WYBERT Vlees hoort erbij r t Redding van de „Ebro"-bemanning was een knap stuk zeemanswerk „Onbevredigend antwoord op de vragen over Sinterklaas-intochten" Dai"eS "APPÈL 2" „Eén intocht voor de hele stad is mogelijk" Plan voor Interburele in het Pauzetheater KLUIF en WORST MAANDAG 13 JANUARI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 3 Van dag tot dag Imwotiini Drie doden in het verkeer Culemborg mag watertarief niet verhogen V.S. eindigden 1957 met 2,36 miljoen werklozen kunt U verkoudheid voorkomen met Wellicht dit jaar nog begin aan reorganisatie van Stationsplein SUS-LOTEN?? UITVERKOCHT!!! Trekkingen 14 dagen vervroegd, n.l.: 18,19,21,24 en 25 januari 1958 Sinds 1 januari 34 ongelukken in Haarlems verkeersgebied WEES GEEN GEVAAR VOOR UW MEDEMENSEN IS U TELEURGESTELD? Overdracht portefeuille aan minister Vondeling Driekoningenspel door Rudolf Steinerschool MR. G. J. H. DE LEEUW: „Polyhymnia" huldigde A. N. Zonneveld handen Op de ^Praatótoel Beslissingen van het rijk zijn nog niet gevallen „Bovema" vestigt opname studio in Hilversum De dringende oproep van de minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, tot het beschikbaarstellen van tijdelijke woonruimte voor repatrianten uit Indonesië verdient onvoorwaardelijke steun. Het zou een voorwaardelijke steun hebben moeten zijn, wanneer de minister niet zelf reeds duidelijk de voorwaarden had genoemd, die deze aangelegenheid aan kleven en daarbij niet een goed begrip voor de moeilijkheden had getoond, die particu lieren in de huidige situatie verhinderen, spontaan de ingeving van hun hart te vol gen en hun deuren voor de verdrevenen open te stellen. •In de eerste plaats garandeert de rege ring een selectie der repatriërenden naar de mate van hun aanpassingsgeschiktheid. Daardoor wordt zoveel mogelijk voorko men. dat de huisvesting een bron van we derzijdse ergernissen en wrijvingen wordt. In de tweede plaats wordt huisvesting ge vraag voor een tijdelijke periode, totdat definitieve huisvesting kan plaatsvinden. Dat is een zeer belangrijke factor, want de huiver van ruimwonenden tegen het idee van inwoning is vaak gebaseerd op de vrees, dat bij eventuele moeilijkheden de inwoning niet meer ongedaan kan worden gemaakt. Wanneer de tijdelijkheid van de opneming der repatrianten alsmede de bescherming tegen moeilijkheden ondubbel zinnig tevoren kunnen worden vastgelegd, zullen velen over hun kleinere bezwaren heenstappen en overgaan tot het beschik baarstellen van hun overtollige woon ruimte. Men kan bij de gemeentelijke instanties tevoren volledige inlichtingen over deze garanties verkrijgen. De eerste maanden zou aldus de nood der uit Indonesië ver dreven Nederlanders op zeer voorlopige wijze zijn gelenigd. De regering zal echter wel zeer consciëntieus gevolg moeten geven aan haar voornemen, een definitieve op lossing zo snel mogelijk na te streven, op dat de particulieren niet langer dan strikt noodzakelijk is gebonden blijven aan hun verplichting, die zij uit medeleven op zich genomen hebben. De gevallen, die door eventueel gunstige ervaringen van deze voorlopige periode een definitieve moge lijkheid zouden krijgen, schiften zich dan vanzelf uit. Bij dit alles moet worden aangetekend dat ook voor Nedei-landse woningzoeken den, van wie velen al jarenlang naar een onderkomen zoeken, een garantieregeling betreffende de tijdsduur van inwoning een betere oplossing mogelijk zou maken. Wanneer bijvoorbeeld de huisvestings bureaus een op de woningbouw afgestemde aanduiding zouden kunnen verstrekken, waarin zou zijn vastgelegd binnen welke tijd de inwoningzoekenden naar globale schatting een eigen huis zouden kunnen krijgen, zouden vele jonge echtparen en ge zinnen minder moeite hebben een inwoning te vinden. De angst, onderhuurders niet meer kwijt te zullen raken dan via een nare gerechtelijke weg en dan nog na velerlei ellende, belemmert nog steeds de be reidheid van velen een deel van hun wo ning voor inwoning te bestemmen. Zondagmiddag omstreeks kwart vooi zes zag de heer R. W. B. K. uit Heemskerk, die met zijn bestelauto onderweg was naar B e v e r w ij k, ter hoogte van de R ?gu- lierstraat aldaar plotseling iemand voor zijn wagen. Hij remde nog uit volle kracht, maar reed niettemin de wandelaar aan die enkele meters werd meegesleurd. Het was de 77-jarige heer H. T. Wessel uit de Reguliersstraat, die ter plaatse is jvc- leden. De remmen van de auto warars in prima staat. De heer K. reed, naar de politie meedeelt, niet harder dan 45 kilo meter. Op de Sittarderweg in H e e r 1 e n i« in de nacht van zaterdag op zondag de P5- jarige voetganger P. Hermans uit Heerlen aangereden door een personenauto, be stuurd door P. W. uit Heerlen. De voet ganger liep een schedelbasisfractuur op en is later :n een ziekenhuis te Heerlen over leden. In de nacht van zaterdag op zondag is de 22-jarige A. W. Brugman uit Loene u op de Veluwe op de hoofdweg aldaar met zijn bromfiets door onbekende oorzaak tegen een langs de weg staande boom gereden Hij is ter plaatse overleden. Om het tekort op de gemeentebegroting te verminderen besloot de gemeenteraad van Culemborg enige maanden geleden tot verhoging van de waterleidingtarieven met 50 percent, hoewel het gemeentelijk waterleidingbedrijf gezonde bedrijfsuit- komsten heeft. Het ministerie van Economische Zaken heeft de gemeente thans echter bericht, geen goedkeuring voor deze tariefsverho ging te kunnen verlenen, omdat zij in strijd is met de prijsstabilisatiepolitiek der regering. WASHINGTON (UP) Gedurende de week, eindigend op 28 december 1957, maakten 2.360.400 werknemers in de Ver enigde Staten aansprak op werklozenuit- kering. In de overeenkomstige week van 1956 was dit aantal 1.467.500. Het hoogste naoorlogse weekcijfer werd in februari 1950 bereikt met 2.391.000 werklozen. (Vervolg van pagina 1) „We weten waar we moeten zijn", heeft Minneboo zaterdagavond kort na het ver trek uit Veere tegen zijn stuurman, met wie hij in de stuurkap stond, gezegd, toen hij in de verte een vuurpijl uit de zee om hoog zag kruipen. Het was op een andere plaats dan aanvankelijk was opgegeven, maar aan de vuurpijl wist Jan Minneboo groot kenner van het vaarwater in de mond van de Oosterschelde direct waar de „Ebro" zat. „Dat was op de West Banjaard", vertelde hij ons zondagmorgen, „op het bolletje van Banjer", zoals wij dat noemen." Het hoog ste plekje van de Banjaard, dat 's zomers bij laag water geheel droog valt; een plekje waar zeehonden wel eens liggen te zonnen. Daar was de „Ebro" precies bovenop ge lopen. Even voor negen uur was hij gealar meerd. Hij had zijn bemanning vlot bij elkaar en kort daarop liep de „Blanken- heym" het Veerse gat uit. „Storm uit noord west, kracht zeven en een zeer holle zee, erger dan anders bij deze windkracht voor komt. Toen we ter hoogte van Vrouwen polder voeren en die vuurpijl zagen, wis ten we waar ze zaten. Om er zo vlug moge lijk bij te zijn, heb ik toen de kortste weg over de banken genomen, waar maar net genoeg water stond om niet aan de grond te lopen. Door branding en grondzeeën heen liep de „Blankenheym" het zeegat uit naar de uiterste westpunt van de Banjaard. Eenmaal bij de „Ebro" gekomen zagen we, dat de sleepboot met de voorsteven naar het zuiden lag. Grote brekers liepen over de boot heen. Het achterdek kwam al bijna niet meer uit het water. Op de brug zagen we de bemanning bij elkaar. Die brug was al zwaar beschadigd. „Een sloep hing als waardeloos brandhout in de davits", aldus de schipper van de reddingboot. „Aan bakboordskant ben ik toen langszij van de „Ebro" gevaren om ze de gelegen heid te geven over te springen. De eerste klap was al direct prijs. De dreg die op de voorsteven ligt, werd door de slag, waar mee we tegen de „Ebro" werden gesmeten, verbogen als een dun ijzerdraadje. Maar die klap gaf aan vijf man de gelegenheid de sprong te wagen en in ons vangnet te komen. Direct hield ik mijn boot af, liet de geredden onder dek brengen, stoomde rond om dezelfde manoeuvre te herhalen. Van het zuiden uit schoot ik weer langs bakboordzijde van de „Ebro" en gooide ter hoogte van de brug de motor op achteruit. Een zee smeet ons tegen de „Ebro" aan en nu sprongen zes mannen over. Bij de derde keer kwamen weer vijf opvarenden bij ons aan boord. Toen waren alleen nog de kapi tein, de stuurman en de marconist op het wrak." „Voor de vierde maaal slingerde ik mijn boot langs de „Ebro". De stuurman en de marconist sprongen. Kapitein Bruins slin gerde voor hij sprong de trommel met scheepspapieren in het vangnet en kort daarop was hij ook bij ons aan boord. Dooi de radio kon ik toen aan de roeierswacht van Vlissingen melden: „Ik heb ze er alle maal afgehaald en keer terug naar Veere." Twee gewonden had ik aan boord. De 63- jarige tweede machinist Vroombout sprong mis, kwam tegen een stut van het vangnet aan, maar bleef binnenboord. Hij had ge blesseerde enkels. Kok M. Slijp sprong ook minder gelukkig. Allen waren doornat. Kapitein Bruins hëd hén bevolen oliegoed en laazen uit te trekken, omdat —als dat onverhoopt nodig mocht zijnzwemmen dan gemakkelijker is. In het vooronder en in de machinekamer konden de schip breukelingen wat op hun verhaal komen en de fles rum, die rondging, heeft hen goed gedaan." In Veere waar Jan Minneboo de gered den aan wal bracht het was inmiddels half een in de nacht beijverde zich ieder een het de schipbreukelingen naar de zin te maken. Zij kregen droog goed uit een dump, die daar nog aanwezig is uil de ramptijd. De burgemeester van Veere bracht zijn collega van Maassluis op de hoogte van de geslaagde redding. Iets wat zeer op prijs werd gesteld. Met auto's wer den de schipbreukelingen nog in de loop van de nacht naar Vlissingen overgebracht, waar zij in de warme bedden van een hotel spanning, kou en vermoeienis konden vergeten. Zij kregen zondagmorgen nieuwe schoenen en kwamen toen met de trein naar Rotterdam. Ook van de kapitein en bemanning van de „Lindekerk" werd een telegram voor de bemanning ontvangen. Men wenste de sleepbootbemanning geluk met hun redding. Tweede zeedag Koksmaat Cor van Ewyck uit. Loosduinen (15 jaar) leed op de tweede dag, dat hij op de zeesleepvaart voer, al schipbreuk. Het laatst wat hij had kunnen doen, was tijdens het varen naar de „Lindekerk" de maaltijd opdienen: haring, erwtensoep en een koude schotel Kort daarop was hij schipbreukeling met de anderen Hij was ADVERTENTIE Bij guur weer bij aankomst in Veere al bekomen van de schrik en zei, dat hij beslist weer naar zee zou gaan. Uit de voorlopige verklaringen van de tweede stuurman, die zondagmiddag met de geredden naar Rotterdam kwam, blijkt dat de peilingen gedurende de reis uit wezen, dat men ver van de ondiepten bleef. Op een gegeven moment kwamen de zeeën van alle kanten op de „Ebro" aan zetten en liep het schip aan de grond. Het is vrij zeker, dat de sleepboot het slacht offer is geworden van een wandelende bank, die zich kort geleden bij de West- banjaard heeft gevormd. Bij elke grond- zee kwamen grote hoeveelheden zand aan dek. Door de zee moet de „Ebro" toen op het bolletje van Banjer zijn geslagen, waar de reddingboot het wrak aantrof. „Hudson" maakt vast De „Lindekerk" was inmiddels zaterdag avond voor anker gekomen in het storm weer en dreef niet veider naar de kust. Toch bleef sleepbootassistentie nodig. De Hudson" waagde zich niet in de duister nis in de gronden en wilde daglicht af wachten. Ook de sleepboot „Titan" van n.v. Bureau Wijsmuller uit IJmuiden lag ter hoogte van Schouwen Duiveland voor anker. Zondagmorgen wist de „Hudson" de Lindekerk" te bereiken en vast te maken. De sleepboot heeft het schip naar Vlisssin- gen gebracht. De filmproducer Arthur Rank zal het diep betreuren dat de Ebro is ondergegaan. Want het vergaan haalt voorlopig een streep door zijn plannen. De Ebro lag in Vlissingen klaar voor een sleep naar Car diff. Daarna zou de sleepboot een week betrokken zijn bij filmopnamen voor de /.eesleepfilm „Seafury". De Ebro zou voor die gelegenheid tijdelijk worden herdoopt in Fury en op de brug zou als gezagvoer der staan Victor MacLaglan. Rank had voor deze film de Ebro aangetrokken om dat dit schip de laatste stoomsleepboot was van het gerenommeerde type. De Britse filmers zijn gisteren nog inge licht over de ramp. Naar wjj vernemen bestaan er b(j B. en W. van Haarlem plannen om nog dit jaar over te gaan tot de gedeeltelijke reorgani satie van het Stationsplein. Men streeft er naar binnen niet al te lange tijd te begin nen met de sloping van hotel Royal en het gebouw van Beynes. Alvorens men echter met dit project kan beginnen zullen cr; naar men verwacht, nog wel enkele maan den voorbijgaan, terwijl men uiteraard ook rekening dient te houden met de financiële consequenties. Bij de dienst Openbare Werken houdt men zich op het ogenblik bezig met het ontwerpen van een definitief reorganisa tieplan dat uiteraard nog door de ge meenteraad goedgekeurd dient te worden In hoeverre dit plan rekening houdt met de bouw van het nieuwe verkeershuis van de Stichting Haarlems Bloei is nog niet bekend. Waarschynlyk is echter dat dit verkeershuis niet zoals aanvankelijk de opzet was op palen gebouwd zal worden. ADVERTENTIE £1.600.000 loten. Inlichtingen Heemraadssingel 303. «dd. 14.10.57 J uitknippen en bewaren Wenst u onmiddellijk na de trekking een lijst van de 5 trek kingen Gireer dan nu f. 0.25 op postrek. 4028, SUS. Rotterdam. Geen geld of postzegels In brieven, geen briefkaarten met extra postzegels, geen postwissels. Volgens de opgave der politie zijn in Haarlem en randgemeenten sedert het? begin van 1958 vierendertig verkeers ongelukken gebeurd, waarbij lichame lijk letsel werd veroorzaakt. Daarbij was één dode te betreuren. De ver keersveiligheid blijft een bron van per soonlijk leed en materiële schade. Een beroep op alle weggebruikers om de uiterste voorzichtigheid te betrachten, wordt hierbij nog eens uitdrukkelijk herhaald. Over enkele weken start een aktie van hetzelfde formaat ten gunste van de Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers en nagelaten betrekkingen, genaamd Wederom 5 woonhuizen, ieder van f. 25.000.-, auto's, TV-toe- stellen. Totale waarde der prijzen ruim f. 200.000.-. Loten a f. 1.00 per stuk in 4 kleurenoranje, rood, wit en blauw. Laat reeds nu uw loten reserveren bij uw winkelier of gireer op postrekening 18 t.n.v. Appèl, Rotterdam. Bedenk vooral, dat uw lot het lot van vele nederlandse militaire oorlogsslachtoffers bepaalt. iSSjdd. 4.12.57 fóv 1.600.000 loten. Inlichtingen: Heemraadssingel 303, Vanmorgen heeft minister Staf, die waarnemend minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening was, de porte feuille van het ministerie overgedragen aan dr. Vondeling. Daarbij was oud-minister dr. S. L. Mansholt aanwezig. Woensdagavond 15 januari zal in de tuinzaal van het Haarlems Concertge bouw door het onderwijzend college van de Rudolf Steinerschool in samenwerking met leden der Christengemeenschap in Haarlem een opvoering worden gegeven van het middeleeuwse „Driekoningenspel" uit een serie boerenkerstspelen, ontstaan in de omgeving van Oberufer in Oosten rijk, nabij de Hongaarse grens. De beide stukken uit deze driedelige reeks werden omstreeks Kerstmis vorig jaar reeds op gevoerd. Het waren „Paradijsspel" en Her dersspel". Zoals eerder werd bericht zijn deze spelen destijds opgetekend door een hoogleraar aan de technische hogeschool in Wenen, Carl Julius Schröer. Een van zijn leerlingen, Rudolf Steiner, liet er de eerste opvoeringen van geven, destijds in Dornach. Sinds 1919 worden de drie stuk ken op vele scholen, verspreid over de he le wereld, in vertoning gebracht. „Para dijsspel" en „Herdersspel" werden vori ge jaren reeds door genoemd college in deze stad opgevoerd. „Driekoningenspel" in een vertaling van mejuffrouw M. Brui nier, beleeft woensdagavond zijn Haar lemse première. Het is dramatischer dan de beide andere stukken, maar bezit de zelfde boerenhumor. Omstreeks bet kerstfeest publiceerden wij het antwoord van het college van B. en W. van Haarlem op de vragen van het raadslid mr. G. J. II. de Leeuw betref fende de diverse Sint Nieolaas-intochten in Haarlem. Een antwoord dat gezien de vele reacties die bij de heer De Leeuw binnenkwamen niet overal even enthou siast is ontvangen. En zelfs op het ogen blik, nu de heer De Leeuw het bed moet houden en om gezondheidsredenen zijn raadslidmaatschap heeft moeten neerleg gen, laai de intocht van Sint Nicolaas hem niet met rust. Zeer beslist niet omdat hij het zelf nu zo'n bijzonder belangrijk on derwerp vindt, maar meer nog omdat hem duidelijk geworden is dat deze kwestie bij de bevolking meer leeft dan bijvoor beeld het aannemen van een begroting. Toen wij hem een dezer dagen dan ook opzochten verplaatste hij zich onmiddel lijk weer in de sfeer van suikergoed en marsepein, van speculaasbrokken en chocoladeletters. „Het ging me beslist niet om de stunt", zo zei hij nadrukkelijk, '„maar.om de vragen zelf. Ik zie nog steeds niet in waarom er in Haarlem evenals in Amsterdan niet één grote Sinterklaasin tocht gehouden kan worden. De argumen tering vdn B. en W. vindt ik bovendien uitermate zwak en er komt slechts één regel in voor waar ik het volkomen mee eens ben. In het begin van hun antwoord schrijven B. en W. namelijk dat zij één intocht voor de gehele stad zeer aantrek kelijk vinden. En iedereen behalve misschien de aanvragers van de vergun ningen zal het daar mee eens zijn. Ik geloof trouwens niet zo in het voordeel van een „eigen" intocht voor de diverse buurten omdat het publiek liever ook één algemene Sint Nicolaas ziet en daar om al dan niet bewust iets tegen de organisatoren van die verschillende in tochten heeft. B. en W. schrijven echter dat men in sommige gedeelten van de stad behoefte had aan een eigen Sint Nicolaas- optocht en hoewel ik het daarmee vol strekt oneens ben vraag ik me toch af waarom er dan niet bijvoorbeeld twintig vergunningen werden verleend in plaats van drie. Overigens is het bij deze verlening van vergunningen ook al weer wat vreemd toegegaan want een lunchroomhouder uit de Leidsebuurt had op 12 november een aanvrage voor een optocht en het zitting houden van Sint Nicolaas in zijn zaak in gediend en toen werd hem van de zijde van de verkeerspolitie telefonisch mede gedeeld dat er al te veel intochten waren zodat zijn verzoek geen enkele kans zou maken. Op 13 november echter kreeg ik van B. en W. een brief waarin vermeld stond dat er pas op 13 november, 20 no vember en 27 november vergunningen wa ren verleend voor Sint Nieolaas-intochten in de binnenstad, de Generaal Cronjé- straat en Haarlem-Oost. Trouwens ook mijn vragen zijn, voor zover ik het kan bekijken, niet helemaal op de juiste wijze afgehandeld. Ik dien de de vragen namelijk op 13 november in, maar het antwoord, dat gewoonlijk bin nen drie weken gegeven wordt, bleef ach terwege. Wel kreeg .k in die tussenijd een brief waarin het uitstel van het ant woord werd aangekondigd, echter zonder duidelijke omschrijving van redenen. Pas op 24 december, ruim een maand na de ontvangst van Sint Nicolaas, is het ant woord van B. en W. de deur uitgegaan. Tapperijen Ten aanzien van de weigering van B. en W. om Sint Nicolaas een intocht te laten houden in de u-eidsebuurt en zijn intrek te laten nemen in een lunchroom, wordt in het antwoord overwogen dat het ongewenst is het bezoek aan tapperijen te stimuleren en dat het rondgaan van de Goedheiligman in een warenhuis in de binnenstad, niet zichtbaar van de openba re weg daarmee niet te vergelijken is. Ik vind deze hele zin een zware overtrek king. Volgens het Nederlands woordenboek van Van Dale is een tapperij een kroeg of een wijnhuis en daar kan van de lunchroom in het warenhuis noch van de automatiek in de Leidsebuurt van gesproken worden. Bovendien bezit de aanvrager uit de Leidsebuurt zelfs niet een vergunning voor zwak-alcoholischc dranken terwijl het warenhuis wèl de beschikking heeft over een dergelijke vergunning. Bovendien is de lunchroom van het warenhuis in dit ge val zeker te vergelijken met de openbare weg omdat er in de Sint Nicolaastijd on getwijfeld evenveel of meer kinderen ko men dan in de straat waarin de kleine lunchroomhouder gevestigd is. In het antwoord op de laatste vraag delen B. en W. tenslotte nog mee dat het houden van één intocht, mede met het oog op de uitgestrektheid van de gemeente, op bezwaren stuit en dat het daarom de voorkeur verdient de kinderen in de ge legenheid te stellen Sint Nicolaas in eigen omgeving te begroeten waarbij naar be perking van de intochten moet worden ge streefd. En ook met dit antwoord ben ik het beslist oneens. Ik behoef opnieuw slechts naar Amsterdam te verwijzen om aan te tonen dat in een stad, hoe groot ook; één intocht een groot succes kan wor den, mits men de zaken goed organiseert, bijvoorbeeld onder leiding van Haarlems Bloei welke Stichting al twee keer heeft De leiding van het Pauzetheater in Haar lem heeft het plan in navolging van de Haarlemse Interscholaire een Interburele te organiseren, hetgeen wil zeggen, dat men een wedstrijd" hoopt te kunnen organi seren tussen een aantal personeelsvereni gingen, die beurtelings gedurende een kwartier in het Pauzetheater de gelegen heid krijgen zich op artistiek gebied met elkaar te mete-.. Hierbij zou moeten wor den gestreden om een wisselbeker. Op de vrijdagavond 17 januari in Brinkmann te houden contactavond zullen de plannen hiertoe nader worden besproken. Het pro gramma voor die bijeenkomst noemt ver der eer. optreden door een cabaret van studenten, projectie van kleurendia's over de Veluwe en over dieren en vertoning van een reisfilm. Dinsdag 25 februari zal het Noordhollands Philharmonisch Orkest aan de manifestaties van het Pauzethea ter een bijdrage leveren door een concert te geven, dat onder leiding zal staan van Henri Arends en waaraan solistische me dewerking zal worden verleend door de pianiste Tinek" de Smidt. Het programma vermeldt de ouverture „Semiramis" van Rossini, „Variations symphonique" van Franck e drie delen uit „La damnation de Faust" van Berlioz. Tijdens een zaterdag gehouden feestelij ke bijeenkomst van het gemengd koor „Polyhymnia" is de heer A. N. Zonneveld gehuldigd ter gelegenheid van het feit, dat hij vijftig jaar voorzitter is. Namens het koor en het Polyhymnia-fonds is de jubila ris een polshorloge aangeboden. Mevrouw Zonneveld ontving bloemen. De tweede voorzitter heeft de heer en mevrouw Zon neveld toegesproken, waarna de jubilaris woorden van dank heeft gesproken. Hij hoopte, dat de leden hem nog een ge schenk wilden anbieden, namelijk een goed koor. Maandag 3 februari geeft „Polyhymnia" in samenwerking met „De stem des volks" en de harmonie Haarlem een concert en op 27 februari een met Postaal Mannen koor. ADVERTENTIE ..uil UAMCA.f ruw of schraal HAMgA.aFIFIlTub.95ci bewezen dit werk tot een uitstekend einde te kunnen brengen. Zielige vertoning En wanneer men de kinderen de gele genheid wil geven Sint Nicolaas in eigen omgeving te begroeten dan moeten er tientallen intochten gehouden worden want het vorig jaar ..deed" Sint Nicolaas bijvoorbeeld een gedeelte van Haarlem Noord gezeten in een auto, in een razend snel tempo waardoor de meeste kinderen nog niet eens een glimp van de grote kin dervriend konden opvangen; om de kilo meter werd er een pepernoot gestrooid kortom het geheel was een zielige verto ning, een aanfluiting. Neen, we moeten één Sinterklaas-intocht voor de hele stad hebben, desnoods met reklame, dat kan me niet schelen, maar mét een ontvangst in het stadhuis, mu ziekkorpsen en een flinke rijtoer. Tot zover de heer De Leeuw. Haarlems Bloei? De directeur van de Stichting Haarlems Bloei, de heer W. van Willige, deelde ons op onze vraag of Haarlems Bloei bereid blijft de intocht van Sint Nicolaas in 1958 te organiseren, mee, dat de Stichting het twee jaar met groot succes gedaan heeft en dat men het zou hebben blijven doen indien alle moeilijkheden, zoals die in het vorig jaar naar voren kwamen, ach terwege waren gebleven. De heer De Leeuw wacht dus af, de Stichting Haarlems Bloei wacht af, Sint Nicolaas zelf wacht af en de kinderen wachten af. Zij allen wachten op het beleid van B en W. van Haarlem tegen het einde van dit jaar. Een beleid dat een surprise zal zijn. Mét of zonder bevredigend slot. Net als op pakjesavond. ADVERTENTIE Nu ouderwetse erwtensoep met heerlijke maak ze één dag van tevoren, Mevrouw) Hoe t ook zij: Publikatie van de verenigde slagers in Haarlem en omstr. Fiscus Het zal de aandachtige lezer wellicht opgevallen zijn, dat ik vanaf deze Praat stoel zelden grapjes maak ten koste van onze minister van Financiën of de Inspec teurs van 's Rijks Belastingen. Per slot van rekening moet iemand de fondsen vergaren voor de aankoop van oorlogsbodems, leger- helmen en straaljagers. Dat geliefde stok paardje van stukjesschrijvers, conferen ciers, radio-grapjassen -en televisie-leu kerds berijd ik dus ongaarne. Maar voor deze keer moet ik toch een uitzondering maken. Dat komt omdat ik gisteren een verhaal optekende, dat nu eens waar ge beurd is. Op Schiphol dronk ik een kop koffie met Herman, een dynamische, kettingrokende zakenman, die hoofdzakelijk in vliegtuigen leeft, volgens zijn dokter aan de managers- ziekte ten gronde gaat en zijn weinige vrije uren verdeelt tussen zijn hunkerend vrouw tje en drie dartele zoontjes. „Nou mag je drie maal raden wat een Italiaanse relatie mij in Milaan in m'n handen stopte", zei hij, terwijl hij opge wonden in zijn actetas groef. Ik wist het niet, maar hij had al een stel documenten tevoorschijn gehaald, die hij mij ter lezing aanbood. Er was een brief bij van de In specteur der Invoerrechten en Accijnzen te 's Gravenhagegericht aan een Italiaan se firma die wel eens goederen naar Ne derland verzendt. Het in de Engelse taal gestelde relaas kwam hierop neer: Inge volge de Wet op de Omzetbelasting 1954 bent u belasting verschuldigd over de ja ren '55, '56 en '57. Wilt u dus bijgaande aangiftebiljetten even invullen en het ver schuldigde bedrag overmaken op de giro rekening van de Ontvanger". „Hoe vind je zoiets?", hijgde Herman, en hij wees op de bijlagen, die bestonden uit Nederlandse aangiftebiljetten, compleet met de mededeling dat „Hij, die een aan gifte biljet onjuist of onvolledig doet, enzgestraft wordt met gevangenis straf van ten hoogste vier jaar en/of geld boete van ten hoogste f 20.000". „Die lui in Milaan snappen er geen blik sem van", riep Herman. „Wat hebben die nou te maken met een Nederlandse wet. op de omzetbelasting? En die biljetten kun nen ze niet eens lezen! Zou jij het leuk vinden om morgen een belastingpapier uit Italië te krijgen, of betaal je nog niet ge- noeo aan Hofstra?" Toen hij tien minuten later haastig weg- beende om het vliegtuig naar Londen te pokken, vroeg ik mij af waar dat heen moest. Als wij de Italianen en de Fransen en de Duitsers en de hele wereld aangifte biljetten sturen ingevolge de Wet op de Omzetbelasting 1954, wat kunnen we dan verwachten? Dat ze terug gaan schieten natuurlijk! Dat we binnenkort bekogeld worden met belastingpapieren uit Rome, Parijs, Bonn, Stockholm, Londen... Met het verzoek om aagifte te doen en te beta len, ingevolge la Loidat Gesetzthe Law Waar gaat dat héén, meneer de Inspec teur der Invoerrechten en Accijnzen te 's Gravenhage? En als die Milanees op die brief van u nu eens niet antwoordt (wat waarschijnlijk is) en niks betaalt (wat roei zeker is)? Stuurt u dan de deurwaarder naar Italië? Of roordt de directeur van die Italiaanse firma gearresteerd als hij nog eens in Holland naar de tulpen en de molentjes komt kijken? En voor vier jaar in het cachot geioorpen? Als u dit stukje leest, meneer de Inspec teur, laat u het me dan eens weten? Ik brand eenvoudig van nieuwsgierig heid. Am. de Vita Wegen om Haarlem Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben aan de Provinciale Staten mee gedeeld, dat met de voorbereiding van de aanleg van het wegdek van het gedeel te van de weg bewesten Haarlem tussen de Heussensstraat en de Zijlweg, die door de provincie wordt aangelegd, een begin L gemaakt, maar een toezegging voor een subsidie van het rijk is nog niet ont vangen. Nadat de Provinciale Staten op 30 juli van het vorig jaar hadden besloten tot de aanleg van de weg hebben Gedepu teerde Staten op 14 augustus aan de mi nister van Verkeer en Waterstaat ver zocht cm een definitieve subsidietoezeg ging. Daarbij is op een spoedige beant woording aangedrongen. De in de zomerzitting van de Provincia le Staten aangenomen motie betreffende het tracé van de rijksweg beoosten Haar lem is bij brief van 25 september 1957 ter kennis gebracht aan de minister van Verkeei en Waterstaat, met het verzoek voor deze rijksweg een tracé aan de west zijde van de Liede t. kiezen. De directeur- generaal van de Rijkswaterstaat heeft on langs terzake met Gedeputeerde Staten overleg gepleegd. Verwacht kan worden, dat d- beslissing van de minister omtrent de definitieve vaststelling van het tracé van deze rijksweg binnen niet lange tijd kan worden tegemoet gezien. Verder hebben Gedeputeerde Staten meegedeeld, dat zij voornemens zijn bij de indiening va- de voorstellen tot her- zijning van het Provinciaal wegenplan en het provinciaal beheersplan, welke in voorbereiding is, de provinciale staten in te lichten omtrent de ontwikkeling van het provinciaal wegennet in de naaste toe komst en omtren'. de functie daarin van de verschillende wegen. Tevens zal dan een overzicht worden gegeven van het geen in de laatste jaren op het stuk van het wegbeheer is geschied. In het kerkgebouw der Christelijk Gere formeerde kerk aan de Zeedijk te Hilver sum, dat enige tijd geleden voor 150.000 te koop werd aangeboden, zal een opname studio voor de grammofoonplatenmaat schappij „Bovema" uit Heemstede wor den gevestigd. Verwacht wordt dat de onderhandelin gen over de verkoop morgen worden afge sloten. De Christelijk Gereformeerde kerk, waarvoor het gebouw te klein is ge worden, zal in een der nieuwe wijken van Hilversum een nieuw kerkgebouw stich ten.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5