Haarlemse meisjes met m.u.l.o.- diploma volgen practisch jaar Haarlemse firma gaat overvallen op benzinestations bestrijden iimó va „Vorming met sociale inslag wordt uiterst gewenst geacht SLOT DEFECT? Inwerpkluis is het ei van Columbus 7 A mateurtoneel Nieuw Leven" mr een blijspel HELENA H. BEGEM ANN Subliem spel van W. de Jong in G.C.-toernooi Aanleg wegen om Haarlem blijft urgent Drinkwater-met-smaakje niet schadelijk De arrestatie der jonge Haarlemmers Balmasqué van „De Kennemer Kunstkring" Mr. H. Beucker Andreae voorzitter van „Meer en Bosch" mmmmmmmÊmmmmmm mmmmmÊmmmmmm Aangenaam kijkspel Bravour T hriller De vrouw aan de top Kogels Prolongaties en reprises Journaals Prijsstop voor melk andaag van kracht M eikhandelaren teleurgesteld UIT STAD EN STREEK Vragen over werkloosheid in de bouwvakken „Marnellovd" morgen met évacués in Rotterdam Gerepatrieerdencentrum in Den Dolder Nederlandse instemming met „troonrede" van Eisenhower Nederlandse personenauto op de komende R.A.I. Haagse bouwvakarbeiders voerden langzaam-aan-actie Auto in Zuid-Willems vaart; één dode ZATERDAG 11 JANUARI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Een commissie van de Hervormde Vrouwendienst te Haarlem heeft plannen ontworpen een groep van vijftien meisjes met het diploma m.u.l.o. (leerlingen van een christelijke uil.o.-school te Haarlem) met ingang van 1 september bij wijze van proef gedurende een jaar te werk te stellen in christelijke inrichtingen tegen een ongeveer normaal loon, zowel in zie kenhuizen, als in kinder- en bejaardente huizen, meest voor huishoudelijk werk. Van het jaar, waarvoor de meisjes zich binden, wordt twee derde deel in eigen omgeving doorgebracht en een derde in Brussel. In Haarlem verblijven de meis jes in het ouderlijk huis en in het buiten land zijn zij intern in de inrichtingen. Mevrouw ir. M. Waardenburg-Lindeijer, die met. mevrouw J. Koppen-Haagsma het secretariaat waarneemt van de com missie, deelde ons mee, dat de laatste ja ren in binnen- en buitenland plannen op duiken om meisjes na haar schoolont wikkeling een praktisch jaar met meer lichamelijke arbeid te doen meemaken. Meestal ontstaan deze plannen in de krin gen der vrouwenorganisaties en de Natio nale Vrouwenraad stelde een commissie samen om de zaak in studie te nemen. Enerzijds komen de plannen voort uit de behoefte een aanvulling te geven op te sterk intellectuele ontwikkeling, die het middelbaar en voorbereidend hoger on derwijs in ons land geven. De vorming van het meisje tot toekomstige huisvrouw en echtgenote en moeder, zowel als tot beroepskracht vraagt meer. Eenzijdigheid is uit de boze en vorming met sociale in slag is uiterst gewenst. Anderzijds komen de plannen voort uit het inzicht, dat de maatschappij dringend behoefte heeft aan sociale en huishoudelijke krachten. Wat de proef in Haarlem betreft deel de mevrouw Waardenburg mee, dat de meisjes tijdens haar werkzaamheid in Haarlem een of meer cursussen zullen volgen aan de Protestants Christelijke Nijverheidsschool, waarvoor zich koken en voedingsleer, als ook costuumknippen en naaien het beste lenen. In Brussel wordt Franse conversatieles gegeven en onder goede leiding aan het culturele le ven deelgenomen. Verwacht wordt dat hiermee de maat schappelijke vorming wordt bereikt, mo gelijk aangevuld met een cursus maat schappijleer. De lessen op de nijverheids school werken de vorming van mogelijk toekomstige gezinsleidsters in de hand. Verder wordt de zorgvuldig verkregen al gemene ontwikkeling op intellectueel ni veau uitgebouwd, onder andere door de Franse conversatieles. De commissie, aan wie de uitwerking van het plan is opgedragen, wordt voor gezeten door notaris F. L. Wichman; zus ter A. L. Saraber, directrice van het Dia- conessenhuis, vertegenwoordigt de hoof den van christelijke inrichtingen, de heer G. d'Olivat die der christelijke u.l.o.-scho len, mejuffrouw G. F. A. Gregory het christelijk nijverheidsonderwijs. Behalve mevrouw A. W. J. Galle-Waltheer zullen nog een vader en een moeder der deel nemende meisjes gekozen worden. Me juffrouw mr. M. Boerée, hoofd van de af deling vrouwenafdeling van het Geweste lijk Arbeidsbureau, werkt als adviserend lid mee. De gedachte is de meisjes tot een met elkaar meelevende gemeenschap te vor- ADVERTENTIE DE EERSTE COÖP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGING u*. ZIJLWEG 63TELEFOON 15141 (2 LIJNEN) Verzorging van begrafenissen, crematies en transporten Werkt uitsluitend in het belang van haar opdrachtgevers. Rouwkamers. Aula en Koffiekamers De keuze van „Het testament van tante Christobal" van Ronald Jeans, zal de ver eniging „Nieuw Leven'' zeker geen spijt berokkend hebben. De voorstelling, welke ik er vrijdagavond van bijwoonde, stond op een zeer redelijk peil: er bleek voor iedere figuur een passend type aanwezig, er werd zorgvuldig binnen de omheining van het blijspel gespeeld, nergens was sprake van een overchargeren naar de klucht, nee, reden tot misprijzen was er niet. Toch ontbrak er wel iets aan: het tempo. Ware dat opgevoerd, het stuk zou gewonnen hebben aan komisch effect. Wij moeten de tekortkoming op dat punt ech ter zoeken in het feit, dat het een amateur uitvoering gold. De dosering der talenten was nog niet zo onbeperkt, dat men met het tempo wonderen kon doen. En dan vallen de accenten wel eens anders dan goed is en vallen ze zwaar, te zwaar. Het is echter een. laat ons zeggen, natuurlijke omissie, een vergevenswaardige. In ieder geval had regisseur Jaap Kuy- per voldoende leven in de brouwerij ge bracht om de spelers aanvaardbaar voor de dag te laten komen. Het begon al met de werkster, die Tonnv Hagebout-Baay met volkse zwier op de planken zette. Dolly van Aken speelde een pientere en leuke echtgenote-in-geldzorgen. uitblinkend door haar juiste intonatie. Jaap Sibrandi maakte het tekort aan komische kracht goed door uitspelen waar de mogelijkheid zich voor deed, ook al bleef dat tekort voelbaar. Een grappige rol was nog weggelegd voor Hans Bloemsma, die zich daarvan met fraaie tierlantijnen kweet. De jonge Tsjech van Wim Plantema deed het bij het goedlachs publiek evenzeer. Een aantal minder be langrijke rollen was zeker niet onbevredi gend bezet. De voornaamste verdienste van deze op voering was wel de redelijke manier, waar op regisseur Kuyper van de kwaliteiten der spelers gebruik maakte èn hun afge wogen reactie daarop. Omdat het niet vaak voorkomt is het plezierig dat te kunnen constateren. P. W. Franse .ff men. Zij worden twee aan twee in een zelfde inrichting geplaatst. In een der eer ste weken wordt een volle dag uitgetrok ken om samen te zijn in een conferentie centrum en eens per maand wordt gedacht aan een cultureel-samenzijn bij iemand thuis, waar ook ervaringen uitgewisseld kunnen worden. Ook is een tweedaags sa menzijn geprojecteerd aan het eind van het jaar. Eventueel kan worden geconclu deerd of het zin heeft de proef met een nieuwe lichting van meisjes met een m.u.l.o.-diploma te herhalen of mogelijk gewijzigd jaarlijks voort te zetten. In dat geval ligt het in het voornemen een schrif telijk bewijs af te geven, indien het „praktisch jaar" met succes doorlopen is. Een en ander zal in overleg geschie den met commissies te Utrecht, Rotter dam en Amsterdam, waar eveneens proe ven worden genomen. ADVERTENTIE Middenlaan 9 - Haarlem-Z. - Tel. 34857 De meest vakkundige behandeling op het gebied van huidverzcuqinq lllllllllllllllllllllllllllllllllll De Haarlemmer W. de Jong, oud-kam pioen van Nederland, heeft onbedreigd de leiding in het toernooi om de C. C. wissel beker in handen. In de tot nu toe gespeelde wedstrijden heeft hij aangetoond nog steeds tot de topspelers van Nederland te behoren. Ook zijn clubgenoot H. J. van Berk blijkt in uitstekende vorm te zijn, getuige zijn eervolle gedeelde tweede plaats op de ranglijst. Dit C.C.-toernooi, georganiseerd voor de spelers die in de competitie tot de uitblin kers behoorden, loopt zondag ten einde. In restaurant „De Kroon" in Amsterdam wordt dan de voorlaatste- en laatste ronde verspeeld. Het ziet er naar uit, dat W. de Jong de eerste winnaar van de beker zal worden. Bij het ingaan van de voorlaatste ronde luidt de stand: W. de Jong 8 6 2 0 14 H. J. van Berk9 4 3 2 11 D. C. Kiewitt 9 4 3 2 11 W. v. d. Sluis 8 4 2 2 10 P. van Heerde9 2 6 1 10 A. de Jong 9 3 4 2 10 J. van Stralen 9 4 1 4 9 R. Berk 9 4 1 4 9 B. Berk 9 0 8 1 8 F. Jongedijk 9 1 4 4 6 A. Luthart9 0 4 5 4 F. J. Trompen 7 0 2 5 2 Bij de behandeling van de begroting van de wegen in de afdelingen van de Provinciale Staten van Noordholland zijn vragen gesteld over de aanleg van het wegvalt Zijlweg-Heussensstraat van de westelijke randweg langs Haarlem. In welk stadium verkeren de onderhandelin gen met het rijk werd gevraagd door en kele leden, die de zaak zeer urgent ach ten. Ook hadden de leden belangstelling voor de vx-aag hoe het tracé zal lopen van de oostelijke, door het rijk aan te leggen randweg om Haarlem. Aanleg zowel dus van de westelijke als van de oostelijke x-andweg is van grote betekenis wegens de ontlasting van de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord. ADVERTENTIE „DE SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEESSTRAAT 10 - TEL. 11493 Wethouder Van Wijk: Bij de rondvraag in de vx-ijdagavond ge houden vergadering van de Heemsteedse gemeenteraad, wenste de heer Brink (V V D) te worden ingelicht over de oor zaak van de onaangename bijsmaak, die het leidingwater in Heemstede de laatste dagen kenmerkt. Onder vx-olijkheid haalde wethouder Van Wijk eerst de woorden van apos tel Paulus aan: „Doe wat water bij de wijn," die hij zou willen wijzigen in de raad: „Doe wat wijn bij het water." Spre ker voegde hier in alle ernst aan toe, dat Heemstede onder meer is aangewezen op rivierwater, dat een lange weg moet af leggen voor het de plaats van bestemming heeft bereikt. Dit water dient uiteraard te worden gezuiverd, waarvoor stoffen zijn gebruikt die waarschijnlijk een be paalde chemische verbinding maken, waar door de onaangename bijsmaak wordt veroorzaakt. De wethouder noemde dit euvel een der kinderziekten van de nieuwe leiding, waar aan echter getracht zal worden spoedig een einde te maken. Spreker kon ter ge ruststelling hieraan toevoegen, dat het wa ter in de huidige samenstelling absoluut niet schadelijk is voor de volksgezondheid. Deze slotconclusie werd nadrukkelijk onderstreept door de heer K o o y m a n (Prot. Chr.), die als deskundige een uit voerige verklaring had gegeven over de problemen, die aan het winnen en dis tribueren van leidingwater zijn verbon den. In aansluiting op onze berichtgeving van gisteren over de arrestaties van een aantal jeugdige Haarlemmers, die onder meer de hand gehad zouden hebben in een serie in braken te Velsen, deelt de Velsense re cherche ons mee, dat de arrestaties door de Haarlemse recherche zijn verricht, die daarna in nauwe samenwerking met de Velsense recherche deze zaken tot klaar heid bracht. De toneelvereniging „De Kennemer Kunstkring" geeft zaterdag 18 januari voor haar leden en donateurs, een groot balmas qué in de H.K.B. tot des nachts drie uur. Tevens geeft deze vereniging op 25 februari een toneelavond in de stads schouwburg, waar opgevoerd wordt „De duivel in de vrouw". Mr. C. C. van Helsdingen werd benoemd tot erelid In een bestuursvergadering van „Meer en Bosch", de vereniging van christelijke verpleging van lijders(essen) aan vallende ziekten, die inrichtingen heeft in Heem stede, heeft de heer mr. C. C. van Helsdin- gen sr. zijn functie als voorzitter neer gelegd Hij wordt opgevolgd door de heer mr. H. Beucker Andreae. De heer Van Helsdingen werd benoemd tot erelid. (L i d o) De pompeuze verfilming door Sir Laurence Olivier van het magere to neelstuk van Terence Rattigan „The prince and the showgirl" is een buitengewoon aangenaam kijkspel. Een onbedorven actri- cetje met een licht ontvlambaar gemoed (Marilyn Monroe) en een kille langzaam ontdooiende avontuurlijke persoon van vorstelijken bloede (Laurence Olivier) ko men in de verfilming zo pretentieloos en plezierig aan bod, dat het niemendalletje om niemendal prettig wordt en een bevrij dende tijdpassering. Onmogelijke situaties zijn natuurlijk de enig mogelijke in zo'n geval en men ziet Marilyn dan ook op een Engels kroningsbal, op de voorste bank in de Westminster Abbey waar de kroning plaats heeft, in een staatsiekoets in de vor stelijke stoet, overrompelend aangeschoten in de ambassade van het land van haar vorstelijke cavalier. Het is allemaal non sens maar leuk, vooral door het overtui gende en werkelijk ingenue spel van Mon- roe en de cax-icaturaal naar het type ge speelde regent van Olivier. De kleuren kunnen niet op en alles straalt en schit tert. Het losse flodderstuk van Rattigan (die onder andere „Aparte tafels", „The Browning version" en „The deep blue see" schreef) won door deze verfilming. Richard Addinsel schreef er muziek vooi\ die onder leiding van Muir Mathieson werd uitge voerd. (Studio) Het befaainde duo Powell— PresSbux-ger zoekt het in de oorlogsroman- tiek. Na „De ondei'gang van de Graf Spee" ditmaal een Engels huzarenstukje op Kre ta, waar twee Engelse officieren met hulp van de eilandbewoners erin slaagden een Duits genex-aal te ontvoeren en naar Cairo te brengen. Ondanks de aanwezigheid van een 30.000 parachutisten werd de generaal het kind van de rekening. Dat staaltje van durf en list mocht niet aan de annalen der filmkroniekschrijvers onthouden blijven. Powell en Pressburger hebben er echter niet zoveel eer mee ingelegd. De film is wat kwajongensachtig van bravour en helt, als het op het aandeel der partisanen aankomt, luidruchtig over naar de operette. Het is allemaal een beetje te mooi. De hel dendaden worden te veel opgepoetst. De helden zelf zijn bijzonder zelfverzekex-de Engelsen. Alleen het vakmanschap van het duo staat borg voor een fraai gebruik van het landschap in de ontwikkeling der ge- beui'tenissen en omdat het landschap een hartig woordje meespreekt is er filmtaal, die ieder verstaat in „Ontvoering op Kreta" (Rembrandt) „Wat gebeurde met Julie?". Doris Day heeft vooral gedurende de laatste jaren twee dingen duidelijk ge maakt. In de eerste plaats, dat zij behalve een uitstekend zangeres ook een voortref felijk actrice is en verder dat zij zich ken nelijk het best op haar gemak voelt in „thrillers". Zo zagen we haar in een uit stekende rol in „De man die teveel wist" en zo kan men haar deze week bekijken in Rembrandt waarin zij opnieuw de meeste aandacht voor zich opeist, dit keer zelfs zonder ook maar een liedje te neuriën. De regisseur van Julie", Andrew L. Stone, weet bovendien duidelijk dat hij geen Hitchcock is en daarom heeft hij heel terecht geen enkel moment getracht de grootmeester van de detective-film te be naderen. Hij is volkomen zijn eigen gang gegaan. Zonder gebruik te maken van ont spannende grapjes, zonder ook weer in al te wilde schietpartijen te vervallen, maar regelrecht op zijn doel af. En dat doel is duidelijk: de dood van een krankzinnige moordenaar die door jalouzie gedreven al diegenen waarmee zijn echtgenote ook maar even praat onberedeneerd haat. Er vallen natuurlijk doden, vier achter elkaar en de drie laatsten liggen her en der ver spreid in de cockpit van een passagiers vliegtuig, waardoor stewax-dess Julie (Doris Day) om wie alles natuurlijk draait het toestel met de hulp van een man in de verkeerstoren aan de grond moet zetten. Dat lukt, maar ge moet zelf aan zien hoe. Het is de moeite waard. „Het is het ei van Columbus. Je begrijpt niet dat ze er niet eerder op gekomen zijn", aldus de heer G. B. Alders bij de in- troductie van zijn ALFA inwex'pkluis in zijn kantoor aan het Donkere Spaarne 54 in Haarlem. Deze kluis is speciaal ontwor pen ter voorkoming van roofovervallen op bediendes van benzinestations. Boven in de deur van deze kluisjes die voor het eerst op de markt zullen worden ge bracht op de Jaarbeurs in Utrecht is een opening aangebracht die met een los vul stuk door middel van een cylinderslot wordt afgesloten. De employés van bij voorbeeld een benzinestation moeten uiteraard over een sleuteltje van de gleuf beschikken. De opening in de kluis stemt overeen met de maat van de bij te levex-en doosjes, welke maat eveneens is aange past aan de grootste maat van de in om loop zijnde Nedei'landse bankbiljetten De sleutels van de eigenlijke kluisdeur- sloten. stalen dubl A baardsleutels, mo gen uiteraard in geen geval in het depói aanwezig zijn. Alleen degenen die aange steld zijn om het geld af te halen hebber deze sleutels in hun bezit en daardoor is het niet mogelijk dat bedienend poinp- personeel al dan niet onder bedreiging van wapens gedwongen kan worden de sleutels af te geven. Men beschikt bij de pomp en in het kantoor thans alleen over wisselgeld tot een vooraf vast te stellen be drag, bijvoorbeeld honderd gulden. Bij een ontvangen bedrag van bij voorbeeld ook honderd gulden moet men verplicht worden dit geld door middel van hrt metalen doosje in de kluisopening te werpen. Het risico van diefstal is hierdoor beperkt tot honderd gulden en vooral wan neer bekend wordt dat een dergelijke kluis zich in een of ander benzinestation bevindt dan zal de aspirant-dief zich nog wel enkele keren bedenken voordat hij tot zijn overval overgaat. De metalen doosjes kunnen zonder ope ning van de kluisdeur niet uit de safe ge haald worden en tevens is het onmogelijk om bijvooi-beeld in geopende stand van de inwerpgleuf de inhoud van de kluis te be schadigen omdat het geld zich in de meta len doosjes bevindt. Controle Voorts biedt dit systeem een bijzonder goede controle mogelijkheid aangezien de naam van degene die het geld zowel pa piergeld als zilvei'geld gedeponeerd heeft, alsmede het bedrag in het doosje vermeld kan worden waardoor eventuele kasverschillen direct met de juiste per soon kunnen worden afgehandeld. Deze in- werpkluizen zijn tevens een uitstekende oplossing voor diverse andere bedrijven die bijvooi'beeld een avonddienst hebben want het ontvangen geld kan dan veilig worden opgeborgen zonder dat men de brandkast behoeft te openen. Deze kluis wordt in twee uitvoeringen geleverd, namelijk in de eerste plaats als inbouwkluis waarbij het stalen kastje geheel in de muur gemetseld moet worden. Alleen de deur is voorzien van een brand vrije vulling zodat bij normale inmetseling de resterende wanden door de muur brand vrij worden gemaakt. Het tweede type, het brandkast model, is aan alle zij den van een brandvrije vulling voorzien en behoeft dus niet te worden ingemetseld. De heer G. B. Alders, de Haarlemmer die binnenkort de zeer simpele, maar toch slim. ontworpen inwerpkluis in de handel gaat brengen. Het is echter wel van belang dat deze kast jes worden vastgezet aan de muur of de vloer. Hiervoor worden in de achterwand of in de bodem van de kast doorlopende gaten aangebx-acht zodat de kluis, in geopende stand van binnen uit, door mid del van zware bouten kan woraen vastge zet. De politieautoriteiten aan wie de heer Aldex-s deze uitvinding heeft gedemon streerd toonden zich onmiddellijk enthou siast evenals de directies van enkele ben zinemaatschappijen zodat men het wellicht over enige tijd zonder berichten over bru tale overvallen op de voorpagina's van de dagbladen zal moeten stellen. Dankzij een Haarlemse firma. (Frans Hals) Zij is een Amerikaans meisje-uit-de-sloppen, maar met complex jes. Zij haat de liefde omdat zij in haar jeugd door brute jongens is vernederd. Dan wint zij een schoonheidswedstrijd met als hoofdprijs een reis naar Europa. Daar grijp t ze alle kansen aan om „De verleidster" te spelen. Op geraffineerde wijze weet zij, beginnende van onderaf, steeds duurdere heren voor zich te win nen. Tenslotte trouwt zij met een wel zeer dure heer van een zeer groot concern. Dan heeft ze de rol, die ze zich had toebe dacht: de vrouw aan de top. Per ongeluk schiet zij haar pasverworven, weliswaar oude maar miljoenen rijke edhtgenoot neer. Maar tijdens de korte gevangenis straf ontbloeit in haar aan het slot van dit moderne melodiama toch de ware liefde. (R o x y) „De rovers van de Sierras" vor men geen uitzondering op het thema van haat en wx'aak, onx'echt en terreur, dat in Hollywood telkens stof oplevert voor weer een nieuwe film. Het is een kwestie van handigheid en handel: het produkt is ge wild, het komt altijd aan de man. Wie ge wend is dat stex'ke mannen de kogels om de oren fluiten zal de film als muziek in de oren klinken. Een roverssymfonie dus, maar zeker niet van Féher. Van maandag af verplaatsen we ons naar Marokko. Daar wordt met eindeloze moeite een Amerikaanse „Ontvoerd uit de harem". (L u x o r) Steeds meer mensen ontdek ken, dat „De twaalf gezwox*enen" een van de mooiste films is, die men momenteel kan gaan zien. De adhesiebetuigingen op onze lovende beoordeling mogen er een be wijs voor vormen. Het feit, dat de film haar derde week ingaat evenzeer. (Cinema Palace) Het elk wat wils is in „De familie Trapp" klaarblijkelijk zo overvloedig aanwezig, dat ook deze film een mengeling van romantiek, sentiment, lach en traan, stand houdt. (Minerva) Zaterdag en zondag kan men nog eens lachen om Lubitsch' geestige satire „To be or not to be". Zondagmiddag wordt „Puntje en Anton" weer vertoond. Maandag volgt de geestige film „It hap penend to-morrow" en woensdag „De dc- camerone". Evenals vorig jaar heeft Polygoon ook thans weer rijkelijk gefilmd in Tilburg bij een kinderwedstrijd voor de beste Drie koningen. Kostelijk is het vals maar op recht gekweel van de jeugdige Wijzen, hartveroverend hun snoetjes. Terecht werd aan het evenement veel journaaltijd be steed. Een miniatuurdocumentaire over de startbaanverlichting op Schiphol vulde het blijkbare tekort aan onderwerpen verras send goed op. Dat de verfilming van de aanwezigheid van de Koningin donderdag op Schiphol een halve dag later al voor de bioscopen gereed was is een knap stukje haastwerk, dat van die haast echter geen sporen droeg. Verder waren er de traditio nele beelden van de nieuwjaarsreceptie ten paleize. De weinig verwarmende ge luiden van de ..Steeldrumband" van St. Eustatius - holle klanken uit olievaten - oosten zeer goed bij de kille atmosfeer van de ontvangsthal te Hoek van Holland op een mistige morgen. Men kon voelen dat het buiten slecht weer was. „Spiegel van Nederland", het nieuwe Nederlandse filmjournaal, is na twee we ken over de eerste moeilijkheden heen, want in een snel tempo acht onderwer pen bijgewerkt tot en met donderdagavond ziet men de door de journaalredactie belangrijkgeachte gebeurtenissen van de afgelopen zeven dagen voor zich ontrollen. Zo is er de aankomst van een gi-oep éva- cué's op Schiphol, ontvangen door konin gin Juliana; het Driekoningenfeest, de be- grafenis van een oud-mensenredder, de beiaardbespelling door Errol Garner en het afscheid van de laatste stoomlokomo- tief. Deze min of meer actuelé repoi-ta- ges werden aangevuld door beelden van een concours d'elegance van zeepkisten wagens, de ruilbeurs en een zotte wedstrijd van wielrenners op hometrainers. Het meest verheugende was echter dat de tekst ietwat een belangrijke wijziging ten ^ede had ondergaan. De prijsverhoging van één cent per li ter voor flessemeik en melkprodukten, die de gecombineerde besturen van de ver enigingen van melkhandelaren in Haar lem en omgeving per maandag 6 januari hebben ingevoerd, zal met ingang van vandaag ongedaan worden gemaakt. Dit als gevolg van de prüsstop voor melk die de ministers van Economische Zaken en Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening a.i. vrijdag hebben afgekondigd. De gecombineerde besturen van de melkhandelai-en in Haarlem en omstre ken. Kennemerland, de Bloembollen streek, het Westland, de Rijnstreek, Lei den, Soest en omgeving hebben vrijdag avond in Haarlem over de prijsstop ver gaderd. Als resultaat van deze bijeen komst hebben zij een telegram naar de minister van Economische Zaken gezon den, waarin zij zeggen overtuigd te zijn van de rechtvaardigheid van de per maan dag 6 januari doorgevoerde margeverho ging. Zij spreken hun diepe teleurstelling uit over de afgekondigde prijsstop-besehik- king. Op advies van de landelijke bonden hebben zij besloten aan deze prijsstop ge volg te geven en de prijsen voor flesse meik en melkprodukten terug te brengen op het niveau van 31 december. De ge combineerde besturen van de melkhande laren vertrouwen erop, aldus het tele gram, dat het door de minister van Eco nomische Zaken toegezegde overleg tot een voor hen gunstig resultaat zal leiden. De melkhandelaren zijn van dit besluit per brief op de hoogte gesteld. Nieuws in het kort Geen voorrang. Toen een 24-jarige wielrijdster vrijdagmiddag vanuit de Haze- paterslaan in Haarlem de Dreef opreed, verleende zij geen voorrang aan een motor, bestuurd door een 31-jarige los-arbeider uit Haarlem. De wielrijdster en de motor rijder alsmede een 22-jarige duopassagier kwamen te vallen. Zij werden naar het Diaconesserxhxiis overgebracht. De motor rijder en de duopassagier hadden een vlees wond aan een der benen opgelopen. Zij konden hun weg voortzetten. De wielrijd ster moest met een hex'senschudding wor den opgenomen. „Vriendenkring". De Haarlemse toneel vereniging „Vriendenkring" heeft onder regie van Jan Terlijn in studie „Een in specteur voor U" (An Inspector Calls), toneelspel in drie bedrijven door J. B. Priestley. Het stuk zal dinsdag 11 februari worden opgevoerd in de toneelzaal van hotel „De Leeuwerik". De cijfers die de voorzitter van de raad van bestuur van het bouwbedrijf in zijn nieuwjaarsrede noemde over de werklozen- aantallen en -uitkeringen in de bouw nijverheid (eind december 1957 waren er 22.000 werkloze bouwvakkers, aan wie in het laatste kwartaal 7,5 miljoen werd uitgekeerd, tegen 6000 werklozen en 1,8 miljoen uitkeringen in de overeenkomstige periode van 1956), heeft het K.V.P.-Tweede Kamerlid de heer Andriessen aanleiding gegeven tot een schrijven aan de ministers van Sociale Zaken en van Volkshuisves ting, waarin gevraagd wordt, of de be windslieden van plan zijn, maatregelen te ontwerpen om het aantal werkloze bouw vakarbeiders anders dan door tewerkstel ling op aanvullende werken te verminde ren. Het m.s. „Marnelloyd" dat normaal een passagiersaccommodatie heeft voor 12 per sonen, wordt met 24 évacués uit Indonesië waarbij 13 kinderen beneden 12 jaar, zon dagmiddag om één uur te Rotterdam ver wacht. De elf volwassen passagiers zijn negen zonder haar man reizende vrouwen en een echtpaar dat met twee kinderen repatrieert. De „Marnelloyd", een van de nieuwe schepen van de Kon. Rotterdamse Lloyd, heeft de reis van Indonesië naar Neder land in 22 dagen volbracht, één dag meer dan de „Willem Ruys" er voor nodig heeft. In Den Dolder komt een gerepatrieerden centrum. De heer W. Rijmers te Amster dam, die hotels exploiteert in de hoofdstad, Rotterdam en Wijk aan Zee, heeft in over leg met het ministerie van Maatschappe lijk Werk „De Hulshox-st" in Den Dolder aangekocht voor de huisvtsting van ge- repa tri eerden uit Indonesië. Het gebouw telt 27 kamers. Er zullen tien gezinnen (totaal 45 tot 50 personen) gehuisvest kun nen worden. Met bijzondere belangstelling en instem ming heeft de Nederlandse regering kennis genomen van de krachtige verklaringen van president Eisenhower op 9 januari voor het Amerikaanse Congres, aldus ver nemen wij van officiële zijde in Den Haag. Hoewel de tekst van de boodschap nog niet uitvoerig in Den Haag bestudeerd kon worden, kan toch reeds worden gesteld, dat de grondtoon van de verklaring is: het behouden van de vrede door sterkte, voeg de men hier aan toe. Op de 39ste RAI-tentoonstelling, die van 13 tot en met 23 februari in het Amster damse RAI-gebouw wordt gehouden, ko men ruim 190 exposanten tegen 175 op de vorige personenautotentoonstelling in 1956. De totale vloeroppervlakte van het RAI-gebouw moest worden verdeeld tus sen 34 exposanten van personenauto's, combinatiewagens en ambulances, 12 van kampeerwagens, circa 100 importeurs van en groothandelaren in auto-onderde len en garage-uitrusting en dertig toele veringsbedrijven voor de automobielbran che. Het intex-nationale karakter van deze automobieltentoonstelling de eerste in 1958 kan worden afgeleid uit de in schrijving van 64 verschillende merken, afkomstig uit Engeland (20 merken), West en Oost-Duitsland (15), Verenigde Staten (12), Frankrijk (9), Italië (4), Zweden (2), Tsjechoslowakije en Nedexdand (ieder 1 mei-k). Er zal dus ook een Nederlandse personenauto aan het publiek worden ge toond. In een vergadering van Haagse bouw- vakarbeiders, in Amicitia gehouden, heb ben vele ontevreden arbeiders, die hel niet eens waren met de maatregelen van de aannemers die in opdracht van het Col lege van Rijksbemiddelaars hadden be sloten tot afschaffing van de „zwarte lo nen", gemeend tot een korte staking van een half uur of tot een langzaam-aan- actie te moeten overgaan. Het resultaat was dat in Den Haag vele tientallen ar beiders zijn ontslagen. De heer Niessen uit Someren is verdron ken, toen de door zijn zoon bestuurde personenauto nabij sluis negen in de Zuid- Willemsvaart was gereden. Drie mannen van de technische dienst var. de P.T.T. zagen het ongeluk gebeuren. Een hunner, de 17-jarige B. Allards uit Stiphout, sprong gekleed te water en redde de bestuurder. Pogingen om ook de vader te redden, mis lukten.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7