanneer deze opbrengsten gesplitst worden in op brengsten uit belastingen en inkomen en vermogen en kostprijsverlagende belastin gen, dan stegen de eerste met 47% en de laatste slechts met 24%. Het verschil tus sen de percentuele stijging van de over heidsuitgaven vergeleken met die van de inkomsten impliceert, dat de overheid in toenemende mate concurrent moest wor den van het bedrijfsleven op de kapitaal markt. Toen de kapitaalmarkt in de laatste jaren niet groot genoeg meer bleek osn aan de gemeenschappelijke stijgende behoeften te voldoen, is de overheid via de financie ringsmethode van de gemeenten tot geld- schepping overgegaan. Deze heeft de infla toire ontwikkeling in de particuliere sec tor zodanig versterkt, dat de betalings balans hierdoor werd ontwricht. De omstandigheid, dat in feite de over heidssector veeleer een conjunctuurstimu- lerend effect heeft gehad, is ongetwijfeld daaraan toe te schrijven, dat de overheids sector uit deelsectoren bestaat, waarbij de sector van de gemeenten haar uitgaven heeft vermeerderd boven de bedragen, die zij kon verkrijgen uit belastingen, afschrij vingen en een beroep op de kapitaalmarkt. De centrale overheid heeft zich te laat ge realiseerd, dat dit verschil langs inflatoire weg wordt gedekt. Voor de toekomst zullen voldoende voorzieningen moeten worden getroffen, om een herhaling hiervan te voorkomen, aldus prof. Posthuma, wiens toespraak zeer grote belangstelling trok uit kringen van het zakenleven. In 1957 heeft Nederland volgens opgave van het Nederlands Eiercontrole Bureau in totaal 2.713.554.444 eieren uitgevoerd tegen 2.435.387.693 in 1956, waarvan aan verse kippeëieren 2.641.183.815 (vorig jaar 2.367.909.125), broedeieren 30.305.887 (v.j. 23.544.798), kippeëieren tweede soort 10.249.700 (v.j. 6.846.630). koelhuiskippe- eieren 4.959.780 (v.j. 3.964.600), kalkkippe- eieren 999.720 (v.j. 179.280), verse eende eieren 25.549.542 (v.j. 32.691.260) en kalk- eendeëieren 306.000 (v.j. 252.000). Wat de verse kippeëieren betreft waS West-Duitsland wederom de grootste af nemer met 2.136.000.695 stuks tegen 1.781 miljoen in 1956. Andere belangrijke af nemers waren Frankrijk met 124 (v.j. 300) miljoen, Italië met 212 (v.j. 210) miljoen en Spanje met 84 miljoen stuks. Bij de stichtingen spaarbank van de boerenleenbanken, aangesloten bij de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven en de Coöperatieve Centrale Raiffeisen-bank te Utrecht, hebben de stortingen en terugbetalingen in december 1957 respectievelijk bedragen 121.990.000 en 110.990.000, zodat er een spaarover schot was van 11.000.000. In de vorige maand bedroeg het spaaroverschot 4.450.000. ADVERTENTIE De 15e jan. begint de OPRUIMING Maar komt nu reeds kijken: emaille brood trommels van f 23.10 voor 9.95, keukenuit- zetten van 131.50 voor 98.petroleum kachels van 39.75 voor 25.Tevens ont vangen een grote partij los porselein: borden, gebakschotels, losse schotels voor spotprijzen DE KLOMPENCENTRALE Dr. Leijdsstraat 10 - Haarlem Volgens inlichtingen van het Journal of Commerce uit Washington zullen de par ticuliere Amerikaanse investeringen in het buitenland dit jaar die van 1957, welke groter waren dan ooit te voren, overtreffen, indien de recessie niet erger ^wordt dan die van 1953/54. Een sterke prikkel voor de investeringen in het buitenland zal uit gaan van de Europese Gemeenschappe- lyke Markt en de voordelen voor Ameri kaanse ondernemingen, die naar Europa exporteren, om binnen de externe tarief- muren van deze markt te komen. Factoren, die in het nadeel van de par ticuliere investeringen in het buitenland werken, zijn de nationalisatie van het Suezkanaal door Egypte, de campagne tot verdrijving van de Nederlanders in Indo nesië en zelfs de „onofficiële" Afrikaans- Aziatische solidariteitsconferentie te Cairo. Geen van deze gebeurtenissen moedigt Amerikaanse zakenlieden aan het risico te nemen van nieuwe investeringen in het buitenland. Niettemin geloven de deskun digen van de Amerikaanse regering, dat de stroom van particulier kapitaal naar het' buitenland dit jaar minstens even groot zal zijn als die van het afgelopen, toen het Amerikaanse bedrijfsleven in to taal 4 miljard dollar in andere landen in vesteerde. Uit de jongste gegevens blijkt, dat de opbrengst van directe investeringen in de vorm van rente en winsten van buiten landse afdelingen of dochterondernemin gen van Amerikaanse ondernemingen thans 10 pet. hoger is dan een jaar geleden. Hierbij tekent het blad aan, dat een groot gedeelte van de ontwikkelingsinvesterin gen van de laatste jaren nog niet produk- tief is. De directie van de n.v. Nederlandse ka- helfabriek tc Delft deelt mede, dat gedu rende het gehele jaar 1957 de fabrieken te Delft en te Alblasserdam voldoende van orders voorzien waren. Tengevolge van de bestedingsbeperking kwamen de bestellingen in de laatste maanden van het jaar schaarser binnen waardoor de orderportefeuille verminderde en per 31 december niet onbelangrijk klei ner was dan per 31 december 1956. Over wogen wordt om de produktie te Delft en te Delfzijl hieraan aan te passen. De omzet over het afgelopen jaar was ongeveer gelijk aan die van 1956 en ver wacht mag worden, dat de resultaten wei nig zullen verschillen van die van het vo rige jaar. De Westduitse minister van Economische Zaken, Erhard. schrijft in het mededelin genblad van de Kamer van Koophandel te Keulen, dat de wereldeconomie naar alle waarschijnlijkheid het dieptepunt van het conjunctuurklimaat bereikt heeft. Daarom behoeft er ook in de toekomst geen vrees te bestaan voor de afzet van Duitse goederen op de wereldmarkten. Een toeneming van de buitenlandse ordefs van 25 percent of meer was slechts aan uitzon derlijke omstandigheden te danken en kan niet gehandhaafd blijven. De Westduitse regering heeft steeds een normalisatie van de exportontwikkeling verwacht. Deze schijnt nu voor de uit het buitenland ko mende orders te zijn gekomen. Erhard schrijft verder, dat het een van zijn taken is dit jaar de invoer te vergro ten. Slechts de invoer kan op de duur ga randeren, dat Duitse goederen door het buitenland worden afgenomen. Erhard verwacht van een normalisatie van de ka pitaalmarkt ook een toeneming van de ka- pitaalsuitvoer. De bondsregering zal er voor zorgen dat de particuliere kapitaal uitvoer meer bijdraagt tot een evenwicht van de betalingsbalans dan tot dusverre. LUXEMBURG, (Belga) Minister-pre sident Bech van Luxemburg heeft op een persconferentie verklaard, dat de kandi datuur van de stad Luxemburg als zetel van de gemeenschappelijke Europese in stellingen thans officieel gesteld is. „Ik ben er van overtuigd dat Luxemburg vol doet aan alle voorwaarden," zo zei hij. In antwoord op een vraag aangaande het „Gentlemen's Agreement", dat tussen Brussel en Luxemburg zou hebben be staan over een verdeling van de verschil lende instellingen tussen beide steden zei Bech: „Nu het beginsel van één enkele zetel klaar en duidelijk is vastgesteld, her nemen Luxemburg en Brussel him volle dige vrijheid. Thans moet er gestemd wor den." „Enkel door welomschreven rech ten kunnen de kleinere landen zich red den, zei Bech, zinspelend op het feit dat de zetel der Europese instellingen slechts kan worden bepaald net eenstemmigheid van de zes landen van Klein-Europa. Over de aanvallen ^p zijn houding tij dens de conferentie van zes te Parijs zei Bech: „Voor de journalisten van sommige landen ben ik de zondebok geworden. De zes komende maanden zullen zij mij steeds de volle laag geven. Het groothertogdom heeft die kritiek zeker niet verdiend. Zelfs als ik in Parijs de zetel van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal had op gegeven, zou er nog geen eenstemmigheid geweest zijn." Voorzichtige wenk Voorts wordt vernumen. dat de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S de aandacht van de voorzitters der Europese Economische Gemeenschap gevestigd heeft op de faci liteiten, die de Hoge Autoriteit de nieuwe instellingen kan bieden, zowel wat de ver gaderzalen als wat het deskundig perso neel betreft. ADVERTENTIE -ra- Koop 'nog vóór de belastingverhoging een in aJle opzichten goedkope en op alle punten schitterende RENAULT - Fregatc - Dauphine of - ..Vier" Inlichtingen geheel vrijblijvend Tel. 12138 - 15056 Gisteravond passeerde een randstoring van de depressie op de Noordzee met zware storm ons land. Het hevigst was de storm aan de Waddenkust, waar enige tijd wind kracht 11 werd waargenomen. In het wes ten van het land werden windstoten ge meten van meer dan 100 km per uur. Ge durende de nacht trok de depressie snel naar de Oostzee weg. Een zwakke rug van hoge druk passeerde vanmorgen met op klaringen ons land. Tezelfdertijd naderde alweer een volgende zeer actieve en zeer uitgebreide oceaandepressie de Britse eilanden. Deze depressie, die opnieuw in een groot gebied stormen veroorzaakt, deed de luchtdruk op de Britse eilanden weer snel dalen. Verwacht wordt, dat de kern van deze depressie in de komende nacht de Noordzee zal bereiken. De fronten ervan zullen met regen ons land passeren, terwijl de wind opnieuw tot storm zal aanwak keren uit zuidwestelijke richting. In de temperatuur komt niet veel verandering. WEERRAPPORTEN Zaterdag 11 januari Zon op 8.45 uur, onder 16.51 uur. Maan op uur, onder 11.10 uur. Maanstanden 12 jan. 15.01 uur laatste kwartier. 19 jan. 23.08 uur nieuwe maan. 28 jan. 03.16 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 11 januari Hoog water 7.32 en 19.54 uur. Laag water 3.07 en 15.33 uur. Temperaturen buiten- Ofi en binnenland: heden 2 morgen 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur. ■So 0) c.5 Helsinki sneeuw no -17 0,1 Stockholm zwaar bew. ono -4 1 Oslo geheel bew. wnw -9 0,3 Kopenhagen geheel bew. wnw 1 10 Aberdeen geheel bew. zw 3 3 Londen licht bew. wzw 4 0,1 Amsterdam zwaar bew. w 5 2 Brussel licht bew. w 3 2 Luxemburg zwaar bew w 2 18 Parijs licht bew. wzw 3 7 Bordeaux /waar bew wzw 5 4 Grenoble regen nw 3 3 Nice zwaar bew windst. 7 0 Berlijn regen wnw 3 7 Frankfort regen w 5 7 München sneeuwbui wzw 2 7 Zürich sneeuwbui wzw 1 13 Genève regen zo 1 9 Locarno onbewolkt O -1 0 Wenen zwaar bew. w 5 0,1 Innsbruck mist O -3 2 Rome geheel bew. zw 9 1 Ajaccio zwaar bew. nw 11 0,1 Den Helder licht bew. w 5 5 Ypenburg licht bew. w 5 0,1 Vlissingen onbewolkt w 5 0 Eelde licht bew. w 3 4 De Bilt onbewolkt w 4 2 Twente geheel bew. w 4 6 Eindhoven zwaar bew. w 5 0,1 Vlv. Z.-Limb zwaar bew. zw 4 4 33. Met de razende Heraules op de hie len, vluchtten Panda en Joris de eerste de beste kermistent in. Achter hen klonk nog steeds de stem van de wijze, die wanhopig tot vrede maande. „Broeder Hercules!", riep hij. „Staak toch dat bruut geweld!" Maar de driftige krachtpatser had geen oor voor dat zachtmoedig vermaan. Bon kend achtervolgde hij Panda en Joris op hun vlucht, die zich in de kermistent plot seling voortzette langs een steile glijbaan. De wijze meester echter, gaf zijn verzoe ningspogingen niet op. „Bruut geweld", sprak hij belerend, terwijl het drietal om laag schoot, „brengt de beschaving op een hellend vlak „Oef", zuchtten Joris en Panda. En „Grrr!", sprak Hercules geër gerd, en hij staarde wraakzuchtig naar JorisDe kermistent, waarin zij zich be vonden ivas ni°- '.eet meest geschikte ter rein voor een vlucht. Het volgende ogen blik bevonden zij zich op een golvende bodem, die door een knappe constructie iedereen als kegels door elkaar wierp. De kleine magiër kwam hobbelend en schud debollend achteraan. „D-dit is nu hmpf! het kwaadv-van de oeps! westerse b-beschaving en br-bruut gewelddie oef!onherroepelijk t-tot de... hmpf val v-voeren Het Franse kabinet heeft donderdag ochtend in principe besloten tot maatrege len die de verwezenlijking van de Euro pese Vrijhandelszone ernstig zullen be moeilijken. Het zijn maatregelen ter be perking van de import om de nationale in dustrie te beschermen. De maatregelen zullen door het ministe rie van Algemene Zaken het bureau van premier Gaillard en van Economische Zaken, Financiën en Buitenlandse Zaken worden uitgewerkt en binnen een maand aan de betrokken Westeuropese regerin gen worden voorgelegd. De permanente commissie van de Or ganisatie voor Europese Economische Sa- menweiking (O.E.E.S.) komt op 14 janua ri in Parijs bijeen om te spreken over in corporatie van de Euromarkt in het Vrij- handelsgebied. (UP). De twaalf bij de bond Westland aange sloten groenteveilingen hebben in 1957 een totaalomzet van ruim 112,5 miljoen gulden behaald, ruim 10 miljoen gulden meer dan in het jaar daarvoor. Dit is bekend ge maakt door de voorzitter van de bond, de heer L. J. Barendse, die releveerde, dat de eerste maanden van vorig jaar in mi neurstemming verliepen, want de prijzen varieerden van matig tot slecht. In mei veranderde dit beeld ten gunste. De eer ste maanden van 1957 werd Europa over stroomd met groente en de concurrentie was wel het felst met sla. De botsing kwam hard aan, maar ondanks de lage prijzen werd de slag gewonnen. De tomatenaanvoer bedroeg in dit jaar ongeveer 75 miljoen kg. en deze massale aanvoer ging behoudens een paar zakkin gen vlot van de hand. De vroege tomaten hadden nog wat last van de produkten van de Canarische Eilanden, die nog aan de markt waren en ook in augustus was ei- even een inzinking. Er bleef echter over het algemeen een uitzonderlijke vraag naar tomaten. Het zachte en harde .ruit was schaars in Europa en een gevolg was dat de Neder landse perziken, druiven en pruimen ho ger in prijs waren. Het hardfruit ging in het Westland voor hoge prijzen weg, ter wijl er redelijke produktie was. De omzetten van bepaalde produkten hebben in 1957 alle records gebroken. De export ging hoofdzakelijk naar Duitsland, met Engeland als goede tweede. Voor de koudegrondtuinders was het jaar in het algemeen niet zo goed, maar in het West land vormen deze tuinders een kleine minderheid. De exportkansen voor 1958 lijken niet slecht. Van de Euromarkt verwacht men dit jaar nog niet veel activiteit. De resultaten over 1956 en de vooruit zichten voor 1957 hadden niemand doen denken dat de bloemenomzet van 1956 ook in het vorig jaar weer zou worden bereikt. De omzet, bij de Coöp. Centrale Westland se Snijbloemenveiling te Honselersdijk- Naaldwijk is echter met f 562.069.59 over schreden en klom t.ot het bedrag van 12.001.650.25. De omzet van de snijbloe menveiling „Het Westland" liep wat ach teruit, namelijk Vö'rl 7' 772.120.63 in 1956 tot 764.237,59 in 1957. dus een teruggang met f 7.883,04. De oorzaak van de stijging, over het ge hele Westland genomen, is uitsluitend ge legen in de veel betere weersgesteldheid in het voorjaar van 1957 tegenover die van het voorgaande jaar. Het vereveningsfonds voor de verplich te ziekenfondsverzekering over 1956 sluit met een nadelig saldo van 16,7 miljoen gulden. Dit bedrag is in mindering ge bracht van de algeme' e reserve, waar door deze per 31 december is teruggelo pen tot 79,5 miljoen gulden. De totale uitgaven beliepen 363,8 mil joen gulden. Behalve de verplichte zieken fondspremie vloeiden een rijksbijdrage voor de bejaardenverzekering, van 16,6 miljoen gulden en rentebaten tot een be drag van 1.4 miljoen gulden in het vereve ningsfonds. Op grond van de thans bekende gege vens wordt voor 1957 een nadelig saldo van 15.5 miljoen gulden geraamd en voor 1958, met inachtneming van de op 1 januari 1958 ingegane verhoging van de ziekenfondspremie tot 4,4 pet., een nadelig saldo van 9,3 miljoen gulden. De algeme ne reserve zal derhalve eind 1958 naar schatting verder zijn gedaald tot 54,7 mil joen gulden. Te werk gesteld. Het afgelopen jaar zijn ruim 37.000 Tsjechoslowaakse indus triearbeiders in de mijnen te werk gesteld, aldus bericht het te Praag ver schijnende blad „Prace". Levenslang. Een Jordaanse militaire rechtbank heeft woensdag drie man nen tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld, die in dienst zijn van „de stem der Arabieren" een radiostation in Egypte. Ook een omroeper van ra dio-Damascus is tot dezelfde straf ver oordeeld. De veroordeelden zijn er van beschuldigd „gevaarlijke communis ten" te zijn. Afvalligen. De afdeling West-Berlijn van de Duitse rijkspartij (nieuwe nationaal socialisten) heeft tot ontbinding beslo ten, omdat de nieuwe politieke richtlij nen van de. partij „alle pogingen tot hereniging van Duitsland in gevaar brengen". Onvatbaar. Britse geleerden hebben een middel gevonden, waardoor het vee in Afrika zes maanden lang onvatbaar voor de beruchte slaapziekte kan wor den gemaakt. Het nieuwe middel stelt de koeiendrijvers in staat hun vee naar slachterijen te drijven zonder dat zij er bang voor hoeven te zijn, dat hun vee strandt in streken, die door de tse-tsevlieg worden geteisterd. Verrassing. In Bonn zijn deze week be sprekingen gevoerd over de aankoop door de Duitse luchtmacht van P-l- gevechtsvliegtuigen, die een snelheid kunnen bereiken van 2400 km per uur. Het nieuws kwam als een verrassing omdat Bonn de Sr-177, een raketstraal jager, die als een meer ontwikkeld toestel wordt beschouwd, had afgewe zen. Voorwerp. Twee twintigjarige meisjes werden gedood en negen personen ge wond, waarvan zes ernstig, toen don derdag op de binnenplaats van een fa briek bij Madrid °en ontploffing plaats had, enkele minuten voor filmopnamen zouden worden gemaakt met Spaanse, Portugese en Argentijnse acteurs. Arbeiders van de Madrileense „Manu factures Metalicas Madrilenas" had den, in afwachting van de artiesten, een vuur geïmproviseerd om zich wat te kunnen warmen. Op het vuur werd een voorwerp gegooid dat de ontplof fing veroorzaakte. Moord en brand. De afgelopen 24 uur heb ben in het door opstand geteisterde oosten van Cuba 14 moorden plaatsge vonden, waardoor het aantal doden als gevolg van gewelddadigheden van de laatste drie weken steeg tot 30. Her haaldelijk breekt in dit gebied brand uit in de rietvelden. Legerpatrouilles zijn actief en nemen alle mensen luci fers en aanstekers af. Smokkelplekjes. Een autoriteit van de Zwitserse bondsspoorwegen heeft don derdag in Bern gezegd, dat de spoor wegen in Zwitserland elk jaar „dui zenden franks" moeten besteden aan het oplappen van passagiersrijtuigen, die door ondernemende smokkelaars in sigaretten naar Italië „geschikt ge maakt" worden. De smokkelaars snij den of trekken zelfs de kabels van het elektrische verwarmingssysteem los om hun sigaretten 'i de rediateurs te kun nen wegstoppen. Bij benadering. Volgens het Engelse tijdschrift „Flight" heeft de Ameri kaanse strategische luchtmacht twee nieuwe types bemande bommenwer pers besteld ter vervanging van de B-47 en de B-52. Bemande bommenwerpers zullen nodig blijven, zo is men van me ning, omdat ballistische projectielen een doelwit slechts bii benaderine kun nen raken en ook te duur zijn voor doelwitten van secundair belang. Weerzien. De drie Amerikaanse moeders, die van communistische China verlof hebben gekregen hun zoons, die daar gevangen worden echouden te bezoe ken, hebben deze donderdag voor het eerst gezien, aldus neldt „Nieuw Chi na". Trossen los. Het Deense, onder Israëlisch charter varende vrachtschip „Jens Toft", dat woensdag bij Port Said aan de ketting werd gelegd, heeft donder dag toestemming ontvangen via het Suezkanaal naar Suez te varen. De „Jens Toft" is met een lading van 4.600 ton potas op weg van Haïfa naar Japan. Edel. Franse geologen hebben sporen ge vonden van edele grondstoffen, zoals platinum en diamant in het Hoggar-ge- bergte in het uiterste zuiden van de Sahara, 800 kilometer van de grens van Frans West Afrika, aldus wordt mee gedeeld in Franse persberichten. Ver dere onderzoekingen zijn nog nodig om na te gaan of deze bodemrijkdom com mercieel exploitabel is. WE HEBBEN de vorige maal gesproken over het chloorpromazine, dat - in het lichaam ingespoten - iemand tot onver schilligheid kan brengen, zodat allerlei om standigheden die normaliter tot angsten leiden, hem nu volkomen onverschillig la ten. Niet het karakter van de man is door deze stof veranderd, maar door de sche mertoestand waarin hij verkeert dringen de consequenties van allerlei gebeurtenissen niet tot hem door. Het is goed even hierop door te gaan, want in sommige po pulaire blaadjes is chloorpro mazine wel eens voorgesteld als een stof die in staat zou zijn de mens meer moed te verschaffen. Nu is moed juist een eigen schap die tot volle ontplooiing kan komen na verstandelijke overwegingen van de gevolgen die de te ondernemen daad zal kunnen hebben. Iemand die door drift, haat of woede verblind is, pleegt weinig overleg wanneer hij op een tegenstander toestormt. Van moed kan in een dergelijk geval dan ook niet worden gesproken, zelfs niet, wanneer die tegenstander de driftkop verre de baas is. Bij iemand, die zijn ver stand laat werken en op een tegenstander afgaat, volkomen bewust van alle nare gevolgen die dat met zich kan slepen, kun nen we echter wèl van moed spreken. En dit geldt natuurlijk niet alleen bij vecht partijen, maar bij alle mogelijke onder nemingen. Moed kan alleen optreden waar overleg een rol speelt. Omdat chloorpromazine een schemer toestand verwekt, waardoor het overleg bij de patiënt een te verwaarlozen rol gaat spelen, kunnen we van deze stof dus on- mAoelijk beweren. t het iemand meer v.j moed geeft. Mensen die menen, dat aan hun persoonlijk optreden wel het een en ander te verbeteren valt, moeten dus wer kelijk niet denken, baat bij dit genees middel te kunnen vindenDoor een zekere dosis hiervan zullen zij wellicht in staat zijn dingen te ondernemen die zij anders niet hadden durven aanpakken, maar door een paar stevige borrels hadden zij zich tot datzelfde plan kunnen opwerken. Het is wellicht wat banaal, jezelf vóór het nemen van een beslissing „moed'' in te drinken en hét is ongetwijfeld bezwaarlijk, dat iedereen onmiddellijk ruikt waaraan die moed eigenlijk te danken is, maar in feite is die aan alcohol ontleende daadkracht van hetzelfde gehalte als de ondernemings lust die door de zgn. wonderpillen wordt bewerkstelligd. Van de chloorpromazine, waarmee de leek, ondanks allerlei suggestieve voorstel lingen, zich beslist niet moet inlaten, kan de arts uiteraard een vruchtbaar gebruik maken, omdat deze stof de patiënt handel baarder maakt. Angstvoorstellingen en toestanden van opgewondenheid kunnen er door worden onderdrukt, zodat de psychiater hem gemakkelijker kan behan delen. Maar dit alles moeten we aan de deskundigen overlaten en we moeten ons niet onder invloed van allerlei populaire artikeltjes tot verandering van ons karak ter trachten te brengen, want dat lukt met deze wonderpillen beslist niet. Over die zelf toegepaste geneesmethoden is nog wel wat meer te vertellen. Daarover morgen. H. Pétillon (Nadruk verboden

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2