Horen en zien DRUM SHAG EEN WOELIGE TIJD Agenda voor Haarlem „Gijsbreght van Aemstel" in de Haarlemse Schouwburg BUMBELENDEWENSHOORN half zware shag half zwaar - heel lekker! Kort en bondig MAANDAG 13 JANUARI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 radi o AANKONDIGINGEN EN ^ABESCHOÜ^II^^I Vlaams-Nederlands programma Razendsnel De radio geeft dinsdag T elevisieprogramma Voetgangster in Heemstede door bromfietser aangereden Verstrekken van pas poorten aan Haarlemmers Heemsteeds Amateurtoneel steviger op de planken Het waterpologrogramma Oude man in Haarlem door gas bedwelmd Jeugdige inbrekers op heterdaad betrapt U weef niet llcllf hoe lekker die van Do uwe Egberts is! ONS VERVOLGVERHAAL DOOR WERNER STEINBERG j Vader haalde zijn 17-jarige dochter uit Schotland terug Van het Vlaam's-Nederlandse t.v.-pro- gramma, dat de N.T.S. ons zaterdagavond samen met haar Belgische zusje heeft voorgeschoteld, viel het inleidende caba ret zozeer met de deur in huis, dat ver scheidene kijkers het wellicht niet hebben kunnen verteren, mede door de vele, ove rigens best aardige woordspelingen in dè tekst van Bab Westerveld. Uit het nogal pretentieloze geheel bloeide af en toe een heel aardig liedje op of een knap schetsje, maar de zaken werden nogal ingewikkeld aan elkaar gepraat. In het daaropvolgende quiz-programma bestreden Nederland en Vlaanderen el kaar in drie sectoren: de litteratuur met prof. dr. Garmt Stuiveling en Karei Jonckheere als kampvechters, de staats inrichting, waarin alles van alles van prof. dr. A. E. M. Duynstee uit Nijmegen en prof. dr. R. van den Bogaert uit Gent af hing, benevens de sport, waarvoor men overschakelde naar de Brusselse voorstad Schaerbeek, waar verscheidene cracks uit beide landen elkaar met bepaalde ver plichte prestaties punten trachtten af te vangen. Uitstekend getroffen voor de tv. was de afwisseling tussen de academische sfeer, waarin de litteratoren en de staat kundigen nu en dan peinzend naar het pla fond blikten voor een vraag, die steeds de litteratuur of de politiek van het andere land aanging, met het sportcentrum, waar de lichamelijke prestaties werden geleverd, vaak met eenzaam gehijg. Bel gië heeft deze quiz met 7-6 gewonnen. Voor het laatste programmadeel draai de de camera rond in een speciaal in Tres long in Hillegom ingerichte piste, waarin de equilibristen Freddie en Jo, Lot en Joe Amers, een aanminnig duetje, gevormd door Christine Spierenburg en Bert Rob- be, het aardige doorgezaagdebenzineblik- kenorkest „The Golden Rocksteel Band" van St. Eustatius, de Brunels, een paar heel goede dansparodisten, de Morgans, een stel grappige muzikale clowns en het amusementsorkest van Gaston Nuyts de aandacht boeiden. Maar speciale vermel dingen verdienen toch de grote pantomi- mist Marcel Cornells, die zich op de prak tische leiding in een denkbeeldige circus wierp, de uitstekende expressies van de als goochelaar steeds opnieuw gedesillu sioneerde illusionist Mac Ronay en Katja Solonevsky's rugby spelende buldoggen, die een storm van hilariteit veroorzaakten in een inderdaad verhit gespeelde wed strijd, waarbij ballonnen als ballen dien den. Opmerkelijk was een klein keffertje tussen de doggen, dat elk hunner luid scheen te becritiseren. Er werd nog een doelpunt gemaakt ook. Be televisie heeft de Nederlandse kij kers zondag twee keer naar de ijsbaan meegenomen. Des middags kregen we in een gezamenlijk programma een relais van de Duitse televisie te zien met een re portage van de Duitse kampioenschappen kunstrijden op de schaats in München en des avonds werd een rechtstreekse repor tage van de in Den Haag gespeelde ijs- hockeywedstrijd tussen HOKY en Bad Nauheim gegeven. En vooral deze laatste uitzending, die maar liefst twee uur duur de, zal velen een genoegen hebben gedaan. De aardige, levendige wedstrijd was door het grote aantal camera's uitstekend te volgen. De cameralieden verloren de ra zendsnelle puck geen moment uit het oog. En dat was op zichzelf al een prestatie. Iets minder goed was het commentaar van Frans Henrichs, die vooral in het begin soms vergat dat hij niet voor de radiomi crofoon stond en die de wedstrijd daarom nog eens van een mondeling verslag voor zag. Na een uurtje werd hij echter kenne lijk moe. Hij praatte niet meer zoveel en dat maakte het geheel wat rustiger. In de pauzes maakte Henrichs tenslotte enkele vlotte praatjes met ijshockeykenners. Een paar kunstrijders vulden de overgebleven Beeldschermer HILVERSUM I 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. VPRO: Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gvmn. voor de wouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 R.V.U.: Land achter hoge muren (Perzië), door mevrouw mr. L. Eversdijk Smulders. 11.30 Gram. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Promenade-ork. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.40 Orgelspel. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Pia norecital. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij. caus. 17.30 Amateursuitzend. 18.00 Nieuws. 18.15 Act. 18.30 R.V.U.: Oude Oosterse wijsheid, door prof. dr. M. A Beeck. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Koorklanken. 19.45 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 22.15 Piano-im provisaties. 22.35 Experimentele muziek. 22.55 Ik geloof, dat.., caus. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursber. v. New York. 23.16 New York calling. 23.11-24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7 00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.45 Lichtbaken, caus. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Gram. 10.30 Schoolradio. 10.50 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 School radio. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Mid dagklok - noodklok. 12.03 Metropole orkest en so liste. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Gram. 13.25 Amus.muziek. 14.00 Schoolradio. 14.30 Voor de vrouwen van het platteland. 14.40 Gevar. progr. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zieken- lof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Re- geringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Suriname en zijn districten, door W. Joseph. 13.00 Lichte muz. 18.20 Franse chansons. 18.40 Gram. 18.45 Dit is le ven, causerie. 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. op het nieuws. 19.15 Lichte muz. 19.35 Gram. 20.20 Kate- chismus. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 Religieus progr. 22.05 Kamermuz. 22.35 Gezondh.- praatje. 22.45 Avondgebed en liturg, kalend. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.15 Pianorecital. 12.30 Weerber. 12.34 Pianorecital. 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.30 Moderne muz. 17.00 Nieuws. 17.10 Piano en fluit. 17.45 Boekbespr. 18.00 Jeugdconc. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.50 Stand punten van de Belgische Nijverheid, caus. 20.00 Voor de wouw. 21.00 Gram. 21.10 Ork.conc. 22.00 Nieuws. 22.15 Viool en piano. 22.45 Gram. 22.55— 23.00 Nieuws. VOOR DINSDAG NTS: 20.30 Journ. en weeroverz. 20.45 Docu mentaire. 21.10—22.25 Film. Het zal zondag de vijftiende keer zijn geweest, dat ik Vondels treurspel „Gijs breght van Aemstel" heb gezien en ik ge loof te mogen zeggen, dat thans een be slissend keerpunt in de jaarlijkse tradi tie is bereikt. Uitgaande van het begin sel der versobering heeft Johan de Mees ter met de Nederlandse Comedie een nau welijks nog voor verbetering vatbare pres tatie geleverd, alle dramatische bewogen heid ontlenend aan de dynamiek van het vers. Natuurlijk is dit slechts in algeme ne zin bedoeld, want op het stuk der per soonlijke bijdragen waren er nogal wat tekortschieters. Talrijke rollen waren be slist onvoldoende en enkele zelfs zeer on voldoende bezet, waarbij opgemerkt moet worden dat sinds de première in Amster dam enkele voorname krachten werden vervangen door jongeren, misschien wel beschikkend over het nodige talent maar niet over de evenzeer noodzakelijke auto riteit. Het doet ondergetekende als criticus uiteraard deugd, dat enkele van zijn bij herhaling geformuleerde wensen hier in vervulling zijn gegaan: de versterking van het pathos bij de inzet en het werpen van voldoende licht (letterlijk en daardoor ook figuurlijk) op de handeling, om slechts de voornaamste punten te noemen. Johan Schmitz bewees nog steeds de ideale ver tolker van de titelrol te zijn door van Gijsbreght inderdaad een titelheld te ma ken met een vooral door de twee-eenheid van diens wezen ontstane spanning. Alle hulde wederom voor zijn prachtige, nooit in louter mooipraterij ontaardende voor dracht. Ellen Vogel heeft zich tot een uit muntende Badeloch ontwikkeld. André van den Heuvel mag nu een volwaardige, be heerste Arend van Aemstel worden ge noemd. Paul Huf heeft door vereenvoudi ging van bisschop Gozewijn een monument van zachtmoedigheid gemaakt. Door de reien niet als afsluiting van de bedrijven te behandelen, doch deze in het toneel beeld tot de dramatische personen te la ten spreken, is een belangrijke winst geboekt waartegenover helaas enkele on gemotiveerde momenten van volslagen duisternis staan. Bepaald ongelukkig was de verschijning (en later nog meer de ver dwijning) van de aartsengel Rafaël, waar door geenszins de beoogde apotheose werd bereikt. Sigrid Koetse stelde als zodanig trouwens enigszins teleur. Ook als de Amsterdamse Maagd bracht zij een te zware nadrukkelijkheid in wat een zange rig gering moet zijn. Aan deze voorstelling is een belangwek kende discussie voorafgegaan tussen en kele leidende figuren uit het Nederlandse toneelleven en professor dr. W. Gs Hel- linga, die door onderzoekingen van pren ten en geschriften niet alleen vele moei lijk te verklaren punten heeft verduide lijkt, maar ook de mogelijkheid tot een historische reconstructie kan openen. Re gisseur De Meester en zijn vakbroeders hebben daar alleszins redelijke bezwaren tegen ingebracht. Zij wensen zich te be dienen van de middelen van deze tijd, daarbij zich afstemmend op een toon die bij een hedendaags publiek gehoor vindt. Men zal echter, geloof ik ten stelligste, moeten proberen tot een synthese te ge raken: de waarde van Vondels werk kon slechts dan volledig tot gelding korneir, indien het in de door hem gevolgdestijl wordt gespeeld, dat wil zeggen: als een barokke schepping, waarbij de weelde dei- triomfantelijke overwinning op de ver nietigende machten niet exclusief door de dichterlijke tekst kan worden geleverd. Het is daarom te hopen, dat professor Hellinga in de gelegenheid wordt gesteld met 'studenten of andere amateurs de re sultaten van zijn nasporingen levens groot op de planken te brengen, opdat men kan beoordelen wat er voor navol ging in aanmerking komt. In het begin van deze recensie signa leerde ik een keerpunt. Men mag nu beschikkend over ruime wetenschap ter zake de uiterlijke aspecten, die van essentieel belang zijn, niet langer ver waarlozen. Het element der vertoning be vat namelijk ongetwijfeld boeiende mede delingen omtrent Vondels inzichten in mens en maatschappij, ter verdere ver beelding van de wederkerigheid van het aardse en het hemelse. Hieraan kan slechts volledig uitdrukking (de dichter wist dat het zien de gemoederen meer kan treffen dan het horen!) worden gegeven door wat Samuel van Hoogstraaten in zijn „Inleyding tot de Kooge Schoole der Schil- derkonst" destijds het stijlprincipe der samenbeweging" heeft genoemd. Het laatste woord hierover is nog niet gespro ken, de discussie duurt voort. Intussen mag geconstateerd worden dat Wim Ves- seur voor liet realiseren van de thans gel dende opvatting een suggestieve, vaste toneelbouw heeft ontworpen, die aan zo goed als alle eisen voldoet. En evenmin mag verzwegen worden, dat het publiek in de Haarlemse Schouwburg de voorstel ling met intense aandacht heeft gevolgd. Dit verdient temeer vérmelding, omdat het vrijwel geheel uit scholieren bestond. David Koning Zondagmiddag om twee uur heeft op het Valkenburgerplein in Heemstede een aan rijding plaats gehad tussen een bromfiet ser en een voetgangster. De voetgangster zag, gehinderd dr-r de zon, de bromfiets, die uit de richting Bennebroek naderde, te laat met het gevolg, dat zij door de brom fietser aangereden werd. Met een linker- enkelfractuur en een hoofdwonde moest de voetgangster in het Grote Gasthuis wor den opgenomen. De bromfietser kwam er af met een hoofdwonde. In antwoord op een vraag van een lid van de Provinciale Staten van Noord holland in hoeverre er aanleiding bestaat aan de burgemeester ^an Haarlem mach tiging te verlenen tot rechtstreekse afgif te van paspoorten aan inwoners van deze gemeente, hebben Gedeputeerde Staten geantwoord, dat deze vraag in overwe ging is. Door de Commissaris der Konin gin worden te Amsterdam alleen paspoor ten voor vreemdelingen afgegeven. Pas poorten voor inwoners van Amsterdam worden rechtstreeks door de burgemees ter van die gemeente afgegeven op grond van een "daartoe verleende machtiging. Opvoering van „In een andere wereldvoor ,,De Glip De jaarlijkse feestavond van de buurt en speeltuinvereniging „De Glip", die zaterdagavond in het gebouw de Princehof werd gegeven, is een buitengewoon suc ces geworden door de zeer goede opvoe ring van het blijspel „In een andere we reld", van Joh. Blaazer Sr. en Jr., verzorgd door Heemsteeds Amateurtoneel. Deze oudste toneelvereniging, voorheen bekend als „Door Eendracht Sterk", is er in alle opzichten op vooruit gegaan sinds zij het gewaagd heeft, op eigen benen te gaan staan. Niet alleen is het aantal donateurs meer dan verdubbeld het bedraagt thans zeshonderd en nog steeds is de aan was groeiend maar ook de prestaties zijn op een hog§r peil gekomen. Dit is zaterdagavond wel duidelijk gebleken met de zo geslaagde opvoering van het blij spel „In een andere wereld", waarvan de inhoud voldoende bekend mag worden ge acht, zodat daarop niet nader be'. oeft te worden ingegaan. Daarom kan worden volstaan met een omschrijving van de wijze waarop de verschillende rollen wer den gespeeld en dan komt allereerst een woord van lof toe voor de typering, die Ben van der Ham gaf van de eigenaar van de porseleinfabriek Van Runten en Zwiep, die aan de rand van een debacle staat, als gevolg van de wijze waarop zijn vrouw Augustine en hun dochter Gonny met geld omgaan. Mejuffrouw Corrie Meyboom was als Augustine een uitste kende tegenspeelster en mejuffrouw Truus Schelvis deed het niet minder goed als de dochter Gonny. Het spel van de laatste zou stellig nog meer aandacht trekken, in dien zij nog iets duidelijker kon spreken en de uitspraak van de tekst meer voor in de mond vormde. Jan v. d. Veldt zorg de voor de scherpe tegenstelling door de rol van de rijkgeworden bankwerker Koopman, stevig en toch vol afwisseling op het toneel te plaatsen, daarbij voor treffelijk geassisteerd door mevrouw Ton van Wees-Weijers als Marie, zijn vrouw en door Ton Peperkoorn als de jongste zoon Miel. Juul Schouten was iets min der overtuigend in zijn rol van Rob, de oudste zoon van het echtpaar Koopman, juist teruggekeerd van een reis naar Ame rika, maar viel toch niet te zeer uit de toon. Jaap van Wees maakte van Johan, de huisknecht, het gebruikelijke type en mejuffrouw Bep Groteganseij verraste met een voortreffelijke uitbeelding van het kleine rolletje van de kantoorjuffrouw Linzen. Jan Peperkoorn en Frans Zijm ha'dden met de zeer korte rolletjes van Gannifair, de vertegenwoordiger en een werkman, niet veel moeite en aan alles was merkbaar, dat onder de beproefde leiding van regisseur J. J. Schelvis hard gewerkt is om ook deze opvoering volle dig te doen slagen. Het decor in het twee de en derde bedrijf hadden we wat meer in stijl willen zien. Het programma van de op zaterdag 18 januari in het Sportfondsenbad in Haarlem vastgestelde competitiewedstrijden luidt: Heren vierde klasse: HVGB3—NVA, Hillegom—HPC 3. Heren tweede klasse: HaarlemDAW 2. Dames bekercompetitie K.N.Z.B.: HPC—HVGB. Heren centrale winter competitie K.N.Z.B.DWR—HPC. Zondag 19 januari in Alkmaar. Dames eerste 'klasse: DAWHaarlem. Heren eerste klasse: DAW—DWT. Maandag 20 januari in het Velserbad te IJmut- den: Dames tweede klasse: VZV—DWT 2. Bumbel keek verbaasd naar het Wensmannetje en toen naar de hoorn in zijn hand. Daarna krabde hij eens verbluft op zijn hoofd. Dusals ik op dit ding blaas, kom je te voorschijn, en dan mag ik iets wensen?", vroeg hij. „Ja, zo is het", zei het Wensmannetje. „Maar denk er wel aan: je kunt me maar driemaal roepen en dus driemaal een wens doen; daarna verliest de hoorn zijn kracht!" 24-25 Dank zij het snelle ingrijpen van de vrouw des huizes is een 78-jarige oude man wonende in de Anna van Burenlaan in Haarlem aan de verstikkingsdood ont snapt. Deze 78-jarige had de gewoonte wanneer hij het gas wilde aansteken, de brandende lucifer op enige afstand van het gasstel te houden. Hij wachtte dan tot het uitstromende gas zou ontbranden. Vermoedelijk heeft hij dit zaterdag weer willen doen, maar is toen waarschijnlijk door het gas bedwelmd geraakt. Om ongeveer kwart over negen rook de hoofdbewoonster van het huis, waar de oude man inwoonde, een sterke gaslucht. Zij snelde naar de keuken om de oorzaak te onderzoeken en vond daar de oude man bedwelmd op de grond liggen terwijl het kraantje van het gasstel wijd geopend was. Kordaat heeft zij toen de oude man op het balcon gelegd. Na enige tijd daar gelegen te hebben, werd hij, nog steeds bewusteloos, naar het Grote Gasthuis overgebracht waar hij in middels bij kennis is gekomen. Zaterdagmorgen hebben twee surveil lerende agenten in Heemstede twee jeug dige inbrekers op heterdaad betrapt. Aan de Wagnerkade ontdekten de agen ten een jonge man, die met een grote kist op een geparkeerde personenwagen toeliep. Men vond dit zo verdacht dat de kist onderzocht werd maar hierin werd niets gevonden wat de moeite waard was. Een tweede jongeman bleek echter voor een waarde van ongeveer 200 aan gou den voorwerpen in zijn zakken te hebben. De beide jongens zijn meegenomen naar het bureau, waar zij al gauw bekenden een inbraak te hebben gepleegd in een woning aan de Wagnerkade. Een van de inbrekers, eep leerlipg-fqtograaf, was zes tien jaar oud. De andere jeugdigedelin quent was 22 jaar oud eh van beroep assi stent-accountant ADVERTENTIE i 46. Hij nam zich voor niet' meer over deze af wijzende brief te piekeren en vastbesloten nam hij en boek ter hand waarin hij ijverig begon te lezen. Opeens herinnerde hij zich echter de tweede brief, de brief van zijn moeder. Hij sprong weer op. De brief kwam uit Oldesloe; zijn moeder wil de hem zeker meedelen, dat ze bin enkort terug zou den reizen. Het verblijf had lang genoeg geduurd en had zijn vader stellig goed gedaan Hij scheurde de brief open en begon te lezen. Hoe verder hij kwam, hoe ernstiger de uitdrukking van zijn gezicht werd. In haar rustige grote handschrift schreef zijn moeder hem, dat de toestand van zijn va der helemaal niet verbeterd was.De doktoren waren radeloos, men achtte genezing thans uitgesloten, men wilde alleen verergering voorkomen. Zijn vader moest daarom in Oldesloe blijven. Naar het oordeel van de doktoren zou terugkeer naar Düsseldorf name lijk zijn dood betekenen. Harry Heine beet de tonden op elkaar. Met moeite onderdrukte hij zijn tranen. Zijn moeder schreef verder: hoewel Samson Heine dus ongeneeslijk ziek was, mocht hij slechts dan in Bad Oldesloe blijven, wanneer hij hiertoe een toe stemming kreeg van de Koning van Denemarken. En om deze te krijgen, was een borgstelling nodig, waar voor ze zich opnieuw tot oom Salomon in Hamburg had moeten wenden. Altijd weer Salomon Heine! Harry Heine keek uit het raam naar de grauwe wolken aan de hemel bo ven Göttingen. Het weer buiten was in overeenstem ming met zijn gemoedsstemming. Hoeveel vernede ringen had zijn moeder al moeten ondergaan en hoe behandelde Salomon Heine haar. Met verontwaardi ging dacht hij aan het laatste onderhoud, dat hij had meegemaakt. Enkele dagen later kwam er echter een brief van zijn moeder dat Salomon Heine alles in orde had gemaakt en de kosten zou dragen. Opnieuw had zijn moeder het pleit weten te winnen... Er spron gen tranen in zijn ogen, zijn dappere moeder, hoeveel hield hij van haar! Zij, die in een boosaardige be krompen wereld haar hart gevolgd had De brief bracht verder weinig opwekkend nieuws over de zieke. Voorts vertelde zijn moeder over zijn zuster Lotte, die ze zoveel mogelijk van al deze mi sère verwijderd hield. Lotte was een mooi en lief meisje geworden. Verder deelde ze hem nog een en ander mee over zijn jongere broers, die van dit alles weinig begrepen. Het slot van de brief bevatte de volgende mededeling: „Salomon Heine heeft inmid dels de verloving bekend gerr-«akt van zijn dochter Amalie met een zekere John Friedlander, naar het heet „een rijke grootgrondbezitter uit Oost-Pruisen". Harry sprong op. Amalie! Alles, wat er in Ham burg was voorgevallen leek opeens weer heel dicht bij. Hij zag haar hooghartige, spottende gezichtje weer voor zich. Hij zou haar nooit helemaal verge ten.En thans zou zij Amalie Friedla.ider gaan he ten en de echtgenote worden van een rijk man in Oost-Pruisen! Het greep hem bij de keel en vol wan hoop liep hij et huis uit. Grote witte vlokken sneeuw daalden op Göttingen neer, de daken van de huizen waren reeds door een vitte laag bedekt. HOOFDSTUK V. Harry Heine liep snel oort door de sneeuw. Hij hield zijn handen diep in de zakken. Zó, als hij in zijn kamer had gezeten, zónder overjas, was hij het huis uitgerend. Hij leek buiten zinnen, zijn hoofd klopte pijnlijk. Eerst thans besefte hij met grote felheid, dat hij nog steeds van Amalie hield en dat hij nog steeds hoop had gekoesterd. Dwaas die hij was! Zou hij er met Straube over gaan praten? Ja, deze oudere vriend zou hem begrijpen en hem misschien weer tot rust kunnen brengen. Hij trof Staube ech ter niet thuis. Zijn hospita deelde hem mee, dat hij in het „Englischer Hof" was. Heine begaf zich daar heen en trof Straube aan, die aan een tafel in een hoek zat te eten. Het restaurent was vol lawaaiige studenten. Straube, ie de ontstelde uitdrukking op Heine's gezicht opmerkte, wenkte zijn jonge vriend om bij hem te komen. Zwijgend ging deze aan zijn tafeltje zitten en het duurde enige tijd, voordat hij iets uit kon brengen. Tenslotte zei hij abrupt: „Ze heeft zich verloofd, nu is ze voor mij verloren." Op nuchtere toon antwoordde Straube, terwijl hij Harry onbewogen aankeek: „Ze is niet de énige!" „Nee", gaf Harry toe, „ik weet 't, ik ben gek. Maar als ik nu juist die éne wil...!" „Is dat heus waar?" vroeg Straube op ernstige toon. „Is 't niet een illusie, zoals Don Quichotte Dul cinea wilde hebben, die alleen maar in zijn fantasie bestond?" „Amalie is een wezen van vlees en bloed." „Werkelijk?" Straube keek hem spottend aan. „Wat bedoel je?" stamelde Harry, en opeens was er twijfel in hem, of ze werkelijk was zoals hij haar wilde zien, zoals hij haar liefhad Straube bemerkte de verandering „Kijk toch om je heen, Harry", zei hij, „hier in deze zaal, en zeg me dan of je heus denkt, dat het soort liefde, waarvan jij droomt, mo gelijk is. Hier in de zaal, daar zitten- de toekomstige doorsnee-echtgenoten van jouw Dulcinea!" Met een gevoel van ergernis moest Harry zijn vriend gelijk geven. Ja, daar zaten de toekomstige echtge noten, bier te drinken en pijpen te roken en eindeloze gesprekken te voeren. Ze waren bovendien verzot op duels en grepen iedere aanleiding hiertoe aan. Plotseling ontstond er in een hoek van de zaal tu mult: twee studenten stonden met grote felheid tegen over elkaar, de ene met een rode muts op het hoofd, de ander met een blauwe. Vele andere studenten sprongen op enhaastten zich in hun richting om de rel van dichtbij gade te slaan. Een diepe verontwaardiging kwam over Harry. De dwazen! Hadden ze nog niet genoeg aan het verdeelde Duitsland, gespleten in vele staten en standen? Waren deze studenten-rellen in verband met kleine onderlin ge verschillen niet het summum van dwaasheid? Hij sprak enkele woorden van kritiek tot Straube. Het volgende ogenblik stond er een student met een arro gant gezicht voor hem, die zich voorstelde als Wilhelm Wiebel en die hem voor deze kritische woorden ter verantwoording riep. Met een koele, afwijzende blik monsterde Heine de ander. Hardop bevestigde hij zijn woorden: „Inderdaad, ik vind het waanzinnig!" Het werd opeens stil in de grote zaal. Zelfs de vech tersbazen hielden op met vechten. Iedereen keek in de richting van Harry Heine. Deze stond op en begon te spreken. Tevergeefs trachtte Straube zijn felheid te temperen. Scherpe woorden vlogen over en weer. (Wordt vervolgd) Van Meel naar Parijs. De bekende Nederlandse luchtvaartpionier Marinus van Meel zal Zondag per KLM naar Parijs vertrekken, teneinde de herdenking bij te wonen van de eerste vlucht van 1000 me ter in 1908 door Henry Farman met wie hij destijds bevriend was. De heer Van Meel gaat als vertegenwoordiger van de Neder landse luchtvaart in het algemeen en van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart. Hoogleraar benoemd. Met ingang van 1 januari 1958 is benoemd tot gewoon hoogleraar in de afdeling der elektrotech niek aan de Technische Hogeschool te Delft, om onderwijs te geven in de scha keltechniek, de techniek van de informa tieverwerkende machines en de telegrafie, dr. ir. R. M. M. Oberman, thans buitenge woon hoogleraar aan deze hogeschool en hoofdingenieur in algemene dienst bij hel staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie. Onderscheiding. Bij besluit van de Oostenrijkse staatspresident, dr. Scharf is aan onze correspondent te Wenen, profes sor dr. N. Greitemann, het Oostenrijkse Grootkruis van Verdienste verleend. De onderscheiding is hem uitgereikt door kan selier Raab, die de aandacht vestigde op de verdienstelijke berichtgeving, voornamelijk inzake het Oostenrijkse staatsverdrag. Studenten gaan varen. Ter gelegen heid van het achttiende lustrum van het Delfts studentenstudiegezelschap „Leegh- water", het oudste studiegezelschap van de Technische Hogeschool te Delft, wordt op vrijdag 24 januari een tocht gemaakt met Hr. Ms. kruiser „De zeven Provinciën". Op 23 januari wordteen feestvergadering gehoude". prof. ir. E. F. Boon zal spreken over „ontwikkeling van kernreactoren en de plaats die de afdeling werktuigbouw kunde in deze inneemt". Zestig jaar. Ter gelegenheid van het 60,-jarig bestaan van de Nederlandsche Ko-k nijnenfokkersbond is in het R Al-gebouw .te. Amsterdam een receptie gehouden, waar velen het hoofdbestuur kwamen feliciteren. Tevens werd de jaarlijkse landelijke bondstentoonstelling dit weekend in het' RAI-gebouw gehouden. Voor deze exposi tie waren 2850 konijnen en 70 cavia's in gezonden. De leden van de Nederlandse Pluimveefokkersbond exposeren met 400 stuks pluimvee. Zaterdagmiddag is op Schiphol ge arresteerd een 17-jarig Naardens meisje, dochter van een caféhouder en mannequin van beroep, dat zonder toestemming van haar ouders met 'n klant van haar vaders zaak, de 31-jarige J. B. uit Huizen, naar Schotland was vertrokken. Haar vader heeft haar uit Schotland teruggehaald. De vriend J. B. werd eveneens in arrest ge steld: Hij wordt verdacht van schaking. Het meisje heeft de handtekeningen van haar ouders vervalst om aan een pas poort te komen. MAANDAG 13 JANUARI Stadsschouwburg: Toneelgroep „Thea ter", „Bezoek aan een planeeije", 20 uur. Concertgebouw: Optreden van Leedy Trio, The Chico's, Bernard Drukker, 20 uur. FILMS Cinema Palace: „De familie Trapp", a.l., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „De verleidster", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „The prince and the showgirl", a.l., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „De twaalf gezworenen", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „It happened to-mor row", a.l., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Wat gebeurde er met Julie". 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Ontvoerd uit de harem", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Stu dio Theater: „Wenn der weisze Flieder blüht", a.l., 19 en 21.15 uur. DIVERSEN Minerva (foyer): Heemsteedse Kunst kring, lezing dr. H. Schmidt van Gelder, 20.15 uur. Begijnhofkapel: Interkerkelijke Evangelisatie comité, 20 uur. DINSDAG 14 JANUARI Stadsschouwburg: Nieuw Nederlands To neelgezelschap: „Hedda Gabler", 20 uur. Concertgebouw: Noordhollands Philhar- monisch orkest, concert 20.15 uur Minerva Theater. Optreden van Georgette Hage- doom met aan de vleugel Pierre Verdonck, 20.15 uur. FILMS Cinema Palace: „De familie Trapp", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 u. Frans Halstheater: „De verleidster", 18 jaar, '14.30 en 20 uur. Lido Theater: „The prince and the show girl", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „De twaalf gezworenen", 14 jaar, 14, 19 en 21.15 uur. Rembrandt Theater: „Wat gebeurde er met Julie", 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Ontvoerd uit de harem", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Wenn der weisze Flieder wieder blüht", a.l., 14.15, 19 en 21.15 uur. DIVERSEN Pauze-theater (in Rembrandt-theater): Optredeti Jelle de Vries 12.40 uur.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 6