VERSAILLES i Mercedes komt op voor de vrouw Verkeersongelukken na beperking van snelheid in november teruggelopen Er gaan meer stemmen op tegen doorzetten van expeditie-Fuchs r I Van dag tot dag N ieuwj aarsklacht Werken des vredes Eind januari verhindert het weer hulpacties te land en in de lucht ^Praatótoel J 3 Hoge onderscheiding voor oud-minister Mansholt Koningin Elizabeth bezoekt de Belgische Kongo V* MX M tl}/* ©m een te kopen 1 00 00 O 10,-1 De Official Ford Kamerlid stelt vragen over de brand te Ter Apel Sloep van de „Capella1' bij Texel gevonden Brandje onder trein „Blauwe Engel" ontspoorde en versperde spoorlijn bij Bedum ^Iliin Alle huizen in Dordrecht kregen nieuwe nummers Kerkelijk Nieuws ^Hoe s het ontstaand, Dit woord: BIJ DE PINKEN ZIJN ZATERDAG 11 JANUARI 1958 De zeer scherp geformuleerde critiek, die de burgemeester van Alkmaar, mr. H. L. Wijtema, in zijn nieuwjaarsrede heeft doen horen op de beperking der gemeen telijke bevoegdheden ten aanzien van de twee wisselwerkende activiteiten woning bouw en financiering, zal ongetwijfeld ve le gemeentebestuurderen in den lande uit het hart zijn gegrepen. Vooral de wijze, waarop steeds meer aan de ambtenaar op het departement een beslissende stem wordt gegeven over za ken die het gemeentelijk bestuur aangaan en die tevoren vaak op doorwrochte wij ze volgens de zuivere, democratische be- stuursprocedure zijn uitgedokterd, zal in vele gemeentebesturen en gemeente raden kwaad bloed zetten. Wanneer men het oor te luisteren legt bij gemeentelijke bestuursfunctionarissen, verneemt men soms gedetailleerde tragedies van bu reaucratie en willekeur, die niet alleen de goede gang van zaken in de gemeenten belemmeren doch vaak ook nog een niet geringe dosis extra geld kosten, terwijl zij bestaan uit formaliteiten die in theorie de bezuiniging heten te dienen. De centralisatie van activiteiten op het gebied der financiering en bouwnijver heid heeft reeds nu bewezen, niet effi ciënt noch doeltreffend te werken. Wat men in het groot en vaak op papier bezuinigt, gaat in het klein door allerlei verwikkelingen en bijkomstigheden teloor. Voorschriften worden doorgevoerd, die een gezond verstand (zacht uitgedrukt) ongerijmd voorkomen. Elke locale han digheid, aangepast aan de benauwende si tuatie der kapitaalmarkt, ontbreekt en el ke soepelheid en improvisatie worden ge schuwd. Er wordt gebouwd op formalitei ten, die in algemene zin zijn opgesteld en soms wel eens doelmatig zouden kunnen zijn, doch die in speciale en vaak voorko mende gevallen averechts werken. Het is niet een kwestie van ge- meente-prestige of conservatief vast houden aan een zelfstandigheidsbegrip dat met moderne verwijding der levens sferen geen rekening houdt, doch eenvou dig een zaak van eigentijdse improvisa tiemogelijkheid. De zelfstandigheid der gemeenten dient te worden vereenzelvigd met het inzicht en de mogelijkheid tot ge detailleerd beoordelen van gemeentelijke kwesties, waarover gemeentelijke be- stuurderen beschikken. De top-bureaucra- tie, werkend onder een algemene formu le, doorkruist thans misschien onbe doeld en onbewust, zoals de Alkmaarse burgemeester zeide dikwijls regelrecht de verantwoordelijkheid der plaatselijke en provinciale instanties en daarmee te gelijk het landsbelang. (Vervolg pagina 1) Maar de wereld kan zich geen stilstand op ontwapeningsgebied veroorloven! Wij mogen het zoeken naar een basis voor overeenstemming nimmer opgeven. Onze bondgenoten ontwikkelen nu en dan denkbeelden van uiteenlopende aard over de te volgen methodes. Wij moeten het onderling eens worden over die dank beelden. Daarna dient elk redelijk voor stel, dat de belofte van ontwapening en vermindering der spanning inhoudt, ge hoord, besproken en zo mogelijk tot onder werp van onderhandeling gemaakt te worden. Maar een ontwapeningsvoorstel moet, om waarlijk een belofte in te houden, ten minste één bepaald aspect hebben: het moet betrouwbare methodes behelzen om nakoming door allen te verzekeren. Aan beide kanten zijn daden en bewijzen van integriteit nodig om vertrouwen te schep pen en te bewaren. En vertrouwen in een werkelijke ontwapenings-overeenkomst is van vitaal belang, niet alleen voor de ondertekenaars van die overeenkomst, maar ook voor de miljoenen mensen over al op aarde, die moe zijn van de spanning en de bewapening. Ik zeg nogmaals, tot alle mensen, dat wij altijd bereid zijn om ons, samen met iedereen ter wereld een bijzondere in spanning te getroosten, als die ons dichter bij een werkelijke vrede kan brengen". Aldus president Eisenhower. Wij kunnen slechts hopen, dat hij met deze woorden niet aan dovemans deur zal hebben ge klopt. Simon Koster Bij koninklijk besluit is oud-minister dr. S. L. Mansholt benoemd tot commandeur in de orde van de Nederlandse Leeuw. Deze hoge onderscheiding is hedenmor gen door de minister-president aan dr. Mansholt uitgereikt. Namens de Landelijke Vereniging voor Bedrijfsvrijheid in de Landbouw (B.V.L.) hebben de heren H. Koekoek en G. W. Voortman, respectievelijk voorzitter en secretaris van deze vereniging, de minis ter-president verzocht er bij de voor dracht van een opvolger voor minister Mansholt rekening mede te willen hou den, dat de grote meerderheid van de boe kenstand niet socialistisch georiënteerd is. (Van onze correspondent) De 82-jarige koningin Elizabeth van België is gisteren per vliegtuig naar Al- bertstad in de Belgische Kongo vertrokken, waar zij morgen een monument voor wij len koning Albert, haar echtgenoot, gaat inwijden. Koningin Elizabeth zal steden in de Kongo, het nationale Albertpark en de koper-en uraniumprovincie Katanga be zoeken. Het monument voor koning Albert verrijst op een hoog plateau boven de baai van het Tanganjika-meer. In de buurt van Albertstad hebben de Belgische kolo niale troepen in augustus 1914 de Duitse koloniale troepen verslagen. Te Albertstad werden tevens de Arabische slaven-han- delaars definitief uit de Kongo verdreven. De reis van koningin Elizabeth wordtin Brussel opgevat als een nieuw bewijs van het streven van koning Boudewijn om de banden tussen het Belgische vorstenhuis en de Kongo nauwer aan te halen. NEDERLANDSE JOURNALISTE IN FILM MET AUDREY HEPBURN De in Italië wonende Nederlandse jour naliste Sytske Dijkgraaf is uitgekozen om de rol van een Belgische non te spelen in de film „The nun's story". De opnamen voor deze film, waarin Audrey Hepburn de hoofdrol speelt, beginnen 20 januari in de Belgische Congo. - ADVERTENTIE Een combinatie van amerilcaans-technische perfectie en verfijnd-europese afwerking. 1 Cat. prijs Go nil met de dealer praten (over Inruil b.v.) ADVERTENTIE Official Dealer voor A C C* DT LI A A Fll F F H Haarlem en omstreken van bEtRT H O O G E V E E N CONSUL - ZEPHYR - ZODIAC Zijlweg 26 - Haarlem - Telefoon 17296 AUCKLAND, Nieuw-Zeeland (Reuter) J. Claydon, de leider van de afdeling der Nieuwzeelandse luchtmacht, die deel neemt aan de Nieuwzeelandse expeditie naar de zuidpool, heeft vrijdagavond in een radiotelefonisch gevoerd persgesprek verklaard, dat ervaren zuidpoolvorsers, die thans op de basis van Scott vertoeven, het erover eens zijn, dat de Britse expe ditie van dr. Fuchs slechts een byzonder kleine kans heeft haar doel, namely k een tocht naar de zuidpool over land in het winterseizoen, te bereiken. Hij voegde hieraan toe, dat de leden der Nieuwzeelandse zuidpoolexpeditie, die zich op de basis van Scott bevinden, alles in het werk zouden stellen om Fuchs c.s. te helpen, wanneer zij in moeilijkheden zou den geraken, „doch het zou uitgesloten zijn over land een reddingspoging te wagen". „Hulp zou alleen per vliegtuig kunnen worden verleend en het is krankzinnig, om in een hevige sneeuwstorm te gaan vliegen. Zou de expeditie Fuchs onder dergelijke omstandigheden in moeilijk heden komen te verkeren, dan zou zij op hulpverlening moeten wachten, totdat er weer zou kunnen worden gevlogen. En eind januari en begin februari zijn de weersomstandigheden in het zuidpoolge bied verschrikkelijk", aldus Claydon, die besloot met de opmerking dat velen op de basis van Scott zich afvragen of dr. Fuchs het recht heeft te verwachten, dat de leden van zijn expeditie onder derge lijke omstandigheden hun medewerking zullen blijven verlenen. MCMURDO (UP) Op ongeveer 370 km van de zuidpool heeft de Engelse pool expeditie van dr. Vivian Fuchs halt ge maakt. De sneeuwtractors zijn aan een on derhoud toe, dat niet langer kon worden uitgesteld. Amerikaanse geleerden, die deelnemen aan de operatie „diepvries" en een basis hebben aan de McMurdo Sont, schatten, dat de Engelse geleerde nog min stens acht dagen zal moeten trekken voor dat hij en zijn mannen aan de pool staan. En vandaar zou hij dan nog verder het poolland willen oversteken. Scott kwam er óók niet De Amerikanen zien in een voortzetten van dr. Fuchs' tocht weinig heil. „Er is geen enkele wetenschappelijke reden om na de zuidpool nog verder te gaan. Ik zie niet in wat hij zou kunnen bewijzen. Scott heeft op dezelfde reis het leven gelaten, en veel anders kun je niet verwachten", zei een poolvlieger. De vliegers van de Amerikaanse marine, die op de basis aan de McMurdo Sont ge vestigd zijn, zullen, in verband met het slechter wordende weer, vóór het invallen van de poolwinter nog slechts twee vluch ten van McMurdo naar de zuidpool maken een op zaterdag, de tweede over tien dagen. Zij rekenen erop dat dr. Fuchs en zijn mannen met de laatste vlucht terug vliegen naar McMurdo. Dr. Fuchs heeft echter te kennen ge geven dat hij wil doorzetten. Tussen de zuidpool en het kamp van Scott zal hij een afstand van 1920 km moeten afleggen door de ijselijke wereld van de poolwinter. De Nieuwzeelandse autoriteiten op de door Scott aangelegde basis hebben brandstof en andere voorraden gereed, die zij langs de route van de pool naar hun basis zullen deponeren wanneer dr. Fuchs erom vraagt. Wat er gaat gebeuren staat nog niet vast. Medewerkers die de poolzone langer kennen, menen dat 15 februari de uiterste datum is, waaroo vliegtuigen de expe ditie van dr. Fuchs nog te hulp kunnen komen. Maar de expeditie zou de Scott- basis pas veel later kunnen,bereiken. Het Tweede Kamerlid de heer Frans- sen (P.v.d.A.) heeft aan de ministers van Sociale Zaken en Volksgezondheid en van Binnenlandse zaken, Bezitsvorming en Publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie vra gen gesteld over de brand te Ter Apel, op 6 januari, waarbij drie jonge kinde ren om het leven zijn gekomen. De heer Franssen vraagt of het gebrui kelijk is voor het onderzoek op dichtheid van het buizennet een zo brandbaar gas als propaangas te gebruiken en of er wet telijke regelingen bestaan om een ramp als deze te voorkomen. Voorts vraagt hij of het juist is dat het plaatselijke brand weerkorps pas geruime tijd na de ramp met onvoldoend personeel ter plaatse ver scheen en toen bij gebrek aan water niet direct kon optreden. De kotter van schipper Tot uit Den Helder heeft in Oudeschild een sloep bin nengebracht van de Groninger kustvaarder „Capella", die dinsdag met negen opvaren den op de Noordzee is vergaan. De sloep is in de buurt van De Cocksdorp opgepikt. Omstreeks zeven uur vrijdagavond brak, nabij het station Sloterdijk een brandje uit onder de trein Alkmaar-Haarlem-Amster dam. Op hetzelfde moment ontstond een breuk in de elektrische bovenleiding. Door het personeel van de trein en van de werk plaats Sloterdijk, werd de brand met schuimblussers geblust. Met bussen wer den de passagiers van Sloterdijk naar Am sterdam vervoerd en op dit baanvak werd over enkel spoor gereden. Om half tien was de bovenleiding hersteld. Vlak voor het station Bedum bij Gro ningen is gistermiddag een diesel-elektri sche trein GroningenDelfzijl uit de rails gelopen. Het. voorste gedeelte kwam op het ene spoor te rijden en het achterstuk op de andere rails, zodat de „Blauwe En gel" dwars over het perron tot stilstand kwam. Er ontstond alleen materiële schade, persoonlijke ongelukken deden' zich niet voor. Het treinverkeer tussen Groningen en Delfzijl was gestagneerd tot 's avonds acht uur. Tussen Groningen en Bedum werd met bussen gereden. Op de spoorlijn tussen Veendam en Wil- dervank heeft men gistermiddag een boom stam aangetroffen. Men vermoedt dat jongens uit Veendam de tweeëneenhalve meter lange boomstam op de rails hebben gelegd. Op deze lijn rijden alleen goederen treinen. De politie zoekt naar de daders. Aan de hand van gegevens van het Centraal Bureau Voor de Statistiek is vast te stellen dat in de loop van november 1957 - de eerste maand waarin de snel heidsbeperking voor motorverkeer gold - zich belang rijk minder ver keersongevallen hebben voorge daan dan in de overeenkomstige maand 1956. Over de drie gemeente- groepen verdeeld geeft deze kaart de cijfers hiervan. In totaal is in no vember 1957 het aantal ongevallen- ten opzicht van november 1956 met ruim 15 percent teruggelopen. In de periode januari-oktober 1957 hebben in totaal bijna 7 percent meer ongevallen plaats gevon den dan in dezelfde periode in 1956Zon der meer mag men evenwel niet vaststel len dat de verbetering in november een jtNUini r/u. ocroBtfi gevolg is van de snelheidsbeperking. Voor een dergelijke conclusie is een periode van een maand uiteraard veel te kort. Het zal dan ook belangwekkend zijn om eenzelfde vergelijking ook nog te maken wanneer cijfers bekend zijn over een langdurige periode. In Granada ontdekte ik eens een café met in een hoek een afgeschoten gedeelte waar men een moderne bar had in gericht. Het was een toon bank in een halve cirkel; het blinkend chroomwerk was er niet aan gespaard. Een groep je mannen stond er luidkeels koffie en manzanilla te drin ken, merkwaardig genoeg aan één kant van de bar. De ande re kwart cirkel was leeg en dat viel te meer op, omdat de luidruchtige drinkers zich in twee rijen moesten scharen, zodat de achtersten telkens voorzichtig hun glaasje tussen twee bevoorrechten door moesten manoeuvreren. Ik ging natuurlijk aan de vrije kant staan en wachtte mijn beurt af. Niemand lette op mij. Nadat de glaasjes te genover mij nogmaals waren gevuld en de barbediende niet de minste aandacht aan mij besteedde, waagde ik het schuchter „Oiga!" te roepen. Toen pas keerde de man zich naar mij toe en zei: „U moet hierheen komen, als u be diend wilt worden. De kani waar u staat is voor dames bestemd". Hier had een verlichte café houder gespeculeerd op de toekomst. Hoewel de emanci patie van de vrouw, mede on der invloed van het sterk toe genomen vreemdelingenver keer, snelle vorderingen maakt, is de Granadina nog niet zo ver, dat ze zich in een openbare gelegenheid ver toont. Zeker niet alleen. In Madrid en Barcelona is dat al wel wat anders. Ik moest aan dit voorval denken, toen ik de gelegen heid kreeg een half uurtje te praten met senora Mercedes In Spanje, een land waar in het algemeen het patriarchaat nog heerst, is Mercedes Formica een van de meest geëmanci peerde vrouwen. Naast schrijfster, redactrice van een blad en radiospreekster is zij een beroemd juriste. Formica de Llosent y Maranon laat ik haar meteen maar volledig voorstellen, dan ben ik eraf. Deze Madrileense, die een kostbaar en smaakvol in gericht huis van vijftien ver trekken bewoont, is vermoe delijk wel de meest geëman cipeerde vrouw van Spanje. Van haar hand zijn verschil lende romans verschenen en alle kregen bijzonder vleiende recensies. Korte verhalen schrijft ze niet alleen regel matig voor het door haarzelf geredigeerde maandblad, maar eveneens voor andere perio dieken. Als radiospreekster over vraagstukken, die in de algemene belangstelling staan, is ze zeer gezocht. Dat ze re gelmatig over alle mogelijke onderwerpen bijdragen levert aan kranten en tijdschrifen zult u wel op mijn woord wil len geloven. Daarnaast is ze wellicht de populairste gast vrouw van Madrid. Het geldt als een grote eer een uitnodi ging voor een van haar avon den te krijgen, want daarmee staat vast, dat men beschouwd kan worden als een gezagheb bend persoon op het gebied van de schone kunsten, de litteratuur of de.J;wetenschap. Mercedes Formica heeft dus allerminst te vrezen haar dag niet te kunnen vullen men kan warempel met minder al druk genoeg zijn. Maar wacht eens, er komt nog een kleinig heid bij: dit alles is nog maar een stukje entourage. Ze oefent nog een beroep uit ook, dat van advocaat. En op dat terrein heeft ze haar grootste faam verworven, omdat ze een scherpzinnig juriste is met een grote reputatie als onver saagde strijdster voor het recht. Ze is meteen bereid over haar meest bekende zaak te praten. Die heeft om de prin cipiële inzet ervan in Spanje tot zoveel heftige discussies in kranten en vaktijdschriften aanleiding gegeven, dat zonder overdrijving kan worden ge sproken van een geding, waardoor de stoot is gegeven tot een verandering van het rechtsbegx-ip in Spanje. Ter wijl zij vertelt heb ik gelegen heid haar goed op te nemen. Ze is zevenendertig jaar, heeft, men mij verteld en onbetwist een schoonheid. Groot, slank en blond heel merkwaardig voor een Andalusische van geboorte en met de char mante gave zakelijk te spre ken en toch te kunnen lachen. Enkele jaren geleden trok ze zich het geval aan van een arme boerin, Antonia Pernia. Twintig jaar lang was ze door haar echtgenoot op de af schuwelijkste wijze behan deld en mishandeld; zijn wan gedrag culmineerde in een le vensgevaarlijke verwonding door een messteek. Uit angst haar kinderen te zullen ver liezen, verdroeg het slacht offer dit al die lange jaren. Echtscheiding is in Spanje na melijk niet toegestaan; wan neer een vrouw haar man ver laat, verliest ze op hetzelfde moment haar rechten. Mercedes Formica heeft deze zaak tot in hoogste instantie uitgevochten. Eerst verzeker de ze zich van de steun van de kerk, want zonder deze zou het onbegonnen werk zijn ge weest. Vergezeld door een priester-jurist ging ze zelfs op audiëntie bij Franco, gaf hem een duidelijke exposé van de kwestie en stelde voor be paalde veranderingen in de wet aan te brengen, opdat voortaan althans tegen derge lijke excessen kon worden op getreden. Zij heeft zich dit geval zo zeer aangetrokken omwille van haar moeder. Jaren gele den waren Mercedes' ouders gescheiden, niet officieel na tuurlijk, en ze heeft met bit terheid moeten ondervinden hoe volkomen rechteloos haar moeder, die bij haar inwoont, sindsdien was. Deze ervaring heeft veel bijgedragen tot haar besluit rechten te gaan stu deren „alles wat ik in mijn beroep doe gebeurt met haar als achtergrond", heeft ze eens verklaard. Vandaar dan ook dat ze niet zal rusten, voordat een in onze ogen mid deleeuwse rechteloosheid van de gehuwde vrouw uit de (Spaanse) wereld is. „Heeft een vrouw, wanneet- de schuld van de man onom stotelijk vaststaat, dan zelfs geen recht op alimentatie?" Met een bijna grimmige be weging schudt ze haar hoofd. Hoe het geval ook ligt, een vrouw, die haar man verlaat, verliest al haar bezittingen, haar kinderen en tegelijk het recht op bescherming door de wet". Spanje telt nog slechts en kele vrouwelijke advocaten en het valt te begrijpen, dat deze moedige vrouwen het niet gemakkelijk hebben in een land, waarin op verschil lend gebied nog feodale toe standen heersen. Stelt u zich maar eens voor welk een ver schil er nog ligt tussen de vrees van de Granadinas een kopje koffie te drinken aan een bar en wat Mercedes Formica zich tot taak heeft gesteld: een bres te schieten in de hoge muur van voor oordelen ten opzichte van de maatschappelijke status van de vrouw. Intussen blijft Mercedes eveneens actief op het terrein van de kunst. Dit is een liefde, die zij deelt met haar man, Eduardo Llosent y Maranon, eertijds directeur van het Mu seum voor Moderne Kunst in Madrid. Tegenwoordig houdt hij zich nog alleen met kunst kritiek bezig en zijn stem heeft een grote autoriteit. Veertien jaar geleden zijn zij getrouwd en hun huwelijk is tot hun teleux-stelling kin derloos gebleven. Slechts een gedeeltelijke compensatie voor dit gemis hebben zij gevonden in de kunst en de litteratuur, hun passie voor het toneel, hun letterkundige arbeid en hun tientallen interessante vrienden. Overal waar ze is of komt, vormt Mercedes direct het middelpunt van dis cussie, van vrolijk gelach of van bewondering. In een nog achterlijk land is zij een van de zeldzame moderne vrouwen. Haar ligt de traditionele minderwaar digheid in ieder geval niet! 7. F, Kemming mniillF <0p cle Goede vrouw Een goeie advertentie moet zo gesteld zijn dat je denkt niet meer te kunnen leven zonder een zeker iets waar je nog nooit eerder van had gehoord. Ik bied deze slogan aan, bij wijze van nieuwjaarsge schenk, aan alle managers van adverten tiebureaus om zo maar in het privékan- toor op te hangen, voor niks; kan mij 't schelen. En nu ga. ik het meteen over adverten ties hebben, in 't bijzonder over de kleine. Na het vaste bezoek aan mijn vrienden Panda en Joris, en Ferdinand (hoe her kennen we onszelf bijna dagelijks in deze sul) verdiep ik me altijd graag in de kleine annonces, want met een beetje fantasie- saus breng je daar een alleraangenaamst uurtje mee door. Nog niet zo lang geleden vond ik ergens de volgende: „Huwelijk. Welke lieve man wacht op een goede vrouwWie schrijft mij? Br. etc.". Ik heb daar ernstig over gedacht. - Ik had een beetje medelijden met die goede vrouw en ik zo,g haar als-maar zitten, de handen gevouwen in de hoopvolle schoot. Ik had haar dan ook gaarne willen schrij ven, maar wie zal mij zeggen dat ik een lieve man ben? En hoe moet ik die brief inkleden? „Goede vrouw". Dat is een begin, eenvoudig en toch ge voelig, nietwaar? Maar dan zit je al. Hoe mol dat nou verder? Kan ik zo maar van mezelf zeggen: „Ik ben een lieve man en ik zoek u. Al jdrén!" Moet je jezelf es in de spiegel bekijken, 's morgens direct na het opstaan, nog vóór de douche en voor het zelfrespect-barende scheren. Man! Je ziet er uit! Maar goed. Daarna, dan.. Ik heb het geprobeerd. Een warme regenbui op de tors en zo, ingezeept met lelietjes-van-dalen-sop, en afspoelen van warm tot lauw tot ijs. Ver der schone onderboel en het Sondese pak an. Ik bekeek me zelf in de spiegel, van voren, van opzij en, met moeite, wat me een knik in me nek bezorgde, ook van achteren en.ja Met een tikkie good will, vond ik, zou ik best voor een lieve man kunen doorgaan, een lieve man die een briefje zou kunnen schrijven aan een goede vrouw. Want dat was het verzoek. Het ging om schrijven. Als dat niet het geval was geweest, zou ik zelfs niet aan een epistel gedacht hebben. De bedoe ling was kennelijk: „alles in het nette" en aan een vriendelijk briefje is een mens z'n goeie rippetasie nog nooit verloren gegaan. Nou héb ik al een goeie vrouw. Maar jaaa Ik stond dus een beetje lummelig te draaien voor die spiegel, toen mijn eigen „goede" binnenkwam,. „Wat sta je m,al te doen?", was de ver pletterende bliksem-diagnose va.n mijn „goede". „Goede Vrouw", zei ik tot haar, „zeg es eerlijk. Vind je mij een lieve man?" „Malle", kwam er toch wel vriendelijk uit. „Als je de vier kolenkitten vult en die zonder knoeien in de bijkeuken zet, ben je een lieve man". Ik dacht aan de lelietjes van dalen en het Sondese pak en de extra gladde wan gen. „Ben je helemaal?!", brieste ik. „Denk je dat ik Daatje vijfentwintig pop in de week geef voor niks?" „Dan ben je géén lieve ma.n", consta teerde de goede vrouw hardvochtig en verhoogde geen seconde langer de gezellig heid van onze slaapkamer. Wat voor mij een reden was, tóch, om die andere goede vrouw" maar niet te schrijven. Ik heb zo'n idee dat ze nóg steeds met de handen in d,e schoot voor het venster op de uitkijk zit, wachtend op de lieve man die ik blijkbaar toch niet ben. Jan van Ees In Dordrecht had men tot voor kort zwarte en rode huisnummers voor bene den- en bovenwoningen. Dit stichtte vaak verwarring en omdat ook de verdere huis nummering niet altijd even duidelijk bleek te zijn heeft het gemeentebestuur enige jaren geleden besloten de huizen nummering te herzien. Met dit karwei is men drie jaar bezig geweest. Totaal moes ten meer dan zestienduizend huizen wor den vernummerd. Begrijpelijkerwijze bracht dit een grote administratieve romp slomp met zich mee. Zo moesten de wijzi gingen ook worden aangebracht in de be volkingsadministratie, in de gegevens van de belastingdienst, de p.t.t. en van ver schillende andere diensten. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Deventer: A. H. Schippers te Hillegom en R. Slofstra te Veenendaal, van wie laatstgenoemde is beroepen. Bij de verklaring van deze zegswijze moet men niet denken aan pink: kleine vinger, noch aan pink: jong rund, noch aan pink: visservaartuig, noch ook aan het werkwoord pinken: met de ogep knipperen of: kwinkeleren, maar aan een Bargoens woord pinken dat bete kende: geldzak. Gewestelijk en in het bijzonder in Groningen betekent bij de pinken zijn nog: spaarzaam zijn, op de kleintjes passen. In Vlaanderen bedoelt men ermee: er warm bij zitten, geid hebben. Het is heel begrijpelijk dat de uitdrukking later do meer üge-ueop be tekenis kreeg van bij de hand zijn, op zijn tellen passen. In het Bargoense woord pinken voor: geldbuidel, moeten wij een klankna bootsing zien. Schertsend noemt men ook thans geld nog: ping ping. En aan de klank van het geld ontleent ook de Hongaarse geldeenheid, de pengö, haar naam.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5