Den Haag: werkloosheid nog niet alarmerend hierMams? ik hoest weer! L (jPaiida en de wijze Meester 1 Geen vorst van betekenis ABDIJSIROOP Wereldnieuws och ió Aet zo Hemelpool 2 Noordelijke provincies zijn het zwaarst getroffen Overheidsmaatregelen in voorbereiding Ontslagen en verkortingen van de werktijd Ondertekening Economisch Unieverdrag op 3 februari Experiment met drijvende sagofabriek in Nw.-Guinea WIJ RUIMEN OP! DE KLOMPENCENTRALE Handelsbalanstekort f 554 miljoen gestegen Dekkingspercentage nu 75 Eerste vergadering van de Europese Commissie Toewijzing van schatkistpromessen Indonesische goud- en deviezenreserves gedaald Olie uit de Sahara II Postcheque- en girodienst bestaat 40 jaar Automatisering met elektronische machines Minister Erhard is tegen verkorting Duitse werkweek H. BIJSTER Jr. EN ZOON Schildersbedrijf V DINSDAG 14 JANUARI 1958 De stijging van de geregistreerde werkloosheid in ons land heeft zich, in het bij zonder gedurende de laatste weken, sterker ontwikkeld dan men had kunnen voorzien en verwachten. Het aantal geregistreerde werklozen medegerekend dus de z.g. seizoen-werklozen heeft dan ook, zoals reeds eerder gemeld werd, de 100.000 al overschreden (110.000 mannen en vrouwen), een cijfer dat echter zeer ongunstig be ïnvloed wordt door de wintertop in de seizoenwerkloosheid. Hoe de ontwikkeling in januari zal zijn, is momenteel nog niet te schatten, daar deze van velerlei nauwelijks of niet te benaderen factoren afhankelijk is. Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft maandagmiddag op een te Den Haag gehouden persconferentie nadere toelichting van de huidige situatie op de arbeidsmarkt gegeven en daarbij erkend dat men ten aanzien van de komende ontwikkeling enigszins „in de mist vaart". Wel werd verzekerd, dat de regering de situatie zeer nauwlettend in het oog houdt en zich momenteel op de betrokken departementen beraadt over de maatregelen, die genomen zouden dienen te worden om te voorkomen dat al te ongunstige invloeden door de werkloosheidsstijging zouden insluipen. Verklaard werd dat de maatregelen, die getroffen moeten worden voor Groningen, Friesland en Drente waar de geregistreerde werkloosheid procentueel (respectieve lijk 5, 5 en 8 pet.) het hoogst ligt in de eerste maanden van dit jaar effect dienen te gaan sorteren. De vinger wordt gedurig op de pols gehouden, zo werd verklaard, en het zal zeker geen maanden duren, voordat er iets uit de bus komt. Het is overigens niet zo, dat met speciale maatregelen ingegrepen zal worden bij het bereiken van een bepaald werkloosheids percentage (de theoretici noemen grenzen, variërend van 2 tot 4 pet.), doch pas nadat uit een analyse van het werkloosheids cijfer gebleken is, dat die extra werkloos heid op rekening te stellen valt van struc tuur- en/of conjunctuurveranderingen. In dien in deze twee rubrieken de werkloos heid te klassificeren valt, dan is er iets mis, zo werd opgemerkt. En dat dit thans inder daad zo is, blijkt niet alleen uit de snelle stijging van het werkloosheidscijfer, maar ook uit de vele werktijdverkortingen. Alle sectoren getroffen In de bouwnijverheid en de metaalindu strie, welke bedrijfstakken de bestedings beperking het meest voelden, was de werk loosheid het grootst met respectievelijk 7500 en 1400 man. Overigens is er minder bedrijvigheid in alle sectoren van het bedrijfsleven. Dit behoeft niet te betekenen, zo werd ter persconferentie verklaard, dat er iets ernstigs aan de hand is. Wanneer het niveau terugloopt is dat geen reden tot zorg. De verminderde bedrijvigheid geeft aanleiding tot ontslagen en de laatste tijd is er door een complex van oorzaken vooral ook in de confectie- en de textielindustrie een vermindering van bedrijvigheid te zien. Opgemerkt werd, dat 1956 een topjaar voor aankopen is geweest, speciaal op het gebied van kleding en automobielen. In 1957 is er tengevolge van de zachte winter weinig winterkleding gekocht en men is in deze sector voorzichtiger geweest in het aan houden van voorraden en het doen van bestellingen. Naast ontslagen komen thans ook ver kortingen van werktijd voor. De laatste drie maanden is deze zaak in een acuut stadium gekomen. In september zijn ver gunningen verleend, waardoor 60.000 uren korter gewerkt werd, omgerekend komt dat neer op werkloosheid van een paar honderd man, hetgeen zoals ter confe rentie werd verklaard, feitelijk niets be tekent. In oktober steeg dat getal tot 90.000 uren, hetgeen nog niet bezwaarlijk werd geacht. In november werd 420.000 arbeids uren korter gewerkt en in december glo baal 830.000 uren, door mannen en vrouwen respectievelijk 500.000 en 300.000 uren. Dat betekent, dat 12.500 mannen en 7300 vrou wen korter werkten. Werktijdverkorting Bij het verlenen van vergunning voor verkorting van de arbeidstijd wordt er van uitgegaan, dat de werkgever zelf een be paald risico behoort te dragen, bijvoorbeeld van de seizoenwisseling. Als er abnormaal bedrijfsrisico optreedt, b.v. sluiting van de grenzen door een ander land, dan kan de arbeidsinspectie verkorting van arbeidstijd toestaan. Men staat daarbij op het stand punt, dat als een onderneming in de laatste tijd personeel heeft aangenomen en er Het aantal werknemers van Philips Te lecommunicatie Industrie te Hilversum voor wie werktijdverkorting is aange vraagd, zal in de naaste toekomst nog aan groeien. De gevolgen van de verminderde produktie in de sectie metaalbewerking, die onderdelen fabriceert, werkt nu door in andere afdelingen van het bedrijf, in het bijzonder de montage. Daarom zal ook daar in bepaalde gevallen een verkorte werkweek worden ingevoerd van 30'/2 uur. In totaal zullen over enige tijd deze maat regelen voor de fabrieken te Hilverzum en Huizen tezamen 1250 werknemers om vatten. In de Gerofabriek te Zeist worden deze week 39 werknemers ontslagen en in de fabriek te Nieuw Weerdinge 15 man. De ontslagen, die voor een deel betrekking hebben op minder valide arbeidskrachten, rijn gegeven na overleg met de vakorgani satie en ondernemingsraad. De Gerofabriek deelt naar aanleiding van deze ontslagen mede, dat in het laatste half jaar de pro- duktiviteit in het bedrijf in snel tempo sterk is gestegen door mechanisatie en werkmethode-verbetering. In het begin werden de hierdoor vrij komende arbeids krachten naar andere afdelingen van het bedrijf overgeplaatst. Thans is dit niet meer mogelijk, zodat het bedrijf zich ge noodzaakt heeft gezien een aantal werkne mers te doen afvloeien. Van gevolgen van de bestedingsbeperking, aldus de Gero, is geen sprake. De dumping van de viasprijzen, die reeds enige jaren gaande is, heeft een aantal on dernemers van vlasbedrijven in 's-Graven- deel er toe gebracht gezamenlijk de moge lijkheden tot onkostenverlaging te onder zoeken. Men overweegt nu enerzijds de lo nen van het in dienst zijnde personeel te rug te brengen op de minima die in de col lectieve arbeidsovereenkomsten worden gesteld en anderzijds de werkweek terug te brengen op 32 uur en grote hoeveelhe den vlas op te slaan. wordt werktijdverkorting aangevraagd, men eerst het overbodige personeel moet ontslaan. Men moet dus eerst zelf in rede lijke mate enig risico nemen. Wat het verlenen van overwerkvergun- ningen aangaat, is in de afgelopen jaren een ruim beleid gevoerd, zo werd ter pers conferentie gezegd. Het overwerk is sterk aan het verminderen. Voor september, ok tober, november en december golden de vergunningen resp. 900.000, 870.000, 650.000 en 550.000 uren. Men heeft ten departe- mente sterk de indruk, dat dit cijfer nog verder gaat teruglopen. Getracht wordt de werkloosheid op te vangen door het scheppen van aanvullen de werkgelegenheid. In de noordelijke provincies is het tekort aan dergelijke werkgelegenheid het grootst. In de winter kan men de werkloosheid zo niet altijd op vangen. In 1957 kan men voor het gehele land 73 pet. van het aanbod van arbeids krachten opvangen door aanvullend werk. In Groningen heeft men 77 pet. der werk zoekenden in aanvullend werk kunnen plaatsen, in Friesland 73 pet, in Drente 75 pet. en in Gelderland 75 pet. De hoofdambtenaren, die deze inlichtin gen verstrekten, gaven als hun oordeel te kennen, dat de werkloosheid binnen de huidige grenzen redelijk is. De ontwikke ling in bepaalde gebieden, als b.v. het noorden des lands, kan aanleiding zijn tot incidentele maatregelen, in het algemene vlak of in de sector van aanvullende werk gelegenheid. Zoals men weet is op de be groting 1958 van Sociale Zaken voor aan vullende werken 45 miljoen uitgetrokken. De minister zal, zoals hij reeds bij de be handeling van zijn begroting in de Tweede Kamer verklaard heeft, zo nodig niet schromen om aanvullende kredieten te vragen. Van officiële zijde verneemt Belga, dat de ondertekening van. het Economische Unieverdrag tussen de Beneluxlanden thans definitief is vastgesteld op maandag 3 februari in Den Haag. Een aantal technici van de Honig-fabrie- ken te Koog aan de Zaan zijn onlangs naar Nieuw Guinea vertrokken om te experi menteren met een kleine drijvende fabriek, waarmee sago wordt verwerkt. De proeven worden genomen in de buurt van Sorong, waar de sago-palm in onvoorstelbare hoe veelheden groeit. De fabriek moet drijvend zijn omdat de sago in Nieuw Guinea vooral op moerassige grond groeit. Slaagt het experiment, dan zal Honig waarschijn lijk op zeer grote schaal sago in Nieuw Guinea gaan verwerken. De bomen worden ter plaatse opengekapt en de ruwe grond stof via speciale plastic buisleidingen naar de drijvende fabriek vervoerd, waar de stof snel wordt gereinigd en afgewerkt. ADVERTENTIE Petroleumkachels v. ƒ39.75 voor ƒ24.95 Keukenuitzetten v. ƒ131.50 v. 98.— Emaille pannen eerste keus voor min der dan de halve prijs Pracht porse leinen borden 89 ct. Gebakschotels 25 ct. Losse schotels, uitzoeken 4 ct. Plastic emmers v.a. 1.25. Kop en schotels porselein 3 st. voor 1.40. Braadpannen van 8.50 voor 4.95. Emaille emmers, naadloos, met plastic voet van ƒ9.90 voor ƒ4.95. Emaille broodtrommels 9.95. Emaille vergie ten van 6.— voor 1.25. Nest em. pannen pracht kwaliteit, 5 stuks van 45.voor f 29.50. Dr. Leiidsstr. 10, Haarlem, Tel. 57730 Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voorlopige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in december 1957 1132 miljoen, terwijl voor een waarde van 957 miljoen werd uitgevoerd. Het dekkingspercentage be droeg 85. Het deficit op de handelsbalans in het jaar 1957 is ten opzichte van 1956 toegenomen met 554 miljoen gulden en be reikte een hoogte van 3,8 miljard .terwijl het dekkingspercentage terugliep van 77 tot 75. De waarde van de invoer lag in decem ber 1957 11 miljoen gulden, de uitvoer ech ter 106 miljoen gulden hoger dan in decem ber 1956. Dit had tot gevolg, dat het in- voersaldo met 95 miljoen is gedaald, het dekkingspercentage daarentegen met 9 punten is gestegen. De totale omzet van de buitenlandse handel is sinds het vorig jaar met 9 toegenomen. De stijging van de invoer was hierbij slechts weinig groter dan die van de uitvoer, namelijk 10 en 8%. In 1956 was ten opzichte van 1955 de toeneming bij de invoer echter aanmerkelijk groter dan bij de uitvoer, namelijk 16% tegen 7 Het verschil tussen de waarde van de in- en uitvoer, dat vooral in het le en 2e kwar taal 1957 een zeer grote omvang had aan genomen. namelijk 1219 en 1246 miljoen gulden, liep in het 3e en 4e kwartaal 1957 terug tot respectievelijk 845 en 522 miljoen gulden en lag daarmede in het 3e kwartaal 88 miljoen en in het 4e kwartaal zelfs 373 miljoen gulden lager dan het deficit in de overeenkomstige kwartalen van 1956. De Europese Commissie van de Euro pese Economische Gemeenschap zal don derdagochtend op het kasteel Hertoginne- dal bij Brussel onder voorzitterschap van prof. Walter Hallstein haar eerste ver gadering houden, die vermoedelijk maar een dag zal duren. De agenda zal door de commissie aan het begin van di bijeen komst worden vastgesteld. In de commissie hebben zitting: Hall stein (West-Duitsland), voorzitter; Malves- titi (Italië), ondervoorzitter; Mansholt (Ne derland), ondervoorzitter; Marjolin (Frank rijk), ondervoorzitter; Lemaignan (Frank rijk), Petrilli (Italië), Rasquin (Luxemburg) en Rey (België). Er moet nog een tweede Duitser in de commissie worden benoemd. Het ministerie van Financiën deelt mee. dat van de bedragen waarvoor op 13 ja nuari is ingeschreven op schatkistpromes sen, wordt toegewezen: a. een bedrag van 67 miljoen aan schatkistpromessen met een looptijd van drie maanden, vervallen de 15 april 1958, tegen de prijs van 98.862,50 per 100.000 (d.i. een disconto van 4j/2 percent); b. een bedrag van 38 miljoen aan schatkistpromessen met een looptijd van negen maanden, vervallende 15 oktober 1958, tegen de prijs van 96.384,72 per 100.000 (d.i. een disconto van percent). De Indonesische goud- en deviezen reserves hebben de afgelopen week een nieuw laagterecord bereikt. Zy bedroegen blijkens de jongste weekbalans van de Bank-Indonesia 11,46 percent van het geld in omloop en andere opeisbare ver plichtingen. De week daarvoor was het dekkingspercentage 11,77 percent. In de afgelopen week steeg de geld- omloop met 116 miljoen, terwijl de voor schotten aan de regering met 207 miljoen rupiah toenamen. Op het ogenblik bedraagt de goudprijs in Djakarta 72 rupiah per gram. Op de zwarte markt zijn de koersen voor buitenlandse valuta gestegen. De Amerikaanse dollar, die officieel 11,40 rupiah noteert en ongeveer 29 rupiah bij aankoop tegen exportcertificaten, zoals wettelijk voorgeschreven is, noteerde deze week op de zwarte markt 49.50 rupiah. De Nederlandse gulden deed 15 rupiah, tegen een maand geleden 10 rupiah. De officiële notering voor de gulden is 3 ru piah, en ongeveer 7.80 met inbegrip van de exportcertificaten. De eerste olie uit de bronnen uit de Franse Sahara zijn in de haven Philippe- ville aan de Middellandse Zee aangekomen in vier treinwagons, zwaarbewaakt door luchtmacht en leger. De 252.000 liter waren vier dagen onderweg geweest. Frankrijk hoopt een jaarlijkse produktie van 10 mil joen ton olie te zullen hebben in de komende jaren. ADVERTENTIE Hij weet het: als hij maar éven hoest geeft Moeder hem s Abdijsiroop. Zij neemt geen enkel risico. Niet verwaarlozen, zo'n hoestje! Het kan zo gemakkelijk ontaarden in minder onschuldige kwalen. De 23 genezende bestanddelen lossen het slijm op en verjagen de ziektekiemen. (AKKER SIROOP) In de afgelopen vierentwintig uur is de luchtdruk boven bijna geheel Europa ver der gestegen. Een gordel van hoge druk strekt zich thans uit van Rusland via het Oostzeegebied en onze streken tot nabij de Azoren. Een depressie boven het Mid dellandse Zeegebied vulde langzaam op. Deze storing veroorzaakte echter in Zuid- Duitsland vrij veel regen en sneeuw. Een depressie bij IJsland trok weg in de rich ting van Spitsbergen. In verband daar mede begint de luchtdruk in noord- en middên-Scandinavië weer langzaam te dalen. Met een zwakke noordoostelijke wind dreef maandag mist en laaghangende bewolking ons land binnen. De nachtelijke afkoeling werd daardoor sterk getemperd. Geen van de Nederlandse stations meldde de afgelopen nacht meer dan 1 graad vorst. Ook in zuid-Zweden, Denemarken, Duits land en Polen is het voor de tijd van het jaar vrij zacht met temperaturen om het vriespunt. In Engeland komt echter minder bewol king voor. waardoor daar de temperatuur in de nacht tot omstreeks 4 graden onder nul daalde. De komende 24 uur blijft ons land onder invloed van de hoge druk met vrij veel bewolking en hier en daar mist en in de nacht temperaturen slechts weinig beneden het vriespunt. WEERRAPPORTEN Temperaturen: buiten en binnenland: heden morgen 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur. w c ■O'S Woensdag 15 januari Zon op 8.42 uur, onder 16.57 uur. Maan op 4.23 uur, onder 13.22 uur. Maanstanden 19 jan. 23.08 uur nieuwe maan. 28 jan. 03.16 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 15 januari Hoog water 11.49 en uur. Laag water 7.09 en 19.44 uur. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Vlv. Z.-Limb. geheel bew. geheel bew. geheel bew. motregen regen zwaar bew. mist mist zwaar bew. geheel bew. zwaar bew. geheel bew. half bew. motregen regen geheel bew. mist licht bew. onbewolkt geheel bew. geheel bew. geheel bew. half bew. half bew. nw zw windst. o windst. windst. nno no nno nw windst. no n no no wzw -4 -1 -1 1 4 2 1 1 2 3 2 3 8 -0 3 0 windst. -0 ono o no windst. o nno windst. 2 -3 4 -3 6 5 6 no s U 0 0 0 0,2 0,1 0,1 0 0 0,2 0 0 0 0 0,1 1 4 15 0 4 2 0 0 0 geheel bew. nno geheel bew. no mist no geheel bew. no geheel bew. nno geheel bew. nno geheel bew. no mist nno 36. Na de ruwe behandeling, die zij van Hercules hadden moeten ondergaan, voel den Panda en Joris zich wat slapjes. Joris sloeg mat de ogen op en wierp een ont hutste blik op een lachspiegel tegenover hem, waarin hij nogal misvormd werd weerspiegeld. „O mij!", kreunde hij. „Wat heeft die woesteling ons aangedaan„Het is slechts een schijnbeeld", stelde de wijze hem gerust, „in deze ruimte wordt de wer kelijkheid verwrongen weergegevenHij keek afkeurend rond en vervolgde, „het is maar goed, dat deze waarheidvervalsende spiegels grotendeels vernield zijn". Er was echter iemand, die het helemaal niet met hem eens was; dat was de heer Bigkops, de eigenaar van de spiegeltent, die wee klagend kwam binnenstormen. „M'n spie gels!", kreet hij smartelijk, kapot! In gruzelementen! O, o, wat een ramp!" „Het zijn juist de rampen in ons leven, die ons sterk maken", sprak de wijze troostend. „Dus aanvaard uw verdriet in blijdschap". „Onzin!", jammerde Bigkops. „Verdriet maakt me verdrietig!" En hij barstte in snikken uit. „Hier, neem een slokje water", zei Panda medelijdend, „dat zal u kalme ren". De oxide wijze knikte goedkeurend bij dit bewijs van mededogen, maar Joris bezag het anders. „Lieve help!", mompelde hij, opspringend, „dat is de veldfles met elixer! Ik moet tot elke prijs voorkomen, dat deze persoon er uit drinkt!" Op 16 januari zal de Postcheque- en Gi rodienst veertig jaar bestaan. In het be gin waren er slechts 4000 klanten, waar van de administratie werd gevoerd dooi de meer dan 300 postkantoren. De centra lisatie kwam in 1923 tot stand, doch leid de aanvankelijk tot een mislukking. Het gevolg was, dat de dienst, die toen reeds 112.000 aangeslotenen telde, gedurende on geveer een jaar zijn normale werkzaam heden moest staken. In november 1924 werd opnieuw begonnen. Bij het uitbre ken van de oorlog waren er 364.000 reke ninghouders. Na 1924 heeft de dienst steeds een aanzienlijk batig saldo opge leverd. De periode na de tweede wereldoorlog is de moeilijkste geweest in het bestaan van de dienst. In 1946-1947 dreigde een tweede sluiting, onder meer door gebrek aan machines en personeel. Het aantal aangeslotenen beloopt thans ongeveer 660.000, op -vier rekeningen in 1957 per dag rond eeh miljoen handelin gen worden uitgevoerd. Verwacht wordt, dat het aantal rekeninghouders tot meer dan een miljoen zal stijgen. Daarvoor is een nieuwe technische apparatuur nodig. Aan de ontwikkeling daarvan wordt reeds enige jaren gewerkt. De oplossing wordt gezocht in de automatisering met elektro nische machines. Eind december werkten er 4479 mensen bij de dienst, waarvan ongeveer 600 in het kantoor Arnhem. De automatisering zal ongeveer zeven jaar duren. Met het zelfde aantal mensen zal men dan twee keer zoveel werk kunnen doen. Minister „proefkonijn" Mr. J. Algera, minister van Verkeer en Waterstaat, zal op eigen wens een der 500 „proefkonijnen" zijn waarmee de Postcheque- en Girodienst gaat experi menteren met een nieuw soort giro-bil jetten vsm een merkroostersysteem, dat bij de dienst automatisch aflezen van gi ronummers en bedragen mogelijk maakt. Dit aflezen geschiedt met behulp van foto-elektrische cellen, die cijfers om zetten in impulsen en zo aan een elektro nisch boekhoudsysteem doorgeven. De dienst hoopt nog dit jaar een aantal ma chines uit de Verenigde Staten te krijgen om de proefneming uit te breiden. Dit zullen waarschijnlijk nog niet de defini tieve machines zijn. Geaarzeld wordt of de naar schatting 20 miljoen kostende ap paraten zullen worden aangekocht of ge huurd tegen 4 miljoen per jaar. In Europa kan men deze machines niet krijgen. De nieuwe apparatuur zal een nieuwe behuizing nodig maken. De girodienst zit thans in 8 Haagre panden en heeft een dependence in Arnhem. Voor de -eerste keer is deWestduitse' minister van Economische Zaken, Lud- wig Erhard; rn 3,daefe geweer gekomen1 te gen het streven der Duitse vakbonden naar een veertigurige werkweek. In een rede voering zei hij voor de Beierse radio: „Het zou beter zijn, als we onszelf afvroegen, of het Duitse volk er niet op moet wor den voorbereid een uur langer te werken in plaats van de 45-urige werkweek te bekorten". De minister trok in twijfel, of een kortere werkweek werkelijk zo'n „dringend verlangen van de werkende klasse" vormde. Volgens Erhard kan een verkorting van de werkweek niet samengaan met expan sie van de economie en verhoging van le vensstandaard en hij verweet de vakbon den hieraan te weinig aandacht te beste den. Naar schatting, zo zei hij, zal de na tionale produktie van West-Duitsland de eerste drie jaarlijks met drie percent stij gen, een stijging die niet voldoende is voor een verkorting van de werkweek. In voor gaande jaren bedroeg de jaarlijkse stij ging bijna t' n percent, maar volgens economische experts is het niet waar schijnlijk, dat deze stijging zou aanhou den. Het afgelopen jaar was er overigens slechts een stijging in de bruto produktie van ruim vijf percent. ADVERTENTIE J. J. HAMELINKSTRAAT 26 II TEL. 14519 Bijval. Een applaus klonk op, toen Bruce Bowes, die met een aantal anderen al een kwartier lang in een bus te Middlesbrough had zitten wachten op de chauffeur, zelf achter het stuur klom en de ongeduldige passagiers, gratis, naar huis bracht. Alle applaus bleef uit, toen Bowes maandag voor de rech ter stond, die hem tien pond sterling boete oplegde voor „joy-riding". De passagiers zijn begonnen geld in te zamelen om de boete te betalen. Landsberg. Volgens de „Frankfurter All- gemeine" zal de afdeling van de ge vangenis van Landsberg, waar de Ame rikanen oorlogsmisdadigers gevangen houden, binnen drie maanden gesloten worden. De laatste vijf gevangenen zouden op erewoord worden vrijgela ten. In Landsberg, waar Hitier eens Mein Kampf schreef, hebben 1.544 oor logsmisdadigers gevangen gezeten, van wie er 252 werden opgehangen op de binnenplaats. Werkloos. Ex-koning Michael van Roeme nië heeft zijn betrekking verloren door dat de werkzaamheden van een te Genève gevestigde afdeling van een Amerikaanse fabriek voor vliegtuigin strumenten zijn gestaakt. De ex-koning een ervaren vlieger, hield zich bezig met demonstratie van instrumenten. Opgespoord. Wang Tsjeng, voormalig commandant van het garnizoen van Peking, is maandag terechtgesteld, zo deelt radio-Peking mee. Hij was ver antwoordelijk voor de executie van Li Ta Tsjao, medestichter van de com munistische partij in China, die in 1927 werd opgehangen. Wang Tsjeng werd pas in 1955 opgespoord en gearresteerd, aldus radio-Peking. Restant. Hongaarse openbare aanklagers zullen in een aantal fabrieken en on dernemingen zitting houden om inlich tingen te horen in kwesties, die voor het volk van belang zijn, aldus heeft ra- dio-Boedapest gemeld. Volgens Hon gaarse waarnemers te Wenen is deze maatregel het begin van een poging tot het onderdrukken van de laatste resten van de revolutie van oktober 1956. Grondig. President Eisenhower zal bin nenkort opnieuw een grondig medisch onderzoek ondergaan om te zien of hij geheel van de lichte beroerte, die hem in november trof, is hersteld. Woens dag zal de president weer zijn weke lijkse persconferentie houden. Geboeid. De actrice Sarah Churchill, de 43-jarige dochter van Sir Winston, is te Los Angeles wegens dronkenschap geboeid opgebracht. Zij sloeg liederlij ke taal uit tegen een telefoniste en raakte slaags met een agent. Tegen een borgstelling van vijftig dollar is zij later op vrije voeten gesteld. Port Said. Een der hoofdstraten van Sta lingrad is naar Port Said genoemd, aldus meldt het Russische regerings orgaan „Izvestia". Spoorloos. De duiven van het plein voor het stadhuis en in de parken van Pa rijs zullen overgebracht worden naar het platteland, aldus heeft het ge meentebestuur van Parijs besloten. De vogels zullen niet kunnen terugkeren, daar het geen postdüiven zijn. Breekbaar. Eeri radiozender te St. Louis .in de Amerikaanse staat Missouri heeft meegedeeld, dat - alle opnamen van Rock 'n' roll nog éénmaal uitgezonden zullen worden. Na elke uitzending zul len de platen op voor de luisteraars hoorbare wijze vernield worden. Men neemt aan, dat de voorraad voldoende is voor een week. Verzengd. In het district Mayanup ten zuiden van Perth in Australië zijn in het weekeinde 25 schapenfokkerijen en tienduizend schapen ten prooi gevallen aan branden. Een gebied van 200 vier kante kilometer grasland is verzengd. Kostbaar. De Poolse regering heeft d« kosten van paspoorten en uitreisvisa aanzienlijk verhoogd. Voor een reis naar West-Europa komt een pas met visum op ongeveer 750 gulden. Voor niet-communistische landen buiten Europa op meer dan duizend gulden. Voorheen betaalde men in beide geval len 45 gulden. Gereserveerd. Vierhonderd leden van de Mamtolastam hebben voor de tweede maal geweigerd hun grondgebied in de Wolkebergen in Transvaal te verlaten. Zij hebben hiertoe opdracht gekregen van het ministerie voor Naturellenza- ken, dat van mening is dat de stam door slecht beheer van de grond erosie veroorzaakt in een vruchtbaar gebied. Voor de stam is een nieuw gebied ge reserveerd. Terecht. De zoon van de voormalige Joe goslavische diplomaat Ockoforcan-Ce- tovitsj, die sinds zaterdag werd ver mist, is maandag in de woning van zijn ouders te Keulen teruggekeerd. OUDE sterrenkaarten en bestudering van oude astronomische gegevens tonen aan, dat de groepering van de sterrenbeelden op dit moment praktisch dezelfde is als in de tijd toen Egyptenaren, Chinezen en Chaldeeën de hemel begonnen le onder zoeken. Een blik die 5000 jaar geleden op de nachtelijke hemel werd geslagen, gaf dus vrijwel dezelfde indruk van het uit spansel als nu. Toch was er een verschil dat belangrijk ge noeg is om even te onthouden. Wanneer we voldoende ge duld bezitten, kunnen we 's nachts de hemel zien draaien om het topje van de staart van de Kleine Beer. Dat puntje van die staart hebben de astrono men de naam Alfa van de Kleine Beer ge geven, m,aar gewone mensen noemen de ster die op het topje van de staart van de Kleine Beer ligt heel huiselijk de Poolster. Dat is de enige ster die niet aan de dage lijkse beweging van de hemel deelneemt; alle andere sterren beschrijven in de loop van het etmaal een grotere of kleinere cir kel die de Poolster tot middelpunt heeft. Dit alles is natuurlijk slechts schijn. Het hemelgewelf is niet draaibaar aan de Pool ster vastgemaakt, maar de aarde draait om een as die naar de Poolster wijst en daardoor lijkt het ons of alles om de Pool ster draait, maar in werkelijkheid voeren wijzelf die draaiende beweging uit. De ster Alfa van de Kleine Beer is niet altijd Pool ster geweest. Ongeveer 5000 jaar geleden zagen onze voorouders de hemel draaien om een punt in het sterrenbeeld Draak en over 5000 jaar zullen onze nazaten de hemelkoepel zien draaien om een punt in het sterrenbeeld Cepheus. De as waar de aarde om draait, verandert dus van rich ting en wijst in de loop der tijden naar verschillende punten van de hemelbol. De oorzaak hiervan moeten we zoeken in het feit, dat de aarde niet volkomen bolvormig is. Was zij dat wel, dan zou de kracht die de zon op haar uitoefent, geen andere uitwerking hebben dan dat zij de aarde verhindert in de ruim te weg te lopen. Maar het geval wil, dat de aarde geen volmaakte bol is en een beetje op een tomaat lijkt, die aan de equator enigs zins is uitgezet. Dit heeft tot gevolg, dat de zwaartekracht van de zon nog op een tweede manier op de aarde iniverlct en wel zodanig, dat de richting van de aardas langzaam maar gestaag verandert. De pool van het hemelgewelf, d.i. de punt waar de aardas heen wijst, beschrijft daardoor een cirkel. Dat gaat héél langzaam, want die cirkel wordt in 25.800 jaren beschre ven. Dat wil dus zeggen, dat de ster die momenteel Poolster is, dat over 25.800 wéér zal zijn. Dienovereenkomstig zal het punt in het sterrenbeeld Draak dat 5000 jaar geleden hemelpool (Poolster) was, in het jaar 22.758 door ons nageslacht wederom als hemelpool worden waargenomen. Na deze indruk over de kortstondigheid van 's mensen leven ten opzichte van astronomische verschijnselen, een enkel woord over de stier als symbool in vér- schillende godsdiensten. Daarover een volgende keer. H. PétiUon (Nadruk verboden

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2