Maatregel tegen werkloosheid: bouwvergunning verruimd HET WEER Wii rfaqcfijte Wu tö (joAip! Negenduizend geleerden eisen staking der kernproeven Dit jaar subsidie voor 40.000 woningwetwoningen Hoogoven IV „aangeblazen" Onbeperkte rijksgoedkeuring van werken tot 100.000 gulden Geen limiet voor particuliere woningbouw 72e JAARGANG xN o 158 DINSDAG 14 JANUARI 1958 303e JAARGANG No 6 iêee MORRIS 'êeforeyot/tfi//// STURKA JACKS - PANTALONS Nederlands protest in UNO door Indonesië verworpen Lichte nachtvorst Geen kunstmaan-nieuws meer tot na de start BALANS OPRUIMING filCIJH I linilllll) ELEGANTE TASSEN EN BYOUX Merapi bedreigt 13000 omwonenden op Java Subandrio zou Egyptische bemiddeling toejuichen BLIKGROENTEN DrLinus Pauling overhandigt petitie aan de secretaris-generaal van de UNO Het woord is aan Vertegenwoordiger zou f 17.000 verduisterd hebben Duitse wapens in Algerije buitgemaakt Winterkleren voor repatriërenden Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 TT 1" *11 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. r1"™! ^NS"W* I F* 1 1 I Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- B Hl II J I i lil i M C ii C J li Jf I C J I 1 Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, TeL 57755 A VA A JL \ss0p sE* Ja A §fc# VtfA jXbmf A V«A VA fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijki OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Wanneer het weer meewerkt zal over ongeveer anderhalve week de reorgani satie van het Houtplein te Haarlem een feit zijn. Slechts een klein gedeelte van dit project dient nog geasfalteerd te worden maar reeds nu heeft het ver keer het Plein bijna volledig in gebruik genomen. Alleen aan de kant van de Baan is men nog bezig om, de laatste deklaag aan te brengen. Het verkeer kan op het ogenblik reeds op vrij een voudige wijze van oost naar west en van noord naar zuid geleid worden en vooral de lange vluchtheuvel die bij de Tempeliersstraat reeds begint en die het voorsorteren voor het verkeer naar de Wagenweg en de Dreef bijzonder gemakkelijk maakt, is een grote ver betering. Over enkele maanden, in het voorjaar, dus zal de dienst Openbare Werken nog een verflaag over het asfalt aanbrengen. Daarvan zal het verkeer elders geen enkele hinder ondervinden. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 NEW YORK (Reuter). De Indonesische regering heeft maandag het Nederlandse protest bij de UNO inzake de acties tegen Nederlandse burgers en belangen in Indo nesië verworpen. De Nederlandse beschuldiging dat de Indonesische maatregelen een uitdaging zijn aan het gezag van de UNO, werd door de Indonesische ambassadeur en oud-pre mier dr. Ali Sastroamidjojo, weer op Ne derland overgeheveld. Nederland daagde volgens dit antwoord voortdurend het ge zag der volkerenorganisatie uit door zich te verzetten tegen een vreedzame regeling van de kwestie. De maatregelen tegen de Nederlandse belangen worden toegelicht en als volkomen wettig omschreven. Sukarno en Nasser CAIRO (U.P.) President Sukarno heeft president Nasser „krachtige steun" aan de Indonesische aanspraken op Westelijk Nieuw-Guinea verzocht, aldus is van goed ingelichte zijde te Cairo vernomen. Beide staatslieden hebben maandag ge durende twee uur in het Kubba-paleis be sprekingen gevoerd, waarbij ook de kwes tie van eventuele Egyptische wapenle veranties aan Indonesië zou zijn aangesne den. Sukarno en Nasser zullen elkaar vandaag in Luxor ontmoeten. De Indonesische pre sident zal hier de tempel bezichtigen. Sukarno brengt de nacht in Luxor dooi en vertrekt woensdagmorgen naar Alex- andrië. President Nasser zal dinsdag naar Cairo terugkeren. (ANP) Radio Cairo meldde, dat kolo nel Pieters, commandant van de Molukken in de provincie West-Irian, vandaag in Cairo aankomt. VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Vrij veel bewolking met plaatselijk enige motregen en zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Vannacht lichte vorst tot temperaturen om het vries punt. Morgenmiddag dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S Dit jaar zullen voor 40.000 woningwet woningen subsidies kunnen worden toege kend. Terwille van een juiste spreiding van de woningwetbouw heeft de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid globale aantallen subsidietoezeggingen voor de provincies vastgesteld. Deze aan tallen zijn: Groningen: 1500, Friesland: 1500, Drente: 1000, Overtfsel: 2500 Gelder land: 4000, Utrecht: 2500, Noordholland: 6500. Zuid-Holland: 11.500, Zeeland: 500, Noord-'Brabant: 5000, Limburg: 3500. De verdeling van de provinciale subsidie aantallen over de gemeenten zal door Ge deputeerde Staten geschieden. De feitelijke subsidiëring van plannen zal echter afhan kelijk zijn van de aanvaardbaarheid der projecten uit een oogpunt van eenvoud, prijs, constructiemethode en kwaliteit en bovendien van de situatie op de bouw markt. Bij het totale aantal te subsidiëren woningwetwoningen is geen reserve voor woningbouw ten behoeve van nationale belangen of voor bijzondere doeleinden. De minister rekent deze voorzieningen in het algemeen tot de normale taak van de desbetreffende gemeenten. Om budgetaire redenen zal aan plannen, die geheel of gedeeltelijk kunnen worden gefinancierd met nog resterende gelden uit de lening van de institutionele beleg- A merikaanse beslissing WASHINGTON (AFP). - De Amerikaan se marine en het Amerikaanse leger heb ben besloten geen enkel gegeven te publi ceren over de aanstaande lancering van hun kunstmanen vóórdat deze kunstmanen zijn afgeschoten, aldus verneemt men in gezaghebbende kringen in Washington. BALTIMORE (UP). - De Verenigde Sta ten zullen te enigertijd deze week, waar schijnlijk woensdag, een aardsatelliet pro beren te lanceren, waarvoor zij de „Jupi- ter"-raket van het leger zullen gebruiken, aldus een bericht in de „Baltimore Evening Sun" maandagavond. Het leger zou daarbij van de inrichting van de marine op Cape Canaveral gebruik gaan maken. Particuliere bouw De minister is van mening, dat het voor al onder de huidige omstandighedenvan groot belang is, dat vrijheid van beweging in grote mate verzekerd is, mede omdat het in aanbouw nemen van 40.000 particuliere woningen allerminst zeker is. Ook is niet bekend hoe de initiatieven voor de parti culiere woningbouw geografisch gespi-eid zullen zijn. Daarom is een bij benadering nauwkeurig systeem voor de verdeling van subsidiecontingenten over de gemeenten onmogelijk. De minister acht het bovendien wegens de in voorgaande jaren opgedane ervaringen ongewenst, weer tot een starre contingentering over te gaan. Met het oog op de moeilijke situatie op de kapitaalmarkt wenst de minister het aantal te subsidiëren particuliere woningen per provincie of per gemeente niet aan enige limiet te binden. Het lijkt hem daar entegen van het grootste belang, dat de bouw van premiewoningen zoveel moge lijk wordt bevorderd, hoewel het aantal te subsidiëren woningen nooit groter kan zijn dan de beschikbare bouwcapaciteit toelaat en totaal in 1958 niet meer dan 40.000 premietoezeggingen zullen kunnen worden afgegeven. Het aantal premiewoningen, dat in elke provincie op grond van de gebleken bouw capaciteit in aanbouw zou moeten worden genomen om tezamen met de woningwet- bouw het nagestreefde doel van 80.000 in aanbouw te nemen woningen in 1958 te bereiken, is voor Groningen 1700, Friesland 2600. Drente 1000, Overijsel 2900, Gelder land 4400. Utrecht 2700, Noordholland 6800, Zuid-Holland 8600, Zeeland 1800, Noord- Brabant 4600 en Limburg 2900. De minister zal na een half jaar nagaan of eventuele veranderingen in deze aan tallen moeten worden aangebracht. ADVERTENTIE GR. HOUTSTRAAT 18a HAARLEM TELEFOON 20415 Vanmorgen om precies tien minuten over tien heeft de chef van de afdeling Hoog ovens, de heer A. K. Vroege, met behulp van een in rood-wit-blauw gehulde fakkel via de aanbiaaspunten van de enorme nieuwe Hoogoven 4 het vuur ontstoken in deze grootste der Europese ijzerprodu centen. Het was het mooiste verjaarscadeau, dat de president-directeur van Hoogovens de heer Vroege in de felle kou aan de voet van de nieuwe hoogoven had kunnen aan bieden, maar bovenal was dit een moment, dat in de historie der Koninklijke Neder landse Hoogoven- en Staalfabrieken, de K.N.H.S., tot de allerbelangrijkste behoor de: de ruwijzerproduktie werd hiermee verhoogd tot ongeveer veertienhonderd ton per dag en de totale jaarproduktie tot on geveer een miljoen. Het was niettemin een interne gebeurte nis omdat men binnenkort nog een offi cieel tintje aan de aanblazing van Hoog oven 4 wil geven. Ir. A. H. Ingen Housz, de veilig-gehelmde president-directeur van de Hoogovens, heeft aan de voet van deze tachtig meter hoge kolos, die hoog in de lucht het rood- wit-blauw liet uitwapperen in de benevel de lucht, enige woorden van waardering geuit jegens degenen, die ruim anderhalf jaar aan de totstandkoming van de Hoog oven 4 hebben gewerkt. Hij heeft boven dien de twee verkeersdoden, die onder het personeel van de nieuwe installatie vielen, herdacht en eraan herinnerd hoe er hon derdvijfenzeventigduizend mandagen in dit gigantische project zijn gegaan. Voorts her innerde ir. Ingen Housz eraan, hoe onge veer vijfentwintig jaar geleden Hoogovens' allereerste werd aangeblazen en hoe op dat moment mevrouw Wenckebach een telegram stuurde: „Zoals heden uit kleine vlam een grote vlam ontstond.waar bij hij aansloot met het in herinnering brengen van de sleutelwoorden „Eendracht en samenwerking voor het gehele Hoog- ovenbedrijf". Met het aansteken van deze De nieuwe hoogoven wordt aangesto ken door ir. A. K. Vroege, chef van de afdeling Hoogovens, die als verjaars geschenk de aansteekfakkel van pre sident-directeur ir. A. H. Ingen Housz aangeboden kreeg. vierde hoogoven is de eerste fase van de uitbreidingsplannen, voorzover die voor 1958 waren geprojecteerd, voltooid. De volgende fasen, te weten de oxystaalfabriek en de elektrolytische vertinnerij van Breedband n.v. zullen binnenkort eveneens in bedrijf worden genomen. DJAKARTA (U.P.) De Merapi-vulkaan op midden-Java stoot gesmolten lava uit en bedreigt een omgeving met 13.000 in woners. Het persbureau PIA meldt uit Semarang, dat de directeur van het vulkaan-observa torium de nieuwe activiteit van de Merapi beschrijft als „gevaarlijk". Hij vertelde, dat schikkingen worden getroffen voor een bijeenkomst van militaire en civiele auto riteiten, om de evacuatie der 13.000 bewo ners maar veiliger streken te arrangeren. De directeur zeide, dat een aantal hunner naar Zuid-Sumatra zal gaan, als de cen trale regering daarmee instemt. De lava stroomt langs de helling van de ruim drie duizend meter hoge vulkaan over een front van ongeveer één kilometer. CAIRO (U.P.) Volgens een Egyptisch blad heeft de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Subandrio, verklaard, dat hij bemiddeling door Egypte in het Ne derlands-Indonesische geschil zou toejui chen, indien bemiddeling mogelijk zou zijn. menu van de dag 4 alauton kfaaf op toMl Maeterlinck: De toekomst is een wereld, die door onszelf beperkt wordt; wij zullen er slechts datgene in ontmoeten wat ons zelf aanbelangt en soms, bij uitzonde ring, iets wat van belang is voor degenen die ons het dierbaarst zijn. NEW YORK (UP) Dr. Linus Pauling, die in 1954 de Nobelprijs voor chemie ont ving, heeft aan de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarsk- joeld, een petitie overhandigd, door 9.235 geleerden uit 44 landen ondertekend, waarin wordt aangedrongen op het stop zetten van de kernproefnemingen. Het verzoekschrift is door 36 winnaars van de Nobelprijs ondertekend, onder wie dr. Harold Urey, dr. Pauling en zes andere Nobelprijswinnaars uit de Verenigde Sta ten alsmede dr. Albert "Schweitzer, Ber- trand Russell en Lord Boyd-Orr. Een dergelijk document, gebaseerd op een verklaring van Pauling dat er „in hoofdzaken eensgezindheid" heerst on der de ervaren deskundigen over de bio logische gevolgen van radio-actieve stra ling, werd in het voorjaar aan president Eisenhower aangeboden met 2000 handte keningen van Amerikaanse geleerden. De petitie, die aan Hammarskjoeld werd Voor bouwwerken met een bouwsom tot honderdduizend gulden wordt met ingang van heden onbeperkte rijksgoedkeuring verleend. Het eerst zullen die plannen worden goedgekeurd, die binnen een maand na het verkrijgen van de rijksgoedkeuring in uitvoering kunnen worden genomen. De minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid heeft hiertoe besloten wegens de stijging van de werkloosheid in de laatste maanden. Vooral de kleinere werken, zo deelt het kalenderweek van 1957 22.326 bedroeg tëgen ministerie van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid mee, lenen zich bij uitstek voor deze verruiming van het goedkeurings- beleid, omdat die werken over hel alge meen snel tot uitvoering kunnen komen en verhoudingsgewijs veel arbeidskrachten vergen. Bovendien zullen deze kleinere werken de bouwcapaciteit niet langdurig binden. De mogelijkheden voor de particu liere woningbouw zullen dus bij enig her stel van de kapitaalvoorziening door de thans goed te keuren werken niet langdurig geblokkeerd zijn. Aandrang van de vakcentrales De besturen van de samenwerkende vak centrales. (N.V.V., K.A.B. en C.N.V.) had den gisteren een telegram aan de minister raad gezonden, waarin zij erop aandrongen op korte termijn over te gaan tot het uit voeren van meer openbare werken in de gebieden waar de stijging van de werk loosheid het grootst is. De werkgeversvoorzitter van de Stich ting Sociaal Fonds Bouwnijverheid, de heer S. R. Rijnierse, heeft medegedeeld, dat het aantal werkloosheidsgevallen in de bouw nijverheid aan het einde van de laatste 5830 op hetzelfde tijdstip in 1956. Het aan tal nieuw aangemelde gevallen in verge lijking met het voorgaande jaar verdub belde en bedroeg ruim 97.000. Ruim 20 miljoen gulden moest aan uitkeringen wor den verstrekt. Bovendien moest nog ruim 1,5 miljoen gulden worden uitgekeerd wegens vorstwerkloosheid. De heer Rijnierse deelde voorts mede, dat van de ongeveer 154.000 ziektegevallen die in 1957 bij de bedrijfsvereniging voor de bouwnijverheid werden aangemeld, er circa 40.000 het gevolg van de a-griep waren Wat de overige ziekte-oorzaken be treft, was er een stijging van circa 15.000 gevallen in vergelijking met, 1956. Het be drag dat moest worden uitgekeerd steeg van ruim 22 miljoen tot ongeveer 30 mil joen gulden. De Haarlemse recherche heeft een veertigjarige vertegenwoordiger uit Haarlem van eer vleeswaren- en conser- onfabriek in de bollenstreek, die ervan verdacht wordt in de afgelopen tien jaar een bedrag van zeventienduizend gulden verduisterd te hebben, aangehouden. De vertegenwoordiger was reeds in 1948 in dienst van de vleeswarenfabriek en hij handelde daarbij voor zichzelf in distributiebonnen. Toen de vleesdistribu tie echter opgeheven werd had hij nog een grote hoeveelheid bonnen in zijn be zit en om dit verlies te dekken ging hij een aantal leningen aan. In de loop der jaren raakte hij echter in financiële moei lijkheden en tenslotte is hij blijkbaar overgegaan tot het plegen van verduiste ringen ten nadele van zijn werkgever. Bij een onlangs gehouden controle zou geble ken zijn dat de vertegenwoordiger zich reeds zeventien mille zou hebben toege- eigend. Hij is gearresteerd en zal voor de offi cier van Justitie in Haarlem geleid wor den. gers of uit daarmede gelijk te stellen bron voorrang worden verleend boven plannen die met rijksvoorschotten zullen worden gefinancierd. In 1958 is financiering van woningwetbouw uit andere bronnen dan die lening en de rijksvoorschotten, niet toegestaan. aangeboden, is ondertekend door 101 le den van de nationale academie van we tenschappen der Verenigde Staten, 35 le den van het Britse Koninklijke Genoot schap, 216 leden en correspondenten van de Russische academie van wetenschap pen, 1.141 Japanse en 29 Nederlandse ge leerden. De petitie, door dr. Pauling opgesteld hij is professor in de chemie aan het instituut voor technicologie in Californië vraagt optreden van de Verenigde Na ties. „Iedere kernproef verspreidt een nieuwe hoeveelheid radio-actieve elemen ten over elk deel van de wereld. Iedere nieuwe hoeveelheid uitstraling veroor zaakt schade aan de gezondheid van men selijke wezens over de hele wereld en brengt een zodanige beschadiging toe aan de menselijke plasma-kiemen, dat er een groter aantal ernstig abnormale kinderen geboren zullen worden uit toekomstige ge neraties. „Zolang als deze wapens nog slechts in handen zijn van niet meer dan drie mo gendheden, is een overeenkomst moge lijk. Als de proefnemingen zouden voort gaan en het bezit van die wapens zich tot andere regeringen zou uitbreiden, zal het gevaar van het uitbreken van een cata strofale oorlog met kernwapens, door het roekeloze optreden van een onverantwoor delijk nationaal leider ten zeerste worden verhoogd", aldus de petitie. Nederlanders Uit Nederland hebben de volgende pro fessoren, lectoren en verdere geleerden het manifest ondertekend: Amsterdam: W. H. j. Hilgevoord, A. S. Reinders, J. Offerhaus, J. D. van der Waals jr., E. C. Slater, S. A. Wouthuysen, J. J. van Leeuwen, A. de Froe, L. H. van der Tweel en J. Kok. Utrecht: M G. J. Minnaert, N. M. Hu- genholtz, H. G. K. Westenbrink, H. C. Burger, G. A. Bretschneider, B. R. A. Nij- boer, L van Hove. Delft: dr. ir. W. T. Koiter, W. Berends. Leiden: A. D. Fokker, H. J. Gloor, H. A. Tolhoek Nijmegen: S J. Geerts, E. C. H. J. Noyons. Arnhem: P. J. Waardenburg. Groningen: M. J. Sirks, H. J. Groene- wold. Wagcningcn: T. H. Thung, A. Smit. ALGIERS (Reuter) Volgens Franse militaire autoriteiten zijn er de laatste tijd aanzienlijke hoeveelheden lichte machine geweren van Duitse herkomst uit de tweede wereldoorlog op de Algerijnse op standelingen buitgemaakt. De mogelijk heid, dat deze wapens afkomstig zijn uit oorlogsdepots in Noord-Afrika wordt uit gesloten geacht. Men denkt veeleer aan de mogelijkheid, dat zij uit Hamburg ko men, waar een levendige handel in wa pens met het Nabije Oosten zou bestaan. Van Syrië zouden de wapens naar Alge rije worden overgebracht, via Egypte en Libië naar kampen van het Algerijnse be vrijdingsfront in Tunesië. PARIJS (Reuter) AFP Frankrijk heeft bij Tunesië geprotesteerd naar aan leiding van een incident aan de Tunesisch- Algerijnse grens. Een bende van honder den Algerijnse opstandelingen vielen daar zaterdag een Franse patrouille aan en zouden vijf Franse militairen naar Tune sië hebben meegevoerd. Frankrijk eist uitlevering van deze mannen. Er zijn veer tien Franse militairen bij het treffen ge dood. Van Tunesische zijde wordt tegenge sproken, dat de vijf Fransen in Tunesië zouden zijn. Het gevecht had op Algerijns gebied plaats, zo zegt men, en Tunesië had maatregelen genomen en grensover schrijding te voorkomen. De stichting „Hulp aan Landgenoten in Indonesië" deelt mede, dat blijkens een door haar ontvangen bericht uit Singapore alle Nederlanders, die via Singapore repa triëren, van warme kleren kunnen wor den voorzien nadat daar 36 kisten met winterkleding ontvangen zijn. De stichting heeft opnieuw een hoeveelheid medicij nen ter waarde van 65.000 ter beschik king gesteld van de kamparts in Singa pore. Het raadhuis van Haastrecht is geheel gerestaureerd. Binnenkort zal het ge bouw, dat dateert uit 1618, door de Commissaris der Koningin in Zuid- Holland officieel in gebruik gesteld worden. ADVERTENTIE

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1