PARADIJS VOOR EENDEN N MANITOBA Televisie in Australië ontwikkelt zich snel De Franse lijfwacht Werk aan de winkel voor knutselaars PRIJZEN EN KOSTEN ZATERDAG 11 JANUARI 19 58 PAGINA TWEE Bij de foto's QSTAAT ZIJN MANNETJE J i DE JEUGDIGE atleten, die iedere mor- dehuis een paar japonnen moest gaan ko gen om prompt negen uur bij elkaar ko- pen. De Arabische sjeik verliet zich ge- men in een speciaal zaaltje van het Palais heel op de raad van zijn lijfwacht, die zo De vleugels van een eend worden ge kleurd met sneldrogende verf, zodat hij tijdens zijn vlucht gemakkelijk herkend kan worden. Het dier ondervindt er niet de minste hinder van. de l'Elysée, staan in Parijs als „de man nen van Albayet" bekend. Zij verschijnen punctueel op het appèl en houden zich een uur lang bezig met allerlei gymnastische oefeningen, die afgewisseld worden met een intensief bezoek aan de schietbanen onder het gebouw. Inspecteur Albayet volgt hun verrichtingen met argusogen, want zijn „jongens" zijn verantwoordelijk voor de veiligheid van vooraanstaande personen. De aanslag op de heer Abdelka- der Barakrok, de onderstaatssecretaris voor Algerijnse aangelegenheden, heeft nog onlangs duidelijk bewezen, dat som mige politieke figuren de diensten van een goed getrainde lijfwacht bezwaarlijk kun nen missen. Monsieur Barakrok, die al ver scheidene keren telefonisch was bedreigd, dankt ongetwijfeld zijn leven aan de snel heid, waarmee de „jongens van Albayet" het vuur van de Algerijnse rebellen beant woordden. Wij zijn de laatste tijd weer een beetje ;n de publieke belangstelling gekomen, vertelde inspecteur Albayet onlangs. „Het wordt ons overigens in Parijs niet gemak kelijk gemaakt. Het is opmerkelijk, maar belangrijke personen voelen zich in Parijs blijkbaar zó veilig, dat zij de diensten van een lijfwacht dikwijls helemaal niet op prijs stellen. Daar had je bijvoorbeeld de vroegere Aga Khan, die zó op zijn persoon lijke vrijheid was gesteld, dat hij geen en kele lijfwacht in zijn nabijheid duldde. Hij verandere pas van inzicht, toen bandieten aan de Cöte d'Azur de aüto van zijn echt genote aanhielden en er met haar juwelen discreet mogelijk trachtte enig inzicht te verkrijgen in de maten van de hoogge plaatste Arabierse. „Onder mijn mannen wordt zo ongeveer elke taal van de wereld gesproken. Voor gewone karweitjes hoef ik geen specialis ten aan te wijzen, maar als het nodig is kan ik iedere vreemdeling een lijfwacht geven, die zijn moedertaal spreekt. Toen koning Faroek nog in Egypte regeerde, heeft hij ons wel eens voor problemen ge steld. Tijdens' een treinreis van Nice naar Parijs gaf hij zijn lijfwacht te kennen, dat hij in geen geval door persfotografen las tig gevallen wilde worden. De lijfwacht wist aan zijn wensen te voldoen door drie keer over te stappen en het laatste traject in een gesloten vrachtwagen te reizen. De onderneming slaagde in alle opzichten en onderneming slaagde in alle opzichten en koning Faroek klaagde niet over het gebrek aan comfort tijdens de laatste etappe." EEN GOEDE LIJFWACHT staat voor niets. Hij moet brieven kunnen ,opnemen, de vreemdsoortigste boodschappen kun nen doen en verdachte pakketjes bij de post van onschuldige correspondentie kun nen onderscheiden. De maandenlange om gang tussen een hooggeplaatste persoon lijkheid en zijn lijfwacht leidt dikwijls tot een hechte vriendschap. Er zijn in Frank rijk veel hoogwaardigheidsbekleders die hun vroegere lijfwachten nog altijd uitno digen om een avondje te komen kaarten. vandoor gingen. Zo iets is natuurlijk niet De ]iifwacht van de Hertog van Windsor, (Van onze bijzondere medewerker) MEN HAD MIJ gezegd, dat ik in het Delta Moeras (gelegen in de Canadese provincie Manitoba) alleen biologen zou ontmoeten. Toen ik er kwam, was mijn eerste indruk echter, dat mijn vrienden mij verkeerd hadden voorgelicht Want de eerste twaalf mensen, die ik in en langs de rand van dat moeras tegenkwam, wa ren kunstschilders en tekenaars, kunste naars dus, die er hun specialiteit van maakten om moeraslandschappen, alsme de eenden, ganzen en andere watervogels op papier en doek te vereeuwigen. Reeds na een uurtje besefte ik, dat die ontmoetingen met kunstenaars helemaal niet verwonderlijk waren. Immers het Delta Moeras dat zich over een lengte van ruim dertig kilometer langs de oever van het Manitoba Meer uitstrekt is een echt landschapsjuweel en een dorado voor watervogels. Eenden en ganzen leven er in groten getale. Daarom vonden Canade se natuurvrienden, wetenschappelijke wer kers en autoriteiten dat moeras de ideale plaats om er een „station" te vestigen, waar. research-werk wordt verricht be treffende het leven der vogels en vooral dat dei^ moerasvogels. Het belangrijkste „bouwwerk" van het station is een eendenkooi van zeer grote afmetingen. De eenden, die zich laten ver lokken om de kooi in te gaan, worden wel iswaar gevangenen, maar hun gevangenis is zó natuurlijk, dat men er de dieren kan bestuderen als waren zij nog in vrijheid. Biologen uit vele landen Canada na tuurlijk en dan de Verenigde Staten, Euro pa, Nieuw-Zeeland, Australië en Azië trekken naar het Delta Moeras om zich aan hun vogelstudie „in de kooi" te kun nen wijden. Zijn de geleerden uitgestu deerd, dan stelt men de meeste eenden weer in vrijheid en kunnen zij terugke ren naar het Paradijs der Eenden, zoals men in Canada het Jelta Moeras wel noemt Behalve wilde eenden zijn ook wilde gan zen een geliefd studie-object in dat moe ras. In de kooi vangt men ze niet. Toch wilde men hen van nabij gadeslaan. Zo kwam men er toe draagbare, met schut kleuren beschilderde observatieposten te vervaardigen, die men op de geschiktste plekken in het moeras kan opstellen. Dan kan men, verborgen in zo'n schuilplaats, waarnemingen doen en fotograferen naar hartelust Zo'n observatiepost is te zwaar om hem alleen te transporteren, zodat er tenminste twee mensen nodig zijn om hem op de gewenste plaats te brengen. Een van de twee blijft vervolgens binnen. De andere wandelt, waadt o' roeit weg. Be seffen de vogels, dat zij worden gadege slagen? De op het station werkzame bio logen huldigen de opvatting, dat eenden en ganzen niet kunnen tellen. Hebben zij waargenomen, dat één mens zich verwijderde van de schuil plaats, dan menen de vogels, dat de bei de mensen zijn vertrokken. En dan ge dragen zij zich verder „gewoon" en doen zij, als of er geen menselijke buurman of buurvrouw op hen let. Het is best moge lijk, dat de biologen in dit opzicht gelijk hebben. Mijn eigen ervaring was toen ik eens een paar uur in zo'n observatie post zat weggeborgen een beetje an ders. Vlak in de buurt bevond zich een bejaarde gans. De vogel zag mij door het kijkgat in de post. Tellen kon hij misschien niet, maar zien wel. Er was een tamelijk brede strook open water tussen het dier en mij en de gans was voldoende knap in het schatten van de afstand om te begrij pen, dat ik op een „veilige afstand" zat. deren, trekken de biologen het moeras in. Zij zoeken de nesten op, merken ze, be studeren de nestbouw, schouwen de eieren, kortom, zij vergaren veel belangwekken de bijzonderheden omtrent het huiselijk doen en laten, huwelijksgedrag en gezins leven van eenden, ganzen en andere vo gels. Voorts is men ertoe overgegaan om kunstnesten (pre-fabricated nesten) te maken en die op te stellen op voor de waarneming gunstig gelegen punten. Vooral de eenden zijn dol op die confec- tiewoningen. Volgens sommigen geven zij de voorkeur aan het betrekken van zo'n „pre-fabricated nest" boven het bouwen van een eigen „huis". Uiteraard probeert men op het station ook de psychologie der vogels te bestu deren. Ik was er toevallig getuige van, hoe enige biologen eendenkuikens van een dag oud testten op hun aanhankelijkheid en vatbaarheid voor indrukken. Het was een zeer interessante proef, zelfs voor mij, een niet biologisch geschool journalist. Het bleek namelijk, dat die eendenbaby's er wonderlijke „gevoelens" op na hielden, want ik stelde vast, dat drie hunner mij als „moeder" hadden geannexeerd en mij letterlijk op de voet volgden, waar heen ik mij ook begaf. Ik heb een foto van het toneeltje laten maken. Pas toen ik die toonde, wilden mijn vrienden in Ottawa, die mij een uitstapje naar het Delta Moeras hadden aanbevolen, mij geloven. En sedertdien noemen sommigen hunner mij spottend de „Eendenmoeder". De kuikens-van-één-dag houden, de ver slaggever voor hun moeder en volgen hem waar hij ook gaat. Een bioloog heeft een nest in het moeras gevonden en onderzoekt nu de eieren om te zien in welk stadium van bebroeding ze verkeren. Deze rieten netkorven vinden de eenden aantrekkelijk, zodat ze er graag in neste len. Door ze op tevoren zorgvuldig gekozen plekken te plaatsen is het voor de biologen gemakkelijk om het gedrag der eenden te bestuderen. bevorderlijk voor het prestige van de Fran se politie, maar wat konden wij er aan doen? In totalitaire staten is het gewoon ondenkbaar, dat een staatshoofd of een an dere belangrijke politieke figuur zonder lijfwacht op stap gaat, terwijl de groten van West Europa er juist plezier in hebben zich aan de waakzaamheid van hun be schermers te onttrekken. Het rumoer, dat door de Algerijnen in Parijs is ontketend en de grondige veiligheidsmaatregelen, die tijdens de NAVO-conferentie werden genomen, hebben verscheidene hoge he ren toch wel tot andere gedachten ge bracht. Zij laten zich nu de bescherming van mijn mannen maar al te graag welge vallen. Elders bestaan wettelijke voor schriften betreffende de bewaking van of ficiële persoonlijkheden. In Frankrijk is deze materie meer een kwestie van tradi tie. De president van de republiek en zijn voorgangers worden buitenshuis voortdu rend bewaakt en verder worden ook de mi nisters en regeringsleiders nauwkeurig in het oog gehouden. Voorts beschermen wij alleen personen, die daaraan in de praktijk behoefte blijken te hebben." DE TAAK van een goede lijfwacht is overigens niet eenvoudig. De jongelui die voor dit werk worden opgeleid, moeten aan de nodige eisen /oldoen. Zij moeten onder alle denkbare omstandigheden hun koelbloedigheid bewaren en zich steeds als "volleerde mannen van de wereld kun nen gedragen. Flink, ontwikkelde spierbal len en een grote trefzekerheid met vuur wapens alleen zijn voor inspecteur Alba yet nog geen reden om de sollicitant in zijn corps op te nemen. „Een goede lijfwacht moet veel meer in zijn mars hebben. Wie een belangrijke per soon dagenlang vergezelt en praktisch voortdurend in zijn onmiddellijke nabij heid vertoeft, moet een ideale reisgenoot zijn. Zonder de persoonlijke veiligheid van zijn protégé een ogenblik uit het oog te ver liezen, moet hij uit zijn hoofd ter zake kun dige adviezen kunnen geven omtrent de te volgen reisroute. Hij moet de voornaam ste spoorwegroutes en luchtverbindingen op zijn duimpje kennen. Hij moet wefen welke theatervoorstellingen de aandacht verdienen en waar „zijn mannetje" het best bepaalde inkopen kan doen." Wat dat laatste betreft had de lijfwacht van de Arabische potentaat het verre van gemakkelijk, toen hij in opdracht van zijn beschermeling in een vooraanstaand mo- die onlangs met pensioen is gegaan, is nog altijd een graag geziene gast op de zomer residentie van de hertog in Engeland. En Robert Schum^n is juist dezer dagen peetoom geworden van het dochtertje van zijn vroegere beschermer. (Van onze correspondent in Sydney EEN AANTAL der gevangen eenden worden geringd en krijgen een kleurig jasje aan. De onderzoekers bestrijken namelijk de vleugels met een laagje snel drogende verf, zodat de dieren, nadat ze in vrijheid zijn gesteld, gemakkelijk te herkennen zijn. Aldus wil men bijzonder heden trachten te verkrijgen betreffende hun „levensruimte", hun vlucht, hun trek en andere dingen. Het klinkt wat barbaars om zo'n mooie eend op te verven, doch ter geruststelling dient te worden gezegd, dat de verf volmaakt onschadelijk is en de vogels niet in het minst hindert bij het vliegen. Bovendien is het een tijdelijke dracht, dat gekleurde jasje, want bij de eerstvolgende rui gaan de geverfde veren verloren en keert de normale tooi terug. Het biologisch station Delta Moeras zou niet tot de beste en belangrijkste op aarde worden gerekend, als men zich er ook niet intensief bezig hield met de studie van eieren en nesten. Om deze te bestu- TELEVISIE is nu ruim een jaar oud in Australië. Eind oktober van het vorige jaar begonnen de uitzendingen, nadat er vele maanden voorbereiding aan vooraf waren gegaan. In die periode had de vraag of televisie een particuliere dan wel een staatsonderneming moest worden de ge- ,moederen in de politieke partijen en in de industriële ondernemingen danig bezig ge houden. Uiteindelijk besloot de regering commerciële stations te laten bestaan naast het officiële station van de Australische omroep-commissie. De commerciële sta tions larderen hun programma's met re clame van firma's, die daarvoor dik be talen. In totaal wordt in Australië rond driehonderd vijf tig miljoen gulden uitge geven aan advertenties en daarvan strij ken de commerciële radiostations bijna tien miljoén gulden op. Een commerciëel televisiestation heeft ten minste achthon derdvijftigduizend gulden per jaar in komsten aan advertenties nodig om zich zelf te kunnen financieren. Fabrikanten van kosmetische produkten, zeep en olie- produkten leveren hét grootste deel yan dit bedrag. DE COMMERCIëLE televisiestations er zijn er thans vier zijn particuliere ondenemingen. De Australische arbeiders vakbond en de Australische arbeiders partij, die een aanvraag voor een televisie vergunning hadden ingediend, hebben de kous op de kop gekregen. Alle commer ciële tv-stations staan thans onder invloed van de grote krantenondernemingen en grote televisiemaatschappijen en voor een deel zelfs Engels krantenkapitaal. De kranten en de radio-omroepstations die ook al op commerciële leest zijn geschoeid (met schetterende reclames de hele dag door) zijn hier sterk met elkaar ver weven. Er zijn meer dan honderd parti culiere radio-omroepstations. Het was dus onmogelijk om ditzelfde, commerciële „reclame makende element uit de televisie te weren". Behalve de vier commerciële televisiezenders zijn er ook twee zenders van de regering. Het is netjes verdeeld, drie stations in Sydney en drie in Mel bourne. Als men in het oog houdt, dat Australië zo groot is als de Verenigde Sta ten, dan zal men begrijpen dat deze zes stations slechts een heel klein deel van Australië bestrijken, namelijk alleen Syd ney en Melbourne en de omgeving van deze beide hoofdsteden in een straal van honderd tot honderdvijftig mijl. Het zou onbetaalbaar zijn een televisiestation op te richten bijvoorbeeld in Darwin, in het noorden, dat dan zou moeten uitzenden voor ten hoogste twintigduizend mensen in een gebied dat zo groot is als Frankrijk, Duitsland, Italië en Groot-Brittannië sa men, waarvan zevenduizend inboorlingen, die aan televisie nog geen behoefte heb ben. OOK IN PERTH, de hoofdstad van West- Australië, zou de oprichting van een tele visiestation met een zwaar hoofd bekeken worden. Het zou betekenen, dat er een zender zou moeten komen voor een stad als Rotterdam, maar dan in een gebied dat zo groot is als half Europa en waar slechts zevenhonderdduizend mensen wonen. Het zelfde geldt voor Zuid-Australië, voor Tasmanië en voor Queensland. Er zal nog heel wat water in de uitgedroogde,rivieren van Australië moeten vallen voor dat die dun bevolkte streken van televisie kun nen genieten. Maar in Sydney en Melbour ne, miljoenensteden, die in de dichtstbe volkte staten van dit continent liggen, was de opzet en financiering van televisie geen probleem. In nauwelijks een jaar tijds waren er in deze twee staten, die samen 3,2 miljoen zielen tellen, honderd- vijftigduizend televisie-ontvangsttoesteM len geregistreerd, waarvan vijfenvijftig- duizend in Sydney en vijfenzeventigdui zend in Melbourne. Het aantal „zwart kijkers" wordt geraamd op veertigduizend. Overal in deze steden en in de naaste om geving ziet men steeds meer televisie antennes verrijzen. Gerekend naar het aantal huizen, dat binnen het bereik van een televisiezender ligt, bedraagt het aan tal dat thans een ontvangsttoestel heeft vijftien percent, maar de ontwikkeling gaat snel en met een geschatte omzet van drieduizend toestellen per week in Victo ria, en Nieuw Zuid Wales, raamt men het aantal kijkers in beide staten op een mil joen over zes jaar. DE COMMERCIëLE stations zijn het meest geliefd, ondanks de reclame, naar schatting kijkt slechts vijftien percent van de kijkers naar de programma's van het nationale televisiestation (er is er één in Sydney en één in Melbourne. In elk der beide hoofdsteden, Sydney en Melbourne, zijn twee commerciële zenders) In één ervan heeft Philips belangen. De directeur van de Philipsfabrieken, Frank Leddy, is één van die mensen die een beslissende invloed hebben gehad op de vorm, waarin televisie in Australië is ingevoerd. Na een oriëntatiereis door Amerika en Europa, verklaarde hij bij terugkeer in Australië een sterke voorstander van commerciële televisie te zijn. Grote warenhuizen en radiowinkels heb ben in hun etalages altijd een of meer televisietoestellen ingeschakeld staan. Men kan elke dag de mensen zich voor de ra men en openstaande deuren zien verdrin gen om een uitzending te volgen. Sport- uitzendingen zijn het meest geliefd, zelfs golfspel. Zaterdags wordt vrijwel alleen sport uitgezonden, Paarden spelen daarin een belangrijke rol. De Australiër is gek op paarden, vooral omdat ze zich zo ge makkelijk lenen om er op te gokken. Tele visie heeft al gelegenheid gegeven aan Nederlandse immigranten om hun bijzon dere talenten te tonen. Zo trad, zowel in Melbourne als in Sydney, Harm van der Linden op, de voorzitter van de Neder landse vereniging Sutherlandshire, die een uitstekend zanger is. Deze zingende voor zitter oogstte al succes in twee program ma's, die wekelijks door verscheidene sta tions voor amateurs worden uitgezonden. HET KIJKGELD bedraagt ongeveer vijfenveertig gulden per jaar. Het moet ineens worden betaald en vloeit in de staatskas voor de nationale televisie omroep. De regering heeft het vorige jaar meer dan vijf en een half miljoen gulden gespendeerd aan televisiegebouwen, -uit rusting en dergelijke. De commerciële sta tions echter, die gevormd zijn door grote maatschappijen, moeten de financiering van hun programma's putten uit adver- tentiegelden. De aanschaf van een tele visie-ontvanger is tamelijk kostbaar, maar het afbetalingssysteem heeft daarin al weer voorzien. Men kan in de zogenaamde sloppen van Erskinville en Redfern meer televisie-antennes zien dan in de wijken der middenstanders. De prijs van een ont vanger ligt tussen vijftienhonderd en drie duizend gulden, maar men kan ze ook op afbetaling kopen voor zeventien gulden in de week. Daar de afbetaling de Australiër in het bloed zit zijn huis, zijn elektrische koelkast, zijn meubelen en zijn auto en het gemiddelde loon op het ogenblik ruim honderd vijf tig gulden in de week bedraagt, (maar het gezinsinkomen dikwijls het dub bele), is zeventien gulden een peuleschil letje. Uitzendingen geschieden volgens het 625-lijnen-systeem. De zes stations zenden bij elkaar 224 uur per week uit, van 's mor gens negen tot 's avonds elf uur, met een pauze van een uur in de midag. Philips in Adelaide fabriceert toestellen met een ont- vangstscherm van ongeveer tweeënveertig centimeter. Vier nieuwe fabrieken, maken de kathodestraalbuizen. Er zijn in totaal twaalf fabrieken, die televisie-apparaten HET AMERIKAANSE ministerie van Defensie heeft een keurig drukwerkje van vierendertig pagina's laten maken en daarin zijn wensen op papier gezet. Het boekje wordt door de post thuisge bracht bij gerenommeerde uitvinders, wetenschappelijke organisaties, bekende knutselaars en al dezulken. Het heet: „Uitvindingen, die de Amerikaanse strijdkrachten nodig hebben". Onder idee nummer 450 treft men de volgende omschrijving aan van wat ve len zich nog uit hun jongensboeken her inneren: „Dodende straal. Uitrusting van hanteerbare afmetingen, die ver nietigende stralen kan uitzenden met een werkzame radius van vierhonderd-- ■vijftig meter en waarvoor geen bijzon dere energievoorziening vereist wordt, ter aanvulling van de conventionele be wapening. Nota bene: onderzoekingen naar dit onderwerp hebben tot op he den uitgewezen, dat een bijzonder grote hoeveelheid energie nodig is. Wat ge vraagd wordt is een geheel nieuwe be nadering van het vraagstuk". IN HET BOEKJE wordt nog veel meer gevraagd. Onder andere, bij num mer 872: „Wapens, die infanteristen kunnen tegenhouden. Gevraagd worden wapens, die meer dan de tegenwoordige actief en effectief zijn bij de verdediging van stellingen, die door een grote men senmassa onder de voet gelopen drei gen te worden", Het zouden dus wapens moeten zijn die kunnen worden gebruikt tegen de in Indochina en Korea door de communistische veldheren toegepaste tactiek van het inzetten van grote mas sa's soldaten tegen een enkel object. Het leger vraagt een graafmachine, die per uur tienduizend meter in zachte grond en zevenhonderd meter per uur in rotswand of gesteente vooruit kan ko men, onder de grond. Ook vraagt het le ger een apparaat, dat in minder dan een minuut een gat graaft waarin een Pat- ton-tank in dekking kan gaan, een ge luidloze raket, een methode om elektri sche energie over te brengen zonder ge bruikmaking van kabels of draden, een instrument, dal van enige afstand een mijnenveld aantoont en de infanterie zo in staat stelt er omheen te wandelen en een werkwijze, waarmee binnen zeer korte tijd een door een atoomontplof fing ontstane brand geblust kan worden. In dat laatste geval zijn de aanwijzin gen: „Een radicale nieuwe methode om een conflagratie van enkele vierkante kilometers oppervlakte, die aangewak kerd wordt door vuurstormen met een windsnelheid van honderdzestig kilome ter per uur, snel en afdoend te doven." Er is dus werk aan de winkel voor knutselaars. maken. Zij hebben gerekend op een jaar lijkse produktie van vijfentachtigduizend toestellen. In het eerste jaar investeerden deze ondernemingen vijfentwintig miljoen gulden in de televisie. Zij geven arbeid aan drieduizend arbeidei-s, welk aantal spoedig zal uitgroeien tot achtduizend. OP DE AARD van de programma's wordt controle uitgeoefend door de Australische omroepcontrolecommissie, een officiële instelling, die onder andere ver plicht heeft gesteld, dat er tussen vijf en half acht alleen maar gezins- en kinder programma's worden uitgezonden en dat ten minste een half uur per week een religieuze uitzending wordt gegeven. Alle zenders hebben een zendvergunning ge kregen voor een periode van vijf jaar, na afloop waarvan de controlecommissie zal beoordelen óf de vergunnig zal worden verlengd. Het besluit daartoe hangt na tuurlijk af van het oordeel der commissie over de inhoud en de aard van de gegeven uitzendingen. Er wordt naar gestreefd de programma's een Australisch karakter te geven, maar dezer dagen heeft de rege ring ettelijke tienduizenden aan deviezen ter beschikking gesteld voor de aankoop vanAmerikaanse televisiefilms.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 16