Buslijn tussen Heemstede en Bloemendaal via Aerdenhout Heemsteedse raad verhoogde de jaarwedden van hogere ambtenaren „Autonomie komt in gedrang; we glijden af naar ambtenarenstaat" Vergunning voor „Nieuw Berkenrode' en bouw van garage aan De Glip De Glip krijgt twaalf-minutendienst 6 Raad Bloemendaal Bouw middenstands woningen bij Bovenweg Inzameling ten bate van stille armen egNievw* Burgemeester Van Rappard in nieuwjaarsrede: Vereniging van lange mensen ZATERDAG 11 JANUARI 195 8 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Voor het eerst sinds vele jaren heeft de Heemsteedse gemeenteraad weer eens in de avonduren vergaderd. Aan het begin van deze vergadering werd door burgemeester Van Rappard de traditionele nieuwjaarsrede uitgesproken. Volgens gebruik werd deze toespraak in het kort beantwoord door de nestor van de raad, de heer Reijnders (Arb.). Deze verklaarde hierbij, dat het niet in zijn voornemen mocht liggen als oudste raads lid met de burgemeester over het gespro kene te polemiseren, zodat hij zich be paalde tot het uitspreken van de beste wensen van de raad. voor het welzijn in het komende jaar van burgemeester en wet houders met hun gezinnen. Het eerste punt dat na deze redevoerin gen aan de orde kwamen betrof de verho ging van de jaarwedden van de hogere gemeente-ambtenaren, volgens de richt lijnen, zoals deze door de regering wer den vastgesteld. De heer Reijnders (Arb.) wenste hieraan een bepaling toe te voegen welke inhoudt, dat zodra de re gering een regeling heeft vastgesteld voor de zogenaamde middelbare en lagere ambtenaren, deze onmiddellijk ook voor Heemstede in toepassing zal worden ge bracht. Deze wens werd later door wethouder Van Wijk (Prot. Chr.) op juridische gronden als onuitvoerbaar verklaard, om dat het onmogelijk is zich te verbinden aan een bepaling, die nog moet worden vastgesteld. De heer Zegwaart (K.V.P.) was eveneens bijzonder ontstemd over het huidige salarisbeleid der regering.. Mede namens de heren Van Bruggen (Prot. Chr.) en Reijnders (Arb.) nodigde hij daarom het college uit een brief te richten tot de minister van Binnenlandse Zaken, waarin de teleurstelling der Heem steedse gemeenteraad wordt uitgesproken over het verbreken der salarisverhoudin gen. Hieraan dient dan het verzoek te worden toegevoegd, om te trachten tot overeenstemming te geraken met de cen trale commissie van georganiseerd over leg in ambtenarenzaken, ten einde even eens een spoedige salarisverhoging te be reiken voor lagere en middelbare ambte naren. Nadat de heer Zeelenberg (V.V.D.) namens zijn fractie had verklaard zich volledig achter een dergelijke brief te zullen plaatsen, onthulde wethouder Van Wijk (Prot. Chr.), dat ook het college niets liever zou doen, dan over de gehele linie de ambtenarensalarissen te verho gen. Helaas is de regering hiertoe nog niet bereid, zodat spreker eveneens ten volle instemde met de voorgestelde brief. Deze zal dan ook onmiddellijk door het college naar Den Haag worden gezonden. Daarna verklaarde de raad zich zonder hoofdelijke stemming accoord met de sa larisverhoging der top-functionarissen. Vergunning voor „Nieuw Berkenrode" ADVERTENTIE De beroemde Potter's menthol pellets brengen ogenblikkelijke verlichting Handige blik- doosjes 55 cent bij Apotheker of Drogist. Bij zware verhoud- heid. bronchitis o/ catarrh: neem I dan Potter's Ca- tarrh Pastilles, per doos fl 1.10. De rode pastilles met de snelle werking. POTTER'S LfNIA Imp. Fa. H. ten HERKEL HILVERSUM Donderdagmiddag 16 januari vergadert de gemeenteraad van Bloemendaal in het raadhuis te Overveen. De burgemeester zal een nieuwjaarsrede uitspreken. B. en W. stellen de gemeenteraad voor door verbouwing van de openbare school voor u.l.o. (Hartenlustschool) het aantal klasselokalen met drie te vergroten en hiervoor rn krediet van 69.128 ter be schikking te stellen. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben hun goedkeuring onthouden aan het besluit van de gemeenteraad van Bloe mendaal van 20 juni van de Stichting Sint Josephgesticht voor de prijs van 39.133 aan te kopen een perceel grond, gelegen aan de Duinlustparkweg en de Noordlaan, ter grootte van 5275 m2. De aankoop ge schiedde in het. belang van de volkshuis vesting, met. bedoeling de grond aan de woningbouwvereniging Sint Benediktus in erfpacht uit te geven voor de bouw van 24 woningwetwoningen. B. en W. stellen de gemeenteraad voor het raadsbesluit in te trekken. Zij delen de raad mee, dat inmiddels met het bestuur van de Stich ting Sint Josephgesticht contact is opge nomen om te komen tot het sluiten van een voorlopige koopovereenkomst met be trekking tot de grond ten einde te zijner tijd, wanneer de tegenwoordige beletse len niet meer bestaan, nieuwe besluiten ter vaststelling aan te bieden. B. en W. stellen de gemeenteraad voor aan het Algemeen Mijnwerkersfonds van de Steenkolenmijnen in Limburg te Heer len tegen de prijs van 1,75 per m3 of 26.687 in totaal, te verkopen drie per celen grond, tot een gezamenlijke opper vlakte van 15.250 m2, gelegen ten westen van de Overste den Oudenlaan te Aerden- hout (plan Bovenweg). Op de grond zul len 56 middenstandswoningen gebouwd worden tegen een gemiddelde huurprijs van 110 per maand. Aixhitect is de heer B. J J. M. Stevens te Haarlem. Het voorstel van B. en W. om de minis ter te verzoeken, voor gebouw „Nieuw Berkenrode" een vergunning boven het vastgestelde maximum te verlenen, werd door de raad eveneens met unanieme in stemming begroet. De heer Verspoor (Arb.) zou in dit opzicht zelfs nog verder willen gaan en ook de kleinere zaken in Heemstede van een dergelijke vergunning doen voorzien. Met name bij voorbeeld het „Cafétaria-restaurant", dat toch reeds vele jaren eerder in deze gemeente is gevestigd en ongetwijfeld met dezelfde moeilijkheden te kampen heeft, als welke in het voorstel ten voordele van „Nieuw Berkenrode" worden aangehaald. Het voorstel werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Woningbouw aan De Glip Bijzonder langdurig werd ook gediscus sieerd over bepaalde onderdelen van het voorstel tot de bouw van honderdeneen woningen ten westen van De Glip. En wel voornamelijk over de in het project op genomen garages en de door B. en W. ge wenste bijdrage van de bewoners in het onderhoud van de achter deze woningen gelegen plantsoenen. Dit laatste werd door de heer Van der Linden (K.V.P.) hoogst onbillijk genoemd, omdat de ingezetenen van Heemstede voor de andere plantsoenen niet extra worden aangeslagen. De heer Verspoor (Arb.) zou deze plantsoenen gaarne zien vervangen door een speelweide voor de kleuters, even tueel met een zandbak, maar een derge lijke suggestie vond bij de overige leden weinig genade. Mevrouw Van N i s - pen-van Wely (V.V.D.) die even con tact had opgenomen met mevrouw Van der M e u 1 e n-H o u w e r (Arb.) stelde daarop namens de beide vrouwelijke raadsleden voor, de toekomstige bewoon sters zelf te laten beslissen in de kwestie speelweide of plantsoen, maar ook dit idee werd door wethouder Van Lent (K.V.P.) te omslachtig en onuitvoerbaar geacht. Toch stelde de heer Van der Lin den voor, dat de gemeente het onderhoud voor eigen rekening zou nemen, waarop het na voldoende te zijn ondersteund, in stemming werd gebracht. Zijn voorstel werd verworpen met een verhouding van zeven tegen tien, waarbij behalve de heer Van der Linden en zijn fractiegenoten Hopstaken, Zegwaart en Ver- li o e v e n, alleen mevrouw Van der Meulen-Houwer en de heren Ver spoor en Reijnders de P.v.d.A.- fractie dus zich voor een onderhoud door de gemeente uitspraken. Over de bouw der garages bleek in de K.V.P.-fractie verdeeldheid te bestaan tussen de heren Zegwaart en Ver hoeven, van wie de eerste zijn beken de stokpaardje beklom door met een ze kere bewogenheid op de kwalijke gevol gen der woningnood te wijzen. „Eerst hui zen, dan pas garages", concludeerde spre ker opnieuw; waarbij hij vooral in dit ge val de noodzaak der garages in twijfel trok, omdat het hier immers arbeiders woningen betreft, in welke kringen men meestal toch niet over een auto beschikt. De heer Verhoeven (K.V.P.) zou nu eindelijk de fabel uit de wereld willen helpen, dat een auto in alle gevallen tot de luxe zaken behoort. Deze is immers meestal een onmisbaar instrument ge worden bij de uitoefening van het be roep, ook voor sommige arbeiders, zodat hij de bouw van garages in De Glip aller minst als een overdaad kon beschouwen. Ten slotte verklaarde wethouder Van Lent (K.V.P.) dat de bouw dezer gara ges van geen enkele invloed kan zijn op het aantal woningen, omdat hierdoor slechts weinig mankracht en materiaal aan de huizenbouw wordt onttrokken. Bo vendien vestigde hij er de aandacht op, dat bij een uitbreidingsplan ook garage- bouw is voorgeschreven, waardoor dit in een andere vorm niet eens de vereiste goedkeuring zou hebben verkregen. De raad verleende na deze uiteenzetting aan dit voorstel zijn fiat; alleen de heer Zegwaart verklaarde uiteraard niet tegen woningbouw te willen stemmen, ofschoon hij zijn bezwaren tegen de garages bleef handhaven. Rondvraag Bij de rondvraag informeerde mevrouw Van der Meulen-Houwer (P.v.d.A.) of het college al een standpunt heeft in genomen ten opzichte van de gehuwde ambtenares, waarop wethouder Van Wijk haar antwoordde, dat deze kwestie inderdaad reeds is besproken. Binnen zeer korte termijn kan de raad hiervan het re sultaat vernemen, omdat alleen de redac tie nog maar moet worden opgemaakt. Als laatste spreker meldde zich deze avond de heer Van Bruggen (Prot. Chr.), die te kennen gaf bijzonder te zijn geschrokken van de publicaties in ons blad, over de deplorabele situatie van de overblijfselen van „Het Oude Slot". Hij wenste daarom te weten of het college misschien voorzieningen heeft getroffen in afwachting van de restauratie. Hierop werd hem door wethouder Van Lent medegedeeld, dat men enige maanden geleden door een architect een diepgaand onderzoek heeft laten instellen, waarover het rapport inmiddels is binnen gekomen. Dit zal in het college nog nader worden besproken, waarna de raad zo spoedig mogelijk van een en ander op de hoogte zal wordffn gebracht. >?GOOCODCCCCOCCCOCOOOCCCOOOOOOCODOOOCOCOOOCODDCCOCCCCCCC< o Hierbij betuigen wij onze hartelijke dank aan allen, die ons hun bijdragen 2 hebben gegeven. 3 In het bijzonder gaat onze dank uit naar de pers, die de inzameling weder- om zo krachtig heeft gesteund. In totaal is 18.397,85 ontvangen (vorig jaar f 17.987,01). Ruim 900 kerstgaven kon- den worden uitgekeerd. Met voldoening mochten wij consta- teren, hoezeer deze giften werden ge waardeerd. Namens het Comité voor de 8 Stille Armen, 8 mr. A. Beets, voorzitter; a J mr. J. M. Wicherink, secretaris. XOjO/3XCOO^>XMCCCCODXCOXC»XOC<X>»OOCOCCCCOOOCOCCO ADVERTENTIE Houdt U óók zo van erwtensoep, van die verrukkelijk geurende winterkost, waarvan de Nederlandse huisvrouw het geheim schijnt te bezitten Tenminste, als ze echt góed koken kan. Want erwtensoep en erwtensoep is twee! 't Is net als met koffie, de een zet 'n heer lijk bakje en de ander ziet kans met dezelfde hoeveelheid gemalen koffie 'n soort afwas- water te brouwen, dat niet te drinken is. En zo gaat dat met erwtensoep ook. Sommige huisvrouwen hebben de gave, er iets van te maken dat 't je je hele leven bij blijft, terwijl anderen er met precies dezelfde ingrediënten juist niet dat van terecht brengen wat het zijn moet. Tot onze schande moeten wij bekennen, dat wij eens tot die laatste groep hebben behoord, 't Hele huis geurde met vaste regelmaat in de wintermaanden naar die zaligheid, het varkensvlees was fluweelzacht, de worst glom van plezier, maar als de borden volgeschept waren, wisten we onmiddellijk, dat alleen die erwtensoep van vroeger, uit onze prille jeugd het summum was dat we nooit meer hebben teruggevonden. Ach zalige jeugd met erwtensoep! verzucht ten we en we vertrouwden onze soepproble men volledig aan onze slager toe. O, daar schamen we ons niets voor, al staan er twintig misprijzend kijkende huis moeders voor de toonbank op zaterdagmor gen. De slager i s toch ons aller steun en toeverlaat in onze keuken-perikelen? Van hèm hangt toch in hoofdzaak het succes van ons kokerellen af? Want taai vlees en flut jus bederven immers onze hele maaltijd? Nou, als hij 't niet zou weten, wie dan wel! Hij gaat immers dagelijks vap de vroege ochtend tot de late avond met Knieschijven (van varkens natuurlijk) en carbonaadjes, riblappen en ossenhazen, entrecotes en kalfs oesters, nieren, lever, biefstuk, rolladen, blin de vinkjes, fricandellen en gehakt om, dus weet hij ook precies hoe we het haasje, de doorregen lappen, de fikse carbonade op de aller-allerbeste manier moeten klaar-maken. Wij durven rustig te beweren, dat slagers uitmuntende Koks zijn, met 'n hoofdletter, waarvan iedere huisvrouw het nodige kan leren. Onze slager is iets op zichzelf, en dat „iets" is dan naar schatting bijna twee meter lang en weegt rond de 100 kilo en, hoe kan het anders, hij houdt van bijzonder lekker eten. „Kijk 'ns", zei hij, onze erwtensoep-moeilijk heden aandachtig volgend en hij ging er 'ns op z'n gemak tegen aanleunen, sloeg z'n armen over elkaar en haalde heel diep adem. Dat is zo z'n aanloop. „De grote fout", verklaarde hij ernstig, „van de meeste vrouwen is, dat ze geen erwten soep kunnen maken!" Het klonk als een drei ging. „Ik geef ze 'n kostelijk, sappig stuk knieschijf bijvoorbeeld, 'n varkenspoot of wat dan ook, zó voor d'r lui ogen kersvers van de ham, ik zeg hoe lang daarvan de bouillon getrokken moet worden, 'n uur of vijf kwar tier, naar gelang de hoeveelheid nietwaar, ik zeg dat ze de spliterwten intussen moeten gaarkoken, dat deze erwtenpuree dan bij de bouillon moet, wat zout erbij, 'n grote ui laten meetrekken en dan komt de afdeling groente aan de beurt. Vèrse groenten, mevrouwtje, en méér prei dan normaal wordt voorgeschreven, ver- géét U dat vooral niet!" Hij prikte 'n ver vaarlijk lang mes in het hakblok. Wij knik ten. „Juist. En nou één ding, mevrouwtje, één ding, en als dat niét gebeurt kunt U de hele pan met soep wel uit het raam keilen als U begrijpt waar ik heen wil. Al die geurige soepgroenten nooit, maar dan ook nooit peterselie, dat weet U hè? gaan er pas en nou kómt het een half uur vóór het eten in. Niet eerder en niet later. Begrijpt U mij nou?!" De honderd kilo of daaromtrent bogen zich trouwhartig over de toonbank naar ons toe en we betrapten ons er op dat we snoven, oog in oog met onze brave slager. We roken zowaar de versgesneden geurige groenten, die dat afgepaste laatste half uurtje parbleu niet vermoord werden. „Net zoals veel vrouwen het vlees kelen door te hard braden, of verkókenVlees moet met lief de, met begrip behandeld worden! Wij slagers zijn er niet voor niéts. De slager kent z'n klanten, hij weet precies welk stukje riblap mevrouw Zus en welk stuk varkensvlees me vrouw Zo moet hebben, want ieder bakt en braadt op hóar manier. Kijk, dat eigenste contact dat 'n slager met z'n klanten heeft, is goud waard! Wij lichten onze klanten voor, wij geven adviezen, waardevolle tips, wij zijn tegelijk slager én kok, 'n levend kookboek zogezegd. Ik wil niet beweren, dat de Hol landse huisvrouw niet koken kan, laat ze maar schuiven, maar tóch zijn er nog massa's vrouwen die vlees in het algemeen niet hele maal op de juiste manier klaarmaken. En nu zijn wij, slagers, er voor om haar dat 'ns even giashelder te vertellen. Laat ze maar vragen. Ze hoeft zich heus niet te schamen hoor, want 'n bést stuk vlees kan soms door 'n kleinigheid tijdens het braden verprutst worden, zoals bijvoorbeeld door 'n plotseling verminderde gasdruk die ze niet in de gaten heeft, of 'n te felle vlam onder de pan, of wat dan ook, en daar kunnen we haar op wijzen als ze eventuele klachten heeft. 'n Goede slager geeft goed vlees en al zeg ik 't zelf, onbetaalbare adviezen! Menige huisvrouw leert van hem op de juiste manier braden en stoven. Heb ik gelijk als ik beweer dat haar kook-succes dikwijls van haar slager afhangt en dat wij 'n soort levend kookboek zijn? Zo, en nou dit malse knietje, zachtjes laten trekken en denk om dat laatste half uurtje hoor. Vermóórd me die soep niet Het werd móórd-soep, dank zij de slager die een wandelende reclame is van zijn eigen zaak èn zijn onmisbare culinaire adviezen. MARIJKE VETTER. ADVERTENTIE Zoals de burgemeester van Heemstede vrijdagavond In zijn nieuwjaarsrede voor de Heemsteedse gemeenteraad heeft meegedeeld heeft de N.Z.H. het voornemen waarschijnlijk met ingang van de aanstaande zomerdienst een nieuwe lijn te openen tussen Heemstede (station) en Bloemendaal (Wildhoefplantsoen). Deze lijn zal het nummer 9 krijgen. Ook voor de bewoners van De Glip is er goed nieuws: eveneens met ingang van de zomerdienst zal lijn 1 worden gesplitst in een tak, die de bestaande route naar de Javalaan volgt, terwijl het andere lijngedeelte van het Valkenburgerplein af via de Valkenburgerlaan en de Glipperweg naar de staatsliedenbuurt (Glipperdreef) rijdt. Hierdoor krijgt de nieuwe woonwijk bij De Glip een twaalfminutcndienst met Heem stede-centrum en Haarlem. Uiteraard wordt de frequentie op het gedeelte tussen Valkenburgerplein en Javalaan gehalveerd. In de avonduren wordt op beide trajec ten een twintigminutendienst gereden. Wat de voorgenomen rechtstreekse ver binding tussen Heemstede en Bloemendaal betreft herinneren wij er aan, dat vooral uit Bloemendaal vele keren de wens daar toe is geuit. Toen het Haarlemse stadsnet in 1947 naar zijn huidig grondpatroon werd gevormd reed de toenmalige lijn 6 tussen Haarlem-station en Santpoort ook via Overveen, waardoor deze woonkern met Bloemendaal werd verbonden, doch dit bleek financieel verre van een succes te zijn. Nu bij de Bovenweg in het noordelijk deel van Aerdenhout een nieuwe wijk is ontstaan wil de NZH andermaal een proef nemen, waarbij men tevens de gelegenheid ie baat neemt om Haarlem-zuid-west (uit breidingsplan Oosterduin) in afwachting van een eventuele doortrekking van lijn 6 een verbinding te geven. De route van de nieuwe verbinding is als volgt: Heemstede (station-Brederodelaan-Dahlialaan-Boe- kenroodeweg-Aerdenhout (Viersprong- Oosterduinweg (met een halte nabij de Slangenkruidlaan en de achteringang van het sanatorium Eykengaerde)-Bovenweg- Elswoutslaan (terug: Duinlustweg (Kraan tje Lek)-Korte Zijlweg-Overveen-Bloe- mendaalseweg-Bloemendaal-Hartenlust- laan-Wildhoefplantsoen. waar aansluiting wordt gegeven op lijn 8 (richting Sant poort). Op deze lijn zal met twee bussen een halfuursdienst worden onderhouden. De NZH is reeds geruim^ tijd in het bezit van een vergunning van de Commissie Vergunningen Personenvervoer voor deze lijn, welke indertijd werd aangevraagd als onderdeel van een eventuele 'verbinding tussen Katwijk en IJmuiden met het oog op het vissersvervoer, dat tot nu toe als groepsvervoer wordt uitgevoerd. Nieuwe buslyn Naar aanleiding van de in Heemstede wel eens gehoorde wens naar een recht streekse busdienst van Heemstede naar Amsterdam vernamen wij van de directie der NZH, dat een dergelijke lijn niet door de behoefte wordt gerechtvaardigd: men In zijn nieuwjaarsrede heeft de burge meester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, in de eerste plaats aandacht geschonken aan de internationa le situatie en hij zei daarbij onder meer: „Onoverbrugbaar lijkt de kloof tussen oost en west. Beide gorden zich ten strij de. Een NATO-vergadering op het hoog ste niveau was dringend nodig, omdat de gewijzigde verhoudingen en omstandighe den tot een nieuwe oriëntering van de be langhebbenden bij die organisatie noop ten. Het Midden-Oosten blijft een bron van voortdurende onrust in de wereld-politiek. Rechteloosheid, bruut geweld en onder drukking zijn aan de orde van de dag. Wij hoeven daartoe slechts de ogen te richten op Indonesië, waar de daar wonen de Nederlanders zich geplaatst zien te genover de niets ontziende haat van een door fanatisme verblinde bestuurder. En als vanzelf denk ik dan aan de tien duizenden Nederlanders die Indonesië moeten verlaten en die <n ons land zullen moeten worden gehuisvest en ik doe een dringend beroep op de bevolking van on ze gemeente om na te gaan of wellicht niet daarvoor vrijwillig woonruimte kan worden afgestaan. Er zijn nog zovele grotere woningen in deze gemeente, waar, zonder al te grote bezwaren, inwoning zou kunnen worden genomen of die met hulp van rijk en gemeente, tot dubbelbewoning geschikt zouden kunnen worden gemaakt. Ook de moeilijkheden, waarvoor wij, bestuurderen, ons geplaatst zien, zijn le gio. Vruchtdragende arbeid kan door ons alleen worden verricht, als de onderlinge samenwerking haar grond vindt in ver trouwen en in de bereidheid het algemeen belang te doen prevaleren. Wanneer ik slechts het woord beste dingsbeperking noem, weet iedere inge wijde wat aan deze beperking verbonden is. Vele nuttige werken, die verricht zou den kunnen worden, moeten om der wille van de financiële consequenties achter wege gelaten worden. Bij de behandeling van de gemeentebegroting is daarvan vol doende gebleken. Ambtenarenstaat Een verontrustende bijkomende factor is echter, dat de autonomie van dc ge meente, die in de loop der jaren toch al hoe langer hoe meer in het gedrang ge komen is, dreigt om hals gebracht te wor den. Een grondwet, die de gemeentelijke zelfstandigheid waarborgt, wetten, die ruimte bieden voor -'en eigen beleid, wor den illusoir gemaakt door circulaires van de centrale overheid. Per circulaire wor den belangrijker kwesties geregeld dan via de wetgeving. De bekende circulaire inzake de bestedingsbeperking is daarvan wel een sprekend voorbeeld. Wij dreigen hier af te glijden naar een ambtenaren staat. Een onderwerp waarvoor de raad meer dan ooit pal moet staan is wel, dat van de woningbouw. Deze dreigde, als gevolg van het door de rijksregering vastgestelde rentegamma, lamgelegd te worden. De door de Bank van Nederlandsche Ge meenten uitgeschreven woningbouwlening is zogenaamd een succes geworden. Af gewacht zal moeten worden welk gedeel te van de opbrengst ten goede van deze gemeente zal komen. Maar dit is bestemd voor de werken die tot 1 januari j.l. ter uitvoering kwamen. Na 1 januari zal de financiëring van de woningwetbouw weei door het rijk geschieden en de verwarh- ting was gerechtvaardigd, dat voor de toekomst de gemeenten ten aanzien daar van zich geen zorgen meer behoefden te maken. Evenwel blijkt dit een schone illu sie. Want de betrokken minister heeft zich genoodzaakt gezien het aantal in 1958 te bouwen woningwetwoningen te beperken tot 40.000 waarvan in de provincie Noord- Holland 6000 mogen worden gebouwd. Maar daarvan zijn 2500 voor Amsterdam bestemd en resteert voor het overige deel der provincie slechts een aantal van 3500 van zulke woningen. Bij informatie bij Wederopbouw in Haarlem werd te kennen gegeven, dat reeds plannen' voor de bouw van ca. 4000 woningen waren ingediend. Ik behoef u niet te verhelen dat deze wetenschap ons met grote zorg vervult, waardoor de bouw van de 101 woningen in Heemstede wel eens niet of slechts ten dele zou kun nen worden geëffectueerd niet door onze schuld maar louter en alleen omdat het rijk zijn oorspronkelijke toezegging slechts tot een bepaald percentage ge stand doet. Ik wil dan ook een dringend beroep doen op de hoofdingenieur-direc teur van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid te Haarlem en zijn staf, begrip te hebben voor de stijge.ide woningnood in Heemstede en van zijn kant ten departe- mente de bouw van genoemde 101 wonin gen mogelijk te maken. Uiteraard zijn mij niet de richtlijnen be kend, waarnaar het beschikbare contin gent dit jaar over de respectievelijke ge meenten zal worden verdeeld. Ik kan mij niet geheel aan de indruk onttrekken, dat vroeger deze verdeling plaats vond en dit jaar wellicht plaats zal vinden, zonder een diepgaand onderzoek naar de reëele be hoefte in de diverse gemeenten in te stel len en dat te weinig rekening werd en wordt gehouden met bijzondere omstan digheden als bijvoorbeeld wat Heemste- Voorzover nog scheepvaart mogelijk is in de Baltische Zee wordt deze uiter mate belemmerd door de vorst, want het opgejaagde water vriest vast in het <oant. De bemanningen moeten er dan ook regelmatig met de bijl aan te pas kom.en ADVERTENTIE JANSSEN HAZEPATERSLAAN 16 - HAARLEM TELEFOON 12747 de betreft, gelegen tegen Haarlem aan en in de nabijheid van het alles opslorpende Amsterdam, het feit, dat het uitermate moeilijk is voor kleinere projecten goede aannemers te interesseren en aanbeste dingen tegen de zgn. curveprijs te doen slagen. Op 1 november j.l. is de maximum-snel heid voor het wegverkeer in de bebouwde kommen van kracht geworden. Hoewel er tegen deze maatregel in de kringen dei- automobilisten blijkbaar wel enige tegen stand bestaat, heeft deze maatregel een gunstige invloed op het aantal door het snelverkeer veroorzaakte ongevallen. Van het gereedkomen van het spoor wegviaduct over de Zandvoortselaan in de loop van dit jaar, wordt een aanzienlijk vlotter verloop van het verkeer naar Zandvoort verwacht. De gelden die de raad voor dat doel heeft gevoteerd, zijn zeer zeker bij uitstek goed besteed. De toekomst Een blik in de toekomst werpende, zie ik als een gebeurtenis die voor het college van groot belang is, de in de loop van 1958 te houden verkiezing 'an de leden van de gemeenteraad. Door de toeneming van de bevolking dezer gemeente, zal het aantal zetels van de raad uitgebreid worden. Ook afgezien daarvan, zou ik de verschillend' politieke partijen op het hart willen bin den, toch vooral de bekwaamsten uit hui midden te candideren als lid van de ge meenteraad. Vooral in deze tijd, waarin tal van ingewikkelde vraagstukken ter ta fel komen, is het een allereerste vereiste, dat het college bij voortduring zal blijven bestaan uit vroede mannen en wijze vrou wen. Zulks mede met het oog op de om standigheid, dat een raadslid altijd ge roepen kan worden voor het ambt van wethouder". telt in Heemstede-centrum slechts zesen vijftig houders van abonnementen voor dat traject. De buslijnen van de NZH met stadslijn 3 en interlocale lijn 80 ontwik kelen zich mede tot aanvoerlijnen naar het station Heemstede/Aerdenhout, hetgeen een efficiënte verdeling tussen rail- en wegver voer bevordert. Ter versnelling van de bus dienst ZandvoortHaarlemAmsterdam overweegt men enige kort op elkaar gele gen halteplaatsen in Haarlem-Oost op te hebben, namelijk Schalkwijkerweg, Zomer- vaart hoek Prins Bernhardlaan en Van Looystraat. De gemeentelijke autoriteiten in Haar lem leggen op het ogenblik de laatste hand aan de voorbereiding voor de indienststel- ling van de geprojecteerde lyn 2. Zoals wij reeds enige tijd geleden hebben meege deeld zal deze lyn de componistenbuurt in Haarlem-Oost verbinden met het oostelijk deel van de binnenstad, de Grote Markt, het station, het Kleverpark, de woonwijken bjj de Delftlaan, Sinnevelt en Delftwijk (Jan Prinslaan). Tegelijkertijd zullen dan enige wijzigingen in de route van lijn 4 worden aangebracht, terwijl lijn 5 van het Van Zcggclenplein via de Krusemanstraat naar de Prins Bernhardlaan wordt doorge trokken, waar aansluiting wordt gegeven op lyn 80 naar Amsterdam. De NZH heeft thans voor de derde keer aan B. en W. van Haarlem vergunning ge vraagd een halte voor de lijnen 3 en 4 op de Raaks te mogen vestigen, waaraan grote behoefte bestaat. Op deze kwestie komen wij binnenkort terug. Voorts vernamen wij, dat de NZH een contract heeft gesloten met een reclame bureau voor hel aanbrengen van platte gronden van het stadsnet op de belang rijkste halteplaatsen en voor het aanbren gen van dienstregelingen aan de haltepa- len, zoals dat reeds op de stopplaatsen van Maarse en Kroon is geschiedt. Garage Soendaplein blijft De aanbesteding van de tweede fase van de nieuwbouw van het garagecomplex aan de Leidsevaart heeft binnenkort plaats- De eerste fase - een magazijn, een trans formatorstation en twee dienstwoningen - is nagenoeg voltooid. De tweede fase om vat een aantal personeelsverblijven, zoals een grote cantine, leslokalen, kantoortjes, een opstelruimte voor de toerwagens en de revisie- en onderhoudswerkplaats. De ruimte daarvoor is reeds door sloping van de oude tramwerkplaats en één tracé van de vroegere remise vrij gemaakt. De derde fase omvat de bouw van de eigenlijke garagehal. De plannen om het gehele garagebedrijf in Haarlem aan de Leidsevaart te huisvesten en de garage aan het Soendaplein te verlaten zijn van de baan. Het busenpark is door de uitbrei ding van het aantal lijnen zo groot gewor den, dat men de garage aan het Soenda plein. welke binnenkort met een automati sche wasinrichting wordt uitgebreid, niet kan missen. Alleen al voor het stadsnet zijn na de voorgenomen uitbreidingen 57 bussen nodig, waarbij de bussen komen voor de steeds drukker wordende lijn naar IJmuiden en van IJmuiden naar Bever wijk. Deze blijven dus de garage aan het Soendaplein als depot behouden. >v. gemaskerde Amerikaan, die als straf voor een foutief antwoord voor de Amerikaanse televisie een reis om de wereld moet maken zonder iets te zien, verblijft in Italië en geniet daar uitbundig van de geuren van de natio nale gerechten, de frisse bries van de Middellandse Zee en de parfums van de Italiaanse schonen, die hem be hulpzaam zijn bij zijn maaltijden. De dwaasheid verplaatst zich via Noord- Afrika nu naar het Verre Oosten. Een vereniging zoals in verscheidem landen de Verenigde Staten, Denemar ken, Oostenrijk, Duitsland reeds be staat, wordt zondag ook in Nederland op gericht. Zij heet K.L.M., de „Klub langer Menschen" en stelt „hoge" eisen aan haar leden: voor dames 180 cm., voor he en 190 cm. De oprichtingsvergadering wordt zon- lagmiddag in de zaal van de heer A. J. Kramer aan de Sloterkade 62 te Amster dam gehouden. De heer Kramer is 232 cm. lang.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 10